A PRESBURG Radio's! (/OOR UW KINDEREN f Bedrijfsteruggang in de V.S. over het dieptepunt heen In de loop van 1955 zal een gymnastieklokaal worden gebouwd Natuurlijk herstel en evenwicht RECHTZAKEN A0AMSON Marktberichten Hazerswoude Dorp VRIJDAG 12 MAART 1954 cfE LEIDSE COURANT EEKSI'E BLAU HAG1NA 3 NB. Die mooie diepe klokke to on, die fraaie donkere toon van de Solo Waldhoorn en in de hoogte v. d. Schalmei. Ze zijn in gebruik bij Radio Scheveningen en Jaarsveld, Luchtmacht. Militaire Welfare afd. enz. - Met PHILIPS, ERRES, FRIDOR, AETHERKRU1SER, SCHA UB, te zamen één Radio Tentoonstelling! Prijzen van 98 tot 845. PELTENBURG BREESTRAAT 109 Grootste Gram. platenarchief. 4 Cabines - Platen Cocktailbar. GEMEENTERAAD TER AAR Donderdagavond kwam de ge meenteraad van Ter Aar bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Hogenboom. Van Ged. Staten is een goedkeu ring binnengekomen, op een verzoek van de middenstanders, dat de win kelsluitingsverordening zo bepaald is, dat de winkels het gehele jaar door tot 7 uur 's avonds open mogen zijn. Hier valt de Woensdagavond buiten, dit is de z.g. koopavond. Van de beide plaatselijke voetbal verenigingen TAW en Altior, is 'n schrijven binnengekomen, met het verzoek, dat de gemeente deze twee sportclubs vrijstelling zal geven van de vermakelijkheidsbelasting in ver band met financiële moeilijkheden. Na enige discussie die hierop volgt, wordt echter besloten dit verzoek af te wijzen. Dan volgt vaststelling voorschotten als bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, en krijgt de R.K. School te Langeraar 13.555,30, de Ned. Herv. School te Aardaro 3565 en de Chr. Nat School te Aardam 2137,deze bedragen zijn geba seerd op 27,50 per leerling. De Woningstichting Ter Aar heeft een ongedekt exploitatieverlies over 1951/ '52 van 453,75, en is er een voorstel tot toekenning van een renteloos voorschot. De voorz. deelt mede, dat het hier gaat om de 37 oude ge meentewoningen. Er kan nog een klein fonds je worden aangesproken en zou het renteloos voorschot moe ten zijn 127,aldus wordt beslo ten. Besloten wordt om grond te gaan verkopen in het uitbreidingsplan Pa penveer aan de heer J. G. v. d. Boo gaard 211 m2 en aan P. Valentyn 202 m2 voor de prijs van ƒ5,per m2. De heer Koning wees op het verschil in prijs bij de uitbreidings plannen, waarop de voorz. antwoord, dat het de bedoeling is om in de toe komst de grondprijzen gelijk te krij gen. Ook wordt aan de Woudsedijfc een stukje bouwgrond verkocht aan de fam. G. Versluis. Hier is de prijs echter maar ƒ2,per m2„ vanwege het feit, dat men daar voor geen riolering heeft te zorgen. Wachtverbod. Dan volgt het voorstel tot het in voeren van een wachtverbod. D< voorz. brengt in het midden, dat vanaf de Kerkplank naar de ingang van het Kerkplein te Langeraar, de toestand hopeloos is, door het ver- kéer o.a. door de bussen en de auto's die daar stoppen en wachten. Men wil nu daar een verbod hebben, zo dat er geen motorrijtuigen meer mo gen parkeren, aldus wordt besloten. De heer Van Rijn dankt de raad, dat dit verbod is ingevoerd, namens de Kerkeraad (R.K.), want het is er soms hopeloos. Door het R.K. School bestuur te Langeraar is een voorstel binnen gekomen, dat behelst, of de gemeente zijn medewerking wil ver lenen tot de bouw van een gymnas tieklokaal. Door de schooljeugd enz. wordt nu de zaal in het Parochiehuis gebruikt, maar deze noodoplossing, keurt de voorz. af, daar deze zaal hiervoor nu eenmaal niet geschikt is. Er is nodig behoefte aan een nieuw gym-lokaal. Nadat ook dit punt van alle kanten is bekeken en besproken, werd besloten medewerking te ver lenen. Men is van plan om in 1955 met de bouw te beginnen.' Dan komen de subsidie-aanvragen aan de orde. Het Koningin Wilhel- minafonds vraagt om de subsidie met een Yi cent per inwoners te verho gen, hetgeen wordt toegezegd. Ook de beide Kruisverenigingen in Ter Aar, Het Wit-Gele Kruis en Het Groene Kruis, vragen een subsidie. B. en W stellen echter voor hierover een beslissing te némen in de eerst volgende vergadering. Men wil eerst nog een nader onderzoek van de ge geven. De Chr. Oranjevereniging Ter Aar en het Comité tot viering van de Nationale feestdag, welke op de na tionale feestdag de kinderen tracte- ren. Het Comité te Langeraar vraagt daarnaast nog 100,voor het orga niseren van volksfeesten. Op voorstel van de heer A. Hoogervorst Lzn., wordt besloten 50 cent per kind te verstrekken, maar wil men volksspe len organiseren, dan moeten dat de mensen zelf maar betalen, zegt de voorzitter. Woningwet Punt 9 der agenda is, toepassing artikel 31 van de Woonruimtewet 1947. Öe voorz. zegt, dat er gemeen ten zijn die zich buiten de toepassing stellen van de Woonruimtewet. Doch daar de woningnood in Ter Aai-, nog schrikbarend hoog is, staan B. en W. op het standpunt, dat voor Ter Aar hiervoor de tijd nog niet is gekomen, om zich daar buiten te stellen. Naar aanleiding hiervan deelt de voorz mede dat Ter Aar voor het tijdvak van 3 jaar 57 woningen zijn toege wezen. Er staan echter nog 120 wo ningzoekenden ingeschreven. Voorts zijn er 65 woningen onbe woonbaar verklaard. Alle pogingen zullen dan ook aangewend worden om een extra toewijzing te krijgen. Bij de benoeming van leden in de commissie van advies vleeskeurings dienst krijgen na stemming zitting, de heren N. den Hollander, met als plaatsvervanger H. A. Volgering en P. C. van Rijn, met als plaatsvervan ger Joh. van Eijk. Allen nemen hun benoeming aan. Aangenomen wordt ook het voorstel tot onbewoonbaar- verklaring van 't perceel Korter aar- seweg 81, welke bewoners een nieuw dubbelhuis gaat bouwen. Dit perceel is niet meer in een verbeterde staat te brengen. 4.000,wordt beschikbaar gesteld voor het tijdelijk aanstellen van een hulpkracht bij bureau gemeentewer ken. Deze hulp is nodig in verband met de reconstructie Korteraarseweg. het verbreden van de berm langs de Ziendeweg. Op een vraag van de hèer Koning, deelde de voorz. mee, dat door de Commissie van Ter Aar, voor het Waarborginstituut, tot 31 Dec-.. '53 een crediet is verstrekt van ƒ311.547,Verder komt vooral het beruchte Kerkpad weer eens ter sprake. Men wil dat de Kerkplank verbreed zal worden, daar deze toe stand onhoudbaar is géwordén. De heer L. J. Hoogervorst brak een lans voor de weg naar de veiling. Voor deze weg is een post van 650,uit getrokken. Nooit Gedacht Schaken: Jac. RietveldA. W. v. d. Jagt 10; A. W. v. d. JagtJac. Rietveld 10; H. AaftinkNic. van Eyk 01; Nic. v. EykH. Aaftink 1—0. Dammen: D. SpekW. v. d. Starre 02; H. BroerW. Snaterse 20: N. Groen in 't WoudA. Hartveld 02; A- HartveldW. v. d. Starre 2—0. De tijdelijke teruggang in de zake lijke bedrijvigheid, als gevolg van het einde der openlijke vijandelijk heden op Korea, schijnt in de V.S. het dieptepunt te zijn gepasseerd. Hier en daar zal de inkrimping zich nog wel iets verder voortzetten en in sommige branches zal de arbeids- bezetting nog wat teruglopen, terwijl het bedrijfsleven geneigd zal zijn het mes te zetten in de bedrijfskosten, doch in het algemeen ziet het er naar uit, dat er geen verdere ernstige te ruggang zal optreden. De meerder heid der economisten blijft van ge voelen, dat er eerlang weer een ver betering zal intreden. Daarbij ba seert men zich op indicaties als de vaste stemming op de effectenbeurs, het nog steeds bevredigende peil der handelsomzetten en het uitblijven van sterke prijsdalingen aldus de New Yorkse correspondent van „Trouw", en hij vervolgt: Toch zit er in de effectenbeurs een element van onzekerheid. De over het algemeen vaste stemming van de laatste weken heeft het koerspeil in vele gevallen tot een record doen oplopen en hieruit kan gemakkelijk worden verklaard waarom er mo menteel in Wall Street meer baissiers trent de economische ontwikkeling van de laatste tijd. Neem b.v. de da ling van het aantal verladen goede renwagons der spoorwegen. In de eerste zeven weken van 1954 was dit aantal iedere week beneden dat der overeenkomstige week van 1954. In de zevende week van dit jaar wer den 623.706 goederenwagons verla den, of 8)4% (57.898 wagons) min der dan in de overeenkomstige week van 1953 en 15,5% (114.070 wagons) minder dan in de zevende week van 1952. Volgens de jongste gegevens is de industriële productie sinds Juni van het vorig jaar met 10% terug gelopen. De werkloosheid wordt ge raamd op 3.087.000 personen. Landbouwinkomen. Hiertegenover staat evenwel dat een rigoreuze en ongeremde prijsda ling in landbouwstreken is uitgeslo ten. Men kan over het systeem van steun aan de landbouwprijzen den ken hoe men wil, maar het heeft in ieder geval het voordeel dat het geldinkomen der boeren op een re delijk peil gehandhaafd blijft. Voor het voorkomen van ernstige econo mische schokken is dit van groot be- HAAGSE RECHTBANK. Gevonden karretje. De Haagse rechtbank veroordeelde een 31-jarige lasser voor een te Sassenheim ge pleegde fietsendiefstal tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek. Ver dachte was fietsend op het gestolen karretje bij de Hollandse Rading aangehouden, verdacht van een an der feit waarvoor zijn schuld niet is gebleken. Hij betoogde de fiets aan de kant van de weg te hebben ge- vonden en op weg te zijn naar de po litie om aangifte te doen. Hopeloze' gevallen. De officier van Justitie bil de Haagse rechtbank persisteerde Dij zijn eis van acht maanden met aftrek tegen een 44- jarige zeeman en een 39-jarige vod denkoopman uit Leiden. Deze straf was geëist omdat zij samen op 13 en zijn dan op enige tijdstip sedert 6 J l^g- Mei 1932. Dit blijkt uit de jongste bedrijvigheid in de bouwvak statistieken betreffende de z.g. short- ^en blijft zich op een hoog peil be- intrest, dat is de speculatie op lagere I wegen, terwijl hypotheekgeld ruim koersen. Tenslotte kunnen de note- 1 bpsrhikhaar *»n Hik a^tAAn Kiiif* ringen niet aldoor blijven stijgen er is na de krachtige avance van de laatste tijd altijd kans op een inzin king. Een dergelijke reactie zou ver sterkt kunnen worden door winstne mingen op grote schaal. De vaste stemming op de effecten beurs is eigenlijk in tegenstelling tot hetgeen de cijfers uitwijzen om- 14 October j.l. te Leiden insluipingen hadden verricht waarbij zij kleren van kapstokken uit gangen haalden en deze aantrokken om spoedig te verdwijnen. Op 3 December j.l. was deze zgak aangehouden teneinde over de verdachten een voorlichtingsrap port in te winnen van het bureau voor alcoholbeatrijding. In deze rap porten kwam men tot de conclusie dat er weinig reclasserjngsperspectief was. Men zag geen heil in een refu- salkuur. De verdachten waren reeds vaker veroordeeld. Uitspraak 25 Maart. De lente inspireert Darijs Parijs inspireert de lente! Veroverend.door kleur, li|n en charme... zi|n de voor|aarshoeden, die straks Uw toilet zullen completeren. Gerzon toont U hier 2 modellen uit haar met zorg samengestelde lentecollectie 1954. 'n fraaie combinotie van fijn genaaid Picot-stro, mousseline de soie en voi- lette, in alle modekleuren 245° 2) elegante wandelhoed met golvende randlijn, chinees split-stro, ribsllnt- garnering en voilette 1750 Uw Modehuls I beschikbaar en dus goedkoop blijft. Het afschaffen van de buitengewone winstbelasting vormt een flinke sti mulans voor het zakenleven in het algemeen. Uit het omzetverloop in de klein handel blijkt dat het publiek vlot blijft met het uitgeven van geld. Aangezien de productie enigermate werd ingekrompen, worden de goe deren momenteel iets sneller ver bruikt dan ze worden geproduceerd. Dit betekent dat de voorraden in de handel afnemen. Ondertussen zullen de komende belastingverlagingen een verdere stimulans vormen voor de vraag, doordat er meer besteedbaar inkomen vrijkomt. Zonder schokken. Hieruit valt te concluderen, dat de overgang van een oorlogseconomie naar een vredeseconomie zich op or 5 a 10 onder het recordpeil van 1953 zal liggen. Tegen het einde van het jaar, wan neer de vraag wordt gestimuleerd door prijsverlagingen, terwijl de aanvulling der bedrijfsvoorraden weer begint, zou weer een matige toe neming der economische bedrijvig heid kunnen optreden. Indien de ont wikkeling zich in grote lijnen vol gens deze prognose voltrekt, kan 1955 weer een goed jaar worden, wel licht even goed als 1953. -- LEIDEN, 12 Maart Vee. Totaal delyka wijze en zonder grote schok-1 aanvoer 2393 stuks: 7 stieren, 100 ken voltrekt. Alhoewel het aandeel melkkoeien. 200 vette koeien, 201 van de overheid in de economische vare koeien, 7 vette klaveren, 431 activiteit ten gevolge van het ver-1 nuchtere kalveren, 30 vette schapen, minderen der regeringsuitgaven iets 30 weide schapen, 350 vette lamme- terugloopt, staat hiertegenover dat ren, 49 weide lammeren, 43 zeugen, het aandeel van het particuliere be-393 schrammen, 524 biggen, 28 gei- dnjfsleven toeneemt. Het evenwicht ten. Prijzen; slachtstiercn 775— wordt op natuurlijke wijze hersteld. Aan de hand van deze factoren is het te verklaren, dat de economisten de toekomst niet somber inzien. In het tweede kwartaal van dit jaar kan de economische bedrijvigheid nog iets worden vertraagd, doordat bij de in dustrie en de groothandel de neiging zal bestaan de voorraden verder in te krimpen. Momenteel bedraagt de totale boekwaarde der voorraden 79.8 milliard, of 5 meer dan aan het einde van 1952 en 8% meer per ultimo 1951. Er is dus nog ruimte voor inkrimping. Vooruitzichten. In de tweede helft van 1954 zal er een zekere aanpassing zijn verkre gen, zodat dan een stabilisering van de economische bedrijvigheid kan worden verwacht op een niveau, dat U rtklt or> een w rangsweg. welke 1 kruist wordt door e niet-voorranaweg. ten. Prijzen: slachtstiercn 1060; soh. gew. 2.252.65; melk koeien 800—1175; vette koeien ƒ810—1070, sch. gew. 2.20—3.00; vare koeien 560750; vaarzen 600880; pinken f 360520; gras kalveren 200350; vette kalveren 1. gew. 1.902.20; nuchtere kalve ren (sl.) 30—42; 1. gew. 0.90—1.00 vette schapen 90120; weide scha pen 130150; vette lammeren 00 130; drachtige zeugen 230380; schrammen 60125; biggen 35 60; geiten 1040. Handel: stieren, vette koeien, re delijk; melk-, vaarkoeien, vaarzen, pinken, graskalveren, lui-duur; vette kalveren, nuchtere kalveren, traag; schapen en lammeren, kalm, geiten matig; zeugen, schrammen en big gen, stug duur. TBC-vrij afd. (100) grote aanvoer. LEIDEN, 12 Maart Kaas. Aan voer 11 partijen Goudse. Prijzen: Goudse le kwal 2.18—2.24; 2e kwal. 2.10—2.16. Handel: stug. LEIDSCHENDAM, 11 Maart. Groen te. Sla A 37—44, id. B 18—28, M. G 13—24, stoofsla 1.30—1.57. sprui ten 1620, radijs 17—18, schorsne- ren 5057, veldsla 8588. <5? Te koop: gebr. dames-, heren-, jongens- en meis jes rijwielen, in prima staat. W. v. a. Wiel, Ko ningstraat 2. 1786 g Bromfietsen annex wasmachine verhuur. De nieuwe D.M.F. Onze Hoo ver wasmachines vanaf 1.25 per vier uur. Huis man, Hugo de Vriesstraat 30. Leiden, tel. 30372. g Voor de Schoonmaak! Vellen wit kastpapier 12 ct., 6 vel 60 ct., t). rol 49 ct., vellen rood, groen of blauw 14 ct., 6 vel voor 75 ct., p. rol 5 m. 29 ct. Bruin kaftpapier 8 ct. p. vel. A. A. Verhoog, Papierhandel Haarlemmerstraat 29, Te lefoon 22197. 1779 g Te huur aangeboden: 1 a 2 gest. of gem. kamers van 29 Maart tot 15 Juni. Brieven onder no. 1787 bureau van dit blad. g Zeer grote zending ser viesgoed ontvangen! Por seleinen theepotten 1,49. Koffiepotten f 1,98. Porse leinen kop en schotels 39 ct. Melkkannetjes 69 ct. Suikerpotten 98 ct. Diepe borden 39 ct. enz. enz. I.V.A., Haarlemmerstr. 48, Nova, Noordeinde 43. g Te koop: Kofferschrijf machines v.a. 12.23 per maand. Vraagt vrijblijv. demonstratie. - Kantoor boekhandel Buiize, Noord- wiik-Binnen. Telefoon K 1719 2292. 7239 Voor het opgeven van ADVERTENTIEN en alle soorten drukwerk gelieve men zich te wen den tot onze plaatselijke Agent: P. BRUGMAN j DORPSSTRAAT 238 Telefoon 255. Voor SioulwUulkwmk alt: ROUWCIRCULAIRES ROUWKAARTEN ROUWDANKBETUIGINGS- KAARTEN BIDPRENTJES FOTO-BIDPRENTJES N.V. De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32 LEIDEN g Plastic Werkspons 25 ct. IJzersterk, bestand tegen alle zepen en, chemicaliën. Alleen met inlevering van deze advertentie voor 25 ct. Geldig tot 20 Maart. I.V.A., Haarlemmerstraat 48, Nova, Noordeinde 43, Leiden. 1782 g Damesbureautje, ameu blementen, schuiftafels, tafeltjes, kinderledikantjes dressoir, rookstoel, 1- en 2-pers. ledikanten, spira len en opklapbedden, trap roeden, gasstellen, 4-slags scherm, kloostertafels en kastjes. Jan Pluym. Hooi gracht 51. Tel. 25955. g Wij hebben voor U alle bekende merken rijwielen Triumph en Locomotief sportriiwielen vanaf 157, Burgers 155, Maxwell f 147,50, WilheLmina, B. P. M. Bernard Schulte, Herenstraat 124. Voorhout TeL K 2532—7306. PRESBURG brengt weer iets bijzonders, zowel voor de kleintjes als voor jongens en meisjes. En natuurlijk tegen prijzen, die meevallen. Ziet U maar! Pittig bruin KINDERSCHOENTJE met dikke crêpesooi. Maten: I 24-27. &50 21-28 4.95 28-31. 5.95 Sportieve JONGENS- MOLIÈRE met oer-eterke rubber, profielzool en leder tussen- sool. In bruin rundbox. lCaten 31 9.95 I 34-35 1L95 32-33 10.95 36-40 12.95 Sportief MEISJESSCHOENTJE met gespsluiling en sler- stiksels. In bruin of bordeaux rundleder. Met dikke crêpezoot. Maten: I 30-32 10.95 29. 9.95 33-36 11.95 AMSTERDAM ALKMAAR - HAARLEM LEIDEN - DEN HAAG - BUSSUM - HILVERSUM AMERSFOORT UTRECHT ARNHEM - NIJMEGEN BREDA GRONINGEN Donkersteeg 13 - Lelden

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3