S)e ÊaidóeSon^ant Wil Malenkof een eind aan de koude oorlog maken? Malenkof leurt met negotie Pleidooi voor uitbreiding van de handel Fatemi door menigte toegetakeld Paus lijdt aan maagvernauwing Het vliegongeluk bij Singapore v Offensief in Indo-China Nachtelijke brand verwoestte het missiehuis Cadier en Keerii Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 15 MAART 1954 45ste JAARGANG No. 13J43 Papensracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanal 1 Jan. 1954 I 0.59 p. w., 1 2.15 p. mnd-, 1 6.40 p. kwart. Franco p. p. I 6.80. - Adv.: 15 et. p. mm. Telefoontjes 11.5* Maar een sterk Europa is niet gewenst De Russische premier Malenkof heeft in een grote rede te Moskou ver klaard, dat Rusland „vreedzame economische mededinging" met het Wes ten, Amerika inbegrepen, wenst, in plaats van „een politiek van koude oorlog". Malenkof meende, dat de internationale spanning in 1953 enigszins ver minderd was, maar nog verder moet worden verminderd. De koude oorlog zou op den duur slechts leiden tot een nieuwe wereldslachting, welke „ge geven de moderne vernietigingsmiddelen", de vernietiging van de bescha ving der wereld zou betekenen. STARTSEIN VOOR CAMPAGNE. Dat Malenkofs redevoering niet louter bestemd was voor binnenlands gebruik, noch holle propaganda zon der meer, bewees Zondagavond Bo opwekking om het handelsverkeer te verruimen. De Sowjet-Unie, aldus zei de com mentator, was volledig voor econo mische mededinging met de kapita listische landen, ook de Verenigde Europa", del", zo besloot hij. Dat Rusland zelf er behoefte aan had betoogde Malenkof in zijn rede, toen hij zeide: „Het ligt voor de hand, dat voor een stijgende produc tie van verbruiksgoederen bijzonder groot belang gehecht moet worden aan de verdere ontwikkeling van de landbouw en veeteelt." Daarom zijn maatregelen genomen ter waarborging van een verdere ontwikkeling van de veefokkerij, een verhoging van de productie van aardappelen en groenten, een verdere stijging van de proctie van graan, en de ontwikkeling van braakliggend en woest land. Overigens behoeven wij ons geen illusies te maken over de prijs, wel ke door Rusland van het Westen ge vraagd zal worden, wil men voorde lige handelscontracten afsluiten. Die prijs is het opgeven van de West- Europese defensie, waarbij onder het mom van de vorming van een „Klein sterk en agressief ris Leontjew, een der commentators Staten. „Elk land heeft behoefte aan Duitsland wordt geschapen." Aldus van radio-Moskou, die nog eens op dit thema terug kwam. Waarschijn lijk is Malenkofs rede het startsein voor een grote campagne voor ver ruiming van het handelsverkeer. De commentator van radio-Moskou ver klaarde, dat het> Oosten en het Wes ten, in plaats van een bewapenings wedloop te beginnen, met elkaar moeten wedijveren in de bevordering van de vredesproductie en het opvoe ren van de levensstandaard. De commentator gewaagde van de kortgeleden door Churchill geuite „Dochters van de Nijl" in hongerstaking De „Dochters van de Nijl", Egyp-. te's strijdsters voor de rechten der vrouw, zijn in hongerstaking gegaan en dit niet om „de lijn te onderhou verruiming van de buitenlandse han-Malenkof. Mossadeq's boze geest zodanig toe, dat men aanvankelijk voor zijn leven vreesde. Hem werden vijf messteken toegebracht. Fatemi werd naar een militair zie kenhuis overgebracht, waar men hem Zondag een bloedtransfusie heeft toegediend. Zijn toestand schijnt thans bevredigend te zijn. Zaterdagavond verzamelde zich een menigte voor de woning van de militaire gouverneur van Teheran, schreeuwende: „Lever Fatemi aan straten van Teheran werd geleid en daar door een duizendkoppige me nigte is aangevallen. De menigte w* u» ms Tr..i.-c. slaagde erin Fatemi van zijn bege- den""" zoals "dat" heet'j'"maar "om *züi- JSS2L iï™ ver politieke redenen. Want deze campagne vindt haar oorzaa.t in de verklaring van Ali Maher (voorzitter van de commissie voor het opstellen van een Grond wet), dat vrouwen niét aan de ver kiezingen in Juli voor een .Grond wetgevende Vergadering kunnen deelnemen. D t was de ..Dochters van de Nijl" te gortig en op instignatie van haar schone leidster, madame Doria Sja- fiw, oesloten zij alle voedsel te we- Na een dag (en nadat deze staking 1 Verstoorde zilveren meer en meer steun in het land had j gekregen), kwam Ali Maher naar het gebouw van het perssyndicaat, waar de vrouwen de nacht hadden door gebracht, en zei tegen madame Sja- fik: „U hebt de eerste ronde gewon nen. U hebt de publiciteit gekregen, die u wenste. Maar laat de rest over aan ons, mannen. Wij zullen uw rech ten verder verdedigen. Het antwoord van madame Sjarik was echter: „Wij hebben genoeg van de beloften der mannen." En na wat heen en weer gepraat vuurde de schone Doria de reeds lang bekende waarheid als laatste schot af: „We kunnen niet praten met jullie, mannen." Tot dusverre zijn twee van de „dochters" flauwgevallen, maar dat was minder te wijten aan de honger, dan aan de „emotie", zo verklaarden zij. ons uit: wij zullen hem naar de an dere wereld helpen". In verband met deze stemming onder de menigte is de staat van beleg, die gedurende de IMMVUPPpiV kortgeleden gehouden verkiezingen Omtrent de arrestatie van de voor- voor Teheran was opgeheven, thans malige Perzische minister Fatemi, j weer van kyacht verklaard, eens de rechterhand van premier j Intussen 2iJn de twee poüt,eman- Mossadeq, wordt nog gemeld dat h,j die Fatemi hebben gcParresleerdi "f de helden van de dag. Beiden hebben o onmiddellijk promotie ontvangen. bruiloft De kwaal, waaraan Z.H. de Paus lijdt, wordt thans omschreven als een Vernauwing aan de uitgang van de maag. Hierdoor kan de patiënt slechts heel kleine hoeveelheden voedsel verwerken. Ook Zondag heeft de Paus, even als de voorafgaande dagen, verschil lende uren doorgebracht op een lig stoel bij een der vensters van zijn slaapkamer op de derde verdieping, met uitzicht over Rome tot aan de Sabijnse heuvels. GENERAAL ONGESCHOEIDE CARMELIETEN OVERLEDEN Op zijn visitatiereis in Zuid-Ame- rika is pater Silverio a sancta Tere- sia, generaal van de ongeschoeidfe Carmelieten, ten gevolge van een kortstondige ziekte, te Mexico over leden. Julian Gomez Fernandez werd 8 Maart 1878 te Escabados in de pro vincie Burgos (Spanje) geboren. In 1915 begon hij als historicus zijn 20- delige studie „Bibliotheca mistica carmelitana" met een critische uit gave van de werken van de grote Teresia en Sint Jan van het Kruis. In 1933 werd hij tot provinciaal ge kozen van de jonge provincie van Burgos, in 1937 volgt zijn benoe ming tot Generaal-Definitor, in 1946 wordt hij vicaris-generaal en in 1947 gaat hij de hoogste functie bekleden in de orde: praepositus generaal. Als generaal overste heeft hij de stoot gegeven tot het bouwen van de nieuwe theologische faculteit der Carmelieten te Rome, een werk waarvan hij de voltooiing niet heeft mogen beleven. De Perzische bladen melden, dat de politie Fatemi op het spoor is ge komen door inlichtingen, verstrekt door zijn neef Said Fatemi. Sinds de val van Mossadeq, ini Augustus, is er voordurend jacht op Fatemi gemaakt, die werd beschouwd als de kwade geest van de vroegere premier. Hij heeft een zeer belang rijke rol gespeeld bij de naasting van de olie-industrie. Bij zyn arrestatie was hij gekleed in een pyjama met een kakelbonte kamerjas er over. ƒ8000.— schade door militaire rit. De schade aan wegen als gevolg van een militaire oefenrit op de Ve- luwe. werd begroot op ƒ8000. Deze zal door het ministerie van Oorlog worden vergoed. De rit heeft de rijvaardigheid van de 600 deelnemende officieren aan zienlijk verhoogd, aldus de legerlei ding. Prins Bernhard door de geluidsbarrière Z.K.H. Prins Bernhard heeft als eerste lid van een Koninklijke Familie de geluidsbarrière doorbroken. Wc zien de Prins hier na de vluchtwel ke werd gemaakt in een TF-86 „Sabre", de nieuwe tweepersoonsstraaltrai- ner van de Amerikaanse luchtmacht in gesprek met zijn begeleider, test piloot Joe Lynch. De vlucht werd gemaakt boven de Mojave woestijn, on geveer 75 km. ten Noorden van Los Angeles. Twee Nederlanders De 53-jarige Noorse kroonprinses QRinekomPn Martha, is wegens een door geelzucht j veroorzaakte bloeding in het zieken- huis opgenomen. Het b,Ukt tbaus' dat b« bet Zater" De bloeding is inmiddels opge- da« 8™etde ongeluk met het Britse houden'en naar omstandigheden is de lijntoestel bij Singapore ook twee toestand van de prinses bevredi- i Nederlanders om het leven zijn ge gend. De viering van het zilveren huwe lijksfeest van prinseg Martha en kroonprins Olaf, welke op 21 Maart zou plaats vinden, is dodelijk ongeval in haarlemse kazerne. Gisternacht is in de Ripperda- kazerne te Haarlem een 21-jarige dienstplichtige soldaat le klasse van de A.A.T. uit Haarlem, toen hij be zig was zijn stengun te laden, door een kogel in de borst getroffen. Hij werd overgebracht naar het Marine hospitaal te Overveen en is daar aan de bekomen verwonding overleden. Zowel de troepen van de Franse Unie als die van de Vietminh zijn in het afgelopen weekeinde overgegaan tot offensieven. De Fransen aan de kust, de rebel len bij Dien Bjeng Phoe, het bergfort in Laos dat zij al maandenlang be legeren. De aanval van de Fransen was ge richt op de havenstad in Nhon, die komen. Het zijn de heer Hoffman uit Den Haag, vertegenwoordiger van de Borneo-Sumatra-maatschap- pij te Kucheng in Brits West-Borneo, Tweede Stille Omgang met 25.000 mannen Enige vrouwen verlieten op verzoek de rijen Ook in de tweede Stille Omgang van dit jaar, die in de nacht van Za terdag op Zondag te Amsterdam ge houden werd, hebben enige vrouwen meegelopen. Zij werden er echter door de leiding van de Stille Om- ue 1Nnon» aie gang op attent gemaakt, dat dit te- zy zonder veel strijd hebben kunnen fende traditie indruiste en dat men bezetten De stad ligt aan een grotedevotie v00r het H Sacrament weg die door de rebellen altnd is ge- van Mirakei wel waardeerde, maar bruikt voor hun revitaillermr Het vliegtuigongeluk in Singapore Een dramatisch moment, vastgelegd op de plaat: redders slepen een slachtoffer van de vliegtuigramp op het Kallang vliegveld bij Singapore uit de vlammen. Bij de landing op een van de banen van dit vliegveld, sloeg de machine, een Constellation met bestemming Londen, over de kop en vloog in braitd. Alle passagiers en de steward kwamen hierbij om het leven. Acht andere personeelsleden werden gered. dat het toch onjuist zou zijn van de gewoonte af te wijken. Temeer om dat het niet alleen een traditie is, maar ook omdat deze traditie zeer bepaalde redenen heeft. Verleden week schtreven wij hierover reeds, Bonder aanhaling van hetgeen mgr. j Van den Burg, deken van Amster dam, enige jaren geleden hierover verklaarde. De vrouwen bleken be grip te hebben voor deze orgumen- ten en verlieten de rijen van de be devaartgangers. Het aantal pelgrims bedroeg de tweede keer ongeveer 25.000, iéts meer nog dan de eerste week (22.000) Volgende week zal de derde en laat ste Stille Omgang van dit jaar ge houden worden, waaraan o.a. Zuid Limburg en Amsterdam zullen deel nemen. Onder de deelnemers van gisteren bevonden zich enige grote groepen uit Noord- en Midden Limburg, die de bisschop-coadjutor van Roermond, mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, in hun midden hadden. Er was ook een groep van 800 man uit Volendam I aanwezig, evenals 500 jongens van de B.N.S. te Voorhout. De extra trein uit Zwolle ondervond vertra ging, waardoor het schema in Am sterdam enigszins in de war liep en de groepen enig oponthoud onder vonden. Overigens was de organisatie weer vlot geregeld; de politie zorgde weer voor een goede afzetting en de R.K. E.H.B.O. trad bij enkele onbeteke nende gevallen op. „Niet bijzonder sensationeel" Prins Bernhard heeft Zaterdag de geluidsbarrière doorbroken. Dat ge beurde in Californië, waar hij vlie gende boven de Majove-woestijn met vaste hand de stuurknuppel van een Sabre-oefenstraaljager hanteerde. Het was niet bijzonder sensationeel, en de heer Nieuwland, een employé Zo verklaarde hij kort na zijn landing, van de B.P.M., die met verlof op weg Toen ik opsteeg dacht ik dat ik heel was naar Nederland. j wat bijzonders zou beleven, maar het De leden van de bemanning, onder i enige bijzondere was de stand van de wie de gezagvoerder, die zo geluk- kig waren om door de neus van het snelheidsmeter die mij deed beseffen brandende vliegtuig te ontsnappen,dat het vliegtuig 10 pet. sneller was hebben zich als helden geweerd om dan de van het |uia de passagiers die vastgebonden m i hun stoelen in de kajuit zaten te £n dit 2gi de invlieger> Joe Lynch> redden. Het vliegtuig was een hel d-e prj^ Bernhard op zijn vlucht seconden a? zo groot ^dat er aan red- verëezolde: De Prina vliegt goed. Hij den niet me£ viel te denken. was gedurende de gehele vlucht zeer Oe overlevenden waren zo onder de indruk van het ongeluk, dat zij De heer J. H. Kindelberger, voor- Zaterdag noch Zondag in staat waren zitter van de Noordamerikaanse om een verklaring af te leggen. Het luchtvaartraad, overhandigde prins vliegveld is, hangende het onderzoek, Bernhard na zijn succesvolle vlucht voor de luchtvaart gesloten. De slachtoffers zullen te Singapore wor den begraven. Daar later ook de stewardes is overleden, is het aantal doden tot 33 gestegen. een bewijs van lidmaatschap van de club der geluidsbarrière-doorbrekers en een vertegenwoordiger vani de Amerikaanse maatschappij die de Sabre-straal jagers bouwt zei dat prins Bernhard het eerste lid ener koninklijke familie is die de snel- heidsgrens van het geluid heeft over schreden. Later steeg de Prins met een Ame rikaans marinevliegtuig op, waarbij hij werd vergezeld dóór kolonel A. T. House van de Amerikaanse lucht macht. Op ongeveer 2.700 meter hoogte sloeg de motor van dit toestel af. Ko lonel House nam daarop de besturing over en hij slaagde er in het toestel veilig op het vliegveld van Los An geles aan de grond te zetten. Het afslaan van de motor werd toegeschreven aan een mankement van de benzineleiding. Prins Bernhard vatte het incident gemoedelijk op. We hadden veel pret en we behoefden gelukkig niet te zwemmen, zo verklaarde hij na de ge slaagde landing. weer (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Studenten naar huis MINDER WIND In het Missiehuis van Kadier en Keer bij Maastricht is vannacht om streeks één uur brand uitgebroken. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het missiehuis is totaal uitgebrand. Alle 200 studenten en bewoners van het college hebben zich tijdig in vei ligheid kunnen stellen. Het blussingswerk was om half ze ven vanochtend nog aan de gang. De oorzaak van de brand is nog ndet bekend. De studenten van het college zullen zo spoedig mogelijk naar huis wor den gestuurd. Over de brand in het missiehuis te Cadier en Keer, waarbij het hoofd gebouw van dit klooster is verwoest, vernemen we nog het volgende: De brand zal waarschijnlijk uitgebroken zijn omstreeks één uur in de afgelo pen nacht, omdat .rond half een een van de paters van het huis nog thuis kwam, en toen niets heeft bemerkt. De brand is ontstaan in een koffer- kamer boven de kapel van het kloos ter, die gelegen is in het centrum van het complex, dat een „L" vorm heeft. Deze kofferkamer grenst on middellijk aan de jongens-slaapzalen. De studenten werden, toen de brand was opgemerkt, in het klooster van de zusters van Barmhartigheid in Ca dier en Keer in veiligheid gebracht. Zusterhuis gespaard. De brandweren van Maastricht en Geleen waren spoedig ter plaatse, maar werden in het werk gehinderd doordat er geen voldoende druk op 't water stond, dat geput werd uit de brandput achter het klooster. Later heeft men door middel van speciale installaties van de rijksweg af het water opgepompt, maar ondanks drie uur hard werken kon het hoofdge bouw niet behouden 'blijven. Ook de kapel die tussen het hoofdgebouw en het zusterhuis ligt, is door het vuur verwoest. Alleen het zusterhuis waar de zusters wonen, die voor-de huis houding van het klooster zorgen, werd gespaard. Zeer veel schade. Alle bezittingen van het klooster, ook de vrij kostbare 'bibliotheek, zijn een prooi van de vlammen gewor den» De oorzaak van de brand heeft men nog iet kunnen achterhalen. De schade is zeer aanzienlijk; zij wordt door verzekering gedekt. De jongens zullen vandaag nog naar huis terugkeren nadat zij van de nodige kleren zijn voorzien. Brandweerman gewond. Er heeft zich slechts één ongeval voorgedaan, namelyk bij een Maas trichtse brandweerman die op eon brandweerladder stond en die door een kleine ontploffing bij de brand gewond werd door wegvliegende stukken. De neerstortende ladder heeft de nieuwe brandweerauto ern stig beschadigd. Zwaar bewolkt en nevelig met later plaatselijk opklaringen. Droog weer. Matige tot zwakke 5 wind tussen Noordoost en Noord Overdag iets minder koud. 16 Maart: zon op 6.54; onder 18.45; maan op 15.46; onder 5.36. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp HELSINKI geheel bew. —2 C. OSLO geheel bew. —2 STOCKHOLM zwaar bew. —6 KOPENHAGEN geheel bew —1 LONDEN geheel bew. 3 AMSTERDAM geheel bew. 1 BRUSSEL geheel bew. 2 PARIJS nevel 1 BORDEAUX mist 4 GRENOBLE onbewolkt 4 NICE licht bew. 6 WARSCHAU geheel bew. —1 BERLIJN nevel 0 FRANKFORT nevel 2 MUNCHEN nevel —0 ZURICH mist —1 O GENEVE mist 1 LOCARNO mist 1 WENEN zwaar bew 1 M INNSBRUCK zwaar bew —1 ROME zwaar bew. 6 Korreltje Hoe spoedig komt de natuur in op stand, v/anneer goud haar doel wordt Shakespeare.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1