Inhalen van wielrijders en plotseling oversteken fataal Konijnenpest doodgevroren Nieuwer-Amstels huisvrouwen veroordelen de melksanering Kinderbijslag kl. zelfstandigen Blauwtje deed arbeider naar verzetje verlangen ZATERDAG 27 FEBRUARI 1954 DE LE1DSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA I Aard der verkeersongelukken Bromfietsslachtoffers verdubbeld In de onlangs verschenen statistiek van de verkeersongevallen over 1951, samengeteld door het centraal bu reau voor de statistiek, zijn naast de gebruikelijke cijferreeksen opgeno men de resultaten van een speciaal onderzoek naar de aard der verkeers ongevallen met dodelijke afloop. In deze analyse, welke aansluit bij een soortgelijk onderzoek over 1950, is getracht te komen tot een nauw keuriger waarnemen van het onge- valsgebguren, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van eco nomische zaken mede. In totaal werden bij verkeersonge vallen in 1951: 1.134 (1950: 1.021) per sonen gedood. Het grootst was het aantal slachtoffers onder de voetgan gers, n.L 376 (1950: 356). Hieronder bevonden zich 122 (1950: 134) kin deren jonger dan 6 jaar en 91 (1950: 80) personen van 65 jaar en ouder. Kwetsbaarheid groter. Houdt men rekening met de leef tijdsopbouw der Nederlandse bevol king, dan blijkt de kwetsbaarheid van deze groepen nog duidelijker. Per 100.000 inwoners werden van de 65 jaar en ouderen over de jaren 1950 en 1951 n.l. gemiddeld ca. 11 perso nen per jaar gedood, van de kinderen beheden de 6 jaar ca. 9 en van de minst getroffen groep, die van 15 49 jaar, ca. 1. Op de vraag, op welke wijze deze voetgangers bij een ongeval werden getroffen, tracht de statistiek even eens een antwoord te geven. Een greep uit het omvangrijke cijferma teriaal laat dan zien, dat in 1951 55 voetgangers gedood werden, doordat zij plotseling van achter een vervoer middel of een ander voorwerp de rij weg overstaken, 20 in hoofdzaak jeugdige personen werden het slachtoffer van het klimmen Op, of zich vasthouden aan vervoermidde len, 21 personen werden aangereden door achteruitrijdende auto's, terwijl verder ojn. 26 personen, die op de rijweg liepen (vrijwel allen aan de rechterzijde en bij duisternis) door passerende vervoermiddelen werden overreden. Meest vrachtauto's. Onder de wielrijders vielen in 1951 348 (1950: 332) slachtoffers, waaron der 89 (1950: 75) personen van 65 jaar en ouder. Een raming leert, dat het gemiddeld aantal doden voor laatstgenoemde categorie meer dan tien maal zo groot was als voor de minst kwetsbare groep, die van 25 49 jaar. Van het totaal aantal slacht offers onder de wielrijders (348) overleden er 293 na aanrijding door motorrijtuigen, waarvan 88 bij krui send, 124 bij inhalend en 81 bij te gemoetkomend verkeer. Het meest catasrofaal blijkt dus het inhalend verkeer te zijn. Vastgesteld werd, dat hierbij de vrachtauto het meest was betrokken, bij het kruisend verkeer daarentegen de personenauto. Wat de oudere personen betreft wordt de aandacht gevestigd op het minder snel overzien van de ver keerssituatie, het minder direct rea geren en het minder juist taxeren van afstand en snelheid van de na derende auto's; voor de jongere wiel rijders op het feit, dat dezen door hun grotere snelheid en als gevolg De koude heeft behalve aan de sportliefhebbers Nederland weinig voordeel gebracht, maar de konijnen- bezitters hebben toch een voorlopig cadeautje van de vorst gekregen. Het is gebleken, dat de koude al de zieke konijnen, die besmet waren met de beruchte „konijnenpest" heeft ge dood, zodat deze epidemie, die rond Augustus zoveel stof in Nederland deed opwaaien, ogenschijnlijk de kop ingedrukt is. Men moet echter nog afwachten, hoe de toestand zich zal ontwikkelen, wanneer de temperatuur weer zal stijgen. daarvan veelvuldiger passeren van andere wielrijders meèr van de rechterzijde van hun rijbaan afwij ken. Toename bromverkeer. Het aantal overleden slachtoffers onder de bromfietsers verdubbelde van 1950 op 1951 (resp. 37 en 74). Bij het beoordelen van deze cijfers dient men echter rekening te houden met de sterke stijging van het aantal bromfietsers. Het meest fataal (dit in tegenstel ling tot de wielrijders) blijkt hier het kruisend verkeer te zijn. Onder de motorrijders vielen in 1951 154 slachtoffers (1950: 113), waarvan er 68 gedood werden na aan rijdingen met rijdende motorrijtuigen. Groter was dus het aantal overlede nen bij de overige ongevallen. Opmerkelijk zijn eveneens de cij fers voor de slachtoffers onder de bestuurders en inzittenden van perso nenauto's. Voor 1951 bedroegen deze in totaal 100 (t.w. 50 bestuurders en 50 inzittenden)Hiervan werden er 36 gedood bij botsingen met andere rijdende motorrijtuigen (waaronder 22 bij tegemoetkomend verkeer). Het accent viel dus ook hier op de ove rige omgevallen. Doof dat znorbranden op Uw maag. Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets „verkeerd geval len" is. Rennies blussen dat zuur- branden dadelijk. Een smakelijk mid del, onfeilbaar in zijn werking en.... onopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor één. (Advertentie) DR. A. A. OLIEROOK NEEMT AFSCHEID. Dr. A. A. Olierook, directeur van de Ontv/ikkelingscentrale der K.A.B. zal in verband met zijn benoeming tot pastoor te Bloemendaal, op Maandag 1 Maart afscheid nemen van de Ka tholieke Arbeidersbeweging, haar bonden en instellingen. Hij houdt dartoe op deze dag een receptie in hotel Noord Brabant te Utrecht des middags om 3 uur. ONGELUK MET PISTOOL. In een Haarlemse kazerne is giste ren een twintigjarige vaandrig uit Assen in een been getroffen door een kogel uit een pistool van een collega die 'bezig was het wapen schoon te maken. De gewonde is naar het Ma rinehospitaal te Overveen overge bracht. De vaandrig die het ongeluk ver oorzaakte was zo overstuur dat hij gisteren nog niet kon worden ver hoord. „Alg. Dgbl." Na vier jaar practijk slechts teleurstelling Vier jaren lang pogen mensen-die-het-weten-kunnen reeds de Neder landse huisvrouw te overtuigen, welke onmetelijke voordelen er schuilen in een gesaneerde melkvoorziening. De huisvrouwen waren helemaal niet enthousiast, toen zij van het plan hoorden, maar noodgedwongen moesten zij het 'wel proberen. In een plaats, waar de huisvrouwen nu al 4 jaar van het systeem genie ten, in Nieuwer-Amstel heeft het plaatselijk weekblad een enquête onder zijn lezeressen gehouden en het oordeel van de dames is in een woord vernietigend. Tussen de stapels brieven, die ingestuurd zijn. is er nu niet eentje te vin den van een dame, die er een beetje mild over denkt. Iedereen vindt de melksanering een onding, een dictatuur, een En de dames verklaren hun tegenzin: Zij zijn overgeleverd aan de wil lekeur van de hun door de melksanering toegewezen melkboer. Als deze het leuk vindt om de melk 's morgens om half zeven te brengen,, dan is daar niets tegen te doen, evenmin, wanneer hij het passend acht om de huisvrouw eerst om 2 uur met melk te verrassen. Is de door het systeem aangewezen melkman een tegenstander v^n pap, dan zien de huisvrouwen soms dagenlang met vergeefs verlangen uit naar dit meelproduct en ze kunnen niet dreigen met het verlies van clandizie, want dan komt de sanering in gedrang. „De concurrentie is verdwenen", jammeren de Nieuwer-Amstelse dames „en daar hebben wij maar van te lijden." „Hergeef ons de vrijheid," smeken zij, „dat zal ook voor de melkhandel prettiger zijn, want zij zullen weer de overtuiging terugkrijgen, dat zij hun klanten danken aan eigen inspanning en niet aan een papieren systeem". Hoe duur kost gezin I van 4 pers. per week? j Einde Januari heeft het NIPO weer de vraag over het minimum inkomen gesteld, namelijk: „Welk in komen, dus hoeveel loon of salaris per week, heeft volgens u een gezin van man, vrouw en twee opgroeiende NIEUWE KOSTPRIJS VOOR VARKENVLEES. Het Landbouw-Economisch Insti tuut heeft een nieuwe kostprijs van het varkensvlees vastgesteld. De oude prijs bepaald in September 1950 ging uit van een te lage norm Men werkte alleen met gegevens van de selectiebedrijven. Thans kon gebruik worden gemaakt van een kinderen nodig om net aan rond te groot aantal prakt ij kgegevens. De komen?" oude kostprijs bedroeg 1 gulden 85 per kilo geslacht gewicht, de nieuwe, Het gemiddelde antwoord van alle Zo blijkt uit het dezer dagen uitge- bedragen door mensen uit alle ran- brachte rapport van het LEI, is vast- gen en standen opgegeven bedraagt gesteld op 2 gulden 3 per kilo, een thans zes-en-zestig gulden per week. stijging dus van 18 cent. In tegen- Vorig jaar schommelde dit bedrag stelling met vroeger is thans ook een steeds tussen de 63 en 64 per vergoeding voor bedrijfsleiding in week. I rekening gebracht van 10 cent per Volgens het puibliek zelf zijn de kilo geslacht gewicht, zodat de nieu- kosten van het minimaal nodige nu we kostprijs dus uiteindelijk wordt dus met twee drie gulden per week 2 gulden 13. toegenomen. Dat komt neer op een stijging van ongeveer 4 procent. MINDER ALASTRIM. Weer konden twee alastrim-patiën- ten uit het Gem. Ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage ontslagen worden, zodat er thans nog 12 ver pleegd worden. Ook de komende week zullen er verscheidene patiënten, naar men verwacht, huiswaarts kunnen gaan. In de observatievertrekken vertoe ven nog slechts 2 personen. De 33ste RAI officiéél geopend De Minister van Economische Zaken, Prof. Dr. J. Zijlstra heeft gister middag de 33ste R.A.I.-automobielententoonstelling te Amsterdam geopend. Tijdens de rondgang, vJjij.: (op de rug gezien) Mr. A. de Roos, W. Steinmetz, beiden wethouder van Amsterdam, en Minister Zijlstra. De huidige richtprijs voor varkens vlees bedraagt 2 gulden 20 per kilo. Wanneer nu het nieuwe rapport van het LEI, met als resultaat de nieuwe kostprijs, door de Stichting voor de Landbouw en door de Overheid zou worden aanvaard beide bestude ren het nog en de stijging van de kostprijs zou rechtstreeks worden opgeteld bij de huidige richtprijs, dan zou de nieuwe richtprijs 2 gul den 38 gaan bedragen. Een andere mogelijkheid is, dat men voor het berekenen van de nieuwe richtlijn uitgaat van de integrale kostprijs, vermeerderd met 10 percent oude ondernemerswinst. De nieuwe richt prijs zou dan 2 gulden 34 gaan be dragen. Deskundigen achten dit de meest waarschijnlijke uitkomst. Bij de huidige varkensprijs op de markt zal de thans vastgestelde kost- prijsverhoging practisch geen invloed hebben op de detailprijs van het var kensvlees. De consument zal van een en ander dus weinig of niets merken. Wel is het mogelijk, dat, wanneer de varkensprijs op de markt weer gaat dalen, de „boeren-varkensprijs" minder laag zal komen dan voor heen. (Volkskr.) HOND BLAFTE TEVERGEEFS. In de Loenensestraat te Den Haag is in de afgelopen nacht door inslui ping in een perceel een portefeuille met nietgeldswaardige papieren en een passerdoos ontvreemd. Even later sloop dezelfde inbreker, na een loper gebruikt te hebben, een aangrenzendperceel binnen en de poneerde daar in de gang de voor hem waardeloze buit. Een hond van de bewoners van dit laatste perceel sloeg aan, maar de bewoners lieten hem kalm blaf fen en bleven te bed. Met het ge volg, dat de insluiper hier uit een colbertjasje een portefeuile met 145, drie paar handschoenen en een kostbare vulpenhouder buit maakte. Verlenging noodwet Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlenging vah de noodwet kinderbijslag kleine zelf standigen. Aan de Memorie van Toe lichting van de Staatssecretaris van Sociale Zaken en de minister van Financiën, is het volgende ontleend: Bij de wet van 18 Juni 1953 is de werking van de noodwet kinderbij slag kleine zelfstandigen verlengd tot 1 Juli 1954. Deze verlenging is tot stand gekomen, omdat het uitge sloten was zulks mede wegens het uitblijven van het advies van de Sociaal-Economische Raad om trent het op 9 April 1952 aan deze raad aangeboden voorontwerp van wet dat de definitieve kinderbij slagregeling voor zelfstandigen voor 1 Juli 1954 als wet in het Staats blad zou kunnen verschijnen. De Staatssecretaris heeft reeds zijn spijt er over uitgesproken dat het vo renbedoelde advies van de Sociaal Economische Raad op dat tijdstip nog niet was ontvangen. De bewindslieden zijn van mening, dat ook de leden van de Sociaal Eco nomische Raad er van doordrongen zijn, dat het gevraagde advies zo spoedig mogelijk moet worden uit gebracht, doch daarvan tot nu toe zijn weerhouden door de nauwe sa menhang tussen de vraagstukken van de kinaeibijslagverzekering voor zelfstandigen en de ouderdomsverze- kering. Hoewel thans nog niet met zeker heid kan worden gezegd wanneer meerbedoeld advies tegemoet zal kunnen worden gezien, kan wel als vaststaand worden aangenomen, dat het uitgesloten is, dat nog 1 Juli 1954 een wettelijke regelinge behelzende een definitieve regeling van de kin derbijslag voor zelfstandigen in wer king zal kunnen treden. De behandeling van het desbetref fende wetsontwerp in de Staten-Ge- neraal, alsook de uitvaardiging van maatregelen met betrekking tot de uitvoering van de alsdan tot stand gekomen wettelijke regeling zullen nog enige tijd vergen. Het is dan ook noodzakelijk de werking van de nood wet kinderbijslag kleine zelfstandi gen opnieuw met een jaar te verlen gen. MONTEUR T.AO r.invoND NAAST, BROMFIETS. Vrij dagmorgen" zag een politieman op de Voordorpsedijk bij de halte- plaats van de N.B.M. te Utrecht een man op de grond liggen. Het bleek de 26-jarige monteur L. A. van de P.U.E.M., wonende te Breukelen. Hij lag bewusteloos naast zijn i bromfiets. Bij onderzoek bleek, dat i hij een schedelbasisfractuur had op- opgelopen. Het slachtoffer is naar het Utrechts ziekenhuis overgebracht. Het vermoeden bestaat, dat hij is aangereden door een auto, waarvan de bestuurder de aanrijding óf niet heeft bemerkt, f is doorgereden. BOERDERIJEN IN NOORD-OOST- POLDER. Er waren 3400 sollicitanten voor boerderijen in de Noordoostpolder. Daarvan hebben 141 nu een boerde rij toegewezen gekregen. .Uit de her- verkavelings en saneringsgebieden in Zeeland komen 34 mensen, die hun bedrijf moeten overdragen aan de herverkavelingscommissie. Velen die door werken van algemeen be lang of door beëindiging vah hun pachttermijn het tot nu toe geëxploi teerde bedrijf moeten verlaten kre gen eveneens een toewijzing. Onder hen bevond zich een aantal dat reeds in de Noordoostpolder woonachtig is. Inspecteur ronselde onderwijzers Toegang tot school ontzegd In de raadsvergadering te Warf- fum heeft de burgemeester meege deeld, dat B. en W. hebben besloten, de inspecteur van het lager onder wijs te Groningen, de heer J. Boer, die getracht heeft leerkrachten aan de school te Warffum te onttrekken, de toegang tot het schoolgebouw te ontzeggen, met uitzondering in ge val van eventuele sollicitaties naar de gemeente Groningen. Wethouder A. J. Venhuizen te Warffum deelde aan het Alg. Dgbl. desgevraagd mede, dat B. en W. van Warffum hiertoe hebben besloten op advies van de eigen districtsinspec teur voor het L.O. te Zuidhorn, on der welke inspectie de openbare la gere school te Warffum ressorteert. Dit is geschied, zo vertelde hij, om dat inspecteur Boer de dorpen af reisde en de leerkrachten animeerde in de stad Groningen te solliciteren, waardoor hij de beste onderwijs krachten trachtte weg te trekken! Naar hij mededeelde, had een onder wijzer aan de openbare lagere school ter plaatse zich aldus laten bewegen te solliciteren naar de stad Gronin gen, een ander had geweigerd. Over deze kwestie waren in de raadsverga dering vragen gesteld, waarop B. en W. overleg pleegden met de eigen inspecteur. Deze was van oordeel, dat aan de gemeentelijke inspecteur van de gemeente Groningen de toe gang tot de scholen kan worden ge weigerd, echter niet in geval een der leerkrachten bij het onderwijs te Groningen zou hebben gesolliciteerd. Het hoofd der school heeft van B. en W. mandaat gekregen overeenkom stig het besluit, waarvan mededeling werd gedaan in de gemeenteraad, te handelen. AFWIKKELING FAILLISSEMENT OUDEWATERSE BANK. Er begint thans enige tekening te komen in de afwikkeling van het fail lissement van de N.V. Oudewaterse Bank. Aan de schuldeisers, die be kend zijn, is n.l, bericht, dat vorde- deringen bij de curatoren moeten worden ingediend vóór 1 April en wel aan het adres: Oudewaterse Bank Markt B 209, Oudewater. De verificatie-vergadering zal wor den gehouden op Donderdag 13 Mei in 'het gerechtsgebouw aan de Noord singel No. 117 te Rotterdam. Zoals bekend, bestaat de voorlopige com missie van crediteuren uit de he ren Vos, Rijswijk (Z.-H.), G. van der Lee, Oudewater en G. Schoonder- v/oerd te Oudewater. BRANDKAST OPENGESNEDEN MET GESTOLEN SNIJBRANDER. Inde nacht van Donderdag op Vrij dag is een inbraak gepleegd in het gebouw van de coöperatieve stoom- zuivelfabriek te Colmschate in de gemeente Diepenveen bij Deventer. Toen de adjunct-directeur der fa briek des morgens in zijn kantoor kwam vond hij daar de brandkast aan de zijkant opengescheurd. Er was uit de kast een bedrag van 3500 gestolen in munt- en bankbil jetten. Bij onderzoek is aan de poli tie gebleken, dat de inbraak vermoe delijk in de nanacht is gepleegd na verbreking van een ruitje in het kantoor. De inbrekers hebben voor het openscheuren van de kast ge bruik gemaakt van een snijbrander, die zij tevoren hadden buitgemaakt door inbraak in een nabij de fabriek gelegen smederij. Erasmus „de Barbaar' Nederland Een ongeveer één meter hoog houten hekbeeld van een zeilschip uit het einde der 16e eeuw, voor stellende Erasmus, zal in April per KLM-toestel van Tokio naar Neder land worden vervoerd om in het Historisch Museum te Rotterdam te worden tentoongesteld tezamen met andere oude afbeeldingen van deze grote Nederlandse Humanist. Het beeld werd ontdekt, nadat het reeds meer dan 3 eeuw in Japan was bewaard, eerst in een Japanse tem pel te Azuma-masa en later in het Keizerlijk Museum te Tokio. Door dat een pater uit Rome het in 1926 op een foto herkende, kon men het uiteindelijk terugvinden en werden een serie belangwekkende bijzon- zerheden bekend. Het bleek, dat dit hekbeeld had gestaan op het schip „De Liefde" dat vroeger „Erasmus" had geheten en dat in 1598 met nog vier andere schepen van Rotterdam naar Japan uitvoer. Na een uiterst moeilijke reis bereikte het schip zwaar gehavend Japan, waar het door de inboorlingen werd ontta keld. Het beeld kreeg toen de naam van „Hollande Ebisu", wat „Hol landse Barbaar" betekent. Hierboven: De „Hollandse Bar baar", beeld van een groot man, met veelbewogen geschiedenis. Vreemde combinatie Een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de rege ring, heeft de officier van justitie ge ëist tegen de 36-jarige landarbeider R. uit Veenendaal, die gisteren voor de Utrechtse Rechtbank terecht stond wegens diefstal met braak, gepleegd te Zeist op 11 October van het vorig jaar. De verdachte had op genoemde dag zijn woonplaats verlaten om zich naar Vleuten te begven, waar hij nog een appeltje te schillen had met zijn vroegere werkgever C. Hij was voor nemens C. een pak slaag toe te die nen. Maar voordien had 'hij nog een afspraakje met een juffrouw te Zeist. Toen deze op het afgesproken uur en plaats niet verscheen, werd hij, toch reeds erg geëmotionneerd door zijn strafexpeditie naar Vleuten, zo balorig, dat hij besloot maar ergens een inbraak te plegen. Met een steen verbrijzelde hij een ruit in een woon huis aan de Boulevard te Zeist en verschafte zich door middel van i openschuiving van een raam toegang tot de woning. Niet de bedoeling. Na zich meester gemaakt te heb ben van een electrisch scheerappa- j raat, een halsketting en een 'horloge,1 vertrok hij doch werd bij het verla ten van het huis door de politie ge arresteerd. Ter zitting van de rechtbank gaf hij de feiten toe en voegde daarbij de hierboven vermelde verklaring van zyn handelwijze. Het had absoluut niet in zijn bedoeling gelegen om te stelen zo zeide hij maar alleen om zich een beetje te verzetten. Uit de rapporten bleek, dat men I hier te doen had met een primitieve, impulsieve psychopaat, die reeds met de justitie in aanraking was geweest en die door de psychiaters sterk ver minderd toerekeningsvatbaar was verklaard. De verdediger refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank en vroeg overigens clementie. Uitspraak volgt 12 Maart a.s. STROP VOOR DE TELEVISIE KIJKERS. Door een brand op de bovenste ver dieping van de Boerentoren te Ant werpen zullen de Nederlandse tele visiekijkers voorlopig niet de pro gramma's van de Vlaamse televisie te zien krijgen die hun tegen half Maart waren toegezegd. En omge keerd zullen ook de Belgische kij kers de Nederlandse televisiepro gramma's moeten missen, die zij sinds enige tijd op hun scherm kon den krijgen. Op de bovenste verdieping van de Boerentoren stonden namelijk de re- laiszenders voor de verbinding tus sen de Nederlandse televisiezender van Lopik en de Vlaamse zender te Brussel. De apparatuur is zwaar be schadigd: De brand brak gisternacht om 3.20 Nederlandse tijd uit. Hij is ontstaan doordat bij het werken met een las apparaat de houten beschutting van de gas- en waterleidingbuizen tus sen de 21ste en 24ste verdieping in brand vloog. Daar men met het oog op het werk de waterreservoirs van het torengebouw had laten leeglo pen, kon men het aanvankelijk klei ne brandje niet blussen. Ook de brandweer had grote moeite om de brand in het gebouw, dat 84 meter hoog is het hoogste van België meester te worden. DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL. Op de terreinen van de Verenigde Hollandse Lucifersfabrieken .te Breda is gistermiddag een boom losgeraakt van een hoog opgeladen vrachtwa gen, waardoor een 23-jarige arbei der, die bij het lossen hielp, op slag werd gedood. Ernstig ongeluk op de Veluwe Vrijdag is er op de weg tussen Harderwijk en Nunspeet een ernstig auto ongeluk gebeurd, dat aan 1 persoon, de Amsterdamse bestuurder van een auto, geladen met melkflessen, het leven kostte. De auto slipte, en kwam geheel omgekeerd op de weg te liggen. De foto geeft een kijkje op de ravage.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 12