S)e CoicbeSoii/fcci/nt President stelling Eisenhower neemt tegen McCarthy McCarthy op z'n vingers getikt „WIJ SCHIETEN ONS DOEL OP DIE MANIER VOORBIJ" „Generaal vrede China stichten gaat Om de macht in Cairo Ontploffing in Den Haag Efectrische centrale in de lucht gevlogen Geen sinaasappelen tekort Longkanker en uitlaatgassen NederL protest afgewezen Extra-heffing op transfer- gelden uit Indonesië Directeur: C. M. v. HAMEHSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 4 MAART 1954 45ste JAARGANG No. 13134 .i i —Fapengracht 32, TcL 30015. Adm. en Adv. 20836, Abonn. 20933, Gilo 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 I Q.5Q p. w„ t 2.15 p. mnd., I 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 11.5" McCarthy noemt het een storm in een glas water President Eisenhower heeft gisteren de methoden, waarvan senator McCarthy zich bedient in zijn „strijd tegen het communisme" publiekelijk en formeel veroordeeld. Wij schieten ons doel voorbij, aldus de president indien wij hetzij met opzet, hetzij uit zorgeloosheid methoden volgen, die niet stroken met de Amerikaanse begrippen van rechtvaardigheid en „fair play". Deze verklaring legde Eisenhower af op een persconferentie te Washington, welke enorme belangstelling genoot. omdat Zwicker volgens Stevens bele digd was. Toch heeft Stevens zijn af wijzende houding tegenover McCar thy's onderzoek moeten laten varen en hij heeft er tenslotte zelfs in toe gestemd aan McCarthy alle namen bekend te maken van hen, die bij de promotie van Peress betrokken wa ren geweest. President Eisenhower gaf gisteren toe, dat het departement in de zaak- Peress ernstige fouten had gemaakt. „FAIR PLAY", GEEN BELEDIGINGEN. Men had met spanning gewacht op het moment, dat de president stelling zou nemen tegenover de actie van senator Mc Carthy, zijn partijgenoot. Het McCarthyisme is de laatste weken immers weer tot een nieuwe climax gestegen, doordat de senator zich niet ontzag een generaal van het Ameri kaanse leger bij een der getuigen verhoren voor zijn „speciale commis sie van onderzoek" te beledigen. Eisenhower noemde McCarthy gis teren bij zijn beoordeling van diens methoden echter niet met name. De president deed de toezegging, dat ambtenaren van de uitvoerende macht zijn onvoorwaardelijke steun zouden hebben, indien zij er op aan drongen, dat ambtenaren, die voor enigerlei commissie van onderzoek moesten verschijnen, behoorlijk be handeld zouden worden. De president liet duidelijk blijken, dat zijn verklaring tegen senator Mc Carthy gericht was, door aan generaal Zwicker, de officier, van wie de se nator had gezegd, dat hij „niet in staat was de Amerikaanse uniform met ere te dragen", speciale lof toe te zwaaien en er op te wijzen, dat hij wegens dapperheid op het slagveld was onderscheiden. Waar het om ging. De aanleiding tot de scherpe te genstelling tussen McCarthy en de Amerikaanse legerleiding was de af- faire-Peress. Deze Peress was legertandarts en had geweigerd vragen te beantwoor den over zijn politieke betrouwbaar heid. Desondanks was hij van kapi tein tot majoor bevorderd en eervol uit de dienst ontslagen. Senator Mc Carthy ontdekte dat en riep Peress' commandant, generaal Zwicker, voor zijn commissie van onderzoek. Tegen Zwickers verhoor verzette de minis ter voor het leger Stevens zich heftig, Op een vraag van een der journalis ten, of hij nog commentaar had op de beschuldiging van McCarthy, dat hoge legerofficieren in de affaire-Pe- ress communisten trachtten schoon te wassen, antwoordde Eisenhower: Daar geloof ik geen minuut aan. Ook verwierp de president McCarthy's eis, dat minister Dulles verantwoording zou afleggen over zijn besluit om de personeelschef van het State Depart ment McL^od (een vriend van Mc Carthy) te ontheffen van het toezicht op personeelszaken. Eisenhower wees er op, dat kabinetschefs en departe mentshoofden geheel verantwoorde lijk waren voor hun interne regelin gen. „Storm in 'n glas water". Kort nadat Eisenhower zijn pers conferentie had beëindigd, riep Mc Carthy de journalisten bij elkaar. Hij noemde de opwinding „een storm in een glas water". Uit Eisenhowers woorden had hij slechts deze conclu sie getrokken: De president en ik zijn het eens over de noodzaak om het communisme uit te roeien. Blijk baar zijn wij het oneens over de wij ze, waarop wij hen, die de commu nisten beschermen, moeten aanpak ken. Om z'n zwarte huid te redden Met behulp van de enige weken ge leden gevangen genomen Mau Mau- leider „generaal China" is men zoals gisteren reeds gemeld bezig om contacten te leggen met de ben den van de Mau Mau-organsaties in de oerwouden van Kenia. Men hoopt daarmee een massale capitulatie van de terrenr-benden te kunnen bewer ken. Het denkbeeld is van „generaal China" zelf uitgegaan. Na zijn gevangenneming in Januari jl. zag hij zijn terdoodveroordeling aankomen en om z'n huid te redden deed hij het voorstel om pogingen aan te wenden om de vrede te her stellen. Na lang aarzelen zijn de Engelsen daarop ingegaan en de eerste berich ten zijn niet ongunstig. Persoonlijk schreef hij brieven aan 26 leideFs van de Mau Mau, waarin hun vi*ijgeleide werd beloofd voor het geval zij wilden komen onderhan- tt DE KOFFIEPRIJS Ons bericht van gisteren, betref fende de verhoging van de koffie- en theeprijzen is een fout geslopen. De koffie wordt niet verhoogd met 22 cent per halve kilo zoals werd vermeld doch met 22 cent per 250 gram, dus per half pond. Hedenochtend omstreeks kwart over zeven heeft zich een ontploffing voorgedaan in de electrische centrale aan de Schenkkade te 's Gravcnhage. Na de ontploffing is brand uitgebroken. Er werd niemand gewond. Een transformatorhuisje is uit elkaar gesprongen. De muren werden meters ver weggeslingerd. Het gebouwtje staat in Voorburg dicht bij de grens met Den Haag. De brandweer heeft de brand onder de knie. In Den Haag is overal de electrische stroom uitgevallen. De treinen tussen Schiedam en Leiden kwamen stil te liggen. Doordat de N.S. overschakelde op een ander net kon zij spoedig het trein- Het blijkt achter de schermen in verkeer tussen Schiedam en Leiden weer hervatten. Ook de stroomvoor- Cairo nog niet rustig te zijn, omdat1 ziening in Den Haag heeft slechts enkele uren stilgelegen. Te omstreeks de hoge heren het niet eens zijn met half tien reden de trams weer en konden de Hagenezen weer van de elec- elkander. Ondanks de verklaring van triciteit gebruik maken, president Naguib, dat hij en de Re- volutionnaire Raad weer volledig samenwerken, doen hardnekkige be richten de ronde, dat er misverstand bestaat over de voorwaarden, waarop Naguib werd uitgenodigd het presi dentschap weer op zich te nemen. I a L J IJ Kolonel Nasser en de jonge offi- OnROOp ltl andere landen eieren van de Revolutionnaire Raad Uo/l Qflnrrne aersrhil oti schijnen te denken dat Naguib bereid neTl dPaans VerSCMl Op is het ambt als een eervolle functie dragen zonder werkelijke be- Is er enig verband te constateren? Op de jaarlijkse vergadering van de Oostenrijkse vereniging voor het onderzoek en de bestrijding van kan ker te Wenen heeft dr. A. Neuhold van het Pathologisch-anatomisch In stituut aldaar een voordracht gehou den over longkanker. De conclusie van dr. Neuhold was, dat de meeste gevallen van longkanker voorkomen in grote steden, bijzonder in Wenen. Hoe kleiner de stad is, des te min der komt longkanker voor. Op het platteland ontbreekt de ziekte prac- tisch geheel. En in deze grotere ste den is het weer in heèl speciale be roepen, dat deze ziekte voornamelijk wordt geconstateerd: chauffeurs, bij zonder die van dieselmotoren. Wel moest dr. Neuhold constateren, dat het toenemen van longkankerge vallen parallel gaat met een stijgen van het tabaksverbruik. Hij was ech ter van mening dat het roken niet de enige oorzaak is, daar er op het plat teland, waar longkanker bijna niet voorkomt, zeker niet minder gerookt wórdt dan in Wenen. Lord Lucas of Chilworth, lid van Vluchtelingenstroom vloeit weer Sedert het einde van de koude- periode neemt de stroom van uitge wekenen uit Oost-Duitsland weer met sprongen toe. De Westduitse minis ter voor vluchtelingenzaken, prof. Oberlander, schatte deze toeneming op ongeveer veertig procent. Nadat in Februari slechts 5.961 Oostduitsers zich in West-Berlijn hadden laten inschrijven onge veer 2.000 minder dan in Januari melden zich nu weer gemiddeld 500 uitgewekenen per dag. Vooral het aantal jongemannen neemt toe als een gevolg van de omstandigheid, het Britse Hogerhuis, heeft aange drongen op strengere toepassing van de wet, waarin het voortbrengen van te grote hoeveelheden uitlaatgassen door motorvoertuigen, strafbaar wordt gesteld. Lord Lucas is namelijk van mening, dat de snelle toeneming van het aantal gevallen van longkan ker in Groot-Brittannië „schijnt te wijzen op een nieuwe en belangrijke factor, welke het ontstaan dezer ziekte in de hand werkt", en hij meent, dat deze factor verontreini ging van de atmosfeer door uitlaat gassen afkomstig van diesel- en ben zinemotoren, zou kunnen zijn. delen over overgave. Vt)f hoofden hebben al bevestigend op de brieven van hun vroegere makker geant woord. Generaal China heeft de Engelsen veel geleerd over de manier van werken van zijn organisatie. Toen hij, in gezelschap van Britse officie ren de brieven ging bezorgen, bleek dat de Mau Mau over een goed wer kende veldpost beschikt. De brieven werden op plaatsen ver borgen, die steeds hadden gediend als brievenbussen in het oerwoud. Soms waren het holle bomen of een bepaalde tak aan een boom, soms waren het grote stenen, waar de brie ven eenvoudig onder werden verbor gen. Het schijnt dat onder de leden van de Mau Mau er zeer velen zijn die menen dat verder vechten de moei lijkheden maar kan vergroten. Ge neraal Ohina heeft die indruk al thans gewekt en hij wordt door de gebeurtenissen in het gelijk gesteld. Tijdens de onderhandelingen die het gevolg kunnen zijn van de nu ge legde contacten zal de strijd tegen de Mau Mau worden voortgezet met de zelfde hardnekkigheid als waarmee hij tot nu toe is gevoerd. Alleen die genen die zich komen overgeven of over overgave komen praten zal een vrijgeleide worden gegeven. Wanneer de onderhandelingen mislukken, zul len zij niet gevangen worden geno men. Sinds haar ontdekking in het voor jaar van 1950 heeft de geheime in landse organisatie, die bekend staat als de Mau Mou bijna duizend slachtoffers gemaakt onder mannen, vrouwen kolonie Kenia. Het overgrote deel van de slacht offers viel onder de inheemse bevol king, hoewel het doel dat de Mau Mau nastreeft niet anders is dan het verdrijven van de 30.000 blanken die de kolonie bevolken. voegdheden en niets anders. Gene raai Naguib heeft daarentegen dui delijk gemaakt na zijn terugkeer uit Kharroem, dat hij van mening is, dat hij directe invloed moet kunnen uitoefenen op de besluiten van de Revolutionnaire Raad. De Indonesische regering heeft het protest van de Nederlandse regering tegen de gang van zaken bij de re cente arrestaties van een dertigtal Nederlanders In Indonesië afgewe zen. In het gisteren aan de Nederland se Hoge Commisaris te Djakarta overhandigde antwoord, zegt de In donesische regering o.m., dat sinds dè souvereiniteits-overdracht de vei ligheid van de Indonesische repu bliek in gevaar werd gebracht door elementen, die de val van de Repu bliek wensten of de binnenlandse veiligheid poogden te verstoren. Een aantal Nederlanders heeft naar uit het onderzoek is gebleken di rect of indirect aan deze ordeversto ringen deelgenomen. Terreur. Volgens persberichten uit Ban doeng heeft een bende terroristen elf dorpelingen vermoord in het regent schap Soekaboemi op West-Ja va en 21 huizen in as gelegd. Naar wij van fruitimporteurs als toelichting op het recente bericht omtrent het door de Spaanse rege ring uitgevaardigde verbod op de uitvoer van sinaasappelen naar Ne derland nog vernemen, heeft Spanje inderdaad vorige maand een verbod gelegd op de uitvoer van sinaasappe len naar een aantal kleinere landen inclusief Nederland. Hiertegen zijn van Nederlandse zijde protesten in gediend en stappen ondernomen. Het gevolg daarvan is geweest, dat de Spaanse autoriteiten hebben toe gestaan, dat schepen in lading er nog uit mochten. Vervolgens werd het uitvoerverbod, dat op 20 Februari zou ingaan, één week opgeschort om uiteindelijk te worden vervangen Nederlandse bemanning bleef op |apans eiland Zaterdag j.l. kregen de stoker en de 'machinist van het Nederlandse vrachtschip „Amstelland", dat toen te Otaru (Japan) lag, hooglopende ruzie; de bemanning trok partij en het gevolg was, dat 26 van de 39 be manningsleden uit protest het schip verlieten. Slechts één hunner keerde in de nacht van Zaterdag op Zondag terug aan boord, de rest bleef aan wal en de kapitein is inmiddels weggevaren met achterlating van deze proteste rende bemanningsleden. De Nederlandse consul-generaal in Tokio is onmiddellijk naar Otaru vertrokken, teneinde in het geschil te kunnen bemiddelen. Onzekerheid over de toepassing President Naguib te Khartoem Na zijn herbenoeming als president van Egypte heeft generaal Naguib een bezoek gebracht aan Khartoem, waar hij de opening van het Soedan Parlement zou bijwonen. Zijn komst was echter aanleiding tot bloedige relletjes, waarbij 30 personen werden gedood en meer dan honderd wer- dat er in Oost-Duitsland opnieuw den gewond- De noodtoestand werd afgekondigd en de opening van het krachtige acties op touw zijn gezet i Parlement verdaagd tot 10 Maart a.s. om leden te werven voor de gekazer- Bij zijn aankomst te Khartoem werd Generaal Naguib begroet door de neerde volkspolitie. 'Britse Gouverneur Generaal Sir Robert Howe (midden). In Indonesië is bij presidentieel be sluit een noodwet uitgevaardigd tot het opleggen van een extra -heffing op trausfergelden. In het eerste artikel van deze noodwet wordt bepaald dat op transfergelden, die bedoeld zijn en kinderen in de Britse i ajs betaling voor diensten (z.g. invisi bles». een extraheffing van 66 2/3 pet van het bedrag zal worden gedaan. Dc wet is op 2 Maart in werking ge treden. Bij een gelijktijdig gepubli ceerde regeringsverordening is een aantal vrijstellingen van de extra- beffing verleend. Zouden pasagekosten onder de Noodwet worden begrepen, dan zou een passage per vliegtuig van Indone sië naar Nederland bijvoorbeeld van 6.000 tot 10.000 rupiahs stijgen (passagekosten staan vermeld in de lijst van „invisibles", welke het vo rig jaar door de regering aan het parlement werd verstrekt). De lijst noemt o.m. de volgende diensten als behorende tot de „invi sibles": verlofs- en wachtgelden, Mekka-vaart, passagekosten en kas- overschotten van scheepvaart- en luchtvaatmaatschappijen, premies voor levensverzekering, premies en uitkeringen voor andere verzekerin gen, winsttransfer, rente op over heidsschuld, rente op schuld „D.E.", pensioenen, personeelsuitgaven van de overheid, algemene oorlogs-onge- vallenregeling, buitenlandse verte genwoordigingen, diverse overheids uitgaven, Nederlandse militaire mis sie, muntaanmaak, delegaties, pre mies voor particuliere pensioenfond sen, kosten voor buitenlandse kan toren, spaargelden, winst van de Standard Vacuum Petr. C., investe ringen, effecten, afschrijvingen/aflos- singen, arrieres, inclusief locale res sorten gestrande landing (d.i. afreke ning van in de oorlog in Indonesië gestrande ladingen, bestemd voor Nederland), dividenden, octrooien, aflossing overheidsschuld, kortver- bandtoelagen, kosten van uitzending, experttoelage, filmauteursrechten en enkele andere posten. Uitzonderingen. Geen extra-heffingen zullen wor den gedaan op over te maken gelden voor: verlofssalarissen, alimentaties, studiekosten, het ineens overmaken van gelden, spaarremises, delegaties, premies voor levensverzekeringen, andere soorten betalingen, gelijk aan de genoemde, inclusief premies e.d., welke van periodieke aard zijn, voor zover het overmaken daarvan ver gund is op grond van de circulaire van de directeur van het Deviezen- instituut van 3 December 1953, of op grond van andere door hem uitgege ven circulaires. Voorts vindt geen extra-heffing plaats op het overmaken van gelden naar het buitenland, afkomstig van opbrengsten van industriële bedre ven, die in 1954 of later zyn op ge- richt, en waarvan het overmaken door de regering en de directeur van het Deviezeninstituut is toegestaan, Tenslotte vindt geen extra.*heffing plaats op overmakingen ten lasten van 's lands begroting of van die van autonome gebieden. Onzekerheid en onrust. De publicatie van het bericht in het Woensdagmorgen verschenen P.I.-Aneta-bulletin heeft in de zaken wereld van Djakarta grote beroe ring teweeg gebracht. In kringen van handel, scheep vaart en industrie bestond grote Onze kerheid. Vooralsnog zijn verscheidene vragen niet beantwoord, aangezien de bij de uitvoering van de wet be trokken overheidsdiensten nog geen gedetailleerde uitvoeringsvoorschrif ten hadden ontvanen. Van welingelichte zijde werd ver nomen, dat de nieuwe Noodwet in de eerste en voornaamste plaats zou zijn gericht op de overmaking van winst en dividend. Wat deze overmaking betreft, zou de verhouding van de gulden tot de rupiah van thans 1 3 worden gebraoht op 1 5. De belangrijkste vraag is, wat nu precies geval voor geval onder dien sten („invisibles") wordt verstaan. In het bijzonder in kringen der scheep vaart vroeg men zich af, of de pas sage- en vrachtkosten daaronder zou den vallen. In sommige kringen meende men van niet, doch de Inèo- nesia-Japan vrachtenconference be sloot, in afwachting van nadere bij zonderheden, de in Indonesië te be talen vrachten met ingang van heden met 66 2/3 pet. te verhogen. door een definitief stelsel van con- tingentering, waarin ook de kleinere landen werden opgenomen. Per weck 35.000 kisten. Er is dus wel een exportverbod ge weest, maar als zodanig is het niet in werking getreden. Spanje heeft echter als gevolg van ongewone vorstomstandigheden, die de oogst hebben beperkt, een geringere uit- voercapaciteit van sinaasappelen dan in normale oogst-seizoenen. Wij zul len tot nader order dus wel Spaanse sinaasappelen aangevoerd krijgen, doch in mindere mate dan vorige ja ren. Het Nederlandse contingent is voor deze week vastgesteld op 35.000 kisten. Op 17 Maart a.s. wordt de eerste grote bootlading in Rotter dam verwacht. Voor een tekort aan sinaasappelen, zo verzekeren importeurs, behoeft zeker niet te worden gevreesd. De geringere aanvoer uit Spanje zal door verschepingen uit andere landen ruimschoots worden gecompenseerd. Opnieuw lawines in de Alpen Een nieuwe golf van lawines heeft de Zwitserse, Oostenrijkse en Beierse Alphen tot dusverre acht do den geëist, terwijl acht personen nog worden vermist. Het Zwitserse lawine-instituut te Genève waarschuwde skiërs, dat er op hoogten boven de 1.850 meter een groot lawinegevaar bestaat, zelfs op gewone veilige plaatsen, en dat het passeren van een skiër voldoende kan zijn, om de sneeuwmassa's in be weging te brengen. De kapitein van de Vara-show- boat, Karei Prior, is voornemens thans ook met een ander schip zee tje kiezen, namelijk met de huwe lijksboot. Hij zal Woensdagmiddag 10 Maart a.s. in het Hilversumse ge meentehuis in het huwelijk treden met mej. Anneke Eyberts. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). BUIIG. Zwaar bewolkt met opklarin- i-j gen en enkele buiten. Kouder dan 8 vandaag. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige van Zuidwest naar 8 Noordwest ruimende wind. 5 Maart: zon op 7.19; onder 18.25; maan op 7.0 onder 19.25. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmorgen 7 uur luiden: weer z temi OSLO sneeuw 7 STOCKHOLM sneeuw 4 KOPENHAGEN half bew. o LONDEN mist o AMSTERDAM regen 3 BRUSSEL zwaar bew. 2 PARIJS zwaai- bew. 3 BORDEAUX geheel bew. 6 GRENOBLE regen 8 NICE geheel bew, 6 WARSCHAU geheel bew. 2 BERLIJN nevel 1 FRANKFOTR geheel bew. 6 MüNCHEN geheel bew. 1 ZiiRICH regenbui 12 GENèVE regen 5 LOCARNO regen 2 WENEN mist o INNSBRUCK geheel bew. 1 Korreltje Als een zaak slaagt, eigenen velen zich een deel der glorie toe; misluk king komt neer op het hoofd van één.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1