^evtekióccott^cmt r^sr Gaat Eisenhower McCarthy steviger aanpakken? ER DREIGT SCHEURING IN DE REPUBLIKEINSE PARTIJ Indo'China-beleid van Laniel goedgekeurd Herdenking Pauskroning Scelba krijgt het vertrouwen Alcr accepteert de functie van Pres.-dir* der KX+M* Afrikanen krijgen ook wat te zeggen in eigen land Een nieuwe pyramide in Egypte blootgelegd Geen vrouwen in de Stille Omgang Rotterdam krijgt een vliegveld Italiaans schip aan de grond Goud naar de Gordel van Smaragd Korreltje b ifc a donderdag 11 MAART 1954 m /k ij ma 45st« jaargang No. 13: Directeur: c. m v. hamersveld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN in Indo-China Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1Z° Publieke opinie is ook niet van McCarthy-isme gediend President Eisenhower heeft gisteren verklaard dat senator Flanders (re publikein) de Verenigde Staten een dienst bewezen heeft door te wijzen op het grote gevaar voor een scheuring in de republikeinse partij, toen hij In een rede voor de Senaat critiek leverde op senator McCarthy. Deze uit lating vat Reuters correspondent in Washington op als een van de aanwij zingen dat Eisenhower bezig is een krachtige campagne op te bouwen om Ie bevoegdheden van de omstreden figuur van de senator uit Wisconsin te beknotten. De president zei evenwel dat de bewering van de democrati sche partijleider Stevenson dat de republikeinse partij half McCarthy en half Eisenhower is en dus in en tegen zichzelf verdeeld is, nonsens was. McCarthy verklaarde desgevraagd dat hij Eisenhowers uitspraken eerst op papier zou moeten zien, alvorens hij zijn oordeel kon geven. EISENHOWERS PERSCONFERENTIE. President Eisenhower week op zijn wekelijkse persconferentie af van zijn gebruikelijk standpunt om geen oor deel te geven over de uitlating van afzonderlijke senatoren. Hij gaf Flan ders zonder meer gelijk in zijn op merkingen dat het „McCarthyisme" de republikeinse partij verdeelt en dat het de dringend noodzakelijke aandacht van de communistische dreiging overzee afleidt. De persconferéntie van de presL. dent viel samen met de publicatie van een aantal suggesties voor de onderzoekingen, die vanwege het Congres gevoerd worden en die hoofdzakelijk zijn bedoeld om de be- Wanhopige ouders „Laat de school weer beginnen, laat de school weer beginnen". Een koor van wanhopige ouders, die met hun lievelingen geen raad weten sinds precies een maand geleden de 1400 Oslose onderwijzers gingen staken, heeft dit Woensdag voor het Noorse parlementsgebouw uitgeroepen. Of hun smeekbede vérhoord zal worden? In ieder geval heeft het Storting (Tweede Kamer) nu beslo ten, dat de onderwijzers in Oslo en hun ook al ontevreden collega's in Bergen, Drontheim, Drammen, Sta- vanger en een aantal andere plaatsen aanspraak kunnen maken op een ge meentelijke toeslag op hun salaris. Dit als overgangsmaatregel in afwach ting van een C.A.O., waarmee een speciale commissie zich bezig zal hou den. Minister-president Torp heeft een dringend beroep op de Oslose on derwijzers gedaan om nu „zichzelf te overwinnen" en naar de school terug te gaan, maar de onderwijzers moeten er eerst nog eens over vergaderen. HELDENMOED! De Zuidslavische Senaat heeft Woensdag voor het eerst sterke oppo sitie geboden aan een regeringsmaat regel. Het regeringsvoorstel om de staatssubsidie voor de vacanties van arbeiders af te schaffen kreeg 72 stemmen tegen. Het werd met 85 stemmen, bij vijf onthoudingen aan genomen. voegdheden van de één-mans sub commissie van onderzoek van Mc Carfchy te besnoeien. Als deze sug- ..w0 gesties worden overgenomen, zal Mc- van zich"laten horen. Carthy geen één-mansverhoren meer kunnen afnemen of onafhankelijk van de andere leden van de com missie kunnen optreden. De president stelde zich op zijn persconferentie tevens achter de ra dio- en televisiemaatschappijen,, die geweigerd hebben spreektijd aan McCarthy toe te staan om te ant woorden op de aanvallen van Ste venson op de republikeinse partij. Het hoofdbestuur van de partij heeft in overleg met Eisenhower vice-pre sident Nixon uitgekozen om Steven son van repliek te dienen. De omroep „Columbia Broadcas ting Systeem" beweert dat de pu blieke opinie zich in toenemende ma te tegen McCarthy begint te verzet ten. Dinsdag heeft een radio-com mentator de luisteraars opgeroepen hun afkeer van de methoden van Mc Carthy niet voor zich te houden, Er kwamen in vier uur tijd 2365 te lefoontjes en 1089 telegrammen bin nen. Van de telefoontjes waren er slechts 151 en van de telegrammen 14 voor de senator. De telefoon stond niet stil. De CBS heeft McCarthy tijd aangeboden om zich te verweren, maar hij had gisteravond nog niets Parlement verwelkomt Geneefse conferentie De Franse Nationale Vergadering heeft Maandag bij handopsteken haar goedkeuring, gehecht aan het beleid van de regering-Laniel wat betreft haar politiek aangaande Indo-China. Een motie waarbij ingestemd werd met de verklaringen van de regering dat zij streeft naar beëindiging van de oorlog in Indo-China met vreed zame middelen, die door Laniel krachtig gesteund werd, was de vorm van deze goedkeuring. De motie „verwelkomt" de komen de besprekingen in Genève, die ten doel hebben de middelen te defi niëren „welke geëigend zijn om een eind te maken aan het bedroevende Iradochinese conflict". Laniel verklaarde gisteren dat uit het debat gebleken was dat de poli tiek der regering bijna eenstemmige goedkeuring had gevonden. I^aniel was van mening dat zijn re gering op haar voorgangsters de ger wijzigde omstandigheden voorhad', waardoor het leek dat succes verze kerd was. Beschuldigingen dat Frankijk zijn souvereindteit heeft prijsgegeven door het accoord van verleden jaar met de Verenigde Staten, waarbij Frankrijk extra-militaire hulp werd beloofd werd door Laniel van de hand gewezen als ongefundeerd, Laniel zei nog, dat zijn regering niet van plan was te marchanderen met de onaf hankelijkheid van Vietnam. Hij voeg de er aan toe niet te willen, dat mor gen gezegd zou worden dat de opof feringen der laatste zeven jaar ver geefs zijn geweest. Vandaag herdenken de katholieken in de gehele wereld de 15de verjaar dag van de pauskroning van Pius XII. In Vaticaanstad is ter gelegen- heid hiervan een pontificale Mis ge- l |h celebreerd in de Sixtijnse Kapel, waarvoor de in Rome aanwezige kar dinalen, alsmede de leden van het Corps diplomatique bij de Heilige Stoel en de leden van de pauselijke hofhouding, waren uitgenodigd. Des middags volgde een herdenkingszit- ting in het Palazzo Pio. Kardinaal Ruffini sprak daar over de betekenis van het bestuur van de regerende Paus voor de wereld. Komende Zon dag komt de Katholieke Actie van Italië voor een feestelijke herdenking te Rome bijeen. Met 300 tegen 283 stemmen, bij één onthouding heeft de Italiaanse Ka mer haar vertrouwen uitgesproken in de regering-Scelba. De regering, die thans een maand oud is, heeft veertien dagen geleden, eveneens met kleine meerderheid, het vertrouwen van de Senaat gekregen. Zij is een coalitie van de christen-de mocratische, de sociaal-democratische en de liberale partij. De oppositie wordt gevormd door communisten, socialisten, neo-fascisten en monar chisten. Neofascistische en communistische afgevaardigden zijn gisteren in de Italiaanse Kamer bijna handgemeen geraakt, toen premier Scelba een plan aankondigde ter viering van de tien de verjaardag van de verovering van Rome door de geallieerden. De pro testen van de neofascisten stuitten op geschreeuw van communisten en so cialisten van de linkervleugel, die het volstrekte monopolie opeisen van actief verzet. De betogers werden door suppoos ten gescheiden gehouden. Na tien minuten kon Scelba zijn rede beëin digen. Woensdagmorgen werd op de werf van Jan Smit te Alblasserdam de voor Finse rekening gebouwde tankboot „Pensa" te water gelaten. De doop plechtigheid werd verricht door Mevrouw L. Ehrnrooth, echtgenote van de voorzitter van de Raad van Beheer van de Finland Steamship Company. Het motortankschip „Pensa" heeft een draagvermogen van 16.300 ton. Op de foto ziet men het moment, dat het schip te water glijdt. Generaal Aler heeft te kennen gegeven, dat hij bereid is de functie van president-directeur der K.L.M. per 1 Mei te aanvaarden, zodat het thans wel vaststaat, dat hij deze post zal gaan bezetten. Wel moet deze middag de Raad van Commissarissen en de Raad van Bestuur der K.L.M. nog over de benoeming beslissen, doch dit is slechts een formaliteit, daar het voor stel aan generaal Aler na overleg met beide Raden geschied is. Nieuw bestuursstelsel in Kenya Kenya, het land van de Mau Mau- opstanden, krijgt een nieuw rege ringsstelsel, waarin voor het eerst plaats voor de Afrikanen wordt in- i' geruimd. Dit heeft gisteren de Britse minister van koloniën, Oliver Lyt- telton, meegedeeld in Nairobi. Er komt een nieuwe ministerraad van zestien leden, waarin één Afri- j kaans minister zitting, zal hebben. Voorts komt er een kleine oorlogs raad onder leiding van de Britse gou- E.D.G.-DEMONSTRATIES IN FRANKRIJK VERBODEN. De Franse regering heeft alle de monstraties voor of tegen de Euro pese Defensie Gemeenschap in geheel j verneur en de Britse opperbevelheb- Frankrijk verboden. De tegenstan- -S3er ^et 00g Qp de noodtoestand ders van het Europese leger waren j ;n Kenya zag minister Lyttelton deze van plan Zaterdag in Parijs een de- i raQd thans als het hoogste uitvoeren- monstratie te houden. Tot de perso- de orgaan van de regering. De oude nen die tot de betoging hadden opge- uitvoerende raad, die als kabinet fun- roepen behoorden 22 vooraanstaande burgers onder wie de gewezen minis- ter-prsedient Edouard Daladier. De communisten hadden de beto ging alle steun toegezegd en hun le den opgeroepen er aan deel te ne men. Belangrijke archaeologische vondst In de Egyptische stad Sakara, de „Stad der doden", is onlangs een nieuwe pyramide uit het zand opge graven, welke, naar men vermoedt, het graf is van pharao Sanaketh van de derde dynastie. Toen de ontdekkers in gezelschap van de Egyptische minister van On derwijs de toegang tot de pyramide ontsloten, sloeg hun een hete, voch tige lucht met een ondefinieerbare geur tegemoet. De nninister sprak hierbij de woor den: „In de naam van Allah, de Meedogende en Genadige" en hij zwaaide zijn pikhouweel om de sta pel stenen, die de ingang versperde, op te ruimen. Daarna betraden hij en de anderen, Egyptologen, journalisten en auto riteiten, de gang, die naar de graf kamer leidde. Waren zij de eerste mensen, die de eeuwige slaap van de Pharao verstoorden? Of waren an deren hen voor geweest, diieven die uit waren op de rijke schatten, waarmee de oude Egyptische heer sers werden begraven. Het antwoord is nog niet met ze kerheid te geven. Want toen zij in de smalle, onderaardse gang kwa men, 10 meter steil naar beneden en geerde, wordt grotendeels vervangen door de nieuwe ministerraad. Maar hij zal worden uitgebreid met Afri kaanse en Aziatische leden. De nieu we regering zal slechts als proef wor den beschouwd tot de volgende alge mene verkiezingen, zes maanden na het einde van de noodtoestand in Ke nya. Tegen dit plan is enige verzet gere zen van de Afrikaanse en Arabische leiders. Zij vinden, dat zij wel on evenredig vertegenwoordigd zijn. De rie van koloniën, drie Europeanen, twee Aziaten en slechts één Afrikaan. De bevolking van Kenya telt echter ruim vijf en een half millioen Afri kanen tegen slechts 154.000 Aziaten en 42.000 Europeanen. Dit spijt Luttel- ton zeer, maar zo zei hij, er is niets aan te doen. Hij beschouwde het nieu we stelsel als een goede leerschool voor de Afrikanen. De hervorming heeft uiteindelijk tot doel, de Afri kanen een meer evenredige vertegen woordiging in de regeringsorganen te geven. RODE SNEEUW IN GROENLAND. De inwoners van Kangamiut, een plaatsje op Groenland, keken Dins dagochtend verwonderd uit hun ogen, toen zij zagen, dat de grond was be dekt met een dikke laag rood ge kleurde sneeuw. Meteorologen ver onderstellen, dat de sneeuw deze kleur heeft gekregen door vulkaans of woestijnzand, dat door de wind is meegevoerd uit Azië of Afrika. Men acht het ook mogelijk, dat de kleur stof van een chemische samenstel ling is. Maar zekerheid hieromtrent heeft men nog niet. „De wind voert zoveel vreemde stoffen mee", zeggen de meteorologen. De wedstrijd Rapid-Ned. Bondselftal Er is Maandag 1.1. in de dagbladen bijzonder veel aandacht gewijd aan het feit, dat in de nacht van Zater dag op Zondag enige vrouwen mee liepen in de Stille Omgang te Am sterdam. In de zeventig-jarige ge schiedenis van het Genootschap is dit nog nimmer voorgekomen, be halve in de oorlogsjaren, toen er geen officiële Stille Omgangen wer den gehouden en meh in de vroege morgen uren op eigen gelegenheid de oude beêweg biddend aflegde. Het laatste wordt trouwens nog regelmatige gedaan, ook door man nen, die niet in de gelegenheid zijn de Stille Omgang mee te maken. Te gen een dergelijke Stille Omgang door vrouwen is vanzelfsprekend geen enkel bezwaar, maar de offi ciële Stille Omgang dient een pri vilege voor mannen te blijven, ook in deze tijd nu de vrouw geëmanci peerd is. In dit verband mogen wij er aan herinneren wat mgr. Van der Burg, deken van Amsterdam enige jaren geleden zei: „God geve aan onze Katholieke vrouwen het wijze inzicht, de fijne attentie en de daarvoor nodige edel moedige zelfbeheersing om nooit 's nachts de Stille Omgang te ma ken. Dit uit eerbied en waardering voor de schone traditie en om ande re redenen, vooral die de eer en de liefde voor het Mirakelsacrament zouden kunnen raken. Nachtelijke Stille Omgang is een geheel eigen privilege van onze Katholieke man nen". B. en W. van Rotterdam geven de gemeenteraad in overweging een be drag van 2 millioen beschikbaar te stellen voor de aanleg van een vliegveld in de Zestienhovenpolder te Rotterdam. Nadat de regering, ondanks herhaalde pogingen van B. en W.f onwillig bleek haar mede werking te verlenen voor de aanleg van een vliegveld bij Rotterdam, is thans de benodigde toestemming ver kregen, daar zowel Waalhaven als Ypenburg voor de burgerluchtvaart zijn komen te vervallen. Woensdagavond omstreeks kwart voor negen is bij Ritthem ter hoogte van De Schone Waardin het Italiaan se ss „Monfiore" aan de grond gelo pen. De sleepboten Goeree uit Vlis- singen en Walvis uit Terneuzen zijn ter assistentie uitgevaren. daarna 12 meter horizontaal, stuit ten zij plotseling op een barricade van stenen, die de weg volkomen versperde. Het zal een dag of twintig duren voordat men erin geslaagd zal zijn deze puinmassa op te ruimen. Het is waarschijnlijk daj deze pyramide meer dan 4700 jaar oud is en het graf bevat van een pharao, want aan de ingang werden gereedschappen en de horens en schedels van stieren gevonden een teken, dat er begra fenisplechtigheden hadden plaatsge vonden. Zou de graftombe ongeshonden aangetroffen worden, dan is dit de belangrijkste archeologisch vondst in Egypte sinds 1922, toen het graf van Toetanfc-Amon werd ontdekt. Maar zelfs als de eigenlijke grafkamer ge plunderd is, kunnen nog belangrijke inscripties, albasten en hardstenen vazen gevonden worden. D?J?ie,ra£ Pyrami^werdreeds Wenen gistermjddag een p' J.?. ontdekt. Arbeiders, die bij voetbalwedstrijd gespeeld tussen de de Sakkara-pyram.de aan het graven „ostenrükse ploeg Rapid en het Na waren, ontdekten een muur die niet I deriandse Bomtselftal. De baten van bij dit bouwwerk leek te behoren. Er werd verder gezocht en toen kwam er een muur bloot, die de hoek van een nieuwe pyramide bleek te zijn. Thans zijn drie hoeken van de pyra mide, die vreemd genoeg nooit werd voltooid, opgegraven. De ingang werd ongeveer tien dagen geleden ontdekt. deze wedstrijd, die door de gasthe ren met 42 werd gewonnen, kwa men ten goede aan de slachtoffers van de recente lawines. Een spannend moment voor het Nederlandse doel: de telefoto toont doelman Steiger bij het onschadelijk maken van een aanval van de Oos tenrijkse midvoor Dienst. Vanuit Frankrijk, via België en Nederland Honderden gouden tiendollar mun ten, afkomstig uit België zijn via Nederland naar Indonesië gesmok keld, waar voor gouden muntspecie grote belangstelling bestaat. De recherchedienst der Amster damse douane heeft met de arresta tie van een 37-jarige topfiguur uit deze smokkelhandel een schakel uit de lange ketting in handen gekregen. Vakwerk. Bijkans één jaar is de recherche met haar onderzoek bezig. Uiterst voorzichtig werd het net gespannen en dit weekeinde dichtgetrokken. Toen de man per auto uit het zuiden van ons land naar Amsterdam te rugkeerde, werd hij, even voordat hij zijn woning wilde binnengaan, ge arresteerd. Hij had een zending van honderd touden tiendollar stukken bij zich, ie een zwarte waarde hebben van 10.000,De gearresteerde, die vroeger zeeman is geweest en ter ca mouflage het beroep van instructeur bij een autorijschool heeft, staat bij de douane bekend als smokkelaar van professie. In dubbele hakken. Zeelui, voornamelijk Javanen, zorgden voor het vervoer van de gou den munten naar Indonesië. Munten lenen zich bijzonder goed om in dub bele hakken van schoenen en sanda len onopgemerkt te worden ver voerd. Men vermoedt dan ook dat het geld op deze wijze Indonesië is binnengesmokkeld. De recherche neemt aan dat deze lucratieve sluik handel reeds geruime tijd aan de gang was. Hoe groot? Wie de leverancier en de mede werkers in België zijn, is nog niet bekend. Bovendien is het zelfs hele- gië en ons land naar Indonesië. zjjn verricht. Dé recherchedienst, die haar nasporingen voortzet naar de handlangers, o.m. de zeelieden,' acht het zeer wel mogelijk dat deze affai re maar een onderdeel vormt van een nog veel omvangrijker zaak. (Geldig van Donderdagavond 1 tot Vrijdagavond. Opgem. te i tien uur). IETS KOUDER In de nacht en vroege och- J tend plaatselijk mist en tempe- j raturen om het vriespunt. Mor- j gen overdag droog en vrij zon- i nig. Zwakke tot matige wind i tussen Zuidoost en Oost. Over het algemeen iets lagere tem- j peraturen dan vandaag. 12 Maart: zon op 7.03; onder 18.38; maan op 10.52; onder 3.35. Het weer in Europa OSLO mist 0 c STOCKHOLM ijzel —1 KOPENHAGEN mist —1 LONDEN zwaar bew. 7 AMSTERDAM mist 0 BRUSSEL licht bew. 7 PARIJS licht bew. 5 GRENOBLE onbewolkt 1 NICE licht bew. 6 WARSCHAU ijzel —1 BERLIJN mist 0 FRANKFORT nevel —3 ZURICH mist —3 LOCARNO zwaar bew. 2 WENEN mist 2 INNSBRUCK sneeuw 1 De dood behandelt koningen en dagloners op dezelfde manier.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1