Uiöse^hutspot Belgisch Haydn-kwarfet speelde voor Leidse Kunstkring Mutsenbal Van „Victorie" In beroep bij de Kroon tegen besluit van Ged. Staten Nijverheid en wiskunde Bazar voor dierenasyiv Stompwijkse Wit-Gele Kruis herdacht 30-jarig bestaan WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI.AD - PAGINA 3 17OOR 'T EERST IS HET „HAYDN KWARTET" in Nederland, en musiceerde gisteravond in een volle Gehoorzaal voor de leden van de Kunstkring, die met een gretig oor geluisterd hebben naar het ragfijne spel van de violisten Georges Maes en Louis Hertogh, naar Louis Logie alt en René Pousseele cello. In 't be zit van mooie instrumenten, beschik kend over een gave techniek en fijn zinnige muzikaliteit slaagden zij uit muntend in hun vertolking van Haydn's „Lerchen Quartett in D gr. t.". Aan de partij van de le viool met haar hoge inzet en met haar vele trillers is de naam Lerchen quartet (Leeuwerik-kwartet) waarschijnlijk te danken. Men moest aanvankelijk even wennen aan de subtiele klank en wel in de Gehoorzaal, die zich voor kamermuziek niet al te best leent, 't „Adigo" was inderdaad een cantabile. Het menuetto-allegro is niet uitsluitend meer menuet, maar vertoont door z'n plastiek en énergie dat Haydn een van de voorlopers van Beethoven is geweest. Vandaar dat kwartet no. 11 van Beethoven's op. 95 in f kl. t. hierop volgde. Na de ontroerend fijne componeertrant van Haydn paste dit kwartet, ingetogen en ernstig van aard heel goed in 't met smaak gekozen programma. Zonder, dat ook maar één instrument domineert, krijgt men een samen spel van voortreffelijke kwaliteit te horen evenwichtig en nauwkeurig tegen elkander afgewogen. DIT INDRUKWEKKEND WERK, waaraan Beethoven per soonlijk de aanduiding „serioso" in z'n handschrift gaf, werd ter her denking van Dvorak's sterfdag op 1 Mei 1904 dus circa 50 jaar gele ls op sommige plaatsen zelfs een den diens „strijkkwartet in F gr. zotskap onvoldoende om als uitlaat- t. no. 6 van op. 96" gespeeld; het klep van de ware vreugde te dienen, werk herinnerend aan de 5e sym- op andere heeft men reeds aan een phonie „Notero Sveta Aus der neuen muts genoeg om tot ongeëvenaarde 'Welt", de thematiek van dit kwartet feestelijke resultaten te komen. Dit eveneens door de folklore geinspi- was het geval bij het mutsenbal, dat x-eerd o.a. het hoofdthema in deel I de R.K. Damesgymn.ver. „Victorie" t en het zangthema. Het Lento is een gisteravond in De Harmonie georga- mooie melancholische zang, door niseerd had. Isynchopen ondersteund. Deel III is Over het algemeen herkent men een combinatie van melodie en te- aan het hoofddeksel de .persoon. Zo genmelodie. Een pittige finale, stuwt was er gisteren ruimschoots gelegen- levendig en rhythmisch voort en te- heid om door de muts met de feest- recht is er genoten van het prachti- opvatting van het daaronder aanwe- ge rustige samenspel, dat technisch, NA zige lid op de hoogte te komen. rhythmisch en muzikaal zo'n hoge Velen hadden niet geschroomd hun graad van perfectie en fijnheid sportieve belangstelling in hun muts heeft bereikt, 't Succes was éclatant te verwerken. Anderen kwamen en in dank voor de gebrachte hulde weer met het traditionele puntgeval werd als toegift het 2e deel van De- op de proppen, dat na Jacoba van bussy's „Kwartet in g kl. t." van z'n leden heeft genomen. Beieren reeds vele dames geflatteerd heeft. Orgineler echter was het paar, dat zijn licht niet onder de koren maat stak en zich met een lampe- lcap en stopcontact gekroond had. Voordat echter al deze goedgemut ste paren op de dansvloer versche nen sprak de voorzitter van „Vic torie", de heer W. Bergers, een wel komstwoord. Hij toonde zich opge togen over de hoofdtooi, die het dra gen van een bokkenpruik beslist uitsloot. „De Rhythme Boys" zorgde hier na voor de dansmuziek en het Ha waiian gezelschap „The Waimea's" bracht de feestvierenden klanken uit warmer streken. De muziek, afgewisseld met enige aardige spelletjes, maakte dat het tijdstip om de feest- voor de slaap muts te verwisselen, maar al te spoe dig aanbrak. Kamer van Koophandel over de P.T.T.-raad In een adres aan de Tweede Ka- mer bespreekt de Kamer van Koop- i zwemmen of dit te leren. Wanneer j.i tt._i-.-_i-Ti i r. 1 7Ü nu mpf PPn rliiViio hpairmon Irttn- Burgerlijke Stand Geboren: Jan Elbrecht, zn van J. van den Broek en D. Raams; Pieter Abraham Zn van A. Dijkstra en M. C. Boter; Petronella Emerentiana Maria dr van C. Q. v. Santen en M. P. Berg; Gerard Jan Daniel, zn van G. J. Goekoop en A. E. Ruijs; Nico- laas Gerardus, zn van N. C. v. Rijns- wou en E. Karreman; Hendrik, zn ban J. van Tol en J. P. Dal; Cornelis Leonradus Jacobus Maria, zn van J. P. H. v. Steijn en P. T; van den Burg Anton Jan zn van J. Nell en G. de Bruijn; Arie zn van A. Duindam en J. Schaddee; Karei zn van G. Del- meer en W. A. v. Weerden. Schaapjesavond van Leidse S.F.L. De boeren uit Leidens omgeving, die dit jaar het Sint Franciscus Lief dewerk te Leiden weer op bijzon deree wijze steunen door ten bate van de stichting een schaapje te wei den, hebben gisteravond opnieuw kunnen constateren hoezeer hun on misbare hulp op prijs wordt gesteld. Het S.F.L. had al hun gezinnen uit genodigd voor een feestavond in het St. Antonius Clubhuis, waar zij wer den verwelkomd door de directeur, pater Vict. Moons, O.F.M., die de schaapjesweiders nog eens dankte voor hun medewerking. De aanwezigen, waaronder zich ook het bestuur, de bestuursraad, de financiële commissie, de leiders en leidsters bevonden, werden vervol gens aangenaam bezig gehouden door „De Gastspelers", die een uit bundige klucht ten tonele voerden, waarover wij thans niet zullen schrij ven, omdat het gezelschap er a.s. Za terdagavond nog een aparte opvoe ring van geven zal. Tijdens de pauze werd er een ver loting om prachtige prijzen gehou den, terwijl de dames en heren voL speeld, het „Assez vif' met z'n ver- op getracteerd werden, rukkelijke pizzicato-accoorden. 't Het slot werd verzorgd door dans- Was een hoogstaand concert, waar- meester Evert Castelein, die met me mede de Kunstkring, na een voor- j dewerking van „The O.K. Rhythme treffelijk winterprogramma afscheid Stars", o.l.v. Frans J. J. Houps. Gemeenteraad Warmond De raad van Warmond was gister avond in spoedeisende vergadering bijeen geroepen. Wethouder Vergeer was met kennisgeving afwezig. Er stond slechts één punt op de agenda, maar de behandeling daarvan vergde toch nog een vol uur. Het ging over de door Ged. Staten gedeeltelijk goed gekeurde wijziging van het uitbrei dingsplan in onderdelen. Op 11 December 1952 besloot de raad dit uitbreidingsplan op een groot aantal punten te herzien. Aan deze herziening was lange tijd van voorbereiding voorafgegaan. Bij deze voorbereidende en inleidende behandeling was een verzoek bin nengekomen van de heer C. v. Win- sen, Herenweg 56, om bij deze her ziening mogelijk te maken, dat op het vóór zijn woning gelegen perceel grond drie woningen gebouw konden worden. In het toen nog geldende uit breidingsplan was aan deze grond de bestemming gegeven voor bebouwing met vrijstaande landhuizen, gestich ten of voor landelijke doeleinden, ook op, dat mocht de raad tot beroep besluiten, daarbij tevens bepaald zou moeten worden, dat dit ingetrokken zou worden, als bleek, dat de heer Van Winsen zich niet tot dc Kroon gewend zou hebben, dit om geen „modderfiguur" te slaan. Hierover waren de raadsleden het wel eens. De heer Schepers (VVD) merkte nog op, dat 'sraads besluit toch in het algemeen belang genomen moest zijn, om bouwgrond te winnen, en toch niet in het particuliere belang, dat niet ter zake doet. Dit ontlokte de heer Dekker (AR) de opmerking, dat deze gehele zaak wél was aangesneden indertijd op verzoek van de heer v. Winsen, an ders zou de oorspronkelijke toestand ook door de raad rustig ongewijzigd gelaten zijn. De hierop volgende dis cussie bracht geen nieuwe gezichts punten naar voren. De voorz. bracht dan ook in stemming Jxet voorstel van B. en W. om niet in beroep te gaan bij de Kroon. Vóór het voorstel van B. en W. met dien verstande, dat slechts stemde alleen wethouder Dekker, te- mocht worden gebouwd op een af stand van 25 m. uit de grens van weg en dat het bouwperceel aan een minimum- oppervlakte van 1 ha ge bonden was. Gezien de grootte en ligging van het perceel, was het gen waren alle andere leden. De raad verbond aan zijn besluit ook nog de restrictie, dat het beroep zou worden ingetrokken, indien zou blijken, dat de heer v. Winsen zelf zich niet met een beroepschrift tot de Kroon had zelfs ter plaatse onmogelijk één wo- 1 gewend. Door deze beslissing zal de ning te bouwen. De gemeenteraad I raad dus alsnog trachten gedaan te stond aanvankelijk afwijzend tegen- krijgen, dat het mogelijk wordt om over het verzoek van de heer Vanvóór de woning van de heer Van Winsen. Tot tweemaal toe besloot Winsen twee woningen te bouwen, hij dan ook de situatie ter plaatse Hiex-na vx-oeg de heer Weyers ongewijzigd te laten. De heer Van j (KVP) nog wat B. en W. dachten te Winsen gaf zijn pogingen echter nog J doen inzake^ het woonruimte-vraag niet op, temeer daar wel was toege een uur in de nacht het gezelschap J. Kortmann aangenaam bezig hield. Hotspot-nieuws kan tot 1.30 uur I telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Woensdag 24 Februari. Leiden voimen. In de hoofdrollen Nu de R.K. Zwemvereniging „De treden op: Fritz Steiner, Otto Aurich, Leidse Golfbrekers" nieuwe zwemtij- Ruth R/hoden, Herman Valsner, Clai- den ingevoerd hebben, zie elders in ie Clairy, Tony Diamant en Mizzy dit blad, mag er wel eens gewezen van der Lans. Voorts werken nog tal worden op de mooie gelegenheid die van anderen mede. De regie berust er voor ouderen bestaat om rustig te bij Otto Aurich, de muzikale leiding handel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden het Wetsontwerp P.T.T.-raad. De Kamer betreurd, dat aan de voor gestelde P.T.T.-raad „in tegenstelling tot wat de Memorie van Toelichting doet verwachten, nog minder be voegdheden zijn toegedacht dan aan de voormalige Postraad". De Kamer meent, dat de P.T.T.- raad een grote mate van zelfstandig heid en onafhankelijkheid dient te bezitten. Zij acht het meest aanbeve lenswaardig, dat de leden van de P. T.T.-r-aad worden benoemd door bij algemene maatregel van bestuur aan te wijzen organen en organisaties. De Kamer is er van overtuigd, dat de topleiding der P.T.T. een orgaan als de voorgestelde P.T.T.-raad zeer zal gaan waarderen, omdat deze raad zeer waardevolle adviezen zal kun- zij nu met een clubje beginnen, kun nen zij in de komende zomer al aar dig op weg zijn in deze prachtige sport. Donderdag 25 Februari a.s. zal het Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo een concert geven voor de leden van de Stichting K. O. (de Leidse Volksuniversiteit). Als solis ten zullen optreden het piano-duo Ethel Bart],ett en Rae Robertson, dat bij Alfred Salten, de zakelijke lei ding bij Meijer Hamél. De maandelijkse lunchbijeenkomst op het ogenblik zijn 25-jarig jubi- van de Ned. Mij. voor Nijverheid leum-tourneé maakt. Het program ma is als volgt samengesteld: Handel: Concerto gi-osso, Bach: Concert voor 2 piano's, Mozart: Concert voor 2 pia no's en orkest, Brahms: Variaties op een thema van'Joseph Haydn. In tegenstelling tot hetgeen werd aan gekondigd in het maandblad van de stichting K. O. zal het concert voor 2 piano's en orkest van Mozart in Blut te Leiden zóveel succes gehad, dat zij op Vrijdag 5 Maart om 8 uur in de Schouwburg nog één voorstel ling van dit befaamde werk van Joh an Strauss zal geven. Alle vorige voorstellingen waren uitverkocht en zelfs moesten tal van gegadigden voor plaatsen worden teleurgesteld. Om hen te gerieven is deze vertoning nu ingelast; zij zal beslist de laatste voorstelling van „Wiener Blut" te nen geven. Samen met de P.T.T.- jj. Ky 3g5 en'niet m F KV. 242 dienst zal de raad naar de beste uit- WOrden uitgevoerd oefening van het bedrijfsleven stre- De Hoofdstad Operette, de voorzet, ven en conflicten helpen voorkomen ting van de Fritz Hirsch Operette, tussen de politiek verantwoordelijke overheid en de leiding van de diensten. De P.T.T.-raad kan een or gaan zijn, dat het vele goede, hetwelk de P.T.T.-dienst voor ons volk ver richt, tot zijn recht zal laten ko men, aldus de Leidse K. v. K. Op de algemene ledenvergadering van de afdeling Leiden e. o. van de Dierenbescherming heeft dc voorz., mr. dr. Hugenholz, medegedeeld, dat er dit jaar een grote bazar gehouden zal worden, waarvan de baten be stemd zijn voor de bouw van een dierenasyl in de Sleutelstad. Men zal trachten de gi"ote zaal van de Stadsgehoorzaal le krijgen voor bazarruimte. De gemeente heeft in de buurt van het woonwagen kamp een stuk grond gekocht vootf het asyl. Het is de bedoeling, dat de Dierenbescherming de grond in erf pacht krijgt en det de gemeente bij de bouw helpt door een hypotheek. Verder zou de gemeente per onder gebracht dier een bepaald bedrag geven. Uit het jaarverslag van de secre taresse bleek, dat het ledental weer gestegen was en nu van 1117 op 1159 is gekomen. De perm, deelde mede, dat de afdeling i 2700 heeft kunnen afdragen aan het fonds voor het nieuwe dierenasyl. Dit fonds heeft thans reeds de beschikking over 14.000 De bestuursverkiezing bracht slechts een geringe wijziging. Dr. Van Alphen, die zich om gezond heidsredenen niet hei-kiesbaar had gesteld, werd opgevolgd door de de heer Broer. Tijdens de vergadering bracht mr. dr. Hugenholz dank aan de Leidse brandweer, die tijdens de strenge vorst zo dikwijls er op uittrok om dieren uit hun netelige positie te be vrijden. Handel, departement Leiden, die he denmiddag in Het Gulden Vlies ge houden werd, was in zoverre een uitzondering op de regel, dat het on derwerp van de causerie geheel bui ten de sfeer van nijverheid en han del viel. De heer Tj. S. Visser, rijks- accoutant uit Amsterdam gaf een college in vriendelijke wiskunde, dat hij noemde „Drie kwartier stoeien met kegelsneden". Hij stelde zijn ge hoor eei'st in kennis met enige grond- BWWMWWWi w HCLc vormen: ellips, hyperbool en para onder directie van Meijer Hamel, I kool, ^un ontaardingen en fraaie Otto Aurich en Fritz Steiner, heeftvormen. Daarmede bedreef hü aller- met haar voorstellingen van Wiener j hande aardige spelletjes, allemaal TWEEDE WONING BIJ DE RIOOL WATERZUIVERINGSINRICHTING. Bij de stichting van de rioolwater- zuiveringsinrichting aan de Slaagh of Stinksloot is op het terrein des tijds een woning gebouwd voor huis vesting van de machinist. Reeds lang wordt de behoefte gevoeld nog een aan die inrichting verbonden tech nisch ambtenaar op het terrein te huisvesten. Nu B. en W. voornemens zijn bin nen korte tijd bij de raad plannen aanhangig te maken om tot een be langrijke uitbreiding van de inrich ting over te gaan, doet de noodzake lijkheid van een tweede woning op het terrein zioh in nog sterkere mate gevoelen. In verband hiermede is de directeur van gemeentewerken op dracht gegeven een plan voor de bouw van een tweede woning te ont werpen. De woning -omvat op de begane grond di-ie kamers, een keuken, een W.C. en op de verdieping 4 kamérs ijhct een doucheruimte. De zolderver dieping is bedoeld als bergzolder. Vei-der is een schuur geprojecteerd. De woning biedt ruimte voor huis vesting van 7 personen. De totale stichtingskosten worden geraamd op 27.850.terwijl ingevolge de „Pi'emie- en Bijdrageregeling Wo ningbouw 1953" voor de bouw van deze woning kan worden gerekend op een premie van 5.075. om aan te tonen, dat wiskunde niet persé saai behoeft te zijn, de vraagstukken maar smakelijk op gediend worden. Smakelijk was het ongetwijfeld. In hoeverre de aanwe zigen er iets van begrepen hebben, zullen we maar in het midden laten. Desalniettemin sprak de voorzitter, de heer J. G. J. Verhey van Wijk,* hartelijke dankwoorden tot de heer Visser voor zijn interessante causerie. OOSTPRIESTERHULP BIJ DE KATH. WERKGEVERS. Morgenavond wordt in In den Ver gulden Turk een zeer belangrijke bijeenkomst gehouden door de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, kring Leiden. Aanvang 8 uur. Belangrijk, omdat pater Werenfried van Straa- ten, O. Praem., komt spreken over het doel en de betekenis van de OostpriestexTiulpactie. Wie weet dat pater Van Straaten niet alleen een boeiend redenaar is, maar boven dien de Nederlandse Oostpriester- hulpactie in de Duitse diaspora leidt, begrijpt, dat dit een zeer interessante avond worden zal. Het bestuur re kent op grote belangstelling van de leden. TER AAR JAARVERGADERING „NOORDELIJK KLEI EN VEENGEBIED" Dinsdagmorgen hield de vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting „Het Noordelijk Klei-Veengebied" haar jaarvex'gadering in café van Acker te Aardam. De voorz. deelde mee, dat de heer C. C. van Koert te Nieuwkoop tot administrateur-penn. is benoemd, in de plaats van de heer B. Jonker te Ter Aar. staan, dat op een naast liggend per ceel van de heer v Elburg een wo ning gebouwd mocht worden. Met de zaak-Elburg, aldus de voorz., die op verzoek van de raadsleden, die toendertijd nog geen zitting hadden, een kort resumé gaf, is eigenlijk de kwestie-Van Winsen begonnen. Want na de bouw van de woning op de grond van de heer v. Elburg, is de heer v. Winsen eerst met zijn verzoek gekomen. De voorz. ver meldde daarbij, dat laatst bedoelde woning aansloot aan een bestaande bebouwing, reden waarom ook het Instituut Stad en Landschap daar geen bezwaar tegen had. Uiteindelijk besloot de raad ech ter, als tegemoetkoming aan de ver langens van de heer v. Winsen, om het uitbreidingsplan ter plaatse zo- stuk van de fam. Heemskerk. Dc voorz. was alleen bereid ierover in besloten zitting iets te zeggen, daar een behandeling van een speciaal woonruimte-vraagstuk in een open bare raadsvergadering niet mogelijk is. De vroede vaderen gingen hierna dan ook tot geheime zitting over. KATWIJK AAN DEN RIJN Oranjevereniging De Oranjever eniging hielcL gisteravond de jaarver gadering in „De Ki*oon". Dc prijzen werden uitgereikt, behaald bij de il luminatie der gebouwen op het Ko- ninginnefeest. Dit waren als 1 hotel De Roskam, 2. de Boerenleenbank en 3. de heer Bi'eedijk. De penn„ de heer N. Winters kon een batig saldo ver melden van 498,16. Dc heer A. Was senaar, oud-voorzitter, werd tot ere lid benoemd. De voorz., dr Bergman, werd herbenoemd en de periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. v. d. Horst, N. J. Winters en D. de Koning, werden herkozen. In de va cature P. A. Schone veld werd geko zen de heer S. Zwaan. Bij de bespx-e- king voor de festiviteiten in 1954 kwam naar voren, dat de vereniging dit jaar 40 jaar bestaat. In verband hiermee werd gepleit voor een extra groots feest. Het bestuur kreeg hier voor vrij mandaat. Feestavond KAB Zoals gebrui kelijk gaf de KAB een feestavond in het Parochiehuis, die geopend werd door de voorzitter, de heer A. Hen- sen. Al spoedig kwam voor het voetlicht het toneelgezelschap Noordwijk, o.l.v. de heren Steenvoorden en Hermans, met „Op een mooie avond in Mei". Spel, regie en grime waren goed verzoi-gd. Het applaus na ieder be drijf, maar vooral na het slot, was daverend; een bewijs, dat men zich vermaakt had. HILLEGOM Demonstratietuin. De voorjaars- bloei 1954 is dank zij de medewer king der vakgenoten verzekerd. Er waren 60 inzenders, die zorgden voor 41 verscheidenheden, hyacin then, 234 soorten tulpen, 76 variëtei ten narcissen, 41 soorten crocussen en bijgoedartikelen voor perken, als mede 44 soorten Tulipa's voor de rotstuin. Behalve de gewone handels soorten, zijn er ook de nieuwste ver scheidenheden. Tesamen staan 38.350 bloembollen in de perken,' de x-anden en de vakken. Dit jaar kreeg de algemene verga dering van het Wit Gele Kruis te Stompwijk een feestelijk tintje voor het feit dat het 30-jarig bestaan in danig te herzien, dat op zijn grond j deze vergadering zou worden gevierd. Café „De Gouden Leeuw" was dan ook te klein om alle belangstellen den te bergen. Honderd twee en twintig leden hadden een plaatsje veroverd, toen voorzitter J. W. M. Boogmans de vergadering opende. konden In beroep. Van dit besluit van de gemeente raad ging de heer Van Winsen in be roep bij Ged. Staten, teneinde te ver krijgen, dat toch nog drie woningen gebouwd konden worden. Hij voerde bij Ged. Staten aan, dat het toestaan van' het bouwen van slechts 2 wo- waarde zou doen dalen en de kost- waardezou doen dalen en de kost prijs van elk der woningen met f 1500,zou stijgen en dat hij ook nog schade zou lijden in de vorm van winstderving tot een bedrag van f4000,Ook aesthetisch vond hij dat de bouw van 3 woningen geen bezwaar zou opleveren. Ged. Staten hebben partijen daar na opgeroepen tot nadere uiteen zetting van de standpunten. De voor zitter, die deze zitting ook bijwoon de, had de indruk, dat Ged. Staten het raadsbesluit ook op dit punt wel zouden sanctionneren, zodat de heer v. Winsen 2 woningen zou kunnen (laten) bouwen. Tegen deze ver wachting in hebben Ged. Staten ech ter beslist, dat uit overwegingen van J landschappelijke aard, de oude toe-j leg^ voor het lidmaatschap. Na vele stand gehandhaafd moest blijven, besprekingen in het bestuur is de derhalve geen bebouwing met wo-1 volgende regeling tot stand gekomen: ningen. Zij onthielden op dl. punt) j Men moet drie maanden lid zijn, dan ook hun goedkeuring aan de lier- alvor£!ns rccht hebten hulp vTIL/iP-t «.HkU.nrini ,n^P dne 2- Wanneer Ui aanmelding als lid TM ^hte? lngber«n»an n'j dedir"4'^'P verleend moet worden, Kroon. B. en W. meenden na rijp moet hf'.nl5uw® ',,d twM "f1 de beraad echter, dat zulk een beroep )<>««>ntribut.e betalen en wel voor niet ingesteld diende te worden. De 'iet l°Pende- en het daaraan vooraf- beslissing hierover komt echter aan 0aar> iaai De uitgebreide notulen werden goedgekeurd. In het jaaxwerslag, uit gebracht door de secretaris, kwamen belangrijke feiten en cijfers voor. Het verschil tussen het aantal geboren baby's en de baby's die bij het zui- gelingenibureau zijn ingeschreven, is nog te groot. Met klem werd er op aangedrongen, dat alle zuigelingen onder contx-óle komen van het zui gelingenbureau. De subsidie van de gemeente is thans gelijk aan de Rijk's subsidie. Eexx moedercursus werd gehouden met groot succes. Het aantal bezoeken afgelegd door wijk zuster Jansen bedroegen in 1953: zie kenverpleging 433; preanatale zorg 28; zuigelingen 257. Uitgeleend werd in 273 gevallen. Nieuwe bepalingen Er zijn nieuwe bepalingen vastge- de raad toe, die in verband met de tex'mijn van bex'oep zodoende in spoedeisende vergadering was bijeen geroepen om hierover te beslissen. Aldus de toelichting van de voorzit ter. IVIening van de raad. De heer Schepers (VVD), die het eerst het woord verkreeg, verklaarde zich er vóór om wel in bex-oep te gaan, omdat de raad dan consequent zou blijven in zijn besluit om de bouw van 2 woningen toe te staan. De heer Van Vliet (KVP) vocht de door de voorz. in zijn toelichting ge geven stelling aan, dat de raad aldus besloten had teneinde het particu liere belang van de heer v. Winsen te dienen. Voor hem gold als voor naamste factor, dat in Warmond zui nig met grond omgesprongen moet worden, die voor woningbouw kan dienen, mits dit dan met het dorps- schoon in'overeenstemming te bren gen is. Hij betoogde nog, dat wel eens op een aanvankelijk genomen stand punt moet worden teruggekomen, als de omstandigheden veranderen. De voorz. antwoordde hierop, dat de gehele opzet van het uitbreidings plan is om de gehele hoek ter plaatse open te houden en hex-haalde dat uit sluitend ter wille van de heer Van Winsen het omstreden raadsbesluit werd genomen. De heer Van Rijn (KVP) stelde, dat de raad zich toch niet steeds bij de mening van Ged. Staten behoeft neer te leggen. Als de raad conse quent wil zijn, dan moet hij ook bij de Kroon zijn genomen besluit ver dedigen. Het bleek, dat niet bekend was of de heer Van Winsen zelf in beroep was gegaan. De voorz. merkte dan gaande jaax\ 3. Wanneer men geen lid wenst te worden, dan betaalt men 10 voor het eerste bezoek en verstrekking van middelen en vervolgens 2,50 voor elk volgend bezoek van de wijk zuster. Mej. Mien Schradcr bood vervol gens namens de leden en de deel neemsters aan de moedercursus een bedrag aan van 183,50 t.g.v. het 30- jarig bestaan, welk bedrag onder dank werd aanvaard en in het bouw fonds voor een eigen wijkgebouw zal worden gestort. Secretaris Van Maren gaf hierna een kort overzicht van de 30 jaar, dat het Wit Gele Kruis haar zorgen uilstx-ekt over de Stompwijkse ge meenschap. Het bescheiden begin, bestaande uit de overname van de inventaris van het te Leidschendaxr. gevestigde Groene Kruis, die niet voldoende, aandacht kon besteden aan het verafgelegen Stompwijk, werd al spoedig gevolgd door het aanstellen van de eerste wijkverpleegster, zr. Kötz. Ondanks de financiële moei lijkheden bleef het Wit Gele Kruis groeien en bloeien. Een schoolartsen- dienst kwam tot stand, moedercur sussen werden gehquden, de EHBO werd bevorderd, een consultatiebu reau voor zuigelingen kwam tot stand. Een ere-saluut werd gebracht aan de vex-pleegster, die het moeiijk- ste en toch zo dankbare werk moet verrichten. Na 30 jaar, aldus de secr. zijn wij tevreden, doch niet voldaan en met vertrouwen op God gaan wij verder, hopende op uw steun en me dewerking. Wij moeten voort, aldus sprak de voorzitter. De zorg voor de zieken, moeders en zuigelingen moet door gaan. Laten wij hopen, dat de enke lingen, die nog naast onze vereniging staan thans mogen voelen, dat zij ver plicht zijn lid te worden van onze vereniging. Hulde aan seci-etaris Tegelijk met de vereniging jubi leerde ook de heer J. van Maren, die sedert de oprichting in zijn functie van secretaris al kilometers papier heeft volgeschreven. Een man, aldus de voorzitter, die er in zit tot en met, die zoveel gedaan heeft voor het Wit Gele Kruis, dat wij dit niet ge noeg kunnen waarderen. Een grote kist sigaren werd de jubilaris aan geboden als klein huldeblijk. De heer L. Stijnman, 25 jaar be stuurslid, is geen vex-woede roker, zo dat in plaats van sigaren een fles cognac werd aangeboden als dank voor de goede samenwerking. De geestelijk adviseur, pastoor J. D. Sistermans, benadrukte, dat de grondslag Van het Wit Gele Kruis geen winstbejag, doch pure naas tenliefde is, gebaseerd op het woord l van God: „Wat gij aan de minsten der mijnen gedaan hebt, hebt gij aan Mij gedaan". In onze parochie mag zich aan het Wit Gele Kruis onttrek ken. Het overzicht van de penning meester, de heer C. N. Boer, ver meldde aan inkomsten 7.012,72 en aan uitgaven 6.990,79. De financiële commissie had alleen maar lof. Tol nieuw lid van deze commissie werd benoemd de heer J. Klijn. Begroting 1954 werd met een post onvoorziene ontvangsten sluitend gemaakt op een bedrag van 6.665,90, waarbij opge merkt werd, dat in dc begroting is opgenomen een storting in het bouw fonds, gebaseerd op 10 pet. van de contributie. De aftredende bestuursleden J. N. M. Boogmans en A. L. van Wijk wer den bij acclamatie herkozen, waar voor deze heren dank brachten. Een korte rondvraag besloot de vergadering, waarna het bestuur de aanwezige leden, een kopje koffie, 'n snoepje en een sigaartje aanbood, t.g.v. het 30-jarig bestaan. Op grond van een gestelde vx*aag werd besloten de mogelijkheid na te gaan of in overleg met de betrokken instanties kon worden gekomen tot samenwerking voor het geven van injecties tegen diphterie, tetanus en kinkhoest. ZOETERMEER Raadsvergadering. De gemeente raad komt bijeen op Vrijdag 5 Maart te 2.30 uur. De agenda vermeldt o.m.: Vaststelling raadsbesluit houdende bepaling, dat herziening uitbreidings plan wordt voorbereid. Jaarwedden- verordening gemeentepersoneel Afd. Groene Kruis en R.K. Kinderuitzen ding verzoeken verhoging van sub sidie. Subsidie C. Musiusstichting Lei den B.L.O. Eervol ontslag M. Rein- ders ambtenaar Burgerl. Stand. Ver bouwing woning Dorpsstr. 118 en vaststelling huurprij. Ruiling grond C. Klos. Wijziging raadsbesluit sub sidie Lagere Landbouwschool. Toe kenning premie C. Jongerius voor woningsplitsing. Marktberichten LEIDSCHENDAM 23 Febr. Groen te. Sla 21—22 et; Stoofsla 1.40 1.50; Spruiten 22—25 ct; Boerenkool 1011 ct; Prei 812 ct; Knolselde rij 8—12 ct. WOERDEN, 24 Febr. Kaas. Aangevoerd acht partijen eerste kwal. 2.20—2.30. Handel flauw.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3