Nasser ontlast Naguib van diens militair-gouverneurschap JSsQ/ VvCt^l^C w014/Y/Cil/ITl' Het wentel t maar om Prins gast van Eisenhower Kikkers op de weg De duistere Indonesische transferregeling Toestand van de Paus ïPjtinó ffiewfiaid Gij £.iómPiauie% Verkeersverbeterinp Oost en W. Duitsland EEN STROP i Er komt 'n volksstemming in Porte Rico „Eten was slecht en de stuurman liep dreigend met een mes rond" a MAANDAG 8 MAART 1954 M M 9 I />"1 - ^Lb 45ste JAARGANG No. 131 «™L"TTS^Si. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ^OVPtO Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. rond., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5n Militairen worden politici en burgers Grote amnestie voor politieke gevangenen De Egyptische eerste minister Nasser is Zondag militair gouverneur van Egypte geworden, een post die tevoren werd bekleed door president Na guib. Nasser bezit thans de bijzondere volmachten, die voortvloeien uit de in Januari 1952 afgekondigde noodtoestand. Ondanks zijn militair gouver neurschap heeft premier Nasser zelf alsmede de andere officieren in de Revolutionnaire Raad ontslag genomen uit hun militaire functies, teneinde zich aan de politiek te kunnen wijden. Voorts heeft de premier een alge mene amnestie aangekondigd. DE MACHT TOT DE VERKIEZINGEN De Egyptische minister van voor lichting, majoor Saleh Salem, heeft Zondagavond verklaard, dat de Re volutionnaire Raad onder leiding van Nasser de souvereine macht in handen zal houden en als hoogste staatsorgaan zal optreden in de overgangstijd tot de verkiezing van een nieuw parlement. Bij de verkiezing van een grond wetgevende vergadering in Juli zul len de vijf militaire ministers uit het huidige kabinet aftreden, aldus Sa lem. Het nieuwe kabinet zal geheel uit burgers bestaan en verantwoor delijk zijn aan de grondwetgevende vergadering. Deze vergadering zal te allen tijde bevoegd zijn het ver trouwen in het kabinet op te zeggen aldus de minister. „Een militair moet zich niet met de politiek bemoeien. De leden van de Revolutionnaire Raad hebben dit wel gedaan en daarom zullen "zij hun legerfuncties prijs geven", aldus Prins Bernhard heeft Zaterdag te Wasihington de lunch gebruikt met president Eisenhower. Onder de gas ten bevonden zich generaal Alfred Gruenther, bevelhebber der strijd krachten van het Atlantisch Pact in Europa, Walter Bedell Smit, de plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken en Milton Eisenho wer, broer van de president. Via de Nederlandse ambassade te Washington heeft de prins medege deeld dat hij het zeer op prijs zal stellen, wanneer niemand onder weg hem om een interview ver zoekt, daar al zijn tijd in beslag is genomen. De prins wil, dat men be grijpt, dat hij een minimum aan pu bliciteit wenst, omdat hij geen tijd heeft voor al zijn vrienden in ver schillende delen van de Verenigde Staten. Hij hoopt terug te komen wanneer hij het minder druik heeft, om hen rustig te spreken. Hij hoopt, dat de pers zijn bedoeling zal begrij pen, aldus de mededeling. Het is mogelijk, aldus wordt* ge meld, dat de prins een bezoek aan Mexico zal brengen van 16 tot 18 Maart. Prins Bernard zal vóór zijn te rugkeer naar Nederland nog een dag of vier in New York vertoeven. Het zal wel een gevolg zijn ge weest van het buitengewoon slechte weer dat Italië de laatste dagen ge teisterd heeft, dat de kikkers in de buurt van Pescara een beetje in de war waren. Bij tienduizenden tegelijk verlie ten zij het moeras, waarin zij ge woonlijk leven en waagden zich op de grote autoweg. Het verkeer stoorde zich eerst nauwelijks aan de dieren, maar toen de weg glibberig begon te worden van de honderden verpletterde kik kers, begonnen de automobilisten wat langzamer te rijden. Daardoor werd ook het aantal slachtoffers groter. Pas toen er dui zenden en duizenden kikkers de dood hadden gevonden kroop de rest weer terug naar het moeras langs de weg. ALLE TWINTIG OMGEKOMEN. Het wrak van het Amerikaanse vliegtuig van het type C-47, dat sinds Donderdagmiddag vermist werd, is in de omgeving van Nice, bij St. Etien- ne de Tinée gevonden. Het ligt op een berghelling op een hoogte van 2.500 meter. Er zijn geen overleven den. Het toestel had 16 passagiers en een bemanning van 4 leden aan boord. De inzitenden waren allen Amerikanen. LAWINE-SLACHTOFFERS IN OOSTENRIJK. Door lawines zijn in het afgelopen weekeinde negen personen om het le ven gekomen en twee gewond in rerschillende delen van Oostenrijk. een verklaring van de Egyptische premier Nasser (die zelf luitenant kolonel is) tegenover een vertegen woordiger van het Egyptische dag blad „Al Misri". Alles vergeten en vergeven „De terugkeer van Egypte tot het constitutionele leven zal gepaard gaan met uitgebreide amnestie- en gratiemaatregelen" heeft premier Nasser Zaterdag verklaard. Ge arresteerde personen, wier*béT- rechting nog hangende is, zullen na een snel onderzoek van hun zaak worden vrijgelaten. Alle vonnissen van het tribunaal van de revolutie zullen worden herzien. Er zullen geen nieuwe zaken worden voorge legd aan dit tribunaal. „Ik zal alles vergeven wat men tegen ons ondernomen heeft. Wij zullen er naar streven Egypte op democratische basis te herbouwen. Alle politici zijn voor mij Egypte- naren die bereid zijn te werken voor het hoogste belang van het vader land" zei de premier. Communisten gearresteerd Het Dagblad van Egypte heeft Zondag gemeld, dat verscheidene leiders van de Egyptische commu nistische partij zijn gearresteerd, waaronder enkele bekende perso nen, die belangrijke, diplomatieke ambten vervulden. Men heeft een groot aantal ondermijnende geschrif ten gevonden. Van officiële zijde wordt verklaard dat hiermede „de grootste commu nistische organisatie in Egypte on schadelijk is gemaakt". De arrestaties worden verricht te Cairo, Tanta en Kafr ed Zaijat. Ondanks toelichting De gezondheidstoestand van de Paus blijft langzaam maar gestadig vooruitgaan, aldus is Zondag ten Va- ticane vernomen. De patiënt heeft weer een kleine hoeveelheid rijst en wat fruit kun nen gebruiken, zodat de hoop gewet tigd is, dat hij weldra tot een nor maal dieet zal kunnen terugkeren. 1 dode en 6 gewonden bij autobotsing Een dame is om het leven geko men en zes personen zijn meer of minder ernstig gewond toen Zater- dagmiddag in Maarsbergen twee per- sonenauto's met elkaar in botsing kwamen. Voor het leven van een der gewonden wordt gevreesd. Van de twee auto's, die op elkaar reden kwam de ene uit Nijmegen en de andere uit Den Haag. De beide inzittenden van de Haagse wagen, de heer en mevrouw B., kwamen er het beste af. Zij werden niet zeer ernstig gewond. Van de familie W.. uit Nijmegen werd mevrouw W. op slag gedood. Haar zoon, Th. W., is zeer zwaar gewond, maar voor hen bestaat geen levensgevaar. Alle ge wonden zijn overgebracht naar „De Lichtenberg" bij Amersfoort. Volgens Aneta vallen de overma kingen van gelden ten behoeve van buitenlandse werknemers, die in het zogenaamde deviezenpakket van so ciale transfers zijn genomen buiten de nieuwe regeling voor overmakin gen. Voorts wordt vernomen dat de overmaking van passagegelden wèl onder de nieuwe regeling vallen, maar 'er wordt op gewezen, dat over het algemeen de meeste grote maat schappijen slechts voor een zeer ge ring deel van de passagegelden over making aanvragen, daar zij deze in> bruiken. Derhalve is er geen enkele reden, te veronderstellen, dat verho ging van de passagetarieven noodza kelijk zou zijn. Tenslotte wordt nog vastgesteld, dat voor buitenlandse bedrijven thans de beperking van het winst transfer is vervallen. Na betaling van de verschuldigde -belasting mag de gehele overblijvende winst worden overgemaakt. Dit dient te geschieden tegen de officieel gelden de koers, waarbij uit het over te maken win§tbedrag ook de nog ver schuldigde transfertoeslag van 66 2/3 pet. moet worden betaald. Tot nog toe bestond een regeling, volgens welke overmaking van 40% van de gemaakte winst was toege- komsten normaliter voor de bestrij- staan. Aan belasting was eveneens 40 ding van onkosten in Indonesië ge- j pet. verschuldigd. Er heerste Zaterdagavond in Dja- kartaanse kringen van a handel geen eenstemmigheid oVer de interpreta tie van de nieuwe regeling. Men hoopte Maandag wederom toelichtin gen te ontvangen. Mau Mau-generaal gaf zich over In het afgelopen weekeinde heeft een Mau Mau-generaal zich overge geven en is een andere gevangen ge nomen. De Mau Mau-leitfer, die zich te Njeri overgaf aan de regering van Kenia, is „generaal Tanganyika", een van de 26 leiders, op wie de gevan gengenomen „generaal China" een beroep heeft gedaan zich over te ge ven. „Generaal Tanganyika" voerde het bevel over een bataljon van „gene raal China" in het gebied van de berg Kenia. Hij stond bekend als een van de meest meedogenloze bendelei ders. De gevangen genomen Mau Mau- leider is „generaal Katanga". Hij viel in 'het gebied van de berg Kenia ge wond in handen van de politie. „Neen", zei Semjonof Semjonof, de Russische Hoge Com missaris in Oost-Duitsland, heeft af wijzend geantwoord op het voorstel van zijn Westelijke collega's om be sprekingen te beginnen over verbe teringen in het verkeer tussen West en Oost-Duitsland, teneinde de ge volgen van de Duitse deling voor de bevolking ietwat te verlichten. De mogelijkheid tot het houden van dergelijke besprekingen werd door minister Eden reeds geopperd tijdens de viermogendhedenconfe- rentie te Berlijn. Semjonof gaf in zijn antwoord te kennen, dat dergelijke interne zaken het best door de betrokken partijen dus door de West Duitse en Oost Duitse regeringen zelf geregeld konden worden. In West Duitsland ziet men in dat antwoord een aanwijzing dat de Rus sische autoriteiten aan Oost Duits land binnenkort volledige „onafhan kelijkheid en souvereiniteit" zullen geven en dat de Russische Hoge Commissie zal worden ontbonden. Van directe besprekingen tussen West- en Oost Duitsland kan geen sprake zijn, want noch de Westduitse regering noch de geallieerde autori teiten erkennen Oost-Duitsland als staat of de Oostduitse regering als de vertegenwoordigster van de acht tien millioen Duitsers, die daar wo nen. Frederick Jewhurst te Ipswick ging dezer dagen eens kijken op een verkoping; hij deed 'ns een bod hier, hij deed 'ns een bod daar en vóór hij het Vist was hij j eigenaar van een huis. En voor een spotkoopje, nauwelijks 175 gulden. „Daar kan ik nooit een strop aan hebben", dacht Frede rick Jewhurst, maar hij vergat, dat er in zijn huis huurders woonden. Zodra deze huurders de lucht er van kregen, dat er een nieuwe huishaas was, kwa men ze met waslijsten verlan- ge.ns aandragen: allerlei drin gend noodzakelijke reparaties, een gescheurde muur, verrotte kozijnen, een plafond, dat op in storten stond, kapotte schoorste nen en lekkende afvoerpijpen. En nu kan Frederick Jewhurst zjjn huis niet eens meer kwijt, want de gemeenteraad van Ips wich gaat het huis op de lijst zetten van onbewoonbare wonin gen, die rijp zijn voor de sloper. Z.K.H. Prins Bernhard, die op het ogenblik in de Verenigde Staten ver toeft, werd Zaterdag door President Eisenhower op het Witte Huis ont vangen. De Prins en de President poseerden in opgewekte stemming voor onze fotograaf (Radiografisch overgebracht foto A.N.P.) Nationalisten gearresteerd I communistische partij op Porto Rico. De meeste partijleiders onder wie de voorzitter werden gearresteerd. De i partij telt slechts ongeveer honderd leden en hoewel zij algehele onafhan- Een commissie van het Amerikaan-]ielgkheid van de Verenigde Staten se Huls van Afgevaardigden zal over wenst, had de voorzitter zich vorige enige tijd een voorstel in behandeling duidelijk gedistancieerd van de nemen tot het houden van een volks- schietpartij in het Congres stemming in Porto .Rico opdat men Al„ - j .J o Om te voorkomen dat ex-president op die manier kan vaststellen of de Xruman die 0 ,het ogenblik een be- bevolking al dan met afhankelijk van 20ek aan Ncw'York bsrengti zou wor_ bevolking al dan niet afhankelijk de Verenigde Staten wil zijn. Dit voorstel is kort na de schietpartij van vorige week Maandag ingediend, maar voorzitter Miller wil met de be handeling wachten tot de gemoederen iets minder verhit zijn. In San Juan, de hoofdstad van Por to Rico, zijn Zaterdag 36 nationalis ten gearresteerd, onder w!e hun lei der Albizu Compos. In 1950 is Cam pos tot 54 jaar gevangenisstraf ver oordeeld als leider van een opstand die onderdrukt kon worden, maar waarbij vijftig mensen om het leven zijn gekomen. Hem was in Septem ber van het vorig jaar door de gou verneur van 't eiland gratie verleend. Deze gratie is hu ingetrokken. Na de maatregelen tegen de natio nalistische partij is de politie giste ren opgetreden tegen de zeer ldeine den lastig gevallen door de ontevre den Portoricanen, heeft de politie hem voor de duur van zijn bezoek met een lijfwacht van veertien man omringd. INBRAAK TE ROTTERDAM. Vrijdagavond is ingebroken in de woning van een weduwe te Rotter dam, waar alle kamers grondig wer den onderzocht en uit een linnen kast op de slaapkamer is een geld kist, inhoudende een groot aantal sieraden en een nog niet te bepalen bedrag aan geld ontvreemd. De poli tie vond bij onderzoek op het open land achter de woning de geldkist terug. De waardevolle voorwerpen waren er uit. „Acht stakers van de Amstelstad" in Nederland „Vorige kapitein werd ontslagen, omdat hij te veel voedsel gaf!" Zondag zijn acht van de twintig leden van de bemanning van het Neder landse vrachtschip Amstelstad", die in de Japanse haven Otaru op Hok kaido na een ruzie tussen een stoker en de eerste stuurman van het schip zijn gelopen, met het K.L.M.-lijntoestel uit Tokio op Schiphol aangekomen. Er waren er nu slechts acht, omdat in het vliegtuig geen plaats meer was. De overigen zullen dezer dagen volgen. Na hun aankomst zijn de acht zeelieden in opdracht van de officier van justitie te Amsterdam langdurig verhoprd door de groepscommandant van de recherche van de rijkspolitie te water. Medegedeeld is, dat het hier een voorlopig onderzoek betreft in afwachting van nadere gegevens van de overige leden van de bemanning en van de scheepsleiding. Pas als al die gegevens binnen zijn. kan blijken of een vervolging tegen deze zeelieden zal worden ingesteld. Na het verhoor, dat in totaal enige uren duurdè, konden de zeelieden op eigen gelegenheid naar huis gaan. was bij dit onderhoud aanwezig. Ver dere grieven van de bemanning wa ren. dat de stuurmechanisme niet in orde zou zijn en dat twee reddings boten lek zouden zijn". Van boord gegaan. De kapitein heeft de schouders op gehaald en gezegd, dat hij er niet aan dacht de eerste stuurman van het schip te sturen. Daarna hebben de 21 leden van de bemanning het schip verlaten en zijn naar het agentschap in Otaru gegaan. De bootsman heeft zich daarna laten overhalen om weer aan boord te komen. Door agenten van de Japanse politie zij wij weer aan boord gebracht. De kapitein wil de de overgebleven vier mannen van de delegatie en Schirman echter niet meer aan boord hebben en toen zij weer door de politie van het schip werden verwijderd hebben wij ons bij hen aangesloten." Mes in broeksriem. Prins vertelde voorts, dat verte- fenwoordigers van de Japanse zeebe en bond de klachten van de beman- ning ongegrond hebben bevonden koppen by elkaar hadden gestoken, i na een on:derzoek aanboord van de het schip verlaten. Ook Schirman 1 „Amstelstad". „Maar" zo zei hij, „ze Slechte verzorging. De 19-jarige matroos G. Prins uit Amsterdam vertelde, dat het zijn eerste reis op de „Amstelstad" was, hoewel hij al ruim anderhalf jaar bij de maatschappij „Amsterdam" werkzaam was. „Voor deze reis, die op 6 November begon, was een hele nieuwe bemanning op het schip ge zet. De vorige kapitein moet ontsla gen zijn, omdat hij te veel eten gaf, en dat kostte de maatschappij te veel geld. Het eten, dat wij kregen, was slecht bereid. Bovendien was de lig ging slecht", aldus deze matroos. „De stuurman of wij". Hij gaf vervolgens het relaas van de gebeurtenissen in Otaru. „Toen de eerste stuurman de stoker Schir man in zijn hut een stomp tegên het oor had gegeven, was de maat vol. Een delegatie van vijf man, bestaan de uit Antheunisse, Blankenzee, de stoker Schuurman, de olieman Wit- houd en bootsman van Wijngaarden is naar de kapitein gegaan en heeft geëist, dat de eerste stuurman van boord zou gaan. Zo niet, dan zouden de 21 leden van de bemanning, die do hebben niet kunnen controleren of de sloepen werkelijk lek waren". Op de vraag hoe hij dan wist, dat er twee sloepen lek waren zei Prins, dat het door de bootsman was verteld. Prins vertelde ten slotte, dat de eer ste stuurman al eerder tijdens de reis dreigingen had geuit. „Enige malen heeft hij met een mes gedreigd, dat hij in de broeksriem bij zich droeg". De stuurman sloeg. De 30-jarige stoker C. P. Schir man uit Amsterdam, die de ruzie met de eerste stuurman kreeg, ver telde, dat hij op zijn vrije dag op dracht kreeg de winches te smeren. Hij wilde het niet en werd toen in de hut van de eerste stuurman ge roepen. „In tegenwoordigheid van de eerste machinist heeft de eerste stuurman mij toe een stomp tegen het oor gegeven, waardoor het bloed er uitliep". Schirman zeide voorts, dat kort na het vertrek uit Amsterdam de bootsman gezegd had, dat de beman ning over diverse dingen moest kla gen. De 27-jarige olieman W. R. Swart uit Amsterdam vertelde ook, da^het eten slecht toebereid was. Hij voegde er aan toe: „Het meeste was voedsel van de vorige reis". 8 (Geldig van Maandagavond y tot Dinsdagavond. Opgem. te S 10 uur). OPKLARINGEN c Overwegend droog weer met flinke opklaringen, maar van- nacht en morgenochtend hier o en daar mist. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot y matige Zuidelijke tot Zuidoos- 8 telijke wind. Vannacht kouder; 3 morgen overdag ongeveer de- y zelfde temperaturen als van- 8 daag- Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Pastoor te Medemblik, de Weleerw. heer G. Heemskerk; tot Pastoor te Oud-Beijerland, de Weleerw. heer J. B. M. Blankers, die kapelaan was te Rotterdam (H. Jo seph Tot Rector van het St. Aloysiusge- stiebt te 's-Gravenhage, de Weleerw. heer H. M. J. Brans. Tot Rector van „Alverna" te Aer- denhout, de Weleerw. heer H. A. J. Roosen, die Assistent was te Bloe- mendaal. 9 Maart: zon op 7.10; onder 18.32; maan op 8.27; onder Het weer in Europa De weerraporten van hedenmor gen 7 uur luiden: v/eer temp. HELSINKI ijsnaalden 1 c OSLO nevel 2 STOCKHOLM geheel bew. 1 KOPENHAGEN regen 11 LONDEN mist 1 AMSTERDAM regen 7 BRUSSEL zwaar bcw. 7 PARIJS zv/aar bew. 8 BORDEAUX licht bew. 5 GRENOBLE onbew. 2 NICE licht bew. 4 WARSCHAU mist 1 BERLIJN nevel 1 FRANKFORT nevel 3 MUNCHEN licht bew. 4 ZURICH licht bew. 4 GENEVE licht bew. 4 LOCARNO licht bew. 1 WENEN nevel 0 INNSBRUCK licht bew. 6 ROME licht bew. 3 Korreltje Zelfs de zachtmoedigste man ka-- niet in vrede leven, als het zijn boz buurman niet behaagt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1