Steun aan bedienaren van godsdienst Omgeving De koop- en pachtprijzen van boerderijen Generaal van Heutz' dochter biedt de regering 1n verzoekschrift aan Paspoort-kosten verlaagd 7 Verkiezing van Prov. Staten GEMEENTERAAD ZOETERWOUDE Weer uitstel voor E,D-G- V'OENSDAG 24 MAART 1954 OE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Niet „Den Haag" stelt de pachtprijzen vast Over de ontwikkeling van de koop- en pachtprijzen voor boerderijen, cul tuurland en woeste grond heeft de heer Engelbertink (K.V.P.) Dinsdag middag in de Tweede Kamer de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geïnterpelleerd naar aanleiding van een uitvoerings beschikking, die minister Mansholt heeft uitgevaardigd op grond van de verleden jaar in werking getreden Wet Rechtshandelingen Landbouw gronden. De heer Engelbertink con stateerde, dat er bij pachters en ver pachters, kopers, verkopers en eige naren grote onrust is ontstaan door dat'de minister de mogelijkheid heeft geopend tot een verhoging van de pacht prijzen, ondanks zijn toezeg ging in de Tweede Kamer, dat dit niet ïou gebeuren en ondanks het toch reeds hoge niveau van de prijzen. De heer Engelbertink zeide, dat de Inkomens in de landbouw sinds 1952 dalende zijn en dat de maatregel van de minister een prijsverhoging voor vele artikelen zal betekenen. Hij vond dit geen goed beleid. De ge- dachtengang, dat een hoge pacht mo gelijk is, nu de inkomens in de land bouw hoger zijn dan voor 1940, vond hij niet passen in het landbouwbe leid, dat minister Mansholt sinds de bevrijding gevoerd heeft. Spr. vroeg de minister o.m., of de gedetailleerde pachtnormen, die de minister heeft vastgesteld, de grondkamers nog in de wet geopende gelegenheid bieden om jaarlijks zelf normen voor de te genprestatie vast te stellen, en of de minister verantwoord acht dat voor vele pachtbedrijven van beperk te omvang pachtverhogingen van Landschappen aan de t lopende band f De 24-jarige Belgische schilder C Alfred Verbist te Blankenberge wilde graag trouwen, maar had E de centen niet. Dat komt in de beste families voor. Maar niet iedereen weet er raad op, hoe dat euvel te bestrijden. Alfred was echter vindingrijk: hij kon- digde aan, dat hij het wereld- record lang-schilderen zou gaan vestigen. Hier was inderdaad sprake van een nieuwe vestiging, t want niemand had het ooit in zijn hoofd gehaald om langer te kwasten dan in een C.A.O. oir- baar werd geacht. Alfred slaagde er echter in 60 uur en 25 minuten achter elkaar, E zonder onderbreking, alsmaar t landschappen te schilderen. Hij l schilderde er alles bij elkaar 83. Over de kunstwaarde zullen we r maar niet twisten, maar na de 83ste zag hij sterretjes en werd E het hem groen en geel voor de ogen. Hij haalde er 700 gulden mee t door. soms 100 pet. en meer boven het vooroorlogse prijspeil zullen kun nen plaatsvinden. Minister Mansholt verklaarde, aat de normen, die hij heeft vastgesteld, zeer algemeen gehouden zijn en de grondkamers alle ruimte laten, om zelf gedetailleerde normen vast te stellen. De gemiddelde norm van de minister is een handleiding voor de grondkamers en er is geen sprake van dat in feite in Den Haag pacht prijzen vastgesteld zouden worden. Wat de verhoging van de pachtprijzen betreft merkte de minister op, dat maatregelen hiertegen de autonomie van de grondkamers zouden aantas ten, hetgeen de heer Engelbertink ze ker niet wenst. Wanneer zou blijken dat de fiscus de bedrijven voortdu rend aan de hand van de maximum norm taxeert, dan zal hieraan de no dige aandacht geschonken worden. Ook zal de ontwikkeling nauwlet tend gadegeslagen worden ten aan zien van de grote groep arbeiders, die een landelijke woning met enige cultuurgrond hebben gehuurd en die wellicht een verhoging moeten beta len, die ver uitgaat boven de huur verhoging in de steden. De minister meende dat de grc-idkamers er goed aan zullen doen zich op dit punt te richten naar de Huurwet. Mochten er onjuiste toestanden ontstaan dan zal de minister maatregelen overwe gen. De interpellatie wordt vandaag,, voortgezet. Vrije overtocht voor Indische Nederlanders Een delegatie van een aantal In dische Nederlanders vervoegde zich gistermiddag bij het Ministerie van Maatschappelijk Werk aan het Bin nenhof ten einde de minister van maatschappelijk werk te verzoeken ertoe te willen medewerken, dat het regeringsstandpunt ten aanzien van de Indische Nederlanders wor de gewijzigd. Dit standpunt is thans, dat indi vidueel beslist wordt omtrent de overtochtskosten van hen, die wil len repatriëren. In het verzoek schrift wordt de wens tot uitdruk king gebracht, dat elke Nederlander in Indonesië, die naar Nederland wil komen, daartoe zonder meer fi- nancieël in staat gesteld zal worden Tot deken van Groningen is be noemd pastoor P. A. Nierman uit Oosterhout, Gelderland.. Pastoor Nierman zal de onlangs overleden de ken Buve opvolgen in het dekenaat Groningen, dat zich over heel de provincie Geroningen en Assen uit strekt. De delegatie stond onder leiding van een dochter van generaal van Heutz, mevrouw Van der Weijden van Heutz. Bij ontstentenis van de minister werd zij ontvangen dooi de secretaris-generaal van het de partement. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Goedhart betreffende ver laging van de legeskosten voor de afgifte van paspoorten hebben de mi nister van Buitenlandse zaken en de minister zonder Portefeuille mede na mens de minister van Binnenlandse (Advertentie) dat er behoefte bestaat aan goed kope reispapieren. Algemeen belang. De ervaring met deze documenten, en in het bijzonder met collectieve paspoorten, heeft evenwel aange toond, dat in het gebruik daarvan niet de oplossing kan worden gevon den om tot een vergemakkelijking van het internationale reizigersver keer te geraken. Daar collectieve pas poorten bovendien slechts bedoeld zijn voor werkelijke gezelschapsrei- zen, zal het vrijwel algemeen erken de belang van een toenemend en zo veel mogelijk onbelemmerd reisver keer het beste gediend zijn met een J stad dreven, verlaging der paspoortleges. De mate waarin de paspoortleges verlaagd zouden kunnen worden, is nog een punt van overweging. Nummering der lijsten De nummering van de lijsten voor de verkiezing van de Provinciale Staten heeft hedenmorgen plaats gehad op het hoofdstembureau te Den Haag. De volgorde is: 1. Partij van de Arbeid. 2. Katholieke Volkspartij. 3. Anti-Revolutionairen. 4. Chr. Hist. Unie. 5. V. V. D. 6. C. P. N. 7. Staatk. Gereformeerden. 8. K. N. P. 9. Ger. Pol. Verbond. 10. Socialistische Unie. Enorme rookontwikkeling Groot handelsgebouw door vlammen geteisterd Een felle brand heeft Dinsdagmid dag, gedurende enkele uren, gewoed in het Groothandelsgebouw te Rot terdam. Omstreeks 3 uur ontstond een vuurzee in het magazijn van een sporthandel op de derde verdieping en de vlammen, die vrij spel hadden, en de vele hoogst brandbare artike len als rubber- en celluloid ballen, veroorzaakten een dichte, grijsgele rookmassa, welke boven het 35 meter hoge gebouw uitstegen en over de De schade wordt geschat op tien duizenden guldens. Tegen halfzes was de rook groten- Het Invoeren van een uniform ta-1deels verdwenen en kon begonnen rief voor het gehe'.e land is voors-1 worden met enig bergingswerk en hands niet uitvoerbaar. Boven de bet opnemen van de schade. Het ma- Zaken schriftelijk het volgende ge- r„£leges worrten naraeiiik nog ie,;es gazijn. lag. doordat het drukke antwoord: De vraag, is er reden is tot het ver lagen van de thans geldende leges v. het afgeven of verlengen van pas- poorden is reeds geruime tjjd in stu die. Het sterk toegenomen gebruik van andere documenten, zoals bewij zen van Nederlanderschap en col- geheven door de provinciën en de ge meenten; Deze organen bepalen zelf standig het bedrag van deze leges. Bij het oversteken is de negen jarige Aaltje Meekers te Zwollen Dinsdagmiddag door een personen- lectieve paspoorten, heeft aangetoond, auto aangereden en gedood. merseizoen voor de sportwereld voor de deur staat, geheel vol met sport artikelen. Op de beneden gelegen ver diepingen kwam waterschade. Bij het blussingswerk moest een der leden van het personeel van het Groothandelsgebouw in het zieken huis opgenomen worden wegens be dwelming. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het staat thans wel vast, dat de be handeling van de bekrachtiging van het EVG-verdrag in het Franse par lement tot Mei zal worden uitgesteld, aldus is Dinsdagavond in politieke kringen te Parijs vernomen. Zelfs de vroegere minister van bui tenlandse zaken Robert Schuman, een van de krachtigste voorstanders van het Europese legerplan, zeide Dins dagavond, dat begin Mei de geschikt ste tijd voor het begin van de lang uitgestelde behandeling schijnt. Eerste minister Laniel had eerder gezegd, dat hij niet van plan is het parlement om goedkeuring van het EVG-verdrag te verzoeken, zolang het Saarvraagstuk niet is opgelost en de Brits-Amerikaanse garanties niet zijn gegeven. UITSTEL VOOR KLEIN EUROPA" Te Parijs is officieel medegedeeld, aldus bericht het Franse persbureau AFP, dat de conferentie van de zes ministers van „Klein Europa" (Frankrijk, West-Duitsland en de landen van de Benelux en Italië) welke 30 Maart te Brussel bijeen zou komen, uitgesteld is. De conferentie zou gehouden wor den. over de toekomst van de op te richten politieke gemeenschap in West-Europa. DERDE HUWELIJK VAN EX-KONING FAROEK? Volgens de advocaat van de Italiaan Minutolo, die de „Corriere Delia Sera" een proces wegens smaad heeft aangedaan, zal ex-korcing Faroek van Egypte in het huwelijk treden met de jeugdige Irma Capece Minutolo, dochter van zijn cliënt. De jeugdige Napolitaanse vergezelt Faroek sinds enige tijd op zijn reizen. RUSSISCHE NOTA AAN DE ARABISCHE STATEN De Sowjet-Unie heeft Egypte en andere Arabische landen Dinsdag la ten weten, dat zij het sluiten van een militair verdrag voor het Midden- Oosten onder auspiciën van het Wes ten als „een onvriendelijke en zelfs vijandige daad" jegens haai" be schouwt, aldus is in welingelichte kringen te Cairo vernomen. Kwestie over architecten werd uitvoerig besproken Gisteravond vergaderde de raad* geen het belang van de besprekingen van Zoeterwoude. Aanwezig waren alle leden. Bij de ingekomen stukken en me dedelingen is o.m. de goedkeuring van G.S. tot het aangaan vén een procedure inzake de overname van de laan van Leeuwen aan de Hoge Rijndijk. De voorz. deelt mede, dat in tegen stelling met de pessimistische ver wachtingen in de vorige vergadering nu een richtcontingent voor 58 wo ningen is verkregen, terwijl daarbij nog een beroep kan gedaan worden op een toewijzing in verband met sa neringen van woningen. Voorts deelt de voorz. mede, dat de nieuw benoemde gemeente-archi tect, de heer J. L. van der Broek, op 1 April a.s. in functie zal treden. Smakelijk intermezzo De raadsvergadering wordt nu door een zeer smakelijk intermezzo onderbroken. Mevr. NeuwahlSan ders biedt de raadsleden ter gele genheid van haar 12 -jarig huwe lijksfeest bij de koffie gebak aan. Bij het voorstel van B. en W. vast stelling van een bezoldigingsverorde ning vraagt de heer v. Ploeg of de vakorganisaties gehoord zijn, waarop de voorz. antwoordt dat voor deze rijksregeling al overleg is gepleegd, Een verzoek van het bestuur van de R.K. Jongensschool Schenkelweg om een nieuwe rekenmethode wordt toegestaan. Het bestuur van de R.K. Meisjes school vraagt toekenning van een vergoeding voor 1953 voor een vak onderwijzeres in de klassen 1 tot 6, omdat een leerkracht voor dit onder wijs onvoldoende is. De Inspecteur L.O. heeft gunstig geadresseerd 6 uur per week te ver goeden. De heer Van der Ploeg meent dat 6 uur te weinig is en wijst er op dat sinds 1948 deze assistentie steeds zon der vergoeding is gegeven. De voorz. zegt dat B. en W. aan vankelijk het standpunt hadden inge nomen, dat de leerkrachten in het bezit van diploma deze assistentie wel konden geven. Na het rapport van de Inspecteur is na overleg met de voorzitter van het schoolbestuur een vergoeding van 6 uur overeen gekomen. De heer Van der Ploeg heeft infor maties van het hoofd van de school, waarbij 10 uur is genoemd en ver zoekt het voorstel aan te houden, waartegen B. en W. geen bezwaar maken. B. en W. stellen voor uit te treden uit de schoolartsendienst kring Bos koop en toe te treden tot de Kring Katwijk. Na een bespreking met het ge meentebestuur van Zoeterwoude heb ben B. en W. besloten het voorbe houd te maken, dat de Kring Katwijk 2 diensten zal krijgen en dat voor de kring waarin Zoeterwoude ingedeeld zal worden afzonderlijke bijeenkom- ten goede zal komen. De raad voelt ook veel voor deze intimiteit zodat het voorstel wordt aangenomen. De huur voor de landbouwschool met woning wordt bepaald op ƒ4038,05 per jaar. De huren van alle gemeente-ambts woningen worden met ingang van 1 Jan. '54 met 26 verhoogd. De huur van de woning Noord- buurtseweg no. 1, welke na 1940 tot stand kwam wordt vastgesteld op 7,60 per week. Aan de gemeente-ontvanger wordt de kantoorvergoeding verhoogd tot 110,per jaar. Aan het Koningin Wilhelmina- fonds wordt een verhoging toegestaan tot 1 ets. per inwoner. Voor de adoptie van Baarland en Oudelande in de watersnood wordt een bedrag van 0,10 per inwoner uitgetrokken terwijl het aandeel in de monteurshulp op 150,wordt toegestaan. Steun aan bedienaren van de godsdienst. De katholieke raadsfractie heeft 'n verzoek ingediend tot het verlenen van subsidie aan de plaatselijke gees telijkheid naar het voorbeeld van Vught, Venlo, Maastricht en Noord wij kerhout. Het adres veronderstelt dat de prot. chr. raadsfractie zeker inlichtingen zal willen geven over de toestand van de bedienaren van hun kerk en geeft voor de kath. bedienaren de volgende toelichting. Uit het Willem Il-fonds ontvangen subsidie: de deken en de kapelaan van Zoeterwoude en de pastoor van Meerburg. De pastoor en diens assistent van de Kruisherenparochie en de kape laan van Meerburg ontvangen geen uitkering, omdat later benoemde geestelijken dit niet meer krijgen. De fractie verzoek maximaal ƒ400 uit te trekken waarvan dan de uit kering uit het Willem Il-fonds afge trokken zal worden. Mevr. NeuwahlSanders, geeft een toevoeging aan het adres nl. de wen selijkheid, dat de gemeente formulie ren beschikbaar stelt waarop de aan vrage gedaan kan worden. Het prae-advies van B. en W. wijst er op dat er verschil bestaat in het verzoek en de ontwerp-verordening. In Vught wordt nl. de uitkering aan het kerkbestuur gegeven. De kath. fractie wil de uitkering aan de betreffende bedienaren geven. Wat de N. Herv. gemeente betreft delen B. en W. mede, dat de dominee een uitkering uit het Willem Il-fonds ontvangt hoger dan de gemeente subsidie. Jaarlijks zal de gemeente een be drag voteren van maximaal 1500, nl. pastoor en assistent Kruisheren; kapelaan Meerburgparochie elk 400; kapelaan Zuidbuurt 400 100 is 300,—. Indien de werkzaamheden van een de gemeente Zoeterwoude woonach tige leden wordt het bedrag in ver houding verminderd. Het bedrag van de kapelaan van Meerburg zal iets minder worden, omdat de leden ge deeltelijk in Leiden en Leiderdorp wonen. De heer Dorrepaal betoogt dat de parochianen zelf voor him geestelijk heid moeten zorgen en ziet de vorm van uitkering aan de bedienafen zelf als niet goed. Spr. zou meer voor uitkering aan de kerkbesturen voelen. De voorz. houdt een krachtig pleidooi voor deze verordening. De leden van de kerkgenootschappen moeten zeer veel opbrengen in deze tijd en de regeling van vergoeding aan geestelijken dateert uit 1815. Mevr. NeuwahlSanders verklaart dat de kath. fractie zich vasthoudt aart de rechtstreekse uitkering. De voorz. motiveert de vergoeding als een betaling van een groot cul turele arbeid. Ook in het Noorden van het land accepteren de predikan ten de vergoeding. De heren Kraan en Van Vliet spre ken over onaangename verhoudingen in de kerkbesturen, doch kunnen de houding van de kath. fractie ten deze wel accepteren, omdat de zaak voor de gemeente niet anders komt te gemeente te nemen spreken de hoop uit dat de architecten bij het ontwer pen van 36 woningen, 23 aan de Zwetkade en 13 aan de Hoge Rijndijk met een en ander rekening zullen houden. De heer Van der Ploeg kan niet accoord gaan met de laatste alinea van het prae-advies. De architecten hebben recht op hun honorarium. Spr. bestrijdt aan de hand van uit spraken de mening omtrent het ont werpen door de gemeente-architect van plannen. Het particulier initia tief schiet hier niet te kort, dus be hoeft er geen overheidsbedrijf te komen. De voorzitter zegt, dat de woning bouwvereniging zelf de architect kan blijven aanwijzen, als de gemeente zelf zou bouwen, zou de gemeente architect ingeschakeld kunnen wor den hetgeen de opzet is geweest van de benoeming tegen hoger salaris. In zo'n geval zou echter toch de kosten van het gemeentelijk-archi tecten-bureau in rekening gebracht moeten worden om geen oneerlijke concurrentie te wekken. De heer Van der Ploeg blijft zich verzetten tegen het verzoek van B. en W. omtrent het honorarium, om dat spr. overtuigd is dat de nota goed is; de architecten kunnen dus een volgend werk niet reduceren. De voorzitter zegt dat de architec ten zelf reeds twijfelden of het eerste plan goedkeuring zou krijgen en al zo risico genomen hadden. Als er direct een goedkoper plan was- geko men zou dit gedeeltelijk voorkomen zijn. De heer Van der Ploeg zegt, dat het standpunt van de instanties om liggen. Het verzoek van de kath. fractie j trent de Zwetkade zo was, en blijft a a- A-1 "o aandringen op terugname van de gesteund door een voorstel van B. en W. wordt met alg. stemmen aan genomen. De winkelsluitingswet wordt gewij zigd overeenkomstig de wettelijke bepalingen. De algemene sluitingstijd is niet meer 18 uur, maar voor tabaks- en viswinkels 19 uur. Kappers mogen tussen 18 en 20 uur afhelpen. Als motivering wordt toegelicht de ter plaatse geldende werktijden. Laan Van Leeuwen Middels de rechtskundige mr. Don ders heeft de familie Van Leeuwen bericht dat zij bereid is de laan te verkopen voor 1600, B. en W. stellen nu voor, mede omdat de laan na de meting geble ken is veel groter van oppervlakte te zijn en omdat de kosten van de procedure bespaard kan worden, het aanbod te aanvaarden, waardoor de laan kan geëxpoiteerd worden voor de naastliggende bouwgrond. Aange nomen. Mede wordt besloten tot aankoop van grond met opstallen van wed. Siera nabij „Ik Leer Nog". Met het reeds gekochte perceel (Splinter) is het nu mogelijk daar 4 woningen te bouwen. De heer Van der Ploeg wil deze grond voor particuliere bouw be stemmen met verlening van 2e hypo theek door de gemeente. Bouwkwestie De RK. Woningbouwvereniging verzoekt wijziging van het bouwplan. B. en W. geven hierbij een toelich ting. Voor de bouw van 26 wonin gen, die niet tot stand is gekomen, moet de gemeente voor honorarium, bestekken, advertenties enz. ƒ5443,82 betalen. Aangezien de woningbouwvereni ging deze kosten niet kan dragen, ook niet in annuiteiten, stellen B. en sten zullen plaats hebben enz., het- bedienaar zich uitstrekt over buiten W. voor dat voor rekening van de alinea. Hierover wordt bij stemming beslist 7 stemmen tegen en 4 voor het voorstel in het geheel (de prot. chr. fractie en wethouder Van Leeu wen). Op voorstel van B. en W. wordt be sloten voor de eerste inrichting van het bureau van de gemeentearchitect nl. aanschaffing van tekenmachine, opbergkasten enz. ƒ3000,te vo teren. Bij de rondvraag deelt de voorzit ter mede dat de nieuwe gemeente architect opdracht heeft voor plannen o.a. voor het Watertje ook voor uitdiepen en dat de huurders van de volkstuintjes (Kampje) gevaar lopen, dat zij hun vruchten niet zul len plukken, want dit terrein is be stemd voor opslag van materiaal. Omtrent de goot van de Zwetkade zal het advies van de gemeentearchi tect ingeroepen worden. Voorts worden nog besprekingen gevoerd over de verlichting bij de Bruggestraat en de Ommedijkseweg. De heer Dorrepaal wil het huis door Sirag verlaten, aanwijzen voor de gem.-architect. De voorzitter zegt dat dit buiten de bevoegdheid van de raad ligt; bovendien is het huis niet geschikt. Fanfare In verband met de Avondmis geen repetitie op Donder- Roode Kruis Onder voorzitter schap van de burgemeester is een commissie van het Nederlandse Roode Kruis opgericht. Hierin heb ben de volgende dames zitting ge nomen: mevr. C. M. A. Smeets—Van Heel, vice voorzitster; mevr. G. W. van VlietHoogendoorn, secreta resse; mevr. A. van AkkerWitsen- burg, penningmeesteresse; mevrJ. v. d. LaanKarskens, mej. zr. M. C. Hoogeveen en mevr. M. van der Vliet Kalshoven. OEGSTGEEST OP 5 MEI WEER EEN BRADERIE. Onder voorzitterschap van de heer J. K. Veenendaal, hielden de Mid denstandsverenigingen een gecombi neerde ledenvergadering, die hoofd zakelijk was gewijd aan de te hóu den Braderie op 5 Mei. Bij de opening herinnerde de voorzitter er aan, dat er meer en meer stemmen worden ver nomen tot viering van dg bevrijdings dag. We hebben wel kort voor 5 Mei de viering van de verjaardag van de koningin, doch wanneer de be vrijdingsdag er niet was geweest, zou van een openlijke viering van koninginne verjaardag nooit sprake zijn geweest. Nadat een verslag was gegeven van de St. Nicolaas en Kerstactie, die beide waren georganiseerd door de Contact-commissie der middenstands verenigingen werd medegedeeld, dat beide acties een batig saldo hadden opgeleverd. De heer Veenendaal gaf een overzicht van de bedoelingen der 5 Mei-viering. Natuurlijk weer een Braderie en wel een Vrijheids- Braderie. Nadat de verschillende aspecten van het programma waren besproken werd met algemene stemmen conform het voorstel besloten. Er zal voor voldoende muziek wor den gezorgd, doch de mechanische muziek zal niet zo'n luidruchtig ka rakter dragen als vorig jaar. Wel zul len op verschillende plaatsen diverse groepjes musicerende personen zijn. Het ligt verder in de bedoeling de officiële opening te doen plaats heb ben te twee uur. Ook het Glippertje zal wederom present zijn. R. K. Fonds van Ziekenhuisver- pleging. In café Knijnenburg kwa men de leden in algemene vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer C. P. J. Paardekooper, die wees op de voortdurende 'hoger wordende tarieven in de ziekenhuizen. In het St. Elisabeth Ziekenhuis te •Leiden is voor een 3e klas patiënt thans 7.46 per dag verschuldigd en in het Academisch Ziekenhuis 9.5'5, doch daar heeft men dan geen be- handelingskosten. De 'heer Van der Post gaf een uit gebreid jaarverslag. Het ledental be draagt thans 98. Het afgelopen jaar is niet ongunstig geweest en gaf een batig saldo aan inkomsten 1827.86, uitgaven 1453,80. Het batig saldo zal bij de reserve worden gevoegd die thans 1700 bedraagt. Het bestuur stelde voor de reserve voor besmettelijke ziekten over te brengen naar de gewone reserve. De vergadering was het hiermede niet eens en na een pleidooi van de heer F. Blonk, werd het bedrag op 2 O bepaald. Het vijfde punt der agenda gaf ook veel stof tot bespreking: het betrof al dan niet opheffing van het Fonds. Gezien het batig saldo en de reserve werd besloten niet tot ophef fing over te gaan. VOORSCHOTEN R.K. Vrouwenbeweging. Gister avond kwam de afdeling Voorscho ten van de R.K. Vrouwenbeweging in het Bondsgebouw bijeen. Mevr. Claren'beek-van Klaveren, de be kende radiospreekster, gaf in een ge zellige causerie waardevolle tips om het leven in het huisgezin zo gezellig mogelijk te maken. In het gezin moet sfeer heersen. Dat geeft een hechte familieband en komt de opvoeding van de kinderen ten goede. Neem daar de tijd voor! Ook de diverse Paasgebruiken werden door spreek ster nog eens uiteengezet en toege licht. Na de causerie werd speciaal de aandacht van de leden gevraagd voor de feestdag van Maria Bood schap en de grote wereldbiddag van de R.K. Vrouwenbeweging. In de eerste avondmis in onze parochie, die Donderdagavond om half negen zal worden opgedragen, zullen bruidjes bloemen aan Maria aanbieden. De H. Mis zal worden opgedragen met de intentie, dat Maria ons vaderland te- rugbrenge tot Christus. In verband met het Mariajaar werd ook bespro ken de bedevaart naar Heilo, die in September zal plaats vinden. Men kan zich hiervoor opgeven voor het laatst tot de eerste week in Juli. Daarna werd medegedeeld, dat de fancy-fair gehouden zal worden on geveer half Mei en het jaarlijkse uit stapje, dat in voorbereiding is om streeks eind Juni begin Juli. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP Uitslagen eerste klasse: S. H. Zit manG. v. Weggen 11; R. Storm J v. Bemmelen 11; G. H. Ooster goS. H. Zitman 20; G. Weggen R. Storm 20; J. v. BemmelenR. Storm 1—1; W. H. J. Ju—S. H. Zit man 02 (regl.). Tweede klasse A: J. OosteromC. v. d. Munt 20; H. v. d. VeldenJ. Stauthamer 20; R. v. DelftJ. Roo zendaal 02; C. v. d. MuntH. v. d. Velden 02; J. W. RoozendaalJ. J. v. d. Velden 20; H. v. d.. Velden R. v. Delft 2—0; J. J. v. d. Velden— J. Oosterom 20; J. W. Roozendaal J Stauthamer 11. Tweede klasse B: L. KnolJ. Vlek- kert 20; H. J. VlekkertM. Waayer 2—0; H. GrüterS. Stolk 0—2; L. KnolMè Waayer 20; J. Vlekkert H. Vlekkert 0—2; S. Stolk—M. Waa yer 20; J. VlekkertL. Knol 0—2. Na bovengenoemde resultaten heeft G. H. Oostergo in de eerste klasse de leiding met 10 punten uit 5 partijen: G. Weggen volgt met 8 punten uit 6 partijen. In de tweede klasse A heerst vol op spanning, hetgeen uit de stand in de kopgroep blijkt: H. v. d. Velden 7 uit 4, Stauthamer 7 uit 5, J. J. v. d. Velden 5 uit 4 en J. W. Roozendaal 5 uit 3 partijen. In de tweede klasse B is L. Knol heer en meester met 14 punten uit 7 partijen. H. J. Vlekkert komt op de tweede plaats met 8 punten uit 6 partijen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2