De Alastrim te Leiden geeft geen reden tot ongerustheid Plannen voor een nieuw Provinciehuis in Den Haag Goed jaar voor Philips Ontploffing in plasticfabriek Liefde maakt lichtvaardig maar overwint geen zwaartekracht Geneeskundige dienst begint met inenten en her-inenten Omgeving DINSDAG 23 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Begint de bouw dit jaar? Herzien ontwerp-Peutz zeer geslaagd De plannen voor de bouw van een nieuw Provinciehuis in Den Haag zijn in een nieuw stadium gekomen. Van de vele ontwerpen werd destijds dat van ir. F. P. J. Peutz als het meest geschikte uitgekozen. Provinciale Staten waren het echter niet geheel met de opzet eens en daarom werd besloten de ontwerper opdracht te geven tot het maken van een nieuw schetsplan, waarbij als richtlijn moest worden aangehouden een to tale bouwsom van 12 millioen en voorts bijzondere aandacht diende te worden besteed aan die onderdelen van het oorspronkelijke plan, welke naar het oordeel van de Commissie voor de beoordeling der schetsont werpen niet geheel voldeden. Ir. Peutz heeft thans zijn gewijzigd en nader uitgewerkt plan ingediend. Het herziene plan is in principe het zelfde als het oorspronkelijke schets ontwerp. De uiterlijke vormgeving heeft echter een aanzienlijke verbe tering ondergaan. Voorts heeft het vervallen van de ambtswoning voor de commissaris van de koningin, als mede de beperking van de hal voor publiek in het werkgedeelte en de wijziging van de autogarage tot ge volg gehad, dat de inhoud van 180.000 m3 is teruggebracht tot 150.000 m3, waardoor de raming van de bouw kosten het bedrag, dat men daarvoor had gedacht, meer benadert. Tot het laten vervallen van de ambtswoning voor de commissaris van de koningin is overgegaan in overeenstemming met de minister van binnenlandse zaken. In de be hoefte aan ruimte voor representatie ten dienste van de commissaris van de koningin is voorzien door het op nemen van zodanige ruimten in het plan voor het provinciehuis. De commissie voor de beoordeling van de oorspronkelijke schetsontwer pen is door Ged. Staten in de gele genheid gesteld van het herziene ont werp van ir. Peutz kennis te nemen. Deze commissie schrijft ter zake o.m. het volgende: „Met behoud van de grondslagen en de kwaliteiten van het oorspron kelijke plan is de architect er niet alleen in geslaagd het bouwvolume vrij aanzienlijk te verkleinen, doch tevens het project beter aan zijn doel te doen beantwoorden. Behalve dat in de plattegronden verbeteringen zijn aangebracht, waar door een volkomen duidelijke en overzichtelijke indeling is verkregen, hebben door een sterke concentratie van het werkgedeelte (hoogbouw langs de Koningskade) ook de func tionele bestemmingen aan duide lijkheid gewonnen. De werking der bouwmassa's is belangrijk rijker geworden, hetgeen nog ondersteund wordt door het bij zonder geslaagde verschil zowel in schaal als in materie van de bomv- massa's, die daardoor naar hun be stemming voortreffelijk worden ge karakteriseerd. Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 V.d. huisvr.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram.; 9.30 Waterst.; 9.33 Gram.; VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 V.d. vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Accordeonork.; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Vh. platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws13.15 Ten toonstellingsagenda; 13.18 Dansmuz.; 13.45 „De weg omhoog", caus.; 14.00 V.d. kind.; 16.00 V.d. zieken; 16.30 Strijkkwart.; 17.15 Gram.; 17.30 In- str.kwintet; 17.50 Regeringsuitz.: An- dré Jurx-es: „Nederland en de wereld Hoe ver reikt de stem van de Neder landse componist in het buitenland"; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 „Het volle pond", caus.; 18.35 Orgelspel; 18.55 Sportpraatje; 19.00 V.d.jeugd; 19.05 Sopr. en piano; 19.25 VARA- varia en gram.; VPRO: 19.30 V.d. jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Parlementair overzicht; 20.15 Gram.; 20.50 „Jephta", hoorsp.; 22.00 Cabaret 22.45 „Kunstmatige reuzen", caus.; 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nws in Esperanto; 23.20 Lichte muz.; 23.45 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV NORV: 7.00 Gram.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.33 Gewijde muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 8.30 Tot Uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 V.d. zieken; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 12.05 Bas-bariton en piano; 12.30 Land- en tuinb.meded.: 12.33 Gram.; 12.37 Middagpauzedienst; 12.59 Klok gelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Met Pit op pad; 13.20 Vocaal Dubbelkwartet 13.50 „Saul", oratorium (gr); 15.45 Kamerkoor; 16.00 V.d. jeugd; 17.20 Lichte muz.; 17.30 Orgelspel; 18.00 Mil. caus.; 18.10 Gram.; 18.-15 Cello en orgel; 18.30 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsle ven; 18.45 Geestelijke liederen; 19.00 Nieuws en weerb.; 19.10 Boekbe^r. 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Bariton, koor en ork.; 21.30 „De Ker kelijke situatie in Indonesië", caus.; 21.50 Banjo-ork.; 22.30 „Hervormd- Gereformeerd". caus.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws en SOS- ber.; 23.15 Zang en voordr.; 23.35— 24.00 Gram. De grote greep, die het interieur kenmerkt, vindt men terug in de ruimtewerking der interieurs. Winst is, dat de commissariswoning is ver vallen, terwijl op bijzonder gelukki ge wijze in de representatie is voor zien door de samenhang van de werkkamer van de commissaris met de benodigde ontvangstruimten. Zeer gunstig is daarbij dc ligging op het zelfde niveau van de vertrekken be stemd voor Gedeputeerde Staten. Gezegd mag worden, dat het ont werp, zoals dat thans aan ons is voorgelegd, geheel beantwoordt aan de verwachtingen, die het oorspron kelijk ingediende ontwerp bij de commissie had gewekt. De commis sie is dan ook dankbaar, dat de Sta ten aan architect Peutz 'opdracht hebben verstrekt tot het maken van een nieuw schetsplan. Wij zijn over tuigd, dat de verdere realisering van dit project tot een gebouw zal leiden, dat voor U als gebruikers volledig bevrediging zal geven en De productie van Philips Gloeilam pen fabrieken is in 1953 met 7% ge stegen. De verwachtingen voor 1954 kunnen worden gekenschetst als ge grond optimistisch". Het aantal ar beidskrachten in Nederland bedraagt thans 44.600, waarvan 27.100 in Eind hoven. Zonder vooruit te lopen op de gegevens, welke in de officiële jaarstukken zullen verschijnen, kan thans worden gezegd, dat 1953 voor het concern een voorspoedig jaar is geweest. De taken, welke de N.V. zich in het begin van dit jaar had ge steld, zijn over het geheel genomen volbracht en deze taken lagen be langrijk boven hetgeen in 1952 werd gepresteerd. Er is meer geprodu ceerd, meer verzonden naar het bui tenland en meer verkocht aan de af nemers over de gehele wereld dan in enig voorafgaand jaar. Aldus heeft de president van de raad van bestuur, ir. P. F. S. Otten, medegedeeld in de traditionele half jaarlijkse bijeenkomst van de raad van bestuur met de personeelsraad. Een jaar geleden heeft een zekere aanpassing van de productie plaats gehad by de opgelopen voorraden der producten. Deze ging gepaard met een beperkte personeelsvermin dering. Na enige maanden van een aarze de belangrijkheid van Uw werk zal I iencje markt in het begin van 1953, accentueren, terwijl het tevens voor het stadsbeeld een bijzondere aan winst mag worden geacht. Schatting der kosten De Commissie kon nog geen nauw keurig financieringsplan overleg gen. De kosten, gebaseerd op tal van schattingen, heeft de Commissie on der voorbehoud gegeven, om de Sta ten een indruk te geven van hetgeen te verwachten is. Kosten van grond, bouw, decoratieve aankleding, in richting en honoraria worden ge raamd op 17.425.000. Diverse ont vangsten, welke op dit bedrag in mindering kunnen worden gebracht zijn ruim 3,5 millioen, zodat men momenteel als netto-kosten aan neemt een bedrag van 13.892.000. Op de begroting voor 1954 is een post van 3 millioen uitgetrokken voor herbouw van het provincie huis. Zoals uit de toelichting op deze post blijkt, is er rekening mee ge houden, dat mogelijk nog in de loop van dit jaar met de bouw begonnen zal kunnen worden. Gedeputeerde Staten hebben thans aan de Provinciale Staten voorge steld: a. Aan architect ir. F. P. J. Peutz op te dragen het voorlopige ontwerp uit te werken, hetgeen omvat het maken van het uitvoeringsontwerp met bestek en begroting; b. Ged. Staten te machtigen alle handelingen te verrichten, welke verder voor de uitvoering van het bouwplan nodig zijn, met inbegrip van het aanbrengen van geringe af wijkingen van het ontwerp, welke tijdens de uitvoering nodig mochten blijken, zulks met dien verstande, dat een commissie uit Prov. Staten hierbij van advies zal dienen. maanden, waarin de afzet weinig toe nam, ontstond een aanmerkelijke toe neming van de vraag naar de pro ducten der maatschappij. Het be staande productieniveau bleek toen onvoldoende te zijn om in de aanvra gen te voorzien, vooral toen de voor raden in het algemeen tot het ge wenste niveau waren teruggebracht en daaraan dus weinig meer kon wor den onttrokken. Gisteravond is een ernstig ongeval geschied in de fabx'iek van plastic- artiekelen N.V. Negum te De Bilt. In vlammen gehuld kwamen de 29-jari- ge chef S de Vree, wonende te Zeist en de 24-jarige spuit-gieter H. Tang, wonende te De Bilt uit het stookhok rennen, waar zich een ontploffing had voorgedaan. Arbeiders uit de nachtdienst snelden te hulp en doof den de vlammen. Beide slachtoffers zijn met ernstige brandwonden aan hoofd, armen en handen overgebracht naar het stads en acedemisch ziekenhuis te Utrecht. De Eindhovense recherche heeft de 22-jarige van O. en de 21-jarige K., beiden uit Eindhoven, gearresteerd, die ver-dacht worden van de inbraak in het St. Joriscollege, waarbij in to taal een bedrag van ruim 2000 gul den werd buitgemaakt. Beide jon gemannen hebben al een gevangenis straf achter de rug. Dikke lucht op Schiphol Jumbo's eenzaam avontuur Tien Zuid-Amerikaanse kolibries landden gisteren op Schiphol op doorreis naar het dierenpark Wasse naar. Over het algemeen waren zij zeer tevreden over de reis en de manier waarop zij met hun vleugel tjes nog wat stonden na te draaien, bewees dat zij weinig vermoeid wa ren. Nu is dit niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat de reis per KLM-vliegtuig werd gemaakt. In ieder geval hadden dc beestjes nog slechts enige keren de longen vol frisse Hollandse mist gezogen, toen een KLM-vogel de dierenwereld op Schiphol aanmerkelijk uitbreidde met een buik vol oerwoudbewoners, waarvoor de mens nu eenmaal graag een kooitje om koopt. Aan boord van de „Limbux-g" be vonden zioh tal van hooggeplaatsten, die haastig verklaarden met de a.s. caxmavalsviering niets uit te staan te hebben en naar de dienstregeling vroegen voor het eerste vliegtuig terug. Vooral een grote olifant betoogde druk het slachtoffer te zijn gewor den, van een zijn inziens slecht ge lukte grap. Tevoren had hij reeds een poging gedaan het vliegtuig tij dens de vlucht te verlaten, te meer daar men zyn trouwe metgezellin te vroegtijdig had uitgeladen. Slechts met de grootste moeite had men hem weten te overtuigen dat liefde wel iswaar lichtvoetig maakt, maar toch niet in staat is de zwaartekracht ge heel te overwinnen. Dumbo werd weer Jumbo en wachtte gelaten tot zyn speelmakker weer op was ge haald. Pittige lucht De twee olifanten waren minder goed te spreken en informeerden slechts naar de gezondheidstoestand van hun aanstaande landgenoot Mac Carthy, van wie ze enige moeilijk beden verwachtten. In het vliegtuig hadden verder nog een plaats ge kregen een koningstijger, twee ta pirs, vier panda beren, 425 apen en tienduizend vogels, die stuk voor stuk naar hun consul of advocaat vroegen. Het spreekt vanzelf dat met de dieren een pittig snixfje oerwoud- lucht mee naar buiten kwam, zo sterk zelfs dat de douanen er geen prijs op stelden de dieren te visite ren en ze zo snel mogelijk naar hun nieuwe kooiplaatsen lieten vertrek ken. Een half uur later was het rus tig op Schiphol; alleen tien kleine kolibri's pikten verdrietig wat gras tussen de startbanen vandaan. Sic transit enz., zeiden ze wijs tegen elkaar, want daarvoor komen ze tenslotte uit Latijns-Amerika. In het keileemgebied ten Noorden van Urk, midden in het ontworpen en in aanleg zijnde bosplan in de Noordoostpolder ligt een geologisch interessant terrein, waar grote keien uit de ijstijd, worden gevonden. Dit terrein zal ongerept in stand blyven. Een amateur-geoloog, de heer P. van der Lijn, heeft voor de instandhou ding hiervan geijverd. Zijn naam zal daarom aan dit reservaat worden ver bonden. Brand door sneeuw HOTEL IN AS Tengevolge vau kortsluiting, ver moedelijk ontstaan door lekkende sneeuw, is gisteravond het hotel pen sion Westerkeyn bij Midsland op Terschelling, tot de grond toe afge brand. De brandweren van Midsland en West Terschelling konden na enige moeite met een flink aantal stralen het vuur bestrijden. Men kon echter niet verhinderen dat het hotel tot de grond toe afbrandde. Alleen de voox'gevel en een paar brokken zij muur zyn blijven staan. Het hotel was tegen brandschade verzekerd. Zwaar vergif verdwenen Op enkele plaatsen in Enschede neemt de reinigings- en ontsmettings- dienst proeven ter bestrijding van de ratten in de riolen. Daartoe worden in de riolen klei ne drinkbakjes, gevuld met haver- en rattenkruid, opgehangen. Bij con trole is gebleken, dat een van deze bruin geglazuurde bakjes verdwe nen is. Daarom heeft de politie in de om geving van de Geraniumstraat met de luidsprekerauto voor het vergif ge waarschuwd. Men vermoedt dat het bakje door kinderen is weggenomen. Gelooft geen geruchten! Oxxgetwijfeld heeft eenieder in de krant van Maandag 15 Februari j.I. de mededeling van de burgemeester van Leiden gelezen. Deze hield in, dat er iemand, die in Den Haag in be trekking was en sinds enige dagen bij haar ouders in Leiden logeerde, hier ziek geworden was; zij bleek alastrim (witte pokken) te hebben en werd ogenblikkelijk naar Den Haag overgebracht en opgnomen in de spe ciale pokkenbarak. Alle nodige maat regelen zijn direct genomen om ver spreiding tegen te gaan, zodat er, zo eindigde de korte mededeling, geen reden tot enige ongerustheid is. Wanneer we hierop thans terugkomen dan ligt het voor de hand, dat we hiermee een bepaalde bedoeling heb ben. Men kan allereerst zeggen, dat de bevolking van Leiden er recht op heeft na deze aanvankelijke medede ling wat meer hierover te vernemen. Maar er is nog een tweede reden; deze is gelegen in de maatregelen, welke genomen zijn om verspreiding tegen te gaan; en hierbij, dat is dui delijk, is de medewerking van de be volking noodzakelijk. Hetgeen trou wens het geval is bij de bestrijding van elke besmettelijke ziekte; zo ken nen we als voox-beelden van de laat ste tijd: de bevredigende opkomst bij het bevolkingsonderzoek op tubercu lose en de massale opkomst van kin deren voor de inenting tegen diphte- rie, waarbij we over de medewerking van ouders, onderwijzers en de pers gaarne onze waardering uitspreken Waaruit kan dan thans met het oog op de bestrijding Van witte pok ken die medewerking bestaan? Op de eerste plaats door aan te ne men, hetgeen de burgemeester op 15 Februari j.I. in de plaatselijke bla den heeft medegedeeld, n.l. dat er geen reden tot ongerustheid is. Men moet geen waarde hechten aan aller lei geruchten, die de ronde doen en nog minder mpet men ze helpen ver spreiden. Want deze praatjes zouden onnodig ongerustheid en angst, zelfs een paniekstemming kennen veroor zaken. En deze geruchten ontstaan snel. Zo vernamen wij in de afge lopen week, dat er een tweede geval van alastrim te Leiden zou zijn ge constateerd, hetgeen volkomen on juist is. Een 2e geval is er dus niet! Op de tweede plaats werkt men mede door nauwgezet en loyaal uit te voeren de maatregelen, welke van wege de G.G. en G.D., in overleg met de Geneeskundige Inspecteur van de Volksgezondheid, aan sommige perso nen, de z.g. contacten, moeten wor den voorgeschreven, n.l. van isolatie of ook van quarantaine. De mate en de duur van de afzondering, alsmede van de xxitgeoefende controle han gen af van allerlei omstandigheden, ter beoordeling van de arts van de G.G. en G.D. Ik ga hierop niet in, doch noem slechts de omstandigheid of men contact heeft gehad met een lijder-zelf, of iemand uit diens om geving, en het tijdstip, waarop dat contact plaatsvond, steeds is dan ech ter van grote betekenis het feit of men zelf vroeger tegen pokken inge ënt is en of dit later, of kort geleden, werd herhaald, m.a.w. of men gere- vaccineerd is. Vindt men deze maat regelen soms wat kras, of begrijpt men de noodzaak ervan niet, wil dan bedenken dat ten aanzien van de pokken de Besmettelijke Ziektewet vol staat van veel krassere maatrege len. Ook dat ze in geval voor geval na x-ijp ^rleg genomen worden en dat ze \^r 100% goed moeten wor den opgevolgd en uitgevoerd, omdat ze anders geen zin hebben. Raadgevingen ter harte nemen. Op de derde plaats helpt men mede door de raadgevingen betref fende het inenten of herinenten te gen pokken ter harte te nemen. Ook hierover doen scheve voorstellingen en vërhalen, ook in de pers soms, de ronde; men zegt dan n.l.: alastrim of witte pokken is een andere ziekte dan echte pokken en de pokken-in enting helpt tegen de echte pokken, „dus" helpt de gebruikelijke inen ting niet tegen alastrim. Maar dat „dus" deugt niet! Zonder er op in te gaan, wil ik herinneren aan dr. Jenner, die omstreeks 1785 waarnam, dat de melkers, die een koeienpok- DE KWAKEL DAMCLUB „KUNST EN GENOEGEN" KAMPIOEN. Het is de damclub gelukt het kam pioenschap te behalen in de 2de afd. van het district Amsterdam. Zodoen de promoveren de dammers van de 2e naar de 1ste afd. Nog moet er één wedstrijd gespeeld worden, maar deze kan aan de promotie geen af breuk meer doen. OEGSTGEEST Lezing over Amerika Op uitno diging van de Commissie voor Huis houdelijke Voorlichting sprak mej. T. Duyvendak, directrice van het Landelijk bureau „Stichting Com missie voor huishoudelijke en ge zinsvoorlichting". Mej. Duyvendak, die in 1952 deel uitmaakte van een internationaal team, dat werd uitge zonden naar de Ver. Staten ter be studering van de huishoudelijke en gezinsvoorlichting sprak over Ame- roka. Spr. gaf een indrukwekkend NIEUWE K.R.O. FILM Voor propaganda, ook in veraf gelegen plaatsen Enkele dagen reeds hebben opera teurs van Multifilm opnamen gedaan in en rondom de K.R.O. studio te Hilversum. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat een nieuwe K.R.O.- film zal worden gemaakt, min of meer volgend op de eerste documen taire. die jaren geleden werd opge nomen. De nieuwe rolprent zal te vens geluidsfilm zijn en moeten die nen voor propaganda voor de K.R.O. ook in die plaatsen, waar de jaar lijkse tournee niet kan komen. De nieuwe film zo hebben wij ver nomen kan ook worden gepast in het winterprogramma van allerlei katholieke instellingen. Leon Povel is belast met het scenario. In afwachting van dringend nodi ge nieuwbouw bij de K.R.O., is een groot perceel aan de overzijde van het studiogebouw aan de Emmastraat aangekocht, waar intussen de afde lingen. Godsdienstige uitzendingen, gesproken woord en andere zijn on dergebracht. Binnenkort zal een be gin worden gemaakt met de volle dige restauratie van de kleine con certstudio, gelegen in het oude ge bouw, waar de K.R.O. aanstonds na zyn vestiging te Hilversum is be gonnen. Inmiddels is gereed geko men de algehele vernieuwing van het gebouw van de Kath. Radiogids aan de Keizersgracht 151 te Amster dam. Daar zijn tevens de modernste apparaten voor adressering en ver zending in gebruik gesteld. EEN WIT KALF Een koe van de landbouwer T. Scheer in de buurtschap Stein bij Haastrecht heeft een geheel wit kalf ter wereld gebracht. overzicht van het grote Amerika, waar alles zo heel anders gaat dan bij ons. Een land van onbegrensde mogelijkheden, waar nog land in overvloed is, dat in cultuur kan wor den gebracht. Ook besprak zij de buitengewone gastvrijheid der Ame rikanen. Hun uithuizigheid en hoge levensstandaard. Vervolgens het af betalingssysteem dat wij hier ook wel kennen, doch dat daar algemeen is. Aan de hand van een serie licht beelden liet mej. Duyvendak ver schillende belangrijke gebouwen en streken met veel natuurschoon zien. WARMOND SPOEDEISENDE RAADS VERGADERING. „Bespreking van het besluit van Gedeputeerde Staten tot gedeeltelij ke goedkeuring van de bij raadsbe sluit van 11 December 1952 vastge stelde herziening van het uitbrei- dingsplan-in-onderdelen dezer ge meente". JAARVERGADERING K.V.P. De voorz. van de pl. afd. van de K.V.P., de heer A. G. v. Leeuwen heette met een kort woord, de aan wezigen welkom, in het bijzonder de heren M. M. B. Pieterse, P. F. Ver geer, A. A. Willemsen en P. L. A. W. Wissen, die het Politieke Forum zouden vormen. Na de gebruikelijke verslagen van de secr. en penn., waaruit bleek, dat het ledenaantal zich jammer genoeg in dalende lijn beweegt en dat het saldo 98 89 bedraagt, werd door de heer F. Walraven, als lid van de kascontrole-commissie medegedeeld, dat de boeken in orde waren. In de nieuwe kascommissie werden be noemd de heer R. Stijnman en W. Welsink. Na een korte pauze konden de aanwezigen hun vragen op het fo rum afvuren, dat de vragen, op po litiek en aanverwant gebied, naar best vermogen en openhartig zou be antwoorden. Om alle vragen, die gesteld wer den, te memoreren, zou teveel plaats ruimte vergen zodat wij willen vol staan met een korte samenvatting. Ze golden n.l. de woningbouw in de lagere huurklasse; gemeentebeleid industrialisatie; technologisch plan, de practische uitvoering van het ge meenteprogramma van de K.V.P., ver-hoging of verlaging bouwvolume in de nieuwe toewijzing, gebrekkige waterafvoer op talrijke plaatsen en de mogelijkheid tot het stichten van een speelweide voor de grotere jeugd. Vanzelfsprekend konden niet alle vragenstellers voliedig tevreden ge steld worden, maar de leden van het forum hebben toch blijk gegeven een goede kijk op de zaken te heb ben. Ere wie ere toekomt. Gebleken is, dat de waterpolitie bij haar acti viteit voor het voeren van watervo gels in de afgelopen vostperiode, vol ledige steun heeft ondervonden van de plaatselijke bakkers, die voor het goede doel het brood gratis of tegen sterk gereduceerde prijs hebben ge-I leverd. puist aan de hand hadden gehad, la ter gevrijwaard waren tegen de ech te- en zeer ernstige-mensenpokken (waaraan soms 20 van de 100 patiën ten stierven). Welnu hierop berust de huidige inentmethode, de koepok inenting; een feit, is intussen, dat deze inenting wèl bescherming biedt tegen de alastrim. Welke zijn nu thans de richtlijnen voor deze inenting tegen pokken? Eer stens laat men trouw de zuigelingen vóór de 2e verjaardag inenten, zoals de wet dat ook voorschrijft; en thans dus meer dan ooit. Voorts: volwasse nen en kinderen, die ouder dan 2 jaar zijn èn nog niet tegen pokken ingeënt zijn, late men ook nu niet inenten. Doch, degenen, die vroeger, als jong kind b.v. ingeënt zijn kunnen zich thans laten revaccineren, d.i. herin- enten. omdat van een voldoende be schutting na een aantal jaren geen sprake meer is. Voor deze mensen vooral geldt, dat als zij vanwege hun werkkring e.d. kans hebben met be smette personen in aanraking te ko men of in een omgeving, waar pokken of alastrim heersén (b.v. thans Den Haag) werkzaam zijn, en hun laatste inenting of herinenting langer dan 3 jaar geleden is. zij zich thans dienen te laten revaccineren (herinenten), Bij de in de genoemde mededeling genoemde nodige maatregelen, die getroffen zijn, behoeft dan ook de herinenting van alle personen, die contact hadden met de patiënt en van personeel van de G.G. en G.D., van de Ontsmettingsdienst en van de zie kenhuizen; en tevens het in staat van paraatheid brengen van een pokken- barak in Leiden. Ik herhaal dus :voor de le keer in enten de kinderen tussen 5 maanden en 2 jaar, en herinenten allen, die op enigerlei wijze in aanraking kunnen komen met een patiënt of met con tacten daarvan óf die in Den Haag werkzaam zijn. Op de G.G. en G.D. is daartoe elke dag van 1112 u. ge legenheid. C. R. ZUERVELD, Directeur van de G.G. en G.D. HAZERSWOUDE (H. R.) AUTOBOTSING. Gistermiddag zijn ter hoogte van de woning van notaris Bakker een vrachtwagen en een personenwagen met elkaar in botsing gekomen. Ter plaatse zit een zeer gevaarlijke bocht in de weg. De veeauto van de heer C. Men ken uit Hazex-swoude moest uitwij ken voor enkele wielrijdex's op de rijweg. De luxe wagen uit de richting Alphen kwam juist uit de bocht en raakte de veewagen aan de linker voorzijde. De personenwagen werd aan de voorzijde zeer zwaar bescha- died, de veewagen slechts licht. Zeer veel wielrijders maken van dit stuk rijweg gebruik, omdat daar het laat ste uitpad is om de huizen aan de Rijnkant tussen notaris Bakker en Dorrepaal te bereiken. Hier moet men zeer voorzichtig zijn. LEIDERDORP Raadsagenda. De raad komt Vrijdag bijeen, des avonds 8 uur, ter behandeling van de volgende agen da: vaststelling van de voorschotten op de vergoeding aan de bijzondere scholen ten behoeve van het vakon derwijs en de voorschotten op de ex ploitatie-vergoedingen aan de bij zondere scholen; subsidiëring van de nazorg voor oud-leerlingen van het B.L.O.; wijziging van de voorwaar den aan de Woningstichting Patri monium; wijziging van de Algem. Politieverordening van leden Bu reau Sociale zorg. Gunning. De bouw van de Chr. Nat. School aan de Hoofdstraat is op gedragen aan de firma Schroder te Wassenaar wegens terugtrekking van de laagste inschrijver, een Leider- dorpse firma. OUDE-WETERING Vijftienjarige redster werd beloond Uit het Cai-negie Heldenfonds is aan Mientje van den Bosch (15 jaar) een zilveren polshorloge met inscx-ip- tie geschonken als bewijs van waar dering voor haar moedig optreden en het van de verdrinkingsdood red den van een 5-jarig meisje in Juni '53. Het dochtertje van de heer Klein, die met zijn vrouw een dag uit was, had met andere kinderen aan de wa terkant van 't Braasemermeer ge speeld en was in 't water geraakt. Toen het kind door 't gespartel een eind van de kant was afgedreven en reeds onder water was, werd door Mientje van den Bosch, die bij haar moeder in de huishouding werk, op gemerkt dat nu 3 kinderen aan de waterkant zaten en voorheen 4 en de veerman Van Staveren gesticule rend rondliep om hulp te halen. Ter stond overzag zij de situatie, rende de gang uit naar de waterkant en met een ferme duiksprong had zij de kleine spoedig boven water. Zwemmende bex-eikte zij de kant, waar helpende handen het kind aan pakte. De drenkelinge ondervond geen nadelige gevolgen. ZOETERWOUDE KAJ-avond. Morgen is er in het Don Boscohuis een bijeenkomst voor alle leden en niet-leden van de KAJ. Niet-leden, die ook iets voelen voor het wex*k, zijn van harte welkom. Er wordt iets bijzonders gegeven.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2