Saar-gesprek zit weer vast Brits-Egyptische betrek kingen worden slechter Wie mag oorlog verklaren Driemaal prijs Saarbesprekingen te Parijs zijn vastgelopen Geen uitlevering van Poiak? Vier eeuwen in graf van ijs Over een jaar geen oorlog meer De NAVO bestaat vijf jaar Rechter Lindsey Katholiek Bracht de H-bom hen tot zinken? DINSDAG 23 MAART 1954 45ste JAARGANG No. 13150 KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 PROTEST-NOTA 0E SOVJET-UNIE heeft het nodig gevonden om bij onze regering te protesteren tegen het afstaan van een luchtbasis aan Amerika in het kader van het Noord-Atlantisch Pact. Dit protest heeft in ons land niet be paald veel deining teweeg ge bracht, omdat men weet, dat het thuis hoort in de gewone gedragslijn van de Sovjet-Unie tegenover het Noord-Atlantisch Pact. Moskou wei gert nu eenmaal om dit pact te er kennen als een zuiver defensief pact, dat louter bestemd is als maatregel van afweer tegen een eventuele aan val Het houdt hardnekkig vol, dat het verdrag agressief is en aanvalsbe- doelingen inhoudt; dertialve is iedere maatregel in het kader van 0 dit verdrag bedoeld als een daad van agressie. Wanneer men eenmaal van een verkeerd standpunt uitgaat, is elke conclusie, welke daarop berust, van zelfsprekend fout en het Nederland se volk weet heel goed, dat het geen agressieve bedoelingen heeft en daaraan ook niet meewerkt. Van daar dat het zich niet opwindt over een dergelijk verkeerd inzicht. Maar wat het niet duldt is een inmenging in zijn eigen aangelegenheden. Ieder volk is vrij om zich aan te sluiten bij een gemeenschap van staten en wan neer die gemeenschap ten doel heeft om de vrede in de wereld te stabili- seren, is zo'n aansluiting zelfs een was vr1^ sc^frP in .zyn be- zeer goede daad. Doch een dergelijke «huldigingen aan het regiem van aansluiting brengt vanzelfsprekend I ^eneraa a^ verplichtingen met zich mee en éénl Zo zei_ hij: „De Egyptische rege- Overleg onder de huidige omstandigheden onmogelijk De Britse premier Churchill heeft gisteren zijn kabinet en de hoogste militaire leiders van het land in spoedzitting bijeengeroepen voor dringende besprekingen over het slechter worden van de EngelsEgyptische betrek kingen. Kort tevoren had de minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, onder luid gejuich uit de conservatieve hoek, op vragen van parlementsle den geantwoord: „Onder de huidige omstandigheden is het hervatten van de besprekingen over de toekomst van de basis in de Kanaalzone onmoge lijk". Eden voegde er aan toe, dat orde en veiligheid in deze zóne in de af gelopen week „zeer ernstig" verminderd waren. De spanning in dit gebied werd nog verhoogd, doordat Egypte de Britse protésten tegen de huidige aanvallen op Engelse soldaten heeft verworpen, op grond van het feit, „dat alleen al de aanwezigheid van Britse soldaten in de Suezkanaalzöne een schending van de Egyptische souvereiniteit is." Churchill riep zijn kabinet bijeen,vertrouwen in haar te hebben. Maar twee uur nadat Eden in het Lager- dan zullen de Egyptenaren toch door - r* hun daden moeten bewijzen, dat zulk hu.s zi]n waarschuwing aan Cairo had een vertrouwen gerechtvaardigd is." had uitgesproken. Eden beschreef eveneens het be- De kabinetsbesprekingen zullenzoek, dat de Engelse ambassadeur voorlopig geheim blijven, maar de Sir Ralph Stevenson aan generaal aard van de zitting was spoedig in de wandelgangen van het parlement bekend. daarvan is ongetwijfeld: meedoen met het doel waartoe de aansluiting is aangegaan. Het Noord-Atlantisch Pact is een verdedigingssysteem. En dat „meedoen" zullen wij bepalen volgens onze eigen inzichten en ze ker niet volgens de inzichten van de Sovjet-Unie. De „New York Times" heeft op dit protest ook al gereageerd en komt tot dezelfde conclusie, dat dit en an dere soortgelijke protesten „klas sieke voorbeelden zijn van Moskou's inmenging in binnenlandse aangele genheden van andere staten". Boven dien voegt de „New York Times" er aan toe: „Hoe kan de Sowjet-Unie protesteren tegen het stationneren van Amerikaanse troepen op Neder landse bodem, wanneer de Sovjet troepen zelf ver van huis in Oost- Europa en in China liggen?" Het is inderdaad zo: de Sovjet- Unie pleegt andere landen te verwij ten wat zij de gewoonste zaak van de wereld vindt, als zij het zelf doet. De protest-nota is overhandigd aan de,Nederlandse minister van buiten landse zaken en zijn departement zal ongetwijfeld een waardig antwooM weten te geven. In elk geval is het zeker, dat Ne derland er niet aan denkt om deze basis op te geven en waarschijnlijk verwacht Moskou dat ook helemaal niet. Intussen wordt wel te verstaan gegeven, dat de economische betrek kingen met de Sovjet-Unie er wel eens onder zouden kunnen lijden. Wij zullen dat met gelatenheid dragen. ring heeft ons herhaaldelijk verzocht Naguib en de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Manmoed Faw- zi had gebracht. Stevenson had „ge- eist", dat degenen, die voor de aan vallen op de Britse soldaten verant woordelijk zijn, uit de Kanaalzone zullen worden gezet en berecht zul len worden. Maar hierop had Naguib slechts geantwoord, dat het „ironisch" zou zijn om een onderzoek in te stellen naar het gedrag van burgers, die door Eritse troepen in hun waardigheid en bezit werden aangetast. Tegenbeschuldiging. Gistermiddag werden in de Haagse Dierentuin de Bedrijfschapsprijzen voor de best verzorgde vis of haring 1953 uitgereikt. Schipper B. Rog van de Sch. 233 won voor de derde maal de wisselprijs waardoor deze voor goed in zijn bezit kwam. De Scheve- ningse omroeper Gijs „de Klinker" feliciteert de heer en mevrouw Rog met de mooie prestatie. Radio-Caïro had vandaag overi- gens een tegenbeschuldiging aan het Senator William Langer (republi- adres van de Engelsen: Britse solda- kcin) heeft Maandag in de Ameri- j £ngfn hrtbên mdcSd" Nederland worden nitgeleverd. kaanse Senaat een ontwerp-resolu-j Verder 7nnrfpn ?ii Jwpp HidH^nriói n»;*» nnnorct» <rArM>titshnt it> tie ingediend, waarin naar hij ver Als dc uit Breda ontvluchte oor logsmisdadiger Willem Albertus Po lak van Duitse afkomst is, zal hij niet Amerika tracht te bemiddelen De Frans-Duitse besprekingen te Parijs over een regeling van het Saar- probleem zijn abrupt afgebroken, omdat Frankrijk in de ogen van de Duitsers te vergaande eisen stelde op economisch gebied en otf het punt van de bevoegdheden van de Euro pese Hoge Commissaris voor de Saar. En omdat premier Lariiel opnieuw verzekerd heeft, dat Frankrijk het verdrag voor de Europese Defen siegemeenschap niet zal ratificeren voordat de Saarkwestie is geregeld, betekent dit naar alle waarschijnlijk heid dat de Franse Kamer het EDG- verdrag niet vóór 26 April (het be gin der Geneefse conferentie over Korea en Indo-China) in behandeling zal nemen. Zowel te Parijs als te Bonn is men van mening, dat het Saargesprek pas v/eer op gang kan komen, wanneer Adenauer en Bidault in een persoon lijke ontmoeting een uitweg uit de impasse weten te vinden. Theoretisch zien de beide staatsle den elkaar volgende week, wanneer op 30 Maart te Brussel de conferen tie van de ministers van Buitenlandse Zaken van „Klein Europa" over de politieke gemeenschap moet begin nen. Maar in de practijk zal het daar niet van komen, omdat de Brusselse conferentie zo goed als zeker zal worden uitgesteld. Het is daarom, dat Amerika (dat de klaarde, de „uitsluitende bevoegd heid" van het Congres om oorlog te verklaren wordt bevestigd. In het ontwerp wordt o.m. „Aan de strijdkrachten der V.S. mag zonder een voorafgaande oorlogs verklaring niet het bevel worden ge geven, tegen het gebied of de strijd krachten van een ander land in ac tie te gaan, behalve in die mate als noodzakelijk is om een gewapende aanval op de V.S. of één van hun ge bieden of bezittingen af te slaan". Senator Langer zeide tot de Se naat, dat minister Dulles de vorige week in een rede „de indruk wekte, dat oorlog kan worden verklaard zonder toestemming van het Con gres". Minister Dulles uitte de vorige week de mening, dat het Noord-At lantisch Verdrag de president de voegheid geeft onmiddelijke vergel ding te, gelasten, indien een bondge noot van de Navo wordt aangeval len. Verder zouden zij twee biddende j Het Duitse opperste gerechtshof te dorp ^Fanar ^"geSreïteeld i Karlsruhe h"ft besli5t' bul" De uitzending was alleen bestemdtenlanders van Duitse afkomst j voor Egyptische ambassades in het j met uitzondering van Fransen en buitenland en deze berichten werden hekt hnr<rpr niet in het gewone nieuws opgeno- Luxemburgers - het Duitse burger. men. j recht hebben verkregen door het( De spanning volgt op een periode i vrijwillig dienstnemen bij de S.S. tij- van ongeveer drie_weken waarin zo- j dens de tweede wereldoorlog. j Op de top van Chileense berg Een Chileense ezeldrijver heeft op de top van meer dan zesduizend me ter hoge berg El Plomo, twintig, kilo meter van de hoofdstad van Chili, Santiago, het stoffelijk overschot ge vonden van een tien jaar oud Inca meisje, dat ongeveer 400 jaar geleden gestorven is en in een blok ijs begra ven werd. Het volkomen intact geble ven lichaam is met het omringende ijs, naar de hoofdstad gebracht, waar in een koelkamer van het Instituut voor Anatomie en Pathologie geleer den met het onderzoek zijn begon nen. De vondst wordt beschouwd als het meest volmaakte specimen van een mens uit het verleden, zo meldt de New York Times. Het lichaam is zó goed bewaard gebleven dat het lijkt alsof de dood pas is ingetreden. De oogballen zijn intact, de gelaatspoeder kan nu nog afgeveegd worden en een van de vingers toont een vuile nagel. Het meisje, gekleed in een zwart mouw loos wollen kleed, met leren schoen tjes en zilveren sieraden, waaronder een hoofdtooi en armbanden, werd gevonden in zittende houding. Haar gezicht heeft een rustige, lieflijke uitdrukking, de armen zijn gevouwen en op haar schoot had ze een tasje van rode veren met stukjes afgeknip te vingernagels, die volgens gebruik Vergrote emigratie naar Amerika De Verenigde Staten zullen waar schijnlijk aan 17.000 Nederlanders gelegenheid geven zich blijvend bin nen haar grenzen te vestigen. Spe ciaal personen, die door de oorlog, doe Indonesische kwestie of de wa- ternoodramp getroffen zijn zullen voor deze immigratie in aanmerking komen". bij de Inca's, 'steeds bewaard ble ven en dienden als afweermiddel te gen boze geesten. De kleren hebben nog niets van hun heldere kleuren verloren en zij wijzen erop dat het kind van voorname afkomst moet zijn geweest. In haar onmiddellijke omge ving werd een steen gevonden met inscriptie die thans bestudeerd en mogelijk verdere aanwijzingen geven zal. De ezeldrijver, die reeds eerder voorwerpen uit de Inca-tijd op de berg had gevonden vertelde dat hij onder de top op een muur was gesto ten, die helemaal rond liep. Hij was er overheen geklommen en had op de top eenzelfde ringmuur aangetroffen, dat een Inca-altaar, gewijd aan de zonnegod, verborg. In dit altaar had hij het blok, door de grote hoogte nimmersmeltend, ijs ontdekt. Met uiterste behoedzaamheid bracht hij de vondst naar zijn dorp, waar de Amerikaanse geleerde Schaedel, die gastcolleges geeft aan de universiteit van Chili, haar overnam en er voor zorg droeg dat zij intact naar San tiago kwam. Professor Hermann Oberth, de man die in de tweede wereldoorlog de Duitse V2-raket ontwikkelde, heeft in een toespraak te Dusseldorp tot het Duitse genootschap voor ruimte onderzoek verklaard, dat het binnen twaalf maanden onmogelijk zal zijn geworden oorlog te voeren. Tegen die tijd zal het namelijk mo gelijk zijn, elk punt op aarde binnen 45 minuten met atoomraketten te be stoken. Dit betekent, dat ingeval van oorlog alle grote steden van de vij and binnen twee of drie uren ver woest kunnen worden, aldus prof. Oberth. Persoonlijk geloof ik met stellig heid, dat geen minister tot oorlog zal besluiten, daar hij daarmede tegelijk zijn eigen doodvonnis zou tekenen, aldus de Duitse geleerde. wel Engeland als Egypte, naar alge meen wordt aangenomen, zijn voel hoorns heeft uitgestoken over de mogelijkheid van een hervatten van de onderhandelingen over de Suez kanaalzöne. Er leek hoop, dat de voorwaarden voor een overeenkomst gunstiger waren dan ooit het geval is geweest. Ingewikkeld verkeersongeluk Op de grote weg van Frankfort naar München is gisterochtend een ingewikkeld ongeluk gebeurd, waar schijnlijk tengevolge van de mist. Een motorrijder reed in op een stilstaande vrachtwagen. Hij was op I slag dood. Kort daarna passeerden twee vrachtwagens. De chauffeurs i stopten en stapten uit om te kijken of zy hulp konden verlenen. Twee motorrijders botsten daarop op de achterste vrachtwagen, en ook zij waren op slag dood. De chauffeur van een vierde vrachtwagen kon zijn auto niet tij dig genoeg tot stilstand brengen. Hij reed op de ravage in en door de schok slingerden de lichamen van de twee laatste slachtoffers 'n heel eind weg. Er kwam een vierde motorfiets aan, die weer tegen de laatste vrachtwa gen botste. De motorrijder en de man die op de duo zat, werdeij zwaar ge wond. Alles bij elkaar dus vier mo Het arrest is gebasseerd op een de creet van Hitler van 1943. Het toe kennen van Duits burgerrecht heeft ten doel, aldus het gerechtshof, bui tenlanders te beschermen ,die aan de Duitse staat „waardevolle dien sten" hebben bewezen. Het opperste gerechtshof heeft de staatsrechtbank te Celle thans gead viseerd te onderzoeken of Polak van Duitse afkomst is. Als hij dit inder daad is, dan kan hij niet worden uit geleverd (AP). De mogelijkheid bestaat dus, dat Polak door de mazen van het net zal weten te ontsnappen. Van de andere uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadi gers staat vast dat zij niet van Duit se afkomst zijn. DE SLAG OM DIEN BIEN PHOE. De Franse legerleiding heeft in een Dinsdag te Hanoi uitgegeven verklaring medegedeeld, dat infante rie, gesteund door geschut en vecht- wagens, in de omgeving van Dien Bien Phoe een Vietminh-compagnie buiten gevecht heeft gesteld. 175 re bellen sneuvelden, terwijl er negen werden gevangen genomen. BUITEN DE WET. De senatoren van Texas hebben met algemene stemmen een wetsont werp aanvaard, waarin de communis- torfietsen en vier vrachtwagens, drie I tische partij in deze Amerikaanse doden en twee zwaargewonden. staat buiten de wet wordt verklaard. Op 4 April a.s. bestaat de NAVO 5 jaar. Het hoofdkwartier van de Noord- Atlantische Verdedigingsorganisatie is gevestigd in het Paleis de Chaillot in Parijs, uitgebreid in 1949, toen voor de eerste maal in Parijs de alge mene vergadering van de Verenigde Naties werd gehouden, in dit, daar voor zeer geschikte gebouw. De foto werd genomen van de Eiffeltoren af. McCarthy een „vermomde duivel" De figuur van McCarthy dreigt nu ook al verwikkeld te worden in een soort godsdienstoorlog. De beruchte senator van Wisconsin is nl. Katho liek en de protestantse dekens van New York en Washington hebben Zondag in hun kerk een aanval ge daan op het „McCartbyisme". Een van hen bracht tevens scherpe cri- tiek op wat hij noemde het zwijgen van de R.K. hiërarchie over het on derwerp. Francis B. Sayre, deken van de episcopale kathedraal van Washing ton, preekte in de kathedraal van St. John the Divine in New York, en dr. James A. Pike, deken van de kerk van New York in de kathedraal van Washington. Beiden zeiden, dat het Amerikaan se volk schuld draagt aan de macht, die senator McCarthy op het ogen blik heeft. Zij noemden zijn metho den „een van de vermommingen van de duivel". Sayre betoogde, dat Mc Carthy niets zou kunnen doen, „als hij niet de steun had van wat op ze ker een derde van ons volk geschat is". Pike verklaarde tevens dat de „niet-Roomse kerken de hitte van de dag zullen moeten dragen bij de po gingen om de christenen te doen ge tuigen tegen nieuv/e tyrannie. Het wekt geen verbazing", voegde hij er aan toe, „dat de RJC. hiërarchie die nooit afkerig is om een stand punt in te nemen ten aanzien van andere morele kwesties zwygt i.z. het Mc-Carthyïsme en dat de R.K. bladen met grote oplaag pro-Mc Carthy zijn. Nieuw onderzoek in zaak-Montesi Het proces tegen de Italiaanse jour nalist Silvano Muto, dat gisteren zou beginnen, is opgeschort om de poli tie in staat te stellen een nieuw on derzoek in te stellen naar de dood van de 23-jarige Wilma Montesl. Een verzoek hiertoe was door het open baar ministerie ingediend. Silvano Muto is, zoals men weet, de journalist die verklaard heeft, dat een meisje, Wilma Montesi, die aan het strand bij Rome dood werd aan getroffen, het slachtoffer was van een „bedwelmingsorgie", waarbij en kele van de bekendste figuren in de hogere Romeinse kringen betrokken waren. Volgens Muto zou Wilma Montesi gestorven zijn door een te grote hoe veelheid bedwelmende middelen, na een „orgie" in een jachthut van de markies Ugo Monagna. Zij zou daar na op het strand bij Rome geworpen, zijn. De politie had verklaard, dat het meisje per ongeluk verdronken was. De openbare aanklager verzocht om verdaging van het proces-Muto, nadat de rechtbank verklaringen had gehoord, volgens welke Piero Pic- cioni bandleider en zoon van de Ita liaanse minister van Buitenlandse Zaken Attilio Piccioni, een „moor denaar, behorende tot een bende smokkelaars in verdovende midde len" was. Anna Maria Moneta Caglio, een vroegere vriendin van de markies, die de leider van de bende zou zijn, heeft in een testament verklaard, dat de bende „de verdwijning van vele vrouwen" op haar geweten had. EDG zo snel mogelijk tot stand ge bracht wil zien) thans volgens de New York Times pogingen in het werk stelt, een ontmoeting Adenauer - Bidault te arrangeren. Het Ned. Herv. Persbureau meldt, dat de Amerikaanse rechter Lindsey, wiens naam enige jaren geleden sterk naar voren kwam, katholiek is geworden. Rechter Lindsey pleitte als eerste voor het „huwelijk in kameraad schap" als „voorbereiding" voor een later werkelijk huwelijk. Het is ge bleken, dat in de huwelijken, die na een „proeftijd" gesloten werden, het percentage echtscheidingen niet is verminderd. Na de gevolgen van zijn „werk" gezien te hebben, heeft rech ter Lindsey thans toegegeven een verkeerd inzicht te hebben gehad. Hij is overgegaan tot de katholieke Kerk, die juist op het gebied van de huwelijks moraal een strenge ziens wijze heeft. De leiding van de Amerikaanse marinebasis te Pearl Harbour (Ha- waii-eilanden) heeft medegedeeld, dat een Japanse vissersboot in de omgeving van de Marshall-eilanden waar 1 Maart j.I. een Amerikaanse waterstofbom tot ontploffing is ge bracht is gezonken. Vijf opvarenden wisten het Atol Murillote bereiken, waar zij na vijf dagen door de Amerikaanse torpe- dobootjager „Edmonton" werden op gemerkt, die de schipbreukelingen aan boord heeft genomen. Dit bericht heeft nogal opschudding in Japan veroorzaakt. Men vermoedt aldaar dat het hier opvarenden be treft van een der drie of vier Ja panse vissersvaartuigen, die zich, op het ogenblik der ontploffing, in de Stille Oceaan bevonden waarvan sindsdien niets meer vernomen. VISSERS BUITEN GEVAAR. De 23 Japanse vissers, die na de waterstofbomontploffing op 1 Maart met radio-activiteit bleken te zijn besmet, zijn thans buiten levensge vaar. De verwondingen die zij heb ben opgelopen zijn echter nog niet genezen. weer (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDER OVERDAG. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later ver spreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Kouder overdag. 24 Maart: zon op 6.36; onder 18.59; maan op onder 7.49. Het weer in Europa De weerrapporten van heden 7.00 uur luiden: weer temp. OSLO mist 2 c STOCKHOLM zwaar bew. 4 KOPENHAGEN zwaar bew. 3 LONDEN geheel bew. 9 t. AMSTERDAM zwaar bew. 9 BRUSSEL half bew. 11 PARIJS geheel bew. 10 BORDEAUX regen 8 GRFNOBLE zwaar bew. 15 NICE licht bew. 9 WARSCHAU nevel 1 BERLIJN nevel 4 FRANKFORT zwaar bew. 4 MUNCHEN mist —2 ZURICH mist 0 GENEVE nevel 3 LOCARNO regen 9 WENEN nevel 4 INNSBRUCK onbew. 8 Korreltje Een sterke lydt zonder klagen maar een zwakke klaagt reeds zond*''- dat hij lijdt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1