DE TAMTAMKLOPPER m m Rode Duivels waren te sterk voor de Zwaluwen O nze Damrubriek ABDIJSIROOP WOENSDAG 3 MAART 1954 DE LEiDSE COURANT TWEEDE BI AD - PAGINA De Nederlandse verdediging stelde teleur, Belgen in betere conditie Weer heeft een vertegenwoordigend Nederlands voetbalteam een nederlaag geleden door onvoldoende lichamelijke conditie. Want dat dit de oorzaak ia van de 51 nederlaag, die de Zwaluwen in de jaarlijkse wedstrijd op „Mardi Gras" te Gent tegen de Rode Duivels leden, staat als een paal boven water. De Nederlanders hebben zich niet kunnen aanpassen aan het erbarmelijk slechte veld, waar men slechts in het strafschopgebied voor beide doelen de sneeuw had verwijderd. Het grote stuk tussen de 16-meterlijnen was bedekt met een flinke laag natte papperige sneeuw. De bal werd op dit gedeelte van het ter rein soms twee meal zo groot door de kluiten modderige sneeuw, die zich op het leder vastzetten en het spelen van de bal vergde op dit gedeelte van het veld extra inspanning en techniek. Bo vendien leverde liet snel starten en wenden veel moeilijkheden op. Naarmate het spel vorderde en de sneeuw steeds dichter ging vallen werd het er voor de spelers niet gemakkelijker op. Hier wer den zware eisen gesteld aan het uithou dingsvermogen en de lichaamsbeheer- sing en het waren de Belgen, die zich in de loop van de wedstrijd op deze on derdelen superieur toonden. Met de betere baltechniek van de gast heren waren er dus factoren voldoende om de glijdende, vallende en mistrap- pende Zwaluwen al vóór de cijfers dit tot uitdrukking brachten als een verlo ren ploeg te beschouwen. Dat twee Belgische doelpunten recht streeks door Nederlandse achterspelers werden gescoord en een derde ontstond door een lelijke mistrap van een andere verdediger van het Zwaluwenelftal, was ook zeker te wijten aan het gebrek aan lichaamsbeheersing. Dat bij dit alles het feit, dat de Belgen wél gewend zijn op sneeuw en modder te spelen en de Ne derlanders niet, een rol speelde, was duidelijk. Zo werd het na een nog rede lijke eerste helft, een armoedige verto ning na rust, met zulk bar slecht spel tenslotte, dat het publiek het geheel als een klucht ging beschouwen en lachte en juichte, wanneer een Nederlander weer eens een gat in de lucht schoot. Niet het gehele Zwaluwenteam ver diende deze hoon, want de voorhoede heeft, althans in de eerste helft toen de Nederlandse aanvallers nog de gelegen heid kregen een bal uit het achterveld te verwerken, een behoorlijke partij ge speeld De rechtervleugel Van der Kuil' Van Rooy brak meermalen goed door en ook Bleyenberg kon toen op dé mid denvoorplaats goede dingen doen. al had hij het tegen spil Oversteyns niet ge makkelijk. Linksbinnen Van Pelt speel de eveneens een redelijk goede partij. Bovendien werd toen nog steun ontvan gen van de kanthalfs Hendriks Dutrieux, van wie de laatste Doerr Excelsior verving. Toen na de rust de kleine Belgische international Huysmans een overheer sende rol ging spelen op het middenveld, werd het gat tussen verdediging en aan val steeds groter met het gevolg, dat het aantal Nederlandse aanvallen zich tot een minimum beperkte. In de verdediging is het vanaf de eer ste minuut malaise geweest. .Doelman Van der Wint treft geen blaam. Hij heeft geen grote fouten gemaakt bij de vijf maal dat hij werd gepasseerd, doch de backs Cools en Kuys en spil Krist brachten er bitter weinig van terecht. Het eerste presentje aan de Rode Dui vels werd na 12 minuten door Kuys gegeven. Een ongevaarlijke voorzet var de naar links gelopen Belgische midden voor Van Hoyweghen werd rustig door de iets uitgelopen Van der Wint opge wacht. Maar Kuys zette er, geheel on nodig, een voet tussen en in het vol gende ogenblik lag de bal in het net Dat de Belgen het zonder Nederlandse hulp ook konden, bleek nadien meer dan eens. De linkervleugel OrlansCor- beel wandelde met het grootste gemak langs Cools en wanneer Corbeel niet zo slecht op schot was geweest, hadden de Belgen reeds bij rust eer* grote voor sprong gehad. Nadat Bleyenberg een goed schot juist naast had zien gaan kregen de roodbaadjes hun vierde hoek schop te nemen. Even werd de bal weg gewerkt, toen loste rechtsbinnen Houf een schot, dat doel trof. Enkele minuten voor het einde van de eerste helft kon de op een combinatie van Van Pelt en Bleyenberg toegelopen Schmidt de bal met de punt van zijn schoen in een klein gaatje tussen de paal en doelman Se- ghers prikken, waarmee de stand 21 werd. Al in de derde minuut van de tweede helft werd het 3—1 en wel op dezelfde wijze als de eerste Belgische goal tot stand was gekomen. Weer kwam van de voet van Van Hoyweghen een voorzet. Krist wilde de bal onderscheppen, maar miste half en Van der Wint lag voor de derde maal vergeefs in de modder. Toen Cools korte tijd later zo volko men over een bal trapte, dat linksbuiten Orlans alleen maar met een been be hoefde te zwaaien om de 4 op het sco- ringbord te brengen, was het drama 'compleet. De Zwaluwen, met een ont moedigde en teleurgestelde voorhoede, een ..leeg" gespeelde middenlinie en een falende achterhoede, waren niet meer in staat het nog tot ook maar een vlaag van goed voetbal te brengen. De jon gens zwoegden tot het einde, maar het bleef bij een enkel goed schot van Van Rooy en Van der Kuil. Het Belgische overwicht groeide bij de minuut en slechts het slechte schie ten der Belgen en het goede werk van Van der Wint voorkwamen, nadat Cor beel eindelijk de roos met een hard schot had getroffen, een nog grotere nederlaag. In de laatste minuten moest Bleyen berg na een botsing met de rechtsachter der Rode Duivels, De Vries, van het veld worden gedragen. Hij werd vervan gen door Koenemann van SW, maar ook deze frisse kracht kon de matte aanvalslinie geen nieuw leven inblazen. Bleyenbergs blessure niet ernstig. Het ziet er naar uit, aldus vernemen wij, dat het ongeval, dat de midvoor van het Zwaluwenelftal Bleyenberg in de laatste minuten van de wedstrijd is overkomen, geen ernstige gevolgen voor de Rigtersbleekspeler zal hebben. Na in de kleedkamer door een arts te zijn onderzocht werd Bleyijberg naar het ziekenhuis te Gent gebracht waar enkele foto's werden genomen van zijn linker knie. Hierbij bleek, dat niets was gebro ken of gescheurd, inmiddels was ook de pijn minder geworden en het is zelfs waarschijnlijk, dat Bleyenberg reeds Zondag a.s. tegen AGOVV zal kunnen meespelen. SCHAATSENRIJDEN. BROEKMAN TWEEDE TE BERGEN. Te Bergen werden de internationale schaatswedstrijden voortgezet. Verschil lende rijders, bij wie ook Hjalmar An dersen, waren echter reeds afgereisd. Het aantal toeschouwers op de tweede dag was ongeveer 4000. De 1500 meter werd door Kees Broekman gewonnen in 2 min. 24.7 sec. voor Soefteland, die 2.25.5 noteerde en Haugli met 2.26.6. Op de 5000 meter werd Broekman tweede met 0.7 sec. verschil achter Haugli, die de eerste plaats innam met 8 min 41.1 sec. De Australiër Hickey werd derde met 9 min. 3.4 sec. In het eindklassement bezette Sverre Haugli de eerste plaats met 198.757 pun ten, tweede werd Broekman met 199.880 punten. ATHLETIEK. NEDERLAND NIET NAAR BIRMINGHAM. Vertegenwoordigers van zeven landen zullen deelnemen aan het internationale cross country kampioenschap, dat dit seizoen op 27 Maart te Birmingham wordt gehouden. Behalve Engeland, dat winnaar van de landenwedstrijd van het vorig jaar is geweest, nemen teams deel van Eire, Schotland, Wales, Frankrijk, België en Spanje. Zuidslavië en Neder land zullen niet aan het kampioenschap deelnemen. Volgens de organisatoren is dit te wijten aan gebrek aan geld, omdat beide landen de beschikbare gelden moeten reserveren voor de Europese Europese kampioenschappen te Bern. Herinnerd mag er aan worden, dat Mi- halic (Zuidslayië) het vorig jaar indivi dueel winnaar* was. In 1955 zal dit kampioenschap te San Sebastian worden gehouden. TONI NETT HAD EEN MOTOR ONGELUK. De Duitse athletiekdeskundige Toni Nett, die Vrijdag a.s. naar Nederland zou komen voor een meerdaags bezoek, heeft een motorongeluk gehad, waarbij hij efnstige kwetsuren aan de knie heeft opgelopen. Behalve bezoeken aan trainingscentra in ons land stonden in verband met het bezoek van Toni Nett ook twee bijeen komsten voor de clubtrainers, te Den Bosch en te Zwolle, op het programma. Men hoopt, dat Toni Nett oVer enkele weken geheel zal zijn hersteld en dat hij dan de voorgenomen tournee door Ne derland zal kunnen maken. OLYMPISCHE WINTERSPELEN. VENETIAANSE SPROOKJES. Otto Minardi, die op het ogenblik te Aare (Zweden) vertoeft bij de wereld kampioenschappen skilopen (Alpine nummers), heeft verklaard, dat de kos ten van de organisatie van de olym pische winterspelen 1956 op 3 milliard lire kunnen worden geschat (18 millioen gulden). Maar deze olympische winter spelen zullen dan ook de mooiste wor den, welke ooit zijn gehouden, aldus Minardi. Na de winterspelen te Cortina d'Am pezzo in het Dolomietengebied zullen de deelnemers aan de verschillende wed strijden worden uitgenodigd een weekje naar Venetië te komen om hun gespan nen zenuwen en hun vermoeide sport- spieren tót rust te laten komen. Men wil de deelnemers dan namelijk laten genieten van gondelvaarten, opera opvoeringen, een bal, avondfeesten op het water e.d. VOLLEYBAL. STEDENWEDSTRUD LEIDEN—ROTTERDAM. Morgenavond zal in het Stedelijk Gymnasium de jaarlijkse stedenontmoe- ting LeidenRotterdam plaats vinden voor dames- en herenploegen. De opstelling der Leidse teams zal als volgt zijn: Dames: I. Jansen. R. v. d. Broek. T. Wolring, D. Nederlof, T. Zonderop (allen Prof.wijk), B. Rijsbergen (Argos), B. v. Iterson en K. Kaiser (beiden N. Brunh.). Heren: F. Mulder, A. de Weyert, R. v, d. Broek (allen Prof.wijk), Lex Kara- moy, A. Rauwerda, J. Siemelink (allen LUW), C. Zilverentant, D. Bonnet (beiden HVL) en P. Kruit (OOO'. Scheidsrechter voor beide wedstrijden is de heer J. v. Kasteel uit Den Haag. De wedstrijden vangen te 8 uur aan. ZWEMMEN. EXAMEN VOOR HET DIPLOMA ZWEMONDERWIJZER (ES) Van 25 April tot 1 Juni zullen er in overleg met het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen examens worden afgenomen voor het Diploma Zwemonderwijs van de KNZB. in verschillende steden van ons land. Dit diploma geeft de bevoegdheid tot het geven van zwemonderwijs, zowel hoof delijk als klassikaal. Zij, die zich aan dit examen wensen te onderwerpen, dienen zich voor 25 Maart aan te melden bij het bureau van de KNZB, Gerard Doustraat 20, Utrecht. IJSHOCKEY. HET TOURNOOI TE DEN HAAG. Het internationaal ijshockeytournooi, dat 16, 17 en 18 Maart op de Hoky te Den Haag zai worden gehouden en waaraan zoals bekend de Finse club Tammerfors, de Italiaanse ploeg Bolzano en de Haagse club HHYC deelnemen, belooft interessant te worden. Tammerfors, dat kampioen van Fin land werd in het seizoen 1952/53 en 1953/54, komt met een zeer sterk team op de baan. Van de twaalf spelers komen er thans zeven uit in het tournooi om het wereld- en Europees kampioenschap, dat te Stockholm wordt gehouden. Een van deze spelers, Rintakoski, die als captain van de ploeg optreedt, kwam 54 maal voor de nationale ploeg uit en Kauppi werd 45 keer voor de Finse ploeg gekozen. De Italiaanse ploeg Bolzano zal even eens met de sterkste formatie uitkomen. Vijf professionals maken deel uit van het team, terwijl een „Italiaanse-Cana- dees" en een „Italiaanse-Amerikaan" de ploeg completeren. Zoals men zich zal herinneren heeft HHYC begin Januari een wedstrijd tegen Bolzano gespeeld, welke met 43 door de Hagenaars werd verloren. Tegen Canada heeft Bolzano een goede prestatie geleverd, want met een miniem verschil (98) moesten de Italianen in de Canadezen hun meerdere erkennen. SCHAKEN. OM HET NED. KAMPIOENSCHAP. Het tournooi om het Nederlandse kampioenschap schaken zal van 5 tot er, met 9 en van 12 tot en met 17 April in de cantine van het hoofdbureau van po litie te Amsterdam worden gehouden. Twaalf deelnemers zijn hiervoor aan gewezen. De loting had het volgende resultaat: 1. H. Kramer (Leeuwarden); 2. L. Prins (Amsterdam); 3. mr. E. Spanjaard (Utrecht)4. J. T. Barendregt (Amster- dam)5. T. D. van Scheltinga (Amster dam) 6. H. J. Donner (Den Haag)7. C. Orbaan (Amsterdam)8. H. Bouw meester «Amsterdam); 0. dr. M. Euwe (Amsterdam)10. C. B. van der Berg (Amsterdam)11. Th. de Jong (Winters- j wijk); 12. N. Cortlever (Amsterdam). CRICKET. ENGELAND WON DE DERDE TESTMATCH. West-Indië heeft in de derde testmatch tegen Engeland te Georgetown de fol- low-on niet kunnen ontlopen. Op de vierde dag kwamen de gastheren in de eerste innings op een totaal van 251 runs, hetgeen een achterstand van 184 runs op Engeland (le innings 435) bete- nende. De Westindiërs konden dus op nieuw naar de wickets trekken. Aan het einde van de speeltijd hadden zij zes tweede innings wickets voor 205 runs verloren. De West-Indiërs scoorden voor de res terende vier wickets nog 51 runs, zodat zij de tweede innings met een totaal van 156 runs beëindigen. Om de overwinning te behalen had Engeland 73 runs nodig. In snel tempo scoorde het 75 runs, voor het verlies van 1 wicket, zodat het met 9 wickets de testmatch won. In de serie van vijf testmatches heeft West-Indië de eerste twee gewonnen. Eerste innings Engeland 435 runs; eerste innings West Indië 251 runs, tweede in nings West Indië 256. Tweede innings Engeland: 75 runs voor 1 wicket. TAFELTENNIS. The Swallows. De tafeltennisteams van de R.K. SV The Swallows doen het best in de competitie. Twee herenteams nl. het eerste en het derde staan op de drempel van het kampioenschap. Het le team kan Vrijdag a.s. kampioen zijn, wanneer de wedstrijd tegen PTT 1 ge wonnen wordt. Heren 3 heeft nog slechts 1 punt nodig, die wel veroverd kan worden in de uitwedstrijd tegen DVS. Wat de jongste prestaties betreft, het le damesteam heeft, met nog slechts 2 wedstrijden te spelen, nog steeds de lei ding. BAT 1, een niet ongevaarlijke medecandidaat voor ,de kampioenstitel werd deze week verslagen dnrs" van Rhijn, R. Kathman en invalster A. P het tweede damesteam zegevier de en wel met 64 over de plaatsgenote Tempo 2. A. Putker, A. Knijnenburg en K. Bunnik zorgden voor deze overwin ning. Voor Vrijdag staat een thuiswed strijd op het programma tegen Judo 1. Heren 1 behaalde in de afgelopen weck en zwaar bevochten zege ondanks het feit, dat met twee man gespeeld moest worden. Louis van Es was nl. ziek. F. Kathman en W. Laure wonnen alle enkelspelen. Het tweede herenteam ging roemloos met 100 ten onder tegen de sterke kop loper Sportief uit Den Haag. Het derde herenteam behaalde een 7—3 overwin ning op DVS 2. Alle '-orrespondentle betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. r d Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw LADDERWEDSTRIJD. (Voor geoefende oplossersL De vraagstukken, welke wij deze week ter oplossing aanbieden, zijn rijk aan geestigheid en schoonheid. Vandaar dat zij de oplossers grote voldoening zullen schenken. De heer v. d. Boogaard ver eerde ons weer eens met een pracht probleem, dat zeer fraai van afwikke ling is. Heren oplossers, vergeet vooral niet het daaraan verbonden eindspel even uit te werken. Wedstrijd-probleem no. 285. Auteur: Joh. v. d. Boogaard, Nuland. le publicatie. Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na- tuuclijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking Jeugdige Jioesters" als een schild beschermt: AKKERS - 's Werelds beste hoestsiroop - Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op: 3, 8/10, 12, 18. 2L_22, 26. 28. 35 en 36. Wit 12 schijven op: 24. 29. 37/39, 41/45, 48 en 50. Ook de heer Vuurboom ontbreekt niet op 't appèl. Een weliswaar bekend, doch steeds nog verrassend blijvend motief is hierin verwerkt, op een wijze zoals slechts weinigen dat kunnen. Wedstrijd-probleem no. 286. Auteur: D. Vuurboom. Glanerburg. le publicatie. Stand in cijfers: Zwart 11 schijven op: 5, 7, 11, 12, 14, 18, 22, 23, 25, 29 en 38. Wit 11 schijven op: 21, 26, 30/32, 34, 35, 40, 43, 44 en 47. Voor beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen worden jaarne ingewacht tot uiterlijk 23 Maart a.s., aan bovenstaand adres. Oplossingen pr. 277/78. No. 277. Auteur: Jos v.- Kollenburg. Wit wint door: 2217 33x31, de beste, anders volgt vlugger winst) 42x4, 4x2, 17x38, 39—34. 49—44, 26—21, (16x27), 4x49 en 49x2. Een variantrijke bewer king op het mooie Alex-motief. Enkele oplossers meenden dat het niet zo krap genomen was met dit probleem. Wij menen echter, dat zij het rijke van de inhoud niet hebben overwogen. No. 278. Auteur: B. J. Pranger, Wit wint door: 4439, 38x49, 42x33, 47x35, 16—11, 49—44, 28—22, 22x2, 26— 21, 2520 2x3 met gew. slotstand. (18) In een opeengehoopte stand van wit zijn hier mooie momenten, alsmede een fraaie slotbewerklng tot stand gekomen. Zodoende een vraagstuk, al was de aan- vangsstand niet mooi. met goede eigen schappen. LADDERWEDSTRIJD. (Voor minder geoefenden). Voor onze minder sterkere oplossers bieden wij eerst ter oplossing aan een zeer fraai probleempje van de heer Geerlings. De fraaie meerslag alsmede de verrassende elementen, stempelen dit stukje tot een heel aardig geheel. Wedstrijd-probleem no. 9. Auteur: G. Geerlings, Leiden, le publicatie. mm mi \rnmrnmmJ\ - nm-- W l" m f l JUUV Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 6, 8, 15/19, 22 en 29. Wit 9 schaven op: 20. 27, 30/32. 42/44 en 50. Vervolgens een stukje van de Rotter damse problemist, de heer J. W. Konings. Langs welke linie de slag geleverd moet worden is nog al duidelijk te zien, doch de wijze waarop dit tot stand komt, ligt even zichtbaarder verborgen. Het leuke is wel, dat de zwarte kraai, over wits gehele linie wordt gedreven, om het zwarte leger tot overgave te dwingen. Wedstrüd-probleem no. 10. le publicatie. Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 6, 11. 16/20, 30 en 39. Wit 9 schijven op: 26, 31/33, 38, 44, 45, 47 en 48. Voor beide vraagstukjes geldt: wit speelt en wint. Oplossingen zien wij gaarne tegemoet tot uiterlijk 23 Maart a.s., aan bovenstaand adres. Oplossingen pr. nos 1 en 2. No. 1. Auteur: J. W. Konings. Wit wint door: 2319, 32—27, 48x30. 30—25. 25x3 No. 2. Auteur: Th. de Zwart. Wit wint door: 31—27, 47x38, 36—31, 46—41, 38—33, 39—34, 24x4 en 4x1. LIJ8T DEELNEMERS. M. J. Scheffers, P. Sliering. T. Ver meer, J. Smcets, C. de Zwager, A. Lek- kerkerk, Jacq. Linders, G. Arons, H. J. van Leeuwen, W. v. Beek, Th. J. Wort- man, D. Driesen, Joh. Tol, Ph. Philipse, Th. J. Levarht, P. C. v. d. Ham en L. J. van Noort, uilen met 4 punten. Het startschot is gevallen en 17 deel nemers hebben tot nog toe de strijd aangebonden, doch wij zijn er van over tuigd, dat er nog zovelen zijn, die zich hieraan kunnen binden. Daarom willen wij hen aansporen, om ook de wedstrijd zo mooi en spannend mogelijk te maken. RECTIFICATIE. In de eerste partijstand (zie rubriek van 17 Februari jl.) is een fout geslo pen nl. staat er tweemaal 24 aangegeven. Dit behoort echter 23 en 24 te zijn. Het inzenden is verlengd tot 23 Maart a.s. CORRESPONDENTIE. P. C. v. d. H. te H„ welkom hoor! L. J. v. N. tc N., U staat genoteerd. Wat uw opmerking betreft, dit berust op een variant. B. W. B. te L., zie rectificatie. H. v. d. K. te L., geen dank hoor! WIELRENNEN. DE RONDE VAN NEDERLAND. Wlm van Est cn Wout Wagtmans zul len in de Ronde van Nederland mogen rijden voor een andere onderneming dan „De Locomotief" als die onderneming maar geen rijwielfabriek is. Met deze mededeling maakte de directeur van „De Locomotief", de fabriek die de belang rijkste Nederlandse Tourrenners con tractueel „vast heeft", een einde aan de vrees, dat dit jaar geen Nederlandse cracks in de Ronde zouden starten. „Het zou niet in overeenstemming zijn met het beleid van „De Locomotief", verklaarde directeur Slesker, „als wij maatregelen namen, die de Ronde zou den schaden". DE ANTWERPSE ZESDAAGSE. De stand in de Antwerpse Zesdaagse luidde gisteravond: 1. SchultePeters 67 pnt.; op een ronde: 2. BruneelAcou 251 pnt.; 3. GlorieuxBruyland 192 pnt.; 4. Tcrruzzi—Gillen 146 pnt.; 5. Plattner Von Btiren 133 pnt.; 6. GodeauSenfft- leben 126 pnt.; 7. Van Steenbergen Ockers 107 pnt.; 8. RothBücher; op twee ronden: 9. Van VlietDe Beuke- laere 139 pnt.; lü. Van EstWagtmans 85 pnt.; 11. De BaereRijckaert 59 pnt. Alle overige koppels hadden drie of meer ronden achterstand. DE BESLISSENDE r RONDE v Door Percy King 13) Dat de advocaat er een overheer sende rol in speelde stond als een paal boven water. Alleen het noemen van zijn naam, zoeven door de but ler, had mrs. Robinson een bijna pa nische schrik bezorgd! Oakton de man die achter de schermen werkte. Wat zat achter zijn actie? Cullingwood herinnerde zich, hoe in de bar op Millstream Road de advocaat zich als het ware aan hem opgedrongen had. En, nau welijks buiten, was hij aangeklampt door Madame X! De gevolgtrekking lag voor de hand: advocaat Oaktön en Madame X maakten gemene zaak. Hij, Cullingwood, was er in gehaald, om als bliksemafleider dienst te doen, zo er in Carline's villa iets ge- I beurde, dat buiten de oorspronkelijk 1 opgezette plannen zou vallen. Tot zo- I ver was alles doorzichtig genoeg. Maar nu kwam eensklaps mrs. Ro binson op de proppen! Wie was de schrijfster van de zes fatale brieven? Zij, of Madame X?. De laatste had zich als zodanig tegenover hem voor gedaan, doch door zijn bezoek aan Berkeley Square was Cullingwood er anders over gaan denken. Zoals hij de zaak thans inzag, waren de brie ven aan Eric Carline wel degelijk van mrs. Robinson afkomstig en had Madame X van advocaat Oakton op dracht ontvangen, ze, op welke ma nier dan ook, Carline afhandig te maken. Om, tegen een flinke belo ning, mrs. Robinson uit de nesten te helpen? Onwillekeurig schudde Keith het hoofd. In dat geval zou men een andere weg hebben ingeslagen dan die, welke Madame X gevolgd had. Er bestond naar zijn opvatting slechts één verklaring: Mrs. Robinson was van de regen in. de drup geraakt. Eric Carline had haar met zijn chan tage gevolgd de combinatie Oak tonMadame X wilde het nog eens dunnetjes over doen. Keith was er zeker van, dat de vork aldus in de steel moest zitten. De stilte in de kamer werd door mrs. Robinson verbroken. „Wat is er met die brief?" vroeg zij nauwelijks hoorbaar. „De situatie heeft zich plotseling gewijzigd. Het is me duidelijk ge worden, dat ik aan het verkeerde adres ben", antwoordde Culling wood de schouders ophalend. „U bent de dame niet, die ik zoek. Ziet u, ik kreeg toevallig een brief onder de ogen, ondertekend Gaby, en het ver moeden kwam in me op, dat u er de schrijfster van kon zijn, maar blijk baar „Aan wie is de brief gericht?" Ook nu kwam haar stem niet boven een fluisteren uit. „Aan Eric Carline", antwoordde hij. Op het zelfde moment sprong Keith naar voren, juist bijtijds om te ver hoeden, dat mrs. Robinson bewuste loos tegen de grond sloeg. Hy ving de vrouw op, legde haar op de divan en wreef haar de polsen. Even was hij er na aan toe, zijn positieven kwijt te raken. Als die schok eens te veel voor haar hart was geweest. Welke verklaring zou hij aan de hand moeten doen voor haar plotselinge dood,, wanneer ze hem ondervroe gen?. Het klamme zweet brak hem uit. Hij moest dit huis verlaten zon der een seconde te verliezen! Vlug overtuigde hij zich, dat voor mrs. Ro binson geen gevaar bestond om van de divan te glijden, nam zijn hoed en snelde de kamer uit. Tot zijn ver ademing kwam hij Drake, de butler, niet tegen. De politieagent zag hem grimmig na terwijl hij het bordes afliep. Keith wist de neiging, er onmiddel lijk een stevige pas in te zetten, te onderdrukken; de argwaan van de agent zou er slechts door gevoed zijn. Toch was hem er alles aan gelegen, in de kortste tijd de afstand tussen hem en het huis van de Robinson's zo groot mogelijk te maken; hij moest rekening houden met de om standigheid, dat de butler ieder ogen blik zijn bewusteloze meesteres kon ontdekken. Langzaam, maar met po pelend hart liep hij voort tot aan Berkeley Street. Eenmaal daar ging hij in looppas over en hield dit vol, totdat hy een taxi gecharterd had. In de wagen trachtte hij wat orde in de chaos van zijn gedachten te brengen. Nieuw waren ze geenszins, maar ze drongen zich hardnekkig aan hem op, om hem per slot van re kening even wijs te laten. Het enige positieve was dit: dat mrs. Robinson en de vrouw, die hem overreed had, de brieven uit Carline's villa te ste len, twee verschilende personen wa ren. Hij schoot met die wetenschap een bedroefd beetje op de negen en negentig pond, die hem rechtmatig toekwamen, bleven evenver buiten zijn bereik liggen. En de rest was ne gatief vragen, vragen, vragen! Nu de vrouw uit de auto Madame X niet de echtgente van rechter Markus Ro binson bleek te zijn.wie, voor de drommel, was zij dan wel? Waarin bestond het aandeel van advocaat Oakton in de verwarde affaire en vooral: wat was voor mrs. Robinson aanleiding geweest hem in vertrou wen te nemen? Waar aasde de scha vuit op? De vragen bleven Culling wood bestormen; tenslotte wist hij ze terug te dringen. Hij had antwoor den nodig en die lieten nog immer op zich wachten. Cullingwood stapte voor Travellers House op Glamis Road uit, allesbe halve gerust. Al had hij zich in het nachtregister onder zijn ware naam ingeschreven toch zou hij er niet het minst over verwonderd zijn ge weest, wanneer bij de ingang van het logement 'n paar detectives de hand op hem gelegd hadden; het signale ment van de inbreker in Carline's huis was aan Scotland Yard bekend. Niets van die aard gebeurde even wel. De portier reikte hem de ge vraagde sleutel met een welwillend knikje. Keith ging naar zijn kamer, sloot de deur af en verdiepte zich op nieuw in overpeinzingen. Die vervloekte Oakton! Wat wilde de advocaat hem er op een schun nige manier indraaien. Die Madame X was al geen haar bet^r. Het zou een dekselse toer wezen, haar op te snorren. Met de advocaat was dat een ander geval. Het adresboek zou hem de gewenste inlichtingen geven. Keith trok een stoel naar het ven ster en ging zitten, een opgetrokken knie tussen de gevouwen handen. Beneden hem. het gewone schouw spel, dat iedere Londense drukke verkeersweg tegen het middaguur biedt:" haastige mensen, voortjakke rende taxi's, denderende vrachtauto's en om de haverklap een voorbij dreu nende bus. Cullingwood evenwel zag niets van dit alles: zijn ogen gingen rechts en links, zonder dat hij iets van het stadsbeeld in zich opnam. Totdat hij doelloos in de hoogte starend, aan de overzijde, op de hoek van Planet Street, een tweede loge ment van het zelfde genre als Tra vellers House ontdekte, een massief, hoog gebouw. Op het dak stond in letters, die 's avonds verlicht werden, de naam: Sun Inn. Het had ook een ingang in de zijstraat; van zijn zit plaats af kon Koith ze beide waar nemen. Terwijl hij zijn ogen strak op de Sin Unn gevestigd hield, vormde zich een denkbeeld in hem, eerst vaag, allengs scherper en om lijnd. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7