DUINSTREEK Prins Sjaak regeert Maastricht Onze tijd bidt niet genoeg en niet goed - aenéésu De taak van het Landbouwschap MAANDAG 1 MAART 1954 if. LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 BISSCHOPPEN TOT CHRISTUS-GETROUWEN i ril we. gesprongen huid, schrale lippen De bisschappen van Nederland hébben bij het begin van de Vasten de volgende brief doen voorlezen: Binnenkort zullen wij een uitvoerig Mandement publiceren over de taak van de katholieken in het tegenwoor dige maatschappelijke leven. Van daag willen wij aan het begin van de Vastentijd U in het kort onderhouden over datgene wat de grondslag is van ieder christendom en iedere christe lijke activiteit naar buiten. Op de bodem van alle problemen, die onszelf en heel de mensheid be roeren, ligt ten slotte weer het pro bleem, hoe wij moeten leven om ons eeuwig einddoel te bereiken. Jezus noemt dit het „unum necessarium" (Luc. 10 42) d.w.z. datgene wat tenslotte alléén noodzakelijk is, en op een andere plaats leert Hij ons met eenzelfde radicale en absolute uitspraak, dat wij eerst het Rijk Geest onderwijst", gelijk wij dat bid-1 hart en al onze krachten moeten wij den in het gebed tot de H. Geest. God beminnen: Hem zelf, Zijn Ge- Het leert ons het eeuwige onder-1 zondene die onze Verlosser is, en Zijn scheiden van het vergankelijke, het|H. Geest. En in deze goddelijke hemelse van het aardse, het godde- j liefde moeten_ wij dan allen en alles lijke van het menselijke. Het doet ons beseffen dat wij ons leven moe ten verliezen „terwille van Chris tus" (Math. 10 39) om het te vin den, en dat „sterven gewin is" (Phil. 1 2). Daarom is dit geloof ook niet alléén een licht mar tevens een over gave aan God en aan Gods wet, een omvatten; Gods Kerk. Gods Moe der, Gods Heiligen, maar ook de mensen en wel alle mensen. In die zin heeft Jezus gezegd: „Gij zult de# Heer uw God beminnen met heel uw' hart, met heel uw ziel en heel uw verstand. Dit is het grootste en eer ste gebod. En het tweede daaraan Gods en Zijn gerechtigheid moeten j jjem over. Zij noemen zich kind van ever gave aan Christus en van Zijn gelijk: Gij zult uw naaste beminnen Kruis, een overgave zó groot en vol- TT A A ÉHfiT komen, dat Paulus ons zegt: „Want leven is voor mij: Christus, (t.a.p.). Hier, dierbare gelovigen, ligt bij vele christenen de eerste en grote fout. Zij geloven, maar hun geloof is zwak en misschien wel dood, want „het geloof zonder de werken is een dood geloof". (Jac. 2 26). Zij ne men Christus aan als hun Verlosser en Leven maar geven zich niet aan zoeken, dan zal het overige ons ge- geschonken worden als toegift. (Math. 6 33) Alles hangt dus af van de vraag, of wij in ons leven God waarlijk die nen; dat kunnen wij echter alleen, door Zijn heilige wil te volbrengen; en, „Dit is de wil van God, uw hei liging". (I Thes. 4:3). Deze funda mentele waarheid van de noodzake lijkheid der persoonlijke heiliging is de .grondslag van alle christelijk le ven. Naast het natuurlijke leven, dat wij van God en onze ouders hébben ont vangen, gaf God ons nog een ander, een hoger leven, dat wij het boven natuurlijke leven onzer ziel plegen te noemen. Wij werden „wedergebo ren uit water en de H. Geest" (Joan. 3:5); wij „ontvingen allen uit Zijn volheid" (Joan. 1 16), d.w.z. uit de volheid van het Mensgeworden Woord; daardoor werden wij „deel achtig aan Gods natuur" (II Petr. 1:4). „Ziet zo zegt de Apostel Joannes hoe grote liefde de Va der ons heeft bewezen, dat wij kin deren Gods worden genoemd en het ook zijn". (I Joan. 3:1). Onze heili ging kan alleen hierin bestaan, dat wij ook als waarachtige kinderen- Gods trachten te leven; dat wij het goddelijk leven der ziel niet laten sterven door de zonde; maar dat dit leven onder de dauw van Gods ge nade en in de warmte van Gods lief de gedijt en „rijke vruchten voort brengt". (Joan. 12 24). Maar wat betekent dat nu? Maar wat betekent dat nu, dier- Zijn Kerk, maar volgen haar lering en leiding niet. Zij zijn „als een li chaam zonder geest" zegt de apostel Jacobus- Er is maar één weg, dier bare gelovigen: Christus. Ons geloof wijst ons die weg niet alleen, het dringt ons ook om die weg op te gaan in volle overgave aan die Christus. Putten met barsten. Doen wij dat, dierbare gelovigen, dan gaat de tweede goddelijke kracht in ons leven: de deugd van de hoop. Uit de diepte van onze kleinheid en zondigheid durven wij dan opzien (Advertentie) als Uzelf. Aan deze twee geboden hangt heel de Wet en de Profeten." (Math. 22 37-40). Hier, dierbare gelovigen, staan wij bij de bron, waaruit alle goeds voort komt; maar waar deze goddelijke liefde ontbreekt en niet beleefd wordt, daar staan wij ook bij de bron van alle kwaad. En hier ligt de ver klaring dat het christendom van onze tijden zo bloedarm is; dat zovelen God vergeten; dat het "kwaad zo driest optreedt en aan de duivel zo veel kansen geeft; dat er zoveel vijandschap is tussen de mensen; dat het Mystieke Lichaam van Christus zo lijdt en dat zovelen ontrouw wor den aan de H. Kerk. De liefde ont breekt, de zuiverel liefde tot God cn tot de mensen. Waar die liefde ont breekt, daar sterft het kind Gods in de mens. Wie dit alles overweegt, dierbare gelovigen, zal gemakkelijk kunnen begrijpen, hoe het kind Gods, dat leeft uit het geloof, hoop en liefde^ vanzelf ook moet komen tot bele ving van de zedelijke deugden, waar- men de christelijke persoonlijk- naar „Onze Vader, die in de hemel hei^ook^naar ^tenjmoet kunnen is". In al onze noden en angsten ho-j B fijHj|j|j| ren wij dan de stem van onze Ver losser: „Wat vreest gij toch, klein- gelovigen?" (Math. 8 26). Dan be grijpen wij ook, hoe de H. Paulus, die toch waarlijk zijn deel had in de lasten des levens, zo geruststellend verblijdend kon schrijven: kennen. Onze Godsverering, onze rechtvaardigheid jegens elkander, onze sociale rechtvaardigheid, onze waarheidsliefde, pnze trouw, het zal allemaal moeten leven in onze ziel. Maar we zien overal hoe deze deugden in onze tijd kwijnen. Ziet eens, hoe talloze mensen menen Heer is nabij; maakt U over rnets christenen^te^kunnen zijn zonder^ge- bezorgd, doch maakt aan God al uw IU4'"1 1 T" wensen békend door bidden en sme ken en danken. En de vrede Gods, die alle begrip te boven gaat, zal uw harten en zinnen bewaren in Chris tus Jezus (Phil. 4 7-6). rechtiigheid. Is het niet zó geworden, dat men dikwijls bijna geen onder scheid meer kan zien tussen gelovi gen en ongelovigen? Lijdt de we reld niet aan een verschrikkelijke vergissing, dat men twee heren zou kunnen dienen? Gij hebt de klagen de stem gehoord van onze H. Vader in Zijn laatste Encycliek, waarmee Hij het Mariajaar heeft ingeluid. En gij begrijpt, dat Hij als grote inten tie van dit Maria-jaar heeft aange geven, dat de mensheid zou terugke ren tot het onderhouden van Chris tus' geboden? Wij kunnen in dit Maria-jaar zo'n goede kans hébben. De „Moeder van de goddelijke genade", „de onbevlek te Bruid van de H. Geest", die ook de „Hulp der Christenen" is, kan en wil ons helpen. Zoals Zij ons eenmaal Jezus gebracht heeft, zo wil Zij thans ook Middelares zijn om het godde lijk leven in ons te behouden en te voeden. Laat ons tot Haar gaan en ons in volle werkelijkheid kinderen van Maria tonen. Dan zal Zij ons helpen om kinderen Gods te blijven en als echter kinderen van God te leven. Een tijd van gebed en boete staat voor de deur, de H. Vastentijd. Wij zullen in die tijd, ook door het trouw beluisteren van de Lijdensmedidaties en het bidden van de Kruisweg, de Gekruiste weer iets beter leren ken nen. Ziet toch op naar het Kruis, want daaraan hangt de Mensgewor den Zoon van God, Uw Voorbeeld en Verlosser, die „oolc U in Zijn vlese lijk Lichaam heeft verzoend door de dood, om U heilig en vlekkeloos en onberispelijk voor Zijn aanschijn te doen staan. Maar op voorwaarde, dat gij onwankelbaar op het geloof blijft gegrond, en onwrikbaar vast houdt aan de hoor van het Evange lie". (Col. I 22-23). Laten wij in deze Vastentijd bid den en boeten voor de grote noden v?^ de H. Kerk. Bidden we veel voor onze H. Va der de Paus, opdat God Hem in Zijn zware zorg voor heel de Kerk en in Zijn. lichamelijk lijden mag sterken en troosten. En bidt ook voor Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin en voor Haar Koninklijk Huis. Ook hier, dierbare gelovigen wor den vele fouten gemaakt. De hoop, die diep in onze ziel moet leven,; moet vooral tot uiting komen in het Als eerste Publiekrechtelijke Be-1 ondernemingen werkzame personen, gebed. Nu zijn er vooreerst geloyi- drijfsorganisatie is bij Koninklijk I k. Het verstrekken van de voor de gen, die niet of zo goed als niet bid-1 Besluit van 16 Februari voor onder- j vervulling van de taak van het land den. In plaats van „al hun wensen nemingen, waarin de landbouw wordt i bouwsdhap nodige gegevens en het aan God bekend te maken door bid- uitgeoefend, een bedrijfschap voor de I toezicht op de juistheid van deze. den en smeken" verlaten zij zich op landbouw, genaamd Landbouwschap, bare gelovigen, leven als kind van j mensen en misschien zelfs op eigen ingesteld. God? Dat leven is een diepe werke- i zogenaamde kracht en grootheid. HoeAan het Landbouwschap is overge- goddelyke krachten, namelijk de drie j zou dan het goddelijk leven in hun laten de regeling of de nadere rege- goddelijke deugden, welke de gees- j ziél kunnen stand houden? Zij bou- ling van de volgende onderwerpen: lijkheid; deze geeft aan onze ziel drie wen op zand; zij maken zich putten I telijke schrijvers terecht de bovenna- I met barsten, die geen water houden.a. De bevordering van de ge- tuurlijke vermogens der ziel plegen I I zondheidstoestand, de zuiverheid KATWIJK AAN DEN RIJN Groslijststemming Prov. St. De uitslag van de stemming van de can- didatenlijst voor dé Provinciale Sta- tenis als volgt: A. C. A. Deerenberg 79, jhr. dr. van Nispen tot Pannerden 78, S. Menken 80, M. P. van der Weijden 78, C. P. Vergouwen 74, Th. J. Arts 72, F. C. de Hosson 3, J. H..v. d. Ploeg 4, mr. H. F. Bachg'3, J. Bak ker 2, L. P. Duyvensteyn 1, W. Hoon- hout 1, J. van Leeuwen 4, Th. W. Mullink 1. Aantal uitgebrachte stem men 83, waarvan geldig 80 stemmen. OEGSTGEEST TWEE BOTSINGEN Een automobilist bemerkte gister avond, dat hij door mist misleid de oprit van het viaduct Rhijnzicht- weg voorbij gereden was. Jiij wilde achteruit rijden en bracht daardoor een dame op scooter in moeilijk heden. Zy kon de auto nog net ont wijken, maar werd gegrepen door 'n bus van de N.Z.H.V.M. Op het oog zag het er erg uit, maar toen de dok ter kwam» bleken de verwondingen niet zo erg. Aan de Slaagh kwam een Ameri kaanse automobilist in botsing met een wagen uit Den Haag. Ook hier was materiële schade. AANKOOP VAN PANDEN IN DE SCHOOLSTRAAT VOOR EENRICHTINGVERKEER Reeds meermalen werd de moge lijkheid onder ogen gezien, om, nu verbreding van de Geverstraat tus sen Deutzstraat en Leidse Buurt moeilijkheden oplevert, een oplossing te vinden door het verkeer komende vanaf de Leidse Buurt te leiden over de Rhijngeesterstraatweg door Schoolstraat en Deutzstraat. Daartoe zal het echter nodig zijn, dat het blok woningen, dat zich op de hoek van deze straten bevindt, verdwijnt. Het pand Deutzstr. 18 is reeds eigendom der gemeente. De ge meente kan nu de panden School straat 2, Rhijngeesterstr.weg 22 en 24 en Deutzstr. 18 kopen voor 8000,- kosten inbegrepen. In de raadsvergadering van Woens dag zal dit worden behandeld. Raadsvergadering. De raad komt Woensdag bijeen. Op de agenda staat: Opnieuw vaststellen van de verorde ning op de heffing van reinigings rechten. Wijziging van de vermake lijkheidsbelasting-verordening. Op nieuw vaststellen van de verorde ning op de winkelsluiting. Aangaan van een geldlening, groot 500.000,—. Beschikbaarstelling van een crediet voor het uitvoeren van verschillende werkzaamheden in de zweminrichting Poelmeer. Beschikbaarstelling van 'n crediet voor de aanleg van toegangen naar het Bos van Wykerslooth; Over name van het trambaanvak tussen het Groene Kerkje en de grens met De voor de vervulling van deze taak van het landbouwschap nodige bezichtiging en opneming van ge wassen, landbouwproducten en be drijfsmiddelen van ondernemingen. m. De registratie van landbouw-. ondernemingen voor zover regeling j Sassenheim, van N.Z.H.V.M. Be daarvan voor de vervulling van de schikbaarstelling om niét van grond te noemen. Vanüit deze goddelijke j Anderen zijn er, die wél bidden maar en <je kwaliteit van gewassen en taak van het landbouwschap nodig is. I voor een speeltuin aan de Hoge Mors- krachten moeten wy als kinderen I die dat niet doen met voldoende ver- 5- Gods leven. Het begint bij het ge-! trouwen en volharding. Ook zij zul- 1 o 0 f. Dat geloof is een licht, waar- j len zwak blijven en de vrede Gods door „God de harten van Zijn gelo vigen door de verlichting van de H. Aetherklanken DINSDAG. TELEVISIE-PROGRAMMA. KRO: 20.1522.15 „Hart tegen hart", blyspel. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 750 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgelsp. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 14.00 „Wij ontdekken Amerika", caus. met muz. 14.30 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.25 Paris vous parle. 18.30 RVU: Prof. R. W. Broekman: „De moderne mens onder hoogspanning". 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconc. 19.30 Strijkkwartet. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.35 Lichte muz. 21.55 Meded. 22.00 Gram. 22.05 Lich te muz. 22.45 „De woelige wereld", caus. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.2024.00 Carnaval in West- Europa. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Ange lus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. ,13.20 Pianoduo. 13.50 Gevar. progr. 14.40 Radio Philharm.ork. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felici taties voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: E. Schul: „Nederland en de wereld: Nederlandse immigranten in Australië". 18.00 Hammondorgel. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boe ken". 19.30 Amus.muz. I. d. pauze: Rep., „Vader doet de vaat" en „De gewone man". 22.00 „De man die zich zelf opbelde", hoorspr. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 NItuws. 23.1524.00 Gram. zal hun harten en zinnen niet vol doende bewaren. Nog anderen bid den misschien heel veel, maar ver liezen zioh te veel in allerlei, mis- landbouwproducten. b. De voortbrenging van land bouwproducten. c. De opslag en de bewerking van landbouwproducten. d. De afzet van landbouwproduc ten, voor zover het niet betreft aan- séhien wel onbeduidende intenties.1 gelegenheden, verband houdende Zeker, Paulus zegt U, dat gij „al uwmet (h.et economisch verkeer tussen wensen aan God 'bekend moogt ma- verschillende sjadia van voortforen- ken door foidden en smeken", en het gjng en afzet. is zo schoon hoe de eenvoudige ge- e De rationalisatie van land- lovige met al zijn zorgen naar God bouwondernemingen, gaat, maar we mogen daarom de - - hoofdzaken toch niet vergeten. Wij moeten vooral de fundamentele in tenties, die Christus ons geleerd heeft in het „Onze Vader" niet ver geten. Wij moeten zo echt bidden dat Zijn Rijk kome, dat Zijn naam geheiligd worde, dat Zijn Wil ge schiede, dat Hij onze schulden moge vergeven maar dat wij dan ook aan anderen hun schuld mogen verge ven, en dat wij van het kwade moge verlost worden. Dan verstaat God ook onze bede om ons dagelijks brood; dan worden onze kleine ver langens in deze grote intenties op genomen en hoeven wij ons met Pau lus „over niets ongerust te maken". Onze tijd, dierbare gelovigen, bidt niet genoeg en 'bidt niet goed. Daar om leeft de goddelijke deugd van hoop niet voldoende in onze harten en gaat de wereld uitkomst zoeken waar deze niet te vinden is. Auto over de kop Bloedarmoede. het water in De derde en hoogste kradit, welhe j le ongeveer 10.30 uur m onze ziel moet leven is de godde- js e€n personenauto op de Weesper- lijke deugd derli e f de. Paulus zegt zy<je geslipt, over de kop geslagen en het zo mooi: „Thans blijven ze alle daarna jn de Weespertrekvaart ge- drie bestaan: geloof, hoop en liefde; gjeden. Mooswief-decoraties f. De normalisatie van landbouw- Heel Maastricht prijkte Zaterdag producten. I met vlaggen en kleurige carnavaleske g. De lonen en andere arbeids- attributen, toen prins Sjaak 's mid- voorwaarden met uitzondering vandags aan het Maastrichtse station ar- die van ambtenaren. riveerde waar hij werd verwelkomd h. De aanstelling en het ontslag i door de raad van elf en door Neder - van werknemers, met uitzondering landse spoorwegen-autoriteiten. van ambtenaren. inspecteur van het vervoer, mr. i. De eisen, waaraan werknemers p. A. O. Naudin ten Cate verwel- met uitzondering van ambtenaren komde de hoge carnavalsgast, waar- moeten voldoen om een bepaalde 1 de N.S. een speciaal galarijtuig graad van vakbekwaamheid te be-1 kad laten inrichten. zitten, alsmede de vaststelling van De „blyde incomste" van prins getalsverhoudingen, waarin onder- Sjaak en zijn Raad van Elf, vooraf - scheidene groepen van werknemers, gegaan door het kachelpijpen-regi- naar hun graad van vakbekwaamheid ment, waarvan de leden dit jaar als gerekend, in landbouwondernemin- j Schotse Hooglanders waren uitge dost, Maastrichtse muziekcorpsen en een hele groep „Mooswiever" was een triomftocht langs dichte rijen Maastrichtenaren. Bestuursoverdracht. gen aanwezig moeten zijn. j. De registratie van de land bouwondernemingen en van de in die maar de grootste daarvan is de lief de (I Cor. 15 13) Hier hangt voor het kind Gods tenslotte alles van af. Hierin moet al het andere vrucht baar worden. „Al heb ik het volle geloof, dat bergen verzet: zonder de liefde ben ik niets. Al schenk ik weg al wat ik heb, al geef ik mijn lichaam om mij te laten verbranden: zo ik de liefde niet heb, het dient tot niets". (I Cor 13 -3). Deze liefde hebben wij niet uit ons zelf. Wij moeten haar krijgen van God; wij moeten 'haar putten uit het goddelijk Hart van onze Zaligma ker, bijzonder in de H. Mis en de H. Communie. Zij is de grootste en de been- Toen de wagen de buiteling maak te, ging het rechterportier open. De 53-jarige H. K. van der K. uit Am sterdam, en zijn dochter, die voorin de auto zaten, konden hierdoor het geheel onder water verdwenen voer tuig vrij gemakkelijk verlaten. Terwijl zij naar de kant zwommen, kwam de dochter tot de ontdekking dat haar moeder zich nog in de auto moest bevinden. Zij maakte haar va der hierop attent, die zich niet be dacht, onmiddellijk terugkeerde en er spoedig in wist te slagen zijn vrouw te bevrijden. Zij kreeg hierbij enkele wonden aan het hoofd en een schoonste gave. „God is liefde; en wie in de liefde blijft, blijft in God en God in hem." (I Joan. 4 16). Maar wel moeten wij- met die liefde medewerken en uit die liefde willen leven. Kind Gods zijn en niet leven uit de liefde tot God, is niet moge lijk; integendeel, dan worden wij „een rinkelende bekken of een De auto is later op de avond met behulp van een kraanwagen op het droge gebracht. DE ALASTRIM VERLOOPT Er zijn thans nog acht patiënten Gravenhage die aan alastrim rammelend cymfoaal" (I Cor. 13 1). lijden. Sinds Zaterdag zijn drie pa- De overgave aan Christus, welke uit tienten als genezen ontslagen. Voorts ons geloof moet voortkomen en die reeds opbloeit in de hoop, moet haar voltooiing en vruchtbaarheid vinden in de liefde. Met heel ons zijn er nog twee observatiegevallen, Te Leiden en Bilthoven hebben nog steeds enige gezinnen huisar rest. Op het stadhuis waren de prinse lijke garde met tal van bestuurs-, burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig, toen de waarnemend voor zitter vah de Opperste Raad der Tem- peleers een toespraak hield, waarvan iedereen wel de indruk moest krjj- gep, dat Maastricht een oord is „woe 't good woene is". Hierna droeg loco-burgemeester Gijbeis de sleutels van Maastricht aan de carnavalsprins over. Regen onderscheidingen. Prins Sjaak gaf in zijn troonrede een grappig Overzicht van de ontwik keling van de recente problemen van Maastricht en deelde met gulle hand carnavalsonderscheidingen in de orde varr het „mooswief" uit, aan de bur gemeester, de wethouders, leden van het carnavalscomité, de militaire com mandant van het Maastrichtse gar nizoen, en vele anderen. Ook de bui tenlandse en buiten-Limburgse gas ten werden niet vergeten bij de toe kenning dezer carnavals-decoraties: de burgemeester van Aken, dr. H. Huesch, de culturele attaché van de Engelse ambassade in Den Haag, mr. B. Swan, en de voorzitter van het contact-centrum, de heer D. Dett- meyer, kregen hoge functies in de or de van het „Mooswief". .JVIiene Maan". De prinselyke garde zorgde voor een vrolijke omlijsting van deze jaar lijkse plechtigheid. „Miene Maan" de Maastrichtse Carnavalsschlager van dit jaar, werd hiérbij in alle toon aarden gezongen. Vervolgens werd een druk bezochte vrolijke receptie i gehouden. Ook hier was er een re gen van Mooswief-decoraties. Het begon geluidloos. De nieuwe Zondagswet die het ma ken van muziek en het produceren van „hinderlijke geluiden" vóór 13.00 uur verbiedt is in Maastricht bij de opening van de vastenavond een bron van persiflages geweest. Ih plaats van het traditionele Momuska- noiinetje stond rond het middaguur weg, en het verlenen van een opediet voor de aanleg van die speeltuin. Groslijststemming Prov. Staten. Uitgebrachte stemmen 107, geldig 103. Deerenberg 100, v. Nispen 98, Menken d. Weijden 100, Vergouwen 93, Arts 81, de Hosson 19, Verhoef 2, v. d. Ploeg 4, Bachg 1, Duijvensteyn 2, v. Dfjck 1, van Fisenne 3, Hoonhout 2, Leeuwen 2, Paardekoper 3, Ruijs- senaars 1, Steeman 1, Zandvliet 4. VOORSCHOTEN „Beresteyn" door de Monfortanen gekocht Zoals bekend, zullen de paters Ca- pucijnen in Augustus a.s. Voorschoten verlaten om hun intrek te nemen in het nieuw-gebouwde klein seminarie in Oisterwijk. „Beresteyn" komt dus leeg, maar niet voor lange tijd, want, naar wij vernemen, is het gebouw door de paters Montfortanen aange kocht, eveneens om er een klein se minarie in te vestigen. De paters Montfortanen hebben reeds enige jaren geleden besloten tot oprichting van een seminarie in Voorschoten. Er werd grond aange kocht langs de Fapelaan en onder tussen begon de school met een klein groepje leerlingen in het klooster aan de Haagsche Schouw. Na enige jaren kampt men hier thans met ern stig ruimte-gebrek, zodat de aan koop van „Beresteyn" een goede op lossing is, die de paters Montforta nen eerder tot hun doel brengt dan nieuwbouw. De bewoners van Voorschoten, die de paters Capucijnen 25 in getal en 150 jongens, ongaarne zien ver trekken, omdat zij in de na-oorlogse jaren een bekende verschijning ge worden zijn, zullen ongetwijfeld met groot genoegen vernemen, dat „Bere steyn" seminarie blijft. Er verandert dus-niets; alleen de bruine pijen wor den verwisseld door zwarte togen. JAARFEEST VAN DE KAB Zaterdag- en Zondagavond gaf de KAB het jaarfeest. De plaatselijke toneelvereniging „Sint Genesius" was vérzocht deze avond te verzorgen. Zij bracht ditmaal voor het voetlicht een vroljjk blijspel in drie bedijven „Een zeeman ging passagieren". Het was een hele verzameling amoureuze pe rikelen. De zoon van een freule moet gekoppeld worden aan een rij'ke freule. De zoon voélt echter meer voor een zangeres. Een vriend van de zoon, een matroos, is een paar dagen aan de wal en krijgt een vriendinne tje toegewezen. Hij komt toevallig in aanraking met de freule en weet haar in te palmen. Na vele verwikke lingen krijgt ieder het meisje van zijn keuze, zodat het einde komt met liefst vier toekomstige paartjes. De zoon krijgt zijn zangeres, de matroos de freule, de huisknecht weet toch het dienstmeisje te veroveren en de reder zelf, weduwnaar, koppelt zijn verder leven aan de moeder van het zangeresje, dat toevallig nog een oude J jeugd-vriendin van hem was. Zo komt alles weer in het goede spoor. Om de vermakelijke situaties en de verschillende misverstanden kon in de zaal hartelijk gelachen worden. De spelers en speelsters van het ge zelschap „St. Genesius" kweten zich goed van hun taak en wisten er een gezellig geheel van te maken. De leemten tussen de bedrijven en in de pauze werden gevuld door gezellige muziek van de Music Crackers uit Leiden. Na afoop van het toneelspel mochten de spelers een speelsters en ook de regisseur van het gezelschap, de heer P. Meegdes, een hartelijk applaus in ontvangst nemen. De voor zitter van de KAB sprak daarna een woord van dank tot de toneelvereni- gin en het muziekgezelschap, dié de feestavond van de KAB hadden ver zorgd. Groslijststemming Prov. Staten op het Vrijthof 'n „geval van kachel- 95 stembiljetten ingeleverd; 91 waj pijpen" opgesteld, dat zachtploffende ren geldig. A. C. A. Deerenberg, volken van confetti uitblies Schotse Hooglanders in het kachel pijpenregiment huppelden op hun te nen over het plein, de boereriharmo- nie torste haar instrumenten in gro te ENCI-zakken en de leden van de Raad van Elf maakten op sloffen en met slaapmutsen op een demonstra tief geruisloze verkenningstocht op het Vrijthof. De torenklokslag van 13.00 uur was echter nog niet koud, of het Momus- kanonnetje blafte zijn triomfantelijke schoten over het plein, de muziek bracht vrolijke carnavalsschlagers ten beste en de paraderende leden van het kachelregiment stampten op het plankier dat het een lieve lust was. Kleermaker in zijn woning neergeslagen De 50-jarige ongehuwde kleerma ker S. C., wonende aan de Calvarie- straat te Maastricht, is gisteravond in zijn woning door een of meer tot nu toe onbekende personen overvallen. De man is waarschijnlijk met een hard voorwerp op het hoofd geslagen. Een zoon van de familie V. vond het slachtoffer met een ernstige hoofdwonde en hevig bloedende in de gang van diens woning. De man was nog wel in staat de jongen mede te delen, dat hij was overvallen. Direct hierop werden de gemeentelijke ge neeskundige dienst en de politie ge waarschuwd. De kleermaker werd naar het ziekenhuis Sint Annadal overgebracht. Zyn toestand is niet levensgevaarlijk. Omtrent de motie ven konden nog geen gegevens wor den verkregen, doch het is bekend, dat de overvallene doorgaans veel geld in huis heeft. Schoonhoven 86; Jhr. Dr. O. F. A. H. v. Nispen tot Fannerden, Hillegom 85; S. Menken, Leiden 88, M. P. v. d. Weijden, Nieuwkoop 89; C. P. Vergouwen, Voorhout 80; Th. J. Arts Gouda 70, F. C. de Hosson, Leidon 12; Th. W. J. Verhoef, Alphen a.d. Rijn 1; J. H. v. d. Ploeg, Zoeterwou- de 5; W. J. C. Versteege, de Kaag 2; Mr. H. F. J. Bachg, 's Gravenhage 6; J. Bakker, 's Gravenhage 3; L. P. Duijvensteyn, Loosduinen 3; W. J. van Dijck, 's Gravenhage 1; Jhr. mr. L. M. E. von Finesse, Warmond 6; W. Hoonhout, Gouda 1; J. v. Leeuwen, Noordwijk 2; A. H. J. Paardekoper Lisse 1; A. F. Ruijssenaars Alphen a.d. Rijn 1; A. H. J. Steeman, Rot terdam 1; Ir C. H. Wittenberg 's Gra venhage 2; C. J. A. Zandvliet, Lei den 1. ZOETERMEER Groslijststemming Prov. Staten. Aantal leden 340; aantal uitgebrach te stemmen 146, geldig 144. Uitge bracht op: A. C. A. Deerenbérg, Schoonhoven 138, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, Hille gom 138, S. Menken, Leiden 133, M. P. van der Weijden, Zevenhoven 142, C. P. Vergouwen, Voorhout 130, Th. J. Arts, Gouda 126, F. C. de Hos son, Leiden 1, Th. W. J. Verhoef, Alphen a. d. Rijn 4, J. H. van der Ploeg, Zoeterwoude 9, W. J. C. Ver steege, de Kaag 1, mr. H. F. J. Bachg, 's-Gravenhage 5, J. Bakker, 's-Gta- venhage 8, L. P. Duijvensteyn, Loos duinen 7, jhr. mr. L. M. E. von Fi senne, Warmond 8, J. van Leeuwen, Noordwijk 2, H. Markman, Nieuw koop 1, A. H. J. Paardekoper, Lisse 3. A. F. Ruijsenaars, Alphen a. d. Rijn 1, A. H. J. Steeman. Rotterdam 1, G. A. M. Weck, Gouda 2, ir. C. H. Wittenberg, 's-Gravenhage 2, C. J. A. Zandvliet, Leiden 2.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8