De schepping is geen huis met drie verdiepingen Winterslaap heeft de velden geen goed gedaan Sportschool Holvast TERDAG 27 FEBRUARI 1954 DE I.F.1DSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 Club van Vrije Vrijdenkers VII dat, toen wij enige jaren geleden een boek over occulte verschijnselen (occult verborgen) in handen kre gen, wij daarin tot 's nachts 3 uur bleven lezen. Toen wij eindelijk onder de wol kropen, konden wij de slaap niet vat- ten. Plotseling hoorden wij in de duisternis van de kamer een zacht gerisp en gerasp, en, na de lezing van al die zonderlinge geschiedenis sen —dreigde het bloed in onze ade ren te stollen. Daar was het spook! Het geluid kwam echter te voor- schenn uit het raderwerk van „Tante Sientjq", de klok, welke Tante Sien- tje ons met vier afgepingde uursla* gen van het spook bevrijdde. Het geruis gaat iedere uurslag vooraf, maar viel alleen in de stilte van de nacht en bij de gespannen toestand der zenuwen op. Het zou lang niet onmogelijk zijn geweest gelet op de staat van op winding, waarin wij kwamen te ver keren dat we ons verbeeld hadden de overleden Tante Sientje in hoogst eigen persoor» door de kamer te zien wandelen en zij ons aandeel in haar erfenis had teruggevorderd. Een mens kan zich heel wat ver beelden en allerlei spookverhalen en verhalen over verschijningen berus ten op fantasie. De wetenschappelijke beoefening van het occultisme de parapsy chologie heeft geen moeite meer deze verschijningen te onderkennen ais z.g. hallucinaties. De wetenschappelijke bestudering zou men dus kunnen staken, indien er niet een menigte zeer vreemde verschijningen en verschijnselen wa ren, welke moeilijk aan de verbeel ding kunnen worden toegeschreven. Helderzienden en „vèr-voelers" Iedereen weet, dat er telepathen zyn, die in de verte, en helderzienden, welke in het heden, verleden en de toekomst kunnen zien. Iedereen weet, dat een mens onder hypnose gebracht tot buitengewone dingen in staat is, en dat een mens, die in „trance" (een speciale toestand van bewusteloos heid) geraakt wonderlijke toeren kan vertonen als b.v. de Indische fakirs. Men neemt aan, dat zulke niet-nor- male vermogens in het onderbewust zijn van ieder mens slapend aanwe zig zijn en alleen bij een bizondere aanleg of bizondere omstandigheden eruit opduiken. Alle mensen schijnen b.v. van na ture telepathisch en helderziend te zijn aangelegd. Het aantal gevallen, waarin ster venden en pas-gestorvenen telepa thisch zich met hun op zeer verre af stand bevindende bloedverwanten in verbinding stelden en -zelfs aan hen verschenen, is zo groot en zo nauw keurig bestudeerd, dat aan het be staan van dit z.g. prae- (neven-) nor male vermogen niet kan worden ge twijfeld. Spokerijen Raadselachtiger zijn andere paranormale vermogens, welke zich zeldzameV voordoen, maar niet temin onloochenbaar zijn geconsta teerd: het doen verplaatsen van voor werpen door de lucht zonder dat ze met de hand worden aangeraakt; het werpen van stenen zonder dat er iemand te zien is, die de stenen werpt, welke stenen soms door af scheidingen heendringen zonder deze te beschadigen; vermoedelijk ook het doen uittreden van een stoffelijk zich als levend vormende substantie uit het levende lichaam (z.g. materiali saties). Nog griezeliger zijn de „kop en her- rie"-verschijnselen, slepende voet stappen, zuchten, gehuil, „geestver schijningen" en dergelijke soms zeer lastige en onaangename gebeurtenis sen in „spookhuizen". Het is wel ge bleken, dat al die vreemde verhalen van het voorgeslacht welke wij reeds lang naar de bakerpraatjes in de kinderkamer verwezen zich tegenwoordig nog herhalen en op waarheir berusten. Behalve de paranormale vermo gens, welke ieder mens in de kiem schijnt te bezitten, zijn er o ok buiten de mens vreemde krachten aan het werk. De parapsychologie tracht door voortgezette studie in de aard van al deze buitenissige verschijnselen door te dringen en er voor zover doenlijk een „natuurlijke" verklaring van te geven. Het is nu maar de vraag, wat men een natuurlijke verklaring noemt. Grote vorderingen heeft deze te recht! zeer achterdochtige weten schap nog niet gedaan, doch wel heeft ze bewezen of soms zeer waar schijnlijk gemaakt, dat vele verschijn selen en verschijningen, welke vroe ger gewis aan spokerijen en duivels kunst zouden zijn toegeschreven, hun oorsprong vinden in de paranormale begraafdheid van de mens. Maar een indrukwekkende refeks andere verschijnselen en verschijnin gen dwingen tot de vaststelling, dat deze paranormale gaven tevens ge meengoed zijn van andere geschapen wezens dan levende mensen, name lijk van de zielen van gestorven mensen en ook van die geestelijke wilseenheden welke wij hebben leren kennen als engelen en duivels. Occulte kikkers bezien is deze gehele werkzaam heid van geheimzinnige machten en krachten niet eens zo verbazingwek kend (ofschoon ge ongetwijfeld een schok zoudt krijgen bij het meema ken van een van die zonderlinge ge beurtenissen!). Eigenlijk is de gehele schepping occult „verborgen", jn dien zin, die onstoffelijke machten haar, de schep ping, doordringen. Wij vinden zwaluwen en kikkers even occulte verschijnselen als „klop- en herriegeesten". Wij hebben im mers van geen van beide ook maar een flauwe notie hoo zij ontstaan. En het meest occulte, het meest spookachtige verschijnsel op deze aar de is de mens-zelf met zijn normale en zijn vermoedelijk even normale, maar „ondergedoken" zielsvermo gens. We zullen niet twisten over de vraag in hoeverre deze zielsvermo gens een natuurlijke of bovenna tuurlijke verklaring nodig hebben. Dat hangt er var» af, wat men on der deze woorden verstaat. In het samenstel van ziel en stof de mens is een scherpe scheiding niet te trekken en wellicht ware het maar 't beste de grenslijn wat hoger te leggen, namelijk tussen' geschapen en ongeschapen, tussen het Goddelijk Wezen en „alles wat Hij gemaakt heeft": de lagere, de hogere en de zeer hoge schepping. Wat gemakkelijk en zeer in den brede „natuur" wordt genoemd is even bovennatuurlijk van oorsprong als de onstoffelijke en geestelijke schepping. Deze ganse door de Goddelijke Wil gewrochte schepping is niet op te vatten als een huis met drie verdie pingen en een goddelijk dak er bo ven op, maar als de grote zaal van een ontmoetingscentrum. Wanneer we maar met elkaar eens zijn, dat iedere „natuurlijke" verkla ring uitdraait op een bovennatuurlij ke, dan behoeven we ons niet boos te maken en evenmin verontrust te zijn als de parapsychologie de won deren, door Jezus Christus en zijn vrienden verricht in haar ■onderzoek betrekt mits zij dat doet met stij gende eerbied voor de hogere en zeer hoge schepping en in aanbidding voor Hem, die al het geschapene heeft ge schapen. Daar ontbreekt het bij som mige beoefenaars dezer raadselachti ge wetenschap aan en het is merk waardig tot welke onbezonnenheid zij meteen in hun eigenwaan ver vallen. Stof en kracht r\E gegevens van de parapsycholo- gie in zoverre zij betrekking hebben op meestal verborgen, slechts nü en dan te voorschijn tredende be gaafdheden van de mens doen enige vermoedens aan de hand, hoe de ziel na de dood langs de weg der telepathie en der helderziendheid in tijd en ruimte in verborgen contact kan blijven met degenen die haar op aarde dierbaar zijn geweest en in buitengewone omstandigheden ge legenheid krijgt van dit contact te doen blijken. Andere feiten, door de parapsycho logie nauwkeurig geconstateerd, van welke feiten nog niet met zekerheid vastgesteld kon worder» of zij alleen aan de aanwezigheid van een mens of aan de soms gelijktijdige inmen ging van een niet-menselijke geest moeten worden toegeschreven, wek ken het vermoeden, dat de stof niet zo zwaar-stoffelijk is als wij haar met onze zintuigen ervaren. Langs een ander stroombed drijft ook de natuurkundige wetenschap met haar atoom-splitsingen in dezelf de richting. We zouden er ons niet over verbazen als op een goede dag werd aangetoond, dat de stoffelijke schepping kon herleid worden tot energie, tot kracht. Ze zou er des te wonderbaarder en bewonderenswaar diger door worden. Ieder modern mens weet, dat de stof in de kern eenvormig is en een huis uit hetzelfde materiaal is opge trokken als een zeepbel. En, helaas, zijn we er ook achtergekomen welke enorme krachten „kern" en electro- nen samenhouden. Een klein beetje gepruts ermee is reeds in staat tot allerverschrikkelijkste verwoestingen. De ijle slager pEITELIJK is ook Jan en alleman ermee vertrouwd, dat de stof in wezen niet is zoals ze zich aan ons vertoont. Wanneer ge in New York een dikke slager op straat tegenkomt is dat een dik-stoffelijk geval. Wanneer ge diezelfde slager, tege lijkertijd dat hij in New York op straat wandelt, in Nederland op het televisie-scherm ziet lopen en over de prijs van de varkens hoort spre ken. is dat dan nog stoffelijk? De wetenschap, die zo vernuftig ge bruik weet te maken van electriciteit, peinst zich suf om te weten, wat elec- trische trilling is en kijkt nog veel dommer uit haar ogen als zij moet klaren, wat de lichttrillingen zijn, welke Ons uit de diepten van het heelal bereiken. Indien ge zoudt willen uitvorsen, waarom de aarde aan een onzichtbaar leibandje gedwongen is rond de zon te rennen en te duikelen, krijgt ge ten antwoord: Dat is toch dood-een- voudig: dat doet de aantrekking van de zwaartekracht". Die zwaarte- kracht, ra!, ra!, wat is dat? De natuurkunde, welke bovendien nog werkt een afmeting, de „4e di mensie", welke we niet uit ervaring, doch alleen uit berekening kennen, en met lichttrillingen, welke voor het menselijk oog onzichtbaar zijn, is in de grond van de zaak even occult ge worden als de parapsychologie. Nu zijn er uit de parapsychologie enige zonderlinge verschijnselen be kend, waarvan we noemen de stenen- KOLEN voor all* doeleinden CUEYGH TON Hooiqr.46 Tel.20114 >3occooooooooo3ocooccooooocxx)ooxioo3ox (Advertentie) regens en het plotseling gaan zweven en bewegen van b.v, pannen vol pap (soms wordt in zulke vrolijke keu kens en huishoudens van alles ver sjouwd en ook wel kort en klein ge slagen). Deze verschijnselen kunnen er op duiden, dat de inwerking van de geschapen geestelijke machten op de geschapene, de stof vormende krachten zeer groot kan zijn en hun vermógen de natuurwetten te beheer sen en om te buigen uitgebreider is dan voorheen werd aangenomen. Op die manier zou men die verschijn selen „natuurlijk" kunnen vorklaren. Ge zult wel met ons eens zijn, dat een dergelijke verklaring allerminst kla&r, maar zeer occult on verbor gen is on betrekking heeft op de wijze, waarop de geestelijke mach ten der hogere scheoping de lagere schepping mogen be'j'nvloedon. Tot slot van deze vrije vrijdonkerij verwijzen we naar een van de be trouwbare verhalen over geestver schijningen, dat in dit blad afzonder lijk zal worden gepubliceerd. Leidse Voetbalbond Enige maanden geleden hebben wij in deze kolommen de verwachting uitge sproken, dat de voetballers zich na Fe bruari aan de zomersporten zouden kunnen gaan wijden. Nu het eenmaal zover is ziet het er echter naar uit, dat spelers de hitte van do zomerdag nog In hun voetbalshirts zullen moeten verwerken. Deze misstap zij ons vergeven, want zoals onze trouwe lezers zich zullen kun nen herinneren zijn wij er wel eens meer volkomen naast geweest. Nu behoeven we echter maar een blik naar buiten te werpen, om te voorzien dat menig elftal Zondag moeite zal hebben zich uit de modder los te maken. Eerate klasse A: In leder geval, mócht Docos zich mor gen op het gladde veld begeven, dan lijkt het ons, dat Rouwkoop rekening zal moeten houden met een combinatie, dio uit de huidige camavalvlering haar geestkracht zal putten. Een overwinning van SVLV op Altlor geeft de Voorscho- tonaren de gelegenheid zich in het licht van het KNVB-schap te mogen baden, als tenminste Rouwkoop de vlag strijkt, en dit is een vraag die weinig reden tot optimisme geeft. Op het Zwarte Pad ontmoet Oranje Groen Stompwijkso Boys. We vermoeden dat de Boys de Lei- denaars weinig gelegenheid tot scherts zullen geven. Tweede klasse A. VNL zal de zotskap, die zij Vrijdag met zoveel gevoel voor de zonzijde des PAARDENSPORT. PIKEUESVERENVGIN'G IN NEDERLAND. Te Amsterdam is de algemene leden vergadering gehouden van de pikeurs- vereniging in Nederland, welke aange sloten is bij de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport. De vergadering werd geleld door de voorzitter, de heer W, H. Geersen uit Naarden. Bij de bestuursverkiezing werd heer H. C. ten Hagen uit Wassenaar herkozen als secretaris. Oorspronkelijk had de heer Ten Hagen zich niet meer herkiosbaar gesteld, doch hij kwam op zijn voornemen terug en zal zijn functie van secretaris blijven uitoefenen. Het belangrijke punt van de agenda was de verkiezing van twee leden voor de adviesraad van de Stichting Neder landse Draf- en Rensport. De vergade ring wees hiervoor aan de heren W. H. Geersen (Naarden) en H. C. ten Hagen (Wassenaar). TAFELTENNIS. BAT SLAAT PGS. Een lastige klip op weg naar het kam pioenschap is door BAT op waardige wijze genomen. Met 73 trokken de BAT-ers aan het langste eind en heb ben thans een welhaast unieke gelegen- heim om kampioen te worden. Immers uit de drie nog te spelen wedstrijden moeten slechts twee punten behaald worden. De wedstrijd tegen PGS was echter verre van gemakkelijk en er is zelfs een moment geweest, dat de zege in gevaar was. P. Brohm startte in deze wedstrijd uitstekend door zijn tegen stander Boer geen schijn van kans te geven: 21—16, 21—14. Ook Goosen maakte het kort met de overigens sterk spelende In den Bosch en met 21—16. 2114 bracht Goosen de stand op 20 voor BAT. De PGS-speler Van Mourik stak echter een stokje voor de BAT- overwinningen door met 2118, 21—12 van Van der Spek te winnen, zodat de stand 2—1 werd. P. Brohm deed BAT weer een meer veilige voorsprong geven, door zonder veel sensaties In den Bosch met 2111. 2118 te verslaan, terwijl de drie games-overwinning van Van der Spek op Boer en de fraaie twee games zege van Goosen op Van Mourik de stand op 5—1 bracht. In den Bosch levens droeg, even af moeten zetten om SJZ te bekampen. Enige ernst voor de eindspurt naar een eventueel kampioen schap is wel gepast. Voor AZL ziet het er in de strijd tegen VNA somber uit en Kagia tenslotte heeft tegen ZLC een goede winstkans. Tweede klasse B. lido is een stevige middengroeper met nog een behoorlijke kans om in de kopgroep te eindigen. Ook de wedstrijd Zondag tegen Morskwartier kan gewon nen worden. WIELRENNEN. DE RONDE VAN NEDERLAND. De organisatie „Ronde van Neder land" deelt mede, dat Jef van do Vijver Wim van Est voor de ronde heeft ge contracteerd. In hot sportpaleis te Antwerpen is een internationaal omnium gehouden, dat door de Belg Van Steenbergen werd ge wonnen met 4 punten voor de Zwitser Koblet (6 punten) en dé Italiaan Coppi (8 punten). De eerste manche, bestaande uit een puntenkoers over 15 ronden werd ge wonnen door Van Steenbergen met Q punten. Hij legde 8.750 km. af in 5 min. 41.4 sec. Koblet word tweede en Coppi derde. De tweede manche 1 km. met vliegende start achter motoren, leverde een overwinning op voor Koblet. Hij no teerde 54 sec. Van Steenbergen werd tweede en Coppi derde. De derde manche: 1 km. tegen het uurwerk met staande start, werd weder om een overwinning voor Van Steen bergen in 1 min. 10.2 sec. Coppi werd tweede en Koblet derde. T- en W, „Lenig en Snel", Morgen wurdt er begonnen aan de Maartcompe titie. De A-klassers rijden 100 km, B-kl 50 km. en de junioren 15 km. Vertrek vanaf de Zoeterwoudsesingel 8.45 uur, start 9.30 uur. Swift-combinatie. Als tweede rit van de wintercompetitie wordt morgen door de A-klasse 80 km., B-klasse km. en C-klasse 40 km. -gereden. Start 9.30 uur aan de Zijl. Aanvang nieuwe lessen: JUDO Dinsdag 7.30 uur JIU-JITSU Dinsdag 8.30 uur BODY-BUILDING Dinsdag 7.30 en Vrijdag 9.30 uur BOKSEN Dinsdag 9.30 uur. Gymnastiek - Volleybal (Dames en Heren). Inlichtingen dagelijks: Pieterskerkgracht 9 - Telf. 23728 SCHAATSENRIJDEN. ANDERSEN WINT TE GJOEVIK. Te Gjoevik zijn internationale wed strijden in het hardrijden op de schaats gehouden, over 500 en 5000 meter, waar aan ook onze landgenoot Kees Broek man deelnam. De Noor Hjalmar Ander sen werd op overtuigende wijze win naar, vóór Broekman. Ruim 2500 toeschouwers woonden de wedstrijden bij. Sneeuwbuien verhinder den, dat topresultaten konden worden bereikt. Het kwik stond slechts enkele graden onder het vriespunt. De resultaten luidden: 500 meter: 1. Elvesnes (Noorw.) 44.2 sec.; 2/3. Hauer en Hval (Noorw.) 44.3; 4/5. Hickey (Austr.) en Konsmo (Noor wegen) 44.5; 6. Oeverby (Noorw.) 45.1; 7. Andersen (Noorw.) 45.2; 8. Karsten- klelndc"echter de achterstand door Van VoeKbS ^«li- der Spek te slaan, terwijl Van Mourik I jY CronSlhey <b? Br 46 2 - 1' Hauili de stand op 5—S bracht door Brohm ta 1 }noo?°0 46 3 bedwingen. - - Goosen echter wist. ondanks hij steeds tegen een achterstand optornde, de zege veilig te stellen door Boer in twee games te slaan. Het BAT-dubbel Brohm— Goosen bracht de stand na een pittige wedstrijd tegen In den Bosch—Van Mou rik op 7—3. WATERPOLO. N.H.T.M.—L.W.V. Een wedstrijd met wisselende kansen, waarbij de thuisclub speciaal in de tweede helft door enkele scheidsrechterlijke beslis singen aan een nederlaag ontkwam. Na wederzijdse aanvallen kreeg Dool do bal goed toegespeeld en trof zijn schot doel 01. Na rust wist de thuisclub hiefc een 2 m. schot gelijk te maken en nadat een zuiver doelpunt voor LWV verloren ging, waren schoten van Dool en van Van Gent niet bij machte de overwin ning veilig te stellen. BRIDGE. Leidse bedrijvcncompetitie. De Uitsla gen luiden: OnderwijzersKOL 9055; Amico—TBL 116-99; DVC—Arva 86-132. 10 meter: 1. Andersen 8 min. 25.7 sec.; 2. Haugli 8.28.4; 3. Broekman 8.32.7; 4. Cronsehey 8.44.6; 5. Karstensen 8.49.7; 6. Hickey 8.56.3; 7. Sormbroen 8.57.3. Totaal klassement: 1. Andersen 95.770 punten; 2. Broekman 97.050; 3. Haugli 97.140; 3. Hickey 98.130; 5. Elvenes 98.260; 6. Hval 98.300; 7. Karstensen 98.570; 8. Cronshey 98.660. DAMMEN. HET VIER DORPEN-TOURNOOI. Gisteravond werd in het clublokaal van de damvereniging „Lissc Vooruit" de return-wedstrijd LisseHeemstede gespeeld. Deze ontmoeting tussen beide grote rivalen heeft een uitermatu span nend verloop gehad. Beide tientallen waren zich bewust, dat de winnaar van de wedstrijd! wel tevens de overwinnaar van dit tournooi zou zijn, het was dan ook geen wonder, dat aan alle borden fel om de zege werd gestreden. Na vele uren kon de balans worden opgemaakt, waarbij bleek, dat geen dei- partijen voordeel had behaald, daar het resultaat van 9 borden een 99 gelijk spel had opgeleverd. 1 partij werd afge- £ied van deze tifd ÖP REIS Ik zou toch wel eens willen weten, hoe men in deze donk're tijd ons land, het vaderland geheten regeert sinds het weer is bevrijd. Ik weet wel, dat departementen zich daarvoor ijv'rig laten gaan, vooral als zo tegen de lente weer alle ramen open staan. Ik weet ook, dat'de Tweede Kamer niet karig met 't gesproken woord zich schor praat, sneller en bekwamer dan U het ooit nog hebt gehoord. Er kan nou echt ook niks gebeuren of het komt aan de orde daar, maar met dat praten of is 't zeuren? ia men niet met regeren klaar. Regeren immers doen ministers, die hebben dat altijd gedaan en die zijn dan ook niet van gister, wanneer zij in de Kamor staan. Dat doen ministers allerwcge en meest pp politieke wijs, maar kom hier een minister tegen! die 's meestal juist precies op reis. Minister Staf is naar Korea, of juist naar Washington op reis, en Moorman, och die is op zee ja, en Cals die zit juist in Parijs. Da's voor de culturele zaken, die to b.evord'ren dat is best, maar Beyen die zit juiat in Aken en Kernkamp zit in de West. Ook Donker is daarheen getogen en Mansholt zit hot ook niet mee, die 's naar Amerika gevlogen en drinkt daar nu een kopje thee. Het zou ook whiskey kunnen wezen, maar och intussen zitten wij de grote New York Times te lezen al zingende: w(j leven vrij. troubadour "uooocoooooorinonnnQoooooooto0 broken met een klein voordeel van de Lisse-speler, maar het eindresultaat zal wel een 10—10 gelijk spel worden. Door deze uitslag is de spanning aan merkelijk vergroot, en indien beide ver enigingen hun laatste wedstrijden weten te winnen, zal een beslissingswedstrijd tussen Lisse en Heemstede gespeeld moeten worden om de winnaar aan te wijzen van dit tournooi. DE „SCOOTER-KAMPIOEN". Wij ontvingen vanmorgen het eerste nummer van de „Scooter-kampioen", de nieuwe A.N.W.B.-uitgave. De scooter, dit jongste motorische ver voermiddel, dat stellig ook grote toeris tische betekenis heeft, is bezig zicli ook in Nederland een volkomen aparte plaats te veroveren en wordt reeds hoe langer hoe meer een vertrouwde ver schijning op onze wegen. Het aantal scooters in ons land is Juist in het laat ste jaar zeer sterk toegenomen en kan reeds thans op circa 500 gestold worden, In het belang van de propaganda voor de scooter èn met het oog op de reeds thans zo gewenste voorlichting omtrent dit vervoermiddel, waarvan voortdurend nieuwe typen en merken op de markt verschijnen, heeft de A.N.W.B. gemeend lot de uitgave van een geheel aan de scooter gewijd blad to moeten overgaan. In het Inleidend artikel „Wij gaan van start" wordt een meer uitgebreide mo tivering gegeven van de redenen, die de A.N.W.B. tot dit besluit hebben genoopt. Dit eerste nummer, dat o.m. een aantal uitvoei-ige technische beschouwingen, onderhoudstips alsmede een rijproef en voorts artikelen van toeristische aard bevat, vestigt tevens de aandacht op do nog lang niet te overzlene ontwikkeling van de scooter, welke zolfs gaat in de richting van het geheel overdekte, drie- wielige motorvoertulgje. Tenslotte is ook aan de speciale scoo- terkleding en het omvangrijko terrein van de accessoires een belangwekkende bespreking gewijd. En de scooter-toerist vindt cr onmid dellijk ook een handleiding voor mooie tochten, waartoe de schoonheid en de historie van de Vechtstreek oen prach tige gelegenheid bieden. BILJARTEN. De persoonlijke kampioenschappen lste klasse van de Biljartbond Bloembollen streek hebben een aanvang genomen in het clublokaal van de B.V. „Vlos" te Lisse. Bijria alle partijen hebben een zeer spannend verloop gehad, alhoewel er tot op heden niet best gespeeld wordt. De lange rustperiode na de competitiewed strijden heeft hieraan geen goed gedaan. Dat de strijd om de eretitel fel zal worden, bewijst wel, dat alle spelers reeds in deze eerste wedstrijden punten verlies hebben opgelopen. De eerste uitslagen lulden: pnt. brt. hs. gem. W. Slootbeek 175 39 19 4.48 D. Zoet 144 39 21 3.69 W. Slootbeek 175 48 16 3.64 J. v. d. Lans 135 48 14 2.81 39 20 4.48 J. Vierwinden 175 30 20 4.48 W. Slootbeek 175 36 17 4.86 B. Elfering 158 36 17 4.38 J. Vierwinden 175 35 29 4.— W. v. Gerven 105 35 24 3.— J. v. d. Lans 175 53 15 3.30 J. Vierwinden 167 53 19 3.15 W. v. Gerven 175 31 19 5.66 W. Slootbeek 105 31 12 3.58 J. Vierwinden 175 37 22 4.73 37 35 4.08 SCHAKEN. KAMPIOENSCHAP LISSE EN C^MSTRÉKEN. Op Woensdag 17 Maart vangen de wedstrijden aan om het persoonlijk kampioenschap schaken voor Lisse en Omstreken; zij worden gespeeld in hotel „De Witte Zwaan" te Lisse. Deze wedstrijden, die reeds jaren door de beide plaatselijke schaakverenigin gen „De Zwarte Pion" en „Schaakclub Lisse" worden georganiseerd, hebben altijd een zeer geanimeerd verloop, zo dat de deelname steeds groter wordt. Ook dit jaar wordt een grote deelname verwacht. Voor de deelnemers, die niet in de finale worden geplaatst, zal een verlie zersronde worden gehouden. Voor iedere klasse worden drie prijzen beschikbaar gesteld. Voor Jeugdige schakers (beneden de 18 jaar) wordt gespeeld om de ttiel van jeugdkampioen en is een wisselbeker be schikbaar. Vooi de MEINEDIG. „Deze affaire is hoogst onaange naam. Ik vind het onaangenaam fou ten van de politic in het openbaar te bespreken", aldus sprak Vrijdag avond de procureur-generaal bU het Hof te Leeuwarden, in zijn requisi toir in de znak tegen de 37-jarige ex-wachtmeester van politie uit Wes- terbork, die door de ASscr Rechtbank was vrijgesproken van meineed. Op 9 Juni 1950 bevonden zich vier meisjes op een voor het publiek niet toegankelijk terrein van het kamp „Schoonloo". Verdachte had hierover proces-verbaal opgemaakt. Hij zou daarin een meisje hebben laten ver klaren, dat zij wist, dat ze op verbo den grond waa en dat ze de waar- schuwingsbordjes had gezien. Ter zit ting van de Asser kantonrechter vol hardde de politiemnn destijds bij z(jn proces-verbaal. Het kwam echter vast te staan dat er op die dag geen bord jes hadden gestaan. De procureur-ge neraal requireerde, evenals in eerste instantie de officier te Assen een jaar en 6 maanden. Het Hof zal over veer tien dagen arrest wijzen. Scheepsberichten AAGTEDIJK, 24 v. Norfolk n. New York; ALBIREO, 24 v. Puertoalegre n. Victoria: ALDABI. 24 v. Buenos Aires n. Montevideo; ALGENIB, 25 v. Bahla te Rio de Joneiro; ALNATI, 24 270 m. xw Ouessant n. Antwerpen; ALPHACCA, p. 24 Bermuda n. New York; AMSTEL- 5?UG' 25 v- 1110 de Janeiro le Santos; CASTOR, 24 v. Antwerpen n. Amster dam; DUIVENDIJK, 26 tc Los Angelos verw.; ESSO DEN HAAG, 24 v. Sidon te Rotterdam; HATHOR, p. 24 18.00 Vlissingen n. Antwerpen; INDRAPOERA 24 260 m. w. Minikoi n. Belawan; LAAGKERK, 25 lc Alexandria; LAU- ?SÏ?£E5.K' 24 Vl Aden n- Karachi; J^KGE. 24 V. Hamburg n. Rotterdam: MARKELO. 24 v. Rotterdam n. Boness; NIEUW AMSTERDAM, 24 v. San Tho mas n. San Juan; ORANJE, 24 v. Suez n. Port Said; ORANJESTAD. 24 100 m. nw Florcs n. Laguaira; POLYDORUS. P- 24 Gibraltar n. Amsterdam; PRINS ALEXANDER, 24 v. Antwerpen te Bre men; RIDDERKERK, p. 24 Gibraltar n. Antwerpen; SALLAND. 24 v. Monte video n. Santos; STENTOR, 24 n.m. v. London n. Amsterdam; TARA, 24 v. Santos n. Buenos Aires; WESTLAND. 24 v. Rio de Janeiro n. Ilheus; WILLEM RUYS, 25 te Colombo v. Suez. AAGTEKERK, 27 te Nagoya; ABBE- KERK, 26 v. Melbourne n. Sydney; ALPHACCA, 26 to New York; ANNEN- KERK. 26 v. Bremen n. Rotterdam; ARGOS. p. 26 Finisterre n. Rotterdam; ARUNDO, 26 te Suez; BALI, 26 van Amsterdam n. Hamburg; BONAIRE, 26 v. Funchal n. Barbados; BOSCHFON TEIN, 27 v. Aden tc Port Sudan; CAL- TEX DELFT, 28 v. Sidon te Rotterdam Verw.; CALTEX NEDERLAND, p. 26 Oostpunt Kreta n. Sidon; CISTULA. 27 v. Fremantlo te Geraldton; ELMINA. 26 v. Antwerpen n. Amsterdam; ENGGANO 26 v. Cochin to Karachi; ESSO DEN HAAG, p. 26 Finisterre n. Sidon; HECU BA, 26 v. Paramaribo te Georgetown; HELDER. 26 v. Kingston n. Cartagena; INDRAPOERA, p. 26 Ceylon n. Belawan; JOH. v. OLDENBARNEVELT. 26 600 m. zo. ten o. Kp Guardafui n. Aden; KA- RIMUN, 27 te Makassar; LEKKER - KERK, 26 te Le Havre; LUTTERKERK, p. 26 Port Sudan n. Port Said; MADOE- RA. 26 v. Beira n. Daressalaam; MALEA. 26 te Lissabon; MARISA, 26 te Pulu Sambo; MARPESSA, 26 v. Pulu Sambu n. Adelaide; MATARAM, 27 v. Aden n. Port Said; MODJOKERTO, 27 v. Sura- baja te Priok; MOLENKERK, 27 van Kaapstad te Port Elisabeth; RIDDER KERK, p, 26 Finisterre n. Antwerpen; RIJNDAM, 27 v. Cobn te Halifax; RIJN- KERK, 26 te Hongkong; SARANGAN, p. 26 Ceylon n. Bombay; SIBAJAK, 20 80 m. d. ten n. Cocosellanden n. Fremantle; SINGKEP, 26 v. Colombo n. Port Sudan: SOESTDIJK, 20 v. Djakarta n. New York via Singapore; TARAKAN, 26 v. Bahrein te Bombay; TAWALI, p. 26 Finistarre n. Marseille; TEIRESIAS, p. 26 Bizerta n. Port Said; WONOGIRI. 26 v. Port Swettenham te Penang.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5