Verzekering kreeg in bezetting millioenenvordering op de staat Als hoge heren bakkeleien, moet de kleine man zifn huid bergen! Achter de corso-coulissen wordt reeds hard gewerkt Reeds dertig inschrijvers De regering wil niet betalen Haagse gemeenteraad deed een tegenstrijdige uitspraak De overweg was te smal Meisje stopte haar vriendje drie uren lang in een muurkast Vragen over het „Buro Irian" Zoonlief stak schuur in brand PARADIJS I DINSDAG 16 MAART 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA 1 Melodie in bloemen Ergens tweehoog in het Hillegom- se gemeentehuis klopt het hart van 't bloemencorso Bollenstreek. Daar vindt ge tussen de paperassen en de ontwerpen de secretaris van het cor so-comité, de heer Jacobs, die over de gang van zaken tot nu toe lang niet ontevreden is. Hij heeft in zijn kaartsysteem reeds meer dan dertig firma's ingeschreven die met een praalwagen in het corso 1954 zullen uitkomen. En dat is een aantal, dat men in deze tijd van het jaar nog nooit heeft kunnen registreren. Integendeel! Want eigenlijk was het zo, dat sedert de dag waarop men het corso in de wereld hielp, men beter geen lid kon zijn van het organiserend comité, om de dood eenvoudige reden, dat dit een van de ondankbaarste baantjes was. Men kon vragen wat men wilde, maar de geachte deelnemers hadden helemaal' geen haast. Men liet het corso-comi té vrolijk in het onzekere ovér het aantal wagens, dat in het corso zou meerijden tot enkele dagen voor de sluitingsdatum. Opmerkelijk was ook de geringe belangstelling van de groep mensen, die er het meeste be lang bij hadden: de boUenexpor- teurs. We herinneren ons 'nog goed een bijeenkomst in het Hillegomse Treslong, waarbij een der corso- pioniers, de heer Warmenhoven uit Hillegom, vertelde, dat men toen geen bollenfirma's warm kon krij gen, om aan het corso mee te doen. Men liet het liever aan de grote scheepvaartmaatschappijen over. Het gekke was, dat de belangstel ling van de bollenfirma's voor het corso nog eerder taande dan toe nam en drie jaar geleden fluisterde men dan ook niet ten onrechte, dat de laatste dagen van het corso wa ren geteld. De wagen is gebouwd op een jeep, is acht meter lang, stelt voor „Drie kleine kleutertjes zaten op een hek". De foto werd genomen in de schuur van Gebrs. Driehuizen aan de Hee- reweg te Lissc. Foto S. Mieloo Bij de eerete aanwijzing van Rbenmatisehe Pijn moet gij xeker Krnschen nemen. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en inge wanden aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, on zuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen ge smoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? (Advertentie) Dader moordaanslag in arrest Man van 77 jaar uit Baarle-Nassau De Rijkspolitie is er in geslaagd de hand te leggen op de dader van de moordaanslag te Baarle-Nasati, die gepleegd werd in de nacht van Vrij dag op Zaterdag op de 67-jarige mej. L. M. S. Martens. Dé dader, die reeds bekend heeft, is de 77-jarige H. uit Baarle-Nassau. Vermoed wordt, dat de oude man in een vlaag van drift de vrouw heeft gedood. H. heeft verklaard, dat hij Vrij dagmorgen aan mej. M. ƒ100 had te ruggevraagd, die hij haar had ge leend. Hij had dat verzoek gedaan naar aanleiding van het feit. dat mej. M. over twee weken haar intrek in een gesticht te Gilze zou nemen. Mej. M. had dit bedrag niet direct bij de hand. Vrijdagavond heeft H. nog maals getracht om in het Ibezit van zijn geld te komen. Toen nog geen af rekening volgde heeft hij de vrouw geslagen, alhoewel zij volgens H. te voren de verzekering zou hebben gegeven, dat het wel in orde zou ko men. Hij geraakte volgens zyn ver haal buiten zichzelf, greep een pook en heeft zijn slachtoffer daarmee gedood. De dader is gedurende 38 jaar bij de Spoorwegen werkzaam geweest. Hij was niet onbemiddeld. Uitbreiding hotelruimte Kamers met bad en jazzmuziek Ommekeer Maar toen ineens werd er nieuw leven in geblazen. Het comité werd gereorganiseerd en de heer Jos van Driel, de bekende praalwagenbou wer, kreeg de supervisie. De man uit Amstelveen, die het midden houdt tussen een artist, een kunstschilder en een tovenaar-met-bloemen, ging met zo veel ijver aan de slag, dat men de resultaten daarvan in het volgende corso al duidelijk kon zien zowel aan de kwaliteit als aan de kwantiteit! Met het fraaier worden van het corso werd de belangstelling van d^ zijde van het publiek nog groter, terwijl blijkbaar ook het bollenvak begon in te zien, dat men in het corso een van de grootste publicity- stunts heeft! Maar niettemin kostte het altijd veel gezanik, om de bol lenfirma's te bewegen zich tijdig op geven. Meestal wachtte men zo lang met een beslissing te nemen, dat het geraamte van de praalwagen op een holletje in elkaar gezet moest worden. Enfin: men kwam meestal nog op tijd klaar, maar intussen begon men in te zien, dat het toch wel wat een voudiger was als men vroeger in schreef en het geraamte van de praalwagen 's winters maakte als men toch niet zo bar veel werk had. Winter-geraamten Verleden jaar begon men daarmee op bescheiden schaal. En hoewel het overdreven zou zijn te beweren, dat rnen nu tussen Sassenheim en Ben- nebroek geen bollenschuur kan bin nenstappen zonder tegen een praal wagengeraamte op te lopen, wordt er1 zo hier en daar achter do coulis sen al hard gewerkt. We liepen tenminste deze week even binnen bij Gebrs. Driehuizen te Lisse en daar is de praalwagen al klaar ophet steken van de bloe men na. In de vorstperiode heeft men het acht meter lange geraamte op een jeep gebouwd en nu is men klaar. De wagen zal het bekende liedje „Drie kleine kleutertjes zaten op een hek'' uitbeelden. En zowel hét hek, als de bij deze wagen be horende korenbloemenblauw en kre kels hebben al vorm gekregen. En dit voorbeeld zag het Comité Eloemencorso Bollenstreek graag door velen gevolgd! Bij het op een achteruit rijdende auto klauteren, is een 9-jarig meisje op een fabrieksterrein te Amsterdam komen te vallen. Zij werd door een der achterwielen overreden en ge dood. Hulpactie Hongarije Kard. Mindszenty vijf jaar in gevanenis 19 Maart a.s. is het feest van St. Joseph, patroon van de Kerk en te vens de schutspatroon van kardinaal Mindszenty. Voor de vijfde maal zal hij dit voor hem en tevens voor heel Hongarije zo grote feest in de gevangenis vieren, waar hij lijdt voor zijn arme volk. Meer dan anders nog zal hit die dag Zijn Volk in het H. Misoffer gedenken en hun zwaar lot aan de Hemelse Vader opdragen. Maar hij zal ook met veel dank baarheid 'bidden voor de weldoener; van hen, die in verdrukking leven en bijzonder denken aan het Neder landse volk, in wier handen hij spe ciaal de zorgen gelegd heeft voor hen, die zelf niet meer zorgen kun nen. Zouden we dan juist op die dag nog niet eens extra de arme ver volgde Hongaren mogen aanbevelen in de milddadigheid van het Neder landse volk? De nood is zeer groot en de middelen allen te helpen, ont breken. En u 'behoeft niet te vragen wat er nodig is. Voor duizenden Hon garen in het moederland vrijwel al les op het gebied van kleding, die ze geheel ontberen. Daarnaast voor enkele tienduizenden in de kampen kleding, voedsel, dekking, enz. enz, Anderhalf millioen gulden vormt de inzet van een even ingewikkelde als belangwekkende civiele procedure, welke de Centrale Onderlinge, bedrijfs vereniging voor ziekengeld- en kinderbijslagverzekering in Den Haag, aan hangig heeft gemaakt tegen de Staat. Een geschil, dat stamt uit de bezettingstijd en een nasleep vormt van de „Organisatie-Todt" en waarin gisteren, bijna negen jaar na de oorlog, het getuigenverhoor voor het Haagse Hof werd voortgezet. Gedurende de tweede wereldoorlog traden op bevel van de „Orga- nisatie-Todt" alle Nederlandse werkgevers, die voor deze organisatie op drachten uitvoerden, toe tot De Centrale Onderlinge, die daarmee het risico van de wettelijk verplichte ziekengeldverzekering der Nederlandse O.T.- arbeiders op zich nam. Staat was niet thuis. Slecht risico Dat risico werd voor De Centrale Onderlinge een bijzonder slecht risico, toen de Nederlandse arbeiders (voor een groot deel tegen hun wil bij de O.T. werkzaam) naar hartelust sabo teerden en ziekten simuleerden, en voeding, kleding en huisvestting bo vendien steeds grotere problemen gingen vormen. Waarbij nog kwam, dat de O.T. een premie van slechts 2lA% van het bruto-loon had gewenst, zonder nadere omslagen over de le den van de Centrale Onderlinge. Grote tekorten. Deze premie bleek veel te laag om de dreigende tekorten te dekken. In 1943, toen de verliescijfers over '42 bekend waren, liet de Centrale On derlinge het Departement van Sociale Zaken weten, dat het haar onmoge lijk was, met deze verzekeringen voort te gaan en dat een regeling diende te worden getroffen om het verlies aan de C.O. te vergoeden. De toenmalige waarnemend secre taris-generaal van het departement, ir. R. A. Verwey, had bezwaar tegen het stopzetten van de uitbetalingen Dat tekort kwam. Van 1 Juni 1943 tot het einde der verzekering in Ï945 bedroeg dit tekort liefst 2.095.163.76. Na de oorlog presenteerde De Cen trale Onderlinge de nota aan de Staat, die echter „niet thuis" gaf. Toen po gingen van de C.O. om de zaak in der minne te schikken schipbreuk leden, daagde zij de Staat voor de Haagse rechtbank en eiste haar twee mil lioen. Welk bedrag werd verminderd tot de toch altijd nog interessante som van 1.501.057.20. De Haagse rechtbank liet de C.O. niet toe tot getuigenbewijs. Waarop deze in appèl ging en jhr. mr. G. W. v. d. Does, procureur voor de Staat, en mr. A. E. J. Nysingh, procureur Daarom juist op die dag op alle van ziekengeld. Volgens dc C.O. zou Nederlanders een extra beroep. Geef deze functionaris hebben geweigerd de gevangen kardinaal een mooi ge-1 maatregelen te nemen om het reeds schenk op zijn Patroonsfeest. Hij zal i geleden tekort te vergoeden, maar hij u zeker ten voorspraak zijn. I zou hebben toegezegd te willen be- Het adres is: Stichting Hulpactie werkstelligen, dat de C.O. het tekort voor Hongarije, Zeeburgerdijk 236, op de O.T.-arbeidersverzekeringen Amsterdam, Giro: Ned. Credietbank j niet meer zou behoeven te dragen van 14378 ten name van de Stichting. Juni '43 af. „Pijnlijk bewijs van wantrouwen Dc gemeenteraad van Den Haag heeft Maandagavond een min of meer merkwaardig besluit genomen door enerzijds een voorstel van B. en W. aan te nemen (2420 stem men) en anderzijds een motie te aan vaarden, die zo op 't oog genomen min of meer in tegenspraak was met het genoemde voorstel. Het betrof hier een adres, dat de bewoners van het Stokroosplein bij de raad had ingediend. Zij verzoch ten daarin om schadevergoeding krachtens de gemeentelijke schade vergoedingsverordening voor het feit, dat voor hun huizen een school gebouw zal verrijzen, waardoor zij een vrij uitzicht zullen kwijtraken en de waarde van hun huizen zou verminderen. Verdediging aangevallen. B. en W. stelden de raad voor het verzoek af te wijzen op grond van dc overweging, dat tot de 'bouw van de school reeds besloten werd, voordat de schadevergoedingsveror dening rechtsgeldigheid kreeg. Het voorstel van B. en W. werd ver dedigd door de wethouder van we deropbouw ir. Feber, die betoogde, dat een verzoek tot schadevergoe ding door een gemeentelijke com missie reeds onderzocht en afgewe zen was. Van VVD-zijde werd hiertegen opgemerkt, dat deze commissie des tijds niet als objectief kon worden aangemerkt, daar zij als gemeente commissie een zaak moest onder zoeken waarin de gemeente partij was. Twee wethouders in opposite. Hierna kwamen twee moties van ongeveer gelijke strekking ter ta fel, verdedigd door de KVP-er Hangelbroek en de WD-er Nie- kerk, die tot strekking hadden als nog een onderzoek in te stellen naai de vraag of de requestranten al dan niet schade hadden geleden door het v/ederopbouwplan. Wethouder Feber betoogde dat als de raad zou uitspreken, dat alsnog een onderzoek gewettigd was, dit „een pijnlijk bewijs van wantrou wen" voor het college van B. en W. zou zijn. Niettemin nam de raad de meest vèrtrekkende der twee moties, n.l. die van de heer Hangelbroek aan, waarbij twee wethouders, de heren Dettmeijer (WD) en Van Aartsen (AR) voorstemden. B. en W. hadden hierop verder geen commentaar. Doordat een stuk wasgoed op een brandende kachel viel, is giste ren in Sliedrecht een felle uitslaan de brand ontstaan, waarbij een woonhuis volkomen in de as werd gelegd. voor De Centrale Onderlinge, de be langen van partijen in November 1953 voor het Haagse Hof bepleitten. Re sultaat was, dat het Hof de C.O. wel toeliet tot getuigenbewijs van de vol gens haar met net departement van Sociale Zaken getroffen regeling. Risico afgewend. Op 8 Maart werden drie getuigen gehoord: ir. R. A. Verwey, mr. B. A. v. d. Schaik, directeur van Centraal Beheer, en mr. A. J. Leliveld, tijdens de bezetting plv. voorzitter van het bestuur der C.O. Uit deze getuigen verklaringen kwam naar voren, dat ir. Verwey als wn. secretaris-generaal wel degelijk de verzekering zou heb ben gegeven, dat de C.O. het risico niet langer behoefde te dragen. De secretaris-generaal zou hebben bepaald, dat het C.O.-tekort zou wor den omgeslagen over de gezamenlij ke Raden van Arbeid en alle erkende bedrijfsverenigingen. Een besluit, dat echter slechts voor een klein deel werd uitgevoerd en dat bij een bij zondere wet in 1947 met terugwer kende kracht onverbindend werd ver klaard. Gisteren heeft het Hof de vierde ge tuige, een bekende Amsterdamse ad vocaat, toentertijd raadsadviseur, ge hoord. De vroegere directeur van De Centrale Onderlinge, de heer Buning, zal ir» Zuid-Afrika worden gehoord. Thans zit hij er wederom in Twee oude mensjes uit Overschie vonden het enige tijd geleien echt leuk, dat hun 23-jarig kleindoch- tje eens op bezoek kwam, maar de motieven van de jongedame waren minder liefdevol, dan op het eerste gezicht scheen, want zij verborg tij den het bezoek haar 28-jarig vriend je in een kast om later op de avond, wanneer de oudjes naar bed zouden zijn gegaan, het huis aan een nauw keurige inspectie te onderwerpen. De oudjes waren kennelijk echter erg uitgeslapen, want zij dachten er Gistermorgen omstreeks half elf kwamen een vrachtwagen en een per- sonenautootje op een on bewaakte overweg nabij Roermond, tot de ontdek king, dat de overweg pre cies te smal was om elkaar te passeren. Nu was de eenvoudigste oplossing geweest, dat een van de wagens eventjes teruggereden was en de ander voorbij had laten rijden, maar de vracht auto-chauffeur achtte het beneden zijn waardigheid om voor zo'n klein perso- nenautootje uit de weg te gaan en de andere be- een metertje vooruit reed, kwam ook zijn grotere broer aan de overkant op zetten en ondertussen rie pen de bestuurders elkaar als om strijd minder leu ke dingen toe. Na verloop van tijd was de vrachtwagen het mid den van de overweg gena derd en zelfgenoegzaam glimlachend meende de en daar deze weer stukken sterker is, dan een vracht auto, was de uitslag van deze nieuwe phase in de strijd geen probleem. Nu is een trein er echter minder op ingesteld om te stoppen, een praatje te maken, langzaam terug te rijden en dan weer eens proberen om doortocht te krijgen. Kleine radiotoestellen, voorzien van een automatisch kwartjes-apparaat aHH| (een uur lang muziek voor 25 cent) duurder" had "er^genoeg zijn aangebracht ra de negen nieuwe van om maai. voortdurend en moderne kamers (totaal 17 bed-het veld te moeten ruimen den), die gisteren in gebruik werden j Voor die logge vrachtwa genomen op de zolderverdieping van 1 gens, alsof de kleine Een klein autootje, een grote vracht wagen en een nog grotere dieieltrein zo heel veel reden tot Ju belen, want de trein stop te en een vergramde spoorwegman kwam hem vertellen, dat de diesel to taal ingedeukt was aan de voorkant. De politie kwam er aan te pas en de bezitter van de (halve) vrachtauto moest precies vertellen, hoe hij heette en waar hij woonde, terwijl de be droefde spoorwegman moest toezien, hoe zijn trein door een hulploco motief weggesleept werd. het Parkhotel te Amsterdam Door allerlei verbouwingen en uit breidingen heeft dit hotel sinds 1945 zijn capaciteit meer dan verdub beld: 65 bedden in 1945, 140 bedden thans. auto's geen rechten op de weg hebben! U voelt het al, het werd een prestige kwestie van de hoogste orde; telkens als het personenwagentje chauffeur de overwinning al in zijn zak te hebben, waarneer hij nu maar vol hield. Het pleit zou echter vlot ter beslecht worden, dan een van beiden vermoedde •Met een vaartje van honderd kilometer naderde een sneltrein uit Roermond Een trein houdt van fors optreden en de chauffeur van de vrachtauto zat een seconde, nadat de trein op het strijdtoneel verschenen was, in een halve vracht auto cn mocht erg blij zijn, dat hij zelf nog heel was. Voor de rest had hij niet ,,Als grote heren gaan bakkeleien, moeten dc kleinen zorgen, dat ze uit de buurt blijven", zal het kleine personen-autootje gedacht hebben, want toen de vrachtwagenbestuurder de politie wilde vertellen, wie volgens hem de schuld van alle ellende droeg, was het wagentje in geen velden of wegen meer te bekennen. Waardevol sieraad uit kerk geroofd Te Tilburg, in de parochie van Onze Lieve Vrouwe van Fatima, heeft een dief zich meester gemaakt van een gouden ketting van 1.60 meter lengte, waaraan een eveneens gouden kruis versierd met een juweel, dat was ge hangen om de hals van het beeld van O.L.Vr. van Fatima. Waarschijnlijk heeft een dief een van de bidstoelen uit de kerk voor het beeld geplaatst om er zo gemak kelijk bij te kunnen. Het is niet uit gesloten dat een handlanger bij de kerkdeur de wacht hield. Kruis en ketting vertegenwoordigen een grote waarde. Gisteravond is er een plechtig Lof van eerherstel gecelebreerd. Naar de dader wordt nog steeds gezocht. Het Tweede Kamerlid de heer Van Rijckevorsel heeft de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille schriftelijk ge vraagd of de ministers de Kamer willen inlichten over het doel van het onlangs door de Indonesische rege ring ingestelde („Buro Irian", over de middelen, waarmede de Indonesi sche regering door voormelde instel ling haar doel wil bereiken, over de vraag, of de Nederlandse regering daardoor niet gehinderd dreigt te worden in de vervulling van haar verplichtingen tegenover de bevol king van Nieuw-Guinea, ingevolge de artikelen 73 en 74 van het hand vest der Verenigde Naties en of die bevolking daardoor niet geschaad dreigt te worden in haar maatschap pelijke en staatkundige ontwikke ling. Is het voorts waar, dat de Indone sische regering een protestnota heeft gezonden aan de Nederlandse rege ring naar aanleiding van in Neder land bestaande voornemens tot her denking van het vierjarig bestaan der R.M.S. (Republiek Maluku Selatan) in April aanstaande. Zo ja, willen de minister een af schrift van de betreffende nota aan de Kamer ter inzage verstrekken? Ten slotte: Is bij het voorlopig In donesisch parlement een wetsontwerp ingediend, blijkens welk wetsont werp al degenen,, die zich een zekere tijd in Indonesië hebben bevonden en niet in het bezit van een Nederlands of ander vreemd paspoort zouden zijn of zouden kunen komen, de In donesische nationaliteit zouden ver krijgen? Zijn de ministers in staat en bereid om een exemplaar van het betref fende wetsontwerp aan de Kamer ter inzage te verstrekken? Heeft de Indonesische regering, al vorens dit wetsontwerp in te dienen, overleg gepleegd met de ëederlandsc niet aan om naar bed te gaan en toen het vriendje 3 uren in de kast gezeten had, vond hij de aardigheid er finaal af en verlangde hevig naar de buiten lucht. Daar de oudjes toch in een andere kamer zaten, wilde hij door het raam naar buiten slippen, doch tijdens zijn vlucht trapte hij op een kledingstuk, waarin zich een portefeuille bevond. „In ieder geval heb ik niet voor niets in die donkere kast gezeten", meende de jongeman, toen hij bui ten 35.in de portefeuille vond, maar de politie, die van de oudjes hoorde, dat hun kleindochter op be zoek was geweest op de avond, dat de portefeuille gestolen werd, had niet veel moeite om de misdaad tot klaarheid te brengen. Nu zit de jongeman weer in de kast en dit keer zal het wel langer dan drie uurtjes duren. Toen zijn vader op het land was zag de zesjarige Luppo T. te Kol- ham kans een doosje lucifers te be machtigen. Hij stapte hiermee naar de schuur die achter de boerderij van zijn vader in Geleen lag en stak de zaak in brand. In een ommezien stond de grote voorraadschuur, die gevuld was met stro en hooi alsme de met 200 Ihl. pootaardappelen, in lichter laaie. De brandweer van Slochteren was spoedig ter plaatse doch kon niets uitrichten. Men beperkte de werkzaamheden tot het nathouden van het woon huis en slaagde er in dit te behou den. De schade is aanzienlijk, doch wordt, op de pootaardappelen na, door verzekering gedekt. Wordt 't paspoort nog dit jaar goedkoper? Wanneer het interdepartementaal overleg, dat momenteel gevoerd wordt, met succes bekroond wordt, zal de komende vacantie voor vele Nederlanders, die naar het buiten land willen, geen schatten meer vra gen om een paspoort te verkrijgen. De commissie heeft aan de minis ter voorgesteld om dc zegelrechten, die het rijk op de paspoorten legt, te verlagen tot 2.50, hetgeen 7.50 la ger is, dan het tot nu toe gebruike lijke zegelrecht. Zoals men zich zal herinneren, Is er tevens overleg gaande om het ze gelrecht, waarmede de gemeenten de paspoorten bezwaren en dat varieert van ƒ2.tot 5.50, voor het gehele land uniform te maken en dan tevens een zo laag mogelijk tarief aan te ne- regering, zoals bij briefwisseling is overeengekomen ter R.T.C., opdat door dit overleg nationaliteitsconflic ten tussen de Indonesische en de Ne derlandse wetgevingen zouden kun nen worden voorkomen? Finsterwolde is een plaatsje f- dat zo voor zich zelf de geneuch- ten van het Sovjet-paradijs aan g het beproeven is. Hiertoe wordt '0 ze in staat gesteld door een ge- meenteraad die voor meer dan 50% communist is. In dit zelfde Finsterwolde nu, 5 keek de heer J. Uuldriks Maan- o dag vreemd op toen hij vernam de 50.000ste te zijn, die om aan- sluiting op het provinciale wa- terleidïngnet verzocht had. Als ij tegenprestatie zal de heer Uul- :i driks gratis water voor het le- ven krijgen. Een beloning overi- gens die in een sovjet-paradijs, k waar men het gewoonlijk al g gauw met water en brood moet stellen, uitstekend te pas komt. v I fi

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5