Uiöse^hutspot Slag op de Javazee door „Onze vloot", afd. Leiden, herdacht Morgenavond 6 uur IvunstLeven in leióen Twee komischè opera's op één avond BIOSCOPEN Noordwijkse Duinzandaardappels ZATERDAG 27 FEBRUARI 1954 1 Li DE beiDsfc COURANT HEKSTE KI Al) l'AI.IMA 1 Na twaalf jaar Voor do Leidse afdeling van de vereniging „Onze Vloot" sprak gister avond in De Doelen luitenant ter zee 11e klasse Legrand over de slag in de Javazee, die thans precies 12 jaar geleden geleverd werd. Een slag tegen een kwalitatief zo wel als kwantitatief superieure macht waar het 't materiaal en de oefening betrof. Een heterogene en door velé teleurstellingen en aanvallen uit de lucht beproefde „Striking Force" van de ABDA-vloot, die onder Schout bij Nacht Doorman de slotphase inging; alles nuchtere feiten. Hier werd nu eens niet de vraag „Hoe werd de strijd gestreden" in maritieme zin beantwoord, maar van uit menselijk oogpunt bekeken, want hier stond een ooggetuige te vertel len, die zelf aan boord van Mr Ms Ook V.NX. vierde V astenavondfeest De voetbalvereniging V.N.L. heeft by haar lustrumviering reeds bewe zen zich in de feestzaal even goed thuis te voelen als op het voetbal veld. Het lag dan ook voor de hand, dat de club ook bij het vaarwel aan het vlees, zoals carnaval door som mige taaipuriteinen genoemd wordt, haar beste beentje voor zou zetten. Na een kort begroetingswoord van de voorzitter, de heer B. Bekkering, stelde de leider van het Haarlems Cabaretgezelschap, dat de avond zou verzorgen zich op humoristische wijze voor. Jammer was echter, dat zijn kijk op zaken zo breed was, dat zij een gevoelig deel van de avond vul de. Hierdoor werd het overigens aar dige programma aanmerkelijk ver traagd. Het humoristische accordeonduo, de „Ladony's", toonde een verbluffende vaardigheid op verschillende instru menten. Een in het programma pas sende strubbeling, weekte bij een der virtuozen zoveel kommer los, dat hij zyn tranen niet onder de stoelen en banken van het toneel stak, maar ook de zaal in de vochtige zijde van zijn verdriet liet delen. Na dit geslaagde nummer, werd via een pantomine het publiek in staat gesteld zijn kennis van het huidige lichte muziek reper- toir te luchten. Hierna volgde het op treden van een goochelaar, die enige dames de gelegenheid gaf enige, zii het nog wat aarzelende, stappen op de planken te zetten. Na de pauze een schetsje, muziek en zang. Een geanimeerd bal gaf de leden gelegenheid de benen wat los te ma ken, wat gezellig is en bovendien voor voetballers zeer nuttig. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Godgeleerdheid de heren G. v. Mourik te Rotterdam en J. Brezet te Rotterdam; voor 'het Kerkelijk Voor bereidend examen mej. M. Spijker te Maassluis en de heer H. W. Col stee te Winterswijk; voor het doet. examen Klassieke letteren de heer E. Egeter te Coevorden; voor het cand examen Klassieke letteren de' heer A. J» Kleijwegt te R'dam; voor het doet. examen geneeskunde de heren W. H. Arisz te Den Haag, J. J. M. Hermans te Delft,J. C. J. Lod der te Leiden; J. Smits te Vlaardin- gen en B. C. L. Starmans te Breda; voor het arts examen le gedeelte de 'heren J. H. Driessen te Den Haag, C. W. v. Waveren te Den Helder en H. G. Zijlstra te Naarden; voor het arts examen 2e gedeelte mej. C. G. Berkelbach v. d. Sprenkel te Haar lem en de heren J. H. Ruys teLisse en A. J. G. v. Wijk te Rijswijk. BENOEMING AAN DE LEIDSE UNIVERSITEIT Aan dr. J. W. de Jong, wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse aan de rijksuniversiteit te Leiden is op dracht verleend om aan de faculteit der letteren en wijsbegeerte van deze universiteit onderwijs te geven in het Boeddhisme en het Tibetaans. UTRECHTSE UNIVERSITEIT Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen sociale geografie pater H. Duindam, S.C.J., voorheen te Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Maria dr van H. J. Ver meulen en C. J. v. d. Tang; Ingrid dr van J. G. P. Meijers en C.#J. Hensing; Frans zn van F. Kopp 'en N. M. Leering; Jacob Antonius Ma- rinus Josef zn van J. W. A. Meijer en M. J. v. d. Pas; Antonius Theo- dours zn van W. N. v. d. Voort en J. Prins; Petrus Wilhelmus zn van A. Brandt en F. Kejjzer; Maria Gerda dr van B. de Leeuw en M. Zwaan. Overleden: H. A. M. Hartwyk vr. •65 j. A. A. Muilwijk man 66 j. J. A. Oostergetel man 54 j.; J. T. Belt man 36 j. Doktersdienst As. Zondag 28 Februari zal de dienst worden waar genomen door dr de Bruyne, Hart man, de Jager; Pleiter; Wydicks. Apotheken De avond-, nacht eh Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 27 Fe bruari 13 uur tot Zaterdag 6 Maart 8 u. waargenomen door de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552; de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wlilhelminapark 8, lTel. 26274. „Java" de lijdensweg van de oorlog voering ter zee in de Pacific, na de vernietigende slag van het overval len Pearl Harbour, had meegemaakt. Een vloot zonder paraplu, d.w.z. zon der vliegtuigen, zonder voldoende luchtverkenning, met verschillende talen en verschillende seinsystemerx moest tenslotte een geoefende en ge. heel volgens plan werkende, goed in gelichte en homogene strijdmacht aanvallen. Hoe voelen de mensen zich, die de slag ingaan en weten, dat het de fi nale is? Hoe komt het dat alle ver moeidheid van ze af valt en ze'opti mistischer dan ooit zijn? Hoe voelt zich de schepeling als zijn schip van achteren getroffen wordt door een van de vele torpedo's en hij weet dat de strijd voor hem voorbij is. Aan boord gaan de lichten uit, aan boord wordt alles stil. Achtenveertig uur in water en olie, ronddrijvende in de eenzame zee. Van de 580 man op de „Java" werden velen direct gedood, terwijl van degenen, die in het water gingen met vlotten en vlonders en wastobben, er 26 opgepikt werden door de Jappen, voor de rest kwam de redding te laat. De voorzitter, prof. dr. T. M. Milo, 6loot de bijeenkomst na het met te keningen geïllustreerd relaas van de ze ooggetuige, waarna nog enkele se conden stilte in acht werden geno men yoor hen die daar hun leven ga ven, toen dit van hen gevraagd werd. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden. Herenhuis ,met tuin Tiboel Siegen- beekstraat 15, in bod ƒ8100.ko per J. W. G. Kirberge te Leiden voor 8.375.—. Winkelhuis en erf Haarlemmer straat 273, in bod 8000.koper P. de Jongh q.q. te Leiden voor ƒ8550.- Huis en erf Rapenburg 88, in bod 7600.koper J. C. de Gruil q.q. te Oegstgeest voor 7600.—. «TCatholieke WEEKAGENDA VOOR LEIDEN Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan dc re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. VOOR DE WEEK VAN 27 FEBRUARI t/m 7 MAART Zaterdag: Foyer Stadsgehoorzaal, 7.45. Ouderavond van het St. Fran- cisous Liefdewerk in het St. Fran cisco Romana-werk. St. Antoniusclubhuis, 8 uur. „De Gastspelers" voeren „De Huistyran" van Godfried Bomans op. Zondag: R.K. Meisjesschool Lusthoflaan (101 uur), Romanuszaal achter Hartebrugkerk (10—1 uur), St. Leo- nardushuis Haagweg (101 uur) en St. Liduinahuis Zoeterwoudse Singel (103 uur) groslijststemming Prov. Staten, Kath. Volkspartij, afd. Lei den. De Doelen. 8 uur. Bijeenkomst van „St. Adelbert", o.l.v. mr. Jan Derks. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Vasten avondfeest van de Leidse K.A.B. De Doelen, 8 uur. Bijeenkomst „St. Adelbert". Spreker dr. W. J. J. Dijsselbloem. St Antonius Clubhuis, 8 uur. Vastenavondfeest van de Ned. R.K. Middenstandsbond, afd. Leiden. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Vasten avondfeest van de Leidse K.A.B. Donderdag: De Doelen, 8 uur. Contactavond van het Sociaal Charitatief Centrum. Pater M. Bogaarts S.J. spreekt over het probleem van de ontkerstening. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 nur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Zaterdag 27 Februari. Gisteravond zijn we in het St. An tonius Clubhuis stil even om een hoekje gaan kijken, tijdens de gene rale repetitie, die wel 50 leden van de Ned. R.K. Middenstandsbond, afd. Leiden, hielden voor de vastenavond viering van a.s. Maandag. Het ging geweldig! Opera, kunstzinnige dan sen, krontjong-muziek, enfin te veel om op te noemen. Het was weer eens iets anders dan de middenstand vori ge jaren gewend was te zien. Het moet a.s. Maandag wel een goede avond worden! Over vastenavondfeest gesproken. De R.K. Gemengde Zangver. „Het Zonnelied" deelt de leden mede, dat er a.s. Dinsdagavond geen repetitie is. U begrijpt wel waarom. Mogen we* de Leidse K.AJB.-ers er nog even aan herinneren, dat zij he denmiddag tussen 4 en 6 uur in de hal van de Stadsgehoorzaal kaarten kunnen afhalen voor het vasten avondfeest van morgen of Maandag? Op verzoek van enige verenigingen wordt de Kath. Weekagenda enigszins uitgebreid. Tot voorheen liep de agen da van Zondag t.m. Zaterdag. Met in gang van vandaag wordt het van Za terdag t.m. Zondag, hetgeen bete kent, dat de Zaterdagen en Zondagen er twee weken achter elkaar in ko men te staan. Dus weer een verbe tering zullen we hopen. We hopen dan tevens, dat nog meer kath. ver enigingen van deze gelegenheid ge bruik maken hun bijeenkomsten e.d. aan te kondigen. Verschillende voorraden zijn al fi naal uitgeput! We kregen gisteren een angstwek kende hoeveelheid telefoontjes van diep-teleurgestelde amateur-timmer lieden uit Leidens nijvere omgeving, die in hun plaats een lege spijker- kist gevonden hadden, terwijl het Thuisfront in Den Haag ook geheel ontjjzerd is; we hebben deze ont goochelden naar Leidse adressen ge stuurd, maar we geleven, dat ook daar de voorraad langzaam maar ze ker uitgeput raakt. Toch wil Leiden tot het laatste moment iedereen de kans geven om bij te spijkeren en daarom zullen tot Zondagmiddag één uur bij mej. v. Heel, Jan van Houtkade 13, Fa. Meeuws, Breestraat en fa. van Dorp v. d. Waalsstraat I draadnagels verkrijgbaar zijnzo lang de voorraad strekt natuurlijk. Wij willen de tijdelijke bewaar ders van het draadnagel-geheim, die de verzegelde enveloppen Zondag avond 6 uur aan de „Thuisfronters" zullen overhandigen erop attent ma ken, dat zij de enveloppe moeten la ten openmaken waar ze bij zijn en dat zij dan de enveloppe getekend terug moeten ontvangen. Deze stu ren zij dan op naar Kath. Thuisfront, Den Haag. waar men ze nodig heeft om het Departement van Justitie te Woensdag zal in de Kleine Stads- zaal een politiek Provincie-Forum ■vragen over provinciale aangelegen heden beantwoorden. Naast de Leid se Statenleden, de heren Knibbe (A. R.), van der Kwaak (C.H.) en van Woudenberg (P.v.d.A.) heeft voor de V.V.D. zitting genomen: mr. S. J. R. de Monchy, oud-griffier der Staten en oud-burgemeester van Arnhem en Den Haag. Vervolgens heeft prof. mr. C. F. Polak, hoogleraar in het ad ministratief recht aan de Rijksunivex'- siteit te Leiden, zich bereid verklaard ter inleiding een algemeen-technische uiteenzetting te geven over de bete kenis der Provinciale Staten. De Po litieke Jongeren Contact Raad die deze voor ieder toegankelijke avond organiseert rekent, na het succesvolle Stadsforum van het vo rig jaar, wederom op grote belang stelling. STADGKOK. .Camerata" voor K- en 0. op één avond, en wel van twee tijd genoten; van de Oostenrijker Joseph Haydn (17321809) en van de Franse componist Nicolas Dalayrac (1753 1809). De uitstekend geslaagde op- Voeringen werden door een talrijk publiek bijgewoond en die er niet waren, hadden ongelijk, want wat ge boden werd was mooi, geestig en grondig bestudeerd. Met Max van Doorn als dirigent waren solisten en orkest in goede handen. La Speciale („De Apothe ker") van Joseph Haydn is een bui tengewoon levendig en geestig ge componeerd opera-werkje, een één- acter van zeldzame kwaliteiten. Max van Doorn bewerkte zowel tekst als muziek. In de apotheek van de oude Sem- pronio gaat 't warm toe, waar maar liefst drie minnaars de charmante Grilletta hart en hand willen aanbie den. Dit alles gaat op een levendige, luchtige toon, een en al spirit. Piet Tra, als Sempronio, Wiebe Brayer als de bediende Mengong en Henk Meyer als Volpino, deden wat zij konden om de prijs te behalen, te trouwen met Grilletta, in casu Elisa beth GlastraVan Loon, die met haar bloeiende stem wel in 't kader van de heren paste. Hier en daar was 't verband tussen orkestbak en de Bühne niet geheel hecht, waren de houtblazers niet op hun best en ook de recitatieven van de sopraan klop ten niet volledig met de begeleiding. Overigens een met tempo gespeelde en mooi gezongen éénacter. vlotte opvoering van Delayrac's opera comique „Maison a vendre", speels, boeiend en artistiek. Men hoorde van Wiebe Drayer, als de jonge componist Dermont, een zeer te loven vertolking met gevoel voor lyriek en humor. Diens vriend de dichter Versac (gespeeld door Henk Meyer) was een bohémien van de goede soort. Het vereiste komische accent bracht Meyer bijzonder aardig en zonder overdaad naar voren. Nellv Smit, wist in haar „Lise" vrou welijke charme en een tikje tirannie goed te verenigen, waarbij haar vo cale talenten voordelig getoond wer den. Piet Tra als de oude vrek Fer- LEIDSE SMALFILM LIGA ZAG HAAGSE AMATEUR-FILMS Gisteravond hield de Leidse Smal film Liga haar maandelijkse bijeen komst in de bovenzaal van café-rest. „In den Vergulden Turk". Het pro gramma was welwillend beschikbaar gesteld door de Haagse amateur filmers, de H.A.F. Voor de pauze werden enige 8 mm. filmpjes vertoond, waarvan „Speurhonden" de beste was; een vlot verhaal met een goed inzicht van wat speurhonden presteren. Na de pauze zag men enige 16 m.m. kleurenfims, o.a. een vogelfilm die niet alleen door amateurfilmers, maar zeker ook door vogel- en na- tuur-liefhebbers gewaardeerd zal „Dokter komt zo" van de heer Brumstede was weer iets bijzonders. Het kleurexperiment, de kleurover gang van het zieke tot het gezonde kind, was een klasse apart. Deze film ville eix Madame Dorval als Jeanne van de Rosière speelden smaakvol en met esprit. De vocale ensembles wer den zeer 5 tempo genomen, waren welluidend en klankrijk. Max van Doorn droeg er zorg voor, dat de voorstelling een hoog tempo behield, en 't orkest werd daarbij, met vaste hand door hem geloodst. De geslaag de regie was in 't le werk van Wim Vesseur en in „Landhuis te koop" van Otto Couperus. Het talrijke pu bliek heeft 't gebodene zeer op prijs gesteld en bejubeld en de zangers en de dirigent mogen terugzien op een zeer goed geslaagde avond. J. KORTMANN. GEM. AANKONDIGING BELASTING OP DE HONDEN IN DE GEMEENTE LEIDEN. Op 30 Januari j.l. zijn de aanslag biljetten voor dc hondenbelasting over het jaar 1954 toegezonden aan de houders van honden, die over het belastingjaar 1953 waren aangeslagen en van wie geen bericht was ingeko men, dat zij geen hond meer hielden. Iedere houder van een hond, die geen aanslagbiljet heeft ontvangen, is verplicht aungifte te" doen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het niet-nakomen van deze ver plichting strafbaar is. Bovendien zal van iedere houder van een hond, van wie bij de in de loop van dit jaar te houden controle blijkt, dat hij door het verzuimen van de aangifte niet in de hondenbelasting is aangeslagen, de belasting worden nagevorderd, verhoogd met het tweevoud. De be lasting zal in dat geval derhalve 30,in plaats van 10,bedragen. AANTAL INWONERS PER WINKEL IN NEDERLAND 1948-1953 In deze grafiek geven wij een beeld van de gemiddelde klanten- hoeveeiheid waarover verschillende winkels in de loop der jaren de beschikking hebben. Dit is gevonden door het aantal inwoners te delen door het aantal winkels, zodat wij dus kunnen zien hoeveel mensen gemid deld per winkel bediend worden. Merkwaardig Is hierbij dat alleen bakkers en kruideniers de normale stijging vertonen, die veroorzaakt wordt door de groei van dc bevol king. Groentewinkels en slagerijen geven na 'n teruggang, tussen '50 en '53 weer een stijging. Textielwinkels verminderen. Im mers al schijnt het dat tussen '49 en '53 het aantal bijna gelijk is gebleven, dan is dit toch een teruggang, gezien de groei van de bevolking. Verder blijkt dat het gemiddelde aantal voor de kruideniers het laagst is, terwijl slagerijen over een veel groter klan- t*nareaal beschikken. Uit dit over zicht kan bovendien iedere winkelier afleiden of zijn aantal klanten in overeenstemming is met het gemid delde van Nederland. Laatste Berichten SCHOLIER DOOR TREIN GEDOOD Vanochtend tegen half negen is een 16-jarige scholier uit Esch op een on bewaakte overweg te Boxtel door de exprestrein AmsterdamMaastricht gegrepen. De jongen, die ongeveer 200 meter werd meegesleurd, was op slag dood. Met een vriend was hij op de fiets op weg naar de Lagere Technische School te Boxtel. De vriend zag de trein aankomen en riep werd op algemeen verzoek 2 maal het slachtoffer toe te stoppen. Waar- gedraaid en door alle aanwezigen schijnlijk heeft de jongen deze waar- zeer gewaardeerd. Ook „Budgemer- sehuwing niet gehoord. Naar men rie" verdient een vermelding wegens ons mededeelt, is het uitzicht op de haar goede kwaliteiten. overweg goed te noemen. IN DE LEIDSE Casino heeft Rue Madeleine 13" weer eens teruggehaald, een verhaal uit de tijd van de oorlog, toen spion- nage en contraspionnage hoogtij vier den. In Amerika had men de spion- nagedienst te lang verwaarloosd en het was het gebeurde te Pearl Har bor, dat de Amerikaneix wakker deed schrikken. Er werd toen in allerijl een organisatie uit de grond ge stampt, maar het organiseren van zo'n dienst is geen kleinigheid. Vooral komt het aan op de betrouwbaarheid der candidaten en daarin kan men zich gemakkelijk vergissen in dit genre. In elk geval biedt een derge lijk onderwerp stof te over voor een spannend verhaal en dat is hier dan ook in overvloed aanwezig. Voor per sonen boven de 18 jaar. Lido. In het Lido-theater wordt deje week een historisch-romantische film vertoond uit de woelige tijden van het Middeleeuwse Engeland. De ze film draagt tot titel „De Banneling van Ballantrae" en het gaat hier om de strijd, welke in het midden der 18e eeuw in Schotland uitbrak tegen de Engelse koning George II, waar bij de opstandelingen zich ten doel stelden de Engelse Kroon weer in handen te spelen van het verbannen Huis Stuart. Een der leiders van de opstandelingen is Jansie Durisdee, de oudste zoon en erfgenaam van een oud geslacht, terwijl zijn broer Hen ry op het kasteel Ballantrae moet achterblijven. De rebellen verliezen stijd tegen de Engelsen, möér Jansie weigert zich te onderwerpen en wordt vogelvrij verklaard. Als hij naar Frankrijk wil uitwijken wordt zijn vlucht verraden. Hij verdenkt er zijn broer van, doch in' werkelijkheid zit er een liefdesverhouding tussen. Hij ontkomt ternauwernood en begint een leven van zwerver van gevech ten, ter zee en te land en we Vol gen hem daarbij met veel intereïsë. Magnifiek spel met daarnaast schitte rende natuuropnamen van Schotland overtuigen, dat aan alle wettelijke maken de film té interessanter en eisen is voldaan. met steeds klimmende belangstelling KRONUS. volgt de toeschouwer het boeiende verhaal van de romantische avontu ren van Errol Flynn, die daarin door tal van artisten van naam uitstekend wordt terzijde gestaan. Luxor draait deze week „Stazione Termini" („Eindstation"), een Ita liaanse film van de beroemde Vitto- rio de Sica met in de hoofdrollen de Hollywood-sterren Jennifer Jones Montgomery Clift. Alvorens tot het eigenlijke filmverhaal te komen moet men op de hoogte zijn van een voorgeschiedenis. Een Amerikaanse vrouw brengt een bezoek aan haar zuster in Rome en maakt kennis met een jongeman. Het is een onschuldig vacantie-avontuur, dat echter plot seling andere afmetingen gaat aan nemen. De vrouw, die gehuwd is, wordt verliefd en ook de jongeman, kan de voortgezette kennismaking na enige tijd niet meer zien als een avontuurtje. Er groeit een band, die moeilijk te verbreken zal zijn en daarom neemt de vrouw het besluit dat zij nemen moet. Ze gaat naar het station* Op dat moment begint de film pas. De vrouw belt een neefje op en vraagt hem een koffertje naar het station te brengen met de hoogst noodzakelijke benodigdheden. De rest kan worden nagestuurd. Terwijl zij reeds in de trein zit komt de jon geman. Er ontwikkelt zich een kort gesprek, dat lang genoeg is, om de trein zonder haar te laten vertrek ken, en het gevolg hiervan is een vertraging, van enkele uren. Nu ligt het zwaartepunt niet op de vertra ging, maar op het gevaar nog twee uur met de geliefde to moeten spre ken. Zij voelt zich niet sterk en had het liefst ineens weg geweest. Hij vecht voor haar en tracht met alle mogelijke redeneringen haar ver trek te verhinderen. Op een "werkelijk meesterlijke wij ze heeft De Sica dit gegeven ver filmd. Het plichtsbesef van de vrouw en het begrip van de jongeman hier voor heeft hij.weten te koppelen met het grote verlangen in deze mensen om bij elkaar te blijven. Met opna- men, die nergens het melodramati sche raken, wordt in deze film dui delijk gemaakt, welke gedachten en 'gevoelens er in de man en de vrouw omgaan. Het station vormt een sug gestieve achtergrond voor de ge schiedenis. Met groot gevoel voor het detail wordt de gehele sfeer ge tekend en allerlei kostelijke typen onderbreken telkens de spanning zonder dat men o\er „gezocht" kan spreken. Het ist een boeiende film, die. juist in haar eenvoud de grootste overtui gingskracht vindt. Voor volwasse nen. Rex heeft de film „Scaramouche" van Trianon overgenomen. Het ro mantische verhaal zal ook daar vele bezoekers trekken. Toegang boven 14 jaar. Trianon „Staatsvijand No. 1" wekt gedachten associaties op aan oorlogsfilms en zo. maar dat is deze geestige Franse film allerminst. Zij is een goedmoedige spotternij met Amerika en het Amerikanisme en is gebaseerd op de gedachte, hoe een Fransman de Amerikaan ziet. Men weet, hoe de Amerikanen de Hollan ders zien, n.l. als lieden op klompen in een land vol tulpen en molens op de achtergrond. In die geest ziet de Fransman de Amerikanen als een gróte troep gang sters, die in wolkenkrabbers wonen do hele dag met gierende auto's rij den, overvallen plegen met ritsen machinegeweren en tenslotte worden ingerekend. De doorsnee Amerikaan is hier Fernandel, met breed gerande hoed Wat lezers schrijven Nieuwveen, 24 Februari. „PLANT UW BOOM"! „Plant uw boom op Schouwen en Duiveland" is thans de leuze. Men zie de kwistig aangeplakte affiches van de betreffende Propaganda-com- missie. Inderdaad, met die leuze kunnen wij van harte instemmen. Aan. de herbeplanting van Schouwen ep Duiveland, welk eiland in Februari 1953 zo zwaar getroffen werd door de vloedgolf, zal ieder die het wel meent met zijn evenmens, met de schoonheid van stad, dorp en land schap, zeker willen medewerken door een geldelijk offertje te bren gen. Maar hoe staat het met de beplan tingen in onze eigen omgeving? Zeggen wij te veel met: „meer dan treurig". Laat ons eens even zien. Boomloos is de weg vanaf het ein de van de W. P. Speelmanweg in Nieuwveen tot aan Nieuwkoop; Boomloos de weg vanaf café 't Haasje aan de Viersprong, naar Korteraar; Boomloos de weg van genoemde Viex-sprong naaa Zevenhoven; Boomloos de weg van Zevenhoven raar ,.do Kous"; Boomloos is dc weg van het Nieuwveense Blokland naar Vrou wenakker; Boomloos is de weg van Vrouwen akker naar Uithoorn; Vrijwel boomloos is het Jaagpad van VrouwenaJ<ker naar het Tolhuis gemeente Leimuiden; Boomloos is de Generaal van Mar- leweg; Boomloos is de weg vanaf Pulmot naar Leimuiden; Boomloos zijn het bouwland, het weiland, het tuinland; Boomloos zijn nog vele erven van boer en burger. Wordt het feitelijk niet hoog tijd, dat er ook voor onze eigen omge ving (alvast) een Propagandacom- missie komt met de leuze: „Versier Uw erven, uw wegen en land, met boom en plant". Maar neen: liever maar geen com missie erbij; die zijn er al genoeg; te veel! Laat ieder liever voor zich zelf eens zien, wat hij of zij doen kan ter verhoging van de schoonheid van zijn of haar erf; zijn of haar land; zijn of haar wegen; zijn of haar omgeving. Plant uw boom: dit voorjaar nog. J. J. R. VLASVELD - Doezastraat - Tel. 22825 (Advertentie). Marktberichten KATWIJK AAN DEN RUN, 26 Febr. Groente. Waspeen I 10 32.—, Waspeen II 6—23.—. Prei f 6 9.Breekpeen I 7.5010.50, Breekpeen II f 2.903.20, Rode kool ƒ7—11.40, Gele kool 18— 26.— Groene kool f 719.Boerenkool I ƒ12—22.—Spruiten I 29—52.— Spruiten II 2224.Kroten 6— 6.50, Uien ƒ2.50—8.10, Witlof I ƒ46 —51.—, Witlof II ƒ30—45.—Knol- selderie i 430. R'VEEN, 26 Febr. Bloemen. Rose Copland 0.63,0.91, Krelage 0.69,0.88, v. d. Eerden 0.951.15, Whi te Sail 0.67—0.95, E. Eddy 0.85 0.85— 1.10, Zenober 0.650.90, Pink Gem 0.80—0.95, W. Copland 0.66—0.85, Al bino 0.90—1.20, Cordel Huil 1.10— en uilembril. Die bril speelt hier een; 1.25, Prunus 1.—1.15, Crown Impe- grote rol, want als hij hem verliest - - - zit hij zo midden tussen de gangsters en wordt zelfs als hun „baas" aange zien, zodat hij in no time tot „staats vijand no. 1" wordt gepromoveerd. Het is allemaal erg dwaas, maar de Fransen weten hoe zij iemand op de hak moeten nemen zonder hem te kwetsen en daarom zullep zelfs Amerikanen hartelijk lachen om de carricatuur, welke Fernandel hun voorzet. Het grappige geval is toe gankelijk voor alle leeftijden. rial 0.660.88, Golden Harvest 1— 1.20, W. Pitt 0.90—1.05, Namen 1.05 1.10, Pink Gem 0.901.Picca dilly 11.10, Her Grace 0.900.95, Weber 0.80—0.84, Parkiettulpen 1.10 1.65, Camp fire 1.1.05, Dubbele tulpen 0.60—1,—, Eearly 0.450.65, Helios 0.46—0.57, Actea 0.50—0.56. Carlton 0.540.62. Irissen 1.801.90, Freesia's 0.550.95, Anemonen 0.80 1,BI. Druifjes 0 18—.0.32, Kastanje takken 0.190.31, Wilg. Katjes 0.16 0.26.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3