RIJNSTREEK Installatie van de Radioraad Enorme vraag naar IVOROLr tandpasta ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Districtsorgaan Stichting van de Landbouw, In hotel „Centraal" hield de Stichting Voor de Landbouw het bestuur van het Districtsorgaan van de prov. Stichting voor de Land bouw Vrijdagavond haar jaarverga dering. Bij ontstentenis van de tweede voorz., dc heer J. Oskam, werd de vergadering ingeleid door de heer H. van Leeuwen. Deze herdacht het overlijden van de voorzitter, de heer J. A. M. van Niekerk, die destijds ook voorz. was van de L.T.B. te Alphen a. d. Rijn. De heer T. Los bracht de verslagen uit. De wrn. voorzitter installeerde hierna de twee nieuwe bestuursleden, t.w. de heer J. P. v. Veen, afgevaar digde van de A.N.A.B. als opvolger van de heer H. de Vries en de heer L. Vergeer, afgevaardigde van de L. T.B., als opvolger van wijlen de heer J. A. M. v. Niekerk. Na een vrije ver kiezing werd de 2e voorz., de heer J. Oskam, met alg. stemmen tot le voor zitter gekozen. Tot bestuurslid van de sociale commissie werd in de va cature van de heer J. A. M. v. Nie kerk gekozen de heer L. Vergeer. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering van het hoofdbestuur van de Stichting van de Landbouw met de districts-organen-besturen der Provinciale Stichting werden be noemd de heren H. v. Leeuwen en J. Verduin (Zwammerdam). Deze zeer belangrijke bijeenkomst wordt op Woensdag 24 Febr., voorm. 9.30 uur gehouden in het Beursgebouw te Rotterdam. Tijdens deze Provinciale bijeenkomst zal Lr. O. P. F. Royackera een inleiding houden over de P.B.O. in de landbouw. De secr. van het hoofdbestuur belicht het nut van vee arbitrage. Zilveren ambtsjubileum De heer J. Constandse, hoofd-commies, chef le afdeling ter gemeente-secretarie, zal 1 Maart a.s. zijn 25-jariff jubileum in gemeentedienst herdenken. Des n.m. om 3.30 zal in het raadhuis in de kring van chefs en ambtenaren dit feit worden herdacht. De jubilaris kwam als jongste klerk ter gemeente-secretarie toen nog in de oude behuizing op dezelfde afdeling. In de loop der ja ren doorliep hij de diverse afdelin gen, om tenslotte, enkele rangen ho ger, terug te keren naar de afdeling waar hij was begonnen en waar hem 1 October 1945 zijn 'huidige functie werd toegekend. Van wie is die klok? In het ma gazijn van' de gemeente Apeldoorn werd dezer dagen een kerkklok ont dekt, waaraan een label bengelde met de aantekening: „Alphen, P Mgr. Nolet onderscheiden Alvorens tot de installatie van de Radioraad in zijn nieuwe samenstel ling over te gaan heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen mr. J. Cals gistermiddag een welkomstwoord gesproken, waar bij hij zich ook richtte tot degenen, die deel hebben uitgemaakt van de oude raad. Spreker bracht hulde aan mgr. W. Nolet, die vijf en twintig Jaren lang met grote scherpzinnigheid een be langrijk aandeel in de adviezen van de raad heeft gehad. Hij deelde voorts mede, dat het H. M. de koningin be haagd heeft hem om zijn grote ver diensten voor de radioraad te be noemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Nadat de secretaresse, mej. dr. J. de Boer, het Koninklijke Besluit, houdende de benoeming van de leden had voorgelezen, werden de nieuwe leden beedigd. Minister Cals sprak hierna de in stallatierede uit, welke werd beant woord door prof. mr. Gerbrandy. Prof. Gerbrandy sprak zijn verheu ging uit over de aan prof. Nolet ver leende onderscheiding. In zijn dankwoord voor de onder scheiding verzekerde de laatste, dat in de radioraad steeds prettig is ge werkt. De gees! van vriendschap, welke er heerste heeft z.L veel bijgedragen tot de degelijkheid der adviezen. Na de pauze heeft de radioraad in zijn nieuwe samenstelling zijn eerste vergadering gehouden. VERLENGING TERMIJN ACCUNSVERLAGING VOOR SIGAREN. De situatie in de sigarenindustrie is door de verlaging van de accijns, die op 28 Mei 1952 van kracht werd, belangrijk verbeterd. Tot deze ver betering hebben ook bijgedragen de maatregelen die de sigarensndustrie zelf genomen heeft om tot kostprijs verlaging en uitbreiding van de om zet te komen. Dit is voor de rege ring aanleiding geweest om aan de Staten-Generaal voor te stellen, de termijn waarvoor de accijnsverlaging geldt en die op 28 Mei a.s. afloopt, met twee jaar te verlengen en tevens de vrijstelling van omzetbelasting en invoerbelasting op sigaren te handhaven tot het einde van de nieu we termijn. In de toelichting op dit westont- werp deelt de staatssecretaris van Financiën mede dat de prijsdaling van sigaren geleid heeft tot een ver groting van de omzet met ongeveer 21 procent. Deze omzetvergroting neemt nog steeds toe. De beangsti gende afneming van de werkgelegen heid. die zich in het voorjaar van 1952 in deze tak van industrie voor deed, is verdwenen en het peil van December 1950 is weer bereikt. R.K. 3/12 C". Als randschrift draagt de klok onderaan: „Soli Deo Gloria". Ze is 32 cm. hoog, inclusief beugel 44 om. De klok heeft een diameter van 42 cm. Apeldoorns gemeentebe stuur heeft hiervan kennis gegeven aan het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn. Bij onderzoek in deze gemeente blijkt de klok echter niet hier thuis te horen. Het is nog niet bekend of de twee andere gemeen ten van dezelfde naam in Brabant en Gelderland, aanspraak op deze klok zullen maken. E.HJB.O.-diploma's. In het Roo- de Kruisgebouw aan de Hooftstraat te Alphen aan den Rijn werd het examen afgenomen voor het aan- vangs-diploma E.H.B.O. Van de 26 personen die hieraan deelnamen, werd er slechts één afgewezen. De lessen werden gegeven door dr. J. H. J. Pilon. Geslaagd zijn: mevr. J. Chilla— Nagelkerke, mevr. C. Vletterv. d. Sluijs, mej. R. Stapper, mej. J. Dirks, mej. A. van Lith, mej. J. Koppe, mej. M. Verkade en de heren A. Bloos, D. H. Boogaart, W. C. den Braven, J. J. van Gemeren, D. Griffioen, P. de Jong, K. Koppe, W. B. de Knijff, G. J. Oostdam, W. Rijnsburger, D. Rij- binga, J. Snel, C. Snel, L. Wiegman, J. v. d. End. K. v. d. Stouwe H. C. Verwoerd en G. Zingel De diploma-cursus aanvangende 3 Maart en bestaande uit acht les- avonden, zal eveneens door dr. Pilon 8, worden gegeven. Hierna kan men hetDe kas had een batig saldo, eenheidsdiploma E.H.B.O. verwer-1 De organisatie is in handen van de pl. afd. van de Kon. Ver. E.H.B.O. ven. een veelzijdig artist van het beste soort. Met de potpouri van graag ge hoorde melodieën en de imitatie van het Amsterdamse pirement op zijn accordeon was er meteen volop stem ming in de zaal. Zijn imitaties op de multimonica en vooral de eigen com positie met behulp ven armen, been en neus gespeeld sloegen in. Maar de accordeonsolo, gespeeld al rij dend op een fiets bestaande uit een wiel en waarvan de band met een muzikale pomp was opgepompt, was daverend. Tijdens de pauze werd een gratis verloting gehouden waarvan de lotnummers zich op het toegangs bewijs bevonden. Na de pauze trad de heer Schoonenberg op als goo chelaar en rekenwonder-geheugen kunstenaar. Ook hier was zijn succes buitengewoon. Met een bloemensere- nade uit de grote Chinese kist, waar uit in minder dan geen tijd o.a. twintig bloemstukken het toneel sier den werd dit gedeelte van de avond besloten. Nog lang bleef men voor een gezellig samenzijn met dans bij een o.l.v. de heer N. Schoonenberg met medewerking van de heer G. v. Pelt. HOOGMADE Jaarvergadering L.T.B. maal was het niet voor een gewone vergadering, dat de leden bijeen wa ren, in café van der Ploeg, maar echt om een feestavond te vieren. De dag „was begonnen met 's morgens een gezongen H. Mis voor levende en overleden leden. Was het overzicht, over het afgelopen jaar, van de voor zitter, kort, het jaarverslag van de secretaris vulde alles aan, wat in het afgelopen jaar was gepasseerd. ALKEMADE Bij de ingekomen stukken was als voornaamste punt een schrijven van het nog maar kort opgerichte Kring- bestuur „afdeling Tuinders" uit Lei den, waarin aan de afdeling Hoog- De Zondagsdienst der huisart- ™?de verzocht werd aan te sluiten LANGERAAR Jaarvergadering L.T.B. In het Parochiehuis hield de L.T.B. haar jaarvergadering. Medegedeeld werd, dat het vaandel besteld is. Binnen afzienbare tijd zal de afdeling dus in het bezit zijn van een eigen vaan del. Er zal voor de leden een feest avond gehouden worden op 8 Mei as. Het ledental der afdeling is mo menteel 176. Het ledental vertoond een teruggang van 16. Penn. de heer P. Hoogervorst had een batig- saldo. Om een gezonde fi nanciële basis te behouden ging er een enkele stem op voor een kleine contributieverhoging. De meesten toonden zich hiervoor niet enthou siast. De heren P. C. v. Rijn en M. Kleyn werden bij acclamatie herbe noemd tot bestuursleden. I Daarna stond op dc agenda een bespreking over de Bloemistenkring. Dit punt was reeds eerder als agen dapunt in bespreking geweest. Toen waren er echter te weinig leden vooral bloemisten om tot een besluit te komen. Vandaar nu opnieuw in behandeling. De voorz. gaf een uit eenzetting over de bedoelingen. In feite gaat het over de vraag: voe- Deze gen we ons gig bloemisten bij de ttron& kring Aalsmeer of blijven we in eigen kring de Veenstreek? Ver schillende meningen komen tot uiting. Maar de bespreking leidde ertoe dat men het als het meest ge wenst achtte om in eigen kring de Veenstreek te blijven. Zonder stem ming besloot men dan ook hiertoe. Het Bestuur werd vervolgens uit gebreid inet een lid. Deze moest speciaal bloemiBt zijn. De vergade ring koos de heer F. Sassen. Bij de rondvraag ontspon zich nog een vrij breedvoerige bespreking over Sierteeltvergunningen. Het bleek dat in de loop der jaren een ongewenste toestand is gegroeid. sen wordt in ,de gemeenten Alkema de en Leimuiden waargenomen door de doktere v. d. Bijl en v. d. Werf. BODEGRAVEN De RJC. Sportvereniging bij genoemde kring daar de Hoog- madese Tuinders, bijna geheel op Leiden, georiënteerd zijn; met hun afzet. Dit gaf aanleiding tot uitvoe rige besprekingen waarna beslopen werd, om aan de Kring „De Veen streek" ontheffing te vragen en aan LEIDERDORP C, J. van Poelgeest jubileert. Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer C. J. v. Poelgeest in dienst trad bij de N.V. ICleiwarenfabriek ,__o„Nieuw Werklust". Namens de ver- Esto hield in het Parochiehuis haar I te sluiten bij Leicüen. eniging van handelaren in bouwmate- jaarlijkse Vastenavondviering. Voor Bij de belangen der afdeling werd rialen ontving hij uit handen van de een volle zaal sprak het bestuurslid, nog eens aangedrongen om een spre- j directeur, de heer D. Blanken, de de heer H. van der Moolen het ope-1 ker te laten komen, over een nader oorkonde met de daaraan verbonden ningswoord, omdat zoals door j te bepalen onderwerp. Bij de ver-1 legpenning als bewijs van waarde spreker meegedeeld werd zowel kiezingen voor het bestuur werden ring. Namens de directie bood de voorzitter als secretaris en geeste- de aftredende heren Th. Zwetsloot, heer Blanken een enveloppe met in- lijk adviseur om bijzondere redenen W. v. d. Laan en W. Bank, herkozen, houd aan. De heer W. v. d. Vlist, be- verhinderd waren. Hierna was de| Hierna kwam het feestelijk ge- drijfsleider, sprak de jubilaris toe en beurt aan de heer N. Schoolenberg deelte, waarin prijsjassen de boven- deed zijn woorden vergezeld gaan uit Dordrecht, die zicht ontpopte als l toon voerde. van een fraaie actetas, geschonken Dat doet de Goede kwaliteit. (Advertentie) Minister Algera zal overwegen of de instelling van een onpartijdig col lege, dat tot taak zal hebben, een onderzoek in te stellen naar de oor zaken van spoorweg-ongelukken, bevorderd dient te worden. De in stelling van een dergelijk coliege een raad voor de spoorwegen heeft men tot nu toe niet nodig ge oordeeld, omdat de minister voor elk spoorwegongeval een commisie van onderzoek kan samenstellen en om dat zowel de Justitie, het rijks- spoorwegtoezicht en de Ned. Spoor wegen zelf een onderzoek kunnen instellen. Een onderzoek door een raad voor de spoorwegen zou echter ter gerust stelling van het personeel en het pu bliek kunnen strekken en in het be lang van de Ned. Spoorwegen kun nen zijn.- Dit heeft de minister geantwoord op schriftelijke vragen van de heer De Vos van Steenwijlc, lid van de Eerste Kamer. T.V.-NOTA IN MEI IN BEHANDELING. Hoewel het aanvankelijk in het voornemen lag de nieuwe TV-nota in het begin der volgende maand door de Tweede Kamer in behande ling te doen nemen, zal het grote TV-debat waarschijnlijk pas in Mei plaats vinden. In parlementaire kringen verluidt, dat in vele fracties verdeeldheid be staat over de wenselijkheid van een nationale TV-omroep. In de fractie van de P. v. d. A. wordt thans over deze belangrijke aangelegenheid een diepgaand me ningsverschil uitgevochten en mede hierom wordt een spoedige behan deling minder gewenst geacht. In Nederlandse TV-kringen ver wacht men al is van de zijde van de Belgisdie NIR nog geen officiële bevestiging ontvangen dat om streeks half Maart de technisce be lemmeringen op Belgisch grondge bied zullen zijn opgeheven, die uit zending van het Belgische TV-pro- gramma naar ons land nog in de weg staan. Van de Nederlandse regering is reeds vergunning ontvangen in dat geval extra-avonden in te lassen. „Tel." WORDEN BOETEN VERDUBBELD? De maximumboeten in het Wet boek van Strafrecht zullen worden verdobbeld, indien de Eerste en Tweede Kamer accoord gaan met een desbetreffend gewijzigde wetsont werp, dat door minister mr. L. A. Donker is ingediend. Ook wil de minister zijn ambtge noten uitnodigen de maximum-geld boeten in bijzondere wetten, mits deze vóór 1940 zijn vastgesteld, te verdubbelen. Voor de onder zijn departement vallende bijzondere wetten, de woon wagen-, wapen- en vuurwapenwet- ten en die op vereniging en vergade ring, doet minister Donker zelf het voorstel. Verdwenen militair weer boven water Tueede blijft zoek Enkele weken geleden is een Am sterdams militair, die twee jaren ge leden met dè noorderzon vertrok, plotseling weer in Arnhem komen opduiken en heeft zich bij de mili taire commandant aldaar gemeld. De militair deserteerde met nog een tweede militair en vermoed werd, dat zij beiden naar het Oostelijk deel van Duitsland uitgeweken waren. Welke avonturen de thans weer in Neder land verblijvende militair meege maakt heeft, is nog niet bekend. Omtrent het lot van de tweede mi litair, met wien hij te zamen ver trokken is, wist h(j niet te vertellen. Lenteboden Lepelaars verruilden Egypte voor Texel Op Texel is gistermiddag de eer ste vlucht lepelaars uit het warme zuiden teruggekeerd. Men telde vijf vogels, die aan de rand van het Texelse duinmeer „De Muy" neer streken, waar zij ieder jaar plegen te broeden. De lepelaar vertoeft altijd een groot deel van de winter aan de oevers van de Nijl. NIEUW VERKEERSHUIS TE APELRDOORN. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft zijn goedkeuring gehecht aan de bouw van een nieuw verkeershuis voor de V.V.V. op het Stationsplein te Apeldoorn. De kosten zullen onge veer ƒ100.000 bedragen. DAME MAAKTE DODELIJKE VAL IN KELDER. Donderdagavond om halfacht is de 78-jarige weduwe A. Lans ink—Berg huis te Hengelo bij haar buurman in de kelder gevallen en aan de gevol gen overleden. Mevrouw B. wilde bij haar buur man op bezoek en kwam door de bij keuken naar binnen; hier heeft zij de verkeerde deur geopend en is in de kelder gevallen. „Trouw". UIT DE TREIN GEVALLEN. Een jongetje uit Haaksbergen was met zijn moeder en een tante m Zwol le geweest. Ze waren op de terug weg in de trein. De twee dames wa ren in geanimeerd gesprek gewikkeld Het, jongetje verveelde zich en kuierde weg, zonder dat de dames het merkten. Plotseling klonk uit een andere coupé een gil. Iemand rukte aan de noodrem en de trein stond met een schok stil. Toen merkte de moeder, dat haar zoontje verdwenen was. Het kind.had een portier open gemaakt en was uit de radende trein gevallen. Het kind mankeerde niets. door het kantoorpersoneel. Nadat nog het woord gevoerd was door de heer J. v. d. Norn, overhandigde de heer A. Bruines, namens het perso neel, een vulpen en voor de echtge note een bloemstuk. De Zondagsdienst wordt waar genomen door dokter G. A. de Bruij- ne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. LEIMUIDEN UITVOERING „KWIEK" De gymnastiekver. „Kwiek" gaf Vrijdagavond haar eerste uitvoering in dit seizoen onder leiding van haar directeur de heer G. J. Wiéthaar te Haarlem. De voorzitter, de heer J. W. de Ren opende de bijeenkomst met een woord van welkom. De heer Van Zwieten, voorz. van 't Merendistrict van de Z.H. IJsbond, werd dank gebracht voor zijn Meren- tochten. Met enkele ogenblikken stilte werd de overleden directeur van Kwiek, de heer W. G. v. d. Laan, herdacht. Het programma werd vlot afgewerkt. Voor de pauze was het nummer .Sprookjes" door de kleu ters een zeer aantrekkelijk nummer. Voorts brugturnen dames le en 2e graad, dans van de meisjes, laag rek van de jongens en de hoepeloefening van de dames. Na de pauze kwam zoals gewoon lijk het meer spectaculaire deel. De beste nummers waren de knotsoefe ning van de dames (jun.) Brugturnen (hoog) heren, ringzwaaien (dames) met als uitblinkers de dames Fok ker en Raaphorst. Het hoogrekturnen van de heren was best, drie heren, volbrachten de reuzenzwaai, (v. Wieringen sr., van Wieringen jr. en H. Horree). De bal oefening der dames oogstte zoveel byval, dat dit nummer herhaald werd. Zilveren jubileum. De heer B. Loosbroek, controleur bij de N.V. Maarse en Kroon, heeft onder grote belangstelling 2ijn 25-jarig jubileum gevierd. De firma Maarse kwam vertegenwoordigd door de twee di recteuren, de heren J. en W. Maarse, reeds vroeg de jubilaris complimen teren. Als blijk van waardering ont ving hij een gouden horloge en en veloppe met inhoud, 's Middags kwa men de burgemeester en de gemeen te-secretaris de jubilaris complimen teren. De heer Loosbroek kwam als 18e personeelslid bij de firma in dienst dat het stuk goed slaagde en het publiek dankte de spelers met een warm applaus. Tussen de bedrijven was gezorgd voor een stukje muziek en een ver loting met niet minder dan zestig prijzen. Wij hopen, dat Herwonnen Levens kracht er in de toekomst nog dikwijls in zal slagen dergelijke verzorgde avonden te organiseren. ROELOFARENDSVEEN D.O.S.R. had geslaagde feestavond. Reeds op de eerste van de drie feestavonden, welk© D.O.S.R. haar leden en donateurs aanbood, is ge bleken, dat men ook buiten het sportveld de aandacht weet te trek ken. De beide reeds gepasseerde avonden was de zaal van hotel „De Vier Heemskinderen" -volledig bezet. De gemengde toneelver. „St. Pan- cratius" bracht met veel élan het door Rosita Peters geschreven blij spel „O, bella donna Lucia" ten to nele. Echt een stuk passend in de vastenavondviering. Donna Lucia, een rijke tante uit Brazilië, met jeugdige charme heeft aangekondigd een bezoek te brengen aan haar neef, een student. Deze neef en een mede student, die hopeloos verliefd zijn, zien in dit bezoek van de tante een mooie gelegenheid om de geliefden des harten een keer op hun vrijge- zellenkamer te nodigen. Echter als de dames verschijnen, komt het te legram, dat tante haar bezoek heeft uitgesteld. De oplossing wordt ge vonden in student no. 3 welke na verkleding tot tante gebombardeerd wordt. Dit heeft de meest komische situaties ten gevolge, temeer als de voogd der meisjes en de vader van student-neef amoureuze aspiraties voor deze pseüdo-t*nte beginnen te kriigen. Regisseur Th. Wesselman is er in geslaagd om met zijn tonelis ten, de aanwezigen een vrolijke avond te bezorgen. Met het gezellig samenzijn tot besluit o.l.v. de Vrij buiters, bleef men nog geruime tijd in opgewekte stemming bijeen. IJsclub Wllhrliuina. Het bestuur der ijselub „Wilhelmina" heeft toch ong haar banen op het Braasse- mermeer kunnen uitzetten. De ge zelligheid en drukte, die op de ba nen heersten werd nog vex-hoogd door do wedstrijden in hardrijden op de korte baan welke hier waren uitge schreven. Niet minder dan 33 deel nemers verschenen aan de start. Na mooie en zeer scannende wedstrij den werd de uitslag: 1. Har v. Veen. in 1929. Thans zijn er meer dan 300 j 2 Joon v. d. Tan?, 3 M Turk personeelsleden. Des middags en des Nic.' Bakker, 5. A.' kennis. Het Is STORING DOOR ONGELUK IN DE CENTRALE TE DELFT. Gistermorgen even voor tien uur is te Delft de electrisdie stroom uitge vallen. De storing was het gevolg van een ongeval in de electrische cen trale te Delft, waarbij de 34-jarige monteur L. van der Ende zeer ernstig werd gewond. Hij is in het Oude en Nieuwe Gasthuis overleden. De treinen en de trams naar Den Haag ondervonden geen vertraging van de storing. Het Delftse bedrijfs leven echter lag voor een groot deel stil. Bovendien konden de bruggen over de provinciale vaart niet wor den bediend en werkte het flikker licht bij de onbewaakte overweg na bij 't Haantje niet. Na ruim een uur was de storing opgeheven. CHARLES VOS f Vrijdagmorgen is op 65-jarige leef tijd te Maastricht overleden de beeldhouwer Charles Vos. Sedert enige dagen werd de heer Vos in een ziekenhuis verpleegd als gevolg van een ernstige hersenbloeding. Char les Vos werd het vorige jaar gepen- sionneerd als leraar van de Kunst nijverheidschool te Maastricht. MUNTBILJETTEN RUIL GEEN OVERTREDING LOTERIJWET. Verdacht van overtreding der Lo terij wet stond Vrijdag in hoger be roep terecht de directeur van een Dordtrechts dagblad. Dit blad had een aantal muntbiljetten van een gulden in circulatie gebracht, waar van de nummers waren genoteerd en die men kon inwisselen tegen munt biljetten van een rijksdaalder. Voorts was een kruiswoordpuzzle in het blad verschenen, waarmee even eens de Loterijwet zou zijn overtre den. De kantonrechter had de directeur vrijgesproken, omdat hij in de ten laste gelegde feiten geen overtre dingen van de Loterijwet zag. De of ficier bij de Dordtse rechtbank was ten aanzien van de muntbiljetten de zelfde mening toegedaan, doch de kruiswordpuzzle achtte h(j wel in styd met de Loterijwet. Omdat 't een goedaardig amusement betrof eiste hij slechts ƒ25 boete. Uitspraak 5 Maart BESMETTELIJKE ZIEKTEN. De staatscourant van heden be vat o.a. de opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmette lijke ziekten over de week 7 t.m. 13 Februari. Uit deze opgave blijkt o.a. dat in de genoemde periode een geval van witte pokken is aangegeven en wel te 's Gravenhage. Voorts zijn aange geven in totaal 124 gevallen van rood vonk en veertig gevallen van diphte. rie. Tijdens een bezoek aan de bu ren deed een 78-Jarige dame te Hen gelo inplaats van de keukendeur, de deur van de keldertrap open en stort te omlaag. Zij is aan de verwondin gen overleden. avonds bleef het steeds druk, bij de familie Loosbroek omdat vele bus reizigers en personeelsleden kwamen feliciteren. KVP. In café De Boer werd de jaarvergadering gehouden van de K.V.P. De secretaris, de heer »G. J. v. Ber- kel, gaf een verslag over het afgelo pen jaar. Het financieel verslag van de heer W. P. Straathof eindigde met een ba tig slot van ruim 93,—. In de rondvraag vroeg de heer Overdevest om te trachten jonge mensen aan te werven. De heer W. van Velzen vroeg of er geen reductie mogelijk was voor de mensen, die uitsluitend van de Nood wet Ouderdomsvoorziening moeten leven, hierdoor zou men het aantal leden kunnen verhogen. Als het le dental verdubbelt door aanmelding van jongeren zou er voor de twintig of dertig ouden van dagen wel iets op te vinden zijn. NIEUW VEEN LANGERAAR WON DE RJt. E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN. In de zaal van de heer Leliveld organiseerde de R.K. E.H.B.O., afde ling Nieuwveen wedstrijden, waaraan deelnamen Langeraar, Noorden, Uit hoorn en Nieuwveen, alle "met 2 teams. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: ereprijs Langeraar I 134 pun ten; le prijs Langeraar II 132 pun ten; 2. Nieuwveen I 121 pnt.; 3. Uit hoorn II 120 pnt.; 4. Nieuwveen II 116 pnt.; 5. Uithoorn I 114 pnt.; 6. Noor den I 65 pnt;; 7. Noorden II 59 pnt. Commandantsprijzen gingen naar Nieuwveen I (mej. Jo v. d. Hulst) 36 pnt. en 2. Langeraar II (mej. R. Lek) 34 pnt. Biljarten. Gisteravond werden de laatste wedstrijden gespeeld om het kampioenschap van de Biljartver. „Dito". De uitslagen waren als volgt: J. BaderA. J. v. Trigt 02; G. J. v. d. BergJ Bader 20; J. BaderA. Eijk 02; J. BaderJ. Pietersen 2—0; H. LeliveldJ. Gieling 20 en L. KestingG. Keijzer 20. Door deze uitslagen zijn v. Trigt, v. d. Berg, J. en A. van Eijk gelijk geëin digd. Deze 4 spelers zullen na ba- rage partijen spelen volgens nieuw moyenne en dubbel rooster. De eindstand luidt thans: 1. A. J. v. Trigt, 2. J. v. d. Berg, 3. J. v. Eijk, 4. A. v. Eijk, 5. J. Pietersen, 6. H. Leliveld, 7. L. Kesting, 8. A. Straat hof, 9. J. Bader, 10. J. Gieling, 11. G. Keijzer. OUDE-WETERING Herwonnen Levenskracht. De toneelver. „Vondel" uit De Kaag gaf voor een stampvolle zaal in café „Meerzicht" een uitvoering, waar van de baten waren bestemd voor de TBC- en Rheumabestrijding. Opge voerd werd het blijspel „Robbedoes". Bij de familie Terlaat komt onver wacht en ook wat ongewenst een pu- vrijvvel zeker dat ook Zondag de banen op de Brasem geopend zullen zijn. ZOETERWÜUDE WERKGEVER EN WERKNEMER. De R.K. Propagandaclub „St. Pau. lus" had gemeend dit onderwei-p in de jaarlijkse ontwikkelingsavond in te laten leiden. De rede was in het eerste gedeelte niet rechtstreeks op het onderwerp gericht. Hans Velu gaf met zijn enthousiasme, telkens weer, grote levensbegrippen, nodig voor on ze jongeren in de tijd, waarin zij le ven, mede. De tegenstellingen die bij ons, ka tholieken, in de laatste jaren op poli tiek terrein tot uiting zijn gekomen, de politiek waarbij ieder zoveel mo gelijk hooi uit de staatsruif wil halen vóór zijn stokpaardje, werden door spr. als verkeerd aangeduid, omdat het algemeen belang gediend moet worden. In een gezin wordt het inkomen ook niet in evenveel stukken ver deeld als er gezinsleden zijn, maar bij een goede gezinsverhouding zal een gedeelte soms met liefde krom moeten liggen als voor een bepaald kind iets bijzonders moet gedaan worden. Zo moet het ook in de Staat ge schieden. Na de oorlog is er veel voor de arbeiders gedaan. Nu staat ons land weer voor het probleem van het witte-boorden-pro- letariaat en weer zullen nu de an dere groepen moeten bijstaan om het kleine middenstandsprobleem op te lossen. Bovenal moet er eenheid zijn en dan komt spr. op het terrein van de godsdienst, die het ware geluk voor de mens kan brengen. Zeer scherp tekende spr. de apostolische zending en de zware verantwoordelijkheid. Vroom te zijn betekent zich deugde lijk, volwaardig mens tonen en in de kerk Christus' verlossingswerk wil len voortzetten. De leken hebben veel te doen om het aanschijn des aard- rijks te helpen yernieuwen. Dan komt spr. bli de liefde en de rechtvaardigheid terecht en op het begrip wat het rechtvaardig loon moet zijn. Zeer leerzaam en breedvoerig be handelt spr. nu de uitspraken van de Pausen en komt dan aan hot grote probleem van onze tijd: de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, waar- spr. de publielu-echtelijke bevoegdhe- Na de groei van de begrippen, die tot de P.B.O. hebben geleid aangege ven te hebben en ook de stromingen, de socialistische, die de grote staat alles willen laten doen getekend en veroordeeld te hebben, behandelde spr. de publiekrecthelijke bevoegdhe den. De gedachtenwisseling ging over de gevaren van te komen in een socia listische richting, als de verhoudin- t gen in de Sociaal Economische Raad pil"logeren,"die êr~ voor de*serieuze j v<*>r ons. katholieken, ongunstig zijn, familie, nogal vrije ideeën op na houdt. Het gevolg is een serie gees tige verwikkelingen en als dan tot slot de pupil zich ontpopt als een in dringster met goede bedoelingen loopt alles goed af en blijken er drie ver loofde paren te zijn. In het stuk komt een nogal wat overbodige Chinese huisknecht voor, welke rol echter op een buitengewoon goede wijze werd gebracht. Jammer, dat het tweede en derde bedrijf een onmiskenbare neergang te zien gaven. Todh moet gezegd een gevaar door spr. aangegeven om waakzaam te zijn. Een andere grief was, dat bij het volgroeien van de sociale wetgeving de samenwerking tussen de werkge vers en werknemers geheel verloren is geraakt. Rijksbemiddelaars hebben nu alles in handen. De voorzitter, de heer J. Paarde- kooper, sprak aan het slot van de avond een dankwoord tot de spreker. Rheuraabestrliding Morgen wordt er bij de kerken een speldje aange boden voor de rheumabestrijding.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8