Stichting heeft plannen voor verbetering en een kampschool Nogmaals hef Leidse woonwagenkamp Instemming en afkeuring Werkloosheid in Leiden nam verleden week enigszins af Bevolkingsonderzoek in Leiden slaagde voor negentig procent De Leydsc Courant -100 jaar terug ZATERDAG 27 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Links: Kinderen spelen met een oude kinderwagen in het kamp en trekken er zich gelukkig niets van aan, dat hier en daar een hoop vuil ligt. Rechts: Een gelukkige moeder pakt haar baby uit een van de wiegen, die de Oegstgeestse parochianen na de oproep van kapelaan Van Balgooy voor hetkamp afstonden. (Foto's: „De Leidse Courant") telde ons, dat de dokter in zijn wa gen en in enige andere wagens wel kwam, maar dat er juist een geval was waarvoor de gebelde dokter na anderhalve dag nog niet verschenen was. Hetgeen trouwens ook wel 'eens in andere huisgezinnen voorkomt. GROOT IS HET AANTAL REACTIES GEWEEST, dat wij ontvin gen op onze reportage over het Leidse woonwagenkamp in de krant van Zaterdag 20 Februari 1.1. We hebben blijken van instem ming ontvangen en van afkeuring. Blijken van medeleven en van onverschilligheid ten aanzien van dit probleem. Er waren reacties bij van lezers die ons goed en die ons niet begrepen hebben. Dit al les was aanleiding voor ons nogmaals uitvoerig over deze kwestie te schrijven, al is het onmogelijk alle reacties afzonderlijk te be handelen. We moeten ons tot de grote lijnen beperken. WANNEER WIJ WILLEN TRACHTEN het geheel te overzien, moge eerst even in het kort herhaald worden wat wij verle den' week schreven. Wij constateerden in het Leidse woonwagen kamp toestanden, die onhoudbaar zijn, vooral wat de inrichting van het kamp betreft: open stal, bevroren kraan, verstopte af voer, smerige toiletten, vuil tussen de wagens, tekort aan toe zicht, gebrek aan-contact met de buitenwereld. Voor een deel heb ben we dit persoonlijk geconstateerd. De rest werd ons door bewo ners medegedeeld. Het laatste hebben wij steeds duidelijk laten uitkomen. Niet wij, maar een bewoner sprak over „het slechtste kamp van Nederland". We hebben bovendien benadrukt, dat dit verhaal misschien eenzijdig was. En we besloten: „Is het beeld onjuist? Is het anders? Hebben we het te schril geschilderd? La ten dan zij spreken, die het beter kunnen wetenl" Welnu, dit is gebeurd. Aan hen nu het woord om hun mening te zeggen. Ook dit laatste heeft U verleden week kunnen lezen. „Zij, die het beter kunnen weten" spreken ONDER „zij, die het beter kunnen weten" moeten we in de eerste plaats de Stichting Woonwagenwerk Leiden noemen, waarvan wij verle den week het bestaan zelfs nog niet konden vermoeden. Het verheugt ons bijzonder, dat er mensen blijken te zijn, die zich het lot van de woon wagenbewoners hebben aangetrok ken en die zich inspannen dit lot te verzachten. Het is kapelaan B. v. Bal gooy geweest, die verleden jaar in Oegstgeest benoemd werd, wiens bij zondere belangstelling naar het kamp uitging. Al spoedig ontdekte hij, dat het weinig zin had zielzorg uit te oefenen onder de daar heersende om standigheden. Naar zijn mening moest priesterlijke arbeid hier samen gaan met sociale, hygiënische, medi sche en culturele verzorging. Daarom werd op zijn initiatief de Stichting opgericht, in het bestuur waarvan de Oegstgeestenaren J. Thorn (voorzit ter), A. Schlattman en A. Willems zitting namen, evenals de Leidenaars mr. C. A. A. M. Mol en G. Roelandse. Het eerste werk van de Stichting was een grote hoeveelheid kleding (twee ton) uit te delen, afkomstig van het Rampenfonds. Ondertussen werden contacten gelegd met talrijke instan ties. Bovendien stelde de stichting een platfc op tot verbetering van het kamp, juist betreffende de tekorten, die wij verleden week signaleerden. /"YVER DIT PLAN hebben wij nade- re inlichtingen ingewonnen bij wethouder S. Menken. Het woonwa genkamp behoort weliswaar tot de parochie Oegstgeest, maar het is grondgebied van Leiden, dus zijn het de Leidse instanties, die er mee te maken hebben. Welnu, de wethouder kon ons me dedelen, dat het Leidse gemeentebe stuur bereid is een aantal voorzienin gen te treffen, in overleg met de stichting. Stal, afvoer en toiletten zul len verbeterd worden, terwijl er bo vendien een afzonderlijk washok op het programma staat. De kosten hier van schrikt U even niet: tussen de tien en twintig duizend gulden! We mogen even vaststellen, dat uit deze plannen wel blijkt hoezeer onze beschrijving van verleden week juist was. Wethouder Menken beaamde dit Idan ook, al moest hij er aan toevoe gen,' dat de toestand veel minder ernstig zou zijn, wanneer alle kamp bewoners zouden meewerken om het kamp schoon en netjes te houden. EEN SCHOOLTJE NODIG. A/|AAR kapelaan Van Balgooy kijkt verder. Hij heeft het hele land afgereisd en ongeveer alle kampen bezocht. „De bewoner, waarover U schreef, heeft wel wat overdreven met te beweren, dat Leiden het slechtste kamp van Nederland had", vertelde de kapelaan ons. „Ik kan wel kampen aanwijzen, die op een vuilnisbelt of naast een kerkhof lig gen, kampen die met prikkeldraad zijn afgezet en kampen zonder be strating". Bjj dat onderzoek is kapelaan Van Balgooy gebleken, dat men in het kamp pas vruchtbaar kan werken wanneer er een schooltje is, zodat de kinderen niet meer naar de ge wone scholen behoeven te gaan, maar in het kamp kunnen blijven. Met een betere school-opleiding is er meer kans, dat de kinderen belangstelling krijgen om een vak te gaan leren. Als het eenmaal vaklieden zijn, zullen velen het zwerversbestaan opgeven en in een gewoon huis willen wonen, als is dit laatste momenteel nog wel heel moeilijk. Een schooltje dus. De kapelaan trok er op uit en slaagde er in voor zijn plan de goedkeuring der instan ties te krijgen, zowel van de inspec teur van het Onderwijs als van het Kath. Centraal Bureau, de bisschop pelijke inspecteur en de deken van Leiden. Ook de gemeente staat ach ter dit plan en is bereid medewer king te verlenen. Dit wil echter nog niet zeggen, dat de kampschool er over een maand zal staan. Het kan misschien nog wel Goed voorbeeld VAN TWEE BRIEVEN moeten we afzonderlijk melding ma ken, omdat beide vergezeld gin gen van tien gulden voor het kampwerk. Prachtig particulier initiatief! We hebben deze twin tig gulden aan de stichting afge dragen, die het geld zeer dank baar aanvaardde, omdat er zeer veel geld nodig is. Mogen we er even op wijzen, dat de stichting een bankrekening heeft bij de Boerenleenbank te Oegstgeest? Giro van de bank: 35.734. Gelieve Bij storting te vermelden: „Stich ting Woonwagenwerk Leiden". een jaar duren, maar het komt. Moeilijkheden? In de slechte grond van het kamp zullen palen van min stens dertien meter geheid moeten worden! Wanneer dit schooltje er eenmaal is, kan ook aan de godsdienstige verzorging van de kampbewoners meer aandacht geschonken worden (bijeenkomsten, catechismus, enz.). De stichting droomt zelfs van een kamp-kerkje, maar een heel eenvou dig kapelletje gaat minstens 30.000 gulden kosten. Waar moet dat geld vandaag komen? SOCIALE VOORZIENINGEN. I'VE STICHTING heeft het niet bij plannen gelaten. Het bestuur heeft contact opgenomen met de Leidse Dienst voor Sociale Zaken, die de sociale verzorging van het kamp in handen van de stichting ge legd heeft, uiteraard onder toezicht en in overleg met de Dienst. Reeds heeft de stichting een sociale werk ster aangesteld mej. Fr. Jongepier, Leidschestraatweg 7, Oegstgeest die sinds enige weken regelmatig in het kamp verschijnt. Bovendien heeft de stichting een wijkzuster bereid gevonden het kamp te bezoeken, hetgeen reeds se dert Augustus 1953 gebeurt. Het is dus niet waar, wat een bewoner ons verleden week zei, dat er nooit een wijkzuster komt. De zuster is echter niet in alle wagens nodig; sommige bewoners kennen haar dus niet; zij draagt trouwens geen sluier, zodat genoemde uitlating van een bewoner begrijpelijk is. Eenmaal bij de wijkzuster komen we vanzelf bij de medische verzor ging. Wij hebben verleden week niet geschreven, dat er nooit een dokter komt. Integendeel. Een bewoner ver- Er bestaat een regeling, die voor ziet in gratis medische hulp voor alle kampbewoners, ook wat de medica menten betreft. De bewoners behoe ven zich slechts met de Geneeskun dige Dienst aan de Mare in verbin ding te stellen en mogen dan geheel vrij een huisarts uitzoeken, die nooit een cent in rekening brengt. Beval lingen kunnen gratis geschieden in het Acad. Ziekenhuis. Wanneer de wijkzuster eenmaal in alle wagens een bekende figuur zal zijn, wordt de medische verzorging ongetwijfeld nog veel beter. De Stichting heeft een schrikba rend tekort aan hygiënische en medi sche controle geconstateerd. In 1953 leden 3 kinderen aan para-tyhpus en 12 aan ondervoeding. Bovendien een tekort aan coördinerend optreden bij de sociale voorzieningen. De wijkzus ter en de sociale werkster zullen in dit opzicht ongetwijfeld goed werk kunnen doen. OEGSTGEESTSE HULP. EEN GROOT DEEL van de" critische opmerkingen kwam uit Oegst geest. Dit wekt geen verbazing meer als men weet, dat kapelaan Van Bal gooy tijdens de hevige kou in deze winter van de preekstoel af een op roep tot de parochianen gericht heeft. Er werden in het kamp drie baby's verwacht, voor wie geen wiegen en kleertjes beschikbaar waren. Onmid dellijk reageerden de parochianen. Binnen één dag was het gevraagde bijeen, méér zelfs, waarna de gezin nen geholpen konden worden. Boven dien hebben alle bewoners een mud kolen gehad; sommigen waren in de kou zelfs bezig hun ledikanten op te stoken Met grote erkentelijkheid mag van deze Oegstgeestse hulp melding ge maakt worden; wij schreven er ver leden week niet over, omdat wij de stichting niet kenden en de bewoners ons er niets van vertelden. Verleden week schreven we over een bewoner, die gezegd had „Ik heb pas één keer een priester gezien". Kapelaan Van Balgooy moest er om lachen. „Ik kan niet helpen, dat som mige bewoners mij niet zien; ik kom er trouwens niet in m'n toog, maar in een motorjekker. Bovendien kom ik voornamelijk in de wagens waar sociale hulp nodig is. Pas als we hiervoor goed gezorgd hebben, kan er met de zielzorg stevig worden aan- gepakt". Mogen we hiermee de opmerkm- Gunstiger dan verleden jaar Op 20 Februari 1954 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden 1595 geheel werklozen ingeschreven, terwijl daar enboven 100 personen waren opgeno men in diverse werkvoorzieningsob jecten. Het totaal beschikbare aan bod geheel werklozen plus arbei ders werkobjecten bedroeg der halve 1695. Ten opzichte van de vo rige stand betekent dit een daling van 58, die voornamelijk is toe te- schrijven aan de hervatting van de werkzaamheden bij diverse bouwwer ken en de plaatsing van een aantal arbeidskrachten in de landbouw. Een vergelijking met een overeen komstig tijdstip in 1953 doet zien, dat het algemene beeld thans aan merkelijk gunstiger is, hetgeen uit de standcijfers blijkt, n.l. 2231 per J 21 Februari 1963 tegen 1695 per 20 j Februari 1954. Een voordelig ver- i schil van 546, dat nog meer in het oog springt, wanneer de aanwas van beroepsbevolking in aanmerking ge- nomen wordt Zonder daarbij de rea- j liteit uit het oog te verliezen, kan worden geconstateerd, dat de werk gelegenheid in niet onbeduidende mate is toegenomen. Jeugdige arbeidskrachten De vraag vertoonde een lichte stij ging, n.l. van 139 tot 161; welke voor het grootste deel in de categorie jeug dige arbeidskrachten dient te worden gezocht. Was de vraag voon genoem de categorie 15 tot en met 18 jaar reeds belangrijk te noemen, thans, door verdere stijging van het aantal aanvragen, kan voor sommige be drijfstakken, o.a. kappersbedrijven, slagersbedr ij vende metaalindustrie gen van lezers, die ons wezen op de grote activiteit van de kapelaan, als afgedaan beschouwen? MEER DAN ERG? NA ALDUS de Stichting, de wet houder en de kapelaan aan het woord gelaten te hebben, moeten we de overige opmerkingen waarvoor overigenis onze hartelijke dank! met een enkel woord afdoen. De meeste reacties zijn trouwens in het bovenstaande reeds beantwoord. Eén brief willen we echter nog even afzonderlijk behandelen. Een le zer schreef ons: „Ik kan niet begrij pen, dat een katholiek dagblad zo iets kan schrijven. Als het in Dè Waarheid had gestaan, zou ik gezegd hebben, dat het een goed stukje was. Maar nu vind ik het meer dan erg". Dus omdat wij katholiek zijn, mo gen we niet wiizen op verkeerde toe standen, terwijl we zelf gezien had den hoe erg het was. Waarom moet dit in De Waarheid staan, die zoiets alleen maar zou opnemen om er com munistische propaganda uit te slaan? En waarom mogen wij het niet doen met de eerlijke bedoeling om via de publicatie belangstelling te wekken en daardoor verbetering te krijgen? Nadrukkelijk hebben we verleden week geschreven: „We willen geen oordeel vellen. We willen niemand beschuldigen, geen personen, geen instanties. We hebben ook niemand onaangenaam willen zijn". We heb ben alleen de bewoners aan het woord gelaten en duidelijk laten merken, dat het hun mening was. Uit reacties hebben wij nu boven staand overzicht samengesteld. We mogen concluderen, dat er vooral ach ter de schermen hard gewerkt wordt en dat het in de toekomst beter wor den zal. Iedereen, die het wel meent met de bewoners van dit kamp, zal zich met ons hierover verheugen! Laatste kans voor de achtergebleven 7000 en het meubelbedrijf, van een tekort worden gesproken. Niet genoeg kan de jeugdigen zelf stadsgehoorzaal een medewerkers- maar ook de ouders gewezen worden avoncj gehouden worden voor allen, Nu het bevolkingsonderzoek op tu berculose in Leiden enige weken ach ter de rug is, heeft het comité de ba lans kunnen opmaken, waaruit blijkt, dat ruim 61.000 personen voor het doorlichtingsapparaat geweest zijn. Wanneer men stelt, dat de Leid se bevolking ruim 92.000 personen telt, zou men kunnen concluderen, dat een derde deel niet onderzocht is. Gelukkig is dit niet het geval. Het onderzoek mag zelfs zeer ge slaagd genoemd worden, omdat 90 van de bevolking er aan deelge nomen heeft. Van de 92.000 inwoners moeten im mers eerst de kinderen beneden 2 jaar worden afgetrokken. Vervolgens de militairen, de werknemers, die in de bedrijven doorgelicht worden, de mensen die regelmatig in het consul tatiebureau voor t.b.c.-bestrijding on derzocht worden. Na aftrek van deze groepen bleven er 68.000 personen over, die voor onderzoek in aanmer- knig kwamen. Bijna 7.000 hebben aan de herhaalde oproepen geen gehoor gegeven; zij vormen 10 van de hele bevolking. Dinsdag 30 Maart zal er in de op het grote nut van inschrijving bij de afdeling jeugdbemiddeling van het Arbeidsbureau die zich niet alleen bezig houdt met het plaatsen, op aan vraag,, van jeugdigen, doch tevens vele waardevolle inlichtingen om trent beroepen en de mogelijkheden, welke deze bieden, verstrekt en bo vendien advies geeft inzake oplei dingsmogelijkheden door middel van het leerlingstelsel. die op enigerlei wijze aan dit onder zoek hebben meegewerkt, dus huis bezoekers, propagandisten, enz. Tij dens deze bijeenkomst zal dokter J. E. Zweers, directeur van het consul tatie-bureau, een nauwkeurig over zicht van de resultaten geven. Hij zal o.a. vertellen, dat bij het onderzoek vele andere longziekten aan het licht gekomen zijn, in enkele gevallen zelfs ook van longkanker en breu ken van het middenrif. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen bleef nagenoeg gelijk en be droeg op 20 Februari 162. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten nam iets af, n.l. van 238 tot 225. In de eerste plaats bestaat er behoefte aan huishoudelijk personeel, terwijl daar naast geplaatst zouden kunnen wor den: ervaren verkoopsters, admini stratief personeel, .oa. typistes, naai sters en leerlingnaaisters en onge-1 geroepen. In de meeste gevallen was schoolde krachten in diverse bedrjjfs- het eerste onderzoek niet goed ge- takken. 1 v/eest, zodat het herhaald moest wor- Begrijpelijk, dat de mensen, bij wie deze kwalen geconstateerd zijn, dankbaar zijn voor het onderzoek, omdat nu aan het licht gekomen is wat anders nog veel langer verbor gen was gebleven en dus erger was geworden. Van de onderzochte personen is 5 voor een tweede onderzoek op- den. Slechts bij een half procent werd actieve of niet-actieve tuberculose geconstateerd. Een betrekkelijk ge ring aantal dus. Laatste gelegenheid. Hoewel het comité dus zeer tevre den is over het resultaat, wil men zich er nog niet bij neerleggen, dat 10 van de bevolking niet versche nen is. De mensen, die wel geweest zijn, hebben vor zich persoonlijk nu wel de zekerheid, dat zij geen tu berculose hebben en de anderen, bij v/ie wel tuberculose geconstateerd was, worden thans wel behandeld, zodat zij beter kunnen worden, maar het doel van het onderzoek was precies te weten wie er in Lei den tuberculose heeft. Dit doel is niet geheel bereikt wanneer er nog mensen zijn, die zich niet laten on derzoeken. Daarom moeten deze men sen er ook van overtuigd worden, dat hun medewerking noodzakelijk is. Hen wordt a.s. Donderdag en Vrij dag een laatste gelegenheid geboden. Dondedag 4 Maart kunnen zij van 2 tot 4 en van 7 tot 9.30 uur terecht, Vrijdag 5 Maart van 9 tot 12 en van 2 tot 4.30 uur, beide dagen in de Stadsgehoorzaal. Het is administratief onmogelijk deze mensen persoonlijk op te roepen, maar zij, die nog niet onderzocht zijn, weten dit zelf wel. Zij gelieven deze oproep in de krant als een laatste uitnodiging te be schouwen en u reeds de uren te no teren. Wat lezers schrijven Leiden, 26 Februari. LEIDENS STADSSCHOON. Als geboren Leidenaren zien wij ons stadsschoon sterk achteruit gaan; speciaal het centrum dreigt een monotoon kaal aanzien te krijgen. Wat waren we al gebaat wanneer on ze beroemde kathedralen, Koren beurs, Waag,, Stadhuis en meer der gelijke unieke plekjes werden geac centueerd door een bossage of an der groen aan te brengen. De middenstand in Leiden, die bo gen kan op behoorlijke prestaties, zal zeker niet achter blijven de aan trekkelijkheid van onze stad te ver hogen. Ons winkelcentrum mist een kringloop, doordat de Hooigracht steeds slechter begaanbaar wordt, voor voetgangers in het bijzonder. Bovendien is het de vraag hoelang 1854 27 FEBRUARY 1854, De deelnemers in de Sociëteit de Grofsmederij, te Leyden, worden uitge- noodigd, om op Woensdag den 8sten Maart 1854, des namiddags ten één ure te compareren aan het Locaal der Fabriek, teneinde, ingevolge Arf. 17 de overkluizing uit 1681 het zware der Statuten, aan te hooren het verslag van den Staat der Sociëteit; liggen- verkeer not? zal kunnen houden. De den de Balans ter visie voor Deelhebbers aan het Bureau der Grofsmede rij y'an des voormiddags 10 tot des namiddags ten 3 ure. Leyden, 23 February 1854. Namens het Bestuur A. Librecht Lezwyn, Secretaris verkeer nog zal kunnen houden. De laatste 5 bomen zijn nog de stille getuigen, die de herinnering bewa ren uit vroeger schoonheid. Winkeliers ver. Hooigracht Vooruit.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6