NSTREEK Nalatigheid van blokwach ter had noodlottig gevolg SNEL BUITEN ADEM ABDUSIROOP Krantenverkoop aan de stations Haarlemse monteur durfde het stijle dak niet te beklimmen W*H+ Scmp te Leimuiden kreeg. onderscheiding WOENSDAG 10 MAART 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Toenemend aantal ongelukken „Ondanks het feit dat van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen het personeel wordt gewezen op het stipt naleven van de voorschriften en hier op ook wordt toegezien, komen er toch dikwijls de laatste tijd dergelij ke ongevallen voor", aldus zei gister morgen de officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank, toen de 56-jarige overwegwachter Van D. uit Maassluis terechtstond. Deze had volgens de dagvaarding grove schuld aan een dodelijk onge val, dat op 23 Augustus aan een jon gen, F. J. van I., op de spoorweg overgang aan de Burgemeester de Jongkade te Maassluis was over komen. Op genoemde dag was door de adjunct-commies B., die als trein dienstleider optrad, aan de 'blok wach ter tijdig door de gebruike lijke seinen gemeld, dat 'n electrische trein op weg naar Hoek van Holland uit Vlaardingen was vertrokken. Van D. 'bevestigde dit, eveneens door een sein. Hij ging toen de bomen sluiten en nadat de trein was gepasseerd zou hij er niet aan gedacht hebben dat er nog, zoals iedere dag op dat tijdstip een trein uit Hoek van Hol land moest komen. Uitzicht benomen Voordat deze trein passeerde had de spoorweg wachter de bomen weer geopend, een jongetje werd door de trein gegrepen en was op slag dood. Op de rechtszitting zei Van D., dat de trein uit Hoek van Holland hem het uitzicht, dat ter plaatse toch al slecht is, benam. De president merkte op, dat enige tijd geleden hetzelfde Van D. ook al eens was overkomen, toen echter niet met dodelijke afloop. De officier van Justitie sprak van een grove nalatigheid van Van D. en eiste een maand hechtenis. ECHTPAAR OP TIJD GEWEKT. In de Meloenstraat in Den Haag is Maandag het echtpaar G. het slacht offer geworden van kolendampver- oiftiging. Bij het echtpaar woont in de 53-jarige onderwijzers E. E. P. Toen deze onderwijzeres naar school wilde gaan, bemerkte zij, dat het echtpaar nog niet was opgestaan. Zij vermoedde echter niet dat er iets ernstig aan de hand was en gaf bij het verlaten van de woning alleen 'een klopje op de deur van de kamer van de heer en mevrouw G. Toch vond zij het achteraf een wat vreemd geval en belde na haar eerste les uur het echtpaar op. Toen de tele foon niet werd aangenomen, ging zij naar het huis terug en constateerde, dat het echtpaar bedwelmd was door kolendamp. De.G.G.D. heeft de heer en mevrouw G. naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht. Hun toestand was gisteren goed. Vermoedelijk is de el leboog van de kachelpijp door roet verstopt geweest. voren. Pleiter merkte op, dat zijn cliënt al 23 jaar blokwachter is, zo dat niet gezegd kan worden, dat hij geen verantwoordelijkheidsgevoel heeft. De N. S. willen hem handha ven, zo zei de raadsman, doch Van D. heeft om ander werk gevraagd. Uitspraak over veertien dagen. De raadsman van Van D., bracht het slechte uitzicht ter plaatse naar Maak Uzelf niet wijs, dat kort-^|| ademigheid „Nu eenmaal bij |f Uw gestel hoort!" Neem het J| snel. werkende, verzachten- de middel, dat het taaie en gevaarlijke slijm oplost: AKKERS ONGEVAL BIJ YPENBURG EISTE DERDE SLACHTOFFER. De heer A. Sprayt uit Vlaardingen, een der slachtoffers van het ver keersongeval, dat Zaterdagavond 27 Februari j.l. nabij het vliegveld Ypenburg op de nieuwe rijksweg tussen Den Haag en Delft aan twee personen het leven kostte, is gister morgen in het Oude en Nieuwe gast huis te Delft overleden. Vooruitziende inbreker gedupetrd De politie te Rotterdam heeft de 32-jarige zeeman R. uit Rotterdam aangehouden, die in de binnenstad acht inbraken heeft gepleegd. De buit bedroeg in totaal ongeveer 2000. In een warenhuis alleen al ontvreemde hij voor 1500. Een surveillerende agent hoorde 's nachts een plof en zag een gestalte die hij achterna ging. De man ver stopte zich echter nog, maar dat mocht hem niet baten. Onderweg- had hij nog een schrijfmachine la ten staan, die van een inbraak af komstig was, en die hij waarschijn lijk meegenomen had om later in de gevangenis zijn memoires te schrij ven. Aetherklamken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VP RO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.25 Voor de huisvr. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Puzzleparade. 12.00 Orgelspel. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Vi'aag- gespr. en gram. 13.45 ,,De ring van de Profeet", hoorsp. 14.30 Sopr. en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. Regerings uitz.: Dr. H A. H. Schouten: „Nederland en de wereld: Wat betekenen de Fellow ships van de Verenigde Naties voor Nederland?" 18.00 Nws. 18.15 Sport - problemen. 18.25 Jeugdomroep. 18.40 Rep. of gram. 18.45 Lichte muz. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Gram. 19.10 Gram. 19.20 „Zes weken Australië' caus. 19.35 Voordr. en piano. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. 20.55 Cabaret. 21.30 Gram. 21.40 Volksliederen. 22.00 Gevar. progr. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land- en tuinb. meded. 12.3312.40 Voor het platteland). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 kath. nws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gi'am. 15.33 Omr. ork. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Fluit, viola da gamba en clavecim- bel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordr. 18.00 Sopraan, piano en voordracht. 18.22 Gram. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Voor de jeugd 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 21.50 „Ik denk er zo overen U?" 22.00 Amus. muz. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en BOS-ber. 23.15—24.00 Gram. Net als in Engeland Eerlijkheid gevraagd I Van 15 Maart af zullen op een aan tal stations na het sluiten van de boekenkiosken voorlopig gedu rende een maand bij wijze van proef dagbladen worden verkocht op de zgn. Engelse wijze. Daartoe zullen in de vestibules van de stations rekjes met kranten worden geplaatst, met daarbij een busje, waarin het publiek het ver schuldigde bedrag kan deponeren. De stations waarin men aldus in de avonduren een krant zal kunnen kopen zijn: Amsterdam Centraal en Amstel, Den Haag HiS en SS, Rotter dam CS, Utrecht CS, Maastricht, Venlo, Nijmegen, Arnhem, Gronin gen, Leeuwarden, Amersfoort, Hil versum en Leiden. Rijksweg A'dam-'t Gooi Goede voornemens voor verbetering dodenweg De A.N.W.B. heeft onlangs de bij zondere aandacht van de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd voor een berucht „Via mala" in ons land, de rijksweg Amsterdam't Gooi. De bond heeft daarbij de minister ver zocht deze drukke weg, waarvan het gedeelte MuidenNaarden binnen kort zal worden verbeterd, met spoed geheel te herzien. Minister Algera heeft de ANWB thans gantwoord, dat hij eveneens van mening is, dat, behalve op het wegvak MuidenNaarden, ook op andere gedeelten van deze rijksweg voorzieningen dienen te worden ge troffen. Daar verbeteringen van de gehele weg volgens het daarvoor bestaande plan een uiterst omvangrijk werk is, dat langere tijd zal vergen, heeft de minister besloten althans enige ver betering op korte termijn te bewerk stelligen door het gedeelte Amster dam—'Muiden van een goede weg- verlichting te voorzien. Tevens zal worden getracht de veiligheid op de weg Amsterdam't Gooi te verhogen door verbetering van de drukke kruispunten. Inmid dels zal kan het definitieve plan ge leidelijk worden doorgewerkt.. Hoewel de minister het tijdstip waarop de volledige ver-betering van deze gevaarlijke weg zal zijn verwe zenlijkt nog niet kan noemen, is de ANWB ten zeerste ingenomen met het plan tot het aanbrehgen van be langrijke voorlopige verbeteringen. Stelende zeelieden Vier arrestaties De rijkspolitie te water heeft Maan dag acht scheepsgezellen aan boord van het ss „Larenberg" aangehouden onder verdenking van diefstal van goederen tijdens de reis. Vier opva renden zijn na een eerste verhoor vrijgelaten, de vier anderen zijn in gesloten. De leiding van het schip ontdekte in de maanden Januari en Februari niet onbelangrijke tekorten bij het lossen. De kapitein heeft de rijkspo litie gewaarschuwd, toen het schip de Amsterdamse haven moest aan doen en de politie ging nabij IJmui- den aan boord van de „Larenberg". Na het aan de tand voelen van een aantal verdachte personen, is men tot aanhouding van de acht scheeps gezellen overgegaan. De diefstallen betreft vooral katoenen stoffen en flessen bier. De geconstateerde te korten lopen in de duizenden gul dens. DODELIJK MOTORONGELUK In Avenhorn is Maandagavond de 47-jarige C. Laan, afslager van de plaatselijke groenteveiling, met zijn motor tegen een vrachtauto gereden, die zonder licht onder een branden de lantaarn geparkeerd stond. De man, die zware verwondingen aan het hoofd opliep, is ter plaatse overleden, Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Het zijn dezelfde stations waar sinds enige tijd een proef wordt ge nomen met krantenverkoop in de avonduren door spoorwegpersoneel van de ingangscontrole. Het is in deze tijd gebleken, dat hét combine ren van de functie van dit personeel met die van krantenverkoper onge wenst is. PAARD VOOR IRENE. Aan het einde van deze maand zal prinses Irene, vergezeld van haar va der, naar Engeland komen, om een pony voor zichzelf uit te zoeken. Prins en prinses zullen een be zoek brengen aan de stallen van de heer Horace Smith in Maidenhead. De heer Smith heeft o.m. rijles gege ven aan koningin Elizabeth en prinses Margareth. ƒ250.000.— VOOR MILITAIRE JEÜGDDAGEN. De militaire jeugddagen, dié ook dit jaar bij wijze van beroepsvoor lichting gehouden worden, zullen 250.000.kosten. Er worden bij na 50.000 bezoekers verwacht. Dit blijkt uit de memorie van antwoord van minister Staf aan de Eerste Ka mer. In 1953 beliepen de kosten ruim 90.000.Er waren toen rond 19.000 deelnemers. V erstikkin gsdood bedreigde arbeiders Ijlings weggevluchte arbeiders heb- men gistermorgen enige tijd het erg ste gevreesd voor twee hunner me de-arbeiders, toen een bus met poe der voor verdelgingstabletten in de chemische fabriek Vetira te Koog aan de Zaan door verhitting in brand was geraakt. Zo dicht waren de verstikkende rookwolken, die zich bijzonder snel in de werkruimte verspreidden, dat de twee laatste arbeiders geen hand voor ogen meer konden zien en op de tast moesten proberen zich naar bui ten te begeven. Tot opluchting van een ieder, slaagden zij hier op het nippertje in. „Dan de laan uit!" Een 19-jarige Haarlemse radiomon teur werd enige tijd geleden door zijn werkgever gevraagd zijn vrije mor gen te willen opofferen teneinde een spoedkarweitje op te knappen. De jongen stemde toe en vertrok met een staafantenne naar een van Haarlems radiobezitters, die dit ap paraat op zijn dak gemonteerd wilde hebben. Bij het adres aangekomen, zag de monteur een stijl pannendak, dat alleen via een dakraampje te be klimmen was. De tocht van ruim 2 meter tegen het stijle pannendak kon de jongen maar matig bekoren en hij ging terug naar de zaak om te ver tellen, dat het een karweitje voor twee man was, daar het anders te ge vaarlijk was. Vergramde baas. De winkelchef, die hem te woord stond, vond, dat hij dan maar zijn vrije morgen moest nemen, doch toen de monteur 's middags weer op de zaak kwam, bleek dat de baas zo mis noegd over het niet uitvoeren van het karwijtje was, dat hij hem Op staan de voet ontslagen had. De chef durfde 't wel! Via arbeidsbureau kwam het geval voor de politierechter, die het giste ren helemaal niet met de radiohande laar eens was. Het was volgens de rechter geen geval van dienstweige ring. De winkeldief kwam vertellen, dat hij de antenne wel in zijn eentje op het dak aangebracht had en dat hij er ook niet afgevallen was, het geen zoals de rechter de man poogde duidelijk te maken nu niet direct een bewijs is, dat dit gevaar niet aanwezig is geweest. De officier eiste 50 gulden boete of 25 dagen hechtenis wegens het zonder toestemming van het arbeids bureau ontslaan van personeel, dat niet in gebreken is gebleven. De ver dediger van de radiohandelaar vond, dat de monteur wel in gebreken was gebleven en vroeg vrijspraak. Maar de politierechter sprak als laatste het „schuldig" uit en veroordeelde de radiohandelaar tot 25 gulden boete of 5 dagen hechtenis. Terreur in de Meije komt binnenkort voor Op 18 Maart zullen de vier ver dachten in de terreur-affaire van De Meije bij Bodegraven voor de Haag se Rechtbank verschijnen. De vier gebroeders Sch., sedert lang gedeti neerd, worden er van verdacht be trokken te zijn bij ongeveer 30 in braken, gepleegd tussen- '46 en '53. Tijdens de zitting zal ongetwijfeld ook ter sprake komen de terreur, welke de gebroeders op de boeren in De Meije hebben uitgeoefend. Mr. M. H. Huygens, verdediger van de Berkelse arts, zal twee van de broers verdedigen. De andere advocaten zjjn mr. J. A. Schuering en mr. H. E. La Gro. 40 Jaar trouwe dienst PAASPAKJES VOOR MILITAIREN IN BUITENLAND. Gedurende het tijdvak van 15 tot en met 27 Maart a.s. wordt de gele genheid opengesteld om ter gelegen heid van Pasen aan de opvarenden van Hr Ms fregat „Dubois", alsmede aan de militairen behorende tot het Nederlandse detachement Verenigde Ter gelegenheid van het feit, dat Naties in Korea, met-aangetekende de heer IV. H. Semp gisteren 40 jaar briefpakjes tot een maximum-ge- bij de N.V. Melkinrichting en Fles- -vtcht van 500 gram per luchtpost te senmelkfabriek „Holland" in dienst verzenden tegen betaling van het was, werd 's middags in café Keyzcr zeeposttarief (10 cent per 50 gram). te Leimuiden een receptie gehouden, Het adres voor de opvarenden aan! waar de jubilaris en zijn gezin, de boord van 'de „Dubois" moet alsdircct.e burgemeester Bakhuizen, de volet luiden- gemeente-secretaris het gehele per- Naam, voorletters, rang of kwab- toneel van het bedrijf te Leimuiden teit rfaarinenummer' aan boord van en verschillende vooraanstaande per- Hr ïfc Dubois", Amsterdam, C.S soneelsleden van het Amsterdamse fj: bedrijf aanwezig waren om persoon- Marine. lijk hun gelukwensen te kunnen aan- Het adres van de militairen van het ND VN moet de volgende gege- vens bevatten. De president-directeur, de heer P. Rang, naam en voorletters, leger-?omgaars, herinnerde er aan, dat de Nederlands detachementJubilaris in 1914 als leerling was aan- Vereni«de Naties NAPO 5100 Am- genomen door de toenmalige bedrufs- vciuu.,uc leider. In de loop der jaren is er veel sterdam Schiphol Militair. veranderd dom verbouwingen en uitbreiding van het machinepark. U hebt steeds getoond Uw taak te be- MIN. BEEL OPGEVOLGD ALS heersen. HOOGLERAAR. Mr. S. F. L. baron van Wijnbergen, plv. hoofd van de afd. Jur. zaken van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, zal met ingang van 1 April worden benoemd tot hoogleraar aan de R.K. universiteit te Nijmegen in het administratief recht, waar hij de leeropdracht van de huidige vice-premier, prof. dr. L. J. M. Beel, zal overnemen. (Tel.). ALASTRIM IN DEN HAAG De hoofdinspectie voor de volks gezondheid deelt mede, dat het aanr tal gevallen van alastrim de laatste dagen niet gestegen is. Er zijn nog 6 patiënten. Uit de observatie afde ling, waar nog twee patiënten ver toefden, is er een ontslagen. \LPHEN AAN DEN RIJN COMMISSIE VAN ADVIES VOOR AVIFAUNA B. en W. van Alphen aan den Rijn hebben ingevolge de statuten van de Stichting Vogelpark .Avifauna" te Alphen aan den Rijn de raad een aanbeveling doen toekomen van vijf personen die naar hun inzicht in aanmerking kunnen komen om zit ting te krijgen in de commissie van advies voor genoemde stichting. In alphabetische volgorde worden de vijf volgende personen aanbevo len. P. J. Blokker, dir. van de Huis houdbeurs te Amsterdam, G. v. d. Veensiraat 94,; L. Bouwman, dir. van het reisbureau Lissone-Linde- mann N.V. te 's Gravenhage, wo nende Heemsteedse Dreef 190 te Heemstede; O. van der Gronden, hoofd van de binnenlandse dienst van de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer (ANW) te 's Gravenhage, Van Al- kemadelaan 149; J. W Sluijter, Ko lonel b.d. te Gorinchem, W. F. Emck- straat 3; Mr. W. P. A. van Voorst van Beest, procuratiehouder van de N.V. Amstelbrouwery te Amster dam, J. F. Evertslaan 10 te Bussum. Geldlening B. en W. stellen de _aad voor de aanbieding van het Bankierskantoor Staal Co. N.V. te 's Gravenhage van een geldlening op onderhandse schuldbekentenis per 1 Juni 1954, groot 1.500.000 te aanvaarden, tegen een rente van 3J4% per jaar, af te lossen in 40 gelijke jaarlijkse termijnen, aanvan gende 1 Juni 1955. Een en ander ter financiering van kapitaalswerken. Het betreft hier een relatie van ge noemde bankinstelling, wier naam, alsmede de leveringsvoorwaarden naar buiten toe strikt geheim moet worden gehouden. BIJZONDERE BIJEENKOMST VAN „H. FAMILIE" Dinsdagavond vond in de St. Jo- sephzaal te Alphen aan den Rijn een bijzondere bijeenkomst plaats van de H. Familie afd. Heren. Het doel hiervan was de leden gelegenheid te bieden tot onderlinge ged'achtenwis- seling en gesprek-contact met be stuur en directeur over actuele on derwerpen, welke tevoren in de conferenties van de H. Familie in de kerk waren behandeld vanaf de kansel. Dat aan een dergelijke bijeen komst grote behoefte was, bleek duidelijk uit de grote opkomst en de levendige discussies, welke door ka pelaan L. M. G. Biemans en de heer H. S. v. d. Putte werden geleid. Als de belangrijkste onderwerpen werd besproken de jeugd vorming en de jeugdbeweging. Een ten nauwste met de aangelegenheid van de jeugd- vorming verband houdende sexuele voorlichting zal een volgende maal worden belicht. De wenselijkheid werd geuit, dat te behandelen vragen en onderwer pen tevoren schriftelijk bij de di recteur, kapelaan Biemans worden ingediend en dat in de openbare zaal-bijeenkomst slechts die aange legenheden aan een nadere beschou wing worden onderworpen, welke tevoren in kerkelijk verband in de H. Familie zijn behandeld en alsnog voor een gesprek-contact .met de directeur en bestuur aanleiding ge ven. Johannes Passion Door de Chr. Gem. Zangvereniging „Hosanna" zal op 30 Maart a.s. in de kerk aan de Julianastraat de Johannes-Passion van J. S. Bach uitgevoerd worden. Als dit zonder financiële bezwaren mogelijk blijkt, dan heeft het be stuur het voornemen hiervan een Leimuidense personeel, een woordje tot zijn jubilerende collega richtte, zeide dat het personeel veel dank verschuldigd is voor de kennis, die de jubilaris zijn collega's steeds heeft bijgebracht. Als dank en waardering bood hij zijn jubilerende collega een theeservies aan. Tenslotte richtte de jubilaris zelf het woord tot de ongeveer 80 belang stellenden, waarin hij van zijn ont roering blijk gaf, want zo veel eer had hem naar hij zeide: ten volle overrompeld. Op de vraag hoe hij het zo lang bij een baas heeft uitge houden vroeg hij: Waarom heeft mijn baas mij nooit weggezonden? Nadien werden nog woorden van hartelijke dank gesproken door een der familieleden van de jubilaris. Bouwvolume Voor het tijdvak 1954 tot en met 1956 is aan deze gemeente een bouwvolume verleend van zeven en twintig woningen. AARLANDERVEEN D.I.T.O. De R.K. Gem. Toneel vereniging D.I.T.O. kwam bijeen naar aanleiding van het afgelopen seizoen. De voorz., de heer Joh. Poelwijk, sprak in zijn openingswoord een woord van dank aan alle leden, die deze winter weer haar beste krach ten hadden gegeven. Ten bate van het Wit Gele-Kruis was opgevoerd het mooie drama „Moeder" en voor de R.K. Muziekvereniging D.S.S. het toneelstuk „D, Witte Boot". Het voor naamste punt van deze bijeenkomst was echter bespreking feestavond. De meeste spelers waren er natuurlijk voor. Er is de hele winter gespeeld voor andere verenigingen, dus komt ons toch een gezellige avond wel toe. Het bestuur was er ook wel voor iets te doen, maar daar de kas het niet De directeur, de heer E. de Jong, ^oe ^aa^ werd besloten om op 2e onder wiens directe leiding de jubi-i Paasdag een mooi blijspel op te voe- laris reeds meer dan 20 jaar heeft gewerkt, sprak waarderende woor den. Als bewijs van deze grote waar dering bood spreker een prachtig ra diotoestel aan. De voorz. van de personeelsvereni ging, de heer N. van Beeren, bood de jubilaris onder een toepasselijk woordje een radiotafel aan. Burgemeester Bakhuizen sprak waarderende woorden tot de jubila ris en deelde hem mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem de ere-medaille in zilver te schenken. Vervolgens werd deze koninklijke onderscheiding door de burgemeester opgespeld. De heer C. Zemel, die namens het traditie te maken. Meerdere plaatsgenoten vervullen in deze uitvoering een vooraanstaan de rol, o.m. de dames-solisten en de leider van het orkest, de heer Bouw' Lemkes. Ook het clavecimbel ont breekt ditmaal niet. Hier volgens de medewerkenden: Heieen Verkley (sopraan); Elisabeth Raaphorst (alt) Paul Hameleers (tenor, evangelist); Herman Schey (bas Christusfiguur) David Hollestelle (bas); Albert de Klerk (orgel); Willem Weertman (clavecimbel) en het Amsterdams Kunstmaand-orkest. Krotopruiming Onlangs is door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting een regeling ge troffen omtrent krotopruiming in het kader van de woningwetbouw. Deze regeling verleent aan ge meenten c.q. woningbouwcorpora ties recht op extra-steun bij nieuw bouw ingevolge de woningwet, ter vervanging van krotten. Daarnaast is thans een regeling in het leven geroepen met betrekking tot de krotopruiming in het raam van de particuliere bouw. Deze regeling is vervat in een wij ziging van de premie- en bijdrage regeling woningbouw 1953, welke wijziging tot strekking heeft aan de genen, die een premiewoning bou wen en deze zelf zullen bewonen naast de premie en de jaarlijkse bij drage ingevolge genoemde regeling een extra-toeslag op de regeling toe te kennen, indien de bouw van die premiewoning gepaard gaat met de afbraak van een krot, hetwelk voordien door dezelfde persoon als eigenaar of mede-eigenaar werd be woond. Met krot wordt gelijkgesteld een noodwoning, een keet, een woonwa gen, een woonschip, een plaggen hut en dergelijke. Van deze extra tegemoetkoming komt de helft voor rekening van 't rijk, terwijl de andere helft door de gemeenten zal moeten worden ge dragen. Belanghebbenden kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de afdeling bouw- en woningtoe zicht van de dienst van gemeente werken hunner woonplaats. ren en een verloting te houden voor de kas en daarna nog eens praten over de feestavond. BOSKOOP Schriftelijk Jeugd-verkeersexamen Niet minder dan 159 leerlingen der diverse Boskoopse scholen, zaten Dinsdagmiddag gebogen over de lijs ten met vragen betreffende verkeers regels. Dit aantal leerlingen, waar van 75 (23 jongens en 52 meisjes) van de R. K. School, 27 (9 jongens en 18 meisjes) van Openbare School, 21 (12 jongens en 9 meisjes) van de Rozenlaanschool, 20 (13 jongens en 7 meisjes van de Herv. Zijdeschool, en 16 (10 jongens en 6 meisjes) van de Chr. Nieuwstraatschool, volbrach ten overwegend in vlot tempo hun taak. Leden van de rijkspolitie spra ken een inleidend woord, terwijl onderwijzend personeel toezicht hield tijdens het werk van hun pupillen. De jeugdige Boskoopse candidaten wachten nu gespannen af wat het resultaat zal zijn van de hoofdbre kens. HAZERSWOUDE Geboren: Eleonora Ignatia Hele na dr van W. P. H. van Beek en I. G. J. Boere; Anna Petronella dr van L. Luiten en J. Rodenburg. Overleden: N. van den Bosch 80 jr echtgenoot van P. Quartel. RITNSATERWOUDF Bouwvolume Voor het driejarig tijdvak 1954 tot en met 1956 is aan deze gemeente een bouwvolume van vijf woningen verleend. ZOETERWOUDE KA.J. De K.AJ.-bijeenkomst van hedenavond kan wegens verga dering en tentoonstelling van de „Stichting Maatschappelijk werk" in het Parochiehuis niet doorgaan. Boekbespreking „OPVOEDING". Hoewel het niet onze gewoonte is te attenderen op periodieken, willen wij deze keer gaarne een uitzonde ring maken voor „Opvoeding", een maandblad onder hoofdredactie van prof. dr. Jos Gielen, dat zich bezig houdt met opvoedkundige en onder wijskwesties. Vele ouders staan bij de opvoeding dagelijks voor grote moeilijkheden: misschien kan „Op voeding" helpen met de practische bijdragen, die door deskundigen op allerlei terrein geschreven worden. „Opvoeding" is het enige kath. maandblad, dat zich uitsluitend op dit terrein beweegt en mag als zo danig wel eens onder de aandacht van de ouders gebracht worden. De N.V. Uitgeversmij. „Pax^ te Den Haag geeft het blad een keurige ver zorging.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2