S)e £cicl6e6oii/fca/tit WATERSTOFBOM GEVAARLIJK INCIDENT AAN DE GRENS VAN ISRAEL-TORDANIE Waterstofbom sprong experts uit de hand Openingen in het prikkeldraad bepleit Havenstaking teistert weer New York sprong nit de band 1 Autobus met passagiers in koelen bloede uitgemoord De Paus herstelt zich kon. Elisabeth Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 18 MAART 195-1 45ste JAARGANG No. 13146 Papengracht 32, Tel. 20015. Adn). en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs 0.50 p. w., 1 2.15 p. mnd., 1 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5" NIEUW GUINEA L taire Missie, die een bezoek van een maand aan Nieuw Guinea bracht, ligt al weer enige tijd op ta fel. Vier weken heeft de commissie in Nieuw Guinea vertoefd met de bedoeling een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheden van ont wikkeling van dit gebied en haar be vindingen aan de Staten Generaal over te leggen. Al was deze commis sie dus theoretisch een parlementaire en dus in zekere zin een staat kundige commissie, zij had zich Waren de aanvallers afkomstig uit Jordanië? overleefden het avontuur, nl. een moeder met een dochtertje, die zich dood gehouden hadden, en twee soldaten, die gewond werden. Volgens ooggetuigen hadden de aan vallers 'n salvo op de chauffeur gelost op het moment, dat de autobus een steile helling opreed en weinig vaart had. De chauffeur werd dodelijk geraakt en de autobus kwam voor een ravijn tot stilstand. analyses gemaakt, maar is toch ook beuren „volledig rust op de schou- hier en daar tot vaste conclusies ge- ders van de regering van wier gebiec Hoewel in de Israëlische verklaring de Jordaanse regering niet met na me wordt genoemd, is het duidelijk, dat Israël Jordanië voor deze aan val verantwoordelijk stelt. In be paalde kringen beschouwt men de verklaring vrijwel als een ultima* turn. In Israël zijn Woensdag nog twee incidenten gemeld. De Israëlische ra- In de nabijheid van Elath, in het Negueb-gebied, is een autobus met Is- raëlische passagiers, die op weg waren van Elath naar Beersjeba, door in niet in te laten met vraagstukken ^haki geklede personen uitgemoord. Er zijn elf doden. Vier buspassagiers van staatkundige aard; zij had zich hoofdzakelijk af te vragen wat er op economisch en cultureel gebied voor dit volk en dit land zou kunnen worden gedaan. Nu het oude kolo nialisme heeft afgedaan is dit de ge zindheid van deze tijd. Het oude ko lonialisme ging bij de openlegging van onontwikkelde gebieden uit van de materiële voordelen, welke men ervan verwachtte, nu staat echter het verrichten van beschavingsarbeid meer op de voorgrond. Dit verslag nu poogt een objectieve voorlichting te geven, tal van documenten; die aan het verslag zijn toegevoegd be wijzen dit. Men moet zich daarbij wel afvragen of het deze parlemen taire missie in zo korte tijd wel mo gelijk is geweest in een zo uitgestrekt gebied zo vele vraagstukken grondig te bestuderen om een basis te ver krijgen, waarop zou kunnen worden verder gewerkt. Dé leden der Missie zelf zullen wel de eersten zijn om toe te geven, dat een reis van vier weken, al werkt men ook nog zo hard, niet voldoende is om de mo gelijkheden van dit land uitputtend te bezien. Er zal hierop nog heel wat studie moeten volgen, maar de waar de van dit rapport is, dat het nu het eerste woord over Nieuw Guinea hee£f gesproken in deze zin, dat dit land nu in het parlement met enig meer inzicht ter discussie kan wor den gesteld. Het verslag doet zien, dat de Parlementaire Missie hard heeft gewerkt, zij heeft voorzichtige GEÏNFILTREERDE JORDANIëRS? De aanvallers, die khaki-unifor- men met rode riemen droegen en voorts gewapend waren met een dolk, waren daarop de bus binnen gekomen, en hadden het vuur op de passagiers geopend. De aanvallers, die voor „geïnfil treerde" Jordaniërs worden gehou den, trokken zich na hun daad te rug „in de overtuiging, dat alle in zittenden gedood waren", aldus de overlevende vrouw. De overlevenden zijn door een voertuig, dat in tegengestelde rich ting passeerde, meegenomen. Een militaire Israëlische woord voerder noemde het voorval het „ernstigste incident in deze streek sinds de stichting van Israël". De kwestie is aan de wapenstilstands commissie voorgelegd en een groep waarnemers der Verenigde Naties is naar Beersjeba vertrokken. Scherpe verklaring van Israël. In een radio-uitzending heeft de Israëlische regerig verklaard, dat de verantwoordelijkheid voor het ge- dio-omroep zei, dat ,,een bende Jor daniërs" een Israëlische legereen heid aan de voet van de heuvels van Hebron aangevallen had. De aanval lers vluchtten onder Israëlisch vuur. De derde aanval was door Syriërs gepleegd, die op herders en hun kudden vuurden in een Israëlische nederzetting ten Zuid-Oosten van het meer van Galilea. Bij deze laatste twee aanvallen werd niemand gewond, aldus de Israëlische radio. „Onwaarschijnlijk", zegt Amman. Uit Amman wordt gemeld, dat de Jordaanse regering een onderzoek gelast heeft naar de berichten over het uitmoorden van de Israëlische autobus. De Jordaanse voorlichtingsdienst merkt op, dat de plaats van het in cident 20 kilometer binnen Israëlisch gebied ligt en dat de naaste Jordaan se militaire post op 50 kilometer af stand ligt. Dit, aldus de voorlichtings dienst, maakt het onwaarschijnlijk, dat de aanslag door Joraniërs is ge pleegd. NAAR ONZE MENING is het nut tige van dit verslag vooral hier in gelegen dat het duidelijk maakt dat de taak welke ons land in Nieuw Guinea op zich heeft genomen een zware en kostbare taak zal zijn. Het is de openlegging van een voorlopig nog zeer onherbergzaam gebied. Het zal er dus in de huidige gezindheid niet om gaan zoveel mogelijk men sen, werkkrachten, bedrijven of an derszins in dit gebied in te pompen, zoals het vroegere kolonialisme dat deed, het gaat er veel meer om met behoud van de samenstelling van de autochtone bevolking deze bevolking op het peil te brengen, waarop het zelf aan de ontwikkeling van het land zal kunnen gaan medewerkeh. Ma^ dan begrijpt men ook onmid dellijk, dat men de arbeid van de Missie en van de Zending, de enige instanties, die uit een hoog ideaal reeds jaren voor de opheffing van de ze bevolking in de weer zijn, daarbij niet zal kunnen ontberen. De Parle- Explosie veel sterker dan men verwacht had De Verenigde Staten hebben aangeboden hulp van medische experts te verstrekken voor de 23 Japanse vissers van de Foekoerioe Maroe, die, zoals gemeld, brandwonden hadden opgelopen van as van een geheime Ameri kaanse atoomontploffing in de Stille Oceaan. De Amerikaanse ambassade te Tokio heeft meedegedeeld, dat een ploeg van drie Amerikaanse en drie Japanse dokters die verbonden zijn aan de commissie voor slachtoffers in de atoomstad Hirosjima, de slachtoffers zullen behandelen. De Amerikaanse ambassadeur John Allison heeft verder voorgesteld, dat een gezamenlijk Japans-Amerikaans onderzoek ingesteld zal worden naar regering van wier gebied J het incident, dat plaats had in het gebied van Eniwetok. deze groep moordenaars naar Israël j De 23 mannen zijn allen in het ziekenhuis opgenomen. Aan de lijst van was uitgezonden om deze weerzin- ernstig gewonden zijn er drie toegevoegd, maar de dokters verwachten, dat 1allen het leven zullen behouden. De verbetering in de gezondheids toestand van paus Pius XII heeft de laatste dagen krachtig doorgezet en de acute symptomen van de ziekte zijn verdwenen. Zoals bekend lijdt de Heilige Vader aan vernauwing van het maaguiteinde en dit belette hem lange tijd normaal voedsel tot zich te nemen. De vooruitgang, van de laatste dagenn maakt het mogelijk dat de patiënt het binnenkort weer geheel met normale voeding zal kunnen stel len. Ook heeft de Paus de laatste da gen zijn werkuren uitgebreid evenals zijn wandelingen door de apparte menten van het Vaticaan. De Osservatore Romano heeft Woensdag een officiële verklaring gepubliceerd over de toestand. Het blad" zegt dat de Heilige Vader de laatste tyd geregeld goede nachtrust heeft die hem weer op krachten brengt. Ook het klinische onderzoek biedt de meest gunstige vooruitzich ten. Het Vaticaanse blad merkt ten slotte op dat het verdere herstel lang zaam zal verlopen omdat de Paus zijn activiteit niet wil en niet kan op geven. Van Vaticaanse zijde werd nog ver nomen dat de Paus gedurende zijn bijna twee maanden durenden ziekte ongeveer 20 kilo aan gewicht heeft verloren. Het lichaamsgewicht van bijna 1.80 grote figuur van de Paus is tot 40 kilo teruggelopen. WEST-DUITSLAND SCHAFT DE PASSEN AF Naar het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken mededeelt, zul len 'buitenlanders binnenkort geen pas meer nodig hebben als zij naar West-Duitsland gaan. Dit zal echter niet gelden voor reizigers uit de Oost-Europese landen. wekkende daad te volvoeren.' Volgens de Israëlische regering „heeft de reeks moedwillige vijan delijkheden van Arabische staten te gen Israël een nieuw hoogtepunt be reikt met deze jongste gewelddaad." De Israëlische regeringsverklaring zegt, dat Israel alle nodige maatre gelen in haar macht zal nemen om te verzekeren, dat het bloed van Is raëlische burgers niet ongestraft wordt vergoten. HET WAS EEN WATERSTOFBOM: met een waterstofbom gehouden en de volgende officiële gegevens zijn De hevigheid van de brandwonden I thans bekend geworden. hun huid is zwart geblakerd en j De bom, die tot ontploffing werd het feit, dat hun haar uitvalt heeft gebracht, had dezelfde uitwerking als reeds doen vermoeden, dat slachtoffers van een waterstofbom ontploffing zijn geweest. Inderdaad is op 1 Maart een proef Russen lopen niet hard 12 tot 14 millioen ton van het zeer krachtige explosief TNT. Tot op een afstand van 280 kin. werd de schok nog gevoeld. De ontploffing was zes honderd maal zo krachtig als die van de eerste atoom (uranium)-bom die op Hirosjima werd geworpen, daar aan 60.000 mensen het leven kosste en in kracht overeenkwam met de explosie van 20.000 ton TNT. Voorts was de ontploffing vijf maal zo he vig als die van 1 November 1952, toen, naar men meent te weten, de eerste proef met een H-bom werd genomen. Bij de jongste proef werd gebruik gemaakt van een stalen toren van De radio-actieve en West-Duitsland, en afschaffing van alle verkeersbelemmeringen tussen Berlijn en de Bondsrepubliek. I Voorts is van de Russen opnieuw de j 50 meter hoogte. ft i« verwijdering van de versperringen wolk schoot 27 km. hoog de lucht in. De drie Westelijke Hoge C langs de zónegrens verlangd. De °P een eiland dat 530 km. ver weg sanssen m Duitsland hebben ander- stadscommandanten van West-Ber- IaS viel noe> zÜ het in onschadelijke mentaire Missie heeft dat dan ook maal een poging gedaan °m lijn hebben opnieuw soortgelijke hoeveelheden, radio-actief stof. De duidelijk beseft. Dit is echter een sische Jbi&ettmg ^te bewegen ^een voorstellen tot hun R^i^he collega ontploffing was drie of vier maai zo Wereld'tippelaar De man, die u hier voor het Gare de l'Est in Parijs ziet met zijn trou we makker „Bobo" van duistere ori gine, is Antoine Zeyer uit Mulhou se, die kortgeleden is teruggekeerd in de Franse lichtstad waar hij op 20 Mei 1952 «en zwerftocht van 40.000 km. begon. Voor hij deze enorme reis helemaal te voet en met slechts 20 francs op zak begon zal hij waarschijnlijk niet hebben vermoed, dat hij een afstand ging afleggen gelijk aan de omtrek van de aarde. Zeyer schijnt door deze geweldige inspanning niet vermoeid te zijn geraakt, integendeel, hij denkt er nu hard over om volgend jaar de Tour de France te voet af te leggen FRANSEN ONTRUIMEN PHOEONG. De Franse strijdkrachten in Indo- China hebben Phocong, zestig km. ten Zuiden van Hanoi, ontruimd, aldus meldt het Franse opperbevel. uuiueujtt. ucocii. j-"i. - vuuisi,ïu thema, waarover w« nog in een apart vrijer verkeer tussen de beide nelt- gerkht 1... JXTki,;tclinrJ tru> T4» ktü.in. Lie te volgen artikel het een en ander willen zeggen. VOOR HET OGENBLIK bepalen wij ons tot de ontzagwekkende materiële taak, die Nederland hier mee op zijn schouders neemt. Er zal f om deze taak te vervullen een uitge-I beide Duitse regeringen zou moe. breid bestuursapparaat nodig zijn, er woor(jen geregeld. Naar Westers zullen instellingen nodig zijn, die datde Russen daardoor land zelf niet zal kunnen bekostigen: - onderwijs, medische voorzieningen, scholing van arbeidskrachten, voor lichting op landbouwgebied, zó veel. dat men zich afvraagt of Nederland dat allemaal wel uit zijn belastingen zal kunnen bekostigen. Er zal op het verslag van de Parlementaire Mis sie een globale berekening moeten worden gemaakt waarin de kosten ten van Duitsland toe te staan. De eerste stap, die de Westelijke Hoge 1 1 P Commissarissen daartoe terstond na I )r>C>in hriPT C>T\ de Berlijnse conferentie hadden on-1 dernomen, is op niets uitgelopen. De Russische Hoge Commissaris, Semjonof, herhaalde in zim ant woord het ook reeds door Molotof op de Berlijnse conferentie ingeno men standpunt, dat deze zaak tussen een indirecte erkenning van het com munistische bewind van de Sovjet- zóne bereiken. De door de Russen voorgestane procedure is daarom in Bonn zowel door de Westelijke geallieerden als door de Bondsregering onvoorwaar delijk afgewezen. Zij ontzeggen de De leider van de Britse liberale partij, Clement Davies, heeft gisteren een anonieme brief ontvangen waarin het leven van koningin Elizabeth wordt bedreigd indien zij voet mocht zetten op Gibraltar. De brief die naar Davies in het sterk verwacht. haar bewerkers hadden Lagerhuis was gezonden had Londen als postmerk. Volgens autoriteiten was de boodschap kort. Davies had onmiddëllijk na ontvangst er van Scotland Yard verwittigd. Het hand schrift was niet dat van iemand die weinig opleiding genoten had. De leider der Labourpartij, Clement Attlee, en andere parlementsleden zouden een eensluidend schrijven hebben ontvangen. Rumoer op de kade Reeds 13 dagen wordt New York geteisterd door een havenstaking, die ornstige vormen heeft aangenomen en nu tot excessen heeft geleid. Het Amerikaanse leger heeft moeten be sluiten, zelf havenarbeiders in dienst te nemen voor de verzorging van het militair transport aan de kaden van Brooklyn, Staten Island en Jersey City. Rumoerige tonelen hebben zich gisteren afgespeeld op de kaden van Brooklyn in de New Yorkse haven, waar arbeiders van een nieuwe vak bond (aangesloten bij het algemeen vakverbond A.F.L.) slaags raakten met stakingspiketten van de oude vakbond I.L.O. (uit de A.F.L. gezet wegens relaties met gangsters). Bin nen enkele minuten waren een paar honderd man bij het gevecht betrok ken. De politie moest aanrukken om beide partijen uiteen te drijven. New Yorks burgemeester, Wagner, heeft een waarschuwend geluid doen horen: „Pas op als de staking nog lang duurt, dreigen enkele scheep vaartmaatschappijen de haven van New York voorgoed te verlaten". te worden. Hun wordt door een fede raal gerecht de vraag gesteld: Wie gaf u een stakingsbevel? Van de zijde van het algemene vakverbond wordt er op aangedron gen, drie plaatselijke I.L.O.-leiders wegens wetsovertreding een jaar ge vangenisstraf te geven. Dit vakver bond is van mening, dat het werk onmiddellijk voor 95 pet. hervat zou worden, indien het de I.L.O. onmoge lijk gemaakt wordt, onwettige prak tijken uit te oefenen. Talrijke bestuursleden en gewone leden van de stakende bond zijn op geroepen om verhoord te worden door commissies. weer Het is een staking-met-geheimen. Men weet niet eens precies, welke personen aan de touwtjes trekken. De politie heeft 33 mannen van de sta- f kingspiketten voorgeleid om verhoord (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). In enkele seconden twaalf millioen dollar schade I KOUDE NACHT. Koude nacht met plaatselijk i mist. Droog weer met overdrij- vende wolkenvulden. Weinig j wind. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen. TOor het aantal noodzakelijke taken j regering der „Duitee democratische moeten worden geraamd. De regering I republiek elk wettig recht en stel- zal de grenzen van ons technisch en Isn zich op het standpunt dat een economisch kunnen moeten vast1 aantal maatregelen ter vergemakke- - lijking van het verkeer zonder nader overleg door de Oostduitse autori teiten genomen zouden kunnen wor- dèn, terwijl andere tot de uitslui tende competentie van de bezetting zouden blijven behoren. De maatregelen, die de Westelijke geallieerden op het oog hebben, om vatten: opening van meer grensover gangen, vrije verspreiding van druk werken in geheel Duitsland, verbete ring van het vervoer tussen Oost stellen en men zal zich vooral ook dienen af te vragen of dit ontwik kelingsplan met het afsterven van de koloniale gezindheid wel een plan is, dat financieel geheel alleen door ons land zou moeten worden uitge voerd. Want de verdediging van dat land door de Marine hebben wij dan in de financiële berekeningen nog niet eens genoemd. De opheffing van een onbeschaafd gebied, waarover in de Verenigde Naties zo druk wordt gesproken, lijkt ons heden meer een taak van de ver enigde naties tezamen, ook al is zulk een gebied in beheer van een bepaald land. Daar kunnen natuurlijk aller lei consequenties aan vast zitten, die men van te voren goed moet voor zien en doorpraten, maar nu de Par lementaire Missie zelf een lijn heeft uitgestippeld, die met het oude kolo nialisme weinig of niets meer heeft te maken, zou het na het maken van een voorlopige globale rekening van de direct noodzakelijke taken, be langrijk kunnen worden, en zelfs noodzakelijk, ook hieraan aandacht te schenken. STROP VOOR GEMEENTE AMSTERDAM. De schuld van ruim 43 mille van het bouwbureau Grossouw N.V. aan de gemeente Amsterdam is door het college van B. en W. oninbaar ver klaard. Daar bovendien dit bureau aanzienlijke belastingschulden onbe taald heeft gelaten valt van een fail lissementsaanvrage geen enkel resul taat te verwachten. Dit hebben B. en W. van Amsterdam aan de raad me degedeeld. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: HELSINKI geheel ibew. —10 c OSLO mist. 4 STOCKHOLM licht bew. 1 KOPENHAGEN geheel bew. 0 LONDEN geheel bew. 2 1 AMSTERDAM onbew. 1 BRUSSEL mist. 0 PARIJS geheel bew. 10 1 BORDEAUX mist. 6 GRENOBLE regen. 7 NICE regen. 13 WARSOHAU geheel bew. 1 BERLIJN motregen. 0 FRANKFORT nevel. 2 MUNCHEN nevel. 1 ZURICH mist. 1 GFNEVE mist. 6 LOCARNO motregen. 7 WENEN mist. 2 INNSBRUCK onbewolkt. 0 ROME mist. 9 Op de luchtbasis van Lawson in Californië lagen verschillende vliegtuigen vernield her en der zoals deze C-119 „Vliegende Vrachtwagen" bij een van de startba nen, toen een tornado er in een alles vernielende tocht over heen was gestreken. Acht van deze enorme vliegtuigen werden volkomen vernietigd door de „staart" van de tornado, die niet alleen het vliegveld, maar ook het nabijgelegen Fort Benning teisterde. Twee perso-> nen werden gedood, er waren tal van gewonden en de schade, die werd aangericht wordt geschat op ruim 12 millioen dollar.... Korreltje Een mop van een rijkaard is «tftijd geestig.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1