«BW» Geheimzinnige moord in Den Haag Zuid Holland krijgt voor '54-'55 bouwcontlngent van 36.900 huizen Meer dan twintigduizend pelgrims liepen 's nachts de oude beêweg Afdeling Leiden en Omstreken met 1900 man in vier treinen Kerkbrand te Eefde D*„ fa ^rfh0Dv%.^re ij Nederlandse meisjes ontsnapten aan slavinnenhandelaars Binnen het kwartier werden al noodverbindingen gelegd Inbreker als nachtwaker ttDe Hollandsche Molen" MAANDAG 8 MAART 1954 JE LEIDSE COURANT rWEEDE BLAD PAGINA 4 Stille Omgang door Amsterdam (Van een onzer redacteuren) GUUR JOEG DE WIND om de hoe ken van de straten. De mannen kromden hun rug nog wat dieper m zochten bescherming in hun op- ttaande kragen. Voort ging het. Dreunend klonken de voetstappen >ver het plaveisel, duizenden, mil- loenen voetstappen. Straatlantaarns m etalages wierpen hun licht o«sr Ie onafzienbare rijen, die het hart pan Amsterdam doorkruisten. Dui tenden zwijgend biddende mannen ut jongens, die de veilige en warme beslotenheid van him huis hadden opgeofferd om de nacht door te brengen in gebed en hulde aan de ft. Eucharistie. Zeventig jaar is het [eleden, dat de eerste Stille Omgang door Amsterdam trok; een eerbied waardige traditie, levend en fris ge- Heven in de moderne tijd, getuige Ie nog steeds groeiende belangstel ling voor deze nachtelijke bld-tocht. in de nacht van Zaterdag op Zondag tarnen 21.000 pelgrims aan de eerste ran de drie omgangen deel. fiNELLE TREINEN scheven als phosphoriserende slangen door de in duisternis gehulde avond. Van alle kanten kwamen ze, evenals bus sen-bij-honderdtallen, en brachten pelgrims naar de hoofdstad, die jaar lijks getuige is van de grootste open bare hulde aan het Heilig Sacrament. Uit Leiden vertrokken Zaterdag avond om even elf uur twee extra treinen met ruim 900 Leidse bede vaartgangers, gevolgd door twee treinen om half een, die eenzelfde aantal pelgrims uit de dorpen rond Leiden naar Amsterdam brachten. In totaal reden er 19 extra treinen en 200 bussen. De Leidenaars hadden zich tevoren verzameld in de Hartebrugkerk, waar een kort Lof gecelebreerd werd en de directeur van het genootschap, pater F. Versteeg O.F.M. een predica- tie hield over hef Mirakel van Am sterdam, dat de aanleiding van deze jaarlijkse bid-tocht is geworden. De predikant wekte zijn gehoor op de Stille Omgang te beleven als een ontmoeting met God, die wie weet misschien wel eens de laatste ont moeting zou kunnen zijn. Biddend en zingend bereikte men Amsterdam. Voordat de eigenlijke Stille Omgang aanving, werd in de Moses en Aaronkerk een korte aan bidding gehouden door deken M. A Jansen, waarna kapelaan H. Stoe- linga een gevoelige predicatie hield en daarin ae pelgrims aanspoorde tot grote eerbied. Men kan in het Mira kel immers een vingerwijzing Gods zien betreffende de onachtzaamheid Schadef 100-000 Zondagochtend omstreeks half ze ven is brand uitgebroken in het kerk je van de Protestants Christelijke op voedingsinrichting .Nederlands Met tra y" te Eefde, onder Zutphen. Toen de brand werd ontdekt, sloegen de vlammen reeds uit het dak. In een ogenblik stond het gebouw in lich terlaaie. De brandweren uit Grossel, Darnsveld en Zutphen werden geal armeerd. Toen de brandweren arriveerden, had de brand, aangewakkerd door een sterke zuidwestelijke wind, reeds een zodanige omvang aangeno men, dat er geen sprake meer van was het kerkje te behouden. Men moest zich beperken tot de nablussing. Na ruim 1 uur was het vuur bedwongen. Het kerkje brand de geheel uit. Het eerst enkele ja ren in de kerk aanwezige orgel, ter waarde van 30.000 gplden, werd daardoor ook een prooi der vlam men. De schade wordt geschat op onge veer 100.000 gulden, die gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. De brand is ontstaan boven in de kerk. in de omgeving van de kachel. Ifcar de oorzaak wordt nog een on- dmoek ingesteld. waarmede de vrouw van de zieke man in 1345 de reeds genuttigde Hos tie in het vuur wierp. ER IS NIET VEEL overgebleven van de Middeleeuwse Sacra mentsprocessie door Amsterdam. Slechts de oude Beêweg bleef behou den. Er is geen stralende monstrans meer, die gedragen wordt door de pastoor van de St. Nicolaaskerk in zijn gouden koorkap, een geschenk van keizer MaximiÜaan, onder een prachtig baldakijn, dat getorst wordt door de vier burgemeesteren van Amsterdam. Er zijn geen wierook wolken meer, geen jubelende hym nen, geen versieringen langs de stra ten wegens het langstrekken van dc Hemelse Koning. Er is alleen nog maar een biddend leger, dat zwijgend langs de oude route gaat, zonder enig uiterlijk vertoon. De Stille Omgang trekt langs de Godslamp, die in de Kalverstraat voor het modehuis Gerzon wordt neergezet, op de plaats waar het Mi rakel van Amsterdam zich heeft vol trokken. Men kan zich afvragen wat deze duizenden toch naar Amsterdam drijft. Misschien is het voor jongeren de sensatie van het ongewone en voor ouderen het volharden in een traditie. Misschien komt er iets bij van demonstreren, omdat ons land nog steeds geen processievrijheid kent, en van laten zien waartoe wij katholieken in staat zijn. Maar in hoofdzaak gaat het toch om de zuivere intentie van lof en eerher stel aan de H. Eucharistie, het offer van een vermoeiende reis en een tocht door de gure nacht terwijl an deren slapen. In hoofdzaak zijn het toch de intenties, die aangegeven zijn, zoals de algemene: „Dat de Pau selijke intenties voor het Maria jaar in vervulling mogen gaan". En daar bij gevoegd de bijzondere intenties van iedere pelgrim persoonlijk; de ziekte van de Paus en van Kardinaal De Jong zullen hierbij niet vergeten zijn. ORGANISATIE verliep voor treffelijk. Geen minuut opont houd heeft de Leidse groep gehad. Langs de route stond een aanzienlijk groter aantal orde-commissarissen dan anders en over het algemeen res pecteerde het Amsterdamse nacht- publiek de zwijgzaamheid der pel grims. Indien nodig maanden de po- litie-agenten tot stilte, opdat de be devaartgangers niet gestoord zouden worden. Reeds om half drie bereikten de Leidenaars de Moses en Aaronkerk weer. Pater Versteeg droeg de H. Mis op, waaronder honderden pelgrims ter Heilige Tafel naderden als een bekroning op hun hulde aan dé H. Eucharistie. Een uit de Bedevaart gangers samengesteld koor zong de vaste en wisselende gezangen. Het was alsof wij Vondel zelf hoorden zeggen: „Hier bloeit een eeuwig Paradijs. Verborgen Manna strekt hier spijk. Hier klinken harpen en cimbalen Op zang van Hemelse koralen q m0et het voed»l^^egtU^nnen j gezonde mciag.. maagpil». - maald)uköS g°v°el' oprlspHê; DleuwemaagmlddWB^^^ OVdïïuUw maaltijden weer mei genoegen een smaakloos, I snel, zeker] (Advertentie). NOG VIJF ALASTRIM-PATIëNTEN Wederom is in Den Haag een alas- Tijdens het afgelopen weekend is Den Haag het toneel geworden van een tot nu toe vrij geheimzinnige moord, waarvan een 31-jarige typiste hef slachtoffer is geworden; het meisje werd Zondagmorgen door haar hospita gewurgd op bed gevonden, terwijl haar kamer in zeer grote wanorde ver keerde. Het meisje, dat slechts sinds enkele maanden een kamer aan de Van Kinsbergenstraat bewoont, had een bescheiden en rustig karakter. Voor zover bekend had zij geen vijanden. Door de politie ondervraagd, verklaarden buren, dat zy in de nacht van Zaterdag op Zondag te omstreeks 12 uur gestommel gehoord hebben op de kamer van het meisje. Haar hospita echter, waarmede zij zeer goed kon opschieten, verklaarde niets gehoord te hebben. Zij deed Zondagmorgen te elf uur, toen zij de kachel op de kamer van het meisje wilde verzorgen, de vreselijke ontdekking, waarna haar zoon onmiddellijke de politie waar schuwde. De politie, die zeer spoedig ter plaatse verscheen, trof op de kamer een ware chaos: alle bezittingen van het meisje waren door de kamer gewor pen en voor 't bed waarop 't ontzielde lichaam van het meisje lag, moet een korte -worsteling hebben plaats gevonden. Alhoewel de politie nog geen oplossing gevonden schijnt te hebben om- -j trent de vraag, wat het motief tot deze moord geweest is, heeft zij toch trim-patient ontslagen, zodat reeds een spoor gevonden, dat mogelijk naar de dader kan voeren, nog sledhts 5 personen verpleegd - Uiteraard is de politie tijdens het onderzoek niet erg mededeelzaam, zodat zij geen inlichtingen wilde verschaffen omtrent de aard van het gevonden spoor. Het stoffelijk overschot van het meisje is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. worden voor deze ziekte. Het aantal observatie-gevallen, dat vorige wéék 2 bedroeg is met één opgelopen, daar een jongetje contact had gehad met een van de patiënten. „Onbegrensde mogelijkheden" Te waar om mooi te zijn Getuige een brief, die het hoofd van het gezin aan zijn zoon in Zaan dam heeft geschreven, heeft de fam. Heydeman, bestaande uit man, vrouw en twee dochters van resp. 16 en 18 jaar, in Los Angeles (V.S.) een avon tuur beleefd dat de arrestatie tot re sultaat heeft gehad van een Ameri kaanse handelaar in blanke slavin nen. De familie, afkomstig uit Utrecht, was naar Amerika geëmigreerd, waar zij een voorlopig onderdak kreeg bij Nederlandse kennissen, die daar reeds feruime tijd wonen. Teneinde de bei- e dochters aan een betrekking te helpen, plaatste vader Heydeman een advertentie. Er kwamen 70 aanbiedingen op. Besloten werd met een man, die zich Migratie-reserve voor vestigingsoverschot De minister voor wederopbouw en volkshuisvesting heeft voor Zuid- Holland een contingent van 36.900 woningen beschikbaar gesteld voor de jaren 19541956. In overleg met de adviescommissie voor de wederopbouw in Zuid-Holland zijn van dit contingent: 29.077 woningen verdeeld ovef de gemeenten, 1.132 woningen gereserveerd voor incidentele krotoprui ming, 750 woningen gereserveerd voor de bouw van behuizingen voor be jaarden als streekvoorzieningen, en 5.941 woningen gereserveerd ter be vordering van migratie. het aantal gezinnen, waarmede het vertrek de vestiging overtrof. Aan een aantal gemeenten, waar een belangrijke sociaal-economische ontwikkeling geschiedt of kan wor den verwacht, zijn ten laste van de migratie-reserve reeds voorschotten verstrekt. De desbetreffende toewij zingen, tot een totaal van 2.070 wo ningen, zijn bestemd voor het jaar 1954. Woning meebrengen. Het is een algemeen verschijnsel, dat in een bepaalde gemeente wer kende, doch elders wonende perso nen in de werkgemeente geen wo ning kunnen krijgen, omdat hun geen vestigingsvergunning wordt verleend. Deze barrière kan alleen worden doorbroken, wanneer de des betreffende gezinnen bij hun vesti ging in de werkgemeente als het wa re een nieuwe woning mede bren gen. Voor dit doel is de migratie-re serve ingesteld. Ten laste van deze reserve worden aan een gemeen te, waarin zich meer gezinnen ge vestigd hebben dan er naar elders vertrokken zijn, een extra-contin gent woningen toegewezen ter groot te van dit verschil. Reeds In werking. Omgekeerd wordt het contingent van gemeenten met een vertrek-over- schot verminderd met de helft van Vervoermaatschappij overtrad de arbeidswet De kantonrechter te Haarlem heeft Zaterdagmorgen schriftelijk vonnis gewezen in een zaak tegen de direc teur van een vervoermaatschappij, wien overtreding van de arbeidswet subsidiair van het tramwegregle ment en het rijtijdenbesluit, ten laste was gelegd. Bij deze maatschappij werkten mon teurs in de garage aan herstel of schoonmaken van autobussen, waar op zU op Zaterdag en Zondag ook wel als bestuurder of chauffeur dienst doen. De directeur was van mening, dat deze monteurs niet on der de arbeidswet vallen en 55 uur per week mogen werken. Veertien dagen geleden eiste de ambtenaar bij het O.M. wegens over treding van de arbeidswet twintig geldboeten van f 30,subsidiair twintig maal vijf dagen hechtenis. De kantonrechter heeft de overtre dingen volgens de arbeidswet bewe zen geacht en de directeur overeen komstig de eis veroordeeld. In het vonnis overweegt de kantorechter, dat de arbeidswet in deze gevallen van toepassing is. Volgens de kantonrechter is het tramwegreglement niet van toepas sing daar de monteurs niet werken aan herstel van trams, waarvoor vrijstelling is verleend, maar aan autobussen. De ontploffing in Den Haag De directeur van het Haagse elec- triciteits bedrijf heeft naar aanlei ding van de ontploffing, die zich Don derdagochtend in het schakelstation aan de Hoekwaterstraat te Voorburg heeft voorgedaan, enkele medede lingen gedaan. De stroomverdeling over de stad 's-Gravenhage geschiedt door zeven transformatorstations. Twee daarvan worden rechtstreeks voorzien door het schakelstation te Voorburg. Dit is weer verbonden met de Haagse cenntrale, van waaruit de andere transformatorstations worden be diend. Binnen twee uur. Ten aanzien van de ontploffing deel- dween de spanning en ook de ver binding met de centrale viel weg. Dit geschiedde Donderdagochtend 7.15 uur. Binnen een kwartier was een uitgebreide staf aanwezig, die maatregelen nam .om de centrale zo spoedig mogelijk op gang te bfengen. Deze zou dan de rerihtseekse aange sloten onderstations kunnen voeden. Na een uur was men zo ver, dat bij- geschakeld kon worden en om 8.50 uur kon weer stroom worden gele verd aan de H.T.M.; om 9.30 uur kon den de verschillende stadswijken, met uitzondering van het Laak- en Benoordenhoutkwartier weer van stroom worden voorzien. De ontploffing. Ten aanzien van de ontloffing deel de de directeur mede,, dat in de schakelbatterij te Voorburg overslag in de olie was ontstaan. Daardoor aandiende als John, in zee te gaan. Deze John bood vader Heydeman een betrekking van 60 dollar per week aan bij de filmmaatschappij Paramount, waarin hij naar hij zei- de geïnteresseerd was. Voor de oud ste dochter, Else, wist hij een betrek king als verkoopster in een brood winkel, die zijn eigendom was en waarbij zij 75 dollar per week zou verdienen. Aan het jongste meisje, Marie, bood hij tot slot 35 dollar per week aan, dien zij zijn huishouden zou willen doen. Hij vertelde, dat hij een zoontje had en dat zijn vrouw hem had verlaten. Het leek allemaal te mooi om waar te zijn, zeker toen John de familie bovendien nog toezegde, dat zij voor lopig wel haar intrek in zijn woning mocht nemen. Broodwinkel bekijken. Nog diezelfde avond maakte John met de vader en de dochter een auto tocht om de gesloten overeenkomsten te vieren. John verscheen de volgende dag weer, weldra gevolgd door twee zij ner vrienden, die Else en Maria aan boden in een auto te stappen om John's huis en broodwinkel te gaan bekijken. De sluimerende argwaan groeide bij de ouders aan. Zij ston den dit niet toe. John stelde daarna voor, dat de familie bij hem in de auto zou stappen. Ook hierop gingen de Nederlanders niet in. Onverrichterzake verdween John met zijn twee vrienden, waarna va der Heydeman zich voor het verkrij gen van inlichtingen tot de politie wendde. Men toonde hem enkele fo to's. Uit een daarvan herkende onze landgenoot John, die in werkelijk heid Jack Nestor bleek te heten, juist uit de staatsgevangenis was ontslagen en een straf had moeten ondergaan wegens handel in blanke slavinnen. Kom me maar halen. Op advies en verzoek van de re cherche verleende de familie enige medewerking bij de nieuwe arresta tie van Nestor. John belde de vol gende dag Marie op en vroeg haar of ze zin had een autotochtje met hem te maken. „Kom me maar ha len", antwoordde zij. Toen hij dat deed liep hij in de val. In drie wa gens waren de rechercheurs gearri veerd en hadden het huis omsin geld. Hij is inmiddels verhoord en heeft volgens de brief van vader Heyde man een bekentenis afgelegd. Met Paramount of een broodwinkel had J hij niets te maken. Het was er hem i om te doen geweest de meisjes en ontwikkelde zich gas, dat geëxplo-desnoods ook de ouders naar Mexico deerd is en wel met zulk een hevig-1 te ontvoeren. Naar zijn handlangers heid, dat een geweldige ravage werdwordt gezocht, aangericht. Door overschakeling op de Haagse centrale konden de be langrijkste gebruikers, broodfabrie ken, melkbedrijven en het zieken huis Bronovo, geholpen' worden. Op het ogenblik zijn niet alle maahines in de Haagse centrale in bedrijf want een ervan is in revisie. Omdat de belasting thans niet maximaal is, kan de centrale in de behoefte voor zien. De directeur deelde mede, dat over wogen wordt welke maatregelen ge nomen kunnen worden om de veilig heid van de stroomvoorziening te vergroten. Wie krijgt wat? In afwijking van het systeem, ge volgd bij de vorige verdeling, zullen dé richtcontingenten, welke kleiner zijn dan 36 woningen, samengevoegd worden tot streekcontingenten. De woningbouw in de kleine gemeenten zal daardoor economischer kunnen geschieden, omdat de bouw in een bepaalde gemeente nïet meer be perkt behoeft te blijven tot 1/3 van het gemeentelijke ricihtcontingent per jaar. De richtcontingenten voor enige streken en steden in Zuid-Holland zijn: bollenstreek 535 -f- 20; Leiden en omgeving 1.303 95; Haagse ag glomeratie: 9.017 -|- 515; Westland 603; Delft 1.017 70; Rotterdamse agglomeratie 10.913 -f- 615; industrie- gemeenten langs IJssel, Lek, Noord en Merwede: 1.887 -f 475. Mislukte omelet op A'dams Leidseplein Zorgzaam reed Zaterdagmorgen de berijder van een driewieler over het Leidseplein te Amsterdam, een en al oog voor de breekbare last van 375 eitjes, die zich voorop zijn fiets be vond. Nu kan men echter nog zo voor zichtig rijden, tegen een „snijdende" auto is niets "bestand en zo moest de eiertransporteur even later scherp afbuigen voor een bestel wagentje, hetgeen zijn kostbare lading deed schuiven en kantelen. Was het maar zover geweest, dan zou -het warme asfalt de Amster dammers een omelet bereid hebben, nu moest de brandweer met een wa terspuit er aan te pas komen. Half drie heit de klok' „Hoe laat is het?" vroeg een zieke vrouw in Naarden eind vorige week, toen zij in het holst va nde nacht ge wekt werd door het schelle licht van een zaklantaarn. „Half drie," klonk het vanuit de duisternis, die zich achter de licht bundel bevond en de dame dommel de weer heerlijk in. De volgende morgen informeerde zij bij haar huisgenoten, wie in he melsnaam in het holst van de nacht met een zaklantaarn op haar kamer rondgescharreld had en oogstte daar mede de verbazing van alle familie leden, daar op dat moment ieder de slaap des rechtvaardigen geslapen had. Een onderzoek wees uit, dat een inbreker in de nacht via de keuken deur, die openstond, het huis was binnengedrongen. Hij heeft kennelijk naar geld ge zocht, doch het is bij een poging ge bleven; toen hij de tijd gemeld had, meende hij kennelijk, dat het al te laat was, want zonder in de andere kamers ven het huis geweest te zijn. moet hij de plaat gepoetst hebben. De politie speurt thans ijverig naar een inbreker, die behoorlijk bij de tijd is! PATER A. H. KONINGS SJVLA. TOT BISSCHOP BENOEMD. Pater A. H. Konings SJVIA., Apos tolisch Administrator van 't Bisdom Keta, Beneden-Volta, is benoemd tot bisschop van dit diocees. Hij volgt Mgr. Holland op, die wegens gezond heidsredenen ontslag heeft moeten nemen. Mgr. Konings is geboren in Pos- terholt (L.), waar hij op 10 Mei 1910 het levenslicht aanschouwde. De lagere studie maakte hij te Mill Hill, de hogere te Hastings. In 1935 werd hij tot priester gewijd en vertrok kort daarop naar de missie van West- Afrika. In 1940 werd hij directeur van het Katholiek onderwijs aldaar en in 1947 pro-vicaris. In 1953 be noemde Rome hem tot apostolisch administrator van het bisdom Keta. De missie in de Beneden-Volta, vooral in het bisdom Keta, telt tien tallen Nederlandse missionarissen. Zij art>eiden onder de 80.000 katho lieken, die met de even grote groep Protestanten de eerste Christen ker nen van dit oude Duitse koloniale ge bied uitmaken. De nieuwe bisschop zal zich voor een zeer zware taak gesteld zien, aangezien zijn gebied 700.000 inwo ners telt, die voor het overgrote deel tot het heidendom behoren. Doch de toeloop tot de Katholieke Kerk is ook hiér zeer groot, daar er jaarlijks 3.000 catechumenen op het H. Doop sel worden voorbereid. Reeds vijf in landse priesters staan de buitenland se missionarissen ter zijde, die het werk verdeeld hebben over 14 hoofdposten en 190 bijposten. Kweek scholen, middelbare scholen en vak- scholeji steunen het missiewerka Veel succes in deze provincie Circa 150 leden van de vereniging „De Hollandse Molen" hebben Za terdagmiddag tijdens de jaarverga dering in het Amsterdamse Krasna- polsky ir. F. Stokhuyzen uit Leiden gekozen tot voorzitter, als opvolger van mr dr P. C. van Tienhoven. Aan elf leden werd het vereni gingscertificaat bewijs van erken- tetelijkheid voor de wijze van gebruik en instandhouding der molens uit gereikt. Een hunner is de heer J. Kerk vliet, die in October 1935 zijn 40-ja- rig molenaarsjubileum heeft gevierd. Na de pauze hield de heer S. J. van Royen, burgemeester van Slpen een voordracht over „gemeentelijke be moeienissen in verband met het be houd van molens in het Drentsche landschap". Jaarverslag. Mej. E. F. Caro, secretaresse, bracht haar dertigste jaarverslag. Mede dank zij de belangrijke steun van de provinciale molencommissie worden in de molenrijke provincie Zuid-Holland veel successen bereikt. Tot de herstelde poldermolens beho ren die van de polder Beneden-Haas trecht, van de Lakerpolder bij War mond, de Hoogenveenschen polder bij Noordwijkerhout, en- de Een- drachtsmolen bij Zevenhuizen. In uitvoering is de restauratie van de molen van de Vrouwengeestpolder (met subsidie van verkeer en water staat). Verder worden nog genoemd herstellingen aan de molens in de Zemepolder, de Tweemanspolder, de Nieuwe Veenmolen in Den Haag, de molen van de Vrouw Vennepolder bij Rijpwetering, die in de Voorof- sche polder onder Woubrugge, en in de Grote Polder, onder Zoeterwoude. Voorts aan de industriemolens te Rockanje, Hazerswoude, Piershil, Ouderkerk a. d. IJssel, „De Roode Leeuw" te Gouda, de molen „Kijk- over-den Dijck" in Dordrecht. Het ledental der vereniging steeg van 694 tot 722 (per 1 Januari 1954). Aan jaarlijkse contributie werd over verslagjaar ontvangen 4836,91 te gen 4763.21 het jaar daarvoor. Van •haar overleden voorzitter, mr dr P. C. van Tienhoven, ontving de ver eniging een legaat van 5000.vrij van rechten en kosten. Tijdens het raraenzemen heeft Zaterdag een 46-jarige Amsterdamse vrouw een dodelijke val gemaakt; zij gleed uit en viel van de eerste etage naar beneden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8