Bennaars strafte een fout van keeper Brown af en scoorde het enige doelpunt Eindelijk weer een Oranje-zege DOUWE EGBERTS halfzware shag Eerst kort voor het einde viel de beslissing MAANDAG 8 MAART 1954 DE LEIDSErCOURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 PORTEN fe9Hs222SXV> 1SSZMS1 sum T 4 niM-É-A «/i i,-'; Eindelijk heeft het Oranje-elftal dan weer een overwinning behaald, weliswaar een zeer matige en niet overtuigende overwinning wat de kracht van het team zou betekenen, maar toch ook één, die vertrouwen kan geven voor de toekomst. De spelers, die gisteren'het Oranje-shirt droegen, zullen door deze zege heus niet overmoedig worden. Zij weteri maar al te goed, dat het dikwijls maar 'n taim spelletje was wat zij mede door de slechte weers- en veldomstandigheden ten beste gaven, maar de uiteindelijke zege zal hun toch een grote voldoening hebben gegeven, omdat zij tenslotte werd verkregen na bijna anderhalf uur vechten tegen 'een in het veld tech nisch betere ploeg. Zelfs als men in aanmerking neemt, dat deze schrale 10 overwinning het gevolg is "geweest van een noodlottig foutje van keeper Brown, dan stemt het resultaat toch tot voldoening, omdat het enige kansje, dat de Engelse keeper de Oranje-voorhoede gaf, is benut. Of de zege uiteindelijk verdiend Och, wanneer we zeggen, dat de Engelsen evengoed met 10 hadden kunnen winnen dan hebben we hier mede zeker niet teveel gezegd en tevens tekent het dan voldoende de strijd, die van begin tot einde vol komen open is geweest en waarvan het resultaat tot kort voor het einde geheim bleef. Een doelpuntloze wed strijd geeft in de regel maar matig voldoening en daarom is het resul taat voor Oranje tenslotte wel be vredigend geweest. Hoofdschuddend kwamen de spelers van het Nederlandse elftal in de rust in de kleedkamer. Die Engelse doel- verdediger is voortreffelijk en hij houdt ons van de overwinning af!, bromden ze. Maar Jaap van der Leek, de coach van het Oranjeteam, die overigens in waardering voor het voortreffelijk werk van keeper Brown, niet voor zijn jongens onder deed, maakte hen op één zwak punt van de wetenschapsman uit Oxford attent: dr. Ben Brown is bij hoge ballen niet klem vast! Die opmerking is juist geweest. Brown heeft gedurende 87 minuten een schitterende wedstrijd gespeeld. Vooral in de tweede helft kreeg hij enkele zeer lastige en goed geplaat ste schoten van de Oranje-voorhoe- de te verwerken en op fraaie wijze en in een voortreffelijke stijl wist hij zijn doel voor doorboring te vrijwa ren. Maar drie minuten voor het ein de kwam die harde hoge voorzet van linksbuiten Gruyzen voor het doel. Brown was er wéér bij, met Bennaars vlak bij hem. De Engelse dokter ving de bal op, hield het vette glibberige bruine ding echter niet klemvast in de beh andschoen de handen en Ben naars behoefde het leder maar aan te raken om doel te treffen. Zo is Nederland aan deze kleine, maar misschien toch wel verdiende over winning op het Engelse amateurself tal gekomen. Eén fout na een gave wedstrijd werd gestraft met een ne derlaag en terecht zal dit doelpunt Bennaars voldoening hebben gege ven, omdat hij het was, die de Engel se keeper het meeste werk te doen heeft gegeven. Het krachtsverschil tussen beide ploegen was wel heel gering. Er wa ren perioden van Nederlands over wicht, maar ook de Engelsen hadden ogenblikken dat zij heer en meester van het veld warenzolang zij tenminste niet met de Oranjeverdedi ging in contact kwamen, want Ter louw speelde een prima wedstrijd en Steiger in het Oranje-doel heeft me nig gevaarlijk balletje onschadelijk gemaakt, al moet gezegd worden, dat de Engelsen weer veel te veel combi- neerden en daardoor weinig kansen tot schieten kregen. Het zware veld het had de ge hele nacht en dag geregend en ook tijdens de wedstrijd is het niet droog geweest was voor beide partijen een moeilijke opgave, voor de Engel sen, die op dit gebied tóch wel wat gewend zijn, evenzeer als voor de Nederlandse spelers. Behalve in een periode kort voor het einde, toen de Oranje-voorhoede uitgespeeld leek te zijn, lieten de Oranjespelers een door tastend uithoudingsvermogen zien, hetgeen telkens opnieuw tot nieuw enthousiasme en nieuwe aanvallen inspireerde, waaruit tenslotte kort voor het einde de overwinning als beloning kwam. Er waren al vele van de 65.000 toeschouwers weggegaan, toen het vuur in de Nederlandse aan- valslinie weer even oplaaide en toen tenslotte toch nog het onverwachte gebeurde daverde het Feyenoord- stadion van enthousiasme en konden verkleumd-natte toeschouwers zich nog even warmen In technisch opzicht stond de wed strijd bepaald niet op hoog peil, al viel er enkele malen te genieten van goed individueel spel, bij de handi ge binnenspeler Groves aan Engelse zijde, bij half speler Klaassens aan Het winnende doelpunt: Farrere, die kennelijk een jammer kreet slaakt, Bennaars, juichend, juist zichtbaar achter Adams, Topp, de verslagen doelman Brown en bo ven de bal McGhee. gaan ten behoeve van het professio nalisme. Het was opvallend, dat de gelse elftal spelen, zoals midvoor Lewis en rechtsbinnen Groves, ook nu het meest op de voorgrond tra- J den. Zij werden echter bijgestaan door enkele spelers, die ervaring op I internationaal gebied missen. Dat j was dan ook de reden, waarom links- I binnen Oconnell en linkshalf John j Taylor een zwakke indruk hebben achtergelaten, in tegenstelling met de beide Hendonspelers aanvoerder Adams en rechtshalf Topp, die rus tig en gedecideerd hun werk deden en ook in moeilijke situaties het hoofd koel hielden. Cor van der Gyp, de enige debu- tant in het Nederlands elftal, heeft (misschien niet aan de hoog gestelde verwachtingen voldaan, maar toch hebben wij met meer genoegen de Emma-speler aan de gang gezien dan zijn voorganger van Melis. Van der Gyp kan een man passeren. Hij kan dribbelen, is snel, niet zelfzuchtig, maar stelt zijn teamgenoten, die er beter voor staan, in de gelegenheid van kansen te profiteren. Hij heeft enkele malen getracht met goed ge- richte schoten doelman Brown te pas- seren, maar de laatste bevond zich in schitterende vorm, en ook de andere voorhoedespelers beschikten niet over een machtig schot, dat Brown I kon „neerslaan". Meer gewend aan het milieu van het Nederlands elftal, zien wij ip het spel van Van der I Gyp toch wel perspectieven. Meer in ieder geval dan in de vleugelspelers Overbeke en Gruyzen, wier spel geen grote indruk achter liet, terwijl van Beurden in de tweede helft met een zware inzinking te kampen had. Ben- i naars was de ijverigste van het vijf- I tal. Hij zwoegde onvermoeid, zowel in de eerste als in de tweede helft en j wij vonden hem nog de beste uit de voorhoede. De middenlinie be- j heerste het veld volkomen, met uit- I zondering van het tweede kwartier na de rust, toen plotseling het mid- I denveld volledig werd prijsgegeven i en de Engelse ploeg zo'n druk kon i uitoefenen, welke met een of twee j goede schutters in de aanval, wel eens j de beslissing had kunnen brengen. Terlouw was de rots in de branding, zijn wegwerken en plaatsen was goed, I zijn breken van de aanvallen voor treffelijk. Toch achten wij zijn bui- v.l.n.r. I tenspeltactiek riskant. Met snellere tegenstanders, die bliksemsnel kun nen reageren, zou dat wel eens nood lottig voor onze ploeg zijn geworden. Klaassens heeft goed gespeeld en Biesbrouck viel minder op, al deed hij veel en nuttig werk. Dit drietal heeft de taak van de beide backs Odenthal en Tebak verlicht en doel man Steiger slaagde er, voornamelijk in de tweede helft, in enkele gevaar lijke schoten van Lewis te stoppen. (Advertentie) Hoe Oranje de Engelse amateurs bedwong Nadat getosst was, trapte Cor v. d. Gijp voor Oranje af en de eerste aanval werd opgezet, maar het eer ste goed gericht schot kwam van een Engelse voet, al had de arbiter op hetzelfde moment voor free kick ge floten. Van enig krachtsverschil was voorlopig nog geen sprake. De nieuw-. met elkaar konden vinden, werd door de goed tpalende Terlouw tot staan gebracht. Het was in die periode, dat het Ne derlands elftal duidelijk in de meer derheid was. In de verdediging wa ren geen zwakke plekken, al leek doelman Steiger misschien iets min- bakken Nederlandse midvoor, van der zeker van zijn zaak dan anders, der Gijp, die met zelfvertrouwen de j Klaassens en Biesbrouck beheersten leiding van de aanval in handen had het midden tei'rein en de kern van genomen, maakte zich na enkele mi- de aanval was voortdurend in de nut en handig vrij om vervolgens I buurt van het strafschopgebied te linksbuiten Gruyzen een kans te bie- j vinden. Het spel van het binnentrio den. xDe kleine Limburger nam het leder Nederlandse kant. Ook de combinaties i °P de buitenkant van zijn schoen en waren niet van grote allure, daarvoor j schoot zeker twintig meter naast, was het samenspel door de Oranje- Aan de andere kant leverde een mis hemden gedemonstreerd, te peute rig en bij de witgehemde Engelsen onzuiver. Maar niettemin heeft deze ontmoeting kleur gekregen door de vele spannende ogenblikken en de hachelijke situaties, welke zich voor beide doelen hebben voorgedaan, waardoor tot het laatste ogenblik een nerveuze, onzekere sfeer in het sta dion hing, welke zijn ontlading vond in die jamrherlijke blunder van kee per Brown. Dat de krachten elkaar niet veel hebben ontlopen moge ook blijken uit enkele gegevens, welke wij tij dens de ontmoeting hebben verza meld. Doelverdediger Steiger is tien keer bij een gevaarlijke actie of een moeilijk schot betrokken geweest. Zijn overbuurman vijftien maal. De Nederlandse voorhoede heeft 19 keer het doel van Brown op de verkeer de plaats gezocht en midvoor Lewfs en zijn teamgenoten schoten 16 maal over of naast. Opmerkelijk is het grote verschil in buitenspelgevallen van beide partijen. Voor de rust liep de Engelse voorhoede vijf keer in de listig opgezette val van Terlouw en zijn backs en na de rust moest er voor beide partijen twee maal voor off side gefloten worden. Nederland nam zes hoekschokken in totaal, waarvan vijf na de rust en Engeland kreeg er 4 toegewezen. De Franse scheidsrechter Devillers en zijn beide landgenoten aan de lijn hebben het niet moeilijk gehad, want over het algemeen was het een faire wedstrijd. Niettemin heeft de scheidsrechter 14 maal gefloten voor free kick, door de Engelse spelers veroorzaakt en 15 keer voor een niet geoorloofd duwtje in de rug of iets dergelijks, door een der Oranjehem- hemden uitgedeeld. Nederland mocht twee vrije trappen nemen wegens hands en Engeland maar 1, wel een bewijs, dat aan beide zijden niet veel lust^estond om de bal met de han den aan te raken. De kracht van het Engelse elftal is niet meegevallen. De Engelse offi cials gaven dat na afloop ronduit toe. De oorzaak is voornamelijk te wijten aan de aderlatingen, welke de En gelse amateurploegen periodiek onder- trap van Odenthal een gevaarlijk mo ment op voor het Nederlandse doel, maar Terlouw kon de. zaak in samen werking met Tebak tot klaarheid brengen. In deze eerste fase van de strijd hadden de Engelsen getoond over snelle vleugelspelers te beschikken. Het Nederlandse elftal daarentegen had deze belangrijke plaatsen met echter te kort en te zeer van fantasie gespeend om succes te kun nen hebben en voortdurend werden de combinaties gesmoord in de door Mc Ghee, Farrere en Adams open gestelde fuik. Schoten van Bennaars en Overbeke troffen enkele minuten voor rust Brown weer paraat, een boogschot van Bennaars van de zijlijn schamp te af op de lat, maar de mooiste kans kreeg tenslotte Van der Gijp, die zich Overbeke en Gruyzen deze middag zwak bezet. Gruyzen, een langzaam starter, leverde maar weinig goede voorzetten af en ook zijn schieten was zwak. Rechtsbuiten Overbeke had telkens te veel tijd nodig om tot een voorzet te komen. Hij maakte nog al eens de fout ook wanneer het niet nodig was een man te wil len passeren alvorens hij de bal afgaf. Dit remde de Nederlandse aanval zo- j danig, dat de En*gelse verdedigers zich dan tijdig konden herstellen. De beide backs Mc Ghee en Farrere had den van de Nederlandse vleugels zo doende niet veel gevaar te duchten en zonder moeite bleven zij meester van hun terrein. Odenthal en Tebak hadden het tegenover Bromilow en Flanagan heel wat lastiger. Vooral laatstgenoemde beschikte over een uitstekende balbeheersing, die hem in staat stelde een pass in volle ren op te pikken en, indien nodig, de bal „dood" te maken om zonder tempo verlies de aanval te kunnen afmaken. Een dekkingsfout in het linker deel van de Engelse defensie bracht een plotselinge kans voor Overbeke, die ineens met de bal aan zijn voet vrij het strafschopgebied kwam bin nenstormen. Dat hij met een schot geen kans zou hebben door de kleine hoek waaronder hij stond, zag hij goed, maar dat zyn getrokken pass de gedekte Gruyzen niet kon berei ken, zag hij helaas niet en beheerst kon aanvoerder en spil Adams de bal toen naar voren werken. Na ongeveer een half uur spélen leverde een combinatie tussen Van der Gijp en Gruyzen een lage voorzet in het centrum op. Bennaars kreeg de bal voor het doel te pakken, maar uit lastige positie schoot hij te zacht en 'weer kwam Brown zegevierend te voorschijn. Een Engelse aanval door het midden, waar de razendsnelle dribbelaar Groves en de steeds zwer vende midvoor Lewis het uitstekend Nogmaals het winnende doelpunt, maar nu zoals de toeschouwers op de tribune het zagen: v.l.n.r. op de voorgrond Van Beurden, vervolgens Topp, Groves, doelman Brown, een juichende Bennaars, Cor v. d. Gijp, Adams en Farrere. vrij gelopen had en met de bal op het Engelse doel af stormde. Brown had het gevaar echter gezien en hij kwam precies op tijd uit zijn kooi om zich pardoes op de voet van de Dordtenaar te laten vallen. DE TWEEDE HELFT. Het Nederlands elftal zette de tweede speelhelft fel in. Van der Gijp maakt zich na dc aftrap onmiddellijk meester van de bal om er in een ge strekte draf mee naar voren te trek ken. Het schot waarmee hij zijn ren besloot, was echter niet goed gericht. In de volgende minuut was Over beke er langs de lijn vandoor. Hij zwenkte naar binnen en lanceerde toen Bennaars met een scherpe througpass. De DOSKO-speler nam het leder even mee en loste ver volgens een schot, maar Brown had de bedoeling doorzien en op hetzelf de moment had hij de bal in zijn vei lige armen. Overbeke probeerde het daarna zelf een keer, maar weer was de Engelse doelman in de goéde hoek te vinden. Zo liep het Nederlandse openingsoffensief van de tweede helft op niets uit en langzamerhand kwam de verhouding in het veld weer in evenwicht. Van der Gijp, die. in de eerste helft opvallend weinig had geschoten, ging het nu met verre schoten proberen, zonder succes ech ter en ook Tebak, die brutaal naar voren kwam en een kogel op Brown afzond, moest onverrichterzake naar zijn operatiegebied terugkeren. Inmiddels waren de Engelse aan vallen beter van opzet en uitvoering dan de Nederlandse. Maar ook in de Engelse ploeg was het plaatsen zwak. Terwijl het aantal missers en naar tegenstanders getrapte ballen in de Nederlandse verdediging, kennelijk als gevolg van vermoeidheid, groei de, begon de waarschijnlijkheid van een Engelse overwinning groter te worden. Toen Bromilow langs Bies brouck en Tebak glipte en een schou- derhoge voorzet midden in een op dat moment gedesorganiseerde defensie afleverde, leek een Engels doelpunt onvermijdelijk. Maar Oconnell, die met een zweefduik de bal probeerde te bereiken, miste op een centimeter en het gevaar was voorbij. Zou Ne derland het tempo kunnen blijven volgen? Zou de ploeg niet voortijdig ineenstorten? Het waren vragen, waarop het ant woord met spanning werd afgewacht. Van der Gijp bleek adem voldoende te hebben. Hij vergrootte zijn actie radius door zijn operatiegebied meer en meer naar de zijlijnen uit te brei den en dit bracht meer ruimte voor •het Engelse doel. Van Beurden, die toch al naar zijn vorm had lopen zoe ken zakte echter hoe langer hoe meer af. Intussen had Steiger zich in de be nedenhoek moeten werpen op een kopbal van Lewis. Even later greep de Eindhovenaar lelijk mis op een hoge voorzet, waaruit de bal echter naast het (lege) doel werd gescho ten. Bij een scherpe lage voorzet van Flanagan maakte Steiger zijn fout weer ruimschoots goed door zich met een tijgersprong op de bal te wer pen. Toen Nederland voor de vierde maal een hoekschop kreeg te nemen, zorgden Bennaars, Van Beurden en Van der Gijp met veel gezwaai van benen voor een waar ballet, maar Brown maakte er op resolute wijze een einde aan. Zijn uittrap belandde bij Groves, die een gaatje zag tussen Terlouw en Odenthal en er door wil de glippen. Maar de stoere Neder landse verdedigers namen de En gelsman even tussen zich in en weg was de kans voor Groves. Scheids rechter Devillers, die overigens nogal slordig met zijn instrument omsprong, had de „mangel" gezien: op de rand van het strafschopgebied kregen de Engelsen een vrije schop te nemen. Onbeheerst en kansloos schoot Lewis de bal hard tegen het „muurtje" aan. Naarmate de tijd verstreek, groeide de spanning. „Houdt er de moed maar in" zong de jonigenstribune achter een der doelen. Nu, de spelers hadden waar» lijk geen aanmoediging nodig, wat betreft de moed, tenminste, in beide ploegen werd hard gewerkt voor de overwinning en moed was er voldoen de. Het ontbrak beide elftallen echter aan de technische capaciteit om dat harde zwoegen met een doelpunt te bekronen. Na een mistrap van Ter louw kreeg Oconnell een juweel van een kans, maar nu bracht Seiger op dezelfde wijze, als Brown dat al en kele malen had gedaan, redding. Een minuut later sprong het stadion als één man ver eind. Doelpunt voor Nederland? Neen, de voorzet van Van der Gijp was wel goed door Van Beurden ingekopt, maar achterover tuimelend had Brown het leder toch nog over de lat weten te werken. De laatste fase van de strijd was in/Jegaan, maar elke poging van welke kant ook ondernomen, misluk te en niemand verbaasde zich toen Van Beurden een kans uit een throughpass verknoeide. Des te gro ter was de verrassing toen 3 minuten voor het einde het Nederlands elftal de overwinning greep. En nog groter was de verbazing, dat het doelpunt rechtstreeks ontstond uit een fout van doelman Brown, tot op dat mo ment de onfeilbare. Een voorzet van Gruyzen stuitte uit de handen en van de borst van de Engelse doelman af en Bennaars was er als de kippen bij om de bal daarop hoog in de touwen te plaat sen. Dolgelukkig danste een kluwen Oranje naar het midden terug. Ge lukkig met het doelpunt, gelukkig met de zege, die hun niet meer kon ontgaan, want even later floot de i kwieke Devillers voor het laatst.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5