J)a Lciclóc<2ou^m rzÊvÊtT^n De Paus kan nog geen vastvoedselverdragen Tijdens zware mist werd Nederlandse kustvaarder door Japanner overvaren Tragische Zondagmorgen eiste op Nieuwe Waterweg 2 mensenlevens MILITANTE LEKEN IN PLAATS VAN PRIESTER-ARBEIDERS Priester-arbeiders bepalen hun houding Mau Mau-slag in Kenia Dooi krijgt dc overhand m A MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 0 45st« JAARGANG No. 13125 Directeur: c. m v. HAMERsvELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN te^en een I Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. i Papengracht 32, TeL 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1J* Gistermorgen om ruim negen uur voer een Nederlandse kustvaarder, be mand met 8 zeelieden en een loods, op de Njeuwe Waterweg in de richting van de Noordzee. Daar de mist zich als een ondoordringbare sluier over het water gespreid had, achtte de kapitein het na enige tijd niet meer verantwoord verder te varen en na overleg met de loods werd besloten het schip, „De Leuveha- vcn" stil te leggen. Men ging echter niet voor anker en liet de motoren draaien om direct uit de weg te kunnen gaan, wanneer er een schip langs zou mogen komen, dat wilde passeren. Deze voorzorgsmaatregelen hebben niet mogen baten, want een Japan- nees motorschip boorde zich om tien voor half tien midscheeps in de „Leu- vehaven" en veroordeelde daarmede de kustvaarder ten ondergang. De kapitein van de Nederlandse boot hoorde het motorschip naderen en gaf nog zijn verwondering aan de loods te kennen, dat men tijdens zo'n dikke mist varen durfde. Hij liet de gebruikelijke waarschuwingssignalen horen, maar zag even later tot zijn grote ontzetting vlak bij zijn schip een grote boeg uit de mist opdoemen, die in volle vaart op hem invoer. naar het ziekenhuis gebracht wor den. Inmiddels was bericht binnenge komen, dat twee drenkelingen, on der wie de loods, zwemmend het eiland Rozenburg hadden weten te bereiken. Toen na enig zoeken het stoffelijk overschot van de 67-jarige kok en van een matroos gevonden werden, kon men de droeve balans opmaken. De aanvaring had twee Nederlan ders het" leven gekost, twee moesten piet een shock naar het ziekenhuis gebracht worden en van de kustvaar der verhief zich nog slechts het uiter ste mastpuntje boven de golven uit. Dodelijke wending In een paar seconden tijd was de ramp geschied. De Japanner schneed als door bo ter door de Nederlandse kustvaarder die aanmerkelijk kleiner was. Aan boord van beide schepen ont stond grote consternatie. De Nederlandse boot was redde loos verloren en de opvarenden schreeuwden naar de Japanner om touwladders, waarlangs men zich wilde redden. Aan boord van het Japanse schip soheen men dit niet te begrijpen. Men liep radeloos heen en weer en begon tenslotte achteruit te varen. Dit betekende de directe onder gang voor de Nederlander. Was ,het Japanse schip met volle kracht vooruit blijven varen, dan waren de schepen a.h.w. aan elkaar gekleefd en hadden alle opvaren den van de getroffen boot een veilig heenkomen kunnen zoeken. Nu echter golfde het water met volle kracht naar binnen en binnen enkele seconden begon het schip te zinken. BEMANNING OVER BOORD. Alle bemanningsleden sprongen in het ijskoude water en poogden of de kust of een in de buurt liggend vaar tuig te bereiken. De ijzige koude maakte echter voor velen het zwemmen onmogelijk. Inmiddels had de Japanner via de radio noodsignalen uitgezonden en waren de in de buurt liggende schepen door de angstkreten gealar meerd. Zowel vanaf de landzijde, als uit de directe omgeving schoten ver schillende schepen te hulp, maar de ondoordringbare mist, maakte iede re reddingspoging bijna tot een on mogelijkheid. SPEURTOCHT DOOR DE MIST. De reddingsboot „President Leis" en het loodsscheepje „Makreel" wa ren beide spoedig op de plaats des onheils en- vooral de laatste heeft een belangrijke rol in het reddingswerk Het scheepje zocht systematisch de omgeving af en de enige manier, waarop het zijn koers bepalen kon, was afgaan op het hulpgeroep, dat allerwege over het water klonk. Na enig zoeken vond men een om geslagen sloep, waarop zich 3 dren kelingen bevonden. Het aantal ge reddenen steeg even later tot vier, toen men een drenkeling van de eveneens te hulp geschoten Marine sloep overnam, die de laatste uit het water gevist had. TWEE REDDEN ZICH ZWEMMEND De vijfde drenkeling trof de „Ma kreel" even later hangende aan een balk; met veel moeite wist men de man, die geheel verstijfd was, aan boord te brengen, dooh onmiddellijk na aankomst in de haven, moest de ze drenkeling met een zenuwschok REDDER- VERDRONKEN? Naar gevreesd wordt heeft de scheepsramp nog een derde slacht offer geëist. Een 16-jarige knaap, die Op de plaats van de aanvaring: van de „Leovehaven" steken nog slechts de masten boven water uit. Links het Japanse motorschip „Ka- mogawa Maru", rechts een bergings vaartuig, dat te hulp was gesneld. 3 Franse kardinalen wijzen de weg Kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon en primaat van Frankrijk, heeft Zaterdag te Lyon verklaard, dat de missie van de „priester-arbeiders" moet worden overgenomen door militante leken. Hij zei dit in een boodschap tot de jaarlijkse algemene vergadering van ie Katholieke Actie. De kardinaal zei, dc onlangs door de Paus genomen beslissing, dat de „priester-arbeiders" handenarbeid tot drie uur per dag moeten beperken en geen functies meer in vakbonden mogen bekleden, te steunen. De kardinaal zei mee te voelen met de „priester-arbeiders" die een offer moeten brengen door gehoor te geven aan het gebod, maar, zo zei hij door dit te doenr zullen zij op geen enkele wijze hun trouw aan de arbeiders klasse verraden. Ook kardinaal Lienart en kardinaal Saliège hebben zich in dezelfde geest geuit. Een groot aantal priester-arbeiders heeft Zaterdag een bijeenkomst te Parijs belegd, met de bedoeling een gemeenschappelijk standpunt te bepa len tegenover de voorschriften van het episcopaat. niet naar huis teruggekeerd. Men acht het niet onmogelijk, dat de jon geman het hulpgeroep van de dren kelingen heeft gehoord en ondanks de dichte mist pogingen heeft aange wend om redding te brengen, waar bij hij zelf dan het slachtoffer zou zijn geworden. WAAR HET OM GAAT. De kern van de discussie, zo schrijft de Parijse correspondent van „de Volkskrant", die thans over het vraagstuk van de priester-arbeiders volop aan de gang is, is niet de vraag of de kerkelijke overheid het recht heeft te eisen, dat haar beslissingen opgevolgd zullen worden. Want daar over bestaat eigenlijk maar weinig meningsverschil. Veeleer gaat het er op het ogenblik om, dat in elk geval een deel van de priesterarbeiders en van do militante katholieke leken niet weten hoe zij het besluit van het episcopaat moeten verklaren tegen over het ontkerstende milieu, waarin zij hun apostolaat uitoefenen. Dat milieu is over het algemeen dc me ning toegedaan, dat de Kerk om poli tieke redenen -de priester-arbeiders terugroept uit de arbeiderswereld. Het katholieke weekblad „Témoig- nage Chrétien" maakte zich deze Langdurige rust nodig De persdienst van het Vaticaan heeft medegedeeld, dat de periode van herstel van dc Paus waarschijn lijk nog geruime tijd zal duren, daar de Paus een flinke tijd van rust no dig heeft. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de 77-jarige patiënt, nog steeds niet in staat is vast voed sel tot zich te nemen. De'Paus wordt nog hoofdzakelijk gevoed door het toedienen van injecties glucose. De doksters durven hem nog geen vast voedsel te geven, uit vrees dat hij dan weer de hik zou krijgen. Van dezelfde zijde wordt verno men, dat de geneesheren nog niet toen het ongeluk gebeurde ter hoog- T te van de strekdam schapen hoedde hebben vastgesteld, waardoor de hik. was nl. gisteravond om acht uur nog I Onze bovenste foto toont de kapitein van het verongelukte schip de heer M. Keus, die tot de geredden behoorde, kijkend uit het portier van de auto bij het vertrek van hotel „American" te Hoek van Holland, waarheen de bemanning was vervoerd om wat op verhaal te komen. Foto: beneden: tot de geredden van de „Leuvehaven" behoren ook dc eerste machinist Kasbergen (links) en de eerste stuurman Peetoom. Ook zij werden naar hotel „American" overgebracht, waar zij van de schrik be kwamen, alvorens naar hou woonplaatsen door te reizen. waaraan dc Paus dagenlang heeft geleden, werd veroorzaakt. Er kan geen goede diagnose wor den gesteld zonder het maken van een foto met X-stralen. Dit is kort geleden gepoogd, doch het mislukte, omdat de maag van de paus een hoe- veedheid barium, nodig voor het ne men van een foto met X-stralen, niet kon verdragen. Men meent, dat ook gebrek aan slaap een oorzaak is voor de alge mene zwakheid van de Paus. Hem, die lichamelijk immer uitgesproken actief was, vallen de lange uren, die hij in bed moet doorbrengen, be paald zwaar. Prinses Marie Astrid gedoopt Zaterdagochtend is het dochtertje van erfgroothertog Jean en erfgroot- hertogin Josephine Charlotte van Luxemburg in het kasteel Betzdorf, in aanwezigheid van de leden van het Belgische en Luxemburgse vorsten huis, ten doop gehouden. Het kleine prinsesje ontving de namen Marie Astrid Leopoldine Wil- helmine Ingeborg Antonia Elisabeth Anna. Peetvader was koning Leopold van België, peetmoeder Charlotte van Luxemburg. Het prinsesje werd in de eetzaal van het kasteel gedoopt, omdat de kapel van het kasteel alleen via de binnenplaats is te bereiken en men de baby niet aan de buitenlucht wilde blootstellen. Griekse gijzelaars vrijgelaten Hongarije heeft Zaterdag 1272 Griekse gijzelaars in vrijheid gesteld. De gijzelaars, de helft kinderen, wa ren achter het ijzeren gordijn vastge houden sinds hun gevangenneming door communistische guerilla's gedu rende de gevechten in Griekenland tussen 1947 en 1949. De communistische beslissing kwam als een verrassing omdat de Hon gaarse regering tot op dat ogenblik alle verzoeken om vrijlating van deze Griekse onderdanen had genegeerd. Bij hun aankomst in Oostenrijk verklaarden verscheidene gijzelaars, dat zij via Albanië naar Hongarije waren gebracht. Zij hadden niet in concentratiekampen gezeten maar werden gedwongen in de landbouw of in fabrieken te werken. Zij wer den precies zo behandeld als de Hon garen zelf. De kinderen gingen op Hongaarse scholen en leerden de landstaal. Zij zeiden dat er nog ongeveer 1000 Grieken in Hongarije zyn, doch dat zij spoedig ook vrij zullen worden gelaten. Het aantal Griekse gijzelaars in de andere satellietlanden wordt geschat op „verscheidene duizenden". week tot tolk van deze onzekerheid. Het blad constateerde namelijk,, dat in brede kring de indruk is gewekt, dat de kerkelijke overheid met één slag een einde wil maken aan de missionnaire werkzaamheid van de Kerk in Frankrijk. Die opvating als ongegrond afwijzend meent „Té- moignage Chrétien" nochtans, dat hieromtrent twijfel heerst in de ge wetens van duizenden strijdbare ka tholieken van goeden wil. Meer nog: „Temoignage Chrétien" stelt ook vast, dat de ergernis, die gewekt is onder de ongelovigen, die begonnen waren de Kerk met vriendschap en vertrouwen te bejegenen, zo groot is, dat men niet meer kan uitmaken op welke wijze en wanneer zij weer zal kunnen worden weggenomen. Zij, die tot het arbeidersmilieu behoren, waaronder de priester-arbeiders, sinds tien jaar hun apostolaat uit oefenen, zijn niet af te brengen van de mening, dat de priester-arbeiders de dupe zijn geworden van een poli tieke maatregel. Deze redenering, zo vervolgt „Temoignage Chrétien", is de qnze niet. Maar het drama begint met ons zwijgen, want hoe kunnen wij aan de ongelovigen de redenen uitleggen van de door de Kerk geno men besluiten indien wij er zelf de zin niet meer van kunnen begrijpen. In onderwerping en met eerbied moe ten wij nederig verklaren, dat vele dingen van de laatste tijd ons ten' enenmale ontgaan". Communisme en ellende. Dat het Franse episcopaat geenzins voornemens is zich te distanciëren van de katholieke sociale actie be wijst, de herderlijke brief, die kardi naal Saliège heeft gepubliceerd in „La Semaine Catholique de Toulou se", waarin hij de positie van de christen in de moderne wereld schetst en waarin hij een direct verband legt tussen de bestaande ellende en ae groei van het communisme. Wanneer men zegt: „Dat is een communist, dat zijn communisten", dan vergeet men, ziet het niet en wil het niet zien, dat er mensen zijn, die slecht gehuis vest zijn, slecht gevoed en mensen die ontoereikende lonen verdienen, dat er hele landen zijn, die honger lijden. Het is niet christelijk te den ken en nog minder te beweren, dat dat hun eigen schuld is. Dat kan waar zijn voor een enkeling, maar het is beslist niet waar, wanneer men déze redenering toepast op de hele groep. Elke Christen is verplicht een eco nomisch stelsel, dat armen in serie produceert, daklozen in serie, hon- gerigen in serie, te bestrijden en te vervangen door een beter. Ook op dat punt dient men zich echter geen illu sies te maken. De Christen, die zijn plicht wil doen, zal worden bestreden door andere Christenen, die niet be grijpen, die niet bereid zijn de leer van de Kerk en van de pausen te aan vaarden, alsook door vele ongelovige conservatieven, die de gevestigde or de willen handhaven!" Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de (bisschop van Haar lem heeft benoemd tot pastoor te Bloemendaal dr. A. A. Olierook, die directeur was van de Ontwikkelings- centrale van de KAB te Doorn; tot pastoor te Amsterdam H. Catharina buiten de Veste), H. J. A. Koopman, die bouwpastoor was aldaar; tot pastoor te Hoogwoud, A. J. Leenders, die diocesaan directeur was van het vrouwelijk jeugdwerk; tot pastoor te De Zilk, J. A. S. Groen; tot pastoor te Edam, H. Bakker: tot pastoor te Hout rakpolder, G. C. M. van Dijk; tot pastoor te Slootdorp (Wieringer- meer); J. J. Tesselaar, die kapelaan was te Haarlem (O. L. Vr. Rozen krans). weer (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NEVELIG. Nevelig weer met veel bewol- king en later kans op enige re- j gen vanuit het Westen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en dezelfde tempera- turen als vandaag of iets hogere. 23 Fobr.: zon op 7.41 en onder 18.07; maan op en onder 8.55 uur. Het weer in Europa HELSINKI OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARUS i.izel - ij zei onbewolkt - zw. bew. mist regen motregen regen BORDEAUX nevel windstil GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO INNSBRUCK ROME onbewolkt onbewolkt nevel - licht bew. nevel mist mist onbewolkt geheel bew. nevel onbewolkt 4 4 4 3 6 1 —5 -18 -15 —9 —8 —5 "7* —4 0 Bij gevechten in het gebied van Fort Hall (Kenia) zijn sinds Zater dagmiddag 87 aanhangers van de Mau Mau gedood en twaalf gevangen ge nomen, aldus heeft het Britse hoofd kwartier meegedeeld. De strijd duurt nog voort. Tot dusverre hadden de Inheemse verzetsstrijders nog nooit zo veel mannen verloren in één slag. De strijd begon, toen Britse mili tairen en eenheden van de Kikoejoe- burgerwacht een groep Mau Maule- den op het spoor kwamen, die enige dagen tevoren een aanval had ge daan óp de politiepost te Kandara in het district Thika. Britse koningskinderen reizen ouders tegemoet Prins Charles en prinses Anne, de kinderen van koningin Elizabeth, zullen in April hun ouders in To- broek ontmoeten om hen op het laat ste stuk van de koninklijke reis naar huis te vergezellen, aldus is door „Buckingham Palace" gemeld. De reis naar Tobroek, die met het koninklijk jacht „Brittannia" op 15 April zal worden aangevangen, zal ongeveer 12 dagen duren. Op de te rugreis zal de „Brittannia" met de koninklijke familie aan boord Malta en Gibraltar aandoen. Het K.N.M.I. deelt mede: De dagenlange strijd tussen dooi en vorst in ons land is op een over winning van de dooi uitgelopen. Wel blijft het in grote delen van het Europese vasteland nog matig tot streng vriezen, maar in ons land is de vorst verdreven. Tengevolge van drukstijgingen in Frankrijk en dalin gen van de barometers in Scandina vië is de wind iets naar Zuid tot Zuidwest geruimd. Daardoor slaagde de zachte Oceaanluoht er tenslotte in verder op te dringen; vanmorgen dooide het in Zeeland al vier gra den. In Groningen, waar de tempera tuur gisteravond aanvankelijk nog tot 6 graden onder het vriespunt was ge daald, begon de temperatuur in de tweede helft van de nacht weer op te lopen. In de thans aangevoerde lucht kan de temperatuur in het Zuiden van het land tot bijna 10 graden boven het vriespunt stegen, wanneer het zon netje enige medewerking verleent. Maar in het Noorden ligt nog een 6 cm. dikke laag sneeuw op de vel den, die de temperatuurstijging te genwerkt en gemakkelijk tot vor ming van mist en laaghangende be wolking aanleiding kan geven. Ook de grote ijsmassa's in het IJsselmeer zullen de komende dagen een ongun stige factor blijken voor het weer in de Noordelijke provincies. Korreltje Alle dingen worden hartstochte lijker nagejaagd dan genoten. Shakespeare

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1