Ouderdomspensioen voor de gehele bevolking S.E+R» adviseert aan regering? Op 65'jarigc leeftijd: gehuwden f 1260*~ voor ongehuwden f 756*- Het advies Tweederde van de bevolking heeft geen pensioen Het was zo eenvoudig Kogels of gas? Regering wil maatschappelijk werk steunen Communisten door politie uit de raadszaal van Beerta gezet Films waren te spannend 1JDAG 12 MAART 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI-AD PAGINA 1 ALLE NEDERLANDERS, ouder dan 65 jaar, dienen een bodempensioen te ontvangen. Uitgaande van het huidige loon- en prijsniveau zou dit pensioen voor gehuwden 1260 per jaar moeten bedragen. Ongehuw- den moeten hiervan 60% of 756 per jaar ontvangen aldus het advies van de Sociaal-Economische Raad in zake de toekomstige regeling van de wettelijke ouderdomsvoorziening, welke de huidige noodwet moet gaan vervangen. De hoogte van het pensioen zou op en neer moeten gaan met de koopkracht van de gulden. Bij volledige in voering bv. per 1 Januari 1955 zal de premie ca. 5.5 pet. van het premieplichtig inkomen moeten bedragen. Gedurende een overgangsperiode, welke de Raad op vijf jaar wil stellen, zal een nog noodzakelijke inko mensaftrek moeten plaats vinden. In deze periode kan de premie op 4.2% worden gesteld. Als financierings methode is het omslagstelsel gekozen. De economische repercussies acht de raad, vooral bij gunstige conjunctuur niet onoverkomelijk. Er wordt daarbij uitgegaan van de veronderstelling dat de loontrekkenden een compenserende loonsverhoging zullen ontvangen en diat de Vereveningsheffing, welke momenteel vier procent van de loonsom omvat, zal komen te vervallen. De Sociaal-Economische Raad stelt voor de maximum-premie-inkomensgrens te stellen op 6000. Dit bete kent niet; dat degenen die een hoger inkomen hebben, van premiebetaling moeten worden vrijgesteld, doch alleen dat men nooit meer premie behoeft te betalen dan over een inkomen van 6000. De premie zal gelden zowel voor loontrekkenden als zelfstandigen. Voor de eerste groep zal de betaling kun nen geschieden door middel van de werkgever. Voor de zelfstandigen alviseert de Raad om, in verband met te verwachten moeilijkheden bij de inning der premie, bjj een inkomen tot een zekere grens (b.v. van 2000) van premie-invordering af te zien. Bij daarbij aansluitende inkomens zal tot aan een tweede grens (bv. 3000 voor gehuwden) een toenemend premiepercentage moeten worden ingevorderd. Het niet-ingevorderde deel der pre mie zal de overheid voor haar rekening moeten nemen (geschat op een bedrag van ca. 50 millioen). De Sociaal-Economische Raad wijst af de mogelijkheid tot het vrijstellen van de verzekeringsplicht voor de genen, die menen vrijwillig voor een voldoende ouderdomsvoorziening te hebben zorg gedragen. In de ouder- domsverzekering wordt geen plaats geacht voor een gemeenteclassificatie. De financiering wil de Sociaal-Economische Raad doen plaats vinden volgens het omslagstelsel. Het kapi taaldekkingsstelsel wordt afgewezen als niet doelmatig Het komt er dus op neer dat de jaarlijkse premie-in komsten de uitgaven moeten dekken. Berekend wordt dat wanneer de verzekering op 1 Januari 1955 wordt ingevoerd, 878.000 bejaarden een uit kering zullen ontvangen en dat de uitkeringen ƒ641.000.000 zullen bedragen. In verband met de veroude ring van onze bevolking kan men aannemen dat in 1960 984 000 bejaarden onder de verzekering zullen vallen en de totale uitkeringen ƒ719 millioen zullen bedragen. In 1970 zullen deze cijfers resp. zijn 1.223.000 en 894 millioen. Invoering mogelijk op 1 Jan. 19551 Hoewel de zorg voor de oude dag primair rust op de belanghebbenden zelf, blijkt dat deze verplichting toch door velen niet of onvoldoende wordt nagekomen zodat naar het oordeel van de meerderheid van de Raad de overheid als behartigster van het al gemeen belang hier een taak heeft. Het beste is voor deze materie de vorm van een verplichte sociale ver zekering te kiezen. Aangezien de kleine zelfstandigen ca. 24% van de beroepsbevolking uit maken, is voor hen een wettelijke regeling volgens de Raad ten minste even urgent als voor de loontrekkenden. De Raad heeft gekozen voor een algemene uniforme uitkering als bo- Kort samengevat komen de voorstellen van de Sociaal Eco nomische Raad aan de regering op het volgende neer: 1. Een bodempensioen voor alle Nederlanders boven 65 jaar van 1260 per jaar, indien zij gehuwd zijn en f756 als zij ongehuwd zijn. Deze be dragen zijn 5% hoger dan de uitkeringen volgens de thans geldende Noodwet. 2. Iedereen, die een inkomen verwerft, is premieplichtig. Men gaat premie betalen, zodra men opgenomen wordt in het productieproces. 3. Bij volledige invoering op 1 Januari 1955 zal de premie 5,5% van het inkomen be dragen. Bij invoering van een overgangsregeling van 5 jaar zal het premiepercentage 4,2 kunnen bedragen. - 4. Tot 2000 inkomen bij ge huwden geen premie-invor dering. Geleidelijk stijgende premie tot een inkomen van 3000 Maximura-premie-in- komensgrens 6000.—. 5. Als financieringsmethode is het zgn. omslagstelsel geko zen. Loontrekkenden dienen een compenserende loonsver hoging voor de verschuldig de premie te ontvangen. De vereveningsheffing van 4% worde afgeschaft. 0. Geleidelijk afnemende inko mens-aftrek gedurende een overgangsperiode van vijf jaar ten einde een samenlo pen van inkomsten uit ver schillende bron tegen te gaan. 7. De pensioenuitkering zal op en neer gaan met de koop kracht van de gulden. Bin ding van het pensioen aan een index van de regelings lonen. 6. Het nominale pensioen zal b.v. om de vijf jaar aan de koopkracht moeten worden aangepast. Instelling van een zgn. schommelfonds ter over brugging van verschillen, doordat inkomsten en uitga ven niet steeds nauwkeurig aan elkaar gelijk zullen zijn en ter vermijding van jaar lijkse wijziging van het pre mie-percentage. 9. Premiebedrag vrijstellen van belastingbetaling. De wer kende gehuwde vrouw be taalt geen premie, de man be taalt premie voor het geza menlijk inkomen. Invaliden en onvolwaardigen vrijgesteld van premiebetaling. 10. De loontrekkenden betalen premie via de werkgever. Oprichting van een centraal uitvoeringsorgaan. Inschake ling van de belastingdienst, die echter niet als zodanig naar buiten optreedt. dempensioen terwijl de gewenste differentiëring moet worden verkre gen door het opbouwen van een al of niet verplicht systeem van be drijfspensioenfondsen of van andere collectieve of individuele voorzie ningen waarvoor dan afzonderlijk premie moet worden betaald. Een bijzondere moeilijkheid doet zich voor bij degenen die door mid del van deze verzekering na het be reiken van de 65-jarige leeftijd een pensioen zouden ontvangen dat ho ger ligt dan het inkomen, dat zij ge noten toen zij nog werkten. Iemand die b.v. 40 jaar heeft gewerkt en 2700 verdiende krijgt b.v. f 1800 pensioen en zal straks 1800 plus 1260 en dus f 3060 gaan ontvangen In verband hiermee heeft de Raad voorgesteld bij de invoering een overgangsregeling te treffen voor vijf jaar. Gedurende deze periode zal een inkomensaftrek moeten wor de premies zou gebruik kunnen wor den gemaakt van de belastingdienst (welke immers de inkomens van een groot aantal verzekerden reeds kent). De belastingdienst zal echter als zo danig niet naar buiten mogen tre den. Er zal dus duidelijk onderscheid moeten worden gemaakt tussen be taalde verzekeringspremie en de be lastingen. Ten einde voor degenen die thans krachtens de Invaliditeitswet in een verplichte ouderdomsverzekering zijn opgenomen, een verslechtering ten opzichte van de huidige toestand te voorkomen, dient naar het oordeel van de Raad de Invaliditeitswet voor wat het ouderdomsgedeelte betreft te worden gehandhaafd, mede omdat deze groep thans zowel krachtens de Invaliditeitswet als krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening een ouderdomspensioen geniet. Deze aanvullende voorziening is slechts op haar plaats voor de loon trekkenden die niet krachtens de voor hen geldende arbeidsvoorwaar den rechten op een andere ouder domsvoorziening naast het wettelijk den vastgesteld. Volgens het voor-ouderdomspensioen kunnen doen stel van de Raad moet hiervan 300 van het bodempensioen worden vrij gesteld. Blijft 960. Het niet voor aftrek vatbare deel zal dan jaarlijks met 192 moeten stijgen. Na vijf jaar vindt geen aftrek meer plaats. Een deel van de Raad meent dat 'n langere overgangsregeling noodzake lijk is. In verband hiermee zijn in het advies ook de kosten vermeld voor een overgangsperiode van resp.; 10 of 15 jaar. De Raad meent dat door invoering van de ouderdomsvoorzienoing 't pro bleem van de „zgn. vergeten groe pen", althans voor wat de bejaarden betreft, voor een deel tot oplossing zal worden gebracht. Bedrijfstaksgewijze uitvoering van de regeling acht de Raad niet mo gelijk. Er moet 'n zelfstandig, rechts persoonlijkheid bezittend lichaam ko men ter uitvoering van de verzeke- ring. waarin de apparatuur van de jaar oud is. Is^zij jonger, dan dient Rijksverzekeringsbank wordt gein- I recht in te gaan op de dag dat zij corporeerd. g0 jaar wordt. De gehuwde vrouw Voor de vaststelling en inning vanmet een eigen inkomen zal niet zelf- gelden. Dit aanvullend karakter kan tot uiting worden gebracht door van de werkingssfeer der Invaliditeits wet voor wat het ouderdomsgedeelte fetreft, desgewenst uit te zonderen e loontrekkenden die deelnemen in een ondememings- of bedrijfspen sioenfonds, waarvan de prestaties ten minste gelijkwaardig zijn aan de ouderdomsrenten ingevolge de In validiteitswet. De Raad stelt voor voor elke ver schuldigde doch niet betaalde jaar premie, het toekomstige ouderdoms pensioen met 2% te verminderen. Verzekeringsplichtig wordt men zodra men zijn intrede doet in het bedrijfsleven. Recht op ouderdoms pensioen krijgt men op 65-jarige leeftijd (ook als men door blijft wer ken). De weduwe behoudt recht op pensioen, indien zij bij het overlijden van haar echtgenoot ten minste 60 standig premie behoeven te betalen maar de premie zal worden bere kend over het door haar en haar echtgenoot gezamenlijk genoten in komen. Onvolwaardigen en invaliden zullen vrijgesteld moeten zijn van premiebetaling. Minderheidsnota Aan het advies van de Raad is een minderheidsnota toegevoegd van drie R.K. hoogleraren, tw. de heren W. C. L. v. d. Grinten, M. J. H. Smeets en J. J. M. v. d. Ven. Deze achten een verplichte ouderdomsver zekering alleen aanvaardbaar voor de loontrekkenden met een loongrens b.v. tot .f 6000. Voor de ambtenaren vinden zij een eigen wettelijke rege ling beter. De zelfstandigen willen zij vrij la ten in de beslissing op welke wijze zij hun ouderdomsvoorziening willen regelen. Voor zover deze groep niet in staat is zelf voor een ouderdoms voorziening zorg te dragen, dient een regeling te worden getroffen in de trant van de geldende noodwet ouderdomsvoorziening met een af trekregeling waarbij aan de spaarzin der kleine zelfstandigen geen geweld wordt aangedaan. Deze hoogleraren vrezen dat voor al zelfstandigen met lage of middel matige inkomens kans lopen de volle lasten van de premieheffing te dra gen, omdat zij er niet in zullen sla gen hun eigen premie en de loons verhoging (na aftrek van de alsdan verdwenen vereveningsheffing) in de prijzen van goederen en diensten ten volle door te berekenen. Aan dit pro bleem zal aandacht geschonken die nen te worden. Tenslotte vreest deze minderheid dat langs de omweg van de „premie heffing" in betrekkelijk korte tijd een volledig staatspensioen zonder enige inkomensgrens zal worden ver wezenlijkt, doordat de drang naar afschaffing van de administratieve rompslomp steeds sterker zal wor den. In het advies van de S.E.R. is een interessante tabel opgenomen met ge gevens omtrent het aantal loontrekkenden, voor wie een pensioenvoor ziening is getroffen. Het blijkt dat er momenteel 39 bedrijfspensioenfondsen zijn (waarvan voor 13 verplichte deelneming is afgekondigd) met 790.454 deelnemers. Er zijn 2109 ondernemingspensioenfondsen met in totaal 382.969 deelne mers. Voor 96.798 deelnemers hebben werkgevers overeenkomsten van levens verzekering gesloten of een V.O.V. aangegaan. In ondernemingsspaarfondsen zijn 8868 deelnemers opgenomen. Enkele andere voorzieningen hebben betrekking op ca. 20.000 werknemers. Alles bij elkaar blijkt dat er momenteel bepaalde pensioenvoorzieningen lopen voor 1.291.510 personen (merendeels loontrekkenden), hetgeen bete kent dat nog slechts voor een derde deel van het totaal aantal loontrekken den een ouderdomsvoorziening is getroffen. Een 21-jarig kantoormeisje te Voorburg had nu al zo dikwijls ge zien, dat de boekhouder hele sta pels cheques uitschreef, dat zij zo de indruk kreeg, dat dit een zeer een voudige manier was om aan geld te komen. Dezer dagen kreeg zij in een on bewaakt ogenblik het chequeboek te pakken, scheurde er een briefje uit, maakte de handtekening van de „baas" na en vulde bescheiden het bedrag van 2.000 in. De bank betaalde prompt uit, maar nog vlotter kwam haar daad uit, toen in de vroege morgenuren van de vol gende dag de afrekening van de bank kwam. De 2000 waren nog onaangetast en het meisje is gearresteerd. Vlieland, dat door een konijnen- plaag geteisterd wordt, kan zich maar uiterst matig verenigen met de wijze, waarop staatsbosbeheer ten strijde trekt tegen de beestjes. Enkele jaren geleden was er ook een konijnenplaag op Vlieland en de bewoners hadden toen op royale wijze jachtvergunningen toegewezen gekregen. Dit had echter maar een zeer betrekkelijk succes gehad en daarom is staatsbosbeheer momen teel bezig de konijnen te vergassen. De konijnenbergen in de duinen worden uitgezwaveld en de bees ten, die de uitgangen versperd zien, stikken in hun holen. Dit vindt de bevolking niets; deze ziet meer heil in schieten. Het is niet bekend, welke methode het konijn zelf prefereert. Zwaartekracht i Oude Testament op de lopende band De zes-jarige Rienus Herman heeft, door het openen van een raam, gepoogd zijn nog beperkt- le derde dimensie te vergroten. Nu kreeg de jeugdige Rotter dammer deze ruimtelijke inval op de tweede étage van zijn ouderlijke woning, waardoor het evenement wel aan diepte, maar niet gepaste ontspanning won. In ieder geval beschouwde Rie nus het kozijn als de barrière die zijn inzicht in de weg stond èn passeerde haar met waarschijn lijk de zelfde gevoelens als een straaljagerpiloot de geluids drempel. Hij verloor natuurlijk zijn evenwicht en stortte met i auwe kreet omlaag. Gelukkig was beneden buur man juist bezig een bloembed op te maken voor de komende len te. De man had om dit te berei ken zijn meest nederige, maar toch zo elastische, delen hemel waarts gekeerd en dit stukje zou nooit geschreven zijn als Rienus niet er boven op terecht geko men was. De man schoot als een struis vogel met zijn hoofd in de aar- de en onze Icarus klom behendig langs zijn rug naar beneden. Ouders en buurman konden hier na een glas drinken op de bewe zen vriendschap en de goede afloop. Nieuwe subsidieregeling gezinsverzorging Het ligt in de bedoeling van minis ter Van Tïiiel om aan de levensbe schouwelijke en andere particuliere organen, die algemene leiding geven aan de ontwikkeling van het maat schappelijk werk, een tegemoetko ming te verlenen in de salariëring van deskundigen. De minister van Maatschappelijk Werk deelt dit mede in de Memorie van Antwoord in zake zijn begroting aan de Eerste Kamer. Hij zegt voorts, dat het interdeparte mentaal overleg over het wetsont werp op de openbare collectes spoe dig zal zijn afgesloten. Hij zal de in diening van het ontwerp zoveel mo gelijk bevorderen. De financiering van de gezinsver zorging is in beraad bij de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging. Het advies van deze raad kan binnen kort tegemoet worden gezien. Het ligt in het voornemen van de minis ter om met ingang van 1 Jan. 1955 een nieuwe subsidieregeling ten be hoeve van de gezinsverzorging te treffen. Over het instellen van een gezins raad schrijft minister van Thiel in zijn memorie, dat de Prot.-Chr. orga nisaties, die in de nationale contact commissie voor gezinsbelangen sa menwerken, een voorstel hebben ge daan tot het aanbrengen van enige veranderingen in de ontwerp-statu- ten van de gezinsraad. Dit voorstel zal, naar is aan te nemen, een wijzi ging brengen in het plan dat aan de ministerraad is voorgelegd. Het ka binet zal daarom nog wachten met het bepalen van zijn standpunt. Vluchtelingenhulp. De nationale commissie voor vluch telingenhulp en het Netherlands Re fugee Service Committee zijn on langs in liquidatie gegaan met het oog op een aanstaande fusie, zo deelt de minister verder mede. Deze fusie zal in de komende maanden verwe zenlijkt worden. De activiteiten zullen voorname lijk gericht worden op hulpverle ning aan vluchtelingen, die in het buitenland verblijven. Of het nieuwe orgaan ook beschouwd zal kunnen v/orden als toporgaan van de vluch telingen-hulp in Nederland zal nader bezien moeten worden. POOLVAARDER THUIS. Geen winst. Gistermorgen heeft ook de treiler „T. Z. Onne" zijn vangst uit de verre wateren van rond IJsland in IJmui- den gelost, in totaal .190 kisten vis. De kwaliteit van de kabeljauw was uitstekend, ondanks de lange reisduur van 28 dagen. Niettemin konden de onkosten niet gedekt worden uit de totale besomming, die slechts 21.700 gulden bedroeg. De roodhaar, in to taal 275 kisten, is door de binnen landse handel afgenomen, zodat deze vis binnenkort voor het eerst in de Nederlandse winkels zal verschijnen. Richtlijn baconvarkens Blijkens de tweemaandelijkse her- berekening is de kostprijs van slacht- varkens met drie cent per kg. ge stegen als gevolg van 't oplopen der prijzen van de veevoedergrondstof fen gedurende de maanden Januari en Februari van dit jaar. In overeenstemming hiermede heeft de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening besloten met ingang van 15 Maart de richt prijs voor baconvarkens tweede kwaliteit met drie cent te verhogen en vast te stellen op f 2.23 per kg. koud geslacht gewicht. De toeslag ten laste van de eer tijds gereserveerde gelden zal ook nu ongewijzigd 10 cent per kg. ge- slaóht gewicht bedragen, zodat de overnameprijs voor de baconvar kens met ingang van Maandag 15 Maart zal zijn gebaseerd op 2.33 p. kg. koud geslacht gewicht. Juist in de Boekenweek wordt door de Katholieke Actie en de St. Wille- brordsvereniging onder de naam „Actie Zonnewijzer" een campagne ge voerd, om in één slag te komen tot een massale verspreiding van het Oude Testament. Om deze actie te doen slagen heerst in een aantal Nederlandse bedrijven op het ogenblik hoogspanning. Een ongewoon beeld: Het Oude Testament bij duizenden op de lopende band WALDORP FAILLIET. De Haagse Rechtbank heeft giste ren de N.V. Ned. Instrumentenfa briek Waldorp te 's-Gravenhage in staat van faillissement verklaard. Tot curator werd jbr. mr. H. de Ranitz benoemd. z Aan de N.V. Waldorp werd enige maanden geleden surséance van be taling verleend. BELEDIGEND Tijdesn een Donderdgamiddag ge houden vergadering van de gemeen teraad van Beerta hebben leden van de CPN-raadsfractie ongeregeldhe den veroorzaakt. Bij de behandeling van de ingeko men stukken werd een voorstel be treffende een verzoek tot interpellatie door de heer Telkamp (CPN) inza ke maatregelen tegen huurverho ging, met 6 tegen 5 stemmen verwor pen. De heer Telkamp zeide hierop enige beledigende woorden tegen de voorzitter, burgemeester C. P. van Essen. De vergadering werd hierop ge schorst. Na heropening deed de voor zitter een voorstel van orde dat in hield dat de heer Telkamp de ver gadering niet meer mooht bijwo nen. Dit voorstel werd aangenomen. De heer Telkamp weigerde de vergade ring te verlaten, waarop hij door de politie uit de readszaal werd gezet. No. 2. Later bij de behandeling van de gemeentebegroting liet het CFN- raadslid, de heer Stolk zich beledi gend uit over de burgemeester. De politie moest er aan te pas komen om ook dit communistische raadslid te verwijderen. No. 3 en 4. De CPN-leden Mulder en Stubbe spraken toen de vergadering weer werd voortgezet, ook beledigende woorden. Zij werden er eveneens door de politie uitgezet. Vijf ging zelf. Er was toen nog één lid van de CPN-fractie aanwezig Deze verliet de vergadering naderhand ook. De raad heeft de begroting 1954 van Beerta hierna aangenomen. Bij een zeker deel van de Rotter damse jeugd hadden de films, die in een cafézaalt^e gedraaid werden zo'n diepe indruk gemaakt, zij nog nachten daarna bevend en gillend van schrik wakker werden. De ontstelde ouders stonden aan vankelijk voor 'n raadsel, want de aan gekondigde films waren voor alle leef tijden en het leek hun toch erg kras, dat deze zo'n paniek onder htm spruiten zouden kunnen zaaien. De politie, die ten slotte van het geval hoorde, toog eens op onderzoek uit en ontdekte, dat de aangekondig de films vervangen werden door rol prenten, die heel wat hoger gekeurd waren. De caféhouder en de filmver huurder werden voor de rechtbank gedaagd, waar zij gisteren resp. 2000,waarvan 1500 voor waardelijk en 1500 onvoorwaar delijk benevens 2 maanden hechte nis voorwaardelijk hoorden eisen. Uitspraak 25 Maart. NIEUWE WET OP HET ONTSLAGRECHT. De wet van 17 Dec. 1953 (opge nomen in het Staatsblad van 5 Jan. j.l.), houdende wijziging van de ba- palingen omtrent het ontslag bij ar- beidsoverenekomsten, treedt in haar geheel op 1 Juli a.s. in werking.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7