S)e CeidaeSotvfcct/nf Westduitse Grondwet maakt dienstplicht thans mogelijk Adenauer haalde z'n twee-derden- meerderheid Gaat Mc, Carty aan de ketting? Scelba krijgt vertrouwen Senaat van Nieuwe opstand in Egypte De toestand van de Paus Vaarwel Spitfires Dit jaar zullen Amerikaanse luchtbases in ons land worden gevestigd Uncle Sam belooft vijf Nederlandse divisies van uitrusting te voorzien Minder wind Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERUAG 27 FEBRUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13130 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20836, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1951 t 0.50 p. w„ f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco v. p. f 6.80. - Adv.: 15 et p.mm. Telefoontjes f 1-5° GISTING IN MIDDEN-OOSTEN L eens aan 't overkoken. Dat moet eens om de paar jaar gebeuren, an ders voelt men zich daar niet lekker. Egypte, Perzië, Syrië, Transjordanië, heel dit samenstel van heetgebaker de staten met hevig gesticulerende politici, heeft de laatste jaren heel wat burengerucht gemaakt. Namen als Faroek en Mossadeq zijn vol doende om levensgrote drama's in de herinnering terug te roepen. En deze week zijn daar in dat politieke wespennest op de grens van drie we relddelen opnieuw twee presidenten aan de kant gezet, nl. Naguib, de sterke man van Egypte, en Sjisjakli, de president van Syrië. De val van Naguib kwam voor de hele wereld de Egyptenaren in cluis als een donderslag bij hel dere hemel, n.l. volkomen onver wacht. Toen de eerste berich- 0 ten binnenkwamen, wist men danook niet, wat daarvan te denken, maar allengs klaarde de si tuatie wat op. Het is thans wel duidelijk gewor den, dat Naguib toch niet die sterke man was, waarvoor de buitenwereld hem hield. Hij was geenzins de „va- Vergeefse oppositie der sociaal-democraten De Westduitse Bondsdag heeft Vrijdag met 344 tegen 144 stemmen negen meer dan de vereiste twee derden meerderheid de wijzigingen van de Grondwet goedgekeurd, die de invoering van een dienstplicht mo gelijk moeten maken. Door deze wijziging is de grootste hinderpaal op de weg naar West- Duitslands deelneming aan een Europees leger weggenomen. De wijziging moet thans nog door de Bondsraad, in behandeling worden genomen, maar goedkeuring staat wel vast. Dr. Adenauer had alle afge vaardigden, waar zij zich ook ter wereld bevonden, teruggeroepen om zich de meerderheid te verzekeren. De regeringsfracties stemden in gesloten front voor, de socialisten zonder uitzondering tegen. De grondwetswijziging doorkruist de gerechtelijke procedure over de verdragen, die nu reeds sedert ander half jaeur bij het staatsgerechtshof in Karlsruhe loopt. Het gerecht is al die tijd bezig geweest met de toetsing Het waren veeleer de jonge heethoof den zoals kolonel Nasser (destijds he lemaal 34 jaar oud) en consorten, die de revolutie ontketenden, welke Fa- roek zijn troon gekost heeft. Maar hoe heethoofdig zij ook waren, zij waren toch verstandig genoeg om in te zien, dat zij meer bereiken zouden als zij zich zelf op de achtergrond hielden en een man als generaal Na guib, met meer ervaring en meer ge zag, naar voren schoven. Deze liet zich dat aanleunen en probeerde in tussen alle macht op zich te vereni gen. Maar de revolutionnaire raad, het lichaam, dat achter de schermen aan de touwtjes trok, hield hem aan het lijntje en toen Naguib tenslotte het veto-recht verlangde op alle be sluiten van de raad, vond men het welletjes en liquideerde het staats hoofd voordat dit staatshoofd gele genheid had hen te liquideren. En zo is thans de revolutionnaire raad collectief de baas in Egypte. Ko lonel Nasser is premier en de functie van president blijft voorlopig va cant „totdat normale tijden zijn te ruggekeerd," d.w.z. totdat de revo lutie haar voornaamste doel, het uit drijven der imperialisten (de En gelsen) heeft verwezenlijkt. Dat voorspelt niet veel goeds. Ten zij de soep ook nu weer niet zo heet gegeten wordt als zij wordt opge daan. •TERWIJL NAGUIBS BEWIND het anderhalf jaar heeft uitgehou den, heeft het regiem van Syrië's president drie jaar geduurd. Ook hij, president Sjisjakli, is door een staatsgreep aan de macht gekomen en door een staatsgreep weer ten val gebracht. Waarschijnlijk speelt de olie en de politiek der Arabische landen een belangrijke rol in deze beide staatsgrepen. Dat de olie en de Anglo-Amerikaanse oliebelangen in deze streken heel wat te vertellen hebben, laat^zich gemakkelijk begrij pen als men weet, dat er aan alle kanten pijpleidingen liggen, welke dit kostbare goedje naar de olieha vens doen vloeien. Deze voorname lijk Engelse belangen zijn derhalve gebaat bij elk streven naar eenheid in deze gewesten, waardoor hun olie leidingen minder gevaar lopen, en naar een bewind over dat eenheids- gebied, dat pro-Brits is. Vandaar dat zij het streven van die Arabische landen stimuleren, welke 'één groot Arabisch rijk voorstaan, waarvan Syrië deel zou moeten uitmaken. Op het ogenblik is Syrië een republiek, welke tot de invloedssfeer en later door een derde deel der le den van de Bondsdag was gevraagd. De regeringspartijen hadden zich daarbij steeds op het standpunt ge steld, dat een aanpassing der Grond wet niet nodig was, aangezien elke staat van nature het recht van zelf verdediging zou hebben. Eêrst nadat de regeringscoalitie bij de laatste ver kiezing haar meerderheid tot twee breid, heeft zij de aanpassing der Grondwet aan de in de verdragen op genomen militaire verplichtingen wenselijk geacht. Zij heeft daarbij echter staande gehouden, dat het naar haar mening niet om een grond wetswijziging zou gaan, doch om een aanvulling, die wenselijk was om mogelijke twijfel te voorkomen. De socialisten hebben in hun felle aanvallen op de voorstellen voorna melijk juridische argumenten in het geding gebracht. Er werd namelijk een artikel aan de grondwet toegevoegd, dat zegt dat de gesloten verdragen niet met de Grondwet in strijd zijn. Deze beslis sing kwam volgens de socialistische theorie niet toe aan het parlement zelf, doch aan het staatsgerechtshof. dat met het toezicht op de naleving der Grondwet belast is. E.V.G.-VERDRAG IN BELGISCHE SENAAT. De Belgische senaat zal Dinsdag het debat beginnen over de bekrach tiging van het E.V.G.-verdrag. De senaatscommissie voor buiten landse zaken en defensie beveelt on voorwaardelijke ratificatie van het verdrag aan. De Kamer van Volksvertegenwoor digers heeft het verdrag in November al geratificeerd. Drie prinsesjes in de sneeuw De wind draait Het ziet er naar uit, dat de Ameri kaanse senator McCarthy, die bekend derden van de Bondsdag had uitge- is om zijn jacht op communisten, de een nieuwe president. De mannetjes, die zich dan belasten met de uitvoe ring van de „volkswil", zijn gewoon lijk de militairen, die dan ook eens wat omhanden hebben en in zo'n in wendig oorlogje een kolfje naar hun hand vinden. Maar zij zijn niet de enigen, want ook de Droezen, een strijdvaardige Bedoeienenstam, be moeien zich gaarne met de politieke strijd. Nog pas een paar dagen gele den heeft de thans verslagen presi dent een rebelse Droezenleider een nederlaag toegebracht en verschillen de van diens mannetjes gearresteerd. Zjj zijn nu weer vrijgelaten. De situatie is in elk geval tame lijk verward daar in het Midden- Oosten en men kan nooit weten, tot welke consequenties zulke inwendi ge revoltes aanleiding geven. Voor van lopig schijnt de vex-wijdering van Frankrijk behoort. Men begrijpt dusi Sjisjakli, die anti-Brits was door een wel, dat er diverse stromingen zijn, I nieuwe pro-Britse president in het Nu ook van de Kamer? De Italiaanse Senaat heeft Vrijdag met 123 tegen 110 stemmen, bij twee onthoudingen zijn vertrouwen uitge sproken in de regering van Soelba, die 18 dagen geleden werd gevormd. Door deze uitslag is het vrijwel ze ker, dat het kabinet over tien dagen ook de steun van de Kamer zal krij gen. Men verwacht, dat de regering hierdoor een adempauze krijgt tot omstreeks Pasen, wanneer zij haar eerste omstreden wetsvoorstellen zal indienen. Het kabinet, het vierde sinds de algemene verkiezingen van Juni van het vorige jaar, bestaat uit christen- welke verschillende richtingen uit willen en nogal eens tegen elkander opbotsen. En iedere botsing gaat ge paard met een nieuwe staatsgreep en voordeel van Engeland te zijn, wat weer een tegenwicht vormt' tegen de tendenz, welke zich in Egypte open baart. Amerikaanse mijnenveger voor Nederland democraten, sociaal-democraten en liberalen, terwijl de kleine republi keinse partij haar steun heeft toege zegd. Vrijdagavond spraken de commu nisten, linkse socialisten, nieuwe fas cisten en koningsgezinden zich tegen Scelba uit. Deze, een uitgesproken tegenstander van zowel de commu nisten als de nieuwe fascisten, ver klaarde aan het eind van het debat: „Door middel van Europese eenwor ding willen wij alle nationalistische kiemen uitroeien". Naguib verdwijnt geruisloos Nergens in Egypte heeft het aftre den van generaal Naguib tot dusverre geleid tot ongeregeldheden In de pers wordt weinig over de ex-president In Cairo doen vele geruchten de ronde over de toekomst van Naguib. O.m. wordt geopperd, dat hij wellicht „om gezondheidsredenen" binnenkort naar Luxor of een andere plaats in Opper-Egypte zal vertrekken. In tegenstelling tot de rust in Egypte is er in Khartoem, de hoofd stad van de Soedan, wel betoogd te gen het aan de kant zetten van Na guib. Voor de hoofdmoskee verza melde zich een menigte, die leuzen riep als „Geen unie (van Soedan met Egypte) zonder Naguib". Later ging de menigte ordelijk uiteen. wind. enigszins tegen begint te krij gen. De politieke commissie van de republikeinse senaatsfractie heeft or der gegeven, om te bestuderen, of de regels, volgens welke onderzoekingen als geleid door McCarthy plaats vin den, veranderd kunnen worden. Daags tevoren had de minister voor het leger, Stevens, met volledige in stemming van president Eisenhower, op een persconferentie bekend ge maakt, dat hy nimmer zou toestem men in het beschimpen van personeel van het leger, onder welke omstan digheden ook en door welke commis sie ook. Volgens hem had zich zo'n geval voorgedaan in de commissie van onderzoek van McCarthy. Dit ge val had aanleiding gegeven tot een scherp conflict tussen minister Ste vens en senator McCarthy, waarin 't aanvankelijk scheen, dat laatstge noemde een belangrijke prestige-zege zou behalen. Senator Ferguson heeft nu op dracht gekregen, om de bestaande procedure onder de loupe te nemen. Dit betreft vooral het oproepen van getuigen, hun rechten en de samen stelling der commissies van onder zoek. Ferguson zal de voorzitters van alle Senaatscommissies bijeenroepen en alle commissiereglementen opvra gen. Of de zaak zal worden voorge legd aan de voltallige Senaat, zal later worden beslist. Laatste Berichten Veertig cavalerie-officieren van de Abbassia-kazerne te Cairo zijn Za terdagmorgen vroeg tegen het nieu we regiem van kolonel Abdel Nas ser in opstand gakomen. Zij werden aangevoerd door majoor Khalem Mohieddin, een lid van het revolu tionnaire opperbevel en broer van de minister van binnenlandse zaken. In het Gausdahl-hotel in de Noorse bergen ten Nuordcn van Oslo bren gen op hel ogenblik drie meiskes een heerlijke wintervacantie door, ver van het werk, dat hen straks thuis, in Kopenhagen, weer wacht. De kin deren, die hier in de Noorse sneeuw ronddartelen, dat het een aard heeft, zijn de drie Deense prinsesjes, de dochtertjes van Koning Frederik van Denemarken en van Koningin Ingrid, die binnenkort zoals bekend, een be zoek aan ons land zullen brengen. Van links naar rechts: AmnTlUarie (7 jaar), Prinses Margrcthc.de Deen se troonopvolgster (13 jaar), en Prinses Benedikte (9 jaar). De Paus heeft opnieuw een „vrij rustige nacht" doorgebracht en zijn toestand is „ongeveer hetzelfde" als Donderdag, aldus Vaticaanse bron nen. Voor het eerst sinds een week heeft de Heilige Vader weer langs natuurlijke weg een weinig vloeibaar voedsel kunnen innemen. In de vijfhonderd kerken van Ro me zal een plechtig triduum worden gehouden voor het herstel van de Paus, dat Zaterdag zal beginnen en Dinsdag, op de verjaardag van de Paus en de dag waarop hij precies 15 jaar geleden het pontificaat aan vaardde, zal eindigen. Het triduum is verzocht door Clemente kardinaal Micara, de pauselijke vicaris voor de stad Rome. De vliegtuigen van het type Spit fire van de Britse luchtmacht zijn officieel buiten dienst gesteld. Het laatste squadron Spitfires, een ver kenningseenheid in het Verre Oos ten, is nu vervangen door Meteoor straaljagers. De Spitfire is het vliegtuig, dat in 1940 het voornaamste Britse verde digingswapen uitmaakte en dat in dat jaar de luchtslag om Engeland won. MINISTER STAF VERKLAART: In de haven van New Orleans (V.S.) stappen manschappen van de Ne derlandse Koninklijke Marine aan boord van de zevende mijnenveger, Hr. Ms. „Ger. Brummen", kort voordat deze daar aan de Nederlandse Regering zou worden overgedragen. Aan boord van het schip werd de overdracht met enige plechtigheid luister bijgezet. Aan de vooravond van zijn vertrek naar Nederland heeft minister Staf tc New York verklaard, dat het thans zeker is dat dit jaar een eskadrille j Amerikaanse straalvliegtuigen in Nederland wordt gestationneerd. Ten aanzien van het leger zei de bewindsman, dat het thans na zijn be- zoek aan de Verenigde Staten aan geen twijfel meer onderhevig is, dat I Amerika het Nederlandse aanbod.van vijf divisies heeft aanvaard en op zich 1 heeft genomen deze te voorzien van de benodigde uitrusting en een deel van de munitie alsmede van artillerie-waarnemingsvliegtuigen. Een be- langrijke hoeveelheid luchtdoelartillerie is bij de uitrusting te verwachten. Over het gebruik van raketten bij de luchtverdediging zullen nog nadere besprekingen worden gevoerd. voor zijn rekening nemen. Minister Staf verklaarde, dat onze luchtmacht niet verder zal worden uitgebreid. Het wordt belangrijker geacht een kleiner luchtmacht te heb ben van goede kwaliteit dan een grote luchtmacht die niet „up to date" is. Een belangrijk punt van de be sprekingen van minister Staf over het luchtwapen was geconcentreerd op het grote probleem van de te kie zen nacht jager. De minister zeide aan te nemen dat besloten zal worden tot het plaat sen van een gemeenschappelijk Ne derlands-Amerikaanse order voor een uitrst modern toestel, dat aan alle laatste eisen voldoet. Ten aanzien van de marine zeide minister Staf, dat zijn besprekingen Radar-verdediging Een belangrijk resultaat van Stafs besprekingen is, dat Nederland thans in versneld tempo radarapparatuur zal ontvangen, teneinde zo snel moge lijk onze waarschuwingsdienst op peil te brengen. Geen grotere luchtmacht.' Ten aanzien van de luchtmacht is besloten, dat gedurende een periode van twee jaar (gerekend vanaf he den) Amerika zal doorgaan Neder landse piloten op te leiden. Na die periode, wanneer de bouw van de vliegvelden en de luchtmacht aanzienlijk gevorderd zal zijn, kan Nederland de opleiding zelf geheel over dit wapen aanzienlijk eenvou diger waren dan die over het leger, omdat men nu eenmaal, gezien de uitstekende reputatie van de Neder landse marine, tot in elk detail over de samenstelling en opbouw daarvan in de Verenigde Staten op de hoog te is. Zowel van Nederlandse als Amerikaanse zijde is de nadruk ge legd op het belang van de voorzie ning van Nederland met mijnenve gers om in tijden van nood de routes van convooien en de havens open te houden. „Je staat beschaamd". Resumerende zeide de minister het als een belangrijke uitkomst te be schouwen thans volledige zekerheid te hebben dat onze vijf divisies zullen worden uitgerust. „Het zou geen zin gehad hebben dit aantal divisies op te bouwen en daarvoor belangrijke sommen uit te trekken, wanneer geen zekerheid was verkregen over de aanvoer van materiaal". De minister zeide, dat zijn ervarin gen in Amerika hem waardevolle slof hebben opgeleverd voor zijn defensie nota en voor het beantwoorden van vragen in de Kamer. Hij besloot met te zeggen: „De aandacht, die de Ame rikanen aan ons land schenken doet je vaak beschaamd staan. Zonder twyfel is deze goeddeels te danken aan de grote goodwill die Nederland in de Ver. Naties geniet". HOE wordt het weer? Zaterdagavond Opgem. te (Geldig tot Zondagavond. 10 uur). MINDER WIND Buien, afgewisseld door op klaringen. Overwegend matige wind uit Westelijke richtingen. Vannacht temperatuur om het j vriespunt, morgen overdag de zelfde of iets lagere tempera turen. 23 Febr.: zon op 7.30 en onder 18.16. maan op 4.58 en onder 12.23 uur. 1 Maart: zon op 7.28 en onder 18.18 uur; maan op 5.35 en onder 13.39 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch- tend 7.00 uur luiden: weer temp. OSLO sneeuw 4 STOCKHOLM geheel bew. 4 KOPENHAGEN regen 1 LONDEN regenbui 3 AMSTERDAM regenbui 2 BRUSSEL geheel bew. 4 PARIJS half bew. 5 BORDEAUX regenbui 9 GRENOBLE geheel bew. 9 NICE onbew. 12 BERLIJN nevel 2 MUNCHEN sneeuwbui 1 ZURICH regen 4 GENEVE regenbui 4 LOCARNO onbew. 3 WENEN nevel 1 INNSBRUCK regen 0 ROME geheel bew. 18 Het K.N.M.I. deelt mede: De harde wind en hevige buien van gisteren werden veroorzaakt door een depressie, waarvan het cen trum zich vanmorgen op de Noord zee ten Noorden van ons land be vond. De buien gingen-op sommige plaat sen met hagel, natte sneeuw en on weer gepaard. Vannacht passeerde druk ons land, zodat overal flinke opklaringen voorkwamen. Tegelij kertijd ontstond echter bij de Ierse Zee een nieuwe randstoring, die in de nanacht de bewolking weer deed toenemen en in de vroege ochtend al weer buien veroorzaakte. Geduren de het weekeinde zal het depressie- gebied nog dicht bij ons land blijven zodat ook morgen nog enkele buien verwacht moeten worden. Daarnaast zuil enechter ook opklaringen voor komen. De temperatuur zal wellicht iets lager worden, maar er zal tevens minder wind zijn. Korreltje Alles wat men teveel zegt is sma keloos.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1