S)e &2id6e6oti/fca/rrt Geknal van schoten in Amerika's parlement Naguibs bezoek bracht chaos in Khartoem Zeg het met kogels GRONDWETS HERZIENING Vijf afgevaardigden door kogels ernstig gewond Het probleem der priester-arbeiders maartT Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 2 MAART 1954 45ste JAARGANG No. 13132 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5" PROCESSIEVERBOD. IN HET EERSTE ARTIKEL over de processievrijheid hebben wij uit eengezet, dat ook nu nog onze pro testantse landgenoten, in de Grond wetscommissie vertegenwoordigd door enige protestantse leden, op grond van het absolutistische karak ter der katholieke processies welk karakter wij in ons vorig artikel be streden deze blijven afwijzen. Wie de minderheidsnota leest, die de protestanse leden van de Grond wetscommissie hieraan hebben ge wijd, moet wel tot de conclusie ko men, dat tegen de rechtsopvatting van de meerderheid der leden van de Grondwetscommissie weinig valt in te brengen. Die hele minderheidsnota is een vaag stuk, waarin merkwaardiger wijze een veelvuldig beroep wordt gedaan op de verdraagzaamheid, maar dan een verdraagzaamheid van katholieke zijde om maar van deze processievrijheid af te zien, omdat onze protestantse broeders zich daar aan zouden ergeren. Zij achten in de verwezenlijking dier voorstellen een bron van wrij vingen tussen de godsdienstige ge zindten hier te lande gelegen. En zij zeggen dan. dat zij het op prijs zou den hebben gesteld, indien de Ne derlandse kerken het met elkander eens hadden kunnen worden om op dit punt geen verandering der grond wettelijke bepalingen te verlangen. Katholieken moet dit wel vreemd in de oren klinken. Hoe kan men het ooit met elkaar eens worden, indien men van te voren van het standpunt uitgaat, dat het - processieverbod moet worden gehandhaafd, iets wat de katholieken al zolang een doorn in het oog is? Dan is geen reden om er verder nog over ,te praten. Men zou daarover kunnen praten, indien men als onderwerp van discussie zou nemen de vraag of dat processiever bod, gebaseerd op de toestanden van 1848, nog reden van bestaan had. Men zou kunnen spreken over de mogelijkheid van een overeenstem ming op een of andere practische grond, maar als men uitgaat van het standpunt, dat de bestaande toestand niet zou moeten worden gewijzigd, - dan is er geen enkele reden meer om er verder nog over te praten. LIET IS ALLES VAAG, wat deze minderheidsnota der protestantse leden van de Grondwetscommissie betoogt. Zij zegt bijvoorbeeld als volgt: De godsdienstoefening is naar haar aard niet een met andere samenkom sten vergelijkbare beraadslaging of betoging. Zij voltrekt zich in de ver houding van God en mens en be oogt de aanwezigen te bevestigen onder het gezag van het verkondig de Woord, de bediende sacramenten of de voltrokken ritus. Het gezag van de gesproken woor den en de verrichte handelingen geeft aan de Godsdienstoefening wel in zeer sterke mate een absoluut ka rakter. En nu komt het. Wie haar bijwoont en zich bewust is van de dingen, waarom het hier gaat, zal daardoor óf een sterke eerbied en een zeker besef van wijding ervaren óf hij zal tot heftige weerstand wor den geprikkeld. Wij vragen dan: worden wij niet tot heftige weerstand geprikkeld, als wij de vrijheid ervaren waarmee communisten hun leugens als waar heid aan het Nederlandse volk voor houden tot zelfs in 's Lands vergader zalen. toe? En ontlenen wij daaraan het recht hun te verbieden hun leu gens te verkondigen. Hebben deze dingen dan niets te maken met het geweten en met de geestelijke opvattingen van ons volk? De protestanten weten heel goed, dat de maatschappelijke dingen des levens hun oorsprong vinden in wat de godsdienst leert. Zij weten, dat als zij daarnaar hun leven niet inrichten, de wereld te gronde gaat en de mensen, hun broe ders met haar. Zij zouden het naar onze mening als goede christenen, met wie zij sa men de wereld nog zouden kunnen redden, indien wij als goede christe nen zouden leven, moeten toejuichen, dat een christelijk volk zijn over tuiging ook buiten de Kerk wil uit dragen.. Nu erkennen de protestantse leden in de Staatscommissie ook, dat de geldende bepaling, die de toestand van 1848 deed bevriezen, niet meer bevredigend kan worden genoemd. Maar het blijft vreemd, dat deze leden zich in hun minderheidsnota beroepen op deverdraagzaam heid. Zij zeggen: „hier zal een be roep op de burgerlijke verdraag zaamheid moeten worden gedaan in die zin, dat nu eens van de een wordt gevorderd, dat hij het gebruik van de openbare straat aanvaardt, dan weer van de ander wordt gevraagd, dat hij zich van zodanig gebruik ont houdt. Men verkeert met elkander in één samenleving en dan brengt de eis van vrijheid voor een ieder mee, dtet men op een bepaald ogenblik ovèr en weer weet te geven en te nemen". Dit juist wenst de Grondwetscom missie aan de burgemeesters ter be oordeling over te latén, maar dit zal dan bij de wet, zoals zij voorstelt, moeten worden geregeld. Hiervan wil deze minderheidsnota echter niets weten. Zij wenst, zoals tot nu toe, een rechtsregel, die slechts toe- Portoricanen wilden demonstreren voor hun land Vrijheid en onafhankelijkheid voor Porto Rico Gisteren klonken in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, te Wa shington plotseling schotenen een hagelbui van kogels sloeg op de afge vaardigden neer. Vijf leden werden getroffen; één van hen kreeg een ko gel in de borst, onder zijn hart; zijn toestand is ernstig. Anderen werden getroffen in de schouder of in het been. De aanvallers, twee mannen en een vrouw uit Porto Rico, bevonden zich op de publieke tribune, bij de persafdeling. Zij hurkten op hun zetels en openden het vuur met in iedere hand een revolver. Zij werden spoedig door de zaalpolitie overmeesterd, doch zagen echter nog kans een Portoricaanse vlag te ontrollen en omhoog te werpen. De vrouw riep: „Ik ben Portori caanse, mijn land moet vrij". Zij riep haar naam: Lolita Lebron. PANIEK IN DE ZAAL. onder meer geschreven stond: „Myn bloed eist voor God en de wereld de De leden van het Huis van Af ge-1 vrijheid van Porto Rico. Ik geef mijn vaardigden hadden juist gestemd j leven voor de vrijheid van mijn land. over een wetsontwerp tot toelating Dit is een kreet om vrijheid in onze van Mexicaanse arbeiders. Het schie-worsteling om onafhankelijkheid", ten begon, toen de voorzitter, met de Ik verklaar v00r altjjd dat de hamer in zijn hand de stemmings-verenigde Staten de heilige begin- uitslag bekend wilde maken. Toen selen d6er mensheid verraden in hun de schoten knalden zocht ieder dek- 3anhl)udende onderwerping van mijn king en er ontstond een ware pa-iand en hun lending van ons mek; afgevaardigden trachtten de recht om een vrija naüe een „y wandelgangen te bereiken ot zoch-voik te zijn eJn in hun barbaarse ten dekking achter hun stoelen en - i marteling van onze apostel van de bezoekers op de publieke tribune onafhankelijkheid, don Pedro Albi- lieten zich op de grond vallen. *De afgevaardigde Louis Granam zeide gezien te hebben, dat de vrouw omhoog schoot;de mannen daaren tegen hadden wel degelijk de zaal in- gevuurd. Onmiddellijk na de schietpartij be trad voorzitter Martin het spreek gestoelte en verklaarde de vergade ring voor verdaagd. Ambtenaren van de federale politie stelden een onderzoek in naar de kogelgaten. De schattingen van het aantal afgevuur de schoten variëren tussen 15 en der tig. De aanslag bleek later nog een slachtoffer geëist te hebben; een. zaalwachter kreeg n.l. van schrik een hartaanval. Alle parlementsgebouwen werdeni onmiddellijk afgezet. De toegangs- j wegen van Washington werden afge zet en ook werden speicale politie- mannen naar de stations gezonden, j Een nog niet bekend aantal perso- nen is gearresteerd. Sommige berich- S ten spreken van zeven, andere weer van dertig. Geen georganiseerde actie. Volgens leden van de politie had de aanslag ten doel de aandacht op Por£o Rico te vestigen. Men had niet de indruk hier met een goedgeorga niseerde actie te doen te hebben. Waarschijnlijk zijn de Portoricanen leden van de zelfde groep, die in 1950, in November, een aanslag op president'Truman pleegde. Het tijd stip van de aanslag valt samen met de opening van de conferentie te Caracas. Volgens sommigen bevonden zich nog meer Portoricanen op de publie ke tribune. De politie vond in de handtas van Lolita Lebron een briefje, waarop gu Campos ik ben voor alles ver antwoordelijk". Reuter tekent hierbij aan, dat Al- bigu de Portoricaanse opstand van 1950 leidde. Hij werd eerst veroor deeld wegens poging tot moord op een politieman en later wegens op standige activiteit. Hij kreeg een vonnis van 12 tot 54 jaar, doch werd in September van het vorige jaar vrijgelaten onder voorwaarde, dat hjj zich zou onthouden van revolution- naire acties. De politie heeft huiszoeking ge daan in de woningen van de arres tanten, die voor het merendeel te New York wonen. Zij trof hierbij pamfletten aan van nationalistische Portoricaanse partijen. AANSLAG OP EISENHOWER. Vandaag zijn in geheel Washington i verscherpte veiligheidsmaatregelen genomen. Dit geschiedde, nadat be- kend was geworden, dat de Portori caanse aanslagplegers ook een aan slag op president Eisenhover hadden beraamd. Een voor Dinsdagavond vastgestel de receptie, welke president Eisen hower ter ere van de Congresleden op het Witte Huis zou houden, is af gelast. Baughman, hoofd van de Ameri kaanse geheime dienst, heeft Maan- i dagavond tegenover verslaggevers I verklaard, dat zijn dienst drie tot vier maanden geleden inlichtingen heeft ontvangen, welke er op wezen dat Portoricaanse nationalisten mo- j gelijk nog steeds een aanslag op de president der Verenigde Staten over- i wogen, dit in het kader van hun strijd voor een onafhankelijk Porto Rico. Porto Rico behoort tot de eilan- dengroep der grote Antillen. Het telt ongeveer anderhalf millioen inwo ners, meest blanken. Verklaringen van Lolita. „A.F.P." meldt nog het volgende over hetgeen Lolita Lebron in een langdurig verhoor door de politie heeft gezegd. ..Ik wil gestraft worden. Ik poog mijn bestraffing niet te ontlopen", zeide zij. De vraag, of zich nog een derge lijke aanslag zou kunnen voordoen, beantwoordde zij bevestigend. „Dit zal zo blijven, zolang er geen ver andering komt in de politieke toe stand in Porto Rico",. „De Verenig de Staten hebben het recht de Porto- NIEUWE ATOOMPROEVEN! Een nieuwe serie proeven met atoomwapenen in de Stille Oceaan, waarbij ook een waterstofbom be proefd zal worden, is begonnen. De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de eerste proef op de Marshall-eilanden heeft plaats gehad. De mededeling behelsde verder niets waaruit zou kunnen worden opge maakt, wat er voor wapen is be proefd. ricanen in de oorlog te zenden, doch Porto Rico bezit geen wezenlijke po litieke vertegenwoordiging. De leden van het Portoricaanse parlement zijn geheel ingesteld - op de Verenigde Staten, die ons geen vrijheid willen schenken". Na de sensationele schietpartij door i Portoricaanse nationalisten in het j Capitool te Washington, waarbij vijf leden van bet Amerikaanse Huis van i Afgevaardigden werden gewond, j werd een Portoricaanse vlag in be slag genomen. Twee mannen en een I vrouw hadden zich toegang weten te I verschaffen tot de perstribune, van- Dertig doden en vele gewonden wilde weg op de afgevaardigden be- bij bloedige botsing In de Soedanese hoofdstad Khartoem zijn gisteren naar aanleiding van de aankomst van de Egyptische president generaal Naguib ongeregeldhe den uitgebroken, die dertig doden en 117 gewonden hebben geëist. Meer dan 30 mensen zijn gearresteerd, van wie de meesten behoren tot de Oem- maii-artij, welke de onafhankelijkheid van de Soedan voorstaat. Onder de doden bevinden zich twee politie-officieren, van wie de ene, de Brit Ha rold McGuigan, de enige Britse politie-officier in Khartoem was. passing door de rechter behoeft. Wij kunnen niet aan de indruk ont komen, dat hier de angst vooi* een al te ruime toepassing van de burge meesterlij ke bevoegdheid om de hoek heeft gekeken. ANDERS VOORGESTELD. Men had van generaal Naguibs be zoek aan Khartoem heel wat anders verwacht. Daar hij te Khartoem is geboren dacht men, dat zijn komst groot enthousiasme zou verwekken bij de Soedanezen. Inplaats daarvan begonnen er massale ongeregeldhe den zodra de generaal op het vlieg veld arriveerde. President Naguib en de Soedanese gouverneur-generaal reden langs een omweg naar het paleis van de gou verneur. Inmiddels echter marcheer den de voorstanders van Soedans on afhankelijkheid naar het paleis. Hier ontstond een handgemeen, waarbij de demonstranten met stokken en traan- gasbommen bestookt werden. De demonstranten, die met messen en speren vochten, richtten zich niet slechts tegen de ordetroepen, doch ook de onafhankelijk gezinde en de Noord Brabant op het kussen.... die schreeuwde „Porto Rico moet vrij". De gewonde afgevaardigden Ben Franklin Jensen en Alvin M. Bentley, beiden republikeinen en Kenneth A. Roberts, Clifford, R. Da- vis en George H. Fallon, democraten, werden onmiddellijk door een arts behandeld. Drie van hen moesten worden overgebracht naar een hospi taal voor noodgevallen bij het Capi tool, twee minder ernstig gewonden werden vervoerd naar een verband- post van de Marine, enkele mijlen verder. Onlangs heeft het hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland op een veiling in Amsterdam een kost baar kussen aangekocht, waarop de Brabantse Leeuw, getooid met Hertogs hoed, staat geborduurd. Dit kussen werd geveild tezamen met een ander exemplaar, waarop het wapen van het hoogheemraadschap staat afgebeeld. Na de aankoop werd besloten het kussen met de Brabantse Leeuw aan de provincie Noord-Brabant aan te bieden. Vandaag kwam een deputatie van het hoogheemraadschap naar het Provinciehuis te 's Hertogenbosch, waar het antieke kussen aan de Commissaris der Koningin voor Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, werd overhandigd. De heer J. Posch, (rechts) dijkgraaf van het hoogheemraadschap, biedt prof. dr. de Quay het kussen aan- Mr. dr. J. Belonje (rechts achter) en de heer G. A. M. Rooij, (links achter), resp. secretaris van het hoogheemraad schap en griffier van de prov. Noord-Brabant, kijken belangstellend toe. „pro-Naguib" Soedanezen raakten handgemeen. Tegen de avond heers te er weer rust, zij het een „gewa pende"; het paleis van de gouverneur- raai, waar president Naguib onder gebracht was, werd bewaakt door Soedanese en Britse troepen. De opening van het parlement, waarvoor generaal Naguib en de Britse minister van staat Selwyn Lloyd naar Khartoem waren geko men, is uitgesteld tot 10 Maart. Abdel Rahman Mandi, zoon van el Mandi wiens troepen generaal Gordon indertijd doodden, en leider van dfe Oemmah, de partij die geen aansluiting bij Egypte wenst doch volledige onafhankelijkheid van Soe dan nastreeft, heeft van de regering opdracht ontvangen zijn aanhangers uit de stad te doen vertrekken. In dien hij deze opdracht niet nakomt, zo is hem medegedeeld, zal hij ver antwoordelijk worden gesteld voor mogelijke nieuwe wanordelijkheden. Volgens radio-Cairo had Rahman 20.000 arbeiders van zijn landerijen naar Khartoem ontboden. Zij waren gewapend met ongeoorloofde wa- nens cn op militaire wijze ge oefend. Alle openbare plechtigheden zijn .ifgelast. roert z'n staart In grote delen van Europa is giste ren sneeuw gevallen. In Zwitserland is daardoor het gevaar voor lawines toegenomen. In Oslo moesten de za kenlieden gisterochtend op ski's naar hun werk. In Stockholm viel geen sneeuw maar bevroren dooiwater maakte het levensgevaarlijk om op straat te lo pen. In Denemarken 'heeft het zes weken achter elkaar gevroren maar de dooi zet nu in. Gisteren heeft het de ge hele dag gedooid en er viel veel sr.eeuw. De grote wegen in Denemar ken staan nog steeds vol auto's, die door hun eigenaars in de steek zijn gelaten tijdens het dieptepunt van de koudegolf. Engeland zit plotseling weer mid den in de winter. Sneeuw en ijs heb ben het grootste deel van het land stevig in hun greep. In Parijs zijn gisteren grote hoeveelheden sneeuw gevallen, maar later op de dag klaar de het weer op. Vele Belgische wegen zijn levens- fevaarlijk geworden door de glad- eid, vooral in het Oosten van het land. Geen disciplinaire maatregelen Op 1 Maart was de termijn ver streken, waarop de Franse priester arbeiders hun arbeidscontracten moesten hebben verbroken, hun lid maatschap van vakorganisaties moes ten hebben opgezegd en zich weer in geschakeld moesten hebben in hun respectievelijk parochiële of klooster lijke gemeenschappen. Hoewel geen officiële mededelingen gedaan zijn, noch te verwachten zijn, meent men, dat het grootste deel der betrokken priesters gehoor hebben gegeven aan de stem van hun overheden. Gezag hebbende kerkelijke kringen hebben te verstaan gegeven, dat tegen dege nen. die zich niet zouden kunnen buigen, voorlopig geen sancties zul len worden toegepast. De Kerk is te bezorgd om het heil der zielen, te zeer overtuigd van de grootheid en het offer, dat zij van de priesterarbeiders vraagt, te zeer deel genoot van hun innerlijke ver scheurdheid en hun leed als mens en priester om op hen meedogenloos het wapen der disciplinaire straffen toe te passen. Voor men de mogelijke straffen in werking stelt, zal alsnog een termijn van beraad in overwe ging worden genomen, waarin even tueel de daden van ongehoorzaamheid met vaderlijk vermaan en talrijke aansporingen zullen worden tegemoet getreden. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, die gezag uitoefent over on geveer vijftig priester-arbeiders rond Parijs, heeft in zijn vastenbrief van dit jaar het probleem van de pries ter-arbeiders grondig bezien. Met kracht herhaalt de kardinaal in zijn herderlijk schrijven op de eerste plaats de verklaring, dat de beslissingen, genomen ten aanzien van de priester-arbeiders niet door politieke overwegingen zijn gemoti veerd. De aartsbisschop van Parijs beves tigt opnieuw, dat de Kerk niet op houdt zich voor de arbeiderswereld te interesseren. Priesters van de ar- Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H.Exc. do Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: kapelaan te Haar lem (O.L.Vr. Rozenkrans), de wel- eerw. heer B. J. van der Spek, die i kapelaan was te Beverwijk (H. Aga tha). beidersmissie en leken van de Ka tholieke Actie hebben de taak eens gezind een ingrijpende actie tot evangelisatie en tot beter begrip te leiden. Hij verzoekt zijn gelovigen om te bidden en spreekt zijn vertrouwen de toekomst uit. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT. Aanvankelijk opklaringen, la- ter weer toenemende bewolking met sneeuw of regen. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst, morgenmiddag ongeveer s dezelfde temperatuur als van- 5 middag. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot krachti- 5 ge wind uit Zuidelijke richtin- ëen- 3 Maart: zon op 7.23; onder 18.22; maan op 6.26; onder 16.29. Het weer in Europa HELSINKI geh. bew. 2 C. OSLO sneeuw —3 STOCKHOLM sneeuw —0 KOPENHAGEN geh. bew. —3» LONDEN onbew. —4 AMSTERDAM motregen —2 BRUSSEL sneeuw —2 PARIJS zwaar bew. 0 BORDEAUX sneeuw 3 GRENOBLE zwaar bew. —o NICE zwaar bew. 4 BERLIJN lidht bew. 1 FRANKFORT half bew. —5 MUNCHEN geheel bew. —1 ZURICH nevel 1» GENEVE geheel bew. 0 LOCARNO zwaar bew. 1 WENEN half bew. —1 INNSBRUCK zwaar bew. 0 ROME geheel bew. 12 Korreltje De dwazen richten festijnen aan en de wijzen eten er van.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1