AS EN KATERS Na de schietpartij in het Amerikaanse parlement Contact met de Mau Mau-leiders De verjaardag van de Paus E+D*G* verdrag in de Belgische Senaat Sabotage op Nederlands schip Rust keerde weer in Khartoem Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 3 MAART 1954 45ste JAARGANG No. 13133 Papengracht 32, TeL 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. I 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5» PORTO RICO te lande slechts bekend als de naam van een soort pijptabak, maar in werkelijkheid is het een eiland in de Caraïbische Zee, gelegen ten Noorden van Curacao, waar het deel uitmaakt van de z.g. Antillen. Het is nu weer „in het nieuws" gekomen, omdat een paar Portorica- nen het dolzinnige idee hebben ge had om in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden te_ gaan schie ten. Hun doel, de aandacht op Porto Rico te vestigen, hebben zij daarmee natuurlijk wel bereikt, maar overi gens vraagt iedereen zich af. wat er nu nog te demonstreren en te pro testeren valt. Porto Rico is een oude Spaan- 0 se kolinie. Het eiland is over bevolkt, de vruchtbaarheid van de bodem loopt sterk achteruit en de bevolking was tot voor kort nog grotendeels analfabeet. Dank zij het Amerikaanse bewind is de toestand reeds veel verbeterd. Het land geniet weliswaar geen volledige onafhan kelijkheid, maar dat scheelt toch niet veel. Sinds Augustus 1952 heeft Porto Rico n.l. volledige autonomie en het zou er werkelijk niet beter bij varen, wanneer het de laatste band met Amerika zou los laten. Het eiland heeft een status, welke vergelijkbaar is met die van een Brits Dominion. Er is een Ameri kaanse gouverneur en de defensie alsmede de buitenlandse politiek worden behartigd door de Ver. Sta ten. Die nog overgebleven band met Amerika, welke de bewoners van Porto Rico in 1952 hebben gehand haafd, legt hun Waarlijk geen wind eieren, want een achterlijk land kan er alleen maar wel bij varen wan neer het is opgenomen in de in vloedssfeer van zo'n rijk land als Amerika. De economie van Porto Rico is gespecialiseerd op de pro ductie van suiker en daarvoor vindt het in de Ver. Staten een uitsteken-* de afzetmarkt. Bovendien heeft het overbevolkte eiland thans ruime emigratie-mogelijkheden naar Ame rika, welke het als onafhankelijk land zeker niet zou hebben. Men kan er dus wel van verzekerd zijn, dat de daad van deze Portori- canen geenszins is geworteld in ge voelens van haat wegens de onder drukking, waaraan hun vaderland bloot zou staan. Integendeel, waar schijnlijk heeft de gehele bevolking van Porto Rico zich een hoedje ge schrokken alleen al bij het denk beeld, dat zij „onafhankelijk" zou den moeten zijn. De dwaze daad van een paar hal ve gare heethoofden is niet afkom stig van mensen, die op het eiland zelf leven. Deze lieden komen uit de wijk Porto Rico in New York, uit de „slums", de sloppen, waarin duizenden Portoricaanse immigran ten huizen. Wie weet wat er voor denkbeelden broeien in die troebele breinen, waar het communisme we lig moet tieren en waar allerlei on bekookte leuzen een gerede voe dingsbodem vinden. Ook de aanslag op president Tru man in November 1950 kwam uit deze hoek. In die tijd kon men zo'n wanhoopsdaad nog enigszins begrij pen, omdat er toen nog veel reden tot ontevredenheid bestond voor de Portoricanen. Zij klaagden er toen vooral over, dat de rijkdommen van het land werden geëxploiteerd door de Amerikanen en dat de bevolking zelf arm bleef, omdat zij niet profi teren kon van de natuurlijke rijk dommen van eigen bodem. Het is dezelfde klacht als van de Perzen, maar ook dezen hebben tot hun schade moeten ervaren, dat eigen beheer niet altijd voordelig is. Met name niet, wanneer men niet in staat is of nog niet in staat is om het zelf te doen. De Portoricanen kunnen er zelf veel aan doen om de rijkdommen van hun eigen land ten eigen bate aan te wenden. Door zich n.l. steeds verder te bekwamen en te ontwikke len. Dat helpt meer dan schieten. Extra beveiligingsmaatregelen overwogen De schietpartij in het Huis van! Vier Portoricanen zitten te Was- afgevaardigden is voor de Secret I hington in de gevangenis. Hun na- Service aanleiding geweest, om de men zijn Lolita Lebron, Miranda, wacht voor het Witte Huis, waar Cordeo en Flores. Zij kunnen vér- Eisenhower zetelt, te verdubbelen, oordeeld worden tot 75 jaar gevan- Een Congrescommissie heeft een genisstraf: vijftien jaar voor elke zorgvuldiger bewaking overwogen, gewonde afgevaardigde. Zij weigeren Men denkt aan electronische appa- antwoord te geven op vragen, maar raten, om te controleren of bezoekers barsten los in eindeloze patriottische metaal bij zich dragen. Gisteren werd niemand toegelaten, die geen toe gangsbewijs van zijn „Congres-man" had. GOUVERNEUR BETUIGDE LEEDWEZEN. De gouverneur van Porto Rico, Marin, vloog gisteren naar Washing ton om president Eisenhower te zeg gen, dat de bevolking van het eiland diep verontwaardigd was. Er waren misschien maar een 500 Portoricanen, die er zo over dachten als de plegers van de aanslag, die om „vrijheid" hadden geschreeuwd. Onder degenen, die het drama in het Capitool aanschouwden, bevond zich een groep schoolkinderen uit Lutherville, die naar Washington gekomen was, om het Congres te zien werken. Een meisje vertelde la ter: „Die vrouw deed alsof ze krank zinnig was. Zij bleef maar gillen en schreeuwen: doodt ze, doodt ze!" De Britse regering heeft meege deeld, dat er geheime besprekingen met leiders van de Mau Mau zijn ge houden, waardoor de mogelijkheid tot overgave op grote schaal is ge schapen. Met ministerie van koloniën te Londen deelt mede, dat bij het ver hoor van de gearresteerde Mau Mau- „generaal China" is gebleken, dat men in brede kringen van de Mau Mau van mening is, dat verder vech ten tegen Engeland zinloos is. „Generaal China" was toen onder zware bewaking in contact gebracht met de leiders van andere benden. „Het resultaat van dat contact kan pas over enige tijd blijken", aldus het ministerie, „maar als het tot een georganiseerde conferentie komt, kunnen alle partijen van een vrijge leide verzekerd zijn". Deze verklaring is ook te Nairobi uitgegeven. Om de wereld in een lekke boot De „Maurier Christmas", een Frans opleidingsvaartuig, heeft Maandag avond ongeveer 25 km. ten Zuiden van San Diego (Californië) een 46- jarige vrouw gered, die gedurende vijf dagen in een lekke zeilboot had rondgevaren. Mevr. Vera Olive Rideout was 20 Februari uit San Pedro, een depar tement van Paraguay, vertrokken om alleen een tocht rond de wereld te maken. Haar ongeveer 8 m. lange boot werd lek in de buurt van het eiland Guadeloupe. Daarna werd zij door de giek in de rug getroffen. Zij verklaarde, dat ze gedurende ten minste 120 uren had moeten pom pen en daar tussendoor de zeilen moest bedienen. Mevr. Rideout is naar San Diego overgebracht, waar zij wegens een ontwrichte ruggewervel behandeld zal worden. Nederland op zijn best in Londen tirades. In het huis van Lolita Le- bron is een gedicht gevonden, geti teld „Mijn vlag". Volgens de „Journal American" zouden documenten, die in de wonin gen van de vier gearresteerde Porto ricanen waren aangetroffen aanwij zingen geven voor „een mogelijke verbinding met communistische sa menzweerders". Van een lid van het Congres, dat Maandag werd getroffen, de repu blikein Alvin Bartley, is de toestand nog steeds ernstig. Hij kreeg een ko gel in de borst. Een tweede slacht offer, Ben Jensen, verkeert even eens nog in ernstige toestand. Oerwoud overwon leger Volgens berichten, die van het le- Ter gelegenheid van de 15e ver jaardag van de verkiezing van Paus Pius XH tot Paus en tevens zijn 78e verjaardag was Vaticaanstad giste ren met vlaggen versierd. Zij wap perden van de officiële gebouwen in Vaticaanstad zelf en verder door ge heel Rome op alle plaatsen, die ex tern tarialiteit genieten. Ook hingen vlaggen uit bij de gebouwen der ver tegenwoordigers bij het Vaticaan uit de gehele wereld. Gelukwensen van kerkelijke en burgerlijke autoritei ten kwamen in grote hoeveelheden bij het Vaticaan binnen, maar zullen nog talrijker arriveren op de dag van de kroning, welke op 12 Maart wordt gevierd. De Paus blijft langzaam vooruit gaan. Hij kon echter niet meer dan enkele gelukstelegrammen zelf lezen: zelfs dit was te vermoeiend voor hem. Muziek voor de Sultan Paus Pius de twaalfde heeft vast voedsel tot zich genomen, aldus is Woensdag bekend gemaakt. ger te velde in Satgon ontvangen b**,bezit hebb™ ontplofbare in "iir °"sta,ldelinse" I Thans weigeren zy te eten, omdat zdelUen nltgebroken <*rwoud. naar hun mening hoge Schotse krin- ziekten uitgebroken. gen proberen Schotland afhankelük t te maken van Engeland. Een soldaat op de tien zou met in Als zij in hun plan volharden, zul- staat zijn aan de strijd deel te nemen. Jen zij zo nodig met geweld worden De epidemieen worden toegeschreven i gevoed, aldus een bekendmaking van aan slechte voeding en gebrek aan het Schotse ministerie van Binnen- medicamenten. landse Zaken. De bewoners van Marrakech in Frans Marokko, zongen en dansten in de straten om zo op uitgelaten wijze hun blijdschap te tonen over het be zoek van de nieuwe sultan, Sidi Mohammed Ben Moulay Arafa, aan hun stad. Een duizendkoppige menigte volgde vanaf de trottoirs het kleurige SCHOTTEN IN HONGERSTAKING, schouwspel, dat de voorbijtrekkende stoet van de sultan, tijdens dit eerste Lezoek sinds de troonsbestijging bood. Drie jeugdige Schotse nationalis ten zijn begonnen aan een hongersta king van een maand. Zij zitten in de Saughton-gevangenis in Edinburgh, omdat zij vorig jaar November tot jaar werden veroordeeld wegens „Wij moeten Frankrijk helpen" De Belgische minister van Buiten landse Zaken van Zeeland heeft Dinsdag in de Senaat het debat over de ratificatie van het EDG-verdrag geopend en met klem aangedrongen op goedkeuring, omdat het de enige kans is om de Duitse troepen in de West-Europese defensie op te nemen, zonder dat men bevreesd behoeft te zijn voor herleving van het Duitse militarisme. Zijn rede duurde ander half uur. Do minister wees er op, dat ratifi catie door het Belgische parlement weer een stimulans zou vormen voor de Franse volksvertegenwoordiging om ook haar fiat aan de plannen te geven. De EDG heeft een goede kans om door alle parlementen te worden ge ratificeerd, zo sprak Van Zeeland. Zij is geratificeerd door Nederland en Duitsland. Luxemburg staat er gun stig tegenover, en ook Italië. De voor- en tegenstanders in het Fran se parlement houden elkaar in even wicht.... Als we iets kunnen doen om Frankrijk te helpen, dan moeten we dit doen. Wij moeten de EDG met een grote meerderheid ratifice ren." Van Zeeland besloot met de steun van de Paus te vragen voor de Euro pese gemeenschap. Het debat in de Senaat zal waar schijnlijk twee weken duren, maar men acht het vrijwel zeker, dat het zal worden goedgekeurd, gelijk dit reeds het vorig jaar November dooi de Belgische Kamer is gebeurd. Een hapje acrobatiek LAWINESLACHTOFFERS IN BEIEREN. Vier mensen zijn Dinsdag te Lag- nekopf bij Tegernsee (Beieren) door een lawine bedolven. Drie van hen werden dood aangetroffen. De vier personen maakten deel uit van een groep van acht skiërs. ATOOMGESCHUT NAAR EUROPA. Binnen enkele maanden zal een derde, met atoomgeschut uitgerust Amerikaans bataljon naar Europa vertrekken. Het is nog niet bekend waar het gelegerd zal worden. Vier leuke meisjes maken reclame voor Nederlandse kaas in de stana van het Nederlandse Zuivel Bureau, op de tentoonstelling „Het Ideale Huis", welke in Olympia te Londen wordt gehouden. Van links naar rechts in „Nederlands" costnnm: Katherine Floming, Pat Khan, Eve lyn Mapier en Nancy Lavis. Terwijl Engeland nog naarstig speurt naar lieden, die er een groot genoegen in zien de marineschepen van dat land defect te maken door op de meest sluwe wijze sabotage te ple gen, is ook op een der Nederlandse schepen een geval van sabotage voor gekomen. Toen men gisteren de onlangs ge reedgekomen onderzeebootjager „Hol land" aan een laatste inspectie on derwierp, voordat men voor een proefvaart naar de Can arische eilan den zou vertrekken, ontdekte men, dat een hulpvoedingspomp gevuld was met vergruizeld glas. Daar de pomp nog niet in werking was geweest, was zij nagenoeg niet beschadigd en de reis behoefde dan ook niet uitgesteld te worden. Onmiddellijk is men allerwegen gaan speuren naar de daders, alhoe wel men aanneemt, dat dit geen werk van een organsatie is, doch het optreden van een enkeling, die de een of andere wrok koestert. De2e twee acrobaten in Parijs to nen een „sterk" staaltje van buiten gewoon krachtige tanden. Het zijn de twee gebroeders Seiferts van 23 en 11 jaar, die samen met hun 21 jaar oude broer dit verbluffende nummer brengen in het bekende circus Medrano. Een „hapje acroba tiek", dat de meesten wel zeer zwaar op de maag zou liggen JONGEMAN KREEG TREIN OVER ZICH HEEN Eerst nu is bekend geworden, dat Maandagmiddag omstreeks vijf uur de 19-jarige houtwerker H. Dil uit Krommenie een merkwaardig onge val is overkomen Hij zag namelijk twaalf spoorwagons over zich heen rijden. De jongeman, werkzaam bij een houtbedrijf, moest om naar huis te komen, de spoorbaan Zaandam Alkmaar oversteken. Hij deed dit op het moment, dat een rangerende trein op korte afstand naderde. Hij nam de fiets op de schouders, holde over de spoorlijn, struikelde en viel tussen de rails. Enige seconden later dreunden de wagens over zijn hoofd. Zijn fiets werd volkomen vernield, doch de jongeman kwam na een paar seconden boven de rails uit met slechts enkele wonden aan zijn neus. Deze wondjes waren veroorzaakt door de koppelingen, die onder de spoorwagons hangen. Na te zijn ver bonden kon hij zijn weg naar huis vervolgen, zij het niet op de fiets. Demonstranten naar huis In Khartoen is, na het wilde straat gevecht van Maandag gisteren de rust volledig hersteld. De aanhangers van Mahdi hebben het bevel van de politie opgevolgd en zijn de stad uit getrokken. 4000 van hen hadden de nacht doorgebracht om het huis van hun geestelijke en politieke leider. Op de verlieslijst van de gevechten staan nu 34 doden. De ongeregeldheden waren zoals men weet uitgebroken naar aanlei ding van het bezoek van generaal Naguib, president van Egypte, aan Khartoem. De Mahdisten en hun Oema-partij zijn voor volledige on afhankelijkheid van de Soedan en tegen een aansluiting bij Egypte. Partijleider Sajid Amin el Tome, zoon van de Mahdi, is vandaag met 31 andere leiders van de Oema ge arresteerd. De laatste 4000 Mahdis ten, die Khartoem hebben verlaten, zjjn per trein vertrokken naar de provincie Gezira in de Zuidelijke Soedan. Een woordvoeder der Soedanese Oema-partij, heeft op een perscon ferentie verklaard, dat de politie van Khartoem „zonder noodzaak heeft geschoten op ongewapende demon stranten, die betoogden voor'de on afhankelijkheid van hun land". Veel belangstelling V erduistering in land van middernachtzon In heel Skandinavië zal de zon op 36 Juni geheel verduisterd zijn, in ons land is de verduistering dan voor 80 pet. compleet. Uiteraard houden de astronomische geleerden zich in de gehele wereld reeds maandenlang met dit bijzon dere natuurverschijnsel bezig, te meer daar de volgende gelegenheid om een dergelij'k verschijnsel waar te nemen, pas in 1999, komt. Van Nederland gaan er twee expe dities naar Zweden. De wetenschap pelijke expeditie staat onder leiding van de Utrechtse astronoom en hoog leraar prof. dr. Minnaert, bij wie zich ook dr. Houtgast bevindt, onder wiens leiding destijds de expeditie naar Khartoem stond. Deze expeditie zal ziCh in het bijzonder bezig houden met de ohromosfeer en de corona, de lichtkrans, die de geheel verduis terde zon omgeeft. Dan gaat er nog een expeditie van amateur-sterrenkundigen, die onder leiding zal staan van prof. A. C. G. van Heel uit Delft. Plaats van deze expeditie is Os- karssham aan de kust van Zweden, tegenover Oland. Deze expeditie zal zich speciaal belasten met de storm- waarnemingen. Arrestaties in Egypte. In Egypte heeft de politie tijdens een grote razzia 120 arrestaties ver richt. Al deze personen worden van communistische en andere revolution- naire activiteit beticht en zouden mede verantwoordelijk zijn voor de ongeregeldheden, die zich Zondag in Cairo hebben voorgedaan. Onder de arrestanten bevinden zich acht of ficieren. KOFFIE EN THEE WEER DUURDER Met ingang van Woensdag 3 Maart zullen de koffie- en theeprijzen op nieuw verhoogd worden, zo verne men wij in vakkringen. De thee zal met 6 centen per pakje van 100 gram in prijs verhoogd worden, de stijging van de koffieprijs bedraagt 22 cent per halve kg. (Deze verhoging is een gevolg van het prijsverloop op de wereldmarkten, waar de stijging minstens het dubbele bedraagt. Kof- fiebranders en theepakkers zagen zich daardoor voor de noodzakelijk heid gesteld de detailprijzen opnieuw te herzien). HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagvond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Dezelfde tempera tuur als vandaag of iets hoger, krachtige tot matige Zuidweste lijk wind. 4 Maart: zon op 7.21; onder 18.24; maan op 6.45; onder 17.57. Het weer in Europa OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME T emperatuur beneden normaal Het K.N.M.I. deelt mede: In de luchtdrukver deling boven Europa en het Oostelijk gedeelte van de Oceaan komt maar weinig ver andering. Voortdurend stroomt kou de lucht uit het hoge Noorden via een omweg over de Oceaan naar on ze omgeving. Boven het Golfstroomwater wordt de koude lucht wel aanzienlijk ver warmd, maar komt toch nog met zo lage temperaturen aan, dat een deel van de neerslag in ons land in de vorm van sneeuw valt. De snelle ba rometerdaling van vanmorgen werd veroorzaakt door een depressie, die zich van IJsland naar Engeland ver plaatste en belangrijk in diepte toe nam. De neerslagzóne van deze storing bereikte vanmorgen vroeg het Wes- i ten van het land. In de komende dagen behoudt het j weer een wisselvallig karakter met nu en dan enkele buien en tempera turen beneden de normale waarden voor de tijd van het jaar. zwaar bew. —2 sneeuw —3 zwaar bew. '—3 regen —1 geheel bew. —1 zwaar bew 0 regen 3 zwaar bew. 1 onbew. 0 onbew. 7 half bew. —4 zwaar bew. 3 zwaar bew. 3 zwaar bew. —1 zwaar bew. 1 half bew. 3 sneeuw 0 mist 1 half bew -2 regen 12 Korreltje Overwinnen en gebruikmaken van een overwinning zijn twee verschil lende kunsten.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1