V s pm 1 Vil Geef doorgedraaide veiling producten aan behoeftigen De jeugdraad in de Eerste Kamer Chesney heeft geen alibi Amsterdams inbreker had drukke dag in Apeldoorn Suske en Wiske op de brandstapel Karl de rijke Canadees was Karei en kwam uit Nijmegen VLIEGTUIGEN EN KRANTENBULLETINS ONTSLUIEREN DRAADNAGELGEHEIM Leidse Leveranciers DINSDAG 23 FEBRUARI 1954 DE LE1DSE COURANT 1WEEDE BLAD - PAGINA 2 Suggestie van mgr. Hanssen Op het jaarcongres van de Katho lieke Bond voor Detailhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, dat te Roermond gehouden is, heeft de coadjutor van Roermond, mgr. dr. I prijzen zo redelijk mogelijk te hou- Hansen, nogmaals de suggestie gelan- den, zodat het juiste evenwicht tus- kostbaar voedsel naar de mestvaalt verhuizen, terwijl tienduizenden mensen naar deze producten snak ken, maar ze niet kunnen kopen. Juist evenwioht Ook deed mgr. Hansen een drin gend beroep op de handelaren om de ceerd om doorgedraaide veilingpro ducten niet naar de mestvaalt te brengen, doch ten goede te laten ko men van mensen, die de betreffen de producten niet of niet in voldoen de mate kunnen kopen. Dr. Hansen vroeg zich af, of dit idee nu werkelijk zo naïef was, als vakmensen soms beweren en spoorde de aanwezige detaillisten aan, contact op te nemen met de veilingen en de boerenorganisaties om zodoende tot een oplossing van dit prolbleem te komen. Tragisch De coadjutor vond het tragisch, dat ieder jaar weer duizenden tonnen Gematigd enthousiasme Over het algemeen is het voorstel van de minister om te komen tot een raad voor de jeugdvorming door de betreffende Eerste Kamer-commissie met gematigd enthousiasme ontvan gen. Vele leden van de commissie ach ten het een gezond verschijnsel, dat de regering zich voor de jeugdvor ming buiten het schoolverband inte resseert en menen, dat er voldoende gelegenheid zal zijn voor de voorge stelde raad om vruchtbaar te kunnen werken. Velen zijn echter van mening, dat de bemoeiingen van de regering niet de zelfstandigheid van het jeugd werk mag bedreigen. Dit strekken bedoelde leden ook uit over het subsidie-beleid. Het ini tiatief en de offers moeten uitgaan van particulieren en de staat zal al leen maar aanvullend mogen optre den. Men acht echter ten opzichte van de regering de gestelde taak van de op te richten raad te beperkt, aan gezien deze alleen de minister van advies zal mogen dienen. Sommige leden van de Kamer-com missie menen echter, dat er al te veel gecoördineerd is in het Nederlandse jeugdwerk en achten de raad over bodig; voorts zijn zij dan nog van mening, dat in de voorgestelde raad het aandeel en de invloed van de jeugd zelf te gering is. Vragen over ongelukken bij de spoorwegen Het Tweede Kamerlid, de heer Posthumus, heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk de volgende vragen gesteld: Kan de minister mededelen, wan neer een beslissing te verwachten is in zake de goedkeuring van de wijzi gingen van het algemeen reglement dienst van de Nederlandse Spoorwe- rgen? 1. Is de publicatie in „De Volks krant" van 17 Februari 1954, waar in gegeven zijn vermeld „uit een on langs verschenen rapport van het di rectoraat-generaal van verkeer" juist? 2. Zo ja, waarom heeft de minis ter deze gegevens, de oorzaken van in 1952 voorgekomen verkeersversto- ringen bij de Nederlandsche Spoor wegen betreffende, niet aan de Sta. ten-Generaal ter beschikking gesteld? 3. Is de minister alsnog bereid de Kamer van dit rapport op de hoogte te stellen? 1. Moet uit de in het St. 24, 1954, gepubliceerde richtlijnen 2a 2 en 2 6a in zake der vergunningsverlening voor het goederenvervoer langs de v/eg worden afgeleid, dat in de toe komst, wanneer er meer vraag naar vervoergelegenheid langs de weg zou komen, overheidsondernemingen of ondernemingen, waarin de overheid, direct of indirect, in belangrijke mate participeert, niet meer de gelegenheid zullen krijgen haar wegvervoer uit te breiden, terwijl die mogelijkheid aan particuliere ondernemingen wel gege ven zal worden? 2. Zo ja, wil de minister dan me dedelen op grond van welke motie ven hij deze richtlijnen, die afwijken van het tot nu toe door de regering gevolgd beleid en eveneens afwijken van het advies van de vervoerscom- missie van de sociaal-economische raad een gelijkwaardige behande ling van particulier- en overheids- vervoeT bij de vergunningverlening heeft uitgevaardigd? WILDSTAND OVERWON DE WINTER. Het koude weer van de afgelopen weken heeft geen invloed gehad op de geboorte van hazen en konijnen op het eiland Texel. In de duiden bij de hoeve Madura zijn gisterochtend twee nesten met pasgeboren konijnen ge vonden. Ieder nest bevatte vier jon gen van ongeveer twaalf dagen oud. Reeds eerder wash in deze buurt een tweetal pasgeboren hazen ontdekt. Deze warén onder een ruiter hooi ter wereld gebracht. sen koper en verkoper gevonden wordt. De middenstand heeft recht op een goede bestaansmogelijkheid, maar daarnaast heeft zij een dienende taak en moet zij haar uiterste best doen om de consument zoveel mogelijk van haar artikelen te laten profiteren. Ameland kampt met veevoerder-tekort Dc dikke mist, die over Ameland hangt, heeft sinds Zondag de verbin ding van het eiland met de vaste wal via de lucht, weer verhinderd. Het plan om gisteren met een vliegtuig van de KLB 8000 kg. vee voeder bij Hollum uit te werpen, kon daardoor geen doorgang vinden. De veevoederpositie op Ameland is thans precair geworden. Het vee te Nes en Buren moest het reeds enige tijd zonder krachtvoer doen en thans is ook de voorraad in Hollum opge bruikt. Vier weken is Ameland nu al op dc luchtbrug Leeuwarden aange wezen en het ziet er niet naar uit, dat hierin spoedig verandering zal komen, aangezien het ijs op de wad den nog steeds hetzelfde beeld ver toont met ingevroren veerboten en beurtschepen. De dubbele moord in Engeland Schotland Yard speurt De 37-jarige Fred Fontijn, eigenaar van het Amsterdams hotel „Frefo", en twee van zijn diensters, de 19-jari- ge serveerster Jackie van Westerlo en het 29-jarige dienstmeisje Lous de Wit, zijn gistermiddag van 4 uur tot half acht verhoord door de Scotland Yard-detective J. Chadbum en de Amsterdamse inspecteur van de vreemdelingendienst P. H. Verhoeff. De ondervraging geschiedde in kamer 3 van het „Frefo"-hotel, waarin Chesney gelogeerd heeft met zijn vriendin, Sonja Wienecke. Naar bekend onderzoekt de Britse detective of de 46-jarige Britse smok kelaar Ronald John Checney, die op 16 Februari dood in de omgeving van Keulen is gevonden, in de nacht van Woensdag 10 op Donderdag 11 Fe bruari j.l. in Amsterdam is geweest of niet. In die nacht werden zijn vrouw en schoonmoeder in Londen vermoord. Een nacht afwezig. Volgens verklaringen van de heer Fontijn en zijn personeel had Ches ney Zaterdag 6 Februari met het 28- jarige Duitse barmeisje Sonja Wie necke zijn intrek in het hotel geno men. Dinsdag 9 Februari keerde Son ja terug naar Duitsland, doch Ches ney bleef nog in het hotel logeren. Hij vertrok pas op Vrijdag 12 Fe bruari, doch men meent, dat hij in de bewuste nacht van Woensdag op Donderdag niet in het hotel heeft ge slapen. Woensdag zag Lous de Wit hem omstreeks het middaguur vertrekken met een koffer. Zij heeft de Britse detective verteld, dat zij ongerust werd over de betaling en onmiddel lijk naar zijn kamer ging. Daar trof zij zijn paspoort (echter gesteld op de valse naam Elias Milner) nog aan. Bovendien stonden er nog koffers. De volgende dag, Donderdag, kon zij de kamer niet binnen, aangezien deze op slot was. Samen met de heer Fontijn ging zij de kamer binnen met de reservesleutel. In de kamer trof Interim-rapport over pensioensverhoging De commissie-Van Poelje zal waar schijnlijk deze week nog- met een interim-rapport over de aanbeveling van de ,.oude pensioenen", voor de dag komen. Het rapport zou voor de betrok ken pensioengerechtigden onder oude pensioenen vallen in principe alle o verheidspensioen en voor 1947 niet onbelangrijke verhogingen behelzen. Het is mogelijk, dat de commissie voorstelt ook nieuwere pensioenen vöor verbetering onder deze „oude" pensioenen te brengen. Het rapport moet uiteraard, nadat minister Beel zich met de inhoud zal hebben verenigd, nog in de mi nisterraad worden behandeld. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Oranje" (11 Maart); Ned. Nw.-Gui- nea: m.s. „Kota Agoeng" (4 Maart); Ned. Antillen: m.s. „Maas" (1 Maart); HHHHHHP Suriname: s.s. „Baarn" (3 Maart); het Frefo hotel aangaat geen alibi Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afri- heeft. ka: m.s. „Winchester Castle" (27 De politie is er echter nog niet'Febr.); Canada: s.s. „Waterman" (27 achter gekomen op welke wijze Febr.), s.s. „Averdijk" (3 Maart), s.s. Chesney in een tijdsbestek van 28 I „American Counseler" (4 Maart), uur (van Woensdagmiddag 12 uur tot i Zuid-Amerika: s.s. „Andes" (27 Donderdagimddag 4, toen men hem l (Febr.), Australië: s.s. „Himalaya" in het Frefo hotel terug zag) dc reis 1 (27 Febr.), Nieuw-Zeeland: via En- heen en weer naar Londen heeft kun- geland (27 Febr.). nen maken. Op geen enkel vliegtuig van K.L.M. of B.E.A. heeft een pas sagier met de naar Chesney, of Mil ner, doch ook niet op de oorspronke lijke naam van Chesney, nl. Merrett, de reis gemaakt. Chesney's lijk werd Dinsdag 16 Fe bruari bij Keulen aangetroffen. Men gelooft, dat hij zelfmoord heeft ge pleegd, nadat hij in de bladen zag, dat de verdenking voor de dubbele moord op hem was gevallen. De postkantoren geven inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten. AUTOMATISERING TELEFOON NET NOOTDORP. Op Dinsdag 2 Maart 1954 te 13 uur zal het telefoonnet Nootdorp worden geautomatiseerd. Deze gemeente is dan te bereiken onder kengetal 01731 Thans rust hij De gemeentepolitie te Apeldoorn heeft een 49-jarige Amsterdammer, die reeds meer dan 18 jaar van zijn leven in de gevangenis heeft door gebracht en nog geen maand geleden daaruit werd ontslagen, aangehouden als verdacht van het plegen van een serie inbraken in de nacht van Zon dag op Maandag j.l. De inbraken, to taal zeker tien, werden alle gepleegd in Apeldoorn-Zuid. De verdachte schijnt bijna huis- aan-huis gewerkt te hebben. Hij maakte echter slechts een bedrag van i'uit, welk bedrag bij fou' ring op hem werd gevonden, en wel in dezelfde coupures als vermist werden. Vlotte arrestatie. Dat de politie de man zo spoedig heeft kunnen aanhouden dankt zij aan een van haar hoofdagenten, die rapporteerde dat hij een verdacht zij de kamerjas op het onbeslapen persoon was tegengekomen. Onmid- bed en het paspoort precies zo aan als de dag tevoren. Drie namen. Afgaande op de verklaringen van het hotelpersoneel zou moeten wor den geconcludeerd, dat Chesney de bewuste nacht dus voor zover het dellijk werd de radio-auto achter de man aangestuurd. Men slaagde erin de verdachte bij Beekbergen aan te houden. Max wees hem aan. De man weigerde hardnekkig me de te delen, waar hij de nacht had doorgebracht doch de speurhond Max van de rijksspeurhondgeleider uit Epe wees hem bij de sorteerproef eni ge malen zonder enige aarzeling aan. Bovendien kwamen de voetafdruk ken, welke men bij de „bezochte" wo ningen had aangetroffen overeen met de schoenzolen van de man. Dit was voor de politie voldoende aanleiding om de man voorlopig achter de tralies te plaatsen. Minister betreurt: Verduisteringen uit faillissementskassen Naar voorlopige schatting zijn de laatste twee maanden van 1953 in het arrondissement Den Haag j" 50.000; in 't arrondissement Zutphen 37.000 en in het arrondissement Groningen 20.000 uit faillissementskassen ver duisterd. Dit deelde minister mr. L. A. Donker in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, mej. mr. N. C. S. Tendeloo (PvdA) mede. Zowel de procureur-generaal van de Hoge Raad als de orde van advo caten heeft een onderzoek ingesteld naar de gang van zaken op dit ge bied en beide zoeken een oplossing ter voorkoming van dergelijke ge beurtenissen. Minister Donker beraadt zich over maatregelen, overtuigd als hij is van de ernst dezer aangelegenheid. Hij wil eerst het resultaat van het on derzoek van de P.G. bij de Hoge Raad en het advies der orde van advocaten afwachten. „Misdadig Breda" Wanneer de abonné's van de Leidse Courant menen, dat zij alleen van de avonturen, die Lam'bjek, Sidonia, Suske" en Wis'ke beleven, mogen ge nieten, dan moeten wij hun deze il lusie ontnemen, want het bevoor rechte Breda zal enkele leden van dit hoge gezelschap zelfs gedurende het Carnaval binnen zijn veste on derdak mogen verschaffen. Of Lambiek en tante Sidonia aan wezig zullen zijn is ons niet bekend, maar Suske en Wiske zullen meer dan levensgroot op het Marktplein opgesteld worden. Hoe vreselijk ondankbaar is Breda, want nadat zij drie dagen lang rond Suske on Wiske gejubeld en gedanst hebben, zullen zij deze twee onschul dige kinderen op de brandstapel werpen. De inwoners van Breda vinden dit zelf ook een droevig einde van het bezoek, maar zij troosten zich met de gedachte, dat de brandstapel pas op het einde van het Carnavalsfeest zal worden opgericht en datoch, dat einde is momenteel nog zo ver weg voor Breda. Sinds 15 Dec: Kosten levensonderhoud gestegen Blijkens mededeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek is het totaal-prijsindexcijfer van het ge- zinsverbruik in de periode van 15 De. cember tot 15 Januari j.l. met drie punten gestegen van 120 tot 123 op basis 1949 is 100. Het indexcijfer voor de voeding steeg met 2 punten. De belangrijkste stijging deed zich voor (evenals vo rig jaar in Januari) bij het index cijfer voor groenten. Voorts waren chocolade, koffie, aardappelen, thee, rundvlees, verse vis en witbrood van patentbloem per 15 Jan. jl. duurder dan per 15 December. Het indexcijfer voor fruit vertoon de een daling. Ook traden prysdalin- gen op bij suiker, eieren en jam. De prijsverlagingen van kaas, rijst en li monade hadden op het indexcijfer slechts geringe invloed. Bij de prijsveranderingen, die zich irn de sector van de niet-voedings- middelen voordeden was de huurver hoging het belangrijkste. Het huurin- dexcfjfer steeg met 25 punten, waar door het hierboven genoemde totaal indexcijfer 2 punten hoger werd. Voorlopig karakter. Tussen 15 December en 10 Januari deden zich bovendien verhogingen voor van de bedragen, te betalen voor pensiocnverzekerirtg, ziekenfonds (verplicht en vrijwillig) en werkloos heidsverzekering. Voorts stegen de kapperstarieven, alsmede de prijzen van damesbovenkleding en van som mige metaalwaren. Van geringe be tekenis voor het totaalcijfer waren de prijsstijgingen van meubelen, dekens, huishoudzeep, alsmede de verhoging der wasserijtarieven en- de tarieven voor bioscoopbezoek. De belangrijkste verlagingen bij de niet-voedingsmiddelen waren die voor loon- en personele belasting, brandstoffen en schoenen (dames- en kinderschoenen). Het prijsindexcijfer van het gezins- verbruik per 15 Januari 1954 heeft thans nog een zeer voorlopig karak ter. In het bijzonder geldt dit vóór het indexcijfer voor het onderdeel verzekeringen en belastingen. PROF. MUNTENDAM ONDERSCHEIDEN De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft gisteren aan prof. dr. P. Muntendam meegedeeld, dat het de koningin heeft behaagd prof. Muntendam te benoemen tot ridder in de Orde van van de Neder landse Leeuw. Zutfen rouwt! „Mijn vader heeft een eigen veilig heidspolitie, die per helicoptère over de duizenden hectaren weidegrond vliegt, om onze millioenen-veestapel te controleren; honderden cowboys huppelen met paard en lasso over de uitgestrekte prairies van mijn Pa, ja het is een aardig bedrijfje, dat de ouweheer in Canada heeft". Een bescheiden nipje aan zijn glaasje gin, een vage glimlach, die het opgeroepen beeld rond zijn welge vormde lippen tovert, een met stom heid en adoratie geslagen menigte, die hem verheerlijkt aanstaart Wekenlang kon men dit toneeltje in een der Zutfense café's aantreffen. Karl Young was wat men noemt een getapte kerel en allen bewonderden zijn eenvoud en gezelligheid. Echt Amerikaans. Hij was een Canadese boerenzoon, die naar Holland gekomen was om het veebedrijf grondig te leren en deze millionnairszoon werkte eenvou dig als boerenknecht in het kleine Almen bij Zutfen; echt Amerikaans! Twee verpleegstertjes uit Zutfen kwam de eer toe Karl ontdekt te heb ben; zij hadden hem ontmoet in de Zutfense „Poort van Cleef" en aan getrokken door zijn charme en bank- Operatie „Dreadeajel De Vestigingswet kleinbedrijf met voeten getreden De ijzeitfiandelaar kon het Zaterdag niet langer meer aanzien! Nadat de adressen van énkele Leidse draadnagelleveranciers gepubli ceerd waren, kreeg een van hen zo'n aanval van begerige gelukzoekers te doorstaan, dat de in de buurt wonende ijzerhandelaar zich niet kon herin neren, dat er bij hem ooit zoveel belangstelling voor spijkers had bestaan De misnoegde spijker-detaillist bel de het politiebureau op en vertelde, dat iemand zonder middenstandsdi ploma zomaar spijkers aan het ver kopen was; de dienstdoende agent zag al grote promotiekansen, rende naar het opgegeven adres en kwam even later met 12 spijkers van het Kath. Nationaal Thuisfront buiten. Nu droomt de agent weer, maar niet meer over promotiekansen; hij droomt nu dat hij millionnair is en deze kans is helemaal niet zo denk beeldig, want per slot van rekening moet iemand a.s. Zondag horen, dat hij de 15.000" gewonnen heeft. En wint de agent de 15.000,niet, dan maakt hij nog een zeer behoor lijke kans op een van de 15 andere prijzen van 1.000,die ook nog door Nederland zullen rollen en het zou toch al heel raar moeten lopen, als de agent bij zoveel kansen nog een niet had. Toestand gespannen! Inmiddels was er het afgelopen weekend in Leiden een merkbare spanning waar te nemen. De zenu wen van velen waren niet spijker hard genoeg om tot Zondag te wach ten met het kopen van de felge kleurde draadnagels,die dan aan sommige kerkdeuren van Leiden verkocht zullen worden. Vorige acties hebben aangetoond, dat men zo nu en dan om prijsbren- gers moet vechten en dat bevordert natuurlijk niet de juiste Zondagmor genstemming. Daarom willen de meesten zich zo graag van te voren veiligstellen en men smeekt om leveranciers-adres sen. Nachtelijk bezoek. In de nacht van Zondag op Maan dag werd er nog om half drie bij ons aangebeld, maar dat was niet om spijkers, maar een me neer, die erg diep in het glaasje gekeken had, wist niet meer precies waar hij woonde. Dit heeft natuurlijk niets met die spijkeractie te maken, doch we ver téllen het alleen maar als schilder achtige annecdote, omdat anders dit verhaaltje helemaal zo spijkerhard wordt. Geen tijd. Inmiddels behoeven de inwoners van Noord Lelden zich niet zo hêel erg ongerust te maken over hun ijzervoorziening Te beginnen van avond zullen 35 dames en heren, onder leiding van de buitengewoon actieve heer Joop de Water ieder van spijkers gaan voorzien en ze hebben ons gevraagd, u te verzoeken het geld vast klaar te leggen (8 voor ƒ1,2 voor een kwartje), zodat ze niet te lang behoeven te wachten, want dan komen ze niet klaar. Geen geruststelling! En voor het geval, dat ze niet klaar mochten komen, kunnen de bewo ners van Noord Leiden nog de spij kers bij de adressen krijgen, die hiernaast in het kadertje staan afge drukt; telefonisch bestellen is bij en kelen zelfs mogelijk. Ook voor andere stadswijken zijn adressen gegeven en over de Petrus parochie behoeven we niets meer te schrijven; daar Is Koning Carnaval met zijn spijkerharde dictatuur al kind in huis! front zelf maar even aan het woord, I En ten slotte laten we het Thuis-1 die met het volgende bericht nu ook niet direct voor een rustige week^ zorgt. Het begint 's middags al. Het is weinig origineel steeds de zelfde paden te betreden bij het voe ren van acties. Zeker op Zondag Car naval. In het Zuiden van het land begon men al ongerust te worden voor een Thuisfrontstunt, die de Car navalvreugde zou belagen. Geen zorg daarover. Deze actie begint Ameri kaanse allure te krijgen, want de ko pers van de befaamde spijker zullen niet tot de late avond behoeven te wachten, maar reeds om drie uur zullen de eerste bekendmakingen ge schieden. En niet slechts voor de thuisblijver, maar voor iedereen. Katholiek Thuisfront heeft de be- (Vervolg). Mevr. Van Leeuwen, Noord- einde 35. Juffermans, Waldeck Piemont- straat 29. Van Diemen, Van Baarlestr. 12. Joop de Water, Gasstraat 6, (tel. 30300). C. Schmidt, Munnikenstraat 75. Mevr. Bel j aardsLovink, Bili- tonstraat 23. Sigarenhandel De Groot, Haar- lemmerstraat 266. schikking gekregen over een groot aantal vliegtuigen. In Europees verband. Om drie uur zullen deze vliegtuigen uit alle delen van ons land opstij gen. met zich meedragend door de lucht de eerste onthulling in ver band met het geheim. Opgestegen van of dalend op de vliegvelden van Düs- seldorf, Beek, Seppe, Deelen, Texel, Ypenburg, Hilversum, Teuge, Eelde, en misschien ook Hamburg, zullen ze urenlang boven de steden en dor pen van «ons land cirkelen en het eerste deel van het geheim bekend maken, aan de wandelaar, aan de moeder voor het venster, aan de voet baller en de geliefden in het laantje, aan iedereen, waar ook. En als om zes uur het motorgeronk nog niet uit de lucht is, zal, door medewerking van de katholieke Dag bladpers, een lawine van mededelin gen uiteenspatten tot de volledige ontwikkeling van het geheim. Het zal een middag van spanning en sensatie worden, en voor vele gezin nen zonder twijfel een Carnaval om nooit te vergeten. Rest ons veel meer, dan U sterkte te wensen tot Zondag a.s.? KRONUS. saldo hadden zij hem bij haar vrien denkring geïntroduceerd. Karl op glad ijs. Karl was in recordtijd populair; zijn verhalen waren voor het land- arme Nederland onwerkelijke sprook jes en wat dat betreft kan Zutfen trots gaan op zijn scherpe intuïtie, want het zijn inderdaad sprookjes. Karl had zijn rol nog lang kunnen spelen, maar op zekere avond, toen hij weer verteld had hoe zijn vader dc vredespijp rookte met machtige opperhoofden, die dan samen met hem tegen de niets ontziende veedie ven vochten, vroor het buiten, dat het kraakte en omdat Karl nog naar huis moest fietsen, leende en van zijn be wonderaars hem zijn handschoenen. Na een paar dagên kreeg de be wonderaar het koud en besloot zijn handschoenen bij Karl op te fialen. Kon niet! Bij de boer van Karl aangekomen, vroeg hij of de Canadees thuis was. „De Canadees?" vroeg de boer ver baasd, „sinds de bevrijding heb ik geen Canadees in huis gehad en eer lijk gezegd, ben ik daar blij om, want noch de vrouw nocht ik konden de jongens erg best verstaan". De jongen dacht, dat de boer een grapje maakte: „Kom, nou, je zult me toch niet wijs willen maken, dat je geen Engels spreekt. Hoe kun je dan Karl Young uit Canada het be drijf leren?" „Good morning". Nu was het de beurt voor de boer om verbaasd te zijn: „Karl Young uit Canada?" vroeg hij. „Man ik ken geen Karl Young; bij mij werkt Karei de Jong, maar dig komt uit Nijmeegn en niet uit Canada!" Op dat moment kwam Karl zelf de hoek om en deze zou dus het hele geval haarfijn uitgelegd kunnen heb- beix Maar Karl bezorgde zijn baas d« verrassing van zijn leven: „Good mor ning", groette hij amicaal zijn Zut fense vriend en meteen steeg hij met enorme sprongen in achting bij zijn baas, die niet wist, dat hij zo'n ge leerde knecht in dienst had. Ontgoocheling. De Zutfenaar was echter minder enthousiast. Hij riep, dat Karei zelf de handschoenen maar naar Zutfen moest komen brengen en reed hard naar huis terug om zijn lotgenoten de ontgoochelende ontdekking mede te delen. Karei is nog nien taar Zutfen toe geweest, want hij heeft zo'n flauw vermoeden, dat Karei een ontvangst te wachten staat, die in belangrijke mate zal afwijken van de geestdrift, waarmede men enkele weken gele den Karl bejubeld heeft. De handschoenen stuurt hij wel over de post terug. 14415: 10.000,—. In de 522ste staatsloterij, vierde klasse, zesde lijst is heden de 10.000,gevallen op lot nummer 14415.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5