S)e Celcbe(Boti^atit Nederlands plan basis voor regeling Saarkwestie DE SAAR Adenauers overeenkomst met Bidault Wedloop tussen E*D*G* Waarom"Nasser en de Russische H.-bom zich terugtrok Se afyefoaude „Jla&kam" te fZiet De reus met de kinderziel Het communisme in Midden-en Zuid Amerika Problemen van Caracas WOENSDAG 10 MAART 1954 45ste IAARGANG No. 13139 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Is een lastig probleem Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mud,, f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5° HET SAARPROBLEEM k bondskanselier, is naar Athene gevlogen, waar hij een officieel be zoek zal afleggen. Het belangrijkste van dit reisje was echter niet het einddoel, Athene, maar de kléine zij sprong, welke de kanselier zich ver oorloofde naar Parijs. Daar in Parijs heeft hij gesproken met premier La- niel en met Bidault, de minister van buitenlandse zaken, over de Saar- kwestie. En juist daarom is dit be zoek van zoveel belang omdat de Saarkwestie één van de sleutels is tot de vrede in Europa. Van de op lossing van het Saarprobleem hangt o.a. grotendeels het lot van de Euro pese Defensie Gemeenschap af, om dat Frankrijk de oplossing van deze kwestie als voorwaarde heeft gesteld i voor de ratificatie van het E.D.G.- verdrag. Het resultaat van Adenauers 0 besprekingen te Parijs is nog niet precies bekend, doch over het algemeen kan gezegd wor den, dat men het erover eens ge worden is, dat het z.g. plan v. d. Goes v. Naters met enig voorbehoud als grondslag zal dienen voor de ver dere discussie. Dat betekent dus, dat de leidende staatslieden van beide landen zich neergelegd hebben bij de gedachte, dat het Saargebied noch Frans, noch Duits, doch Euro pees grondgebied zal zijn, zodra met tertijd de Politieke Gemeenschap van Europa een feit zal zijn gewor den. In die tussentijd, zolang de Poli tieke Gemeenschap er nog niet is en dat kan nog een hele tijd duren! wordt door het ministerscomité van de Raad van Europa een Euro pese commissaris voor het Saarge bied benoemd. De terreinen van be voegdheden van deze functionaris zijn: de buitenlandse politiek en de defensie. Op alle overige terreinen is de Saarregering bevoegd. Voorlopig zal de economische unie met Frankrijk! blijven bestaan, maar óp den duur moet het Saargebied economisch gelijkelijk voor Frank rijk en Duitsland en voor alle sta ten van de P.G. toegankelijk zijn. Natuurlijk mag de bevolking van het Saargebied zich bij referendum, te houden onder auspiciën van de Raad van Europa, uitspreken over dit „Europese statuut". Zo zal dus het Saargebied het eer ste stuk „Europees gebied" zijn en als gevolg daarvan zullen alle Euro pese instellingen daar hun zetel heb ben. Als.... het denkbeeld tenslotte inderdaad wordt aanvaard. Want zo- \er zijn wij nog niet. Adenauer heeft nu wel toegegeven, dat men op deze basis verder kan praten, maar daar mee zijn de moeilijkheden nog niet uit de wereld. Voor Frankrijk betekent de Euro peanisering van de Saar ongetwij feld een zeer aannemelijke en alles zins bevredigende oplossing, want het heeft nooit serieuse aanspraken op de souvereiniteit over dit gebied gemaakt; het was Frankrijk vol doende als de Saarkolen maar in rijke overvloed naar de Franse in dustrie stroomden. Voor Duitsland ligt de kwestie anders; want het Saarland is voormalig Duits grond gebied en het moet de Duitsers aan het hart gaan dit stuk Duitse grond af te moeten staan, al is het dan niet aan hun vroegere vijanden dan toch aan Europa, dat in elk geval iets an ders is dan Duitsland zelf. De Duit- Bonn vindt dit geen veelbelovende inzet De nieuwe Saarbespreltingen tussen Bidault en Adenauer zijn gisteren in Parijs niet veelbelovend ingezet, aldus kan men de eerste indruk samen vatten, die de berichten uit de Franse hoofdstad in Bonn hebben gemaakt. Adenauer en Bidanlt hebben onder zeker voorbehoud de grote lijnen van het plan van mr. Van der Goes van Naters inzake „Europeanisering" van het Saarland- aanvaard. Zij besloten hun onderhandelingen voort te zetten op basis van deze „algemene lijnen" van het Nederlandse plan. Het heet, dat dit resultaat ver verwijderd is gebleven van- de voorstelling, die Adenauer zich van een Saarregeling maakte toen hij de reis naar Parijs ondernam. NOG MOEILIJKHEDEN GENOEG Het oordeel is echter nog zeer voorzichtig gesteld, daar de deskun digen van Buitenlandse Zaken, die de bondskanselier op zijn reis naar Parijs hebben vergezeld, nog niet in Offensief in Indo-China verwacht Generaal Henri Navarre, de Fran- opperbevelhebbër in Indo-China heeft er zijn troepen gisteren op voor bereid dat het niet lang meer zal du ren voor zij tot offensief overgaan. In een boodschap aan de troepen, die onder zijn bevel staan, afgedrukt in het tijdschrift voor de militairen Caravelle, zei de generaal dat er nog een paar moeilijke weken voor de boeg liggen_maar dat toch, van nu af aan, de vijand niet in staat zal blijken te zijn zijn doelen te verwezenlijken. „Spoedig zal het onze beurt zijn om tot het offensief over te gaan". de Westduitse hoofdstad zijn terug- gekeerd.In elk geval verheelt men zich in Bonn niet, dat de volgende besprekingen der deskundigen op grondslag van het Straatsburgse rapport van de Nederlander Van der Goes van Naters nog menige moei lijkheid zullen opleveren. Terwijl dr. Adenauer op weg toas naar Parijs,, heeft, de leider der socialistische oppositie, Ollenhauer, zich tegen een regeling, die een afscheiding van de Saar van Duitsland zou betekenen, uitgesproken. Deze zou vroeg of laat volgens hem een scherpe reactie in Duitsland moeten uitlokken. Adenauer te Athene Dr. Adenauer is inmiddels na zijn bezoek aan Parijs in Athene aange komen. Zijn bezoek aan Griekenland en Turkije zal achttien dagen duren. SAAHGtBiLU ZIJ WETEN WAAR DE KLEPEL HANGT Nederlandse technici zullen naar Amerika vliegen, om de opstelling van het Nederlandse carrillon „West Potomac park" in Washington te leiden. Het carrillon, dat uit vijftig klok ken bestaat, is indertijd door Neder land aan Amerika gegeven, als vriendschapsgift. Voorlopig zullen de klokken in een stalen geraamte opgehangen worden. D\t geraamte, dat bijna 14 meter hoog is, zal op een betonnen vloer geplaatst worden. Naderhand zal een permanente klokkentoren gebouwd worden. De verrassende gebeurtenissen in Egypte zijn voor de buitenwereld allesbehalve duidelijk, doch wie er niets van begrijpt zal zeker niet veel wijzer worden van de verklaringen welke de thans waarnemende pre mier Nasser aflegt. „Ik heb afstand gedaan van het voorzitterschap van de Revolution- naire Raad en van het premierschap omdat ik mij bewust ben van het grote gevaar dat Egypte en onze re volutie bedreigde", 'heeft hij gezegd aan een vertegenwoordiger van Agence France Presse. Kolonel Nasser gaat op advies van zijn artsen vijf dagen rust nemen. Duits grondgebied, hebben zich reeds dóen horen; zij zijn niet van plan om zich.bij een oplossing volgens het Nederlandse plan neer te leg gen. Het zal Adenauer dus heel wat moeite kosten om - zijn parlement mee te krijgen als het er op aan komt, een eventueel verdrag op deze basis aanvaard te krijgen. Maar Adenauer heeft wel voor hetere vu ren gestaan en hij weet tot hoever hij gaan kan. In elk geval is een oplossing op deze basis te prefereren boven he geen oplossing, want in dit Belgische argumentatie Zodra de landen, die deel uitma ken van de Europese defensiege meenschap, het verdrag hebben gete kend, zullen er nog twee jaren ver lopen, voordat wij zullen beschikken over de twaalf Duitse divisies. Bin nen die tijd zal de Sovjet-Unie ech ter in het bezit zijn van een bepaald aantal waterstofbommen. Met dit argument verdedigde de Belgische minister van landsverdedi ging De Greef gisteren in de senaat zijn stelling, dat het zeer urgent was de E.D.G. te ratificeren. De katholieke senator Graaf d'As- premont de Lynden critiseerde het Europese legerplan vanwege de on gelijke mate, waarin de deelnemers de souvereine rechten over hun strijd krachten zullen opgeven. Hy wees -daarbij op Nederland en zei: Nederland heeft verklaard, dat het voor alles een maritieme mogend heid is. Overigens voelt Nederland zich veel meer verbonden met Enge land dan met de landen van het Euro pese continent. Het Belgische leger zal echter ge heel in de Europese eenheid opgaan, HPH HHMHI socialisten, die zich hebben opge-laatste geval zou deze kwestie in de I slechts met uitzondering van de rijks worpen als de bewakers van'de I Europese politiek blijven rondspo- wacht cn de binnenlandse veiligheids- Duitse eenheid en de waakhonden ken en waarschijnlijk elke Europese troepen. Hij verwachtte van de rege- tegen een aantasting van elk stuk 1 toenadering belemmeren. 'ring opheldering over dat punt. De Belgische senaat zal Vrijdag over de E.D.G. stemmen. Wordt Ijzeren Gordijn opgehaald Wordt het IJzeren Gordijn opge haald, althans voor wat het handels verkeer tussen Oost en West betreft? Deze vraag rijst bij de aanvang van de negende zitting van de economi- iche commissie voor Europa van de Verenigde Naties, welke gisteren te Genève werd geopend. Zoals de se cretaris van de commissie. Gunnar Myrdal, zeide, kan deze zitting heel goed de belangrijkste worden, welke sedert de oprichting van de commis sie werd gehouden. Nooit zijn de delegaties zo talrijk geweest er zijn 28 landen verte genwoordigd, waar-van 9 uit het Oos ten noch zo belangrijk, vooral wat betreft haar samenstelling. Verschei dene landen hebben ministers afge vaardigd, o.a. Frankrijk. De delegatie De „hersenspoeling" der communisten Een Amerikaanse psychiater van Nederlandse afkomst, dr, Meerlo, heeft Dinsdag te Washington voor een college van onderzoek van de Amerikaanse vloot, gezegd, dat het voor ieder onmogelijk zou zijn ge weest weerstand te bieden aan de communistische tactiek van „hersen spoeling", zoals is toegepast om Ame rikaans luchtmachtpersoneel te dwin gen onjuiste verklaringen over bacte riologische oorlogvoering in Korea te tekenen. Het college onderzocht of kolonel Frank Schwable, een dikwijls onder scheiden Amerikaanse vlieger, voor een krijgsraad moet worden gedaagd wegens ondertekening van onjuiste verklaringen over bacteriologische oorlogvoering. Kolonel Schwable zei- de, dat de communisten hem maan den lang slecht hadden gevoed, ge huisvest en gekleed. Dr. Meerlo, die als lid van de on dergrondse beweging in Nederland, door de Nazi's was gemarteld en on dervraagd, zeide, dat de communisten het met de methoden van „hersen spoeling" verder hebben gebracht dan de Nazi's. Volgens dr. Meerlo kun nen de ondervraagden er toe worden gebracht zich volkomen te vereen zelvigen met de ondervrager en al les te doen wat hun wordt bevolen. De „reus met de kinderziel", de Zweedse zakenman Albert Kinberg, die tijdens de Berlijnse conferentie grote opschudding verwekte door het neerslaan van vijf Oostduitsc politic mannen, die hem wilden beletten in de Russische ambassade in Oost-Ber de" te praten, heeft gisteren voor een nieuwe sensatie gezorgd. Kin berg, die na zijn vechtpartij was j gearresteerd, werd gisteren door de J Oostduitse autoriteiten op vrije voe ten gesteld. Enige uren later zou hij met een toestel van de Pan American Airways uit Berlijn vertrekker», maar hij sprong op het laatste mo ment uit het toestel. Het was een grote teleurstelling voor de ambtenaren van het Zweed se consulaat, die hem in Oost-Bérlijn hadden opgehaald en hem naar het Westberlijnse vliegveld „Tempelhof" hadden gebracht, dat de „reus met de kinderziel" in Berlijn wenste te blijven. Zij konden er echter niets aan doen, want „Kinberg was weer een vrij man", zoals een van de ambte naren later verklaarde. Dr. Adenauer in Parijs Gistermorgen arriveerde op bet vliegveld Le Bourgct bij Parijs de West-Duitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, om in de Franse hoofdstad besprekingen te voeren over de Saarkwestie. De Bondskan selier werd bij zijn aankomst be groet door de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, George Bidault. De begroeting: Adenauer, die juist uit het vliegtuig stapt, drukt Bi dault de hand. Telefoto KONING REIST PER K.L.M. Koning Feisal van Irak zal op 12 Maart met de lijnmachine van de K.L.M. van Bagdad naar Karachi reizen. Het is niet bekend wat de koning in Karachi gaat doen. van dat land staat onder leiding van ben. Edgar Faure, de minister van finan ciën en economische zaken. De Sow- jet-Unie wordt vertegenwoordigd door de minister voor de buitenlandse handel, Kumykine. Naar het schijnt weet het Westen niet nauwkeurig wat de Sowjet-Unie nodig heeft en wat zij kan uitvoeren. Hieromtrent zou misschien iets kun nen worden medegedeeld tijdens het onderhoud, dat minister Kumykine vandaag met minister Faure zal heb- Zoals gisteren gemeld, heeft een felle brand in de nacht van Maandag op Dinsdag het café-restaurant „De Roskam" te Tiel met de grond gelijk gemaakt, waarbij twee doden te betreuren vielen. Deze foto toont wat er in de vroege ochtend van het café-restaurant „De Ros kam" na de dramatische brand nog restte. In de zwaar bewaakte universi- teitswijk van Caracas, de hoofdstad van Venezuela, is op het ogenblik de Pan-Amerikaanse Conferentie bij een. Alle landen van Noord-, Zuid en Midden-Amerika zijn er vertegen woordigd. Een van de belangrijkste gespreksthema's is de strijd tegen het communisme. Het is door de delegatie van de Verenigde Staten naar voren geschoven en dat is geen toeval. De gehele Latijns-Amerikaanse we reld bévindt zich zoals zovele an dere economisch onderontwikkelde gebieden in een sociale revolutie. Daarop nader in te gaan is in dit korte commentaar niet mogelijk. Ge noeg zij te zeggen, dat waar het in Azië het „Britse kolonialisme' 'is, dat de schuld krijgt van alle armoede en achterlijkheid, in Midden- en Zuid- Amerika het Amerikaanse „dollar- imperialisme" tot zondebok is ge maakt. Dat een dergelijkè situatie de com munistische propagandisten autama- tisch aantrekt is duidelijk. Verwon derlijker is, dat zij in Latijns-Amerika eigenlijk niet het succes hebben, dat men zou verwachten. Dit gedeeltelijk falen is te wijten aan het feit, dat de Spaans- en Portugeessprekende Ame rikaan een geboren individualist is, op wie het communisme, dat van zijn aanhangers strikte gehoorzaamheid aan een centrale leiding eist, weinig vat heeft. Toch zijn er in Latijns-Amerika enige gevaarlijke communistische in filtraties. Guatemala, eens het domein van de Boston Fruit Company, heeft een communistische regering; in Mexico, het belangrijke Brazilië en Chili zijn machtige communistische COMMUNISME IN MlDDEN- EN ZUID AMERIKA weer (Geldig van Woensdagavond tot j Donderdagavond. Opgemaakt te j 10 uur). i AANHOUDEND ZACHT. Droog weer met nu en dan j overdrijvende wolkenvelden, J maar ook flinke opklaringen, j Zwakke, later matige Zuidelijke tot Zuidoostelijke wirtd. Weinig j verandering in temperatuur. 11 Maart: zon op 7.05; onder 18.36; maan op 9.52; onder 2.34. Het weer in Europa cslo STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN. INNSBRUCK ROME Lenteweer houdt aan geheel bcw. 0 C. geheel bew. 9 motregen 0 zwaar bew. 8 mist 5 licht bew. 8 geheel bew. 7 licht bew. 5 licht bew. 1 licht bew. 7 mist 0 nevel —4 nevel —3 geheel bew. 4 licht bew. 0 licht bew. —2 onbewolkt 3 bewegingen actief. De Verenigde Sta ten vragen nu van de andere Ameri kaanse landen om tezamen de com munistische infiltraties te bestrijden. Maar het uitwisselen van gegevens over communistische activiteit, zoals door de V.S. voorgesteld, kan op zich zelf niet veel baat brengen. Het enige afdoende bestrijdingsmid del is opvoering van de welvaart in Latijns-Amerika. En het is juist op dit punt, dat de Zuid-Amerikaanse klacht tegen de sterke Noordelijke buurman niet geheel ongerechtvaar digd schijnt. Want het is bij voorbeeld waar, dat de V.S. aan de vroegere vijand Duitsland aanzienlijk meer economische hulp hebben verleend, dan aan alle Amerikaanse landen te zamen. En het is waarschijnlijk ook waar, dat de V.S. een industrialisatie van Latijns-Amerika, welks grond stoffen zij nodig hebben, niet gaarne zouden zien. Het K.N.M.I. deelt mede: Lag in het begin van de vorige week bijna heel Nederland bedolven j onder een dikke sneeuwlaag, nu is het ineens volop lente geworden. De inleiding tot deze opmerkelijke weersverandering speelde zich Zon dag af, toen aan de voorkant van een actieve Oceaan-depressie harde Zui denwinden een overvloed van warme lucht naar West-Europa transporteer den. Aanvankelijk was er in deze lucht veel bewolking en viel af en toe regen en motregen. Gisteren ech ter, toen de wind Zuid-oost was ge worden, drong de eveneens warme, maar drogere lucht, die in Duitsland aanwezig was, langzaam tot in Ne derland door. De temperatuur steeg in het Zuiden van het land tot 15 a 16 graden in het Noorden tot 11 a 12 graden. Ook in België en Frankrijk werden temperaturen van' 15 graden en hoger gemeten. De drukverdeling is nu gunstig voor het aanhouden van dit zachte weer. Boven Rusland be vindt zich namelijk een machtig ge bied van hoge luchtdruk, dat over geheel West-Europa een Zuid-Oos telijke stroming in stand houdt. Ten Noorden van de Azoren treffen we een stormdepressie aan, die tot nu toe op Ierland afstevende, maar spoedig naar het Noord-oosten zal ombuigen. De depressie zal daarom geen direc te invloed op het weer in oils land kunnen uitoefenen. Wel moet worden verwacht, dat de Zuid-oostenwind iets gaat toenemen. De kans op lenteweer van enigszins langere duur wordt hierdoor slechts vergroot. Korreltje Een goed boek is een vriend, die nooit ontrouw wordt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1