„Amerika staat achter ons 5-divisieplan" Dit jaar kader legerkorps gevormd B. B. groeit gestaag en gaat grote zomeroefeningen houden Min. Suurhof acht 5 percent loonsverhoging voldoende Ministerieel pluimpje voor de Nederlandse Spoorwegen Rijk wil „Polynorm' verkopen M.T.R. - M.T.S. De maand Maart moet 9 zomerse dagen brengen Spaarvarken van broer en zwager betaalde carnaval WOENSDAG 10 MAART 1954 DE LE1DSE COURANT l'WEEDE BLAD - PAGINA 1 Minister Staf tot de Eerste Kamer: •PERUG UIT AMERIKA heelt minister Staf in zijn Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer, die momenteel zijn begroting bestudeert, medegedeeld, dat in Amerika geen wijzigingen in voorbereiding zijn met betrekking tot de militaire hulpverlening aan Nederland. Men gaat daar aceoord met het Nederlandse vijf-divisie-plan en heeft toezegging voor de uitrusting van die onderdelen gedaan. Naar aanleiding van de berichten, als zou Amerika zijn houding ten op zichte van Europa wijzigen, merkt de minister op, dat Amerika zich meer gaat toeleggen op zeer beweegbare eenheden, die snel verplaatst kunnen worden, doch dat dit slechts een belangrijke uitbreiding van de luchtmacht tot gevolg zal hebben De minister is niet van mening, dat men met deze organisatievorm reke ning moet houden bij de opbouw van de Nederlandse bijdrage in de Verde digingsgemeenschap. De drie divisies, waarmede men dan zou kunnen vol staan, zouden duurder kosten, dan de 5, die de minister voorstaat. Men kan de landmacht beter eerst vol gens de thans geldende eisen opbou wen en naderhand eventuele wijzi gingen aanbrengen. Leveranties. Wat de leveranties vanuit Ame rika betreft, vertelt de minister, dat Amerika de uitrusting van de 5 di- Brandende pijn - vanalt de maag tot boog in Uw koolf Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Rennies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en.ze nog nog smakelijk ook. (Advertentie) visies op zich genomen heeft. Voor vervanging en vernieuwingen in de drie eerste divisies behoeven de eer ste jaren geen kosten gemaakt te worden; de twee laatste divisies zul len door Amerika van zwaar mate riaal voorzien worden, zodat ook hier geen kosten voor gemaakt behoeven te worden. Het bij de divisies geplande leger korps zal eind van dit jaar geënca dreerd zijn. Nadat de minister nog opgemerkt heeft, dat het niet in de bedoeling ligt om tot en met 1957 de kas-uitga- ven uit begrotings- en tegenwaarde- gelden boven de 5 milliard te doen uitgaan, vertelde de bewindsman nog, dat de uitgaven voor de land macht geen invloed zullen uitoefenen op de beschikbaarstelling van gelden voor de zeemacht. Minister Beel in de Eerste Kamer De nieuwe regeling voor de sala riëring van burgemeesters is nu in een vergevorderd stadium van voor bereiding, aldus deelde gisteravond minister Beel aan de Eerste Kamer mede. Deze nieuwe salariëring zal aansluiten op het peil van de sala rissen van gemeente-secretarissen en van daarmee te vergelijken rijks personeel. Over het ontwerp, dat de reorga nisatie van de politie zal regelen, zal nog overleg worden gevoerd met de gemeenten en dan zal de rege ring het bij de Tweede Kamer kun nen indienen. B.B. groeit De organisatie Bescherming Be volking heeft de laatste twee maan- den van het vorige jaar een leden- aanwas van achtduizend gehad, zo dat er eind December 132.000 men sen waren aangesloten. De afgelo pen maanden hebben een stijging van 10 tot 32 pet. te zien gegeven. Deze zomer zal de B.B. een grote oefening gaan houden. Niet zo bedoeld De burgemeesters moeten de waar digheid van hun ambt hooghouden, meende minister Beel, die al eerder had laten weten, dat hij er eigenlijk wel enig bezwaar tegen heeft, dat het ontvangen van allerlei „konin ginnetjes" de laatste jaren steeds meer in zwang komt. Maar hoe zit het dan met de ontvangst van prins Carnaval in vrijwel alle steden in het Zuiden, had mr. van Walsum (P.v.d.A.) gevraagd. Het antwoord van de minister kwam er tenslotte op neer: nu ja, zo strikt heb ik het ook niet bedoeld, maar ik zal toch burgemeesters, die de hoogheid van hun functie uit het oog verliezen op hun vingers tikken. Altijd heer blijven Het doet ons altijd goed te i horen dat er nog mensen zijn die respect hebben voor een an- dei-mans eigendom. Zo ook weer bij die inbraak in Huybergen. Daar zijn enige lieden aan het het werk geweest die ondanks dat zij een kleine ingreep de- den in de bedragslijn van een smid toonden dat twintig eeuwen beschaving niet te vergeefs aan hun voorbij zijn gegaan. Na een raam te hebben opengebroken schoven zij namelijk voorzichtig j: gordijntjes en bloempotten opzij en maakten alles keurig in orde, toen zij 130 zwaarder het huis weer verlieten. Is dat nu alles l zult u mompelen en inderdaad i; dat is alles. Strijken gaat voortaan op rolletjes, Minister Suurhoff ziet voor een nieuwe herziening van het loonpeil voorshands geen aanleiding. De voor stelling van zaken, als zouden in de laatste weken vele en gxote prijsstij gingen zijn opgetreden, acht de mi nister geheel bezijden de werkelijk heid. Voor zover prijsverhogingen zijn opgetreden droegen deze een sterk regionaal karakter of waren zij op andere wijze beperkt. Veelal hadden zij betrekking op artikelen, die in het totale budget slechts van onderge schikt belang zijn. Aangezien bovendien tegenover de prijsverhogingen ook prijsverlagin gen hebben plaats gevonden, meent de minister van Sociale Zaken dat de tot stand gekomen verhoging van het KOSTWINNERSVERGOEDING. De algemene maatregel van bestuur betreffende de nieuwe kostwinners vergoedingsregeling treedt óp 1 April in werking. Minister ir. C. Staf, die dit mede deelt aan het Tweede Kamerlid de heer F. van Vliet (K.V.P.) voegt hieraan toe, dat het niet de bedoeling is daaraan terugwerkende kracht te verlenen. INBREKER OP HETERDAAD BETRAPT. Hij at 'n broodje. Een 28-jarige schilder uit Rotter dam die de laatste tijd zestien In braken heeft gepleegd, o.m. in ca- fé's en kerken is door de politie in de kraag gegrepen. Hij was voor de vierde keer op bezoek in een café aan de Parkkade toen een nachtwaker onraad bespeurde. Spoedig daarna stond er een radiowagen van de po litie voor de deur en toen men op onderzoek uitging, stond de onge wenste bezoeker in de keuken een broodje te eten. In het café was een grote ravage aangericht en er ston den 75 pakjes sigaretten klaar om te worden meegenomen. Zijn buit was meestal niet groot. loonpeil met tenminste 5 pet. by het dit moment bestaande prijspeil stellig een voldoende compensatie, vormt voor de huurverhoging en een zekere verruiming van de consumptie mogelijkheden biedt. AANKOMST VAN DE EERSTE „HUNTERS" Naar wij vernemfen zullen binnen kort enkele Hawker „Hunter" straal jagers in ons land aankomen die zullen dienen om vliegers er reeds enigszins mee vertrouwd te maken. Het ligt in de bedoeling om om streeks 1 April, wanneer de N.V. Kon. Nederlandse vliegtuigenfabriek Fokker de serie-productie van Glos ter „Meteor 8" straaljagers zal be ëindigen, een aanvang te maken met de serie-productie van de Hawker „Hunter F1" straalvliegtuigen voor de Kon. Luchtmacht. Oneerlijke rentmeester 62-jarige in arrest Na een onderzoek in samenwer king met de economische controle heeft de rijkspolitie te Meersen aan gehouden een 62-jarige rentmeester aldaar, die ervan wordt verdacht, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan overtreding van het wettelijk toe laatbare van het pachtbesluit, bij de onderhandelingen over de verpach ting van een boerderij te Orgharen. Bij het onderzoek is gebleken, dat de man gelden heeft aangenomen bij verkoop en huur van een h°er- De ^ame> ,ye hier by een strijkplank van bijzondere makelij staat, f» ni' S02?» v w a mevrouw D. Kuysde Wit uit Alkmaar, die de strijkende huisvrouw van goed „De Maashof De eigenaar had Nederland en weiiicht ook in het buitenland, een grote dienst heeft bewe- de boerderij voor twaalf jaar ver- zen door een uyvinding, die groot gemak en belangrijke besparing belooft pacht aan een landbouwer, die om i te jeveren zoals elke originele vondst is ook deze weer het ei van Co- gezondheidsredenen de paent wilde |umbus ^1 lange tijd piekerde mevrouw Kuys over een manier, die het on- beeindigen. De pachter had daarvoor n0Jjjg zou maken om tijdens het strijken telkens het ijzer uit handen te de hulp ingeroepen van de ren - ze^n om<jat het kledingstuk, dat zij onder handen had moest worden ver plaatst. Na een half jaar experimenteren met latjes en lappen was zij ein delijk zover, dat de strijkplank-met-het-bewegende strijkvlak kant en klaar voor haar stond. Het strijkvlak is een soort rolluik, bedekt met mol ton geworden, die om de vaste strijkplank heenloopt over een stelsel van katrollen. De voordelen zijn duidelijk: voortaan kan het kledingstuk uitge spreid blijven liggen en vastgemaakt op liet vlak onder het ijzer door draaien. Dat betekent dus tijd- en stroombesparing. Aan mevrouw Kuys werd op deze vinding octrooi verleend, al was het een beetje moeilijk de niet-strijkende heren van de Octrooiraad van het practische nut van de eenvoudige installatie te overtuigen Madurodam meldt Opening 7 April Als de miniatuur stad Madurodam op 7 April a.s. wordt geopend, zullen de miniatuurtulpjes reeds in volle bloei zijn. Behalve de Madurodamse bollenvelden, die een lust voor het oog zullen zijn, zijn er vele aanwin sten die tot een bezoek aan dit unieke stadje noden. Ongetwijfeld zullen weer duizen den bezoekers naar Madurodam ko men, die zich als Gulliver in het land der Lilliputters zullen vóelen. Het Nederlands studenten sanatorium zal. er, zoals in de twee achter ons lig gende jaren, wel bij varen. Goed werk in de vorstperiode De minister van Economische Za ken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft aan de president-directeur van de Neder landse Spoorwegen het volgende schrijven gericht: „Gedurende de afgelopen vorst periode, tentijde waarvan de wa terwegen bevroren raakten, heb ben de Nederlandse Spoorwegen het vervoer per schip in het al gemeen en het kolenvervoer in het bijzonder, op voorbeeldige wijze overgenomen. De voorziening is hierdoor op voorbeeldige* wijze kunnen door lopen. Bij de mijnen behoefden practisch geen kolen te worden EERSTE KAMER Geert omzetbelasting sociaal-cultureel meer voor werk De Eerste Kamer heeft de begro ting van financiën zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alleen de communisten waren tegen. Over Polynorm zei minister Van de Kieft nog, dat er -een grondslag is gevonden, waarop het bedrijf weer enigszins rendabel kan worden. On der de nieuwe leiding gaat Polynorm andere producten maken, o.a. brom- fitsen. De regering is bereid het be drijf zo spoedig mogelijk af te stoten, maar in de tussentijd mag het geen geld kosten. Wij moeten proberen, nu de renta biliteit in zicht is, een redelijke ko per te vinden en verder de grootst mogelijke voorzichtigheid betrachten, aldus de minister. De lening, die het rijk verleden jaar heeft toegestaan, is gehandhaafd. Het bedrijf moet daarmee uitkomen. Staatssecretaris Van den Berge gaf de Kamer de verzekering, dat op het stuk van de vermogensbelasting de vrijstellingen aan de voet zeker een van de onderwerpen bij de algehele belastingherziening zullen worden. Een probleem van de eerste orde noemde hij de verlichting van de ad ministratieve moeilijkheden, die de kleinere ondernemers tengevolge van de coördinatiemaatregelen ondervin den. De staatssecretaris deed de toe zegging, dat hij naar verlichting zou zoeken. De toezegging van de staatssecreta ris beloofde geen omzetbelasting meer te zullen heffen van verenigin gen voor jeugdwerk (zoals het orga niseren van kinderkampen), voor so ciaal, cultureel of ander dergelijk werk. De regering zal hiertoe zo spoe dig mogelijk een wetswijziging in gestort, geen enkel bedryf be drijf behoefde de bedrijvigheid wegens gebrek aan kolen in te krimpen en de voorziening met huisbrand was redelijk voldoende. Voor de wijze, waarop u aan de zo plotseling ontstane vervoers- moeilijikheden het hoofd heeft weten te bieden, betuig ik u en uw medewerkers hierbij mijn dank." De directie van de N. S. heeft deze brief per dienstorder aan het perso neel bekend gemaakt. meester, die niet alleen rentmeester is, maar ook lid van de grondkamer. Deze heeft bij de besprekingen over de verkoop een bedrag van 12.000 als „good-will" verlangd. Dit bedrag zou hem zijn uitbetaald door de eer ste pachter. Bij de verpachting be taalde de nieuwe pachter uit Kerk- rade nog een som van 2000 als „good-will" Tenslotte zou hij van de eerste pachter, die de pacht had opgezegd, nog 10.000 hebben weten •los te krijgen, zogenaamd als scha deloosstelling voor verloren 6-jaars- pacht. Tevens is aangehouden een hulp makelaar uit Geüle, die de cheque van 10.000 ten name van de eige naar had uitgeschreven. Dit bedrag is door de eigenaar nooit ontvangen. Het onderzoek wordt voortgezet. De opleidingsmogelijkheden van beroeps officieren en van beroeps onder-officieren zijn enigszins uitge breid, doordat de speciale opleiding- voor de verbindingsdienst, zoals die wordt gegeven aan de middelbare technische radiosqhool te Hilversum is gelijkgesteld met die van de mid delbare technische scholen. Deze maatregel is genomen om het tekort aan technisch geschoold kader voor de land- en luchtmacht te verlichten. 6.4 pet. van nationaal inkomen Van het nationale inkomen besteed de Nederland verleden jaar 6,4 pCt. aan defensie-uitgaven. In de Ver. Staten bedroeg dit percentage 15,2. Daarna komen het Verenigd Konink rijk en Frankrijk met 12,5 pCt. en Canada met 10,2 pCt. In Griekenland was het percentage 8,5 en in België 6,8. In de overige NAVO-landen was het percentage lager dan in Neder land. „Maart roert zijn staart" zo heet zwellen, de eerste groene blaadjes komen te voorschijn, allerlei dieren ontwaken uit hun winterslaap, op bet land en in de tuinen zijn de werkzaamheden begonnen, kortom Klarinet blies het sluitstuk Twee zwagers zouden samen in Amsterdam carnaval gaan vieren. Daartoe hadden ze trouw samen een jaar lang dubbeltjes en kwartjes in een spaarpot gedeponeerd. Maar op de grote feestdag ontdekte de ene zwager, dat mét zijn bij hem inwo nende broer ook de inhoud van de spaarpot spoorloos was. De Amsterdamse politie vond deze broer, een 22-jarige Zaandammer, te rug in het tehuis voor onbehuisden en leverde hem uit aan de Zaandam- se recherche. Van de ten nadele van zijn zwager en broer ontvreemde 150,was niets meer óver. Hij was re des middags mee van door gegaan, vierde zijn carnaval in enkele Zaanse café's, achtte zich toen niet meer in staat om de repetitie mee te maken van zijn muziekkorps, waarin hy de klarinet zou blazen, nam dit instrument onder de arm mee in een taxi en liet rich naar de hoofdstad rijden. Des avonds zette hij daar de bloe metjes buiten. Toen het geld op was, deed hij de klarinet, eigendom van het muziekkorps voor ƒ7.50 van de hand, aldus heeft hij later de politie dienen en Intussen zullen de aansla-1 verteld, hoewel het 85,waard gen, die er nog mochten komen, wor-1 was, en gaf ook dit geld aan drank den vernietigd. Het carnaval was voorbij, het geld op. De broer belde aan bij het te huis voor onbehuisden en liet zich daar de volgende dag gewillig ar resteren. GENERAAL HASSELMAN ONDERSCHEIDEN Luitenant-generaal B. R. P. F. Hasseknan, chef van de generale staf, heeft heden uit handen van de Amerikaanse ambassadeur, de heer Freeman Matthews, een hoge Ame rikaanse onderscheiding ontvangen, de „Legion of Merit" in de graad van „Commander". Deze onderscheiding is hem verleend voor de „buitenge wone wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten bij de opbouw van het Nederlandse leger". EIGEN RUITEN INGEGOOID. De Bussumse politie heeft negen jongens van 11 tot 14 jaar aangehou den, verdacht van het inwerpen van ruiten. In de afgelopen weken wei-den 50 ruiten ingeworpen, o.a. van in aan bouw zijnde percelen, benevens 20 glas-in-lood ramen van de Joodse begraafplaats en van de Montessori school. Bij een leegstaande villa, waarvan meer dan 100 ruiten sneu velden, kon een agent van politie de jongens te pakken krijgen, waarna ze naar het bureau zijn overgebracht. het in de volksmond en in deze zegs wijze is al enigszins uitgedrukt het wispelturig karakter van de weers gesteldheid in deze derde maand van het jaar. Is het toeval dat deze maand bij de Romeinen de naam kreeg van één van de wispelturigs te van hun goden: de oorlogsgod IVlars? Wij heb ben een andere naam voor deze maand, die wat vrediger aandoet, nJ. Lentemaand. In de loop van Maart, om precies te zijn op Donderdag de 18c, komt de zon 's morgens elf mi nuten voor zeven precies in het Oos ten op en 's avonds gaat zij weer om elf minuten voor zeven precies in het Westen onder. Op deze datum zijn dus dag en nacht even lang. Drie da gen daarna begint de Lente. De 21e Maart staat al eeuwen lang te boek als het „officieel 'begin van de Lente", maar toch werd in vroe ger tijd al eerder afscheid genomen van de winter, n.l. op de 22e Fe bruari, het feest van Sinte Peter. Men kende op die dag allerlei ge bruiken, die verband hielden met het afscheid van de winter. In som mige streken ging de boer 's mor gens voor het opgaan van de zon, driemaal om zyn huis en schuren en stallen en sloeg met een houten ha mer driemaal tegen balken, posten en deuren, terwijl hy riep: „Rut, rut Suntevogel, Sinte Peter dat es kom men". Deze „Suntevogel" was de win tertijd, die men met het kloppen meende te kunnen verjagen. Maart is en blijft echter de Lentemaand: knoppen aan bomen en heesters gaan HAAGSE BEDELAARS VOOR HOGE RAAD. De procureur-generaal by de Hoge Raad heeft conclusie genomen in de zaken van een groep Haagse bede laars met betrekking tot vonnissen die de politierechter in Den Haag heeft opgelegd. De bedelaars werden hierbij veroordeeld tot korte vrij heidsstraffen en een langdurig ver blijf in een Rijkswerkinrichting. De bedelaars 'beweerden passief te zyn geweest en de voorbijgangers niets te hebben gevraagd. In verscheidene van deze zaken heeft de prooureur-generaal gecon cludeerd tot verwerping van de be roepen uit overweging dat het vra gen om een aalmoes reeds kan wor den geconstateerd uit het aannemen De lucht wordt zoel, Het ijs smelt weg; Reeds bot het groen Aan struik en heg. De winter is vervlogen, Natuur herleeft Onieuw en heeft. Haar rouwkleed uitgetogen". Terwijl vroeger op Sinte Peter de nieuwe pachttermijn inging, traden op 1 Maart de knechts en meiden in dienst. Zo kent men in Brabant het rijmpje: „Op de eerste Mert, moe ten de booien zijn op de herd, anders zijn ze de kost niet werd". In Maart ging de landsman de molshopen in de weiden slechten, want: „molsho pen in Maart gespreid, beloont zich in de maaierstij d". De wasbeurt. De boerin, die vroeger ruimer van linnen voorzien was, hield slechts viermaal per jaar een grote wasdag en de eerste daarvan viel in Maart. Deze eerste wasbeurt van het jaar leverde altijd de helderste was op, want „Maartenwater" en „Maarten- zon" bleekten veel mooier dan zon en water in andere maanden. Het wa ter van Maartse sneeuw werd be schouwd als een bijzonder heilzaam middel tegen zere ogen. In verschil lende oude gezegden treft men de opvatting aan, dat in Maart niet al te veel regen mocht vallen, wilde men van een goede oogst verzekerd zijn. „Stof in Maart" zo zei men ,is goud waard", of wel „Maart droog en April nat, geeft veel koren in het vat". In Drente zei men: „Donder op de -kale toeg (twijg), 't hele jaar re gen genoeg". Elders in het land ken de men de spreuk: „Donder door het dorre hout, maakt het voorjaar schraal en koud". Omstreeks de helft van deze maand werd met veel spanning uitgezien naar het eerste levensteken van de koekoek, want „een koekoeksroep ter helft van Maart is voor de boer een daalder waard". Öp de Veluwe tooiden de jongens en meisjes, zodra de koekoek zich had laten horen, met kransjes en zij riepen dan: „Koekoek bak kersknecht, zeg mij recht, zeg mij waar, hoeveel jaar, ik dit kransje dra gen zal." Volgens de oude volksweerkunde was de 17e Maart, de feestdag van Sint Geertrui, een critieke dag en waar de wind stond op de 20e Maart, van een bedelende houding. In een der reken wee btf mondeling I ft" z°? *j> vonnis last gegeven tot pleetóng in bevror niet. Tenslotte, de meend lil! vit plaatóng in' «a moet 8degen geven. -7.JU 1:-^. Misschien is deze voorspelling terug voeren tot do omstandigheid, Rijks werkinrichting is echter drie jaar. Hier werd geconcludeerd tot vernietiging van het vonnis, doch alleen wat betreft de düur van de bijkomende straf, welke op een jaar en 6 maanden dient te worden ge steld. De Hoge Raad zal in deze zaken arrest wijzen op 6 April. dat na het eindigen van de winter er nog 9 dagen volgden in Maart, waarvan men verwachtte dat zij geen winter, maar zomerweer zouden bren gen. In ieder geval, ook in 1954 blij ven wij met ongeduld naar deze 9 zomerse dagen uitzien.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6