De gezinnen in de hedendaagse maatschappelijke verhoudingen INTERESSANTE AVOND IN ZOETERWOUPE AetherManken KRING ALPHEN Resultaat van 1 jaar B*B* stemt tot tevredenheid Moedige knaap redde kleuter Alphens gemeentebestuur in ongelijk Bijdrage voor v.gl.o. werd in Provinciehuis besproken VRIJDAG 12 MAART 1954 Jfc LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 De openbare vergadering, belegd ten einde meer bekendheid te geven aan het doel en werking van de Stichting Maatschappelijk Werk en speciale aandacht te vragen voor de jeugd en de vrijetijdsbesteding, had een ongekend grote belangstelling. Zowel van het dorp als van de H. Rijndijk waren meer autoriteiten en vertegenwoordigers van organisaties aanwezigen dan ooit te voren. Aanwezig waren deken Bont, pas toor Klaverweijden, pastoor Van Leeuwen, prior Snabel, de kapelaans van Beurden, Felix en Kellena'ars, pater de Gruyter. Ds Postma, predi kant van Herv. Gemeente, de wet houders van Leeuwen en Kraan, dokter Kortmann en vele raadsleden Vooral van de zijde van de jeugd en sportorganisaties was veel belang stelling en alle organisaties waren door grote deputaties vertegenwoor digd. Ook vele particulieren waren aan wezig. Burgemeester Smeets was door verblijf in het buitenland ver hinderd. Voor de vergadering aanving, werd de tentoonstelling bezichtigd van zeer fraaie stands, waarop o.a. het doel van de Stichting, de gezinsver zorging, de gezondheiszorg, de vrije tijdsbesteding, het sociaal en cultu- reelvormingswerk in suggestieve voorstellingen een totaal overzicht gaf. Op het podium prakte een stand van de Raffeisen Bank, welke de spaarzaamheid propageerde. Problemen De eerste spreker was dr. J. Th. A. H. van der Putten, hoofd van de af deling Maatschappelijk Gezinswerk van het Ministerie van Maatschappe- pelijk werk. Na een inleiding, waarin vooral tot uiting kwam dat het Maatschap pelijk Werk zover dit het gezin raakt, gericht moet zijn tot de mens en gedragen moet worden door lief de van hogere orde en dus een taak is, niet alleen van de overheid, maar vooral van de Kerk. Spr. ging terug naar de middeleeuwen, toen Kerk en Staat in een'heid steun en orde gaven aan het gezin waarby vooral de kloosters de organen van de kerk waren die daarbij krachtig optraden. Na de Reformatie kwam het pro bleem van het gezin niet alleen bui ten de kerk, maar ook buiten de staat te staan. Later besefte de wet gever, dat de mens niet alleen uit de materiële nood, doch ook uit de geestelijke nood gered moest wor den. Spr. behandelde de sociale, de cul- ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 10-30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VAIRA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gramo- -> --••v-ws. 8.18 Gramofoon. 8.55 Voor d!e huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Gramo foon (9.30-9.33 Waterstanden). VPRO 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", cau serie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 11.40 Clavecimbel- concert. 12.00 Gramofoon. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gra mofoon. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Sport- praatie. 14.00 Gramofoon. 14.25 Drents programma. 14.50 Volksdan sen. 15.15 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.30 Politiekaoel. 16.00 Concertgebouworkest en solist. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek 18.40 Regeringsuit zending: Atlantisch allerlei. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „PasseDartout", causerie. 19.40 „Het Boek Handelingen", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd program ma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Roemeens orkest. 22.40 „On der de oannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1324.00 Gramofoon. HILVERSUM H, 298 m. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foon. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koor zang. 7.45 Morgengebed en litur gische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Gramofoon. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramo foon. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Gra mofoon. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Gramofoon. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katho liek nieuws. 13.20 Amusements or kest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Fan fare orkest. 16.00 Omroep orkest 16.20 „De Vliegende Hollander", causerie. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sportberichten. 18.00 Geva rieerde liedjes. 18.15 Radio Onderwijs Congres. 18.30 Gramofoon. 18.45 Buitenlandse correspondentie. 19.00 Nieuws. 19.10 Gramofoon. 19.20 Slui ting van het Radio Onderwijs Con gres. 19.30 Gramofoon. (Intermezzo: plm. 19.50 „Vader doet de vaat") 20.25 De gewone man. 20.30 „Licht baken", causerie. 20.50 Gramofoon. 21.00 „Werkers van het elfde uur", hoorspel. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Gramofoon. 22.30 Wij luiden de Zon dag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Koorzang. turele en economische zijden van het probleem en ging de ontwikkeling na, welke het gezin in de eeuwen heeft ondergaan, De familieverhou dingen zijn totaal gewijzigd. Om dit aan te tonen, gaf spr. een beeld toen eertijds alles door het gezin werd be heerst. Alle bindingen zijn sterk veranderd en het gezin kwam dan ook sterk onder de invloed van maat schappelijke krachten te staan. Spr. besprak de verandering op het platteland en somde de proble men op, die in onze tijd op te lossen zijn. Het zal nodig zijn de jonge mensen, voor zij in het huwelijk tre den, de belangrijke taak van vader en moeder te zijn voor te houden. Naast de Kerk heeft ook het Maat schappelijk Werk een belangrijke taak.. Na de grote moeilijkheden bespro ken te hebben van de trek van het platte land naar de industrieplaat sen, kwam ook nog de zorg voor de emigranten bij de voorbereiding voor hun vertrek ter sprake. Zeer nood zakelijk is de goede voorlichting tot goede besteding van het inkomen. Uit de nood van oorlogsomstandig heden, door de grote moeilijkheden voor de huisvrouwen, vooral in gro te gezinnen is de gezinshulp door speciaal opgeleide meisjes onder lei- ring van een maatschappelijke werk ster tot stand gekomen. Met grote ambtelijke kennis van zaken gaf spr. een overzicht van de financiële steun door Rijk en Gemeente te geven en besprak ook nog het Mater Amabiles Werk. Goed besteden. De volgende spreker, de heer H. J. J. Schaab, voorz. van de landelij ke stichting Maatschappelijk Werk ten platteland sprak zijn grote sym pathie uit voor Zoeterwoude, waar een particuliere stichting het werk reeds ter hand heeft genomen. Zeer duidelijk zette spr. uiteen, dat geven zelfs zeer nadelig kan werken; als het geld niet goed be steed wordt, helpt het niet en kan zelfs nog groot kwaad ontstaan. Hiertoe is bij het geven voorlichting nodig. Als de basis voor een geluk- dig huwelijksleven ontbreekt, moet getracht worden de verhoudingen weer te herstellen.Hierbij tekende spr. de taak van .de maatschappelijk werkster en sprak daarbij ook over de kinderbescherming en reclasse ring. Na deze redevoeringen onstond 'n gedachtenwisseling waarbij pater De Gruyter er de nadruk oplegde, dat de Kerk de geestelijke noden zal moeten behartigen, Mevr. NeuhwalSanders noemde enige moeilijkheden, die de opleiding van gezinsverzorgsters in de weg staan, waarna de heer Van der Ploeg de noodzakelijkheid van colonne huizen besprak. Dr. van der Putten kwam tot over- eensteming met pater De Gruyter en gaf geruststellende mededelingen omtrent de geldelijke vergoedingen aan de gezinsverzorgsters. Zelfs zal in de toekomst getracht worden de loonderving tijdens de opleiding te ondervangen. Het nut van colonne huizen noemde spr. zeer groot. Daar geeft de maatschappelijk werkster dagelijks leiding en de sfeer werkt zeer leerzaam en nuttig. Vormingswerk. Na de korte pauze sprak drs. C. Louwerse secretaris van de bond v. sociaal en cultureel vormingswerk. Ookdeze spr. gaf een historische beschouwing met de conclusie dat in het gezin de opvoeding en vorming niet meer verzorgd kan worden. Er is een leegte, een armoede en een zaamheid naar de geest bij onze jeugd. De vrijheid van de jeugd moe ten wij benutten, om haar met ware liefde tegemoet te treden en daarbij vormen in de richting van de heront dekking. Dat de dorpsgemeenschap is vervallen is te betreuren. Toch moe ten wij de jeugd leren de vrijheid te gebruiken zoals God die gaf en Christus ons leerde Het vormings werk is niet te scheiden van de Kerk en er moet samenwerking zijn in het werken voor de jeugd en de vol wassenen. Hoewel spr. geen concre te vormen opgaf voor het vormings werk, was zijn krachtige aansporing net werk vooral goede inhoud te ge ven. Hij waarschuwde voor .concur rerend werken, dat afbreuk geeft. Na de gehele ontwikkeling van de opvoeding vanaf de prille jeugd breedvoerig behandeld te hebben, en de verslapping van de morele orde bij de hedendaagse jeugd besproken te hebben, achtte spr. het meer dan ooit nodig de vrijheid van de jeugd door goede vrijetijdsbesteding ten goede te leiden. Ook hierna volgde een korte ge dachtenwisseling waarna de voorz. de sprekers een de aanwezigen dank te voor het tonen van zoveel belang stelling voor het Maatschappelijk Werk. Toen op 1 Januari 1951 de heer A. Ros als Kringhoofd Bescherming Be volking. van Z.-H. III zijn werkzaam heden aanving, was het nog een pa pierwinkel, een zoeken en aftasten naar vorm en mogelijkheden naar de wijze van uitvoeren en practisering. De BJB. moest toen van de grond af worden opgebouwd. Nu is de B.B., vele kinderziekten trotserend, flink uit de kluiten gewassen. De eerste twee jaren waren benut voor de ver zorging van de baby, de vorm waarin de regelingen zouden worden gego ten. Toen juist een jaar geleden, om precies te zijn op 15 Maart, de so ciale voorzieningen voor „de beman ning" gereed waren, ving de wer ving. aan. Er is veel tam-tam gemaakt. Tot het de laatste maanden wel leek, naar buiten althans, dat de B.B. tam was geworden. Men begon te twijfelen aan haar levensvatbaarheid. En die twij fel is voor de heer A. Ros aanleiding geworden om middels de pers de be woners van de kring in te lichten over de stand en de gang van zaken. Het was een moeilijke periode, die achter de rug is. Een tyd van strijd en worsteling, van laaiend enthou siasme en hartverheffend idealisme, maar ook een tijd van onzekerheden, van verwarring en vaak van groot onbegrip. De kinderjaren zijn in hoge mate belangrijk voor latere vor ming, doch daarom ook vol gevaren. Er mag in die tijd niets geforceerd worden. Het verworvene, het bereik te, moet geconsolideerd worden, de vorming met grote omzichtigheid ter hand worden genomen. 950 Vrijwilligers. De grote wervingsactie in de eer ste helft van 1953 en de latere, meer in kleinere kring gevoerde propagan da, leverden bij elkaar voor de B- Kring Z.-H. Hl, omvattende 22 ge meenten, tot nu toe 950 vrijwilligers op. Het zou onjuist en riskant zijn geweest om de volledige bemanning van 1800 personen, mannen en vrou wen, onmiddellijk daarna te force ren. Het succes van dit eerste wer vingsjaar noemde de heer Ros groot genoeg, om voorlopig tevreden te kunnen zijn. Binnende muren van de organisatie daarentegen is hard gewerkt om het grote aantal vrijwilligers administra tief op te vangen, in te delen en ze voor de toekomstige taak te bekwa men. In de gehele kring zijn de cursus sen in volle gang. In vele plaatsen worden al oefeningen gehouden. Het laat zich aanzien, dat de consolida tie spoedig bereikt zal zijn. Er zijn gemeenten in de kring waar het wervingsresultaat een volledig succes is geworden. D.w.z. dat de B.B. in die gemeenten geheel is be mand. Daarom zal de totale Kring organisatie, welke nu voor de deur staat, niet overal gelijktijdig merk baar zift. Zij zal een plaatselijk ka rakter dragen. In de naaste toekomst zullen Op verschillende platsen openbare oefe ningen worden gehouden, om de op gedane kennis aan de practijk te toet sen en de paraatheid van de vrijwil ligers te controleren en op te voe ren. Maar die oefeningen zullen ook moeten dienen om de belangstelling voor de B.B. op te wekken bij het overige deel van de bevolking. Met het houden van blokploegoefe- ningen is gedwacht, totdat één of meer ploegen volledig bemand, op geleid en uitgerust zouden zijn. In Alphen a. d. Ryn is dit thans met enkele ploegen het geval. Op het einde van deze maand zal een dezer ploegen haar eerste practische oefe ning gaan houden. Het materiaal, die voor deze oefe ning benodigd is, Is aanwezig. De per soonlijke uitrusting (overall, stalen helm en distinctieven) voor één ploeg van 18 man is eveneens compleet. De blokploeguitrustingen komen voor rekening van het rijk. Hierop vooruitlopende heeft de gemeente goedgevonden, dat voorlo pig voor één volledige blokploeg het materiaal en de persoonlijke uitrus ting werd aangeschaft. Cijfers. De heer Ros gaf tot slot van zijn uiteenzetting een aantal cijfers waar uit kan blijken wat reeds bereikt is en wat er nog ontbreekt aan de per soonlijke bezetting van de diverse diensten. Het eerste cijfer geeft aan het totaal aantal benodigde vrijwil ligers, het tweede het aantal dat zich vrijwillig reeds heeft aangemeld voor en ingedeeld is bij de aangegeven diensten. Commandopost (w.o. ook te- telofistes,' centralistes, mobilofonis- tes, plotters en ordonnansen van de verbindingsdienst: 56 32; brand weer: 45 21; mobiele reddingsploe- gan: 30 30; mobiele geneeskundige ploeg 15 12 (Roode Kruis-collon- ne); ploeg gas verkenners: 5 3; ploeg bomdemonteerders: 72; dienst sociale verzorging (vaste kern) 8 8; blokploegen 275 207. Het totaal vereiste aantal bedraagt 441. reeds aanwezig 315, zodat duidelijk is, dat vrijwilligers voor de onder scheiden diensten, het meest voor de blokploegen, -zich niet tevergeefs zullen melden. Door het moedig optreden van de 11-jarige Sjaak de Jong is gisteren een kleuter, die in de Zuidbuurtse- vaart te Zoeterwoude was gevallen, van de verdrinkingsdood gered. Sjaak de Jong is een Leidenaar, die zijn hart aan het platteland heeft verpand. Als hij even vrij is, gaat hij naar zijn grootvader, die in Zoeter woude op een boerderij woont. Ook gisteren maakte Sjaak dit uitstapje. Bij de Zuidbuurtsevaart zag hij vier huilende kleuters staan en de oor zaak van hun verdriet was hem spoe dig duidelijk. De 4-jarige Hansje Bontekoe was in het water gevallen en reeds en kele malen kopje ondergegaan. Sjaak de Jong bedacht zich geen moment. Hij dook in de vaart en door het sys teem van reddend zwemmen toe te passen, had bij de kleine man spoe dig op het droge. Dat was werk van een echte Hol landse jongen! ALPHEN AAN DEN RIJN RESERVE POLITIE BEëDIGD. Burgemeester Ed. C. Witschey heeft Donderdagavond in de trouw zaal van het raadhuis negen nieuwe leden van de reserve gemeentepoli tie beëdigd. Het waren de heren B. Altenia, J. W. v. d. Berg, F. Knaa- pen, A. C. Terlouw, P. J. Rozestra- ten, W. v. Vliet, L. Vrisekoop, H. J. Werther, T. van Wieringen. Hierbij waren tegenwoordig de wachtcommandant M. v. d. Wagt van de reservepolitie, de inspecteur- corpschef N. G. Groothuijse, de adju dant E. J. Kruizinga en leden van de gemeente- en de reserve gemeente politie, alsmede het kringhoofd Be scherming Bevolking, de heer A. Ros. Burgemeester Witschey hield een toespraak tot de aanwezigen, waarin hij met nadruk wees op de belang rijke taak, die de politie in het alge meen en de reserve-politie in het bij zonder te vervullen heeft Spr. maakte een vergelijking met de B.B. en zeide, dat beider taak onge- veer in hetzelfde vlak liggen. Voor beide diensten geldt het devies: „Ieders dienaar en niemands knecht". De nieuwelingen legden allen de eed af, waarna de burgemeester hen op de waarde hiervan wees. De burgemeester was blij, dat 1 de wachtcommandant van de reser- ve-politie de heer M. v. d. Wagt is teruggekomen op zyn besluit om deze dienst vaarwel te zeggen. De heer Ros verklaarde, dat de nat. reserve en reserve gem. politie, evenals de B.B., zijn volle sympathie hebben en belichtte de nauwe ban den met de B.B. Inspecteur Groothuijse zei, dat de politie in geval van nood en rampen ongetwijfeld een belangrijke zuil van j de B.B. zal blijken te zijn en door- drong allen van hun taak. Zilveren jubileum. In intieme kring herdacht de heer T. Maasen Donderdag zijn zilveren jubileum als chef-vakman bij de technische dienst van de P.T.T. Van zyn superieuren die hun ge lukwensen kwamen aanbieden ver melden wij ir. A. D. W. Uurbanus, dir. van het Telefoon-district 's-Gravenha- ge, de heer H. v. d. Toorn, chef bui tendienst van hetzelfde district, de heer H. A. Roels, sectie-chef en de heer W. H. Klyn, opzichter bij de te lefooncentrale, kring Alphen a. d. Rijn. De heer Uurbanus feliciteerde de jubilaris, zowel met zijn jubileum als ter gelegenheid van zijn onlangs be haalde promotie van vakman le kL tot chef-vakman. Met waarderende woorden voor de dienstvervulling bood ir. Uurbanus de gebruikelijke gratificatie aan. Namens het personeel voerde de heer Graafland het woord, die vele herinneringen verlevendigde uit de vele jaren, welke hij met de jubila ris samen mocht meemaken. Als stof felijk blijk van waardering boor hij namens allen een armbandhorloge aan. Het is de laatste tijd nogal druk geweest bij de P.T.T. met jubilea en afscheidsrecepties, waarbij de heer Graafland traditiegetrouw dè rijme laar was. Ook mevr. Maasen deelde in de huldiging van haar echtgenoot. Er waren bloemstukken, welke het feest op kleurrijke wijze accentueer- jden. AARLANDERVEEN Jaarvergadering Bouwvakarbeiders De pl. afd. van de R. K. Bouwvak arbeiders „St. Joseph" hield haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Mol, sprak in zijn openings woord een woord van waardering over de goede opkomst. Na het jaar verslag van de secretaris volgde het finantiëel overzicht van de penning meester welke een batig saldo te zien gaf van 76. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de heer Muhê, die als spreker voor deze avond was uitgenodigd. De heer Muhê sprak over het belang van de organisatie en wel van een prin cipiële organisatie. Bij de bestuurs verkiezing werd de voorzitter bij ac clamatie herkozen. BOSKOOP Jaarvergadering Groene Kruis Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental met acht was teruggelopen; thans zijn er 1430 leden. Penning meester Plaatsman had een batig saldo van f 9,02. De begroting voor 1954 werd aan inkomsten en uitga ven vastgesteld op 8.520. Van een gift van 500 is een gedeelte be stemd voor de aanschaffing van vijf mphraphil lampen. De heren Tn. Brans en K. Hou dijk zagen zich als bestuursleden van het Groene Kruis herkozen. De wijkverpleging had een batig saldo van 257,55. Bij de hier na gehouden verkiezing werd de plaats van de heer Mens ingenomen door zijn zoon, de heer J. Mens. Ook door de afd. TBC is veel werk ver richt, daarvan maakte mevr. Krom hout in haar jaarverslag gewag. Het financiële gedeelte hiervan, uitge- bract door de heer K. Jongejan, gaf een ontvangst te zien van f 9564,75 en een uitgaaf van f 9559,44. De he ren dr. G. A. S. Jongeneel en K. Jongejan werden als bestuursleden van deze afd. herkozen. Voor de kln- deruitzend'ing waren de inkomsten 4544,27, de uitgaven 5435,51. LANGERAAR Jaarvergadering Stille Omgang. In het parochiehuis hield de Stille Omgang de jaarvergadering. De heer C. W. v. d. Hoorn deed verslag over de financiële toestand. Er bleek een batig saldo te zijn. De aftredende voorz., de heer C. Hoogervorst, werd bij acclamatie herkozen. Ter afwis seling zong een jongenskoortje on der leiding van de heer J. Zwirs. De bedevaart wordt gehouden a.s. Za terdag op Zondag. Dus in de nacht van 13 op 14 Maart. De reis wordt gemaakt met autobussen. Ook voor dit jaar is kerk van het Bagijnhof weer aangewezen. De bedevaart be gint met een Lof in de parochiekerk Zaterdagavond om half elf. De reis kosten bedragen 2.25. Tot Vrijdag avond kan men zich nog voorzien van een kaart. Verkrijgbaar bij C. "Hoo gervorst en H. Volgerlng. Jongens, die hun Plechtige H. Communie heb ben gedaan, mogen mee onder ouder- geleide. Vervolgens hield de pastoor een korte toespraak. Er is minder deelna me geweest dan anders, dit komt, aldus de pastoor, omdat vele jonge ren geen offermoed meer bezitten. Als de jeugd zo graat verslappen gaat liet godsdienstig leven achter uit Ernstig vraagt hij de ouders en de aanwezige jeugd hun oudere kinderen en hun vrienden op te wek ken tot meer mee te gaan. Altior. Programma voor 13 en 14 Maart. Zaterdag VNL a adsp.—Al tior A adsp. 4.30 uur. SJZ a. adsp. Altior b. adsp. 4 uur. Zondag. Voor het eerste elftal van Altior is opnieuw de moeilijke uit wedstrijd tegen SVLV 1 op het pro gramma. Na zoveel weken gedwon gen rust zal het van ieder het uiter ste vragen voor een goed resultaat. Aanvang half drie. Altior 2 speelt thuis om half drie tegen UVS 7. Ook Altior 3 speelt*thuis tegen UDO 2. Deze wedstrijd begint om 12.15 uur. De B.-junioren hebben eveneens een thuiswedstrijd. Zij spelen om 12 uur tegen SVLV B-junioren. Altior I vertrekt met Koppenol om 1.15 uur vanaf Papenveer, om half twee vanaf Langeraar. Dames Handbal. Zondag: Al tior 1DTS 1. Aanvang 2.30 uur. NIO 1Altior 2, aanvang 12 uur. Het tweede vertrekt om 11 uur bij Schouten. NOORDEN JAARVERGADERING L.TJ8. De voorzitter, de heer A. P. J. v. d. Weyden sprak in zijn openings woord zijn ongerustheid uit over de a.s. wijziging van de Landbouwcrisis- wet 1933 in 'n Land'bouwonderne- merswet, waarin het redelijk be- staansniveau niet of zeer onvoldoen de verankerd is geworden. De ga rantieprijzen komen hierin weer op losse schroeven te staan. Ook sprak hij zijn teleurstelling uit, dat zolang na het instellen van de monopolie heffing er nog steeds geen klaarheid is gebracht over de wijze, waarop deze gelden terugbetaald zullen wor den. Spr. vond het jammer, dat het gevolgde prijsbeleid in samenwer king met het belastingbeleid in zeer sterke mate er toe heeft geleid, dat de boeren zelf geen reserves hebben kunnen vormen voor moeilijke tij den. Spreker noemde de toekomst niet rooskleurig, gezien de loonsver hoging, pachtverhoging en monopo lieheffing op het graan en melkprijs verlaging bij een vaststelling op een steeds hoger vetgehalte. Om het vet gehalte van de melk met 1 pet. te ver hogen is misschien 25 jaar oordeel kundig fokken nodig, aldus spreker. Ook de tuinbouw ziet zich steeds voor moeilijker problemen gesteld, 'getracht zal moeten worden om het welvaartspeil van de tuinders tot een bevredigende oplossing te brengen. Een grotere vrijheid op 't gebied van teeltvergunningen is z.i. zeer ge wenst. Vooral het exportprobleem is voor de tuinbouw zeer belangrijk. Ten aanzien van het vervoer moeten con crete voorstellen worden gedaan. De penn. noteerde aan inkomsten ƒ102.76 en aan uitgaven 90, nieuw saldo ƒ12.76. De aftredende bestuursleden werden allen bij accla matie herkozen. Daarna werd er door de heer Van Eyk uit My- dredht een film vertoond over Lour- des. Het eerste gedeelte ging over het leven en sterven van Bernadette en het 2e gedeelte handelde over de bedevaartplaats. De heer van Eyk, die alles gratis verzorgde, hield een collecte om aldus gelden bij elkaar te krijgen om zieken naar Lourdes te kunnen laten gaan. Er werd 83.85 bijeen gebracht. Noorden heeft nu al bijna 200,bU elkaar gebracht om voor een zieke een reis naar Lourdes mogelijk te maken. De viering van de Oogstdankdag ging niét naar ieders tevredenheid, besloten werd om de Oogstdankdag voortaan meer geestelijk te-vieren. Het bestuur van de stichting voor Chr. voortgezet gewoon lager onder wijs te Alphen a. d. Rijn heeft meer malen blijk gegeven van dit onder wijs een goede opvatting te hebben, welke de inzichten van het ministerie van Onderwijs tamelijk dicht bena dert. Maar, wil men het doen, zoals dat volgens de toonaangevende instanties op di tgebied wenselijk wordt geacht, dan vergt dat veel geld Het school bestuur meent echter, dat met ƒ41.14 per leerling per jaar, een bedrag dat de raad 13 Febr. 1953 vaststelde, men er onmogelijk kan komen. Het be stuur is dan ook tegen dit raadsbe sluit by Ged. Staten van Zuid-Hol land in beroep gegaan. Omstreeks December van het vorig jaar vond in het raadhuis te Alphen a. d. Rijn een samenspreking plaats met gede puteerden. Men is het daarbij op enkele punten eens geworden. Na nader advies ingewonnen te hebben by de schoolraad en van de hoofd inspecteur voor het V.G.L.O. werd het bedrag in laatste instantie ver hoogd tot 78.50. Met dit bedrag wil het schoolbestuur genoegen nemen. Het gemeentebestuur van Alphen a. d. Rijn, hoewel bij nader inzien ge negen het bedrag van ƒ41.14 aanmer kelijk te verhogen, accepteert toch niet het bedrag ad 78.50 per leerling en per jaar, in welk bedrag alles is inbegrepen. Als gevolg hiervan vond Donderdagmorgen in het Provincie huis van Zuid-Holland te 's-Graven. hage opnieuw een hoor en wederhoor plaats. Deze bijeenkomst, welke open baar was, werd gepresideerd door mar. J. J. R. Schmal, tevens rappor teur en bijgewoond van die zijde door de heren A. C. A. Deerenberg, mr. J. C. Schilthuis, ir. C. H. Witten berg en mr. F. A. Helmstrijd, grif fier. Het schoolbestuur werd verte genwoordigd door eerder genoemd I bestuur. Het standpunt van de ge meente Alphen a. d. Rijn werd na der toegelicht door de heer G. H. H. van Kesteren, hoofdcommies ter ge meente-secretarie. De heer Van Kes teren wees op het onbegrijpelijke in deze affaire, dat de hoofdinspecteur van het V.G.L.O. in niet meer en minder dan een half Jaar tijds zo sterk overstag is gegaan, dat zijn oor deel over de financiële bijdrage op enkele centen na verdubbeld is ge worden. Het gemeentebestuur wil, na enkele herzieningen het bedrag voor het V.G.L.O. verhogen, doch blijft van mening, dat dit niet meer moet bedragen aan 57.40 (zonder kosten van instandhouding) of 59.46 (met de kosten van instandhouding). De heer Joh. Westmaas, zowel als de heer S. J. de Koning toonden waardering voor de hogere instanties waar blijk is gegeven het streven van dit schoolbestuur wel te kunnen waarderen en bij welke instanties blijkbaar een beter begrip leeft voor de juistheid van de gespecificeerde kostenopgave van de school. Zij ver klaarden zich accoord met een bedrag van ƒ78.50 en verwierpen de bere kening van het gemeentebestuur. Gedeputeerde Staten zullen over enige tijd hun standpunt nader be palen omtrent het te vergoeden be drag voor het V.G.L.O. te Alphen a. d. Rijn, met welke uitspraak wellicht ook andere gemeenten en scholen hun nut zullen kunnen doen. Stille Omgang. De pl. afd. van de Stille Omgang hield Donderdag avond in de Sint-Josephzaal haar jaarvergadering. De vice-voorz., de heer A. W. G. v. Leeuwen leidde de bijeenkomst. De financiële toestand is niet roos kleurig. Een klein nadelig saldo is ie reden, dat het verzoek tot contribu tieverlaging of vermindering van het reisgeld niet in overweging geno men kan worden. De Sint Bonifaciusparochie maakt de ommegang wederom in de nacht voor Zondag 21 Maart. De reis naar en terug van Amsterdam wordt per autobus gemaakt. Zaterdagavond 20 Maart wordt in de parochiekerk om 11.45 een Lof gecelebreerd. Om 1.30 uur vangt de omgang aan, die wordt besloten met een gezongen H. Mis om 2.45 uur in de Kapel van het Sint Bernardusgesticht aan de Nieuwe Passeerdersstraat. De deken, die de reis en de stille bedetocht zal mee maken, draagt de H. Mis op. De Al- phense Schola Cantorum zingt o.l.v. pater Dom Andreas Winninghoff de wisselende gregoriaanse gezangen. Deelnemerskaarten voor bus en kerk ad 2.75 voor leden en ƒ3.50 voor niet-leden, kunnen Zaterdag 13 Maart, des n.m. van 85.30 in de Sint-Josephzaal worden afgehaald en Zondag 14 Maart aldaar na alle H.H. Missen. Nadien wordt uiterlijk tot Vrijdag 19 Maart hiervoor gelegen heid geboden ten huize van de heren A. W. G. v. Leeuwen, Oranjestraat 45 en P. M. Vink, Toussaintstraat 86. De algemeene intentie van dit Jaar luidt: Dat de Pauselijke intenties voor het Mariajaar in vervulling mo gen gaan. Nadat de deken een boekje over de betekenis van het H. Mirakel van Amsterdam had aanbevolen, spoorde hij aan tot grotere deelname aan de stille bedetocht. Vooral velen van de jongeren moeten zich scharen bij de biddende nachtelijke ommegangers, opdat de parochiële afdeling niet tot een oude mannen-omgang verworde. Maak er een meditatie, een diep ge meend verbreide geloofsuiting van. De vergadering betreurde alge meen, dat de afgelopen Zondag ook vrouwen de Stille Omgang te Amster dam hebben meegemaakt, tegelijk met de mannen. Bekend werd gemaakt de route van de Stille Omgang en gewezen op de plaatsen waar een bijzonder gebed wordt gevraagd: 1. het Koninklijk Paleis op de Dam: gebed voor Konin gin en vaderland; 2. de Nieuwe Brug: gebed voor de zeevarenden; 3. Het Nationaal Monument: gebed vöor de gevallenen; 4. De Lange Brug: gebed voor de Kerk, do Paus en de eenheid der Christenen; 5. De plaats van h»t Mirakel.' algemene intentie.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9