Bewoners Waardgracht en Weverstraat zullen huurverhoging moeten betalen l UiÖ5€^hutspot Totdat hun woningen eventueel onbewoonbaar verklaard worden Raadsagenda voor 1 Maart Kunstleven in eióen Leidse Volkscredietbank krijgt nieuw gebouw aan Herengracht Gemeente-ontvanger zal tevens directeur van de bank worden Verdwijning van Minerva-stoep zal tienduizend gulden kosten DINSDAG 23 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURAN'l EERSTE BLAD - PAGINA 3 Voorstellen aan de Leidse raad In de raad van 9 Februari 1954 *f*rd besloten het verzoek van T. de Koode en andere bewoners van de Waardgracht en Weverstraat om in trekking of wijziging van de opgeleg de huurverhoging van 20% ten aan zien van de in de straten gelegen ge meentewoningen om advies in han den van B. en W. te stellen. Naar aanleiding hiervan delen zij het volgende mede: Bij besluit d.d. 8 December 1953 werd bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1954 o.m. de huurprijzen v. alle weëkwbningen zouden worden verhoogd met het wettelijk voorge schreven percentage van 20. Naar analogie van de beslissing in 1951 werden slechts die panden van huur verhoging uitgezonderd, welke zijn gelegen in het Wederopbouwplan Stationsplein. Op 26 Januari j.l. be sloten B. en W. af te zien van de in ning van huurverhoging ten aanzien van de gemeentewoningen aan de Plesmanlaan en die, gelegen in het saneringsplan, binnen de grenzen Ge- regracht-Levendaal-Kraaierstraat-4e Binnenvestgracht. Deze woningen zullen, naar het zich laat aanzien, binnen zeer afzienbare tijd worden afgebroken. B. en W. zijn van me ning, dat het scheppen van uitzonderingen betref fende de toepassing van huurverho ging beperkt moet blijven tot ge noemde percelen. De jongste herzie- ning van de huurprijzen is immers algemeen, zodat B. en W. zich moe ten hoeden voor het op ruime schaal creëren van uitzonderingen, dit laat ste vooral in verband met de positie van huurders van woningen, welke in eigendom toebehoren aan particulie ren en gelegen zijn in de nabijheid van de gemeentewoningen. Deze ca tegorie huurders draagt evenzeer de last van de huurverhoging, terwijl de door hen bewoonde wonineen, wat de onderhoudstoestand betreft, niet be ter, of misschien wel slechter, zijn, dan die, welke aan de gemeente in eigendom toebehoren. In de Huurwet worden slechts die panden uitgezonderd, welke op grond van de bepalingen der Woningwet onbewoonbaar zijn -verklaard.- De bedoelde gemeentewoningen verkeren echter niet in deze omstan digheid. De in het adres onderstreep te verklaring van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft derhalve voor adressanten geen werkelijke betekenis. B. en W. zijn echter voornemens maatregelen te treffen om tot onbe woonbaarverklaring van die gemeen te-woningen te geraken, welke hier voor in aanmerking komen. Zij hebben de directeur van gemeente werken verzocht naar de toestand van deze panden een onderzoek in te stellen en de nodige voorstellen te doen. Bij dit onderzoek zal men zich echter niet rkunnen beperken tot de to sleahte gemeente-woningen. Een per-nadere overweging, terwijl tenslotte ceel van een particulier kan in de- j dient te worden onderzochtop welke zelfde of nog bouwvalliger staat ver- j wijze de efficiency bij de uitvoering keren. De maatregel van onbexvoon- j van het werk kan worden verhoogd. baarverklaring zal dientengevolge een algemeen karakter moeten dra- Zoals uit een rapport van de direc- gen en kon wel eens van aanzienlij-1 teur van de gemeentelijke accoun- ke omvang blijken te zijn. Hierna zal tantsdienst blijkt, ligt het grootste De Gemeenteraad van Leiden komt vergunning om een stoep en twee Maandag 1 Maart a.s. om twee uur in trappen te hebben op de Breestraat. openbare vergadering bijeen. De I Voorstel inzake het beschikbaar I hal, vanwaar uit alle er omheen lig gende klasselokalen en andere ruim ten, zowel op de begane grond als op de verdieping, bereikbaar zijn. de laatste via een rondlopend bal kon. De klasselokalen zijn zodanig gegroepeerd, dat elk lokaal van twee zijden licht ontvangt. De verwar ming zal door middel van een olie- stookinstallatie geschieden. Met de bouw en inrichting van het schoolgebouw zal een bedrag van f 301.600.zijn gemoeid, waarbij nog komt een uitgave van 12.000 voor de aanschaffing van leermid delen. De kosten worden nadelig be- invloed door de slechte gesteldheid van de grond, die een zware funde ring noodazkelijk maakt, UITBREIDING GEREFORMEERDE SCHOOL ASSERSTRAAT Op 9 November 1953 besloot de raad aan het bestuur van de Gere formeerde Schoolvereniging mede werking te verlenen tot uitbreiding van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Asser-straat met zeven leslokalen. B. en W. hebben zich verenigd met het door het be stuur ingediende plan met raming van kosten, naar raming 190.000. GEBR. SCHOULS WIL BOUWEN AAN KANAALWEG. een daadwerkelijke opruiming dei- krotten moeten volgen, mogelijk ge maakt door het scheppen van ver vangende woonruimte. De voorstel len zullen zo spoedig mogelijk bij de raad worden ingediend. In afwachting van bedoelde onbe woonbaarverklaring zullen de bewo ners de verhoogde huren moeten vol doen. De adressanten worden hier door geenszins voor onoverkomelijke moeilijkheden geplaatst, daar ook zij sedert 1 Januari jl. profiteren van de maatregelen, welke de regering ter compensatie van de huurverhoging heeft getroffen. Zodra de onbewoon baarverklaring een feit is, zal, op grond van terzake geldende voor schriften, worden overgegaan tot her ziening der huurprijzen van de des betreffende panden. De huurprijs van een onbewoonbaarverklaarde woning is die, welke gold op 31 December 1950. Dit betekent derhalve, dat zo wel de huurverhoging van 20%, als die van 15%, in 1951 ingevoerd, na de onbewoonbaarverklaring vervalt. OPENBARE SCHOOL AAN DE WILLEM DE ZWIJGERLAAN Met het Aannemersbedrijf Gebrs. Het is noodzakelijk een nieuwe Schouls N.V., te Leiderdorp, zijn on openbare school voor gewoon lager i derhandelingen gevoerd omtrent de onderwijs te stichten, die zeven klas- I verkoop van een perceel industrieter- selokalen zal bevatten, op een ter- rein, groot plm. 7725 m2, gelegen rein, gelegen ten Noorden van de aan de Kanaalweg. De N.V. wenst de Wilern de Zwijgerlaan. Hoewel het eigendom van bedoeld perceel grond aanvankelijk in het voornemen lag te verkrijgen voor het daarop vesti- een gymnastieklokaal in het plan op gen van haar bedrijfsgebouwen met te nemen, moest van dit voornemen kantoor en daarbij behorende (4) worden afgezien, aangezien de daar toe vereiste urgentieverklaring van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen niet kon worden verkregen. De stichting van de school zelf heeft de instemming van de Minister kunnen verwerven; zij is geplaatst op de urgentielijst scho lenbouw 1954. De school is in vérdiepingbouw ontworpen en bevat een centrale Burgerlijke Stand Geboren: Geertruida Catharina dr van J. F. de Graaf en S. Hüsch; Theodorus Cornelis Maria zn van T. J. v. d. Holst en M. v. d. Zon; Fran- ciscus zn van F. Sloot en A. S. de Wit; Marijke Akatha Janny dr van J. C. de Gruil en M. Brouwer de Koning; Jan zn van C. Verhoef en J. v. Duijvenbode; Hendrik Nicolaas zn van L. ter Wee en J. Mark; Jo hannes zn van J. v. d. Linden en P. Ruis; Yvonne Jansje dr van G. Kokkedee en M. Rietbergen; Johan nes Hendrikus zn van P. J. Kaan dorp en C. C. v. Vliet; Alexandra Elise dr van O. R. A. Plas en A. E. de Leen; Robertus Johannes Emile Maria zn van C. J. M. Heesbeen en Kouwenberg; Adrianus Theodo rus zn van J. Blansjaar en K. Brui nes; Tilly Maria dr van H. Prins en B. Braam; Marianne dr van M. A. Lancel en A. v. Eeuwijk; Jacobus Lambertus Maria zn van A. Brandt en G. v. Polanen; Joseph Theodorus zn van P. N. J. v. d. Geest en W. J. v. d. Poel. Gehuwd: J. M. Burghouwt en J. H. Baak; A. J. Frentrop en C. H. Juf fermans. Overleden: J. M. Witteman, huisvr. van Pouw 38 jr; M. M. Slegtenhorst huisvr. van Rosier 79 jr; G. Nievaart huisvr. van Kuijl 47 jr; N. Braat, wed. van Bulk 78 jr; A. Teljeur, man 73 jr; C. Koomen vrouw 58 jr; S. Bo- narius wed van Kanbier 75 jr. ,De blanke koningin" Als zesde abonnementsvoorstelling I-Iet blijspel, dat het „Rotterdams Toneel" gisteravond als zesde abon nementsvoorstelling in de Leidse Schouwburg bracht, mag nu wel „De blanke koningin" heten, maar eigen lijk is het een buitengewoon donker laten we maar ronduit zeggen: een zwart geval. Het begint heel gewoon en alle daags: pa is concierge in een Parij- se huurkazerne, ma is gewoon ma en misschien de concierge van pa, en Thérèse is hun dochter. Pa en ma willen hun dochter graag goed en degelijk getrouwd zien, maar Thé rèse wil niet. Zij is al verloofd, maar durft niet te zeggen met wie. Zij zegt het natuurlijk toch en dan hebben we de poppen aan 't dansen. Maar nu komt dat duistere en zwarte, waarvan wij boven reeds 6praken: wij kunnen evenmin zeggen wie die verloofde is. Wij moeten volstaan met ons aan te sluiten bij de be woordingen van het programma: het geheel is een sprookje in zwart in drie bedrijven, maar hoe donker ook, 9^ Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Dinsdag 23 Februari. I fractuur op. Zij werden door de E. H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. Minder ernstig was het ongeval, dat zich gistermorgen op de Heren- Gistermiddag heeft op de ketting- fabriek aan de Hoge Rijndijk een ernstig ongeval plaats gevonden. Drie arbeiders van de glashandel van woningen. Zij is bereid voor het ter rein, dat bouwrijp en opgehoogd is, een prijs van 57.000.te betalen. I Het voetpad naar dé Trekvlietweg, dat eigendom van de gemeente blijft en tevens kan dienen voor andere aangrenzende industrieterreinen, moet voor rekening van de'gemeente worden aangelegd. De kosten hier van en van het daarin aanleggen van leidingen, worden geraamd op 5500 D. waren op het dak van de fabriek bezig een glazen ruit te plaatsen,, maar het eternit-dalc was niet sterk genoeg om hun gewioht te dragen, zodat zij alle drie door het dak vie len. De 60-jarige W. v. d. N., wonend aan de Oude Singel, brak zijn lin kerbeen, de 47-jarige F. J. de M. uit de Evertsenstraat brak zijn redhter- Dwarskoornbrugsteeg liep een heup- nabij de Witte Singel, af- In de raadsvergadering van 31 Augustus j.l. is door B. en W. mede gedeeld, dat een reorganisatie van de Gemeentelijke Volkscredietbank in overweging was. Zij is door het ver trek van de directeur der bank meer urgent geworden. De behoefte aan reorganisatie houdt in de eerste plaats verband met de verschuiving, die zich in .de loop der jaren in het volkscredietwezen heeft voltrokken, waardoor de credietverlening steeds minder tot een bepaalde de minst draagkrachtige groep der bevol king beperkt is gebleven en het ka rakter van de .bank als credietver- lenende instelling is gewijzigd. Voorts eist de ontwikkeling van het Finan- cieringsinstituut voor de detailhandel agenda vermeldt o.a.: Beëdiging en installatie van het nieuw-benoemde lid van de gemeen teraad, mr. F. Portheine (V.V.D.) in de vacature-Goudswaard. Benoeming van een lid van de Commissies voor de Geneeskundige en Gezondheidsdienst, de Markt- en Havendienst, de Personeelszaken, de Sociale Zaken, de Volkscredietbank en een lid van het bestuur van de stichting „Burgerijfonds van Leiden" uit de leden van de Raad (alle va catures mevr. S. A. Th. Goudswaard- Knipscheer). Voorstel inzake het stichten van een openbare school voor gewoon la ger onderwijs aan de Willem de Zwij gerlaan. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de uitbrei ding met zeven leslokalen van de Ge reformeerde school voor gewoon la ger onderwijs aan de Asserstraat. Praedavies op het verzoek1 van het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereniging om medewerking tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de school voor ge woon lager onderwijs aan de Asser- straat 1.392.— Voorstel tot het vaststellen van verordeningen, houdende wijziging van die, regelende het openbaar be- waarschoolonderwijs, de bezoldiging van de vakonderwijzers aan de open bare lagere scholen, het onderwijs aèn spraakgebrekkige kinderen en het Openbaar Vervolgonderwijs. Voorstel inzake het intrekken van een aan Commissarissen der Studen ten-Sociëteit „Minerva" verleende deel van de werkzaamheden der Volkscredietbank, t.w. die, verband houdende met de uitbetaling, de af lossing, de vervolging en de admini stratie, op technisch-administratief terrein, zodat hierbij de verwantschap met het werk ten kantore van de ge meente-ontvanger in het oog springt. De gelijkvormigheid van de admini stratieve handelingen doet terstond een combinatie van de Volkscrediet bank met het kantoor van de ge meente-ontvanger voor de hand lig gen. B. en W zijn dan ook van oor deel, dat uit economische overwegin gen aan samenvoeging in een afzon derlijke tak van dienst, genaamd de Gemeentelijke Dienst voor Kasbeheer en Credietwezen, onder leiding van de gemeente-ontvanger, boven an dere mogelijke oplossingen de voor keur moet worden gegeven. Sociale taak Dit betekent echter geenszins, dat het College de sociale taak der bank uit het oog zou hebben verloren. Zij zijn er integendeel van doordrongen, dat juist aan dit element in de werk zaamheden alle aandacht moet wor den geschonken; o.i. toch is het so ciale gedeelte van de taak der bank, n.l. de beoordeling van de crediet- behoefte en de credietwaardigheid cn vooral het eventueel verstrekken van hulp aan credietnemers bij de sane ring van hun financiën en het voor komen van verdere afglijding, in het verleden, doordat de zeggenschap bij één persoon berustte, niet ten volle behartigd. Het ligt. dan ook in het voornemen om, indien de raad tot de hierboven bedoelde combinatie-be sluit, een ruime taak toe te kennen aan een credietbeoordelingscommis- waarin deskundigen op sociaal stellen van gelden voor de bouw van een tweede woning op het terrein van de rioolwaterzuiveringsinrichting aan de Slaagh- of Stinksloot. Voorstel inzake het aankopen van een perceel bouwgrond, gelegen aan de De Gijselaarsstraat, 3.767 m2 voor 42.000.—. Voorstel inzake het verkopen van een perceel industrieterrein, gelegen aan de Kanaalweg. Voorstel tot het verpachten van het visrecht in de Grote Sloot, gelegen terrein zitting zullen hebben. Deze in de gemeente Warmond aan P. van der Drift voor 22.50. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de aanschaffing van een dienstauto voor het Openbaar Slachthuis, Volks wagen 1954, export-model, voor voor 5.485. Voorstel tot het samenvoegen van de Gemeentelijke Volkscredietbank met het kantoor van de Gemeente- Ontvanger tot de Gemeentelijke Dienst voor Kasbeheer en Credietwe zen en om de Gemeente-Ontvanger aan het hoofd te stellen van deze dienst. Voorstel tot het goedkeuren van de rekening en verantwoording van de Armenraad over 1952. Praeadvies op het adres van bewo ners van gemeentewoningen aan de Waardgracht en de Weverstraat inza ke de huurverhoging. Interpellatie, te houden door het. lid van de Raad mevrouw C. Brag- gaar-de Does, inzake de huurverho ging. Interpellatie, te houden door het lid van de Raad, de heer H. van Weizen, •inzake de huurverhoging. taak zal bovendien aldus worden om schreven, dat de commissie in die gevallen, waarin een credietaanvraag op zakelijke gronden zal moeten wor den afgewezen, zal bevorderen, dat de credietbehoevende eventueel op andere wijze de helpende hand wordt' geboden. Nieuw gebouw Aangezien er overwegend bezwaar tegen bestaat de Volkscredietbank, ook in haar nieuwe vorm, onder te brengen in het Stadhuis, zal het noodzakelijk zijn om te zien naar een huisvestingsmogelijkheid voor de nieuwe tak van dienst. Ook afgezien van een reorganisatie der bank, was verbetering van haar huisvesting reeds urgent. B. en Whebben dan ook reeds geruime tijd gezocht naar een oplossing van dit probleem. Ver schillende mogelijkheden tot verbou wing van bestaande panden zijn daartoe overwogen, waarbij echter de te hoge daaraan verbonden kosten in verhouding tot de verbetering, welke er mede v zou worden bereikt, veelal een bezwaar vormden voor uitvoering. speelde. Om een aanrijding te voor komen, moest een vrachtwagen plot seling remmen, waardoor enige lege groentekisten van de wagen vielen. Een er van raakte de 14-jarige wiel- rijwster W. M. M. v. E. uit War mond. Zen liep een bloedende wond boven het linker oor op en werd door de E.H.D. even naar het Acad. Zie kenhuis gebracht. Het was gisteren wel een dag van ongelukken. Om drie uur botste de 41-jarige J. K. uit oBskoop op de Langebrug tegen een ijzeren paal op. Hij kreeg een flinke wond boven z'n rechteroog en een ritje met de E.H. D.-wagen naar het Acad. Ziekenhuis. Om zeven uur gisteravond werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje in de etalage van de fa, aan de Haarlemmerstraat. Een deel van de etalage-kast en enige tafel kleden verbrandden. Het vuur werd met de nevelspuit geblust. De R.K. Reis vereniging „O.N.A." vierde vastenavondfeest in de Kleine Burcht. Voorzitter Schoon sprak een welkomstwoord en hoopte, dat de goede samenwerking tussen bestuur en leden zal blij ven bestaan. Daarna gingen de benen van de vloer. De dansen werden afgewisseld met spel letjes en zo vloog de gezellige avond om. De R.K. Toneelgroep „De Gastspe- lers" viert a.s. Zaterdag het vasten avondfeest m het St. Antonius Club huis met de opvoering van „De Huistyran" van Godfriek Bomans. Na afloop bal met de Rhythme-club. Zaterdag 27 Februari houden de R.K. Invaliden Bond „St. Luidina" en de Algemene Nederlandse Invaliden Bond een collecte ten behoeve van de revalidatie van de minder vali den van alle gezindten. Van 9 uur af kunnen collectanten zich melden aan Hooigracht 84 om bussen en speldjes Op grond daarvan menen zu,dat in ontvangst te nemen. De vijf col- IVl lectanten, die 't hoogste bedrag heb- c'"- j3en jn hun 0Ivtvangen een aardi- tot sombere gedachten zal het niet leiden. Integendeel, het is een vrolijk en luchtig blijspel op een modern the ma, waarbij de schrijvers (Balilett en Gredy) het er nog al eens dik op hebben gelegd. Ko Arnoldi die de regie Voert, heeft het stuk geno men zoals het is en zaagt op zijn beurt van dik hout planken, zodat het op sommige ogenblikken veel heeft van een onvervalste Ka- delburgse kluchf. Maar het vlotte spel van Ko Arnoldi als vader Boeuf, van Magda Janssens als moeder Boeuf en van Kitty Knappert als Thérèse, de „blanke koningin", jaagt ons over veel bezwaren heen en ont wapent on in een harteltij'ke lach. Dit 3 tal vond in deze rolverdeling 'n vaderlijk, Magda Janssens bezig en bazig en Kitty Knappert als een wervelwind over het toneel zwie rend. Het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd en het Schouwburgbe stuur vereerde Magda Janssens en Kitty Knappert met bloemen. Vanavond herhaling. Leerlingen-uitvoering Leids Muzieklyceum Een opgewekt en vrolijk publiek van ouders, broers en zusters, vulde gisteravond de Willibrorduszaal, niet medegerekend de jongelui, die zo aanstonds proeven van bekwaamheid zouden afleggen, en zich niet onbe tuigd lieten, hun mede zusters en broeders in de kunst te bejubelen na hun optreden in een of ander mooi stukje muziek. Niet alles hebben wij gehoord, aangezien wij even te laat waren, maar wij weten wel, dat de verschillende leerkrachten, met na me mejuffrouw Emily Westendorff, mejuffrouw Marie Olivier, mejuf frouw Kaiser en de heren De Lichte, De Man en Hofmeester, al het moge lijke hebben gedaan om de voor dracht van hun leerlingen te doen sla gen. Was dit wel eens een keer met wisselend succes, dan moet men niet vergeten, dat plankenkoorts een le lijke factor is; maar over het alge meen werd er dapper gewerkt en be hoorden de ongelukjes tot de zeld zaamheden. Het programma was te uitgebreid om alles op te noemen. Maar schik werd er beleefd aan het menuet van Schubert, het goed geslaagde vier handige stukje van Straebog. Een voordrachtstukje van Duvernoy vlot te best, evenals de melodische étude van Burgmüller, waarin het kruisen van de handen geen bezwaar bleek te zijn. Onze bekende vrienden de menti en Kuhlau leverden groot suc ces op. De twee stukjes van Dancla voor viool en piano werden met be grip uitgevoerd. Dan vielen o.a. ook op een paar stukjes van Gurlith, waarin inderdaad muziek zat. Een fris, vlot accordeonnummertje was de Polka van J. Hofmeester, die per soonlijk zijn kleine leerling begeleid de. Een paar mooie klavierstukjes van Bartók werden muzikaal ge speeld. Er volgden nog meer nurp- mers voor piano en viool en dan werd onder leiding van mej. Westendorff „Sledevaart" van Chwatal uitgevoerd met kinderinstrumentjes; uitstekend om de kleintjes in rhythme en slag vaardigheid te trainen. Men vindt zo iets altijd erg leuk en aardig, maar realiseert men zich ook, wat een ar beid het is, om dat er in te krijgen? Na de pauze kwam mej. Kaiser uit met enkele goed voorbereide rhyth- mische gymnastieknummers en daarna was er muziek voor de lichte toets, onder leiding van de heer J. Hofmeester; muziek, die er als koek ingaat en met uitbundig applaus is bejubeld. J. KORTMAN-N kan worden bereikt door de stichting van een nieuw gebouw, waartoe een mogelijkheid bestaat op een terrein aan de Herengracht. Slechts op deze wijze zal met alle accomodatie- behoeften van de dienst behoorlijk rekening kunnen worden gehouden. Het ligt in het voornemen zo spoe dig mogelijk de waarneming van de functie van directeur van de Volks credietbank op te dragen aan de ge meente-ontvanger. De opbouw van de nieuwe dienst zal dan in nauw over leg met deze functionnaris kunnen geschieden. Een voorstel tot vastelling van een beheersverordening voor de dienst waarin tevens het door de Geldschie- terswet geëiste reglement voor de ge meentelijke geldschietbank zal kun nen worden verwerkt alsmede een voorstel tot stichting van een gebouw voor de dienst, zullen zo spoedig mogelijk worden gedaan. Bij besluit van 22 April 1875 ver leende de raad aan het bestuur van ce sociëteit „Minerva" vergunning tot het maken en hebben van een stoep met twee trappen op de open bare weg aan de Breestraat. In haar, aan dit besluit voorafgaande, advies kon de toenmalige Commissie van Fabricage nog verklaren, dat de be zwaren voor het verkeer niet zo overwegend waren, dat het verlenen van de gevraagde vergunning moest worden ontraden. Thans kan dit ze ker niet meer gezegd worden, om dat het verkeer zich sedert 1875 zo danig heeft ontwikkeld, dat de aan wezigheid van de stoep en de trap pen als een ernstig bezwaar en ge vaar moet worden aangemerkt. B. en W. menen dan ook, dat de tijd gekomen is om deze vergunning in te trekken. Hierop is trouwens ook van de zijde van de raad ver schillende malen aangedrongen. Gevolg van het intrekken der ver gunning is, dat het sociëteitsbestuur de stoep en de trappen zal moeten doen verwijderen, terwijl voorzie ningen moeten worden getroffen om het gebouw toegankelijk te maken. B. en W. hebben hieromtrent en over de daaruit voortvloeiende kos ten besprekingen gevoerd met het. sociëteitsbestuur. Deze besprekingen hebben tot overeenstemming geleid omtrent het uit te voeren plan en de verdeling van de daarmede gepaard gaande kosten. Deze kosten kunnen op rond f 10.000.gesteld worden waarvan de gemeente 75 oi 7.500.voor haar rekening neemt, de Sociëteit neemt 25 voor haar rekening. Voorts kunnen de voor re- kening van de gemeente komendeworden ingesteld onder de naam kosten voor straataanleg op 700.— „Professor dr. E. Gorter-rheuma- worden gesteld. I fonds' ge verrassing. STADSKOK. Prof. dr. E. Gorter gisteren gecremeerd Onder zeer grote belangstelling uit medische en universiteitskringen is gistermiddag het stoffelijk over schot van prof. dr. E. Gorter naar het Crematorium te Velsen gedragen. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot liep mede in de stoet. In de aula werd het woord gevoerd door dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, president-curator van de Leidse Universiteit, die zijn herden kingsrede opende met de woorden: „De Leidse Universiteit staat in die pe rouw bij deze baar. Door het over lijden van prof. Gorter is een van haar grootmeesters heengegaan. De universiteit eert hem als een groot geleerde en docent. Gorter behoort aan de internationale wetenschap, maar vooral aan de Nederlandse moe ders, door zijn baanbrekend werk op het gebied van de kindergeneeskun de. Nederland is thans bezaaid met kinderartsen, die echter allen zijn voortgekomen uit de school-Gorter". Prof. mr. J. M. van Bemmelen, rec- tor-magnificus, sprak uit naam van de hoogleraren en noemde Gorter een genie en daarnaast een bron van gro te energie. Vervolgens werd gesproken door prof. dr. G. J. Heering, prof. dr. A. M. J. Holmer, dr. P. J. Huet, dr. F. M. C. Hen geveld, prof. dr. C. Hooft, dr. S. O. E. Burger en prof. mr. A. Kollewijn. Nadat de met bloemen bedekte kist onder de klanken van een gedeelte uit het vijfde Brandenburger-concert van Bach was gedaald, dankte de zoon, dr. E. W. Gorter, de aanwe zigen, waarna mevr. wed. E. Gorter mededeelde, dat er een fonds zal Woonwagenkamp Naar aanleiding van onze re- 5 portage over het Leidse woon- wagenkamp in de krant van Za- i terdag 1.1. bereikten ons vele commentaren zowel mondeling als telefonisch en schriftelijk. Wij J l stellen ons daarom voor a.s. Za- terdag nader op deze kwestie te- rug te komen en alle reacties te behandelen. Marktberichten ROTTERDAM, 23 Febr. Vee. Aanvoer: 4655 (6390); vette koeien 675, gebruiksvee 959 (428), vette kal veren 80, graskalveren 197 (152), nuchtere kalveren 2009, varkens 290. biggen 167, paarden 121, veulens 8, schapen of lammeren 114, bokken of geiten 35. Prijzen: vette koeien le kw. 280 300, 2e kw. 260—280, 3c kw. 234— 250, vette kalveren le kw. 250260, 2e kw. 240—250, 3e kw. 210—230, graskalveren le kw. 420, 2e kw. 350, 3e kw. 240, nuchtere kalveren le kw. 42. 2e kw. 38, 3e kw. 34, biggen le kw. 55, 2e kw. 45, 3e kw. 35, slacht- paardc-n le kw. 195, 2e kw. 185, 3e kw. 165, schapen 14012095, lam meren 110100—90, kalf koeien 1150940780, melkkoeien 1150 940780, varekoeien 800—675600. vaarzen 870700575, pinken 585 485—375. BODEGRAVEN 23 Febr. Kaas. Aanvoer 13 partijen. Prijs 2.20 tot 2.30. Handel kalm. LEIDEN, 23 Febr. Varkens. Aan voer 463 stuks: Zware f 188192; Slagers varkens 191—193; Zouters 180—188; Zeugen 170—178. Han del vlot. Bovendien 15 nuchtere kal veren, 3545. Handel traag.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3