Britse oorlogsvlieger kwam terug in ons land „Grote Molen" draaide proef terwijl de wind verstek liet gaan Dakloos gezin weigerde twee maal een aangeboden woning De problemen van de tuinbouw en werkgelegenheid aangepakt WOENSDAG 3 MAART 1954 OB. LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Zijn boek „Met hand en tand" zal hij persoonlijk toelichten Een stoere en intelligente Brit ont ving de Nederlandse pers. Het was Richard Pape, een Engels journalist, die in het oorlogsjaar 1941 boven ons land werd neergeschoten en hier enige tijd ondergedoken heeft door gebracht. Hij werd echter verraden en doorgezonden naar verschillende kampen en gevangenissen der Duit sers. En wat er zoal is geschied in de tijd voor zijn bevrijding en terug keer, heeft hij beschreven in zyn boek .Boldness be my friend". Om dat de inhoud daarvan zo doordrin gend en spannend is, heeft de uit gever H. J. W. Becht het werk door Ton van Beers laten vertalen en zal het dezer dagen in de handel bren gen onder de titel: „Met hand en tand". Nu is de auteur naar Nederland gekomen, niet slechts om zijn oor logsroman persoonlijk toe te lichten, maar ook om er in enige steden van ons land op te treden, bijvoorbeeld in de drie grote steden, op 16 Maart in Huize Dissel te Nijmegen en op 19 Maart in het Amstelihotel te Hen gelo (O.). Zijn komst in deze laatste plaats zal wel verband houden met zijn onderduikperiode in Twente. En op uitnodiging van de gemeente Steenderen zal de heer Pape 18 Maart een bezoek brengen aan dat dorp om er een krans te leggen bij het monument dat er werd opge richt ter nagedachtenis van zijn dap pere helpers Aohterkamp en Besse- link, die hun naastenliefde met de dood hebben moeten bekopen. Toen enkele maanden geleden de Engelse editie van „Met hand en tand" was verschenen, heeft de pers uit tal van landen Richard Pape ge prezen om zijn vootreffelijk schrij verschap. En in de gelegenheid ge steld zijnde, reeds kennis te nemen van de Nederlande uitgave, hebben wij kunnen constateren, hoezeer boeiend en spannend deze journalist zijn ongelooflijke avonturen en ont snappingspogingen uit* Duitse gevan genkampen heeft beschreven. Dat boek, een lcroniek der onverzettelijk heid genoemd, ademt overal de hef tige wil tot vrijheid; en die vrijheid eenmaal verkregen, heeft ook geleid tot de bevrijding van Nederland. De eerste negentig bladzijden van „Met hand en tand" betreffen ons land en het najaar vair 1941. toen Ricard Pape als navigator van een Brits oorlogsvliegtuig komende uit Berlijn, na er een bijzondere opdracht te hebben vervuld, boven de Achterhoek werd heergeschoten. De ondergrondse heeft hem veilig ondergebracht en later hebben goe de vaderlanders hem begeleid naar de Nederlandse kust voor een over tocht naar Engeland. Doch helaas werden Pape en zijn vriend William Moir in een buitenwijk van Leiden door de Gestapo gegrepen en „af gevoerd", eerst naar het Oosten door Polen, daarna door het zuiden door Hongarije, later naar het noorden door Zweden. Eindelijk als een op gejaagde, na zeldzame avonturen en zware ontberingen gedurende pre cies drie jaar, is Pape gevlucht naar Engeland. Hij kwam er geestelijk en lichamelijk zeer verzwakt aan. Pape's verhaal staat nu te boek en de inhoud is waarlijk fascinerend. En wat ons er in bijzonder heeft ge troffen, is de beschrijving van moed en onbaatzuchtigheid waarmee man nen en vrouwen in de bezette lan den hun leven hebben gewaagd en maar al te vaak hebben moeten of feren om onze geallieerde soldaten te helpen ontsnappen. De auteur heeft dit alles willen herhalen, toen hij de gelegenheid kreeg, gisteren zijn Nederlandse collega's in ongedwon gen kring te ontmoeten. Dat Richard Pape een fameus beschrijver van kei harde geschiedenis is, heeft hij wel bewezen. PATERS VAN DE H. GEEST Mgr. W. Mutsaerts zal op Woens dag 10 Maart, in de kapel van het Missie-Seminarie der Paters van de H. Geest te Gemert de volgende Wij dingen toedienen: De Kruinschering aan: de fraters: P. de Groot (A'dam), C. Nijman (Den Haag), G. Geurten (Brunssum) C. Peetoom (Den Haag), Th. Rutjes (Lobith), A. v. Lankveld (Boekei), P. de Loos (Utrecht), N. Noorder- meer (Den Haag), M. Keunen (Deur- ne), H, Meuwissen (Maasbracht), A. Lamberts (Someren), P. v. Horne (Vlierden), G. Hogervorst (A'dam), J. v. Vegchel (Eindhoven), J. Ver- berne (Stiphout) en J. Muermans Amby) De vier Mindere Orden aari de fraters A. ten Have ('s Heerenberg) M. v. d. Mortel (Deurne), J. Schuch (Roterdam), P. Janssen (Brunssum) C. Vreeburg (Leidschendam), E. v. Lier (A'dam), H. Peltenburg (Den Haag), G. Soudant (Geleen), P. v. Vegchel (Eindhoven). Het Subdiaconaat -aan de fraters: Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.: 9.00 Morgenwij ding; 9.15 Gram.; 9.25 V. d. vrouw; 9.30 Waterst.: 9.35 Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Gram.; 11.05 Gevar. muz.; 12.00 Zang en piano; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. en gram.; 13.30 Amus. muz. 14.00 „De Oude Piano", hoorsp.; 14.35 Viool en piano; 15.00 V. d. zieken: 15.45 Omr. ork.; 16.15 Voordr.; 16.30 Gram.; 17.00 V. d. jeugd; 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksleden overzee: Ver lofgangers uit Nieuw-Guinea vertel len; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproble- men; 18.25 V. d. jeugd; 18.40 Rep. of gram.: 18.45 Gram.; 19.00 V. d. kind.; 19.05 Gesproken brief uit Londen; 19.10 Jazzmuz.; 19.40 Rondetafelpar- lement; 20.00 Nieuws; 20.05 „Die lustige Witwe", operette (gr.); 21.30 „Tussen Londen en Clayborough", hoorsp.; 22.20 Gevar. muz.; 22.45 Sportact.; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Winnaars Jazz.;campetitie. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvr.; 9.40 Schoolradio; NCVR: 10.00 Gram.; 10.03 Gram.; 10.30 Morgendienst: KRO: 11.00 V.d. zieken; 11.45 School radio; 12.00 Angelus, 12.03 Lunch- conc.; (12.30—12.33 Land- en tuinb. meded.; 12.33—12.40 V. d. boeren); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13,20 Viool en piano; 13.45 Gram.; NCRV; 14.00 Gram.; 14.10 Sopr. en orgel; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Sopr., bas, piano en voordr.; 15.40 Gram.; 16.00 Bijbelle zing; 16.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.35 Voordr.; 17.55 Piano kwint.; 18.35 Raadhuispraat; 18.45 Leger des Heilsork.; 19.00 Nieuws en weerber,; 19.10 V. d. jeugd; 19.30 Gram.; 20.00 F idiokrant; 20.20 Ge var. progr.; 21.45 Gram.; 21.50 Dis cussie; 22.00 Amus, muz.; 22.20 Or- gelconc.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber.; 23.15— 24.00 Gram.; Laat U de smederijen maar weer met rust f 15»000,- naar Enschede U behoeft niet meer met uw spij kers naar de smid te lopen en dit is voor de smederijen een hele uit komst, want gisteravond kregen we al een telefoontje van een der Leid- se smeden, die vroeg, of wij dachten, dat hij niets anders te doen had, dan spijkers uit-elkaar-rukken, een be zigheid, die zo vernamen we weer van een ander niet lonend is, want „wat kunnen wij smeden nu helemaal vragen voor een spijker?" werd ons gevraagd, „terwijl het toch feiltelijk precisiewerk is!" Dus, zoals u begrepen zult hebben, is de winnaar van de 15.000,ein delijk boven water gekomen. Maar ook deze ontdekking is een weinig sensationeel geworden, want terwijl het Thuisfront in Den Haag dag en nacht bij de telefoon de wacht hield om de mogelijke prijswinnaar op te vangen, arriveerde er hedenmorgen een laconiek briefje uit Enschede, waarin verteld werd, dat de schrij ver de bewuste spijker onder zijn beheer had en waarin tevens verzocht werd om de naam niet bekend te ma ken. De laatste 1000,is tenslotte gis termiddag naar Tilburg gegaan en hiermede is dan weer een einde ge komen aan de bliksemende spijker actie van het Nationale Katholiek Thuisfront. KRONUS. ZOETERWOUDE J. Mittelmeijer (A'dam), G. Riet bergen (Utrecht), J. Donders (Kaats heuvel), D. v. d. Beek (Den Haag), Fr. Senden (Ubagsberg), Th. Jas pers (Bakel), Fr. Swinkels (Eindho ven), J. Appelman (Haarlem), P. Kuipers (Budel), J. v. d. Louw (Den Haag), M. Lammers (Budel), H. Pe ters (Hilversum), N. Laarmans (Roermond), W. Spanjers (Escha- ren), G. de Kinderen (Casteren). J. Magis (Helmond), A. Schafrat (Boe kei), A. v. d. Lokkant (Haps), B. Jagers (Culemborg), J. Elstgeest (Bennebroek), en J. de Boer (Haar lemmermeer). Het officiële „proefmalen" van de Grote Molen is een ware demon stratie geworden van de opzet van het plan dat uigqyoerd is. Vele auto riteiten, technici, bestuurderen, in- het pan dat uitgevoerd is. Vele auto- rijen. een vijftigtal samen, waren gistermorgen bijeengekomen voor de feestelijke beproeving van de molen; het sneeuwde wel, het was wel koud op het molenerf, maar het waaide niet enzo sprak de mo lenaar, de wind steekt niet op, er is van opzeilen geen sprake. Zo was nog weer eens bewezen, dat bij windstilte molen en molenaar onmachtig staan, om het water uit de polder te malen. Dan moet een machine het werk van de molen vol brengen en na één minuut voorbe reiding bracht de Klöckner-Hum- boldt-Deutz motor de vijzelpomp, die nu het scheprad van de molen vervangt, op toeren en elke minuut stroomde er 45 kub. meter water uit de polder in Rijnlands boezem. Naar 'n beschut plekje, Het was toch heel erg spijtig, dat er geen windbriesje kwam om aan te tonen, dat de windkracht het even goed kan als de machine. De beproe ving was nu spoedig ten einde en vanwege de koude spoedde het ge zelschap zich naar het café van de heer W. Dolle in de Weipoort, waar het polderbestuur tracteerde op de goede afloop van het werk. De voorz. van het polderbestuur, de heer L, A. Droogh, begroette al le aanwezigen en noemde de belang stellenden in twee groepen namelijk ten eerste al degenen die tot de tot standkoming hebben meegewerkt en Zoals bekend, is in Januari j.I. in der meer mede, dat het gezin een Diepenveen bij Deventer een gezin huurschuld heeft van ongeveer ƒ294. bestaande uit man, vrouw en vier jon-1 Daarbij komt, dat 'huiseigenaren nu ge kinderen door de deurwaarder uit i weigeren, een eventueel vrij komen- zijn woning gezet en daarop is het de woning te verhuren. De burge- in een tent op het erf der woningmeester concludeerde, dat B. en W. gaan „huizen". Dit kon door de bur- al het mogelijk hebben gedaan het gemeester dier gemeente niet worden j gezin woonruimte te verschaffen en toegelaten. Nadien bood Diepenveen j dat zij er naar iblijven streven, het het gezin een tijdelijke woning aan, gezin onderdak te brengen. 5.ÏwLÏS1' Wi,de die wonine! De raad keurde tenslotte unaniem niet betrekken. goed wat het dagelijks bestuur der I gemeente in deze aangelegenheid Ook andere woongelegenheden, die £eeft gedaan naar zin waren, weigerde het niet gezin te betrekken. Het gezin raakte aan het zwerven en verbleef bij fa milie en kennissen, totdat het enige dagen geleden langs de woningen van de burgemeester en enkele raads leden van Diepenveen trok. Het gevolg hiervan was, dat de j burgemeester Dinsdagmiddag een spoedeisende vergadering van de ge-1 meenteraad belegde. In deze bijeen-1 komst heeft hij de toedracht van de j wij mogen zeggen dat het gisteren zaak uitvoerig belicht. Hij deelde on- een historische dag voor de gemeen- j te Alkemade is geworden. Een acht- I tal instanties, vertegenwoordigende II--I. I het E.T.I., de L.E.I., Stad en Land- W at lezers SCnriJven schap, LIJ., veiling, bankwezen, K. A.B., gemeenteraad en het voltallig Voorhout, 28 Februari 1954. c°lle«? en w" b.e" i staande uit 23 personen, werden gis- j termorgen als lid van de commissie tot gedeeltelijke uitwerking van het Sociaal Economisch Rapport door Velen met mij zullen het raadsver-loco-burgemeester C. van der Meer slag van Voorhout voorkomend in j geïnstalleerd. uw blad van 25 Febr. j.I. met enige I verwondering hebben gelezen. Het *n zyn openingsrede stelde spr,het idee door de heer Prins naar voren zeer prys, dat de samenstellers gebracht en door meerdere leden on- Tva" dlt r??Port hler wafe„„ dersteund bfl het punt, .„Bespreking to trouwen bestond, en vooral ook voor het bevorderen van het verlenen van subsidies van Rijk en Provincie. Vervolgens rióht de voorz. zich tot alle medewerkers van het Technisch Bureau van de Unie Van Water schappen, de vertegenwoordigers van de Machinefabriek Hubert Co. en de aannemers Rodewijk en van Bennekom. Dan begroet de voorz. de belang stellenden, op de eerste plaats de Dijkgraaf van het Hoomheemraad- schap van Rijnland mr. J. Slagter en ir. J. A. Witsenburg w.n. Ingenieur van Rijnland, burgemeester H. J. J. A. Smeets en de wethouders G. T. v. Leeuwen en M. Kraan alsmede het bestuur van de Boerenleenbank van Zoeterwoude, als geldschieter van de polder en vooral tot de molenaar, de heer Onderwater die als een ech te molenaar vandaag z'n gloriedag beleeft. Aan hem, zegt de voorz., vertrou wen wij toe, dat hij het grote wie- kenkruis met een vlucht van 25 me ter door de lucht zal laten zwaaien, niet te langzaam maar toch voor zichtigalsmaar waakzaam als er buien dreigen, altijd zó malende, dat er geen wind door de hekken waait als er water op peil staat. De geschiedenis. De secretaris geeft een overzicht van de geschiedenis van de waterbe heersing en V-i breedvoerig relaas van de totstandkoming van het nieu we werk waartoe de vooroereicung is begonnen in het jaar 1947. Ir. Kuipérie houdt een beschou wing over de Hollandse moien en merkt op, dat deze morgen nog weer ten tweede allen die belangstelling eens bewezen is, dat dit werktuig hebben voor het werk. zozeer te waarderen als een schoon- Als ik in de eerste groep de eer- heid en sjeraad in het landschap ten moet noemen, begroet ik de hoog- niet in staat is de polder op peil te landers, die met edele motieven het houden. Hier is nu bereikt, dat de algemeen belang boven hun per soonlijk voordeel hebben gesteld. Het moet voor U, hooglanders, vandaag wel een grote voldoening zijn, dat uw besluit om uwe stem te geven i.en blijft bestaan en de bemaling toch goed is. Burgemeester Smeets, is verheugd dat de strijd in de polder zo vrede- 'li/Mranfl ie i-.n<j<olnct pn WPnsl ^esiuu om uwe sieni ie geven --- „.„„.i unr>a aan de verbetering van de polder- Hovend ia opgelost en wenst hoog- bemaling tot zo'n prachtig werk is en laaglanders geluk met het besluit, uitgegroeid. De laaglanders zijn daar Als ingeland is spr. nu g Hankhaar vnnr aardappelen ln zijn kelder met meer Dan brengt de voorzitter dank aan onder water zullen:komen te liggen. de cómmiscsie van bijstand in het j Dat mat dlt bijzonder de heren G. W. v. d. Poel sieraad van het landschap van Zoe terwoude is behouden heeft spr. gro te waardering. De heer Zijlstra, ir. bij de Prov. Waterstaat van Z.H. bespreekt de ALKEMADE VERLICHTING JAC. v. BEIERENWEG. uitbreiding verlichting", heeft bij ve len enige verwondering gewekt, daar het doorvoeren van dit idee ver keersongelukken zal vergroten. Hoe goed de bedoeling van voor- en tuinbouw dienen maatregelen ter verbetering getroffen te worden, die van verstrekkende aard zijn en niiet met een handomdraai tot een oplos sing kunnen worden gebracht. Ge tracht moet worden de vraagstukken steller moge zyn het gemeentebudget1 rond het welvaartspeil van de tuin- te ontlasten, zullen velen het metdersbevolking tot een bevredigende my eens zyn dat inperking van ver- oplossing te brengen. ÏÏÏÜ3? van Beierenweg niet Het gemeentebestuur is zich terde- verantwoord is en door een kleine ge bew*ust dat Uw taak niet gemak. besparing op het gemeentebudget kelijk_is, doch de aanwezigheid van wielrijders en voetgangers aan gro-1 prominente figuren in deze vergade- tere gevaren worden blootgesteld, ring aanleiding met het volste ver mensenlevens moeten al is het tegen i trouwen de verschillende problemen een over het gehele budget kleine in bet midden Uwer commissie te verhoging zoveel mogelijk veilig wor- brengen. den gesteld. Ieder zal het eens zijn, dat het tot nu toe uitblijven van ernstige ver keersongelukken op deze veel te smalle 'hoofdweg te danken is aan de volmaakte verlichting. Ook iedere automobilist zal het eens zijn, dat een regelmatige licht- Spr. hoopte binnen afzienbare tijd een nieuwe burgemeester te mogen installeren en stelde de vergadering BODEGRAVEN - Feestavond „De Hanze"-- Vele in- verflauwing, die schaduw verwekt, troducé's van buiten de plaats vul- enigermate oogverblindend werkt den mede de zaal van Hotel van wat bij verwijderen van lichtmasten Haaf ten, toen de Kath. Middenst.- om de ander sterk zal vergroten en i ver. „De Hanze" haar vastenavond- de gevaren voor wielrijders en voet-1 viering hield. De jonge Goudse to- gangers zullen toenemen, daar deze neelclub „De Gons" speelde het noodgedwongen de weg moeten hou- luchtige blijspel „Robbedoes". Het den zeer ten ongerieve van autobus j was gelukkig dat de hoofdrol door en vrachtauto's. imej. v. Velzen uitstekend werd ver- Velen vragen zich af of de urgentie ■tolkt, daar de andere rollen nogal van verbreding Jac, van Beierenweg I gebrek aan routine vertoonden. Niet niet meer de aandacht van de Raad behoeft alswel inperking van de vrij wel algemeen gewaardeerde verlich ting. Na tot stand koming van ver breding zou de verlichting nog eens herzien kunnen worden. Besparing, aangaande inperking van de verlichting, op het gemeentebud get doet heel eigenaardig aan als men leest, dat het voorstel verhoging jaar wedde wethouders algemene bijval vindt. P. v. d. NOULAND. altijd was het gesprokene achter in de zaal verstaanbaar. Het komische van het geval maakte veel goed: een afgestudeerd meisje komt als wees bij een nogal jeugdige voogd terecht met wie zij 't al gauw buitengewoon goed kan vinden. Als blijkt, dat zij - als ondergeschoven logé de rol van een ander vervult blykt de liefde sterk genoeg en alles komt in orde. Het ensemble Corbeau zorgde voor muziek, ook tijdens het gezellige sa menzijn. en W. G. de Groot als hooglanders en ook de heren L. C. v. d. Poel «n Jac. C. v. d. Salm als laaglanders. Deze commissie heeft het vertrou- wen van de ingelanden gewonnen 'motieven van het Prov. Bestuur, die en het bestuur is in alles terzijde j geleid hebben tot medewerking aan gestaan. het behoud van de molen. Wel op een zeer voorname plaats De dijkgraaf van Rijnland zegt, moet ik hier begroeten en dank dat de Groote Polder volgens „Pol- brengen aan de Rijksconsulent van I dernamen in Rijnland" door mr. S. de Cultuurtechnische dienst, id. H. !j. Fockema Andreae zijn naam ont- G. Kuipérie, voor het vertrouwenleent aan „de Grote Molen" met de door hem gewekt, waar zoveel wan- verklaring dat bij de stichting van de polder in 1485 de molen groot zal hebben geleken in verhouding tot de particuliere molentjes van de omgeving. Spr. heeft grote waardering voor de vier leden van de commissie van bijstand en waar hier in deze polder steeds van groot wordt gesproken zouden we deze commissie de grote vier kunnen noemen, die ter voor beeld kan staan in de oplossing van een vraagstuk. De heer G. P. v. Leeuwen spreekt namens de Boerenleenbank en ge tuigt, dat het bestuur en de r. v. toe zicht voldoening heeft meegewerkt te hebben tot dit schoon werk. Ir. Pleyte geeft een relaas en over zicht van de voorbereiding en uit voering; veel plannen zijn. gemaakt en tenslotte is dit plan tot stand ge komen met de totaal begroting van 67.000.die niet overschreden wordt en waarvoor 32 000.sub sidie zal gegeven worden. Namens de ingelanden sprak de heer P. C. Paardekooper om vooral de voorz. te huldigen, die vaak alleen stond als een plan verworpen was, doch met taaie volharding en tact weer een nieuw plan ging verdedi- voor de benoeming van een definitie ve voorzitter uit te stellen tot na het tijdstip der burgemeesterbenoeming. Tot tijdelijk voorzitter werd aan gewezen de heer C. v. d. Meer, loco burgemeester en tot secretaris der commissie de gemeente-secretaris, de heer W. A. van Haxteveld. Na een inleiding over het rapport door de heer W. A. van Harteveld, werd aan de discussie begonnen. Het resultaat was, dat overgegaan werd tot de benoeming van: le. Subsommissie voor het ruilver- kavelings vraagstuk 2e. Beroepskeuze-commissie voor arbeidsaangelegenheid. HAZERSWOUDE OP HET NIPPERTJE Gisteren liep een 13-jarige jongen op het ijs van de Dorpsvaart en zak te er door. Twee voorbijgangers moesten zich te water begeven om te trachten hem te redden, maar slaagden daarin niet. Twee broers van de jongen zagen kans hem met een plank van een wisse verdrin kingsdood te redden. Geboren: Nicolaas M. zn van G. J. Groen en Ch. Koptein; Wilhelmina C. dr van B. A. Bol en A. Biemond; Theresia J. dr van W. H. van der Laan en C. Groen. Ondertrouwd: R. J. van der Zwaan 30 jr en E. van Wijk 21 jr. Getrouwd: H. Vos 28 jr en S. S. de Blaey 27 jr.; A. M. Groen 31 jr Th. J. van der Haas 29 jr. Overleden: M. van Els wijk 51 jr echtgenote van C. van Veen. HOOGMADE Uitvoering Harmonie De R. K. Harmoniever. gaf voor een goed be zette zaal haar vastenavond-uitvoe ring in café Van der Ploeg. Onder de bekwame leiding van de heer A. van Dam uit Langeraar werd het muzi kale gedeelte met de dubmars inge zet, Gezien het pittige tempo en het rhythme, waarmede ook de overige nummers werden uitgevoerd, is de leiding hier in zeer goede handen. Indien de muziekanten de studie nog meer ter harte nemen, zijn ze zeker tot grotere dingen in staat. De toneelavond werd verzorgd door de toneelver. „Pulchri Studio" uit Ten slotte dankte de voorzitter de secretaris-penningmeester de heer C. P. J. Paardekooper, die hem steeds heeft gesteund en bijgestaan. Vrolijke avond voor „Uitgaansdag Ouden v. Dagen. Het comité „Uit- gansdag Ouden v. Dagen" heeft aan de donateurs, genodigden en vele be langstellenden een vrolijke avond aangeboden, in het Verenigings gebouw „Ons Huis" aan de Dorp straat 23. Om half acht was de grote zaal reeds geheel gevuld met belangstel lenden bezoekers en voordat de voorz. van het ere-comité, burge meester Smeets, zijn welkomstwoord sprak, was de zaal reeds zo vol, dat met staanplaatsen genoegen moest worden genomen. Onder de aanwezigen waren o.m. burgemeester en wethouders en het ere-comité met hun dames. Deken Bont en pastoor G. Klaverweide had- den bericht van verhindering gezon den. De burgemeester bracht in zijn openingswoord dank aan de Commis sie van beheer van „Ons-Huis", die het gebouw voor dit doel gratis be schikbaar had gesteld. Ook de toneel club van de Z.M.V., onder leiding van de heer J. Versteegen en de „Ram meiaars Band", onder leiding van de heer H. v. d. Berg Jr., verleende gratis medewerking. Opgevoerd werd het toneelspel „Willy's vrouw", van Leiden, welke met het blijspel „Dei-1 Max Reiman en Otto Swarz. Een ver- ning om de Dorpsdokter", zeer veel j loting zorgde er voor, dat vele be- succes heeft geoogst. Stuk voor stuk zoekers nog met een aardige prijs HOND SPRONG 'DOOR HET RAAMt Een hond met een hondenle ven liep gisteren in de Zonne veldstraat te Hazerswoude het}? gerammel van zijn maag te overblaffen met revolutionnalre hondenliederen, waarin gewag gemaakt wordt van betere tijden. Vermoedelijk blafte hij het be kende strijdlied: „Honden voor uit, steek je poten door de ra- men". Heel toevallig zat het 5-jarige zoontje van de familie Nuland 5 voor het raa-m een boterham te eten en hij deed dit met zoveel smaak, dat de hond zich begerig blikkend op de trottoirband zet- te. Plotseling nam hij echter een X sprong, dook door de ruit en pakte de boterham weg. Het jongetje werd door de glasscherven gewond en moest 5 door de E.H.B.O. worden ver- 5 bonden. Overigens is het wel tra- gisch, dat men een dier op een dergelijke manier honger laat-X BOSKOOP „De Driesprong" heeft goede pa pieren Met de bel voor de laatste ronde in zicht, bereikt de comoetitie in de afd. Gouda van de KNRB in verschillende afdelingen haar hoogte punt. In de afd. A. 1 waarin Cen trum A tot voor kort nog op fluweel zat, heeft de stand door de twee ne derlagen, resp. 61 bij Per Asperd en 10 bij Tunnel, een heel ander beeld gekregen. Al is de tijd kort, toch kunnen zowel Per Aspera als Tunnel nog hoge ogen gooien en het is daarom voor Centrum A terdege uitkijken. In de afd. A. 2 gaat Gouwe Vrien den nog steeds aan de kop maar wordt dicht op de hielen gezeten door De Driesprong A en Groene Laken A 2, terwijl Marktzicht met 49 punten en een wedstrijd minder gespeeld, ook met sterke troeven op tafel kan komen. Ongetwijfeld zal het er de volgende week bij Markt zicht ADe DriesprongA heet toe gaan. In klasse B 1 wordt strijd gevoerd tussen Per As-pera B en De Drie sprong B met Per Aspera als kop loper met 8 pnt. voorsprong. Ogen schijnlijk heeft dit team de grootste kans maar aangezien deze nog bij De Driesprong en Groene Laken op bezoek moet kan er nog van alles ge beuren. In de afd. B 2 wordt eveneens hard gevochten, ook hier is het een team van De Driesprong, dat beslagen, ten ijs komt. Hoewel KOT (B 2) aan de kop gaat met 80 pnt. zijn de papieren van De Driesprong B 4 met 78 pnt. en een wedstrijd minder gespeeld zeer zeker van hoge waarde, zij het dan ock, dat Excelsior B nog voor verrassingen kan zorgen. Ook in de klasse C geven de kop lopers elkaar geen duimbreed toe. EHBO heeft nieuwe voorzitter Bij de opening van de jaarvergade ring deelde de voorzitter, dr. P. J. de Wilde, mede, dat dr. Bonga uit Haastrecht verhinderd was om deze avond zijn aangekondigde lezing te houden. Uit het jaarverslag zij ge meld dat in het afgelopen jaar 36 maal eerste hulp werd verleend, ter wijl 21 cursisten het diploma be haalden. Het jaarverslag van de penningmeesteres, mevr. Vuyk, gaf een bedrag van 1190,46 aan inkom sten te zien en een bedrag van 858,10 aan uitgaven. Enige leden gaven zich op als EHBO-er bij de BiB. Alvorens de bestuursverkiezing plaats vond, zeide dr. De Wilde, dat hij het al geruime tijd bezwaarlijk had gevonden om zowel docent als voorzitter te zijn. In de daarop vol gende verkiezing werd de heer C. van Veen tot voorzitter gekozen. De heren J. v.- d. Meer en W. Anker werden als bestuursleden herkozen, terwijl in de ontstane vacatures, mevr. Kerver—De Wit en mevr. KoelmansBontekoe werden geko zen. werden de rollen uitstekend ge speeld. De leiding berustte bij de heer G. v. d. Kwartel. De Harmonie- vereniging kan op een zeer geslaag de avond terugzien. naar huis gingen. Deze uitstekend geslaagde avond bracht een batig saldo op van ƒ302.70 voor de kas van de „Uit gaansdag Ouden van Dagen". Wilt U iets weten? Vraag: Wat is er nodig voor trek kers beneden 18 jaar om over de grens naar België en van België naar ljuxemburg te gaan? Antwoord: De bepalingen voor het trekken zijn nogal eens aan veran deringen onderhevig. In Nederland was reeds lang veel geregeld, in Bel gië niet. De grote ontwikkeling van trekken en kamperen heeft er ech ter ook daar thans toe geleid, dat de overheid een wettelijke regeling van deze materie nastreeft. De Belgische Senaat heeft nu een ontwerp van wet aanvaard, waarbij de Kroon er toe wordt gemachtigd het kamperen aan een uniforme regeling te binden. De instemming van de Kamer van volksvertegenwoordigers wordt bin- nenkox*t verwacht, zodat aangeno men kan worden, dat nog voor de aanvang van het nieuwe seizoen de regelingen in werking zullen treden. Na het van kracht worden van de regeling, zullen de kampeerbedrij- ven in België aan zekere eisen, o.a. wat betreft de hygiëne, moeten vol doen. Of het evenwel mogelijk zal zyn alle Belgische kampeerders nog dit voorjaar van een kampkaart te voorzien, is nog niet zeker. In ieder geval zullen de Neder landse kampeerders op de kampeer terreinen in België hun tenten kun nen opslaan, aldus de A.N.W.B., wanneer zy beschikken over een gel dige Nederlandse kampkaart. Wij raden vragensteller aan zich te wenden tot de ANWB, afd. Kam- peerkaartencentrale, te Den Haag en tot de Katholieken Vacantiehuizen Centrale, Nachtegaalste. 60 Utrecht, waar alle inlichtingen worden ver strekt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2