S)e ftzidaeSoti/fcci/rit Aartsbisdom weigert medewerking aan uitlevering Anneke Beekman j Gemodder van Hoge Autoriteit j Het incident met de autobus NEEN", Nederlandse chauffeur voor Duitse rechtbank Kwestie-Montcsi uitgesteld Vreemde beslissinq van Kolen- en Staalgemeenschap Hongersnood in China Hervatting van overleg gevraagd McCarty-isme in de televisie Gaat melksanering verdwijnen? Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 24 MAART 1954 45ste JAARGANG No. 13151 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Het Joodse meisje prefereert Kath. milieu Naar aanleiding: van de herhaalde evenzeer tegen de borst medewer- vraag of het Aartsbisdom zal ant- king te verlenen, dat het meisje te- woorden op liet telegram van het gen haar wil wordt overgeplaatst Nederl. Israëlisch Kerkgenootschap naar een ander milieu, betreffende het geval Anneke Beek- man, deelt het Aartsbisdom mede, Nu de eigen wil van het meisje zo dat een telegram (het telegram van duidelijk is gebleken, kan men zich het Isr. Kerkgenootschap), hetwelk! afvragen, of het niet op de weg van reeds aan de publiciteit van de pers de Joodse Gemeente zou liggen om de achtervolging en opjaging van het meisje te staken, zodat zij zo wel de lichamelijke als geestelijke rust kan vinden, die zij behoeft. wordt vrijgegeven, bijna nog voor dat de geadresseerde hiervan ken -1 nis heeft kunnen nemen, klaarblij kelijk eerder bedoeld is om stem ming te maken, dan om antwoord te verkrijgen. Het standpunt, dat door het Aarts bisdom in deze zaak werd ingeno men, is reeds meerdere malen uit eengezet, zodat het niet nodig schijnt nogmaals daarop in te gaan: Het is niet de taak van de kerkelijke over heid beslissingen van een burger lijke instantie uit te voeren. 'Al spoort de kerk de gelovigen in het algemeen aan te gehoorzamen aan de burgerlijke autoriteiten, zij dwingt deze gehoorzaamheid niet met kerkelijke sancties af. De ker kelijke overheid laat aan iedere ge lovige de vrijheid van geweten om in een bepaald geval zich niet door de beslissing van een burgerlijke instantie gebonden te achten. Uit de laatste ontwikkeling van dit geval is wel duidelijk gebleken, dat het meisje zich vrijwillig aan de beslissing van de rechter ont trekt, omdat zij blijkbaar het ver trouwde milieu, waarin zij vanaf haar vroegste levensjaren opgroeide en dat met gevaar voor eigen leven haar leven redde, prefereert boven het volkomen nieuwe milieu, dat men haar wil opdringen. Indien het bewuste meisje meent de vrijheid te mogen nemen zich niet aan de over haar toekomst ge nomen beslissing van de burgerlijke autoriteiten gebonden te achten, zal de kerkelijke overheid haar de vrij heid willen en moeten laten. Zoals het Aartsbisdom er niet aan zal willen meewerken om het meis je tegen haar wil te handhaven in een katholiek milieu, zo stuit het Kan het belang van het meisje daartoe niet doen besluiten, dan spore men het meisje op tot men het in handen heeft, maar men vrage niet aan anderen om het meisje te gen haar wil uit te leveren en men make er geen rel van, die de bevol kingsgroepen van Nederland van el- afstand te doen van de voogdij en kaar zou kunnen ontvreemden. Duurder maar prettiger Israël loopt kwaad weg uit bestandscommissie De waarnemers van de bestandscommissie der V.N., die hun onderzoek naar de overval op een Israëlische autobus hebben voltooid, zeggen in hun rapport, dat de feiten aantonen, dat Jordanië op geen enkele wijze be trokken was bij deze aanval, zo is van officieële zijde in de Jordaanse hoofdstad Amman, bekendgemaakt. In het rapport zou o.m. staan, dat men het spoor van de moordenaars op ongeveer 15 kilometer van de Jordaanse grens bijster is geraakt en dat „de identiteitskaarten, geld en kledingstukken van enige slachtoffers zijn geroofd, hetgeen aantoont dat de aanval niet met politieke bedoelingen, maar uit roofzucht is gedaan". NOG EEN INCIDENT. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger is Dinsdag een Israë lische soldaat gewond bij een tref fen met Arabieren in het gebied van Latroen (Midden-Israël) 'bij de Jor daanse grens. Radiodistributie nog niet duurder De draadomroep zal naar het oor deel van minister Algera rendabel De schietpartij begon, toen een Is- gemaakt moeten worden. Moch hier- raëlische militaire eenheid een on-voor een verhoging van de tarieven .derzoek instelde naar een bericht, datnoodzakelijk zijn, dan zal hij niet Arabische 'boeren velden binnen de schromen deze vast te stellen. Israëlische grens bewerkten. Maan- Op het ogenblik evenwel, zo deelt dag was in hetzelfde gebied een Israëlische patrouille geschoten, aldus de woordvoerder. zei Mólotof De districtscommandant van de j Oostenrijkse gendarmerie te Tulla, i Josef Mayerhofen, is gisteren door I de Russische bezettingsautoriteitcn gevangengenomen, omdat hij gewei- gerd had aanplakbiljetten te later ver- wijderen, waarop de Sovjetrussische j minister van Buitenlandse Molotof, voorkomt, terwijl hij zegt tegen het Oostenrijkse hij de Eerste Kamer mede, zou een verhoging prematuur zijn. Gebleken is, dat in nauwelijks ge reedgekomen woningblokken een rendabele exploitatie na enige jaren bereikt kan worden. Zo is in Am sterdam in de omgeving van het Am- stelstation na drie jaar exploitatie thans een luisterdichtheid van 32 pet. bereikt. In Amsterdam-West zijn van de 2616 nieuwbouwwoningen aangesloten. Israël verliet de vergaderzaal van Israëlisch-Jordaanse wapenstil standscommissie Dinsdagavond, toen de voorzitter zich van stemming ont hield over een Israëlische ontwerp resolutie, waarin Jordanië beschul digd wordt van de overval. De voorzitter, kjapitein-luitenant- ter-zee Hutchison van de Amerikaan se marine, had voorgesteld, toen de Iraëlische ontwerpresolutie inge diend werd, de beraadslagingen uit stellen tot het onderzoek vol tooid zou zijn, dat volgde op de in lichtingen van de Israëlische delega tie van Maandag over de identiteit van de aanvallers. De Israëlische afgevaardigde, lui tenant-kolonel Arieh Sjalen, ant woordde hierop, dat het politie-on- derzoek naar de feitelijke schuldi gen niets te maken heeft met de politieke verantwoordelijkheid van Jordanië in het incident, die boven iedere twijfel verheven zou zijn. Jordanië is verantwoordelijk voor de daden van zijn inwoners en het doet er niets toe of de bende, die de overval pleegde, tot de geregelde of ongeregelde troepen behoort, daar de aanvallers zonder twijfel van Jor daans gebied zijn gekomen. Daarna werd de Israëlische ont werpresolutie in stemming gebracht, waarbij de Jordanlërs natuurlijk te gen stemden en de voorzitter zich onthield. Een woordvoerder van het Israë lische leger zei, dat de aankondiging, Het geval - de Baat In Neustadt aan de Wied, niet ver van Bonn, is de rechtbank van Ko blenz gisteren begonnen met de be handeling van het ongeluk op de autobaanbrug over de Wied, dat op Hl 24 October vorig jaar zes doden en dat Israël niet langer deel zal nemen zeven gewonden eiste. Beklaagde is V82 d« Nederlandse chauffeur Dirk de toepassing is op het toekomstig werk van de commissie in het algemeen, j Baat u,t Streefkerk, die de zware Men beschouwt deze aankondiging j vrachtauto reed, welke het ongeluk als de ernstigste slag voor de V.N.-or- i veroorzaakte. Door het weigeren ganisa'ie van toezicht op de wapen- der «nunen was de Baat bij de stei- stilstand in Palestina smds de Joods- j Arabische oorlog van 1948 1 le lfdalm* naar de bru« de macht i over zijn wagen verloren, met het De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft gisteren e,en voorstel van premier Scelba goedgekeurd om het debat over een aantal moties, dat door linkse afgevaardigden waren ingediend naar aanleiding van de kwestie-Montesi en het onderzoek naar verdachte functionarissen, tot 1 Juli uit te stellen. 270 Afgevaardig den stemden vóór Scelba's voorstel, 235 stemden tegen. issiscne j vv <J verdrag"op de Berlijnse "conferentie.JSJp.rIp.r1anfl f-p.L-f.nf- Later is door een woordvoerder j J-~ IdilU. ICKClll I van het Oostenrijkse ministerie van j non Binnenlandse Zaken verklaard dat b**- LJLCol ctcfll Dit vreemde verband, dat op een speciale manier wordt aangelegd, kost in vergelijking met het al gemeen gebruikte de helft meer, doch het ,zit" prettiger. Het heet Tubegauz en is een nieuwe vinding die succes heeft in Engeland, want reeds in de behandelkamers van 253 ziekenhuizen wordt het gebruikt. Tubegauz is een weefsel, rond ge weven, zonder naad, dat door een speciaal daarvoor ontworpen appa raat op de gewenste lengte wordt afgesneden en wordt aangebracht. Het verband wordt in rollen van 22 y2 meter geleverd. Deze nieuwe verbindmethode kost zeer tijd. Mayerhofer is vrijgelaten nadat een j verzoek hiertoe door de Oostenrijkse j minister van Binnenlandse Zaken, Oskar Helmer, was ingediend. j De Nederlandse minister van Eco nomische Zaken, prof. J. Zijlstra, heeft protest aangetekend tegen de *?e biljetten waren in het distric. jongste beslissing van de Hog.e Auto- Tulla door de rechtse volkspartij nteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap inzake de kolen- prijzen. De Hoge Autoriteit heeft nl. de maximum-prijzen voor kolen ge handhaafd voor het Roergebied en voor de bekkens in Noord-Frankrijk. In het overige gebied van de Ge meenschap heeft ze de prijzen vrijge laten. Minister Zijlstra betoogt, dat deze beslissing in strijd is met het ver drag, dat het beginsel van de vrije concurrentie erkent. Volgens de pro cedure van het verdrag heeft de Hoge Autoriteit twee maanden de gele genheid om dit in gebreke blijven, dat haar door professor Zijlstra wordt verweten, goed te maken. Doet ze dit niet, dan kan de zaak aangeplakt. Mayerhofer beriep er zich op, dat hij uitdrukkelijk opdracht van het ministerie had om de biljetten niet te laten verwijderen. De Sovjetrus sische commandant antwoordde toen: „Goed, dan zullen wij je net zo lang houden totdat de biljetten zijn ver wijderd". De Chinese communistische rege ring heeft duizenden hoeren, die de steden binnenstromen, omdat op het platteland millioenen honger lijden, teruggestuurd. In een hierover in het officiële dag- - J blad „Kwang Ming" gepubliceerde aanhangig worden gemaakt bij het richtlijn wordt verklaard, dat deze massa-uittocht van het platteland naar de steden tot een „maatschap pelijke chaos" zou leiden en het zaaien in het voorjaar nadelig zou beïnvloeden, indien er geen paal en perk aan zou worden gesteld. Het officiële „Pekingse Volksdag- weinig biad" heeft kortgeleden gemeld, dat "ongeveer honderd millioen Chinese Verpleegster Claire Thompson de- plattelandsbewoners in meerdere of monstreert het nieuwe verband. mindere mate honger lijden. Indonesië-Nederland De waarnemend hoge commissaris van Indonesië in Den Haag, mr. Susanto Tirtoprodjo, heeft hedenmorgen op het Departement van buitenlandse za ken een nota overhandigd, waarin de Indonesische regering het verzoek doet tot hervatting van het overleg over de NederlandsIndonesische ver houdingen. De nota, die in ontvangst werd genomen door de minister zonder porte feuille, mr. J. M. A. H. Luns, zal door de Nederlandse regering nader wor den bestudeerd. Dit verneemt het A. N. P. van officiële zijde in Den Haag. Gelijk .bekend, wordt van Indonesische zijde reeds sinds geruime tijd aan gedrongen op herziening van de Unie-verhouding en de in 1949 gesloten R.T.C.-accoorden, alsmede op de regeling van de kwestie-Nieuw-Guinea in the zin, dat Nederland de souveTeiniteit aan Indonesië zal overdragen. Het 's te verwachten, dat deze punten onderwerpen van de hedenmorgen over- nandigde nota zijn en dat van Indonesische zijde thans gevraagd is binnen kort tot wederzijds overleg te geraken. Hof van de Gemeenschap. De publieke verhoren in de strijd tussen senator McCarthy en het leger zullen per televisie worden uitge zonden, zo heeft de sub-commissie voor onderzoek van de Senaat una niem besloten. Tegelij kei-tijd heeft McCarthy (voorzitter van de commissie, maar voor deze gèlegenheid naar de ach- grond geschoven) een concessie ge daan: Hij zal van zijn stemrecht in de commissie afzien, maar hij houdt vast aan zijn recht om getuigen aan een kruisverhoor te onderwerpen. Dit ondanks het feit, dat de repu blikeinse leiders zware druk op hem uitoefenen om tijdens deze verhoren geheel uit de commissie te treden en zijn „rol" tot die van getuige te beperken. intussen heeft senator Karl Mundt, die als plaatsvervangend voorzitter optreedt, nog niemand kunnen- vin den, om het onderzoek in de beschul digingen en tegenbeschuldiging tus sen McCarthy en het leger te leiden. Hij had deze post aangeboden aan William J. Jameson, de deken van de Amerikaanse orde van advocaten, maar deze weigerde gisteren. De beslissing van de Hoge Autori teit, die gisteren officieel is gepu bliceerd, maakt tevens een einde aan de subsidies op de kolenprijzen, die ten behoeve van de visserij, binnen vaart en de spoorwegen in Duitsland werden gegeven. Voor de Nederland se vissers was de eerste subsidie een doorn in 't oog. Tegelijkertijd is het grootste deel van de subsidie op huisbrand in Duitsland afgeschaft Slechts voor behoeftigen wordt door een Ondersteuningsfonds nog een subsidie verleend. Prijsverhoging? Verwacht wordt, dat de Hoge Auto riteit binnen enkele dagen ook een beslissing neemt over de aanvrage tot verlenging van het Nederlandse egalisatiefonds voor kolen. Minister Zijlstra heeft reeds vroeger medege deeld, dat hij na verkrijging van die machtiging zou beoordelen, wat hij ermede zou doen. Van belang was voor hem vooral, wat andere landen zouden doen. Nu de Duitse subsidies voor 95 pro cent van de baan zijn en ook voor Frankrijk de subsidies zijn beperkt, mag men verwachten, dat Nederland zoals in Den Haag wordt opge merkt een matig gebruik van de machtiging zal maken. Dat zou dan een prijsverhoging van de huisbrand kolen betekenen. gevolg, dat hij op veertig meter bo llet proces De Baat. Rechts De Baat, links zijn verdediger Dr. Hen ri Ormond. doch het geldt daarbij meer een ju ridisch proefje, dat alleen voor Duitse juristen interessant geacht werd. De grote eisen lot schadeherstel, die wel in de honderdduizenden Marken zullen lopen, zijn nog niet ingediend. Deze zullen eerst later komen. Tijdens zijn verhoor heeft de eige naar van de wagen verklaard, dat de maatschappij, waarbij hij verze kerd is, De Nationale Unie in Den Haag, weliswaar in staat van failis- sement is, doch dat de curatoren zijn teruggekomen op hun oorspron- ven het rivierdal zwevende brug j kelijke verklaring, dat geen schade- een aantal wagens ramde, voordat vergoeding kon worden uitgekeerd, hij aan de overkant tol stilstand hoop viel daaruit volgens de lcwam I Duitse advocaten niet te putten, j daar de boedel van de Nationale Het getuigenverhoor kon gasteren I ™*®^uitkerin« Va" be,ekmis door de rechtbank worden afgeslo ten. Vandaag worden de deskundi gen gehoord en kan de behandeling der zaak, naar verwacht wordt, wor den afgesloten. De grote strafkamer van de recht bank van Koblenz had voor deze gelegenheid haar intrek genomen in een cafézaal in het kleine stadje Neustadt, teneinde in de gelegen heid te zijn zo nodig een deel van het getuigenverhoor op de plaats van het ongeluk af te nemen. Neu stadt ligt namelijk aan het riviertje de Wied, onmiddellijk beneden de autobaanbrug. De snelheid, waarmee de wagen reed toen de remmen weigerden, werd door de Baat op veertig kilo meter geschat. Al zijn verklaringen werden volledig bevestigd door die van zijn reisgenoot van Dam. Bei den zeiden, dat zij op de rit vanaf Bazel niets abnormaals aan de wa gen hadden gemerkt en dat de rem men in orde waren geweest. De eigenaar van de auto, de expe diteur Dekker uit Ouderkerk aan de IJssel, getuigde, dat de wagen een week vóór het ongeluk nog in repa ratie was geweest, waarbij niet al leen de versnellingsbak, doch ook de remleidingen waren nagezien. De Duitse verdediger van de Baat de Frankfortse advocaat Ormond, had een aantal Nederlandse en Duit se getuigen gedagvaard, die alle lof over de rij kwaliteiten en de voor zichtigheid van de Baat spraken. Het openbaar ministerie heeft de Baat niet alleen onvoorzichtig rijden ten laste gelegd, doch daarnaast ook het rijden met onvoldoende rem men. Het eerste verloop van het pro ces wekte de indruk, dat het zwaartepunt in hoofdzaak op dit laatste punt der aanklacht zou ko men te liggen. Er is tijdens de zitting nog slechts een kleine civiele eis, ten bedrage van zeshonderd Mark, ingediend, RELLETJES IN PAPIERFABRIEK. Bij relletjes in een nieuwe papier fabriek te Chandraghona, ten Zuiden In Duitsland heeft de opheffing van van Dacca (Oost-Bengalen), zijn de subsidies op de kolenprijzen vóór I Maandag dertien personen om het spoorwegen, binnenscheepvaart en leven gekomen en 35 gewond. De visserij ernstige critiek van het oorzaak van de ongeregeldheden is Westduitse ministerie van verkeer niet bekend. uitgelokt. De Duitse spoorwegen zou- Onder de doden bevinden zich de den aldus het ministerie, twintig milloen mark meer aan kolen moeten uitgeven en de binnenvaart en mil lioen. bedrijfsleider en twee andere leden van de leiding van de fabriek, die een van de grootste bedrijven van Oost-Bengalen is. Het KNMI deelt mede: Aan de periode met Zuidelijke win den en zacht voorjaarsweer is een abrupt einde gekomen. De oorzaak hiervan is gelegen.in het feit, dat een bij Ierland gelegen depressie, die de Zuidelijke winden veroorzaakte, snel in betekenis afnam en naar Zuid- West Frankrijk verdween. Een met deze storing samenhangend neerslag- gebied bracht vannacht en vanmor gen in het Zuiden van het land lichte regen. Uit het Noordwesten komt nu een rug van hoge druk naderbij, die r,^- - Noordelijke winden veroorzaakt. Met winden wordt koude lucht ons Misstanden schaden consument en handel (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OVERWEGEND DROOG. Aanvankelijk zwaar bewolkt, later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Meest matige wind, aanvankelijk Noor delijk, later krimpend naar West of Zuidwest. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 25 Maart: zon op 6.33; onder 19.00; maan op 1.00; onder 8.24. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt 2 C. OSLO mist 2 STOCKHOLM zwaar bew. 4 KOPENHAGEN onbewolkt 4 LONDEN nevel 6 AMSTERDAM regen 6 BRUSSEL regen 8 PARIJS zwaar bew. 8 BORDEAUX zwaar bew. 7 GRENOBLE half bew. 6 NICE onbewolkt 5 WARSCHAU onbewolkt 1 BERLIJN licht bew. 3 FRANKFORT nevel 5 MUNCHEN regen 7 ZURICH regen 6 GENEVE regenbui 5 LOCARNO regen 3 WENEN nevel 2 INNSBRUCK zwaar bew. 4 ROME zwaar bew. 10 Vrij koud weer wolking voorkomt. De kans op regen wordt echter onder invloed van de rug van hoge druk weer kleiner. j j - ueze winuen wüiui nuuue lucm un: T die le JMlkMnerine m vele plaat- 1 land binnengevoerd, waarin veel be sen met zich mee schijnt te brengen, overweegt de regering op korte termijn - - - een verbod voor melksanering af te kondigen. De ministers van Landbouw en Economische Zaken zijn van mening, dat de misstanden niet in de eerste plaats optreden in die plaatsen, waar de sanering doorgevoerd is door het bedrijfsschap voor de zuivelindustrie, doch dat vooral in die plaatsen, waar de melkhandel zelf het initiatief genomen heeft, soms van ergelijke wantoestanden sprake is, die zowel de consument als een gedeelte van de handel grote schade berokkent. Naar in doorgaans goed ingelichte kringen verwacht wordt, zal het ver bod van melksanering, waarbij alle desbetreffende afspraken van melk handelaars onverbindend verklaard zullen worden, reeds deze week afge kondigd worden. Korreltje Voor de luiaard is zelfs nietsdoen vermoeiend; hij kan er niet eens even mee ophouden om uit te rus ten.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1