De nieuwste technische nieuwigheden op de Jaarbeurs te Utrecht Een onbreekbare Kerst-stal en aanstekers zonder mechanisme Nieuwe emigratie - mogelijkheden door omscholing tot landarbeider Wilt U iets weten? EEN PLEZIERTJE ZATERDAG 27 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE-GOURANT TWEEDE BI.AD PAGINA 2 De voorjaarsbeurs die van 30 Maart tot en met 8 April wordt ge houden, zal vooral wat het technische gedeelte betreit, een belangrijke mani festatie worden. Het aanbod in de groepen waar machines, apparaten en werktuigen voor industriële doeleinden geëxpo seerd worden, neemt telkenjare toe, en door de voortgaande techni sche ontwikkeling wordt ook de ver scheidenheid groter, hetgeen blijkt uit de geheel nieuwe types en ver beteringen van bestaande technische apparatuur die bij elke jaarbeurs ge presenteerd worden. In de afdelingen bouwmaohines en -materialen, die te zamen niet min der dan 15.000 m2 expositieruimte in beslag nemen, én in de groepen elec- trotechniek en machines voor de me taalnijverheid zfjn tijdens de komen de voorjaarsbeurs verschillende no viteiten te zien.. Door een Franse firma (Albaret) wordt tentoongesteld een wegwals met inwendige luchtbanden, en een uitstekende verticale vering, waar door stoten gedempt worden en men de wals snel kan verplaatsen zonder schadelijke gevolgen voor wals of bestuurder door schokken. De naadloze koperen bulzen vor men het product bij uitstek van een Nederlandse fabriek (de Ned. Kope- renbuizenfabriek), welke uiteenlo pende toepassingen op het gebied van water, stoom, olie,propaangas, e.d. Ten behoeve van de „bescherming bevolking" wordt een draagbare snij-installatie van Nederlands fabri- kaa.t geëxposeerd, met een totaal gewicht van 21 kg. Deze installatie is zodanig geconstrueerd, dat hij ais een rugzak gedragen kan worden en dus bij het transport de armen en handen vrijlaat Bij de bediening van de brander blijft de overige appara tuur op de rug bevestigd. De bedie ning geschiedt dus geheel door één persoon. (Fa. Van Gils, Breda). Er wordt een aantal buigmachines van Nederlands fabrikaat („Mark") tentoongesteld. Met behulp van een uit Duitsland geimporteerd spijker-pistool (Fix- rammer" kan men tal van sprijker- soorten zuiver haaks in de meest uit eenlopende materiaalsoorten drijven. Verbindingen tussen hout en beton, hout en ijzer, plastic en ijzer of be ton, ja zelfs tussen ijzer en ijzer zijn zonder meer tot stand te brengen. Uit het uitgebreide fabricagepro- gramma van de Duitse firma (Peco) wordt een rolnaaldlasmachine ten toongesteld voor het stompiassen van plaatstaal tot 2.5 mm dikte. De machine kan voorzien worden van toebehoren voor langnaad- zo wel als rondnaadlassen. De krachtige transformator is in het geheel gesloten huis ingebouwd, de afgegeven spanning is door middel van een handwiel in 12 trappen re gelbaar. Het lassen geschiedt door de overlappingsmethode, v/aarbij dus de plaateinden overlappend op elkaar gelegd en vervolgens tussen de rölelectroden gebracht worden. Voorts wordt van de firma Mefall een transportabele lcettingszaag ge toond, ingericht voor het zagen van bevroren vlees. Hiertoe is het appa raat voorzien van een speciale ket ting, welke niet gesmeerd wordt tij dens gebruik, omdat het te zagen vlees voor voldoende smering zorgt. Ingericht met een kettingzaag voor het zagen van hout is dit apparaat geschikt voor het vellen van bomen en masten, het afzagen van heipaal- koppen. Een houtcirkelzaag (eveneens van de firma Mefall) wordt geëxposeerd, waarmede zowel uit de hand als stationnair gewerkt kan worden. Voor dit laatste doel wordt een on derstel meegeleverd. Het zaagblad is geheel beschermd en wordt tijdens het zagen automatisch vrijgegeven. Mede door dit geringe gewicht geeft de toepassing van deze machi nes bij bouwwerken tijdsbesparing, omdat zij overal ter plaatse gebruikt kunnen worden. Voor de scheepsbouw is van be lang, een nieuwe hydraulische span- tenbuiger en een electrische afkort- maohlne voor dunwandige stalen buis en profielen (Monarch Hydromatic Rotterdam). Een vatenfabriek (Van Leers) lu>mt met stalen vaten voor huis brandolie. Deze vaten, met een in houd van 15 liter, zijn speciaal be stemd voor het huis aan huis bezor gen van vloeibare huisbrandolie. Voor de modern ingericht keuken wordt op de beurs gedemonstreerd met een nieuwe installatie voor het vernietigen van keukenafval. Het apparaat, onder de gootsteen aange bracht, verpulvert direct het keu kenafval en bevordert hierdoor de hygiëne in de keuken. Nieuw voor ons land is ook de ko- lensilo, die 2% mud kolen kan be vatten en gruisvorming voorkomt en daarmede aan de kolenman de be schuldiging „weer zoveel gruis te hebben geleverd" bespaart. Belangstelling zal ongetwijfeld ook bestaan voor uit rubber gegoten be schilderde Kerststalfiguren, die on breekbaar zijn. Voor tafeltennissers is de nieuwe ontwikkeling van de tournement-tafels van belang. Ten toongesteld staan de tafels waarop in 1955 de wereldkampioenschappen zul len worden gespeeld. Bij de rokersbenodigdheden treffen we aanstekers van Europees fabrikaat met ingebouwd speeldoosje. Voorts is er de aansteker zonder vuursteentje, lont, bezin'e en zelfs zonder mechanisme, aangekondigd als een omwenteling op aanstekerge- bied. Bij een Amerikaans merk („Air- flam") doet lucht de aansteker ont branden. Men behoeft er slechts even in te blazen of de aansteker heen en weer te zwaaien. De nieuwe collecties, waamee de Kristal-Unie en Leerdam komen, brengen ook nieuwe verpakkingen om het aantrekkelijker te maken deze producten als gesdhenk te kie zen. Tenslotte zal op de beurs weer de laatste ontwikeling van de bromfiet sen te zien zijn. 'geld,de gehuwden zijn er van vrij gesteld. Het is de bedoeling, dat de toe komstige emigranten van alle mark ten thuis zijn, zodat hun opleiding verder nog omvat eenvoudig smeed werk, bosbouw en dit zou voor de toekorhst zeker aanbeveling ver dienen timmerwerk. De kortheid van de cursus maakt het onmogelijk een veelomvattende kennis bij te brengen. Dat is ook niet nodig en evenmin de bedoeling; wel dat de aspirant emigrant practische* scholing heeft opgedaan cn weet, waar de moeilijk heden in het uitgebreide boerenbe drijf liggen en voldoende vertrouwd is met ae voorkomende werkzaam heden. Bovendien moet hij zich zij het op eenvoudige wijze in het Engels kunnen uitdrukken. Dit is een zeer belangrijke eis, die door iedere reeds vertrokken emigrant uit het diepste van het hart bevestigd wordt. Vanzelfsprekend wordt aan de Engelse les dan ook vrij veel tijd besteed. De omscholing tot landarbeider heeft in de korte tijd van haar be staan haar nut meer dan voldoende bewezen. Zij is een gelukkig initia tief gebleken met een voortreffe lijke samenwerking tussen overheid en particuliere organisaties, die door hun opleidingsinstituten in een drin gende behoefte voorzien en vele jon ge mannen in staat stellen een nieuw bestaan op te bouwen in een landf dat anders voor hen hermetisch ge sloten zou blijven. Drie en twintig katholieke jonge mannen en mannen van middelbare leeftijd bereiden zich thans op de volkshogeschool „Geerlingshof" te Valkenburg in een stevige eindspurt voor op de examens, die hen geschikt zullen verklaren om als landarbeider naar Canada, Australië of Nieuw- land te emigreren. Zes van hen zijn gehuwd, 17 ongehuwd en zij komen uit alle streken van Nederland. De raeesten van hen zijn afkomstig uit de administratieve beroepen en heb ben een dienovereenkomstige oplei ding genoten, zoals H.B.S., Mulo, Handelsavondschool en dergelijke. Sommigen hebben zelfs een universi- migratie-autoriteitèn acceptabel agra risch verleden te doen opbouwen. Met welk succes blijkt wel uit de beschikbare cijfers over 1952, toen de 18 cursisten de examens der im migratie-autoriteiten met glans pas seerden en thans reeds een behoorlij ke boterham in den vreemde ver dienen. Voor de tweede cursus, die in elf opleidingsinstituten wordt ge geven en die dezer dagen wordt af gesloten, meldden zich 300 deelne mers. Van hen viel 20% af, gedeel telijk wegens ongeschiktheid voor het boerenwerk, gedeeltelijk ook om andere wettige redenen, zoals een onverwacht behoorlijke verbetering taire opleiding achter de rug; ande- in hun uitzichten, familie-omstandig- ren daarentegen ambachtsschool of heden enz. Tweehonderd en veertig alleen lagere school. Doch allen heb ben gemeen, dat zij in Nederland geen kans zien om vooruit te komen en een bevredigende werkkring te vinden, terwijl zij bovendien belang stellen in de landbouw. In een cursus van ongeveer een half jaar leren zij de elementaire za ken van de landbouw en veeteelt en de ervaring toont aan met zeer veel succes zodat zij als landar beiders kunnen emigreren naar de landen, waar zij anders geen kans toe zouden hebben gehad. De cursus is een experiment van de „Geer lingshof", genomen in het kader van omscholing tot landarbeiders, die in totaal in elf kampen van Nederland geschiedt onder verantwoordelijkheid van de regeringscommissaris voor de Emigratie, mr Haverman, en met me dewerking van het Bureau Oogst- voorziening van het Ministerie van Landbouw, de Emigratiedienst, de Katholieke Centrale Emigratiestich ting en andere particuliere emigra tie-organisaties. Eerst eelt op de handen. behaalden de eindstreep .Van hen hebben er reeds 150 de Canadese examens met succes gepasseerd 50 de Australische en 20 de Nieuw-Zee- landse. Twintig zijn nog niet geëxa mineerd, doch zullen binnenkort daartoe worden opgeroepen. De deel nemers aan de cursus 1953/1954 zijn dus al verzekerd van overtocht naar het door hen gekozen immigratie land. Van alle markten thuis. Voor 1954 is een streefcijfer van 600 aangehouden, met de bedoeling dat in de toekomst dit cijfer nog meer zal worden verhoogd, zo moge lijk tot 1000 of 1500. Het opleidings programma -omvat o.a. training in zware arbeid als algemene voor waarde. Grote aandacht wordt steed aan de vaardigheid der cursis ten in het behandelen, besturen en repareren van de landbouwma chines. Dit is van groot belang, daar in het buitenland de machine een groot deel van het werk heeft over genomen en de buitenlandse boer van mening is, dat een landarbeider niet alleen met een tractor moet kun nen rijden maar hem ook moet kun nen repareren, als het nodig is. Van daar dat hier in Nederland by de op- De „Geerlingshof" is uitsluitend voor katholieken. De andere oplei dingsinstituten zijn voor iedereen toegankelijk. Het boerenleven is een I leidin7 «ed»"g7otê*7rndadrt hard leven. Ook op het modernste I wordt besteed. 6Het onderwijspro- en meest gemechaniseerde bedrijf gramma omvat verder onde/^eer moet de boer zijn handen kunnen kennis van grond- en grondbewer- opleidingslnstituten j5ingj gewassen ziekten en hun be- gebruiken, geven dan ook niet op de eerste plaats theoretische kennis, maar zij zorgen ervoor, dat alle candidaten eerst eelt op de handen krijgen en met de practijk van het boerenleven vertrouwd raken. Dat wil zeggen, dat de aspirant-landarbeiders van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op de boerderij onder leiding van de boer-instructeur werken en daarna nog theoretische kennis opdoen. Zo leren zij binnen korte tijd voldoende van de boerenstiel om geaccepteerd te worden en zelfs graag door de immigratie-commissies der ont vangende landen. De regering, die voor de kosten van deze onderneming opkomt, ziet in het kader van haar actieve emi gratie-politiek een mogelijkheid om de daarvoor in aanmerking komende aspirant-emigranten een voor de im- strijding, vee en veeverzorging enz., en wordt gegeven door leraren van Vraag: Route NoordwijkBerg- hem per auto, hoeveel km? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Al phen a. d. Rijn, Bodegraven naar Nieuwe Rijksweg, vóór Utrecht rechtsaf autobaan volgen tot Zalt- Bommel, daarna autobaan verlaten naar Rossum, Maren. Lith, Oss, Berghem; afstand 125 km. Vraag: Waar kan ik mij vervoe gen om inlichtingen aangaande de huurverhoging. Antwoord: Bij het Huuradviesbu reau op het Stadhuis. Het bureau houdt spreekuur iedere morgen van 912. Voor personen die van bui ten de stad komen, ook wel 's mid dags van 25 uur. HYPOTHEKEN •o roor alle audere uken op bat gebied ven en- roerende goederen Bouw-enMakelaaribedrijf v.d. Drift Oude Vaat 29 Lalden Talaf. 20513 (Advertentie) Vraag: Hoe is het mogelijk, dat HL.SW„ radio-artisten het ene uur optreden I van opzegging uitkeert. in Leeuwarden en het andere uur in Sittard. Antwoord: Dat is onmogelijk! Ver moedelijk is in het door u genoemde geval sprake van één of zelfs twee niet-rechtstreekse uitzendingen. Veel uitzendingen geschieden via de ge luidsband. De opnamen worden b.v. Dinsdagmiddag gemaakt in Sittard, en de uitzending hiervan heeft b.v. plaats op Donderdagavond. Het kan wel eens gebeuren, dat u dezelfde ar tiesten dan ook op een ander station kan horen in een rechtstreekse uit zending of in een andere niet recht streekse. Vraag: Betreft verkoop oud-papier en sparen van sigarenbandjes enz. Antwoord: Oud papier kunt u ver kopen aan een lorrenkoopman. In uw woonplaats zal er ongetwijfeld een zijn; overigens komen er vaak koop lieden langs de deur. Adressen mo gen wij in deze rubriek uiteraard niet noemen. De waarde van oude kranten is momenteel 4 cent per kg. Het sparen van sigarenbandjes voor uitzending van zieken is een ons on bekende actie. Vraag inzake levensbeschrijving van de tenor Joseph Schmidt. Antwoord: Zodra .wij de bijzonder heden hebben kunnen nagaan, zul len wij ze publiceren. Vraag: Gaarne wilde ik weten wat een ligdag in het Ziekenhuis kost. Antwoord: Uw vraag is nogal aan de vage kant, want er zijn hier in Leiden verschillende ziekenhuizen, met verschillende tarieven en ver schillende klassen. In de laagste klas variëren hier de prijzen tussen 7. en 11.10 per dag. Vraag: inzake opzegging van een hulp in de huishouding. Antwoord: Wanneer U het loon wekelijks uitbetaalt en er niets an ders is overeengekomen, kunt U uw hulp in de huishouding opzeggen met inachtneming van een opzegtermijn van één week. U kunt haar op staan de voet ontslaan, indien U haar het loon plus het kostgeld over de week Dit is het paradijs door j Monda de Munck. Thijm- fonds, Den Haag. Het Thijmfonds heeft bij de uitgif te van zijn boeken blijkbaar een voorkeur voor Vlaamse streekro mans. Ook de roman van de Vlaamse schrijfster Monda de Munck is er zo één: maar in deze serie zeker niet de minste. „Dit boek werd bekroond met de prof. Em. Vliebergh-prljs 1951" staat vóór in de uitgave vermeld en wij kunnen dit begrijpen, want het is een verhaal, dat met kop en schou ders uitsteekt boven vele andere streekromans. De schrijfster heeft er een pro bleem in aangesneden, dat vooral in onze tijd van woningtekort en emi gratie sterk zal aanspreken. In de streek, waar het verhaal zich afspeelt het Belgische Limburg, is er een tekort aan boerderijen. Een jongeman, die wil trouwen, moet o_owachten op de dood van zijn ouders de landbouwscholen. De geestelijke om zich af.s b?ar te. kunnen vestigen kant van de opleiding ligt in handen I Trouwt hij vóór die tijd, dan blijft vcmnuuc- van de particuliere organisaties. Zolh,J2elf bU zÜn vader werken, terwijl ren, aangezien Thibet tijdens hun zendt de Katholieke Centrale Emi-1 blJ vader °P de hoeve afwezigheid aan een andere missio- gratiestichting geregeld medewerkers I blyft. Hoezeer een dergelijke zede nerende orde was toevertrouwd, die „Dwars door IVIongoliën" van E. R. Hue. Uitgave van „De Koepel", Nijmegen. Deze reisbeschrijving dateert niet van de laatste jaren. Zij verscheen reeds in 1850 bij een Franse uitgever en is sindsdien in vele talen vertaald. De auteur is een pater Lazarist, die in 1844 met een confrater van de Mongools-Chinese grens voor een verkenningstocht naar het Noorden vertrok met de opdracht contact te zoeken met de zwervende nomaden stammen en ergens een missiepost te stichten. Deze opdracht is enigszins anders uitgevallen. Nadat men twee jaar niets meer van de missionaris sen had gehoord, doken zij plotseling op in Macao, een plaats, die duizen den kilometers zuidelijker ligt dan het punt, vanwaar zij naar het Noor den trokken. Begrijpelijkerwijs wer den zij met enige achterdocht ont vangen en het feit, dat zij zelfs door gedrongen waren tot Lhasa en daar het Evangelie hadden verkondigd, kon het wantrouwen niet verminde- naar de opliedingsinstituten om de katholieke cursisten in het kader van het programma-onderdeel „Land en Volk" zij het nog in te geringe mate een geestelijke bagage mee te geven, aangepast aan de omstan digheden van het land, waarheen zij zullen emigreren. CJL.O.-loon. Gedurende de tijd van hun oplei ding ontvangen zij het loon als vast gesteld in het C.A.O. voor landarbei ders. De ongehuwden betalen kost- van gescheiden echtgenoten moet lei-1 bijna geen kans zag in het ontoegan» den tot spanningen, die zich op de kelijke gebied door te dringen. De één of andere manier ontladen, beschrijving van deze reis door Mon- toont het leven van het meisje Mar- joes, dat eerst in haar tweede huwe lijk en na „emigratie" naar de streek van Eupen het geluk vinden kan. Het verhaal is zeer suggestief ge schreven, is geladen van innerlijke spanning en tevens vol fijne trekjes bij het schetsen van het karakter van de jonge vrouw. Monda de Munck is nog een jonge schrijfster; wij hopen nog meerdere verhalen van haar hand te kunnen lezen. golie heeft veel opzien gebaard. Ve le wetenschapsmensen leverden er heftige critiek op en er waren lie den, die de reis zelfs in twijfel trok ken. Eerst veel later hebben onder zoekers Hue in het gelijkgesteld en vandaag bestaat er niet meer de ge ringste twijfel aan de juistheid van de ervaringen, die de missionaris neerschreef. Het boek, dat niet door litteraire aspiraties werd ingegeven, is in zijn klare, eenvoudige beschrij- PEN- OUDE CAPUCIJN verbaasde eens een gezelschap door te ver klaren: „Je moet niet altijd zéuren bij God over allerlei dingen, die je hebben wilt. Hij is toch je Vader, als het goed voor je is, zal Hij het je heus wel geven." Deze uitspraak lijkt op het eerste gezicht een weinig ketters, want hij zet ogenschijnlijk het gehele bidden op losse schroeven. Maar dit laatste is dan ook alleen maar schijn, want wanneer men deze conclusie zou trekken uit de niet onfeilbare uitspraak van de Capu- cijn, dan ziet men het gebed alleen maar als een mogelijkheid om wat te krijg'en. Met enig nadenken zal men nog wel enkele andere functies van het gebed 'kunnen ontdekken. Het „zoen gebed", dat ons als penitentie, als „straf wordt opgelegd: „Ga maar eens voor straf een paar minuten met je Vader praten!"; en het dank gebed. Doch, als we nu de vergelijking een beetje doortrekken en we stellen ons God voor als een aardse vader, dan komt die vader er toch niet zo erg best af. We gaan naar hem toe om hem wat te vragen, om vergeving te krijgen enmet een lang gezicht, om bij wij2e van straf een tijdje bij hem door te brengenvoor de rest ziet die vader ons niet. WANNEER DE BEWUSTE gods- dienstles niet op een broeihete Junimiddag gevallen is, toen de zon juist zo fel inspireerde tot een vol komen werkloosheid, dan zal men zidh flauwtjes herinneren, dat er nog een ander soort gebed is, waarin God „geloofd" wordt. „God loven" doet erg hemels aan; men kan zich niet voorstellen, dat dit zonder harp, ci ther en vleugeltjes kan gebeuren en men acht het in voorbeeldige nede righeid verre boven eigen vermo gen uitgaan. Maar zoals een aardse vader het wel prettig vindt om hartelijkheid te ondervinden, zonder dat daar het ver langen naar een presentje of de dank voor 'n gave achter schuilt, zo stellen wij ons voor, dat ook onze Hemelse Vader het wel eens prettig zou vin den, als Zijn kinderen eens zo nu en dan bij Hem kwamen, alleen omdat ze het prettig vinden by Hem te zijn. JMfAAR NU KOMT natuurlijk het menselijk onvermogen om de hoék gluren, want het is nu eenmaal niet aan eenieder gegeven in hun hart hetzelfde gevoel voor God te koesteren, als voor zichtbare mede mensen. Toch zou dit voor velen veel min der inspanning kosten, wanneer zij zich eens wat meer verdiepten in het Wezen van God en in de rijke gaven, die Hij dagelijks aan Zijn kinderen geeft. En nu staan wij op het punt om een heel zwaar woord op te schrijven; een woord, dat men naai- stille, inge togen kloostergangen heeft verban nen en dat men volkomen misplaatst acht in de rumoerige wereldwe zouden eens over God en Zijn werken kunnen mediteren. Enige tijd geleden is er een me ditatieboekje „Christus mijn le ven" voor leken verschenen, dat met bijzondere zorg door dr. H. Dor- resteijn SCJ, is samengesteld en dat een zeer korte overweging geeft voor iedere dag. Iedereen heeft er tijd voor, want de meditaties kosten niet meer dan tien minuten per dag. Dit wil natuurlijk'niet zeggen, dat zij met tien minuten zijn uitgeput zij zijn wellicht onuitputtelijk maar met tien minuten kan men vol staan. Aansluitend op het Epistel en Evangelie van de afgelopen Zondag, geeft het boekje iedere dag een kleine bespiegeling over een onder deel van de bijtel of van de wisse lende Misgebeden. Vele jongeren, die zich niet meer kunnen verenigen met de vrij lauwe geloofsbeleving, die zij allerwege ontmoeten, zoeken in de laatste jaren naar nieuwe wegen. Wellicht dat dit boekje, dat ver schenen is by „De Fontein" Utrecht, hen een eind op weg kan helpen. ving uitermate boeiend. De lezer wordt binnengevoerd in een deel van de wereld, waarover ook nu nog het waas van geheimzinngheid hangt en krijgt een interessant beeld van de leefwijze, die de mensen er daar op na houden. Wie belangstelling heeft voor ontdekkingsreizen, zal door dit werk sterk geboeid worden. DE BESLISSENDE C RONDE Door Percy King 10) Liefste Eric, O, waarom ben je toch in mijn leven gekomen? Ik heb geen rust meer, sinds jij in de verzen, die je mij stuurde, schreef, dat ik de eer ste vrouw ben, en de enige vrouw zal zijn, voor wie je waarachtige liefde gevoelt. Eric, ik heb er wer kelijk geen vermoeden *van gehad, dat onze vriendschappelijke ge sprekken zulk een uitwerking op je zouden kunnen hebben. Ja, wan neer ik nog vrij was, over mijn liefde te kunnen beschikken! Doch het is anders. Marcus is altijd goed voor me geweest. Hij draagt me op de handen; ik kan en mag hem niet ongelukkig maken. Waarom kunnen we geen vrienden rijn, Eric, zonder meer? Natuurlijk houd ik van jou ook. Het gaat in het le ven dikwyls zo, dat de ware, de grote liefde te laat komt. Het was veel meer de wens van mijn ouders dat ik Markus nemen zou, dan de inspraak van mijn eigen hart. Toch herhaal ik het je, Eric, omdat geen misverstand tussen ons bestaan zal: Ik heb me nooit over Markus te beklagen gehad en ik heb niet het hart, hem teleur te stellen. Daarom zullen we moedig zijn en de hand niet uitstrekken, naar wat ons ver boden is. Laat onze omgang bly- ven wat hij tot nu toe was: die van goede vrienden. Als je mij weer eens verzen van je stuurt, steek me dan niet zo in de hoogte. Ik vind het heel lief van je, maar ik ver dien het in geen enkel opzicht. Morgenochtend ohi tien uur zal ik je opbellen. Gaby. Cullingwood snoof verachtelijk. Wat een sentimentele nonsens! Een vrouw, die op het punt stond te trouwen, schreef als een geëxalteerde bakvis aan een schurk, die er zijn werk van maakte, onevenwichtige wezens het hoofd op hol te jagen, om ze dan zonder mededogen te pluk ken! De vent bezondigde zich boven dien nog aan het maken van ver liefde verzen bah! Aan hoeveel verschillende vrouwen zou hij de zelfde producten al niet gestuurd hebben? En ze slikken het gedaas als gesneden beboterde koek! Totdat ze zijn smerige spelletje door-zagen; dan was Leiden in last! Voor welk bedrag zou hij Madame X met deze fraaie brieven al geld hebben afge zet? Gaby zo, zo. Dat was dus de voornaam van de dame, die de vorige avond op zijn gevoel van ridderlijk heid gespeculeerd had, hem de kastanjes uit het vuur liet halen en hem toen met één pond afscheepte voor de moeite. Ha, de negen en ne gentig resterende zou ze hem netjes voortellen! Uitstel betekende geen afstel. De brief was in zóver een teleur stelling voor Cullingwood, dat hem de Identiteit van Madame X niet ont huld werd. Keith herinnerde zich echter iets anders. Zij had gesproken van een dochter, Marjorie. Eric Car- line had het blonde meisje, dat op bezoek was, met dezelfde voornaam aangesproken. Vol verbazing legde Keith zich de vraag voor, of de vrouw, die hem had overgehaald, de brieven uit Carline's villa te stelen, de moeder van het meisje geweest zou zijn. Als die veronderstelling juist bleek, was het dan zo gek, te concluderen, dat zij de schoten ge lost had, toen zy haar dochter in ge zelschap van de liefste Eric aantrof? Keith voltooide zijn toilet en stapte op. De zindelijkheid in Travellers House was niet van die aard, dat hij zich aan een ontbijt wilde wagen. Er waren in East End goedkope, appe tijtelijke restaurants bij de vleet. On derweg kocht hij een krant; hij was benieuwd of er iets over de schiet partij in het landhuis in Streatham in zou staan Toen stapte hij een eetge legenheid binnen en zette rich in een knus hoekje. Hij vond inderdaad het gezochte bericht; de nachtredacteur had het blijkbaar niet belangrijk ge noeg geacht, om het volgens de ge bruikelijke methode op te werken. Onder het ontbijten door las Culling wood; Inbreker pleegt moordaanslag In villa te Streatham Miss Marjorie Robinson, enige dochter van rechter Markus Robin son, was gisteravond op bezoek bij mr. Eric Carline in zijn villa te Streatham, toen deze heer werd over vallen en neergeschoten door een misdadiger, die had ingebroken. Miss Robinson bezat de tegenwoor digheid van geest, te doen, alsof zij in zwijm viel, zodra zij de misdadiger gewaar geworden was, en dit heeft haar ongetwijfeld voor erger ge spaard. Zij kon aan de politie een uit voerig signalement verstrekken. Een buitengewoon merkwaardige omstan digheid in dit geval is, dat de moord aanslag circa half tien gepleegd is en dat nog geen drie kwartier daarna Scotland Yard reeds telefonisch van een anonymus de boodschap ontving, dat de dader zekere Sidney Seymour was. die dezelfde avond omstreeks half acht een bar op Millstream Road bezocht en door zijn zonderling ge drag de aandacht op zich gevestigd had. J)at de anonyme berichtgever van een en ander goed op de hoogte geweest moet zijn, blijkt wel hieruit, dat het signalement, door hem van die Sidmey Seymour verstrekt, bijna punt voor punt klopte met de per soonsbeschrijving van de misdadiger tc Streatham, welke de politie van Miss Robinson ontvangen heeft. De verwondingen, die mr. Eric Car- line opgelopen heeft, zijn niet van levensgevaarlijke aard. De politie van Streatham kon hem tot dusver geen verhoor afnemen. Cullingwood legde de krant met een bedenkelijk gezicht neer. Het was iets heel anders geweest, dan hij verwacht had, te zullen lezen. Zoals het geval hier werd voorgesteld, zag het er lelijk voor hem uit. Scotland j Yard bezat een uitvoerig signalement van de vermeende Sidney Seymour: Het kon dan ook slechts een kwestie van enkele uren zijn en hij was ge arresteerd. Wel zou het hem gemak kelijk genoeg vallen, te bewijzen, dat hij niet Sidney Seymour, maar Keith Cullingwood was wat schoot hij er echter mee op? Ze zouden hem geducht aan de tand voelen, haarfijn willen weten hoe en waar hij de avond had doorgebracht. Het wfis on geveer acht uur geweest, toon hij de bar op Milstream Road verliet. Om twee uur was hij in Travellers House op Glamis Road aangekomen. Een hiaat van zes uur. Hij zou niet in staat z(jn, het aan te vullen op een wijze, waarmee de heren van Scot land Yard genoegen namen. Keith nam de krant weer op, zocht en vond een aanvulling op het eerste bericht onder de rubriek „Laatste Nieuws". Dat Eric Carline's blonde bezoekster Marjorie Robinson ge weest was, wist hij reeds weest was, de dochter van rechter Markus Robinson, wist hij reeds. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8