®eÊeUl6e(Soii^cmt Veiligheidsraad gemoeid in het incident met de autobus De moord in de autobus Verbitterde stemming in Israel Razzias van de Indonesische staatspolitie Nog 'n schandaal in aantocht Weldra vrede met deMauMau? De radio-actieve Japanse vissers Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 19 MAART 1954 45ste JAARGANG No. 13147 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon:Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Administratie 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. nun. Telefoontjes? f 1.50 NIEUW GUINEA H. 1ÏHJ hebben in ons eerste artikel over dit onderwerp terloops reeds aangegeven welke belangrijke rol Missie en Zending zouden moeten vervullen bij de taak, welke de rege ring op zich heeft genomen bij de opheffing en het in cultuur brengen van Nieuw Guinea. Dit Nieuw Guinea is gekarakteri seerd als een mens-vijandig gebied. De gouverneur, dr. van Baal, ver klaarde onlangs nog bij zijn bezoek aan Nederland: Nieuw Guinea is geen land van belofte, eerder een uitda ging. Van de zevenhonderdduizend Papoea's moet minstens de helft nog onder bestuur worden gebracht. Hel aantal talen wórdt er geschat op 70 a 80. Het binnenland is één wilder nis en het geldt als een goede presta- toe, indien men 5 a 6 kilometer per dag vooruitkomt, te voet natuurlijk. Wanneer men van al die moeilijkhe den, veel méér nog dan de enkele hier genoemd, kennis neemt, moet men wel zeer grote bewondering hebben voor het zware werk, dat reeds ge durende tientallen jaren door Missie en Zending daar is verricht en waar aan de overheid slechts minimale medewerking verleend. En terecht pleit het parlementaire verslag dan ook voor een meer vruchtbare samenwerking van hei Nederlands Bestuur met Missie en Zending. Het gouvernement zal de gegevens over de Papoea-gemeen schappen óók ter beschikking van Missie en Zending moeten stellen en duidelijk moeten aangeven, welke lijn het bij het tot ontwikkeling brengen wil volgen. Dit is te meer noodzake lijk, waar belangrijke taken als on derwijs en ziekenverpleging in han den worden gelegd van de Evangelie predikers. r/EE suggesties in het parlementai re verslag verdienen in dit ver band bijzondere aandacht. Zij gelden gelijkelijk voor gouvernement en missionering. Eerstens bepleit het verslag de wenselijkheid dat een ethnoloog of andere op dit terrein wetenschap pelijk gevormde mensen worden inge schakeld bij het opstellen van een basisplan, volgens welk plan het be schavingswerk en dus ook de missio nering dienen te worden aangepakt. Mgr. Tillemans, Apostolisch vicaris van Merauke, die zich de medewer king van een wetenschappelijk ge- vormd priester reeds heeft verzekerd, is zelfs van mening, dat hierdoor in vijf jaren kan worden bereikt, waar voor anders dertig jaren moet wor den gezwoegd. Vervolgens schenkt het verslag te recht aandacht aan het sociografisch onderzoek, waardoor grote vergissin gen in het aanpakken van taken, wel ke ons daar wachten, kunnen wor den vermeden, Deze onderzoekingen naar de Pa- poease maatschappijstructuur en naar de bij de Papoea's levende zeden en gewoonten zijn ook voor de Mis sie van groot belang. De missionaris sen op Nieuw Guinea zullen immers het geloof beter kunnen brengen en doen leven onder deze primitieven, wanneer zij tegelijkertijd hun maat schappij zodanig weten om te vor men, dat deze, ook wat het materiële leven betreft, een betere samenleving wordt. Hiervoor is een grondige ken nis van de bestaande maatschappij noodzakelijk, wanneer men tenmin ste de mensen niet van zich af wil stoten. De goede gewoonten dienen gecultiveerd en op hoger plan te worden gebracht. Daarnaast dient men te weten, welke stammen elkaar goed gezind zijn en welke elkaar haten. De Papoeagemeenschappen zijn vaak veel te mobiel en veel te klein, 30 a 40 mensen, waardoor zij zich niet staande kunnen houden door inteelt, ziekten enz. Er moeten levenskrachtige dorpen worden ge sticht en deze behoeven weer een economische basis, waarvoor streek plannen noodzakelijk zijn. Het is duidelijk, dat in deze plannen reke ning moet worden gehouden met het godsdienstig leven. De kerk dient niet aan de rand van een dorp, maar midden in een dorp te staan. De we gen dienen ook goede toegangswegen tot het kerkportaal te zijn. De in de scholen geleerde kennis dient in het eigen dorp te kunnen worden aange wend, zodat de meestal betere leer lingen niet naar de industrieplaatsen behoeven te trekken om daar hun kennis in practijk te brengen. Dit maakt het bovendien duidelijk, dat het van het grootste belang is, dat de missionaris zich gesteund weet door de katholieke intellectuelen op dit gebied, priesters en leken, die bij het opzetten en uitwerken van deze plannen het geloof de centrale plaats geven. Bovendien zal het een niet te onderschatten voordeel opleveren, wanneer de missie op wetenschappe lijk niveau haar maatschappelijke plannen naar voren kan brengen, welke opgronden van haar gedegen heid ook voor anderen aanvaardbaar zijn- De bekende Nieuwe Guinea-kermer, J. P. K. van Eechoud, toont in zijn boek Vergeten aarde" wel duidelijk aan, dat de z.g. gelukkige natuurstaat, waarvan men wel eens voor deze volken spreekt in werkelijkheid een leven ts van vrees en ellende. Vrees voor bet leven door het geweld van naburige stammen. Eindeloze en bloedige twisten, ziekten en hongers nood die een aanhoudende bedreiging en een telkens terugkerende werke lijkheid vormen. Daarom behoeven de Papoea's een christelijke beschaving, die hen te vens ontvankelijk zal maken voor er- eiland" in de Negeb-woestijn, het ge bied van Gaza, is de staat van be leg afgekondigd. De Israëlische regering beschuldigt officieel Jordanië| Het gevaarlijke incident met de uitgemoorde autobus tegen de grens van Israël met Jordanië dreigt zich nog toe te spitsen. De regering van Israël geert officieël in een communiqué de schuld aan Jordanië, terwijl dit laat ste land de beschuldiging van de hand wijst. Troepen worden nu samen getrokken aan beide zijden van de grens, zodat er voor de Veiligheidsraad alle reden is tot ingrijpen, teneinde te verhinderen, dat het incident weer tot ene nieuwe uitbarsting der vijandelijkheden leidt. Op het ogenblik is er een toestand van gewapende vrede tussen beide landen, een halve wa penstilstand, met zijn lichaam dekte. De soldaat werd gedood. ERNSTIG INCIDENT. Politiehond volgde spoor. Volgens gezaghebbende bromien heeft de Israëlische regering beslo ten het incident voor de Veiligheids raad van de Ver. Naties te brengen.! Het in de aanhef van dit bericht Reeds zou zij de regeringen van vermelde communique van hpt mi- Frankrijk, Amerika en Engeland ge- nisterie van Buitenlandse Zaken is wezen hebben „op de ernst van de gebaseerd op het feit, dat een poli situatie". I tiehond van der onderzoekers (zo- wel van Israël als van de gemengde Deze moordpartij heeft in Israël wapenstilstandscommissie van de algemeen verbittering gewekt, voor-i Ver. Naties) het spoor van dé aan- Een van de vier inzittenden die al daar zij vergezeld ging van en-1 vallers tot vijf km. over de Jordaan- deze geruchtmakende overval over- kele kleinere incidenten: Een treffen se grens1 heeft gevolgd, tussen Israëlische soldaten en Jor-I In het communiqué wordt gezegd: daniërs bij Hebron en een beschie- „Alles wijst er op, dat de moordpar- ting door Syriërs van Israëlische her- tij was uitgevoerd door een strijd- ders. Ook in het buitenland was de kracht, die uit Jordanië afkomstig indruk groot. Het Engelse ministerie was en dit laadt de verantwoorde van Buitenlandse Zaken noemde de lfjkheid op de Jordaanse regering", aanval „zeer schokkend en betreu- Staat van beleg. leefden was de 28-jarige Nederland se, mej. Miriam Lesser, die reeds zeven jaar in Israël woont en waar van wij hierbij een foto afdrukken. NIEUWE INCIDENTEN IN DE KANAALZONE Een woordvoerder van het Britse Volgens Israëlische officieren zou'leS« heeft bekendgemaakt, dat er renswaardig". Hoe ernstig hij was, blijkt ook uit het feit dat de Israëlische premier. 0- Mosje Sjaret, persoonlijk een onder- de hinderlaag waarschijnlijk door een Vrijdagmorgen drie nieuwe inciden- zoek heeft ingesteld. bende Bedoeïnen zijn gelegd, die on- i *en in de Kanaalzone hebben plaats- Vergezeld door de minster van der leiding stond van geoefende sol- gevonden. Hij verstrekte géén bijzon- Defensie, Pinhas Lavon, en de staf- i daten. j derheden. Iedere nieuwe daad van Jordanië ontkent echter „direct of terrorisme in de Kanaalzone toont indirect" iets met de zaak te maken aan dat de toestand slechter wordt te hebben. De regering neemt echter aldus de woordvoerder, wel veiligheidsmaatregelen „om op Egyptenarenhebben Vrijdag op alle eventualiteiten voorbereid te twee Britse officieren geschoten, van zijn". In het Egyptische „schier- 1 wie een ernstig werd gewond. Ook als de dag wijkt, blijft de herinnering De plaats, ergens in Frankrijk, een dodenakker, waar honderden geal lieerde soldaten, uit het ijlende leven weggerukt temidden van het strijd gewoel, een laatste rustplaats vonden. Als het daglicht er terugkeert, elke morgen weer, verliest de plaats wellicht iets van zijn sombere rust, iets van de vergetelheid, doordat de zon de sobere kruisen doet glimmen, doordat het leven van buiten er aarzelend doordringt. Dan krijgt het woord „ere- veld" weer betekenis. Als de dag echter wijkt, lijkt ook de herinnering te vervagen tot een onbestemd gevoel van weemoed. Zij echter, die zich hun makkers zagen ontnomen, vergeten nietOok als de dag wijkt leeft in hun de dankbaarheid voor de vrienden, die geen nieuwe dageraad meer mochten beleven. Zij keren ook bij avond soms terug naar een graf in vreemde bodem, waar een dapper zoon van hun eigen land rust. Dan kijkt het tanende licht neer op hen zoals op deze twee in Navo-ver- band in Frankrijk gestationeerde Canadese luchtmachtofficieren, die bij het scheiden van de dag een saluut bracht aan hun voor wie het eeuwig nacht werd.... chef van het leger, generaal Mosje Dij an, ondervroeg hij de vijf perso nen, die het vuur uit de automati sche wapens van de aanvallers had den overleefd door zich dood te hou den. Het dochtertje van de chauf feur die het eerst onder vuur werd genomen en omkwam) werd gered, doordat een soldaat in de bus haar werd naar „bepaalde personen" ge zocht en zouden er 's nachts geen nieuwe arrestaties zijn verricht. Het heeft er alle schijn van, dat de regering-Sceïba, waaraan reeds zoveel moeilijkheden worden berok kend in verband met de ontwikke lingen in het proces-Muto, een twee de sensationele affaire zal hebben te doorstaan. Staatsaanklagers hebben namelijk vier leden van de carabinieri er van beschuldigd onjuiste verklaringen te hebben verstrekt in zake de dood in 1950 van de beruchte Siciliaanse ban diet Salvatore Giuliano. Scelba is ook persoonlijk bij de twee geruchtmakende zaken be trokken uit hoofde van zijn functie toentertijd van minister van Bin nenlandse zaken en hoofd van de politie. „Openlucht-conferentie" verwacht Opnieuw Nederlanders gearresteerd De Indonesische Staatspolitie, de militaire politie en de mobiele bri gade van 't Indonesische leger heb- ben van Woensdagmiddag 3 uur tot öp h"r nippertje ^ntenlpt Donderdagmorgen vroeg groot- - - scheepse razia'S gehouden in Ban doeng, waarbij opnieuw Nederlanders zijn gearresteerd. Het zijn de heren J. C. Schouten, zaa!chef van hotel Homann, H. Schenkel, bedrijfleider van dat hotel, Boelaards van Tuyl, zonder beroep, die in Bandung Wer den aangehouden, en J. Knuit, rayon inspecteur voor Djakarta en omstre- brengen, opdat zij uit zyn eigen ken van de Unilever en S. L. P. Metz- mond bevestiging van zijn schrifte- ger, employé van een brillenzaak in lijke verzoeken kunnen ontvangen. Inmiddels werd de strijd met ver dubbelde energie voortgezet. Er was van Britse zijde meer militaire acti viteit dan ooit sinds 17 maanden ge leden de staat van beleg werd afge kondigd. ,;VeldmaarschaIk" Dedan Kima- thi, alias „generaal Rusland", de man In Nairobi verwacht men, dat er zeer binnenkort een „openluchtbij- eenkomst zal plaats hebben tussen Britse regeringsafgevaardigden en leiders van de (opstandige) Mau Mau met het doel laatstgenoem den tot een staakt-het-vuren en over gave te bewegen. Negentien van de zes en twintig Mau Mau-leiders, wie door de gevan gen genomen „generaal China" per brief op het hart werd gedrukt zich over te geven, hebben nu geant- woord. Volgens de Britten zouden de p ut l i meesten gunstig gereageerd hebben. VJ&Cfl lIcuVC tTlflcuTCl^Cl Britse politie-officieren hebben al a het mogelijke gedaan om Mau Mau-, By het pariement van de Ameri- Iieders in het door prikkeldraad om-kaanse staat Texas is een wetsont- Djakarta, die beiden op dienstreis waren en in liet hot Sukabumi vertoefden. De razzia's die zich uren hoofdzakelijk „beperkten' het uitkammen van de grootste ho tels in Bandung (waar talrijke Ne derlanders logeerden) breidde zich tegen het vallen van de avond over Aan ontvoering ontsnapt. De directeur van de Overzeese Gas- en Electriciteitsmaatschappij te Ma kassar, de heer C. A. B. van Rhyn, is op het nippertje ontsnapt aan een optvoering. Dinsdagavond kreeg hij in zijn wonnig bezoek van vijf in uniform gekleede Indonesiërs, die hem verzochten mee te gaan naar het basiscommando. Omdat de heer Van Rhjjn de zaak niet vertrouwde, wilde hij zich eerst telefonisch er van overtuigen of het basiscommando van dit verzoek op de hoogte was. Toen hij naar de telefoon liep, werd hy van achteren door één van zijn bezoekers aangevallen. Deze gaf hem een klap met de kolf van een die zich tot opperbevelhebber van alle wijken van de stad uit, de Mau Mau uitriep, heeft pas weer nieuwe vredesvoorstellen schrifte lijk ingediend. Het is echter moge lijk, dat hij in werkelijkheid geen controle meer heeft over de anti- Britse opstandige troepen. geven huis van „generaal China" te n boten bleken besmet Neaen boten hleken hun van£st' in afwachting van een i.-*eyeu UUICU U1CRCI1 onderzoek niet lossen. In de Midden-Japanse provincie Foekoei hebben naar schatting min stens zeshonderd personen vissen van Ambtenaren van de Japanse dienst de besmette vangst van het eerste voor openbaar welzijn hebben me- Japanse vissersvaartuig, dat nadeli- degedeeld, dat bij negen uit de Stil-1 ge gevolgen van de waterstofbom- Ie Oceaan in Japanse havens terug- j ontploffing heeft ondervonden, ge- gekeerde vissersvaartuigen sporen geten. Hun is verzocht zich voor een van radio-activiteit zijn ontdekt. De medisch onderzoek te melden, radio-activiteit was echter niet ergDe leiding van de Tokiose centra- genoeg om schadelijk te zijn en de le vismarkt heeft besloten een Gei- bemanningen vertoonde geen ziekte- ger-apparaat voor de opsporing van sporen. Inmiddels verbreidt de vrees voor „radio-actief besmette vissen" zich door het land. De Japanse huisvrou wen wilden de anders gezochte tuna- vissen niet kopen, ook niet toen zij door de vishandelaren voor de helft van de normale prijs werden aange boden. De uit het Zuidelijke gedeelte van de Stille Oceaan in Japanse havens teruggekeerde vissersboten mogen kenning van gezag, voor bereidheid tot geregelde arbeid, kortom voor realisering van al die elementen, waaruit een geordende samenleving valt op te bouwen. Het verleden heeft reeds rijkelijk aangetoond, dat de herauten van het Christendom de offervaardige toewijding kunnen op brengen, welke voor het geven -van beschavingsonderwijs en de verple ging van zieken in dit primitieve ge-Do bied een noodzakelijke voorwaarde met radio-actief besmette deeltjes vormt. symptomen van ongesteldheid open- Dgarom is het verheugend, dat hetbaarden, verslag der parlementaire missie aan j Dr. Tsoezoeki besloot met de me- het werk van Missie en Zending de dedeling, dat de vissers worden -be- aandacht heeft besteed, die het ver-1 handeld met een kortgeleden gevon- dient en zonder hetwelk de regering I den scheikundig geneesmiddel dat, haar taak maar moeilyk zal kunnen naar hij hoopt, de uitwerking der ra- vervullen. dio-acttviteit teniet zal doen. door radio-activiteit besmette vissen aan te schaffen. De toestand van de 23 opvarenden van het besmette vaartuig, de „Foe- koerioe Maroe", is onveranderd. De behandelende geneesheer, dr. Tsoezoeki van het ziekenhuis, dat verbonden is aan de universiteit van Tokio, verklaarde dat de betrokke nen aan een ander soort radio-acti viteit blootgesteld zijn geweest dan de slachtoffers van de in de tweede wereldoorlog op Hirosjima en Naga saki uitgeworpen atoombommen. Zo hadden laatstgenoemden brand wonden opgelopen door de ontwik kelde reusachtige hitte, terwijl de brandwonden der vissers waren ver oorzaakt door contact met radio-ac tieve stoffen. Een ander verschil is. dat zich de bij atoombomslachtoffers van Hiro sjima en Nagasaki onmiddellijk ziek teverschijnselen vertoonden, terwijl zich bij de vissers eerst drie of vier dagen na het in aanraking komen werp ingediend, waarbij het lid maatschap van de communistische partij strafbaar wordt gesteld. De straf zou zijn „doodstraf of le venslange gevangenisstraf, in ieder geval een gevangenisstraf van niet minder dan tien jaar" De gouver neur van de staat Texas, Allan Shi vers heeft meegedeeld, dat hij per soonlijk voorstander is van de dood straf voor communisten. waren en in het hotel Merdeka in VIl*1' Sukabumi vertoefden. I ?'erd°°r de middae- g-U? wapen af. De kogel boorde de middag zl6h ,n het piafond Kennelijk be vreesd, dat het schot de aandacht van de omwonenden zou hebben ge trokken, gingen de vyf er ijlings vandoor. Het basiscommando bleek inderdaad niets van het bezoek van de indringers af te weten. talrijke Nederlandse buurten kregen de bewoners evenals de gasten van de hotels Preanger, Ho mann en Astoria de aanzegging binnenshuis te blijven. Tientallen wo ningen werden doorzocht. Overal door de straten patrouil leerden overvalwagens met Indone sische militairen en politie. De an ders zo drukke binnenstad leek uitgestorven. Café's, hotels en res taurants sloten hun deuren. Voor de hotels Homann, Prean ger, Astoria en later in de avond ook hotel Soekaboemi, hadden Indo nesische militairen de wacht betrok ken. In de loop van de nacht werden alle wachtposten opgeheven en re den ook de overvalwagens naar de kazernes terug. Voleens het hoofd van de politie voor West-Java, Enoch Danoetsrata, HOE wordt het weer? Geldig van Vrijdagavond tot i Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur. VRIJ ZACHT Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat heel lichte mot regen. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij zacht. 19 Maart: zon op 6.47; onder 18.50; maan op 19.16; onder 6.18. Het weer in Europa OSLO onbewolkt. 0 STOCKHOLM onbewolkt. - 4 KOPENHAGEN zwaar Ibew. 0 HELSINKI onbewolkt. —15 LONDEN geheel, bew. 6 AMSTERDAM nevel. 2 BRUSSEL geheel bew. 7 PARIJS geheel bew. 7 BORDEAUX mist. 6 GRENOBLE mist. 5 NICE geheel bew. 10 BERLIJN motregen. 0 FRANKFORT nevel. 9 MUNCHEN geheel bew. 7 LOCARNO regen. 9 WENEN mist. 1 INNSBRUCK zwaar bew. 3 ROME zwaar bew. 8 Op zijn tocht door de Ver. Staten kwam ZJK.EL Prins Bernhard in Fort Worth in Texas, het land van de cow-boys, en wat was er dan meer voor de hand liggend, dan dat de vorstelijke gast even zo'n breedgerande cowboyhoed paste? Op de foto: Z. K.H. Prins Bernhard, Jin gesprek met de heer Amon Carter, de zoon van een bekend uitgever uit die streek, die de Prins de nieuwe hoed aanbood Tele-foto. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 23 en Woensdag 24 Maart a.s. geen audiëntie verlenen Korreltje Wie de stormen vreest heeft nooit de kracht van zijn roer beproefd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1