Wim de Vreng boekte fraaie zege te Brussel Sportclub van Invaliden vraagt aller aandacht laarvergadering van Zwem- bond geraakt in een impasse Een matig voetbalprogramma gespeeld Peter Bekkering tweede op 200 m. schoolslag De wedstrijden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gemeentelijke zwembad te Brussel hebben niet die grootse allure gehad, die de organisato ren, de Brussels Swimming Club, had den bedoeld er aan te geven. Voor de officiële inwijding van di1 fraai ingerichte zwempaleis midden in een armelijke vervallen wijk van de Belgische hoofdstad gebouwd voor de lieve som van 6 millioen gulden, had men uitnodigingen gestuurd naar alle delen van Europa, ook naar Hongarije en Rusland. Maar deze sterkste zwem- landen van het ogenblik hadden hun sterren thuis gehouden en zo verscheen geen Minaschkin, geen Tumpek, geen Szekely op deze wedstrijden die anders een interessante voorproef van de Euro pese kampioenschappen hadden kunnen zijn. Door het ontbreken van Geertje Wi- lema, Eva GerardNovak („ik concen treer mij nu geheel op de vlinderslag") en de Zweed Goeran Larsson (studie redenen) op de 100 meter vrije slag, daalde het programma nog meer in waarde en dat van de 1200 (dure) zit plaatsen er nauwelijks 800 waren bezet, verwonderde dan ook niemand. De kleine Nederlandse zwemploeg, die dit keer onder leiding stond van Ad Boxem (DAW) en Joke Kreuning (Rob ben) weerde zich in de series uitstekend en allen wisten zich te plaatsen voor de finales van de Zondagavond, waarop ook Ria Vonk en Nettie Leene zouden starten. Geert Jan van Rooy heeft met het veroveren van een finialeplaats nog de meeste moeite gehad. Hij startte in de tweede serie met de Duitser Klein, de houder van het „bevroren" wereldrecord op de 200 meter vlinderslag, de Noorse kampioen Krogh en de Zweed Bo Lars son. Klein won zonder veel moeite in 1 min. 8 sec. voor Krogh, die met 1.10^3 het Noorse record verbeterde. Larsson werd derde met 1.13.2 en Van Rooy vierde met 1.13.7. Hij plaatste zich daar mee op het nippertje, want in de eerste serie waren de jeugdige Belg Pellis (1.10.6) en de Fransman Lusien ,1.11.1) snellèr gebleken. Met twee uitstekende prestaties toonde Wim de Vreng zijn goede vorm van het ogenblik. En al beweerde zijn coach, de heer Happel, na afloop, dat hij het voor Wim zo jammer vond, dat een paar Rus sen en Hongaren hem niet een lesje wa ren komen geven, hij was toch zichtbaar blij met de 59?3, waarmee zijn pupil als snelste uit de series van de 100 meter vrije slag te voorschijn was gekomen. Padou (Fr.) was in de andere serie pre cies een seconde langzamer. Evenals verleden week te Breda het geval -was geweest, was het zwemmen van de Am sterdammer in de estafette nog betèr. In de 4 x 100 meter wisselslag werd voor hem de officieuse tijd van 58 sec. af gedrukt. Het is bekend, dat een tussen tijd in een 'estafette niet zuiver kan wor den geregistreerd, maar vast staat, dat de 100 meter van De Vreng in deze race zonder overdrijven mocht worden be schouwd als de snelste 100 m., ooit door een Nederlander gezwommen. Was het wonder, dat met spanning werd uitge zien naar de finale van Zondagavond? En deze spanning gold eveneens de finale van de wisselslag estafette, want de Ne derlandse ploeg bestaande uit Van der Veen (rugslag), Bekkering (schoolslag), Van Rooy (vlinderslag) en De Vreng (vrije slag) was in de series 0.2 sec. on der de voor het Nederlands record vast gestelde limiet van 4.39.0 gebleven. Op de rugslag had de Franse wereld recordhouder Gilbert Bozon geen tegen stand. Zonder alles te geven won de kleine donkere zwemmer zijn serie in 1.05.8. Jitse van der Veen trok rich evenmin iets aan van de rest van het veld en de hinderlijke golven en hij tikte in de tweede serie als eerste aan in 1.08.6. Ook Peter Bekkering kwam tot een redelijke tijd. Hij kon op de 200 m. schoolslag de Duitser Kruschinsky op de laatste banen niet meer volgen, maar met zijn 2.45 bleef de Leidenaar onder de tijd van de winnaar van de eerste serie, de Zweedse kampioen Lennart Brock had 2.46 nodig gehad. DE FINALES. De wedstrijden hebben ook op de avond van de finales ^over het algemeen goede prestaties van de Nederlandse deelnemers gebracht. Al op de eerste avond was gebleken, dat het nieuwe bassin, dank zij zijn diepte weliswaar niet zwaar zwom, doch evenmin een snelwedstrijdbad kon zijn door de onvergeeflijke constructiefout om aan de korte zijden geen overloop- goten aan te brengen. De nadelen hiervan bleken tijdens deze wedstrijden maar al te duidelijk. Bij het naderen van de keerpunten kregen de deelnemers last van de terugkaatsende golven, hetgeen de tijden natuurlijk aanzienlijk drukke. Dat Wim de Vreng en nog enkele an deren er desondanks in zijn geslaagd het tot voortreffelijke prestaties te brengen, stemt tot vreugde. Vooral de 23-jarige Amsterdammar heeft dit weekeinde ge toond tot de beste zwemmers van Europa te behoren. En dat niet alleen door zijn technisch kunnen, doch ook en vooral door zijn constante goede vorm, waaruit een geestelijke instelling spreekt. Weer heeft Wim de Vreng het Neder landse kamp, en zijn coach Frits Happel in het bijzonder, verbaasd doen staan door in de estafette, die enige tijd na de 100 meter persoonlijk werd gezwommen, een beduidend betere tijd te noteren. 59 Sec. wezen de horloges toen hij als eer ste aantikte op de 100 m. vrije slag, 58.4 sec. dus onder het Nederlandse record was de officieuse tijd in de wisselslag estafette. Het is nu de taak van De Vreng en zijn trainer om de voorberei dingen zodanig voort te zetten, dat De Vreng, wanneer hij fris is, de beste pres tatie levert. Als hij zover komt, zal het Nederlands record spoedig sneuvelen en wordt het uitzenden van een Neder landse vrije slagzwemmer naar de Euro pese kampioenschappen te Turijn voor de KNZB een aantrekkelijke zaak. Gezien de resultaten van de series op de wisselslag estafette, had Nederland een goede kans op de tweede plaats, maar het Duitse viertal bleek meer in zijn mars te hebben dan Zaterdag was gebleken en zo werd Nederland derde op dit nummer, waarin Frankrijk met Bozon (1.04.2) op de 100 meter rugslag), Distinguin, Lusien en Padou zegevierde en Duitsland met o.a. de steun van het vlinderslagfenomeen Klein de tweede plaats bezette. De totaaltijd van Jitse van der Veen (1.09.5), Peter Bekkering (1.16.8), Geert Jan van Rooy (1.13.4) en Wim de Vreng (58.4) was 4.38.1, hetgeen toch 0.7 sec. beter was dan de serietijd. Jitse van der Veen en Peter Bekke ring zorgden in hun persoonlijke num mers ieder voor een tweede plaats. De Leeuwardense rugslagzwemmer wist, dat hij tegen Bozon geen kans had, zodat hij de Fransman zonder vrees als gangmaker kon gebruiken. Helaas had Van der Veen in deze finale niet 't zelf vertrouwen, dat hem tot een betere tijd had kunnen brengen. Op de eerste 50 meter durfde hij zich, zoals hij later zelf verklaarde, niet genoeg te geven, bleef te lang bij de Zweed Anderson de Zwitserse kampioen Gericke hangen met het gevolg, dat hij op de laatste ba nen van het snellere zwemmen var Bozon geen nut meer had. In een verbazingwekkende stijl, hoog over het water glijdend trok de soepele Fransman zich naar de finishwand, die hij in 1 min. 4.9 sec. bereikte. Jitse van der Veen werd in de matige tijd van 1.09.3 tweede voor Andersson. Goed nummer van Peter Bekkering. Voor de komst van koning Boudewijn, voor wie een groot baldakijn in de zwemzaal was opgesteld, zwom Peter Bekkering zijn schoolslagfinale tegen de Duitser Kruschinsky, de Belg Schoen makers en de Zweed Brock. Met laatst genoemde behoefde Bekkering al na 50 meter geen rekening meer te houden, x Schoenmakers gaf zich niet zo gauw gewonnen voor de tweede plaats. Kruschinsky was met zijn typische „springerige" slag weldra onbereikbaar, Schoenmakers, die na 100 meter als tweede keerde, werd op de vijfde baan echter gepasseerd. Zowaar kon de Lei denaar er toen nog een fikse eindsprint uitpersen, waarbij hij op de laatste 20 meter zelfs de Duitser nog even ging bedreigen. Geert Jan van Rooy bracht het op de 100 meter vlinderslag niet verder dan tot de 5e plaats. Herbert Klein eiste, met veel machtsvertoon de eerste plaats voor zich op met een tijd van 1.08.7. Het damesnummer 100 meter vrije slag as reeds bij voorbaat een overwinning voor Ria Vonk. Deze wetenschap, ge voegd bij de vermoeienis van twee avon den doorbrengen in de benauwde atmos feer van het zwembad, miste zijn invloed op het zwemmen van de Amsterdamse niet. Haar start was piet snel, een der keerpunten gelukte niet helemaal en ten slotte gingen nog enkele tienden van een seconde verloren toen Ria een slag te vroeg begon uit te drijven bij de finish Zij moest met de voor haar matige tijd an 1.08.2 genoegen nemen. Nettie Leene, die Geertje Wielema op dit nummer ver ving. viel eveneens iets tegen. Zij werd geklopt door de Belgische kampioene Huguette Peeters (1.09.8) en werd derde 1.10.4. ATHLETIEK. RECORD VAN MARJORIE JACKSON ERKEND. De Australische dames athletiek unie (AWAU) heeft besloten de tijd van 24 seconden door Marjorie Jackson op 20 Februari op de 220 yards gemaakt, als Australisch record te erkennen. Zoals bekend heeft Marjorie Jackson deze tijd, die 0.2 seconden beneden het wereld record ligt, dat Fanny BlankersKoen in 1950 te Brescia vestigde, met een sterke wind in de rug gemaakt. Oor spronkelijk kwam dit record van Mar jorie Jackson niet voor erkenning in anmerking. Maar volgens een aanvul ling op de reglementen van de Austra lische athletiek unie. die nu in behan deling is, zal met het voordeel van de wind geen rekening meer worden gehou den, indien de afstand gelopen wordt op ovale baan, waar men op het ene gedeelte evenveel hinder van de wind ondervindt als op het andere gedeelte •oordeel. Het bestuur van de AWAU heeft het plan de internationale athletiek federatie voor te stellen de tijd van Marjorie Jackson van 24 sec. op de 220 yards als nieuw wereldrecord te erkennen. BILJARTEN. Ligthart kampioen 2e klasse klein biljart Het kampioenschap van Nederland 2e klasse klein biljart 38'2 werd gewonnen door J. P. Ligthart 'Alkmaar). Tweede werd C. Brandjes 'Uitgeest). Ligthart en Brandjes promoveerden beiden naar de eerste klasse. Voor degradatie kwam niemand in aanmerking. De eindstand luidde: 1. Ligthart 13 2100 117 20.19 2. Brandjes 8 1766 67 16.81 3. De Vos 8 1856 110 15.08 4. Koppel 8 1840 72 14.60 5. Van der Lem 8 1960 85 13.55 an Bekkum 5 1798 74 14.26 7. Van der Bracht 4 1660 163 13.60 8. Wonderink 2 1673 89 12.39 Het tournooigemiddelde bedroeg 13.44. 1953 10.77. Prachtig initiatief met verrassende resultaten K.N.Z.B, wordt georganiseerd Rumoerig slot De Kon. Ned. Zwembond zal worden gereorganiseerd. Dit is het belangrijkste besluit, dat de Zaterdagmiddag te Utreoht gehouden algemene vergadering van de KNZB heeft opgeleverd. moeten blijven bestaan, maar het dage lijks bestuur, te kiezen door de algemene vergadering, zou tot vijf personen moe ten worden uitgebreid. De overige vier leden van het bondsbestuur zouden dan uit en door de kringen in functie wor den gekozen. De stemming had tot resultaat: kringen gullen worden samengevoegd totstemmen voor, 105 tegen en 9 blanco. De districten, er zullen districtsadviesraden i instelling van de bondsraad was dus een en een adviserende bondsraad worden j felt- ingesteld, de sportcommissie zal in de toekomst door het bondsbestuur worden benoemd en hieraan ondergeschikt zijn de rechtspraak zal zoveel mogelijk aan de uitvoerende macht worden ont trokken. Een commissie van v(Jf leden zal de reorganisatie-voorstellen uitwer ken en deze aan een in het najaar t« houden buitengewone algemene verga dering voorleggen. Een voorstel tot wij ziging van het sportreglement werd er tenslotte de aanleiding toe, dat voorzit ter Jan de Vries, toen aan de discussies schier geen einde scheen te komen, geen andere mogelijkheid meer zag dan de bijeenkomst na vijf unr vergaderen te schorsen. De behandeling van de voorstellen tot reorganisatie van de KNZB had tegenstelling tot de verwachting een buitengewoon vlot verloop. Een com missie, bestaande uit mr. Ulrich J. de Jong, mr. J. W. van der Krol en drs. F. Lagerwey had in opdracht van het bondsbestuur een onderzoek ingesteld de wenselijkheid van reorganisatie van de KNSB. Aan de hand 'van een gehodfen en- quete onder bondsofficials, kringbestu- ren, verenigingsbesturen en bondscom- had de commissie, een voorstel tot reorganisatie opgemaakt, bij de menstelling waarvan de commissie zich had laten leiden door de gedachten, dat meer uitvoerende macht enigszins dien de te worden gecentraliseerd en ver sterkt, meer dan tot dusverre het verte genwoordigingselement bij de samen stelling van bondsinstanties diende te worden geaccentueerd en de rechtsple ging op een zoveel mogelijk onafhanke lijke basis diende te worden geplaatst. De verwezenlijking hiervan bracht de commissie tot de voorstellen sportcommissie voortaan niet meer te doen benoemen door de algemene jaar vergadering, doch door het bondsbestuur uit een lijst van daartoe door de kring voorgedragen personen, de kringen in hun huidige samenstelling tot districten samen te voegen hieruit districtsadvies commissies in te stellen, welke tezamen de bondsraad (eventueel aangevuld met vertegenwoordigers van de verschillende bondscommissies) zouden vormen. Voorts zou het bondsbestuur uit negen leden EDO en Enschede speelden puntloos gelijk Zondagmiddag is te Haarlem de voetbalwedstrijd E.D.O.Enschede ge speeld, welke wedstrijd met 00 gelijk eindigde. Bij een aanval op het doel van E.D.O. kwam de doelverdediger van den Berg in het gedrang met de Enschedeër Moddejonge, doch wist de bal nog netjes te houden. Rechts kijkt Koning (EDO) toe hoe dit xal aflopen. Links Wagteveld (Enschede) De heer De Vries bracht de reorga nisatiecommissie daarna dank voor het uitmuntende werk door haar verricht. Hij stelde de vergadering voor de com missie met 2 personen uit te breiden zodat het gehele reorganisatieplan tot in details goed kan worden uitgewerkt en de commissie tevens het recht te ver- - j -i j, lenen sub-commissies te benoemen. Men I ging hiermee en ook met de aanwijzing!' h P p, F" van de heren K. van der Wolk (Eind- "Jj'Jïf' Vj>" Mast-schild door de hoven) en T C W A Feher 'Den Haapt schenker zelf, de heer Van der Mast ahr??èg!™egSeTedtF^rr Tezê w«d uitgereikt. De missie volkomen accoord. treden zijnde bestuursleden mevr. F. L. A. SuttorpVan der Berg (secretaresse) en de heren P. Steenhuis en M. J. P. Straatman (leden) herkozen. Eveneens herkozen werden L. K. Anthoni (voor zitter». mej. G. Klapwijk en J. C. Mey- boom (leden) in de strafcommissie), mr. S. H. Smit (lid) eri de heer L. Pot die de plaats inneemt van de heer A. Tor- doir Zz. in de commissie van beroep en de heer J. Suurmeyer als lid van de financiële commissie. De heer P. J. Lut werd in de vacature-Maas in deze com missie gekozen. De sportcommissie nu ondergeschikt geworden aan het bonds bestuur zal in zijn huidige samen stelling tot aan de najaarvergadering gehandhaafd blijven. „Moeder Triebels"-beker voor Sabel. Daverend was het applaus toen de heer De Vries bij de uitreiking van de verschillende onderscheidingen meedeel de, dat de „Moeder Triebels"-beker, be stemd voor de meest verdienstelijke KNZB-er, dit jaar aan A. W. Sabel Tzn. ten deel was gevallen voor het vele en uitnemende werk, dat hij als penning meester had verzet. De Robben (voor de 7e achtereenvolgende maal dames water- 1 HDZ-krans viel ten deel aan Ria Vonk. Vaste speelavond bracht rumoer. Was de gehele reorganisatie in een verrassend snel tempo afgewerkt, der vlot verliepen de zaken toen het voorstel van de sportcommissie om met ingang van de aanstaande zomercompe titie voor een aantal wedstrijden een vaste speelavond in te voeren, a< orde kwam. Want hoe gloedvol de heer B. Planjer het denkbeeld van zijn com missie, waarmee beoogd wordt een gro tere regelmaat in de afwerking van dt competitie en meer publieke belang stelling voor het waterpolospel te krij gen, ook verdedigde, de oppositie tegen het plan werd er niet minder fel door. De heer C. van Swol (AZ en PC) was van mening, dat voor de verenigingen, die niet op Donderdagavond deze avond was door de sportcommissie als de vaste speelavond voorgesteld over een oefenuur beschikken, de zaak be slist financieel ongunstig zou zijn, terwijl de heer mr. N. F. Ruimschotel (HZ en PC) betoogde, dat de doorvoering van het plan in de aanstaande zomercompe titie ten koste van de verenigingen zou gaan. „Het feit", aldus de heer Ruim schotel, „dat de clubs, die spelers bij de centrale training hebben, deze mensen ook nog op de Woensdagavond moeten gaan afstaan, terwijl zij de Donderdag daarop voor hun club in de competitie zouden moeten uitkomen, is een duide lijk bewijs, dat de sportcommissie de belangen van de verenigingen volkomen maar dan ook volkomen over het hoofd ziet." Na veel heftige re- en dupliek, waarbij de sportcommissie intussen mee gedeeld had dit seizoen dan als aanloop seizoen te beschouwen, bracht voorzitter De Vries het voorstel, ondanks stemmen uit de vergadering het voorstel terug te nemen, toch in stemming. Maar het haal de de meerderheid niet: 154 stemmen tegen, 148 voor, 61 blanco. Bijeenkomst geschorst. En terwijl vrijwel de helft van de af gevaardigden intussen wegens het verge vorderde uur de zaal reeds had verlaten werd het tweede voorstel van de sport commissie, dat wijzigingen in het sport reglement beoogde ter tafel gebracht. De meeste punten van dit voorstel wer den. in verband met de reorganisatie, verwezen naar de in het najaar te hou den bijeenkomst. Maar de wijziging van artikel 35, inhoudende het aantal zeven tallen per klasse en afdeling, moest nu worden behandeld daar het betrekking heeft op de komende zomercompetitie. Mr. A. A. M. Peppelenbosch (AZ en PC) merkte evenwel op, dat deze wijziging als aanvulling op de agenda eerst twee weken geleden in het officieel orgaan ter kennis was -gebracht, hetgeen niet in overstemmng is met de reglementen. En met die opmerking was de knuppel in het hoenderhok. Eindeloze discussies brak de heer De Vries af met de mede deling, dat hü het voorstel in stemming wenste te brengen, doch hevig verzet uit de vergadering, welke niet van zins bleek met nog slechts de helft van het aantal afgevaardigden aanwezig, over 'n dergelijk belangrijk onderwerp te stem men, deed hem hiervan weer afstdppen. „Wij zijn in een impasse geraakt en ik weet geen oplossing. Iemand in de zaal misschien wel?", zo vroeg de heer De Vries. Het antwoord op deze vraag bleef echter uit. Schorsing was toen niet meer te vermijden. Verkiezingen. NIEUWE WERELDRECORDS. Ford Konno van de Ohio-universiteit verbeterde tijdens de jaarlijkse zwem wedstrijd tussen Ohio en Michigan het wereldrecord 220 yards vrije slag door deze afstand af te leggen in 2 min. 4.7 sec. Op 12 Februari van dit jaar had Konno dit nummer gewonnen in de tijd van 2 min. 4.8 sec., hetgeen een nieuw wereldrecord betekende, want het erken de stond op naam van John Marshall (Australië) met een tijd van 2 min. 5.5 sec., daterend van 31 Maart 1950, te New Haven gemaakt. Bij het passeren van de 200 meter had Ford Konno 2 min. 3.9 sec. voor zich la ten afdrukken, hetgeen eveneens een nieuw wereldrecord betekende. Dit re cord stond op naam van John Marshall met een tijd van 2 min. 4.6 sec. op 31 Maart 1950 te New Haven gemaakt. Tenslotte noteerde Yoshi Oyakawa, de olympische kampioen op de 100 meter rugslag, op de 100 yards rugslag een tijd van 55.7 sec. vier tiende van een sec. beneden het wereldrecord, dat hij op zijn naam heeft staan en dat van 1 April 1953 (Columbus) dateert. De tijd van 55.7 sec. over de 100 yards werd gemaakt in het nummer 3 x 100 yards wisselslag indi vidueel. SCHAKEN. EUWE—DE JONG. De zevende partij van de schaaktwee kamp dr. EuweDe Jong, Zaterdagavond te Winterwijk gespeeld, werd na 43 zet ten gewonnen door dr. Euwe. Euwe speelde met zwart. Stand: 41 voor dr. Euwe en twee afgebroken partijen. De negende en tiende partij zijn op verzoek van Euwe voorlopig uitgesteld tot omstreeks April. De te Nijmegen gespeelde achtste partij is na 68 zetten afgebroken. De stand luidt thans 41 voor Euwe. 3 Par tijen werden afgebroken. Het zich moeten behelpen middels een invalidenwagen wil absoluut niet zeggen, dat men daardoor buiten de gemeen schap is geplaatst. Daar zijn invaliden van lichaam te over om het tegendeel te bewijzen, want vele lichamelijk inva liden verdienen hun brood niet alleen door een goed stel hersenen, velen zijn ook uitstekende vaklui, omdat zij hun handen goed kunnen gebruiken. Wat hier geldt voor de dagelijkse ar beid, geldt evenzeer voor sport en spel Dat hebben we reeds gezien bij zwem wedstrijden, bij schaken, bij dammen. Dat hebben we Zaterdagmiddag zelfs gezien bij volleybal- en basketbalwed strijden, waarbij de invalide* in hun wagentjes zich wonderlijk weten aa passen aan de vele eisen, welke het spel als zodanig stellen. In de gymnastiekzaal van de voorma lige Infirmerie aan de Morssingel te Leiden, welwillend beschikbaar gesteld door de garnizoenscommandant, majoor Gerth van Wijk, wordt sinds weken het veldspel door een aantal invaliden be oefend. De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers heeft de organisatie op zich genomen om de gebrekkigen van lichaam in staat te stellen sport te be oefenen, maar ook verschillende burger lijke invaliden zijn in de kring opgeno men een meerderen zijn nog van harte welkom. Voor velen zal het ook hier wel zijn: onbekend maakt onbemind, maar een kijkje, waartoe alle invaliden in gentjes hartelijk worden uitgenodigd, zal de overtuiging geven hoeveel er ook op sportgebied door hen te bereiken is. Hierbij is het natuurlijk allerminst te doen om hoge sportprestaties te berei ken. Het gaat slechts om ontspanning, maar zeer noodzakelijke ontspanning, welke de invaliden misschien meer dan anderen nodig hebben. En de resultaten? Het is wonderlijk te zien hoeveel men kan bereiken zelfs in een invalidenwagentje en hoe men warm wordt bij het spel. De meesten van de spelers, die we Za terdagmiddag in actie zagen, zijn ern stige oorlogsslachtoffers. Zij hebben een club opgericht om verschillende takken van sport te kunnen beoefenen. Hier onder vallen bijna alle balsporten, waar van alleen voor volleybal de spelregels enigszins moeten afwijken. Verder doet men aan boogschieten, kogelstoten, speer werpen, zwemmen, tafeltennis en licha melijke oefeningen. Het geheel staat on der leiding van de heer Joh. Kuiper, leraar van de Sociaal-Medische Dienst. Alle invaliden kunnen lid van deze club worden, zowel burgers als militai ren, maar vereist is, dat zij zich voort bewegen in rolstoelen en dat zij een sportieve geest bezitten. Een burger-lid zei, toen het hiervan hoorde: „Op zoiets heb ik nu al meer dan twintig jaar zit ten wachten". De club vindt haar oorsprong in het WIELRENNEN. In verband met het feit. dat de N.V. Efor, licentiehoudster van de Ronde van Nederland, door bemiddeling van Jef van der Vijver, de renners Wim van Est en Wout Wagtmans voor de ronde van dit jaar, welke van 26 April tot 2 Mei wordt gehouden, heeft gecontracteerd, deelde heer J. Slesker, directeur van de „Locomotief-fabriek" te Amsterdam ons mede, dat de Tour de France-renners Wim van Est. Wout Wagtmans, Gerrit Voorting, Adri Voorting, Thys Roks en Hein van Breenen eind 1953 een contract hebben getekend met de „Locomotief- fabriek", waarin werd vastgelegd, dat deze renners in 1954 in wedstrijden, te houden in Nederland, en in de Tour de France ven dat jaar, voor „Locomotief" zouden starten. Het spreekt vanzelf, al dus de heer J. Slesker, dat deze renners zich ook voor de Ronde van Nederland zich aan dit contract dienen te houden, met andere woorden, de N.V. Efor kan noch voor Wim van Est, noch voor Wout herstellingsoord Aardenburg. Het ligt in de bedoeling, nog meer clubs in Neder land op te richten, die dan in compe titieverband tegen elkaar kunnen uitko men. De beste clubs wil men uitzenden naar Londen, waar jaarlijks een inter nationale Olympiade wordt gehouden. Vooral Canada is daar sterk vertegen woordigd. In Engeland worden sinds vele jaren op deze wijze wedstrijden ge speeld, die duizenden toeschouwers trek- keh. In Leiden oefent men nu hard om eerdaags tegen Aardenburg te kunnen uitkomen. De spelers getroosten zich hiervoor wel offers, want ze moeten elke Zaterdagmiddag uit diverse plaat sen, zoals Amsterdam, Rotterdam en Den Haag komen, terwijl ze allen een be trekkelijk klein pensioen hebben. De buitenspelen worden beoefend op een terrein aan de Waalsdorperweg in Den Haag. Gegadigden kunnen zich opgeven bij de secretaris van .het sportbestuur, de heer H. Booy, Lorentzkade 52, telefoon 24636. Voor deze sportbeoefening is geld nodig, veel geld zelfs. Daarom houdt het bestuur zich aanbevolen voor medewer king op elk terrein: geldelijke bijdragen of steun in natura (bijvoorbeeld sport artikelen). Wagtmans bemiddeling verlenen om bei den voor de Ronde van Nederland aan een andere firma te binden. Wim van Est en Wout Wagtmans. alsmede de vier andere Tour de France-renners genieten van de zijde van de „Locomotief-fabriek" materiële en financiële voordelen en on der geen voorwaarden kan de N.V. Efor deze renners in de Ronde van Nederland laten starten ten behoeve van een andere firma, ook al zal die firma ongetwijfeld daarvoor een behoorlijk startgeld be talen. DE RONDE VAN NEDERLAND. Piet van As (Roozendaal) en Klaas van Est (Fijnaart), broer van Wim van Est, zijn gecontracteerd voor de Ronde van Nederland 1954. DE ZESDAAGSE TE ANTWERPEN. In de middag van Zondag hebben ver scheidene ploegen die tal van ronden achter lagen, hun positie in de Vrijdag begonnen Antwerpse Zesdaagse aanmer kelijk kunnen verbeteren, 's Avonds werd het veld zeer roerig, en na lang durige jachten werd een kopgroep ge vormd, bestaande uit SchultePeters (N.), GodeauSenfftleben (Fr.), Van SteenbergenOckers (B.). Bruneel Acou (B.), GlorieuxBruyland (B.) en TerruzziGillen (It.-Lux. Na, de sprints van Zondagavond 9 uur was de stand: 1. AcouBruneel (B.) 115 pnt.; 2. Glorieux—Bruyland (B.) 93 pt.; 3. v. VlietDe Beuckelaer (Ned.-B.) 85 pnt.; 4. TerruzziGillen (It.-Lux.) 75 pnt.; 5. GodeauSenfftleben (Fr.) 70 pnt.; 6. Van SteenbergenOckers (B.) 61 pnt.; op 1 ronde: 7. DebaereM. Ryckaert (B.) 43 pnt.; 8. Plattner— Hörmann (Zwlts.-Dld.) 42 pnt.; 9. Roth Biicher (Zwits.) 40 pnt.; 10. Van Est Wagtmans (Ned.) 39 pnt.; 11. Schulte Peters (Ned.) 19 pnt. Swift-comblnatie. De uitslag van de gehouden tweede rit der wintercom petitie is als volgt: A-klas 80 km.: 1. J. Slingerland 2.15.03; 2. R. Wallet; 3. J. Riethoven jr.; B-klas 60 km.: 1. C. Plas- meijer 1.37.02; 2. L. Sikking; 3. A. Velt- maat; 4. C. v. Amsterdam 5. J. de Vroo- men C-klas 40 km.: 1. W. Belt 1.13.32; 2. A. Bos; 3. J. Boezaard; 4. J. H. Bak ker; 5. A. Kruit; 6. G. Sikking; 7. P Riethoven; 8. G. Reijchard. „Lenig en Snel". De eerste rit van de Maart-competitie ging voor de A-kl. over 80 km. en voor de B-kl. 40 km. De uitslag werd A-kl.: 1. A. Prangers, 2. J. de Lange; B-kl.: 1. Th. Hoogkamer, 2. P. Janssen, 3. W. Kamphorst, 4. H. Zand vliet, 5. D. Kloosterman. De junioren zijn wegens weersomstandigheden niet ge start. Slechts elf eerste klassers speelden DE UITSLAGEN Eerste klasse A: Wageningen— NEC 11; HeraclesAjax 13; En- schedese BoysRCH 2—1. Eerste klasse B: RigtersbleekGo Ahead 52; DOSHeerenveen 41; EDOEnschede 00; De Volewij- ckersGVAV 2—1. Eerste klasse C: WVBrabantia —1; PSVSittardia 51. Eerste klasse D: EindhovenRBC 31; Her mes DVSExcelsior 21. West II. Tweede klasse A: TEC DCV 1—1; CW—ONA 2—3. Derde klasse A: WassenaarHBC 2—1; VIOS—Alphen 2—5. Vierde klasse A: THBGraaf Wil lem 21 (o.p.v. Gr. Willem); SJC Teijlingen 41; WarmundaASC 1—1. Vierde klasse C: ADSMaasstraat 21; AlphiaRAVA 10; Te Werve RVC 3—1. Eerste klasse A: Eerste klasse C: Ajax 16 10 4 2 24 39—17 Emma 16 9 5 2 23 42—31 Haarlem 15 9 4 2 22 33—11 VW 16 7 8 1 22 33—21 NEC 15 8 6 1 22 33—15 SVV 16 9 3 4 21 37—24 DWS 15 7 4 4 18 29—20 Sparta 16 9 3 4 21 32—21 Wageningen 16 6 5 5 17 32—23 PSV 16 9 3 4 21 37—26 Stormv. 16 7 3 6 17 24—21 Bleijerh. 15 6 4 5 16 19—21 Elinkv/ijk 15 6 4 5 16 20—22 BW 16 6 3 7 15 32—28 Ensch. Boys 16 5 6 5 16 27—19 Sittardia 16 7 1 8 15 37—37 Leeuwarden 15 7 1 7 15 28—21 Xerxes 16 6 3 7 15 25—27 Heracles 16 4' 4 8 12 20—28 Brabantia 16 3 6 7 12 20—28 Zwolse Boys 15 4 3 8 11 14—34 Longa VVH '16 14 4 3 7 1 1 22—29 Be Quick 15 4 3 8 11 22—50 14 4 2 8 10 22—38 Oosterpark. 15 3 2 10 8 12—31 NAC 15 3 3 9 9 25—31 RCH 16 1 5 10 7 11—32 HBS 16 2 3 11 7 22—43 Eerste klasse B: Eerste klasse D: VSV 15 11 2 2 24 34—11 Eindhoven 16 11 3 2 25 42—21 DOS 16 9 3 4 21 43—22 Herm. DVS 15 10 3 2 23 29—17 EDO 16 7 6 3 20 23—20 Willem II 15 11 0 4 22 58—22 Volewijck. 16 6 7 3 19 38—36 EBOH 15 9 4 2 22 20—23 Blauw Wit 16 7 4 5 18 35—G7 Excelsior 10 7 5 4 19 31—22 Go Ahead 16 6 5 5 17 28—31 MW 16 8 1 7 17 38—26 Rigtersbleek 15 7 2 6 16 37—36 Feü'enoord 16 7 2 7 16 20—18 Heerenveen 16 4 5 7 13 36—44 Noad 16 5 5 6 15 1927 AGOW 14 5 2 7 12 25—23 ADO 15 6 1 8 13 19—23 Enschede 16 4 4 8 12 22—28 Juliana 15 4 3 <8 11 20—28 Sneek 14 4 3 7 11 21—31 RBC 16 4 3 9 11 22—32 GVAV 15 3 5 7 11 17—24 Limburgia 15 3 2 10 8 22—40 *t Gooi 16 3 5 8 11 20—31 DHC 16 2 4 10 8 24—49 Vitesse 13 1 7 5 9 15—30 Maurits 14 1 4 9 6 10—32

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5