AyC-LCidóCL^il/ÏCl/lli I Radioactieve Japanse vissers hadden dodelijke lading aan boord Radio-actieve vis in beslag genomen Vijf vissers ernstig ziek geworden Dwight Eisenhower kan onmiddellijk terugslaan PA&gE3»!5gSS*S«S5 Uitstel voor Genève? De H-bom nu officieel De toestand van prinses Martha Amerika's nieuwste wapen »ii m M WOENSDAG 17 MAART 1954 45ste JAARGANG No. 13145 Directeur: c m v. HAMEKsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SChaiTetjeS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 2082S, Abonn. 20935,* Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5" GRONDWETS. HERZIENING REV OLUTIONN AIRE VERTEGENWOORDIGERS. vallen verklaren van het lid maatschap van vertegenwoordigende lichamen is in het rapport tot her ziening van de Grondwet gebleven, zoals het was. De meerderheid is op haar standpunt blijven staan, dat re- volutionnaire actie binnen het parle ment onmogelijk moet kunnen wor den gemaakt. „Indien zij een revolu- tionnair streven tot uitdrukking bren gen", zegt de commissie. Deze mo gelijkheid was reeds opgenomen in de voorstellen van 1938, doch heb ben toen in tweede lezing de ver eiste meerderheid niet gekregen. Waar de minderheid meent, .dat de sanctie van de rechter voldoende is, daar deze iemand bij een strafbaar feit van revolutionnaire aard van Van kop tot staart een nieuw systeem Japanse deskundigen, uitgerust met Geigermeters, hebben Dinsdag ge vaarlijke radio-actieve vissen uit stalletjes op de markt te Sjizoeoka, 200 kilometer ten Zuidwesten van Tokio, in beslag genomen. De vissen waren afkomstig van het Japanse vissersvaartuig „Foekoerioe Maroe", waarvan de bemanning lijdt aan brandwonden veroorzaakt door radio-actieve as van een Amerikaanse waterstof- of atoomontploffing in de Stille Oceaan van 1 Maart. Volgens de deskundigen had ieder die langer dan één uur bij de. radio actieve vis stond, gedood kunnen worden. De vis werd in beslag genomen voor er iets van was verkocht. SCHIP MOET WORDEN VERBRAND. rikaanse ambassade gevraagd of de Amerikanen alle schepen er van op - j- 1 de hoogte had gesteld dat zij-uit de YW 'w*6 vissers, die. buurt van de Bikini-atol moesten op 1 Maart by Bikini door een radio-1 blijven. het nassievp kiesrecht kan ontzet- p "Al omim uuur etui muiu- l i I actieve asregen werden verrast, zijn ten, waardoor hy ophoudt volksver- Dinsdagavond ernstig ziek geworden, i tegenwoordiger te zijn, zegt de com-1 De vissers zijn allesop laft van de Een van de vissers vertelde, dat zij zich ongeveer zeventig mijl ten Oos ten van Bikini bevonden, toen zij plotseling een flits en een „plotse linge prachtige zonsopgang" zagen, die acht minuten duurde. Zes minu ten later hadden zij de luchtdruk ge voeld en na anderhalf uur was de witte as op' het schip neergedaald. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dulles heeft op een persconferentie verklaard, dat de berichten over de vissers wijzen op een betreurenswaardig ongeluk. Hij had de zaak nog niet verder kun nen bestuderen. In bevoegde Amerikaanse kringen te Washington is gezegd, dat de Ame- j rikaanse ambassade te Tokio Dins dagochtend het eerste rapport over de kwestie aan Dulles heeft gezon den. Een Amerikaanse commissie van onderzoek was belast met het verza melen van gegevens. missie dat er zich gevallen kunnen voordoen, waarin ontzetting uit het passief kiesrecht door de rechter niet mogelijk is, terwijl het toch gebo den is de nodige maatregelen te tref fen tegen het lid, dat een revolution- nair streven tot uitdrukking brengt. En de commissie meent dan, dat ver- vallingverklaring van het lidmaat schap, mits beperkt tot exceptionele gevallen, de aangewezen maatregel kan zijn. WU hebben ons vroeger al eens af gevraagd, waarom men, als men zo zich stelt op de grondslag van het recht-voor-ieder, de nationaal- socialisten van het parlement heeft uitgesloten. Wij beseffen zeer "wel, dat dit een practisohe kwestie is en een practisch argument en dat de taak van de Grondwetscommissie op geheel ander terrein lag. Wat zijn nu de bedenkingen van de minderheid? Zy achten vooreerst het voorgestelde middel volstrekt ondeugdelijk. Maar dat heeft weinig te maken met het objectieve recht, zeker als dit moet worden vastge legd in de Grondwet. Er kan im mers een tijd komen, dat de situatie zó veranderd is, dat dit middel vol strekt niet meer ondeugdelijk zou zijn. Deze minderheid meent dan, dat de bestaande wetgeving het, vooral sedert de wijziging, die de wet op de Vereniging en Vergade ring in 1939 heeft ondergaan, moge lijk maakt zo nodig, zeer wel tegen revolutionnaire partijen op te treden langs wettelijke weg. Heeft overheid in een ziekenhuis opgeno- nomen. De Japause gezondheidsdienst zoekt nog zes leden van de beman ning van het vaartuig. Men vreest, dat, indien dit zestal niet spoedig ge vonden wordt, het anderen zal be smetten. De haren van de in het ziekenhuis opgenomen zeelieden zijn afgeknipt en hun kleren verbrand. Hun schip werd uit de haven van Jaizoe, waar het was binnengelopen, gesleept om te voorkomen, dat het andere radio actief maakte. Het geheel met witte radio-actieve as overdekte schip zal ha een onderzoek worden verbrand. Een woordvoerder van het Japan se departement van buitenlandse za. ken heeft Dnisdagavond medege- Jlj^. P ,JB A,^TV deeld, dat het schip zich negentig j van Amerika wordt aangevallen, myl van de plaats van de ontploffing bevond en, volgens een voorlopig onderzoek, buiten de door de Ame rikanen aangegeven verboden gebie den. Het Japanse departement van buitenlandse zaken heeft de Ame- Ook bij aanval op bondgenoten lijk met gelijke munt te betalen. In feite heeft het vier jaar ge duurd, voor het de beurt van Tokio was. Wij moeten ons militaire ver- mogen zodanig ontwikkelen, dat wij De Amerikaanse minister van Bui- bij een aanvalsdaad onmiddellijk te- tenlandse Zaken, Dulles, heeft giste- rug kunnen slaan". eniKeendere nitje van de NAVO O Du!IeS' dat daa"">°r E«=„ nauwkcu- en ge andere natie van de NAVO of rige regel was omdat de omstandig heden van elk geval, van beslissend belang zouden zijn. Voor de vuist weg gaf hy echter De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, heeft giste ren op zijn persconferentie verklaard dat de Geneefse conferentie moge- lijk later dan 26 April begint, als ge- J eenvolg van wat hij noemde bewijzen volksvertegenwoordiger zich aan een i van vertraoingstactiek van de zijde strafbaar feit van revolutionnaire jvan ^us^and* aard schuldig gemaakt, dan kan del rechter hem van het passieve kies- es zeide dat het schijnt dat de recht ontzetten. Heeft de geïncrimi- uiteenzettingen hebben te neerde gedraging in de volksverte- rj?611 ?an de Chinese communisten, genwoordiging zelf plaats, dan, kan overgelukkig zijn met de de betrokkene, onder bepaalde om standigheden zelfs een jaar lang van het bijwonen der zittingen üitgeslo- ten worden. Zij gaat er niet mee ac- coord iemand uit te stoten om poli tieke redenen. II/U hebben reeds vroeger onze mening dienaangaande gegeven. De moeilijkheid is, .dat men zich bij de bepaling der grondrechten „voor-de-eeuwigheid" aanpast aan de bestaande ogenblikkelijke toe standen. Dat heeft men gedaan met de N-S.B.'ers. Maar zyn degenen, die nog de beginselen van het nationaal- socialisme aanbangen en die zich ten dele wat de laatste oorlog betreft, met geen enkele schuld beladen we ten, verantwoordelijk voor hetgeen mensen van dezelfde denkwijze heb ben gedaan tijdens de bezetting. En toch worden zij vervolgd. Geldt bo vendien ook voor hen niet, wat de minderheid in haar toelichting zegt, dat zulk een schervengericht de ge troffenen geenszins onwelkom zal zijn en dat zij in helaas veler ogen voorbaan met het aureool der martelaren zullen zijn gesierd. En staat er aan een nieuwe verkiezing dezer vervallen verklaarden soms wel iets in de weg? Naar onze mening kan men de vrij heden der democratie ook te ver doorvoeren. Wie wel eens kennis heeft gnomen van het optreden der communisten in de Kamer, weet zeer wel, dat dat lidmaatschap door deze lieden alleen maar wordt gebruikt om propaganda te maken voor de communistische idee en dat is met onze democratische vrijheden na tuurlijk toegestaan maar een pro paganda, die volkomen wordt geleid vanuit Moskou, die alleen rekening houdt met de communistische belan gen zoals Moskou die ziet, ook al druisen deze rechtstreeks tegen de belangen van het eigen vaderland in. Dat nu schijnt in onze democratische staat te moeten worden getolereerd. Alsof de Grondwet de Staat niet te gen zichzelf zou mogen beschermen. Want wij vragen ons toch na deze verdieping in de nieuwe Grondwets voorstellen af: is de Staat er nu voor de Grondwet of is er een Grondwet voor de Staat, dat wil zeggen, voor de Staatsburgers, want zij vormen de Staat Wij herinneren slechts aan de ver klaringen, die destijds aan de lopen de band- door de communistische voormannen in alle landen werden uitgegeven. Op eens werd er in al schikkingen voor de conferentie wel ke onlangs te Berlijn door de Grote Vier getroffen zijn. De minister zeide dat comriiunis- tisch China gehoopt had naar Ge nève te komen als een van de Grote Vijf. Deze betiteling van een door het Westen en Rusland te Berlijn geslo ten overeenkomst. Men heeft echter geen mededeling van de Sowjetrege- ring ontvangen dat de Chinese com munisten ontevreden zijn. De minister merkte op dat de V.S. door verdragsbetrekkingen zijn ver bonden aan twee groepen naties die dez^De V. S. zouden niet de gelofte hebben afgelegd, dat een noodzakelijkerwuze overleg plegen aanval op een lid van de groep be- Voor de eerste maal is in Amerika officiéél bevestigd, dat de Ver. Sta ten de waterstofbom bezitten. De voorzitter van de Congres commissie voor de atoomenergie, Sterling Cole, deelde vandaag mede, dat Amerika de waterstofbom inder daad in bezit heeft en naar elke ge wenste plaats in de wereld kan over brengen. In vorige officiële verklaringen j werd slechts gesproken van een j „waterstofontwerp". schouwd zal worden als een aanval op allen. Die groepen zijn de NAVO- naties en de 21 republieken van het Westelijk halfrond, die verenigd zijn door het verdrag van 1947 van Rio de Janeiro. Dulles verklaarde, dat het aan geen twijfel onderhevig is dat de president het gezag heeft onmiddellijke ver gelding te bevelen met welke mid delen ook en op tyd en plaats van zijn eigen keuze tegen een aanval op het territoir der V.S. De bepalingen van de verdragen van Rio en de NA VO breiden dit gezag uit tot het ge val van een aanval op wie van de deelnemers aan die verdragen ook, aldus de minister. Dulles zei dat naar zijn mening de president in zijn taak zou tekort schieten als hy naliet op een aanval op dit land te antwoorden, eenvou dig omdat het Congres niet in zitting was en hij niet een onmiddelijke oor logsverklaring kon uitgeven. Het zelfde zou gelden in geval van een ernstige aanval op een bondgenoot, voegde hij daaraan toe. Pearl Harbour had voorkomen kunnen worden. „Japan heeft in 1941 Pearl Harbour onverhoeds en zonder oorlogsverkla ring aangevallen. Dit zou nimmer zijn geschied, indien het de Verenig de Staten toen mogelijk was geweest deze verraderlijke aanval onmidde- met hun bondgenoten indien de ver gelding zou kunnen beginnen vanaf militaire bases in de V.S. Maar als de vergeldingsactie zou moeten on dernomen worden van buitenlandse bases, zoals die welke de V.S. in En geland hebben, dan zou overleg ge past zijn. Geen ministercrisis in Italië Het vreemde model vliegtuig dat hier op het vliegveld bij Washington op zijn staart staat, met de piloot in de cockpit, is de nieuwste vondst van Lockheed, de K.F.V. 1, die verticaal opstijgt en landt. Het toestel werd -ge bouwd voor de Marine van de Verenigde Staten en heeft niet eens een startbaan of een vliegdekschip nodig. Het wordt aangedreven door turbine motoren van tezamen 5500 P.K. en dat is op het ogenblik alles wat erover bekend is. De toestand van kroonprinses Mar- j tha van Noorwegen is iets verbeterd. a I Gistermorgen meldde het officiële Het Italiaanse kabinet heeft giste- I bulIeUn dat een lichte verbetering ren zijn vertrouwen uitgesproken in WM ingetreden; gisteravond werd de minister van Buitenlandse Zaken, medegedeeld, dat de langzame voor- Piccioni, die bereid was al te tre- ln de toestand de gehele dag den, omdat de naam van zijn zoon heeft v00rtgedunrd. was genoemd in het sensationele jjroces tegen de journalist Muto over de dood van het meisje Wilma Mon- tesi. Namens de ministers heeft pre mier Scelba aan Piccioni verzocht aan te blijven. En deze zal nu waarschijnlijk zijn portefeuille niet teruggeven, omdat hij zijn beslissing over zijn positie aan het kabinet had overgelaten. Piccioni's zoon Piero is tydens het proces meermalen genoemd, als in tieme vriend van de markies van Montagna. De ex-verloofde van de markies, Anna Maria Moneta Caglio, heeft getuigd, dat zij de markies en de jonge Piccioni er van verdacht iets van de dood van Wilma Montesi af te weten. Hoewel de inwendige bloedingen zijn opgehouden en verscheidene bloedtransfusies zijn ingediend, is zy nog zeer zwak. Bovendien doen zich nog complicaties aan de lever voor., Haar echtgenoot, kroonprins Olav, en haar moeder, prinses Ingeborg van Zweden, bevinden zich voortdu rend in het ziekenhuis. Koning Haa kon kwam gisteren, na een officiéél 'bezoek aan Bergen, in Oslo terug. Ook haar dochter, prinses Ragnhild (24) is, naar verluidt, van Rio de Janeiro, waar zij met haar echtge noot, de Noorse reder Erling Lorent- zen woont, op weg naar huis. Een korte, dikke, stalen spijker met „staartvinnen". Lengte 4,4 cm. Gewicht 15 gTam. Ziedaar een nieuw wapen van Amerika's luchtmacht. Als zulke projectieltjes bij duizen den tegelijk worden losgelaten uit een vliegtuig op anderhalve kilo meter hoogte, kunnen zij als ko gels van het kaliber 45 ongepant serde voertuigen onklaar maken. De Amerikanen noemen dit nieuw wapentje „Lazy Dog", oftewel „luie hond". Men bereikte er bij oefenin gen uitstekende resultaten mee. Trouwens, in wereldoorlog nr. 1 wer den dergelijke pijlen al uitgeworpen door Franse en Duitse piloten. Britse atoomproef-duikboot beschadigd de landen van net Westen door de communistische voormannen ver klaard, dat hun party in Frank rijk èn in Italic èn overal waar zij de bevelen van Moskou uitvoeren en de communisten van dat land zich solidair zouden verklaren met Rus land. zo hun land in een oorlog met Rusland zou worden gewikkeld. Is dat geen revolutonnair streven? Natuurlijk, in het parlement houden zij zich aan het geldende reglement. Zij zullen zich daar wel wachten voor revolutionnaire daden. Maar is deze verklaring op zich, die Paul de Groot kennelijk wat benauwd, als laatste gaf, klaarblijkelijk omdat hij deze op last van Moskou móest ge ven, geen revolutionnaire daad? Dat was o.i. een daad van landverraad in vredestijd. En reeds daarom zou den zij, die steunen op de dictatuur, juist als de nationaal-socialisten, van de democratische volksvertegenwoor diging moeten worden uitgesloten Een Grondwet moet naar onze De geheime atoom-proef duikboot „Turpin" van de Koninklijke Engelse smaak waarborgen geven. Maar niet Marine werd in de haven van Chattam beschadigd en is op het ogenblik aan degenen, die deze waarborgen,het onderwerp van een grondigonderzoek door de havenpolitie. Men houdt zo zij de kans zien, met voeten zullen n.l. rekening met de mogelijkheid van sabotage nu gebleken is, dat electri- treden. sche leidingen aan boord van het vaartuig zonder meer zijn doorgesneden. Aanhoudend droog Een groot deel van Europa wordt bedekt door een vlak gebied van ho ge luchtdruk. Als gevolg daarvan is er in het algemeen maar weinig wind, zodat van plaats tot plaats gro te verschillen in weersgesteldheid voorkomen. In Zuid-Frankryk loopt het kwik in de middag op tot ongeveer 20 gra den. Ook in Zwitserland en Zuid- Duitsland komen 's middags tempe raturen voor van 17 tot 15 graden, met flinke zonneschijn bij weinig wind. Meer naar het Noorden staan de zaken er echter minder gunstig voor. De Oostzee, die nog koud is en veel ijs bevat, is daarvan de oor zaak. In Noord-Duitsland komen de temperaturen overdag maar nauwe lijks boven het vriespunt doordat daar langzaam lucht van over de Oostzee aanstroomt. De afkoeling van de Oostzee strekt zich over het al gemeen niet hoger uit dan tot onge veer 500 meter. In de zo gevormde koude iaag blijft al het opgenomen vocht gevangen, waardoor een u'terst hardnekkige laaghangende •wolken laag ontstaat, die de zon buitensluit. Het weer in ons land ondervindt bij Oostelijke winden eveneens deze delige invloed van de Oostzee. ring in de algemene drukverdeling. Doordat de luchtdruk in de omgeving van IJsland vrij sterk daalt, heeft de kern van het genoemde hogedrukge- bied neiging zich van Schotland in ongeveer Zuidoostelijke richting te verplaatsen. Daarbij zou de wind naar Oost of Zuidoost ruimen. Of dit zal leiden tot een belangrijke tem- peratuurs stijging is op dit ogenblik nog niet te zeggen. Aangezien het weer in ons land onder invloed blijft van hogedruk- gebieden, blijven in elk geval de re genkansen klein. weer (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER. Droog weer. Zwaar bewolkt met overdag plaatselijk enkele s opklaringen. Koude nacht met voornamelijk in de Noordelijke provincies kans op mist. Weinig wind. Morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen. 18 Maart: zon op 6.49; onder 18.48; maan op 18.07; onder 6.05. Het weer in Europa OSLO mist —5 C. STOCKHOLM waar bew. —5 KOPENHAGEN mist 11 LONDEN zwaar bew. 4 AMSTERDAM geheel bew. 3 BRUSSEL zwaar bew. 1 PARIJS nevel 3 BORDEAUX regen 11 GRENOBLE geheel bew. 9 NICE geheel bew. 11 WARSCHAU geheel bew. 1 MüNCHEN mist —2 ZURICH mist 1 GENèVE regen 6 LOCARNO zwaar bew. 7 WENEN nevel 4 INNSBRUCK mist —3 ROME zwaar bew. 7 Korreltje Conversatie is de kunst om altijd te luisteren en somtijds te spreken

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1