Gaat China Ruslands voorbeeld volgen McCarthy-isme Frankrijk bereid tot wapenstilstand in Indo-China Mits aan' verschillende voor waarden is voldaan Zware kluif voor de sneeuwploeg Aanslag op nieuwe sultan van Marokko S)e £eidüi(2o\Vca Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 6 MAART 1954 45ste JAARGANG No. 13136 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1951 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5" men op het ogenblik in Amerika heel wat te stellen heeft. Hij is een soort legale roverhoofdman, die car rières en reputaties rooft en de schrik is van alle ambtenaren in de Ver. Staten. Zelfs Eisenhower, de president zelf, is tegen hem te velde getrokken, maar heeft hem met zulke fluwelen handschoenen aangepakt, dat McCarthy zei: „Laat me niet lachen" en gewoon doorging. Voor degenen, die de ontwikkeling van de situatie in Amerika de laatste jaren niet zo op de voet hebben ge- gevolgd, zal het wel een raadsel zijn, hoe een dergelijke man zo'n macht kan uitoefenen en een terreur heeft kunnen ontketenen, welke weinig on derdoet voor die van de Russen. De zaak zit zó. Vier jaar geleden werd een parlementaire commissie in het leven geroepen om een onder zoek in te stellen naar on-Ameri- kaanse activiteiten, d.w.z. naar com munistische activiteiten. Se- 0 nator McCarthy werd daar van de voorzitter, want hij was de' gangmaker geweest door te komen aandragen met een lijst van 205 personen, die bekend stonden als leden van de (toen nog niet verbo den) communistische partij en die niettemin allemaal werkzaam waren als ambtenaar op het departement van buitenlandse zaken. Sinsdien heeft McCarthy een verwoede jacht gemaakt op allerlei communisten of communistisch getinte personen in overheidsdienst. Op zichzelf zou men hem dat noch in Amerika noch daarbuiten erg kwalijk genomen hebben, want be halve de communisten zelf zijn vrij wel alle anderen er van overtuigd, dat communisten niet thuis horen in een democratisch stelsel en zeker niet in het bestuur daarvan, omdat zij zowel krachtens him leer als in de practijk verklaarde doodsvijanden van de democratie zijn. Het is toch al te dol, dat men diegenen in het bestuur van een instelling zet, die van het principe uitgaan, dat deze instelling zo gauw mogelijk moet worden opgeruimd. Bovendien heeft de practijk bewezen, dat deze heren van hun positie misbruik maken door allerlei geheimen te verraden aan een mogendheid, die gewoonlijk niet genoemd wordt, maar die iedereen kent. Het is dus niet de arbeid van McCarthy als zodanig, welke onrust wekt in de Vér. Staten, maar veel- van Roy en in New York Eerst moet Laos geheel ontruimd zijn De Franse regering heeft zich officieel bereid verklaard met de Vietminh in onderhandeling te treden over een wapenstilstand en een eventuele vre de in Indo-China, maar zij heeft hier tegelijkertijd enige voorwaarden aan verbonden, die voor de Vietminh wel eens niet acceptabel zouden kun nen zijn. Premier Laniel herhaalde in een juichende Assemblée: „Wij zullen even min als de Amerikanen in Korea een onvoorwaardelijke overgave van de vijand eisen alvorens met hem geconfereerd te hebben." Hij zeide, dat Frankrijk's hoop in de eerste plaats gericht was op de ko mende conferentie in Genève, waaraan ook door China zal worden deelge nomen. I 3. Er zou een neutrale zone nie- I mandslan.d moeten geschapen wor den rond het vitale gebied van de Rode Rivier-delta, het „kerngebied" van de Franse defensie. De naar schatting 70.000 man Vietminh-troepen, die in deze „rijst schuur" van Indo-China geïnfiltreerd zijn en die nu zelfs drieste aanval len op de buitenwijken van Hanoi ondernemen, moeten alle het gebied ontruimen. 4. In het woeste bergachtige ge bied van centraal Vietnam moeten de roden zich terugtrekken in nauw keurig afgebakende zones. DE VOORWAARDEN De Franse premier somde de voor waarden op voor een eventueel be stand: 1. De volledige ontruiming van Laos door de Vietminh-troepen. 2. Eveneens moeten tegelijkertijd alle roden troepen uit Cambodja, het meest Zuidelijk gelegen land van de drie geassocieei de staten van In do-China, teruggetrokken worden. ZIJ WAREN WAT VAN PLAN! Vrijdag is te New York een grote partij wapens van Amerikaanse ma kelij gevonden. Naar aanleiding daar van zijn twee Cubanen gearresteerd, die behoren tot een organisatie, wel ke gekant is tegen hèt bewind van de huidige president van Cuba, generaal Batista. Het zijn Mario Cruz en Ro berto Acevedo. 5. In het Zuiden van Vietnam, rond het gebied van Saigon, moeten de rode eenheden ontwapend of geëva cueerd worden. „U ziet welk een buitengemene veelheid van problemen opdoemen bij een staakt-het-vuren voordat men tot onderhandelingen overgaat" aldus Laniel. Staking om de macht Honderden New Yorkse havenar beiders, betrokken bij een strijd om de macht in het havengebied van New York tussen twee vakvereni gingen, hebben gisteren geweigerd aan het werk te gaan. De kans is groot dat daaruit een grote staking onder alle havenarbeiders zal ont staan. Twee vakverenigingen betwisten elkaar de macht over de vele dui zenden arbeiders die in de haven van New York werken. Het Amerikaanse vakverbond A. F.L. heeft de bond van lossers (L L.A.) van zijn lidmaatschap uitge sloten en een nieuwe bond van los sers opgericht. Als tegenmaatregel besloten de leden van de oude bond te weigeren vrachtwagens te laden of te lossen, die door chauffeurs van de A.F.L. worden bestuurd. Het gerechtshof te New York gelastte naar aanleiding daarvan Donderdag de leden van de oude bond geen onderscheid te ma ken. Deze uitspraak heeft tot de sta king geleid. Waarom is Mao nog steeds „op vacantie"? Dr. J. H. van Roijen (links), de Nederlandse Ambassadeur in de Ver. Staten, voert het woord voor een vergadering van 't Instituut voor Inter nationale Opvoeding in New York. In het midden dr. Harold A. Voorhis, vice-president en secretaris van de New Yorkse Universiteit en hoofd van de NederlandAmerika Stichting, rechts zit Kenneth Holland, president van het Instituut. De vergadering was belegd door het Instituut in samen werking met de Stichting. Dr. van Roijen sprak over culturele uitwisseling tussen de Ver. Staten en Nederland. Toeng. Toen Mao vorige maand de bijeen komst van het centrale comité der Chinese communistische partij niet bijwoonde en officieel werd gezegd, men is beter dan genezen en het is_t gemakkelijker een fout te verbete-1 CollCCtiCVC IcidillG ren, zolang die nog klein is en geen grZ "SRrer-be- j Het officiële orSaan ven de Chine- staat in de Veiligheidsraad, is ook se communistische party, het „Volks- oPI een recht, waar iets voor te zeggen I dagblad van Peking heeft gisteren, dat hij „met vacantie" was, kwamen valt, maar als het gebruik ervan een °P verjaardag van Stalins dood, er allerlei geruchten los, volgens misbruik wordt, is het levensgevaar-! m hoofdartikel beëindiging van welke hij overleden, of op zijn minst eer de manier waarop. Volgens het' lijk. Zo is het recht van enquête van! h.et eenhoofdige leiderschap der par- ongeneeslijk ziek zou zijn. oordeel van vele Amerikanen gaatde volksvertegenwoordiging een on- Jty, ®n instelling van een collectieve Na dit artikel in het partijblad vra- hij veel te ver in zijn ketterjacht en misbaar correctief op het beleid derj 2®n Westelijke diplomaten zich nu gebruikt hij methoden, welke voor i regering, maar het moet niet zover fi jj vrije burgers onverdraaglijk zijn. j doorgedreven worden, dat de com- Zelfs zover gaat ihij, dat niet alleea missie op de stoel der regering gaat de democraten maar ook een groot zitten of de leden der uitvoerende deel van de republikeinen (zijn eigen macht alle gezag en autoriteit ont- van Stalin heeft partijgenoten) zich tegen hem keren. Zelfs president Eisenhower heeft zich openlijk tegen hem uitgesproken, hoewel de president de senator niet met name noemde. „Wij streden tegen onszelf, wan neer wij met opzet of door onbezon nenheid methoden toepassen, die in tegenspraak zijn met de Amerikaan se beginselen van rechtvaardigheid en eerlijkheid", aldus de president. Waarmede de president de voorzit ter van de commissie tegen on-Ame- rikaanse activiteiten beschuldigt vhn een activiteit, welke zeer on-Ameri- kaans is. McCarthy trekt er zich evenwel niets van aan. „Een storm iri een glas water", zegt hij. £R IS BEHALVE DE KWESTIE van het fatsoen nog een an dere kwestie in het geding, n.l. de staatsrechtelijke kant van het geval. Evenals in Europa met name ook m Nederland kent men in Ameri ka het beginsel van de scheiding der drie machten. De wetgevende macht, de uitvoerende macht en de rechter lijke macht zijn in Amerika nog ster ker dan hier van elkaar gescheiden en van elkaar onafhankelijk. De uitvoerende macht de regering heeft niets te vertellen over de volks vertegenwoordiging, welke de wet ten aanneemt, of verwerpt, terwijl omgekeerd de volksvertegenwoordi ging de regering de vrije hand moet laten in de uitvoering van de wetten en in de opbouw van haar eigen ap paraat. Toch staan deze twee nooit geheel los van elkaar, want de volks vertegenwoordiging heeft het recht van enquête, het recht van onder zoek, waarmee zij achteraf het be leid der regering kan controleren. Wanneer dus de volksvertegen woordiging van dat recht van en quête gebruik maakt en een com missie benoemt, kan deze commissie allerlei personen dagvaarden en on dervragen. Dat is haar goed recht. Maar het is duidelijk, dat zij door van dit recht geen behoorlijk maar een onbehoorlijk gebruik te maken het staatsrechtelijke democratische beginsel van de scheiding der mach ten in ernstige mate in gevaar kan brengen. Dan krijgen we op de duur dezelfde toestanden als in de politie staten, waar het de regering en de regering alleen is, welke de lakens uitdeelt, waar de volksvertegenwoor diging niets anders is dan een ja- knikkende automaat en de rechter lijke macht slechts een instrument, dat zich geheel voegt naar de hand van de regering. Nu zijn we niet bang, dat we van daag of morgen in de krant zpllen lezen, dat McCarthy president Eisen hower heeft afgezet en zelf de macht in handen heeft genomen Amerika is nog geen Egypte maar voorko- neemt, door ze om het minste wisse wasje als verdachten te behandelen. het overlijden plaatsgevonden. Dit artikel heeft in de Westelijke hoofdsteden de nodige sensatie ge wekt, omdat het in verband wordt gebracht met de reeds enige weken durende afwezigheid van Mao tse af, of de Chinese leiders willen voor bereiden op een verdeling van Mao's bevoegdheden in geval van zijn over lijden. Naast de geruchten, dat Mao over leden zou zijn, hebben er reeds vóór zijn afwezigheid uit Peking berichten gecirculeerd, dat de Chine se leider zou lijden aan tuberculose, een hartkwaal of een ongeneeslijke nierziekte. Niet op het appél. In ieder geval ontbrak hij gisteren op de officiële herdenkingsplechtig heid van Stalins dood, welke te Pe king plaats had. Volgens andere berichten zou hij zich voor herstel te Chinwangtao, een vacantie-oord aan de Golf van Chihli, ten Oosten van Peking, be- vinden. Wanneer dit herstel inderdaad lang zou duren, zou het hoofdartikel ten doel kunnen hebben de openbare mening voor te bereiden op een be stuur door de partijleiding als geheel, voor de duur van Mao's ziekte. Nieuwe ster. KARDINAAL MAS SEMI OVERLEDEN Kardinaal Massimo Massimi, die reeds verscheidene jaren ziek was, is overleden. Het kardinaalscollege, dat sedert het consistorie van Januari 1953 voltallig was, telt nu dus 69 le den. Kardinaal Massimi werd op 19 April 1877 te Rome geboren en zijn gehele carrière heeft hij in de Ro meinse ourie gemaakt. Hij was deken van de Rota en na zijn verheffing tot kardinaal, door Paus Pius Xn in 1953, werd hij benoemd tot voorzit ter van het kerkelijk hof van cas satie. ZWEEDSE VISSERSBOOT VERGAAN. De Zweedse vissersboot „Miriam" is ter hoogte van de Noorse haven Kristiansund vergaan. De uit zes kop pen bestaande bemanning heeft ge poogd zich in de reddingsboot in vei ligheid te brengen. ,Men heeft echter de stoffelijke overschotten van twee opvarenden gevonden. Het is nog niet bekend, wat van de vier anderen is geworden. Bertha's bewaking opgeheven Het sluiten van een huwelijk in Malakka heeft zijn weerklank ge vonden in Nederland. Dezer dagen is nl. Mansoer Adabi in het huwelijk getreden, een man, die indertijd „getrouwd" was met Bertha Hertog, welk huwelijk ongeldig is verklaard. Zoals men zich herinnert heeft het toen heel wat moeite gekost om dit r Nederlandse meisje uit Malakka weg STOCKHOLM BOOT OP GANGES GEKAPSEISD. Woensdag is midden op de Ganges een boot gekapseisd met 150 passa giers aan boord, die op weg waren naar een godsdienstige plechtigheid. 40 Personen worden nog vermist, men heeft 10 lijken geborgen. Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur. VEEL WIND Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht harde Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. familie Hertogh te Bergen op Zoom i bewaakt door de poli- WENEN i. TMK'QRT? In dat geval zou het artikel tevens ten doel hebben vertrouwen in te boezemen in het partijbestuur, dat onder leiding staat van Lioe Sjao-sji, die uitverkoren was om op de laat ste partij vergadering een grote rede te houden. In Lioe ziet men de man, die Mao vermoedelijk als president zal opvol gen in geval van diens dood. Hij is een der voornaamste theoretici van de partij en neemt een tussenpositie in tussen de pro-Russische elemen ten in de partij en de „oude school", die jarenlang onder de moeilijkste omstandigheden tegen de nationalis ten van Tsjiang Kai-sjek hebben ge-1 hoord. vochten, zonder hulp van de Russen. I Dat is nu achter de rug. te krijgen en terug te brengen bij haar ouders, die haar tijdens de Ja panse bezetting van Ned. Oost Indië waren kwijt geraakt. Omdat men bang was, dat fanatie ke Oosterlingen het kind uit Bergen op Zoom zouden ontvoeren, stond het onder voortdurende politiebewa king. Nu de „echtgenoot" in Malak ka evenwel hertrouwd is, ducht men geen ontvoeringspogingen meer en is volgens het Alg Dagblad, de bewa king opgeheven. Tot nu toe werd het huis van de 7 Maart: zon op 7.14; onder 18.29; maan op 7.38; onder 22.25. 8 Maart: zon op 7.12; onder 18.31; maan op 8.00; onder 23.54. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI mist 1 c OSLO nevel 1 STOCKHOLM regen 0 KOPENHAGEN geheel bcw. 1 LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO zwaar bew. onbew. onbew. zwaar bew. onbew sneeuwbui onbew. sneeuw nevel geheel bew. geheel bew. regen onbew. 1 dag en nacht t tie. Waneer men belde, opende een INNSBRUCK rechercheur de dei^r. Een kans om ROME een der leden van de familie Her togh te spreken kreeg geen vreemde. Had men een buitenlands accent of een Indisch uiterlijk, dan kon men er ?eker van zijn, binnen enkele mi nuten per overvalwagen naar het politiebureau te worden overge bracht, waar men grondig werd ver- Toenemende wind In moskee van Marrakesj Het Zuiden van Noorwegen heeft de laatste dagen te kampen met abnor maal zware sneeuwval, welke vrijwel al het verkeer lamlegt en vooral de steden en dorpen aan de kust meer op een nederzetting in de ijsvelden van de Noordpool doet gelijken dan op een plaats in een land waar de bescha ving met al zijn voordelen al lang is doorgedrongen. Hoe het zij, het lijkt ons maar eng om des ochtends bij het apenen van de voordeur tegen een dergelijke sneeuwberg aan te kijken. En dan maar wachten op de sneeuw ploeg ren, werd een stevig cordon rond de moskee getrokken. Uit de menigte voor het gebouw steeg een woedend geschreeuw op doch de mensen I bedaarden, toen zij de sultan zonder De sultan van Marokko en drie 1 hulp naar zijn auto zagen gaan. Hij leden van zijn gevolg werden giste- had slechts onbetekenende wonden ren licht gewond, toen tijdens hun aan het hoofd, ofschoon een der gra- bezoek aan een moskee in Marrakesj naten (van Italiaanse makelij) aan twee handgranaten ontploften. /:jjn voeten was geëxplodeerd. De dader heeft de aanslag met zijn El Glaoui bleef ongedeerd bij de leven moeten boeten. Nauwelijks had ze aanslag de tweede in twee we de pasja van Marrakesj, El Glaoui, ken in dezelfde moskee. (De eerste die ook in het gezelschap van de sul- was op El Glaoui zelf gemunt). De tan was, de man gezien, of hij greep sultan, Moulay Mohammed ben Arafa, bliksemsnel in zijn wijde jas naar I bezocht Marrakesj op zijn eerste reis een pistool en schoot.... De man door het domein, sinds hij als sultan viel, en even later had de toestor- in Augustus werd geïnstalleerd, als mende lijfwacht met gevelde bajonet I opvolger van de door de Fransen af- het lot van de overvaller bezegeld, gezette Sidi Mohammed ben Yoessef Zodra de explosies verklonken wa-1 (zijn neef). Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste dagen werd het weer in Nederland beheerst door een bo ven de Noordzee gelegen depressie, hetgeen bijna overal buien tot ge volg had. In deze toestand kwam vandaag verandering, doordat de depresesie snel in betekenis afnam en in Oostelijke richting verdween, terwijl tegelijkertijd een zwakke rug van hoge druk zich over ons land I begon uit te breiden. De aanvoer van onstabiele lucht kwam tot staan 'en langdurige opklaringen traden op. De weersverbetering is echter maar van korte duur, want er zijn al weer twee depressies op weg naar West-Europa. De eerste, die zich vanmorgen tus sen IJsland en Schotland bevond, beweegt naar het Zuidoosten. De tweede, op ongeveer 800 kilometer ten Westen van Ierland gelegen, komt vrij 'snel naar het Oosten. Het gevolg van deze ontwikkeling is, dat de bewolking weer zal gaan toene men, terwijl bovendien op regen moet worden gerekend Korreltje Deze tijd heeft behoefte aan vende voorbeelden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1