Hernieuwde vraag over de maximum-lonen Gunstige ontwikkeling van omzetten in detailhandel l! Federatieve samenwerking tussen het Gilde en de K.A.V. Kermislieden voelen dreigingen van Neerlands geleide economie Het bewijs Handige redenering om slechts voorwaardelijke straf te krijgen is geleverd, dat kan veroorzaken WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT I WEKDE BI.AD - FAGINA 2 Woningbouw in de Eerste Kamer In de Eerste Kamer is gisteren de begroting van Volkshuisvesting en Wederopbouw behandeld. De heer WOUDENBERG (PvdA), was het niet eens met het standpunt, dat particuliere bouw regel en over- heids bouw aanvulling dient te rijn. In de periode 1930—1939 hebben de particuliere bouwers in de drie grote steden 28.000 arbeiderswonin gen gebouwd in plaats van de 40.000 die re procentueel hadden moeten bouwen. „Wij zullen ons tegen de minister keren, zo lang hij niet met ons zegt, dat de woningbouw primair moet zijn." De heer KRAAYVANGER (KVP) betoogde, dat wat te Rotterdam door de particuliere bouwers is tot stand gebracht, nietvoor de arbeiderswo ningen, die te Amsterdam door wo ningbouwverenigingen zijn gebouwd, onderdoet. Spr. kon zich met het be leid van de minister verenigen. Optimistisch De heer DE VOS VAN STEEN- WIJK (VVD) achtte minister Witte te optimistisch als hij verwacht, dat de woningnood omstreeks 1960 wel zal zijn opgeheven. De heer TJALMA (AR) stelde de vraag of de minister al of niet een einde wil maken aan de maximum lonen in het bouwbedrijf. Hij was over het antwoord, dat dezer dagen aan het Tweede Kamer-lid Stapel kamp was gegeven, niet tevreden. „Men moet de wettelijke bepalingen of afschaffen of handhaven", aldus de heer Tjalma, „maar de derde weg, De Leuvehauen"-ramp Herdersjongen is nog steeds niet gevonden Na twee dagen wachten en zoeken neemt men als vaststaand aan, dat de 16-jarige herdersjongen, die vanaf Zondag vermist wordt en het laatst bij een schaapskooi langs de Nieuwe Waterweg is gezien, het slachtoffer is geworden van zijn hulpvaardigheid tijdens de ramp van de „Leuveha- ven". Men vermoedt, dat de jongen op het hulpgeroep van de drenkelingen naar de oever gerend is en toen door de dikke mist misleid te water is ge raakt, waar hij de dood gevonden heeft. Ondanks intensief dreggen heeft de waterpolitie het stoffelijk overschot nog niet kunnen vinden. UTRECHT GEEFT VRIJ OP 5 MEI. Het college van B. en W. van Utrecht heeft besloten het gehele ge- meentepersoneel, voor zover de dienst dit toelaat, en de gemeentescholen, op de middag van de bevrijdingsdag 5 Mei vrijaf te geven. Zoals ge bruikelijk zal het personeel van een beperkt aantal diensten, die niet ge sloten kunnen worden, hiervan wor den uitgezonderd. Aetherkla nken DONDERDAG HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Orgelconc.; 9.25 V. dd huisvr.; 9.30 Waterst.; 9.30 Gram.; 10.50 V.d. kleuters; 11.00 Gevar. pro- gr.; 12.00 Gram.; 12.25 „In 't spion netje"; 12.30 Land- en tuinbouw, meded.; 12.33 Orgelspel; 12.50 „Uit het bedrijfsleven"; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. en gram.; 13.30 Amus. muz.; 14.00 „Rijk en geen geld", hoorsp.; 14.30 Alt en piano; 15.00 V. d. zieken; 15.45 Gram.; 16.00 „Tus sen vier en vijf'; 16.45 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Regeringsuitz.: J. Winkler: „Nederland en de wereld: Nederlands-Deense vriendschap"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Gram; 18.40 Rep. of gram; 18.45 „Bill Sheriff en zijn prairieduivels" hoorsp. met muziek; 19.00 V. d. kleu ters; 19.05 Gesproken brief uit Lon den; 19.10 Gram.; 19.15 Piano a qua- tre mains; 19.45 Voordr.; 20.00 Nws; 20.05 Omroep ork. en solist; 20.55 „Zwarte crêpe de Chine", hoorsp.; 22.25 Lichte muz.; 22.45 Sportact.; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Dansmuz. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO: 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym; 7.30 Gram., 7.45 Morgen gebed en liturg, kal.;; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V d. vrouw; 9.40 Gram.; NCRV: 10.00 Ge wijde muz.; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 V. d. zieken; 11.45 Piano spel; 12.00 Angelus; 12.03 Lunch- conc.; (12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33—12.40 V. d. boeren) 12.55 Zon- ne wijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Sopraan en piano; 13.50 Gram.; NCRV: 14.00 Gram.; 14.15 Surinaamse volksmuz.; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Kamer- muz.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel; 17.00 V.d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voor dracht; 18.00 Gram.; 18.10 Stryksex- tet; 18.35 Raadhuispraat; 18.45 Leger des Heilskwartier; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 V.d. jeugd; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Ge var. progr.; 21.45 Gram.; 21.50 „Ik denk er zo overen U?" 22.00 Amus. muz.; 22.20 „De Protestantse Orgelkunst"; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws en SOS-ber.; £3.1524.00 Gram. die de minister schijnt te willen be wandelen, n.l. met toepassing van de wettelijke bepalingen, is in strijd met de rechtsstaat", Het aantal huwelij ken, dat jaarlijks wordt gesloten, overtreft het getal #der nieuwbouw woningen, constateerde spr. en hij achtte het gewenst, dat de overheid de jeugd stimuleert om bouwvak arbeider te worden. Door een groots plan moet de jeugd een perspectief krijgen en de vrees voor toekomstige werkeloosheid weg genomen. De heer REYERS (CH) verzocht de minister een onderzoek in te stel len naar de grondpolitiek van ver scheidene gemeenten, die z.i. kost prijs-verhogend werkt. In de grote steden bedragen de grondprijzen sa men wel een derde deel van de to tale bouwkosten. De heer NIJKAMP (KVP) zeide, zowel van de particuliere bouw als voor de woningbouwverenigingen 'n J taak te zien. Spr. was van oordeel, dat er hier onnodige tegenstellingen j worden gemaakt. Hij zeide opheffing van de woningnood primair te ach- j ten ten opzichte van de werkgelegen heid. De heer BRANDENBURG (CPN) betoogde, dat de woningnood nooit gelenigd zal kunnen worden indien de regering haar geld misbruikt voor oorlogsdoeleinden. De heer IN 't VELD (PvdA) sprak zijn teleurstelling uit over het feit, dat het probleem van het weer ge zond maken der oude stads- en dorps kernen in ons land onvoldoende aan dacht geniet. Het gaat hier om meer dan krotopruiming. Er liggen hier al lerlei problemen waarbij spr. vooral het verkeersprobleem noemde. Er is een disharmonie ontstaan tussen de kernen en de stadsuitbreiding in de nieuwe wijken. Spr. drong er op aan, dat het probleem, de oude stadskern geschikt te maken voor de moderne eiseri, evenwel met behoud van de historische schoonheid, krachtig zal worden aangepakt. êankoudettde haat Ge hebt kou gevat, ge hoest en een scheurende pijn van J het vele hoesten beklemt Uw borst. Reinig Uw j luchtwegen van het gevaarlijke slijm met AKKERS (Advertentie) Belangrijk besluit De groepen Gilde en K.A.V. van de Katholieke Vrouwenbeweging in het bisdom Haarlem hebben gisteren ieder afzonderlijk haar jaarvergadering gehouden in Haarlem. Op beide agenda's prijkte als belangrijkste punt het voorstel om een federatieve samenwerking tot stand te brengen tussen Gilde en K.A.V. De toestand was namelijk eerst zo, dat de beide groepen ieder met behoud van zelfstandigheid, samenwerkten via een diocesaan toporgaan. Thans zal het zo worden, dat het toporgaan verdwijnt, maar dat de groepen, op zichzelf natuurlijk zelfstandig, in federatief verband gaan verken. Men zal dus steeds contact met elkaar blijven houden om samen te werken op die punten, waar dat wenselijk en noodzakelijk is. De dioce sane besturen zullen daartoe iedere maand een keer samen vergaderen De leden van het toporgaan zullen zitting nemen in een commissie voor het Christus Koning-fonds, dat de zorg heeft voor rustbehoevende moeders In beide vergaderingen werd het voorstel met zeer grote meerderheid van stemmen aangenomen. De leden van het Gilde hielden on- voor het vele werk, dat hij zowel der voorzitterschap van mevrouw B. Kortekaas-den Haan haar jaarver gadering in hotel „De Leeuwerik". De presidente lichtte in haar ope ningswoord de voorgestelde nieuwe bestuursvorm toe en daarna kwam de secretaresse, mevrouw L. Duyn- stee, met haar jaarverslag. Zij me moreerde, dat de katholieke midden standsvereniging conta'ct had gezocht met het Gilde om een gezamenlijke actie te voeren. Het resultaat is geweest, dat beide verenigingen winst aan leden hebben mogen boeken. Het Gilde telt nu_88 afdelingen met een totaal van 16000 leden. De presidente van de meisjesclub „O.A.S.E." in de studentenvereniging „Sanctus Augustinus" te Leiden zocht eveneens contact met het Gil de teneinde te overleggen, op welke wijze bij de meisjesstudenten de be langstelling voor de vrouwenbewe- - - ging bevorderd zou kunnen worden. l/'Qtll/'Af* In gebouw „Sint Bavo" waren de 1 Ul\Lil S\£llli\tl leden van de K.A.V. ter jaarverga dering bijeen onder leiding van de j presidente, mej. C. Stringa. In een zeer uitvoerig en goed ge- WOrdcil QCdddÜ documenteerd jaarverslag kon de se- j cretaresse, mevrouw C. Driessen- voor de K.A.V. als voor het Gilde .heeft verzet, en die dank werd nog eens onderstreept door verschillen de geschenken. Pastoor Leenders sprak op zijn beurt een woord van dank en hij wees er op, hoe belangrijk de samen werking was tussen de diverse groe pen. Hij stelde nog eens nadrukke lijk, dat het werk in federatief ver band, waartoe was besloten, geen wijziging betekende in de structuur van de Katholieke Vrouwenbewe ging, maar alleen een verandering en verbetering van de bestuursvorm. Het Gilde en de K.A.V. hielden 's middags een gezamenlijke bijeen komst in gebouw „Sint Bavo". Het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende het gehele jaar 1953 vergeleken by 1952 vol gens gegevens van het Economisch Instituut voor de Middenstand laat zien, dat in de voedingsmiddelen sector in vrijwel alle branches om- zettoeneming is behaald, hetgeen evenwel, althans ten dele, moet worden toegeschreven aan prijsstij ging en. De vermeerdering bereikte de grootste omvang in het slagers- bedrijf (+8%) en in de detailhan del in melk- en zuivelproducten (+6%). Ook in vele branches in duurza me consumptiegoederen vertoonden de geldomzetten een stijging De toegenomen verkoop van rijwielen met hulpmotor kan als voornaamste oorzaak worden genoemd van de grote omzetstijging in het rywielbe- drijf (+19%). Ook in de detailhan del in sportartikelen (+9%) en in de handel in ijzerwaren en gereed schappen (+12%) mogen de omzet ten in 1953 t.o.v. 1952 tot tevreden heid stemmen. AUeen in de detailhandel m glas, aardewerk, porselein en huishoude lijke artikelen 2%) werd omzet daling genoteerd; in de boekhandel la «en de geldomzetten op hetzelfde niveau. Van de branches in de genotmidde lensector was met name dc omzel;- beweging in het chocolateriebedrijf 4%) teleurstellend. Ook in de ta bakswinkels (—1%) bereikten de omzetten niet het peil van 1952, doch dQ in deze zaken eeboekte omzet- vermindering houdt mede verband met prijsdalingen van een aantal merken sigaretten en van sigaren. In de andere tot deze groep behn rende branches vertoonden de geld omzetten enige stijging. In de overige vermelde branches gaven de geldomzetten in 1953 t.o.v. het voorafgaande jaar een toeneming te zien, welke vooral in het opti- ciensbedrijf (+13%) (o.a. door gro tere verkoop van duurdere montu ren) alsmede bij de dameskappers (+9%) van betekenis was. Parfu merieën stegen 7%. December bevredigend. Over het geheel genomen waren de omzetten in December bevredi gend. De aankopen van het publiek voor de in December vallende feest dagen waren in vele branches van grotere omvang dan die in de over eenkomstige maand van 1952. De voor deze maand gunstige weersom standigheden hebben in tal van branches in December jl. stimule rend gewerkt op de verkopen. In December 1953 werd met name in de detailhandel in textiel (+17%) die in meubelen en aanverwante ar tikelen (+17%) alsmede in de han del in ijzerwaren en gereedschappen (+22%) relatief hogere omzetten genoteerd, evenals voor boeken (+10%) en schoeisel. Van alle overige branches, voor welke gegevens zijn gepubliceerd, was het bakkersbedrijf de enige, waar de December-omzetten in 1953 lager waren (—3%) dan in. 1952 In het rijwielbedrijf lagen dc geldom zetten in December 1952 en 1953 op een zelfde peil. In de andere branl ches liep de stijging uiteen tussen 1 en 10%. Verborgen waarde Toen moeder Kruijmer te Hui zen Maandag een melkfles open maakte, vond zij daarin tot haar verbazing vijf gloednieuwe bank biljetten van honderd gulden. Nu wist zy wel, dat in het vocht voedingsbronnen sluimerden ge lijk aan een stevige biefstuk en een tiental haringen, maar van de consumptiewaarde van baar geld had zij nog nooit gehoord. Toch bleek het geen vergissing want de melkfles ging vergezeld van een heer van de afdeling pu bliciteit van het Zuivelbureau, die haar mededeelde dat op de naam Kruijmer een hoofdprijs gevallen was. De familie kon zich, eerlijkheidshalve, geen prijsvraag herinneren en liet een zwak protest horen, tot bleek dat een inwoonster onder de naam Kruijmer een oplossing in stuurde, omdat zij onder haar eigen naam nog nooit een prijs had kunnen bemachtigen. Alom vreugde, dat spreekt! Bewaar de romantiek Dat ook het kermisbedrijf ernstig gebukt gaat onder de geleide econo mie, bleek gisteren in het Amster damse Krasnapolsky, waar exploi tanten hun eerste landelijk congres bielden. Het winkelsluitingsbesluit, de ver doorgevoerde maatregelen betreffen de dierenbescherming en de kies keurige toepassing van de loterij-wet bezorgen zo bleek tijdens het congres verschillende kermislieden grijze haren. Veeleisend publiek. Daarbij blijkt het publiek ook nog al veeleisend te worden en vlot van Nederlandse specialist verklaart: |Er moet wat Van Dijk uit Leiden, mededelen, dat zgn. lepeltjes-actie 356 nieuwe Dr. R. Korteweg, Nederlands kan kerspecialist van internationale be kendheid, heeft gisteravond op een tien nieuwe afdelingen bracht een ledenwinst van 565, een totaal dus van 921. De K.A.V. telt nu ruim 12000 leden. De secretaresse kon in dankbaar heid gewagen van het goede werk. dat via het Weduwenfonds wordt verricht. Eveneens is er door de K. A.V. veel werk verzet om de slacht offers van de watersnood te helpen. Scheidende G. A. In beide vergaderingen werd af scheid genomen van de geestelijk ad viseur, rector J. A. Leenders, die tot pastoor is benoemd te Hoogwoud. Hem werd bijzondere dank gebracht dam verklaard, dat het dringend tijd wordt, om, in navolging van het bui tenland, ook de openbare mening in Nederland wakker te maken voor het gevaar van zwaar roken en dan Vitamine-sigaretten tegen longkanker ADRES MIDDENSTANDSBONDEN OVER WETSONTWERP ECONO MISCHE MEDEDINGING In een adres over het wetsontwerp op de economische mededinging heeft de Commissie van Overleg van de Middenstandsvakcentralen, waar in samenwerken de Christelijke Mid denstandsbond, de Kon. Nederl. Mid denstandsbond en de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, de Tweede Kamer gewezen op de bij zondere betekenis van het kartelbe- leid voor het middenstandsbedrijfs- leven. De feitelijke verhoudingen in diverse middenstandsbranches zijn oorzaak, dat de bedrijfsregelingen zeer moeizaam tot stand komen en dan nog vaak zeer kwetsbaar zijn. By hetgebruik maken van de uitge breide bevoegdheden, die de Over heid in dit wetsontwerp worden ver leend, zal dan ook de eigen-geaard heid van de middenstandsonderne ming in de overwegingen betrokken moeten worden en met name ten aanzien van de onverbindend-ver- klaringen. Ten aanzien van de z.g. generieke onverbindend-verklaring, welke vol gens het wetsontwerp bij algemene maatregel van bestuur tot stand kan komen, vragen de middenstands- bonden zich af, of deze niet bij de Wet bekrachtigd dienen te worden. De Zwitserse geneesheer Dr. Pierre Steiner heeft een nieuw soort siga retten uitgevonden, waarvan hij ver klaart, dat zij longkanker voorko men. Diepgaande studies in de Ver. Staten en in Groot Britannië beves tigen, dat roken gevaarlijk is en dat de sterfte door longkanker groter is naarmate de mensen meer sigaretten roken. Dr, Steiner behandelde zijn sigaretten met een vitaminenprepa- raat en men zegt, dat zij daardoor onschadelijk voor het menselijk li chaam zijn geworden. Dr. Steiner rookt onbezorgd zijn sigaretje Dronken achter het stuur Tegen de 33-jarige koopman Van Januari jl met een auto over de Hof- der H. uit Rotterdam, die gistermor- dijk te Rotterdam te hebben gereden gen voor de Verkeerskaraer van de terwijl hij onder invloed van sterke Rotterdamse rechtbank terecht heeft drank verkeerde, gestaan heeft de officier van justitie Hij kwam al slingerend op het een gevangenisstraf van een jaar trottoir tërecht. Hierdoor werd de met aftrek van voorarrest en twee fiets van een zekere K. die daar met jaar intrekking van zijn rijbewijs ge- een vriend stond te praten vernield, ëist. Vervolgens reed hij op de rijweg een Hij wordt er van verdacht op 22 fietser Den D. aan, waardoor deze een bekken- en wervelbreuk opliep alsmede een hersenschudding en hoofdwonden. Zonder te stoppen zou verdachte doorgereden zijn. Niets gemerkt. Op de zitting verklaarde hij „er niets van gemerkt te hebben", wel gaf hij toe iets gedronken te hebben. „Het is een bijzonder ernstig feit", meende de president „dat u zich niet i kunt beheersen zoveel borrels te speciaal van sigaretten als oorzaak drinken en dat u dan bovendien nog van longkanker. Zijn betoog was er in een auto gaat zitten". „Het is nog' kunnen zwemmen, want het bestuur op gericht ie artsen van dit gevaar maar de vrafg of het slachtoffer niet van het heeft te doordringen en hen te bewegen voor zijn leven verlamd zal worden". de mensen in Nederland, en vooral In zijn requisitoir merkte de offi- de jongeren, te waarschuwen. I cier van justitie op dat de verdachte, Dr. Korteweg gaf niet aan hoe en toen hij drie en een half uur na het door wie de openbare mening het1 ongeval uit zijn bed werd gehaald, gevaar moest worden bijgebracht, j nog onder invloed van sterke drank maar wel wees hij nadrukkelijk op verkeerde. smaak te veranderen. Als sprekend voorbeeld werd de „overleden" stoomcaroussel genoemd, die voor de oorlog op geen enkele kermis ge mist kon worden en die na de oor log wegens gebrek aan belangstel ling opgeruimd moest worden. Voorts werd nog eens gesproken over het contact kermis—'gemeente en het staangeld, dat de tol van deze verhouding is. Maar dit is geen nieuw probleem, daar worstelt men al mee. zolang de kermis bestaat. Weest niet zakelijk. Een van de sprekers, die niet tot het kermisbedrijf behoort, gaf de kermis-exploitanten de moed om dc moeilijkheden het hoofd te blijven bieden: „Hoe wantrouwend we ook tegenover de wereld staan, de ker mis geloven wij onvoordaardelijk Vecht tegen zakelijkheid en techniek en probeert iets van de romantiek in de kermis te behouden." Bovientje! En terwijl de heren rimpels kregen van al de problemen, waren de da mes naar een andere zaal van „Kras" gevlucht, waar een Amsterdams mo de-magazijn een geheel ander pro bleem aan de orde stelde. Voordat het grote bal begon, dat tot diep in-de nacht duurde, ging men nog eerst over tot het kiezen van een dame de vakgroep heet Bovak en daarom zou de dame „Bo vientje" als naam krijgen die als sympathiek voorbeeld zou kunnen worden gesteld. Men had niet zo heel veel tijd no dig en „tante Marie", die al vele ja ren met zuurkramen op de Neder landse kermissen aanwezig is, zag zich op haar 65ste jaar tgt „miss Bo vientje" uitgeroepen. de recente verklaring van de Britse minister van Gezondheid en op die van de Scandinavische kankerorga nisaties. Allerwegen waarschuwingen Dr. Korteweg gaf een chronologisch overzicht van de publicaties der laat ste jaren. Zo is in Juli 1952 een aan- „Hij is ver over de schreef gegaan", zo meende de officier verdei-, „en het algemeen belang wordt er door in gevaar gebracht." Verdachte heeft op zeer woeste en onverantwoordelijke wijze gereden, al slingerend straat in, straat uit. Schadevergoeding, maar dan tal longkankerspecialisten in Luik Bd'»e„e dwr «fon- bijeen geweest. Het verband tussen 20 wa' het roken van sigaretten en longkan- JHJl sP™ie_n ker werd geconstateerd, maar men had nog niet zo ver willen gaan, dat een waarschuwing de wereld in werd gestuurd. Toen kwam op 25 October 1953 de waarschuwing aan het pu bliek, van de Scandinavische kanker organisaties na een bijeenkomst te Kopenhagen. In December waren het vervolgens de Amerikaanse onder zoekers Wynder, Grahan en Cronin- ger geweest, die bekend maakten een stof in tabaksrook te hebben gevon den, welke kanker had verwekt bij een muis. en ontkenningen De Amerikaanse sigarettenindustrie reageerde hierop met een verklaring, dat zij er van overtuigd was, dat sigaretten niet gevaarlijk waren, maar dat zij een onpartijdig onderzoek zou laten instellen. Vervolgens werd op 22 Januari te Washington het besluit genomen, dat het nationale instituut van gezond heid bij 300.000 oudstrijders uit de eerste wereldoorlog een onderzoek zou laten instellen naar hun rookge woonten en doodsoorzaak. Deze groep leent zich uitstekend voor zulk een onderzoek, omdat van hen als gepen- sionneerden het overlijden dadelijk bekend is. Het resultaat van dit on derzoek zal over twee jaar bekend gemaakt worden. Niet wachten In Februari kwam toen de Britse verklaring. De Britse sigarettenin dustrie achtte het bewijs niet gele verd en stelde 250.000 pond beschik- zodat alleen de fiets werd bescha digd, waren zij ook aangereden". De raadsman van verdachte was ook van mening dat het hier een bijzonder ernstig feit betrof en, zo zei hij, verdachte zal zelf de laatste zijn om het te ontkennen. Verdachte zou het zelfs niet erg vinden als zijn rybewys hem voor altijd ontnomen werd, en hy geen café's meer mocht bezoeken. Hij wil volgens zijn ver dediger het slachtoffer 25 p. week betalen. Op grond van het feit, dat verdachte door een onvoorwaarde lijke straf geen handel kan drijven en dus de twee slachtoffers van het ongeval wat de vergoeding betreft achter het net vissen, vroeg de raads man een grotere voorwaardelijke straf. Uitspraak over veertien dagen, NIEUWE OLIEBORINGEN BIJ DELFT. Bij de boring te Delft van dc Ned. Aardolie Maatschappij is onlangs een kleine hoeveelheid aardolie aange troffen. De productieproeven heb ben een bevredigend verloop en zij z(jn aanleiding, dat in de toekomst in de omgeving van Delft nog en kele boringen zullen worden ver richt. baar voor een verder onderzoek. „Maar", zo vroeg dr. Korteweg zich af, .moeten we nu, na de over tuigende statistieken die we al heb ben, nog wachten op meer?" Hij be antwoordde die vraag ontkennend. Het gevaar is nog groter dan de sta tistieken aangeven. Er móet wat ge beuren". Vrii zwemmen langs Zandvoortse strand De komende zomer zullen de bad gasten van Zandvoort overal vrij van het Strandschap Zandvoort heeft besloten het vrije zwemmen langs het gehele strand van Zandvoort toe te staan. Dit besluit is genomen in overleg van afgevaardigden van het departe ment van Binnenlandse Zaken en Justitie en van de gemeenten Am sterdam, Haarlem en Zandvoort. Deze vrijheid vergt uitgebreide veiligheidsmaatregelen en het be stuur heeft momenteel dit nieuwe probleem in studie. De toestand van de wegen als ge volg van de dooi in Friesland heeft het nodig gemaakt een groot aantal wegen te sluiten vobr het zware ver keer. Er moet rekening mee worden gehouden dat met ingang van van daag vele autobusdientsen zullen uitvallen. DE „WATERMAN" TERUG VAN EMIGRATIE-REIS. Het s.s. „Waterman" is gistermid dag van een emigrantenreis naar Zuid Afrika terug gekeerd aan de kade- van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Het schip had van 's ochtends half negen tot 's middags half twee voor de Nieuwe Waterweg gelegen in afwachting van een loods; het scheepvaartverkeer bij Hoek van Holland was nl. zeer druk. Op de terugreis van Zuid-Afrika bracht de Waterman ruim 200 pas sagiers, voornamelijk toeristen uit Walvisbaai en Kaapstad naar Europa. De Arnhemse „gentleman-in'bre- ker" v. d. P. die veertien dagen ge leden voor de Arnhemse rechtbank heeft terecht gestaan, waarbij hem enkele van een serie van 51 inbraken ten laste waren gelegd, is gisteren conform de eis tot vier jaar gevan genisstraf met aftrek veroordeeld. Niet minder dan 20.000 had ver dachte op zijn strooptochten weten buit te maken. De 41-jarige Arnhemse poulier H. werd wegens het opzettelijk als ge schenk aannemen van een bedrag van 800 gulden, een horloge en enkele kleinigheden tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld eveneens connforhi de eis.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6