DE TAMTAMKLOPP De afsluiting van twee zee-armen Is het wet rheumatiek? Prof* dr* Albert Einstein* de veelzijdige, wordt 75 iaar „Loesje" maakte reclame voor haar begunstigers Boze gemeenteraadsleden van Megen moeten geduld hebben „Verlos ons van omzetbelasting Nog ijst het IJsselmeer HELDENMOED Matte GOLF VRIJDAG 12 MAART 1954 lm LEIDSB COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 HET 3-EILANDEN-PLAN Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft de hoofdlijnen bekend gemaakt van het z.g. drie-eilandenplan. Het beoogt de afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek, waardoor de eilanden Noord-Beveland en Walcheren en het schiereiland Zuid-Beveland met elkaar verbonden zullen worden. Het plan behelst in de eerste plaats het leggen van twee dammen. De Westelijke dam zal in het Veerse Gat, ten Westen van Veere worden gelegd en de Oostelijke ongeveer ter hoogte van Katse Veer. Afsluiting van deze beide zee-armen zal een landaanwinst van 1700 tot 2000 ha opleveren. Dan zal er nog een totale wateroppervlakte overblijven van ca. 1600 ha. Waarschijnlijk zal de dam in het Veerse Gat zoveel Weste lijk worden geprojecteerd, dat het fraaie stadsbeeld van Veere niet zal worden aangetast. Kosten: 32 a 35 millioen 3 Eilanden. De Westelijke dam zal voor Veere betekenen dat deze plaats van de zee wordt afgesloten. De scheepvaart door de Zandkreek van Veere uit in Ooste lijke richting zal mogelijk blijven. In de Oostelijke dam komt, in tegenstel ling tot de dam bij Veere een scheep vaart- en een afwateringssluis. Een sluis in de Westelijke dam is niet mo gelijk, omdat de toegangsgeul aan verzanding onderhevig zal zijn. De totale kosten worden geraamd op 32 k 35 millioen gulden. Aan af sluiting zijn echter zeer grote voor delen verbonden, die deze uitgave volkomen verantwoord maken. So is de landwinst, waardoor goe de cultuurgrond wordt verkregen, van niet te onderschatten betekenis. Bovendien zouden, wanneer niet zou worden overgegaan tot afsluiting, de zeedijken over een afstand van ca. 50 km. verhoogd moeten worden. Dit zou een bedrag vergen van 40 a 50 millioen gulden. De afsluitdammen krijgen elk een lengte van 2 km., waardoor ook de onderhoudskosten van de totale leng te zeewerende dijken enorm zullen worden verlaagd. Ten slotte kan nog gewezen wor den op de besparingen, die verkregen worden door het verdwijnen van de provinciale veerdiensten, zowel voor de provincie als voor het wegver keer. Wegverkeer. Eén of wellicht beide dammen zul len voor het wegverkeer worden in gericht, waar de bevolking in het betrokken gebied ten volle van zal kunnen profiteren. Een van de problemen, die nog Landbouw rampgebied Zoutgehalte beperkt mogelijkheden Gebleken is dat het gemiddelde zoutcyfer van de bodem in de pol der Bruinisse nog gemiddeld 4 tot 6 bedraagt. (4 Gram tot 6 gram per liter bodem vocht). Maar ook hogere cijfers komén voor. Ook in deze polder, die in April 1953 droog viel, zal dus hoofdzake- lijk gerst en tarwe worden verbouwd, al zullen ook suikerbieten en voeder bieten een belangrijke plaats in het bouwplan innemen. Verder zullen vlas en uien en in enkele gevalles* ook aardappelen worden geteeld, In de polder Ooster- en Sint Jans- land ligegn de gemiddelde zoutcijfers veel hoger. Zij variëren van 9 tot 12. Evenals in het vorige deel van Schouwen Duiveland zal men daar bijna uitsluitend zijn aangewezen op de verbouw van gerst. Iedere pijn of zwelling, die optreedt in een spier, zenuw of gewricht noemt de leek ten onrechte „rheumatiek". Het is van belang, dat men onder scheid maakt tussen aandoeningen van gewrichten en die van spieren. Gewrichtsrheumatiek, die men kent als ploteeling optredende vorm en als langzaam, meer sluipend begin nende en verlopende vorm, is een ernstige ziekte, waarvoor men direct de hulp van een dokter moet inroe pen. Zelf-dokteren betekent hier een groot risico voor onherstelbare schade. Voor ,,spier"-rheumatiek ligt de zaak anders. Iemand, die bij vochtig weer steeds pijn in bepaalde spieren krygt (b.v. van schouder, arm, rug of been) en die ondervonden heeft, dat dit verdwijnt als het weder ver betert, moet ervoor zorgen, dat hij zich goed kleedt. Dat wil niet zeggen, dat hij altijd gebukt moet gaan on der de last van borstrokken, dassen en jassen; het betekent wel, dat hij zich naar de weersgesteldheid moet kleden en dat hy zich wat meer in acht neemt voor tocht en voor nat- regenen dan een ander. Door het toevoeren van warmte kan hij proberen deze narigheid te voorkomen resp. behandelen. Weinig resultaat heeft het toevoeren van moeten worden bestudeerd is de af watering van de omliggende polders. Wellicht zullen op enige plaatsen ge malen worden gebouwd, die het wa ters van deze polders in de boezem van het droogggelegde gebied zullen slaan. Hoewel nog geen datum van een eventuele officiële uitspraak betref fende dit plan kan worden genoemd, ligt het toch in de lyn der verwach tingen, dat, wanneer het plan tot uit voering zal komen, dit werk binnen tien jaar gereed zal zijn. Hoe de procedure van afsluiting zal zijn is nog niet bekend. Zeker is, dat men nog voor grote vraagstuk ken zal komen te staan. Zo kan nu reeds gezegd worden, dat het sluitgat in de Westelijke dam een capaciteit zal hebben, die twee maal zo groot is als die van het sluitgat in de veer haven van Kruiningen. Dit laatste gat had een capaciteit van 30 mil lioen m3 per eb of vloed. TWEE KVP-LEDEN GEROYEERD. TE VLISSINGEN. Tijdens een bestuursvergadering van de afdeling Vlissingen van de 1 drag van 144.000.heeft bijeenge- K.V.P. is besloten twee leden, de bracht, heeft in haar verantwoording heren F. Schets en A. A. Boussen. te van Donderdagavond voor de micro- royeren. Beiden hebben voor de a.s. foon medegedeeld, dat van overheids- candidatuur aanvaard voor een vrije wege het bericht was gekomen dat Statenverkiezing in Zeeland een het voortaan verboden is de namen Katholieke lijst. t van personeelsverenigingen te ver- Het besluit van het bestuur is melden als deze bedragen voor deze voor de heer P. Wanst aanleiding ge-actie schenken, weest, te bedanken als lid van de j K.V.P. Hij heeft zitting in de Vlis- Desgevraagd deelde de program - singse gemeenteraad. Een beslissing maleider van de N.C.R.V., de heer over een eventueel bedanken als Hoek, ons mede, dat deze bepaling raadslid heeft hij nog niet genomen. I door de regeringscommissaris voor warmte door middel van kruiken, warme doeken of straalkachels, door dat deze vorm van warmte slecht dóórdringt in het weefsel. Veel beter, gemakkelijker en pret tiger is het gebruik te maken van de Philips „Infraphil" (prijs ƒ37.50), waarvan de infrarode stralen van be paalde golflengten kunnen doordrin- ;en tot in het onderhuidse weefseL )aar liggen zenuwlichaampjes, die de bloedsomloop regelen en die bij ver warming aanleiding geven tot een betere bloeddoorstroming, waardoor bouwstoffen in grotere hoeveelheid worden aangevoerd en afbraakpro ducten sneller worden afgevoerd. Bij storingen van de bloedsomloop (win tervoeten, slecht helende wonden en „dode" vingers) is dit uiterst belang rijk, maar ook worden etterige ont stekingsprocessen (steenpuisten, e.d.) hierdoor gunstig beïnvloed. Een zeer belangrijke gunstige wer king heeft bestraling met Philips „Infraphil" bij „rheumatische" pro cessen, niet alleen omdat het proces erdoor geneest (spier-rheumatiek) maar ook omdat de pijn wordt ver minderd en verdwijnt (spier-rhema- tiek). Vraag voor de behandeling van gewrichtsrheumatiek advies aan Uw dokter. 7235 (Advertentie) VERBOD VAN OVERHEID f 144.000 bijeen De N.C.R.V„ die thans in de radio- actie ten bate van „Loesje" te Arn hem en de Johannastichting een be- T r .j I de 7 raadsleden waren vier niet geko- I B oezorgae meester men,omdat zij het belachelijk vinden voor een dergelijke kwestie een Toen enkele weken geleden ook in spoedeisende vergadering bijeen te Megen de sneenw een halve meter roepen. De drie overigen, die deze Tweejarig meisje slikte mesje in Woensdag kreeg een 2-jarig meis je te Groningen in een onbewaakt ogenblik een scheermesje van haar hoog lag, kwamen op zeker morgen de kinderen met kletsnatte voeten op school en het. hoofd van de Maria- school liet de kinderen kousen en schoenen uittrekken, teneinde te voorkomen, dat zij verkouden wer den. Enkele raadsleden hadden zich om de een of andere onnaspeurlijke re den over dit gedrag kwaad gemaakt en tijdens de vorige gemeenteraads vergadering waren er al woorden kwestie wel belangrijk genoeg acht ten, zagen zich wegens ziekte nog met één verminderd en met twee raadsleden kan de vergadering niet doorgaan. Volgens voorschrift zal nu dezer dagen de gemeenteraad voor een tweede maal bijeengeroepen worden. Verwacht wordt dat ook dan nog niet het vereiste aantal leden de raadzaal zal bevolken. De burgemees ter zal hen dan wederom naar huis sturen om hen enkele dagen daarna over gevallen. De hoofdonderwijzer voor de derde maal bijeen te roe- heeft toen een brief aan de ouders ge- 1 - stuurd, waarin hij zijn handelwijze uiteenzette, doch enkele raadsleden voelden zich nu weer door deze brief gegriefd en eisten een spoed eisende vergadering. Deze zou gis teravond gehouden worden, doch van Kruideniers tot minister De Algemene Nederlandse Kruide- i niersbond heeft Woensdag tijdens een vader te pakken en voordat iemand vergadering te Amsterdam een tele- wist wat er gebeurde, had het kind I - - - gram aan de Minister van Financien gezonden, waarin er bij de minister op werd aangedrongen, dat op de kortst mogelijke termijn de detail handel wordt vrijgesteld van de af dracht van omzetbelasting. De bond vestigt er in het telegram de aandacht op, dat de liquiditeitspo sitie van de middenstandsonderne mingen door de per 1 Januari inge gane huur- en loonsverhoging veel moeilijker is geworden en verklaart dat hij de toegestane belastingfacili teiten ter compensering van die ver hoogde bedrijfskosten beslist onvol doende acht. Voorts herinnert de bond aan de mededeling van de staatsse cretaris van Financiën, dr. W. H. van het mesje in de mond gestoken en doormidden gebeten. De ene helft kon nog uit het mond je verwijderd worden, maar de twee de helf had het kind ingeslikt en ter verwijdering hiervan was opera tief ingrijpen noodzakelijk. Het meis je maakt het thans vrij goed. Jongen in lift bekneld geraakt Gistermiddag omstreeks vier uur is de 17-jarige arbeider J. Wagner bij een lompengroothandel aan de Distel- weg te Amsterdam in een stijgende lift gesprongen. Hij geraakte bekneld tussen de liftbodem en de boven- j den Berge, gedaan bij de behandeling kant van de deur. Nadat men de lift had laten zakken, kwam de jongen vrij en viel hy achterover. Hy stond weer op en liep naar boven, waar hij bewusteloos ineenzakte. Een ont- van het complex huur- en loonsver hoging en belasting wijzigingen in de Tweede Kamer in October j.l. dat als compensatie voor de middenstand ook gerekend diende te worden met boden geneesheer kan slechts de dood de voorgenomen vrijstelling van de constateren. I afdracht var* omzetbelasting. Al beginnen de vogels reeds te fluiten en al koesteren de Amsterdam mers zich al enige dagen- dikwijls zonder jas op de café-terrasjes in het be- hagelijke zonnetje, de veerboot van de dienst EnkhuizenStaveren ligt nog steeds stil. De dienst is nog niet hervat wegens ijs op het IJsselmeer. Gisteren heeft de boot een proefvaart gemaakt. Tussen „de Kreupel" en Staveren stootte het schip echter op een enorme ijsschots die nog een dikte had van 12 tot 15 cm. De boot moest herhaaldelijk achteruit varen om zich daarna als ijsbreker moeizaam een weg door het ijs te banen. Wel lukte het Staveren te bereiken, doch van op tijd varen is nog geen sprake, zodat de dienst nog niet zal worden hervat. pen. Ongeacht het aantal leden, dat dan aanwezig is, zal de raadsverga dering rechtsgeldigheid bezitten. OPINIE-ONDERZOEK OBJECTIEF? Het Tweede Kamerlid de heer Ch. J. I. M. Welter (K.N.P.) heeft de mi nister-president gevraagd of de rege ring het niet in het publiek belang aoht, dat bekend wordt gemaakt, welke personen of instellingen lei ding geven aan het Ned. Instituut voor de publieke opinie. Ook heeft de heer Weiter ge- het radiowezen is gemaakt in verband met het verbod van reclame in de aether. Reeds voorzien. De N.C.R.V. had echter zelf reeds maatregelen getroffen om reclame te gen te gaan door de schenkers niet zelf, zoals by enkele vorige acties, voor de microfoon te laten spreken, maar slechts een verantwoording te laten uitspreken door een medewerk ster. Hierbij werden de namen van personeelsverenigingen van firma's en bedrijven genoemd omdat men dit, een verantwoording voor de leden van deze verenigingen acht en om dat dit bovendien deelneming sti muleert, zoals by vroegere acties is gebleken. De vraag is nu of en in de hoeverre van een reeks namen van personeels verenigingen als reclame kan worden aaiigemerkt. Moeilijkheden tijdens Diemense gemeen er aad VOORDRACHT GEHEKELD Tijdens de vergadering van de Die mense gemeenteraad Donderdag avond heeft zich een incident voor gedaan. B. en W. van Diemen kwa men met een voordracht van twee na men ter benoeming van een gemeen te-ontvanger. De woordvoerder van de K.V.P., de heer H. Kaskens, wenste aan deze voordracht een derde naam toege voegd te zien, zoals later uit de dis cussie bleek van katholieke geloofs overtuiging. Burgemeester Dallinga zette uiteen, dat dit niet in geding was, maar dat gezocht werd naar de meest geschikte candidaat. Een an dere woordvoerder Van de K.V.P., de heer J. Geerlings, zeide de indruk De vader van de Relativiteitstheorie Prof. dr. Albert Einstein, de vader van de Relativiteitstheorie en daar naast bekend over de gehele wereld door velerlei andere activiteiten op het gebied van de natuur- en wis kunde, gaat op 14 Maart a.s. zijn 75e verjaardag vieren. De markante fi guur, die uiterlijk wel het stempel van de ouderdom draagt, is door de jaren heen echter altijd dezelfde actieve vorser gebleven, aan wie de wetenschap internationaal veel dank is verschuldigd. Prof. dr. Einstein werd op 14 Maart 1879 in Uim, Duitsland, geboren. In 1896 ging hij naar de Polytechnische Hogeschool te Zürich, waar zijn latere medewerker, Hermann Minkowski, een van zijn leermeesters was. In 1905 verwierf Einstein de doctors titel. Hij werkte toen reeds van 1903 bij het Federale Instituut voor Pa tenten en deed zich kennen als we tenschappelijk werker van grote in telligentie en energie. Het was ook in 1905 dat hy door zijn verhandeling „Zur Elektrodynamink bewegter Körper" de grondslag legde tot de z.g. bijzondere Relativiteitstheorie, die hem na vrij korte tijd wereldbe kendheid en later wereldberoemdheid bezorgde. Een der belangrijkste ge volgtrekkingen uit deze ingewikkelde theorie is, dat daarmede de gelijktij digheid van twee, niet op dezelfde plaats voorvallende verschijnselen al leen ten opzichte van een bepaald materieel stelsel kan worden be- bepaald, doch niet algemeen geldig is ten opzichte van enig ander stel sel, dat zich ten opzichte van het eerste beweegt. Nog in hetzelfde jaar van de ver schijning van de verhandeling werd Einstein eerst privaat-docent aan de Universiteit te Bern en kort daarop buitengewoon hoogleraar aan de Uni versiteit te Zürich. Van 1911 tot 1912 werkte hij als hoogleraar te Praag, van 1912 tot 1914 weer te Zürich en in 1914 werd hij hoogleraar in de na tuurkunde te Berlijn. Einstein was echter van Joodse af komst en toen de Nationaal Socialis ten in 1934 in Duitsland aan de macht kwamen, werd hij uit zyn ambt ont zet, o.m. omdat hij protesten had laten horen tegen de vervolging van de Joden. Een belangrijke uitbrei ding van zijn theorie verscheen in 1916: de verhandeling „Die Grund- lagen der Algemeinen Relativitats- theorie". Hierin voerde Einstein het relativiteitsbeginsel tot het uiterste door. Inmiddels hadden zijn stellingen in brede kring ingang gevonden en het een rol hebben gespeeld en vief de Christelijk Historische wethouder J. van Drie aan. daar deze volgens hem een der candidaten naar zijn geloofs overtuiging zou hebben gevraagd. Na een scherpe discussie, waarin de heer J. Pieterse met een motie van wantrouwen kwam tegen wethouder Van Drie, werd tot stemming over het voorstel van B. en W. overgegaan. o_ De gehele K.V.P.-fractie wenste cch. informeerd waar het geld voor deze ter hieraan geen deel te nemen en instelling vandaan komt en of er verliet de zaal. waarborgen bestaan, dat het een ob- j Wethouder Van der Schot (K.V.P.) jectieve weerslag geeft van de pu- nam wel aan de stemming deel. Met blieke opinie in Nederland omtrent acht stemmen werd toen de heer W. onderwerpen waarover het z.g. en- Klein Obbink uit Vlagt wedde (Gr.) quêtes instelt. i benoemd. mocht niet baten Een Rotterdamse winkelier had met de komst van de lente een leuke re clame aangekondigd en gedachtig de woorden: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", maakte hij bekend, dat hij Woensdagmiddag j.l. 1000 ijsjes gratis zou uitdelen. Dit bracht geheel jong Rotterdam op de been en om twee uur begon de winkelier er al aan te twijfelen of de uitdeling, die om drie uur zou beginnen, werkelijk zo'n geslaagd ideq was geweest. Nu hij kreeg gelijk, want om drie uur stond de gehele straat volge- te hebben, dat hier andere factoren propt met kinderen, die zo begonnen te dringen, toen de gulle winkelier naar buiten kwam, dat er al ras een grote spiegelruit sneuvelde. Gelukkig had dit niet zoals en kele jaren geleden in Haarlem persoonlijke ongelukken tot gevolg, maar de uitdeling werd een steeds moeilijker kwestie. De winkelier poogde nog om met bonnetjes de jeugd te bereiken en zijn vrouw kwam hem daarbij dap per helpen. Deze vloedgolf van het jeugdig enthousiasme was echter met geen heldenmoed in ordelijke banen te leiden en na een klein uurtje heeft de politie aan de vertoning een einde gemaakt. (26) Een karakteristieke foto van de geleerde, gemaakt kort voor zijn 75e verjaardag. verwonderde dan ook niemand toen hem in 1921 de Nobelprijs voor Phy sical werd toegekend. Van Einsteins onderzoekingen op andere gebieden der Natuurkunde zyn vooral die over de Brownse beweging, over de vis- cositeitstoeneming van vloeistoffen door gesuspendeerde deeltjes en die over de theorie der lichtquanta van belang. Einstein werkt sinds 1934 in de Verenigde Staten, waar hij tot zijn emeritaat in 1948 verbonden was aan het Institute for Advanced Study te Princeton. Het persoonlijke leven van de geleerde kenmerkt zich door een afkeer van alle vormen van autori- teitsdwang en militairisme. Zijn vele vrienden waarderen hem ten zeerste om zijn humor en vriendelijke een voud. Om in een vaasje te zetten Honderdtwintig duizend Duit- schers, en wel lezers van de Braunschweiger Zeitung, roken gistermorgen een lentegeur, toen zij hun krant openvouwden. Op de voorpagina stond een ge kleurd plaatje van een takje for sythia, en men had de drukinkt met een seringenparfum ver mengd. Die lezers die geen late winterverkoudheid hadden, kon den het op een afstand van zes tig cm. ruiken. illlill Terug uit Japan Toestand aan boord van de „Amstelstad" Gisteravond tegen het middernach telijk uur zijn nog zeven van de twin tig bemanningsleden van het Neder landse vrachtschip „Amstelstad", die zoals bekend in de Japanse ha ven Otard na een ruzie tassen een stoker en de eerste stuurman van boord zijn gegaan, met een KLM-ma- chine uit Tokio op Schiphol aange komen. Zondag zijn reeds acht op varenden aangekomen, vandaag wor den de laatste vijf verwacht. Ook ditmaal werden ze onder vraagd door de recherche van de rijkspolitie te water in opdracht van de officier van justitie te Amsterdam. Na het veihoor konden ze op eigen gelegenheid naar huis gaan. Slecht!" Ook deze zeven scheepsgezellen waren slecht te soreken over de outillage en de voeding aan boord van de „Amstelstad". „Reeds voor het vertrek van liet schip liet één lid van de bemanning verstek gaan, om dat hij de toestand aan boord slecht vond", zo vertelde een der matrozen. „In Bremershaven verliet een twee de opvarende het schio. Ook hij had genoeg 'van de toestand aan boord." „Stuurloos". „We zijn voornamelijk onder vraagd door de recherche over de ruzie van de eerste stuurman en de stoker Schirman, doch daarom heb ben we het sóhip in Japan niet ver laten. De stuurinrichting was defect, zodat het schip niet meer naar het stuur luisterde en soms geheel in het rond draaide, de reddingsboten waren lek, het voedsel was slecht en alle praten met de kapitein heeft niets geholpen". Aldus deelde een andere matroos mede. Verder waren hun mededelingen overeenkomstig het relaas van de reeds eerder aan gekomen andere opvarenden. Aan de vooravond van zijn tien de verjaardag is Woensdag het zoon tje van de heer J, v. d. L. te So meren onder een auto gekomen en gedood. Met grote snelheid is gisteravond een bestelauto op een stilstaande melkauto gereden. De bestuurder, de heer Denkers, uit Warnsveld was op Islag dood; zyn zoon werd ernstig ge wond. Bij het spelen is het 4-jarig meis je. N. de Haan, te Amsterdam, tegen de linkerzijde van een vrachtauto ge lopen, onder de achterwielen terecht gekomen en gedood.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8