Beroepsvoetbal krijgt vooral bij dames weinig voet aan de grond De mening van onze lezers over beroepssport Enige opzienbarende meningen over de sport in het algemeen Bram jubileerde Zestig Heerlense orkestleden tijdens uitvoering op de bon Britse moordenaar ontnam zich in Keulen het leven Dc minister en de zwarte lonen De dief van de besmette konijnen voor de rechter Geen strafregels voor militairen ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Onze vraag over beroepssport heeft zeggen. Om dezo heer gelegenheid te wel niet zo bar veel, maar toch hier geven het in het vervolg ook nog te en daar scherp stof doen opwaaien, kunnen doen, hebben we besloten zijn naam met de mantel der liefde te bedekken. PRIJSWINNAARS Het aantal antwoorden Is ons Inder daad wat tegen gevallen. WIJ begin nen zo'n beetje te vrezen dat de mijnheer, die zich over sport in het algemeen ongunstig uitlaat, althans wat deze prijsvraag betreft, enigs zins gelijk heeft, maar hierop komen we direct nog wel even terug. Laten we echter niet te pessimistisch wor den, want er is toch nog altijd een aanzienlijk aantal inzendingen, die Bezorgdheid van vrouw. De eerste prijs (vijf gulden) is voor mej. Ans Juffermans, Rijksstraatweg de hoop op een sportieve regeling70, Sassenheim. Haar pleidooi voor van deze zaak, die honderdduizenden sport als ontspanning zal vélen uit moet Interesseren, wettigt. Het is opvallend dat vooral de da- mes zich unaniem tegen de beroeps sport keerden. Zij deden dat dikwijls op een manier die van meer fanta sie getuigde dau de argumenten van hun mannelijke evenknieën. Dan nog liever. Zo voerde m,ej. Dora Diest uit Oegatgeest een soort Thomasvaer en Pieternel ten tonele, waarvan de man zoals gewoonlijk in het begin nog wel iets in te brengen heeft, maar wiens bezwaren toch later in het slotwoord van zijn ega volko men van de tafel geveegd worden. Een waarschuwing en een voorspel ling tevens voor de gehuwden of verloofden onder ons, aie zich in de toekomst op de beroepssport denken te kunnen gaan toeleggen. Bijzonder sterk drukt de heer J. v. Wijgerden uit Alphen zich uit als hij meent: Al had ik 't denken gans verleerd en stonden m'n handen glad verkeerd Ik ging nog altijd liever gappen dan n boterham bij elkaar te trappen Een kwestie van opvatting. Een dergelijke mening is natuur lijk aanvechtbaar en wordt eigenlijk het beste bestreden door het vers van de heer K. Janssen te Leiden, die het geheel echter wel erg cy nisch ziet: Waarom niet, zo vraag ik maar, Verdienen doen ze met oude klaar, met een stem, een goed figuur, met 'n naam dat staat heel duur. Millioenen kan je voorts verwerven door het van een oom te erven. Met het splitsen van atomen waarbij de mensheid om kan komen worden bommen geld verworven en niemand vindt dat nu verdorven. Daarom waag ik 't dom te vinden om me over beroepssport op te winden. Sport verleden tijd. Wel opgewonden heeft zich de abonné, aie ons het onderstaand ver haal toezond. Wij hebben lang ge aarzeld het relaas te plaatsen, maar vinden het toch wel pikant, een der gelijke onverwachte mening in onze kolcynmen een plaats te geven. Om diverse redenen leek het echter ons gewenst de naam van de schrijver aan de publiciteit te onttrekken. Smartelijk werd ik getroffen door de vraag, die U in de krant van Zaterdag j.l. aan de orde stelde en ik moet hieruit conclu deren, dat U een weinig met Uw tijd ten achter bent. Wie interes seert zich nu nog voor sport". Sport behoort alweer tot een ver leden tijdperk; sport is het tra gische genoegen van een versle ten generatie, die niet boven het schamele genot van een hoge kop bal uit kon komen. Kijk naar onze jeugd, naar de mannen en vrou wen, die een betere wereld gaan opbouwen. Zie hoe zij vreugde vol hun schouders onder een gro te onderneming zetten en hoe zij medelijdend lachen over de op winding van een ongeïnspireerde generatie, die zich urenlang langs een lijntje schor liep te schreeu wen voor het plezier van 22 kna pen, waarvan er dan nog altijd 11 geen plezier hadden, omdat ze verloren. U vraagt, of er sprake zal zijn van beroepssport. Mijn beste redacteur, we gaan ons toch ook niet meer opwinden over het probleem, of de lantaarn opsteker recht zou hebben op in- validiteitsrente, wanneer hij van zijn ladder afgevallen zou zijn. Ik verwacht dan ook, dat U op deze vraag practisch geen enkele reactie zult hebben ontvangen, Beter uw leven en ga cultuur historische of moraal-theologische problemen aan de orde stellen. Dan zult U iedere morgen de r(jke oogst van weloverwogen menin gen uit Uw brievenbus kunnen lichten. En de enig?, die in deze belachelijke kwestie een zonder ling figuur geslagen heeft, is ~j met U ondergetekende, want die heeft zich nog opgewonden ook Het zal u wel duidelijk zijn dat wij ons door deze stevige aanpak, wat, laten we zeggen onthutst voelden. Wij leven echter in een vrij land waarin iedereen zijn mening kan het hart gegrepen zijn. De vraag: „Wat denkt U van de sport als beroep?", vormt voor mij geen probleem. Ik durf in eens te zeggen'. Sport moet lief hebberij blijven! Sport moet ont spanning blijven! Volgens mij zal de belangstel ling voor de sport verslappen over enkele jaren als voetbal, athle- tiek of iets dergelijks een beroep geworden is. Er is hedentendage toch ook niemand, die naar een timmerman of een notaris gaat kijken. Sport moet in vriend schappelijke sfeer geboden wor den. Wat kan een voetbalwedstrijd Holland-België spannend zijn. Hoe zou het zijn als het beroeps spelers waren? Waar blijft de öntspanning, waar de sport in de eerste voor bedoeld is? Misschien moet een beroepsspeler voor ontspan ning een kantoorbaantje opzoe ken voor de avonduren JSn hoe staat de echtgenote te genover haar zwemmende of fiet sende man. Ik geloof niet, dat hij veel uren voor haar over heeft. De training neemt hem geheel in beslag en ala hij van een „strijd" thuiskomt, zal hij nog weinig^ gaan. *in hebben om een avondje uit te Wat kan het vervalend zijn om een broer te hebben, die bokser wordt. Ik zou me niet veilig meer voelen in huis! Nog gekker is het om als meisje bijv. zwemster of tennister te willen worden. Ga op een club, dan heb je tenminste één avond in de week een heerlijke ontspan ning. Al verdien je dan veel met een of andere tak van sport, voor iemand met een gezond lichaam en een gezonde geest is zeker wel een ander en veel mooier beroep te vinden. In zijn vrije tijd kan men net zoveel aan sport doen als men wil. Er is geen betere ontspanning! Gelegenheid scheppen voor nevenberoep. De eerste van cte drie rijksdaalders komt toe aan de heer J. J. Schaken- bos, Scheepmakersdam 20, Warmond, voor zijn realistische kijk op de za ken. Sport als beroep is in feite niets nieuws en er is moeilijk een grens te trekken, omdat er vele beroe pen zijn waaraan een sportieve kant zit, zoals bijv. de auto-, mo tor- en paardensport. Heeft men plezier in zijn be roep, dan geeft de inspanning van de arbeid toch ook veel voldoe ning, al is het in deze tijd van mechanisatie soms moeilijk. Men zoekt zijn ontspanning dus meer in de sport na de arbeid en men trekt daarom naar de sportvelden en banen om te „kijken" naar de sportieve prestaties van anderen. En als er nu mensei} zijn die het in een of andere tak van sport tot buitengewone prestaties ko men, daarvoor veel offers bren gen en tijd aan besteden, waarom zouden zij daarvoor dan geen ge paste beloning mogen ontvangen. De mensen, die zij ontspanning brengen, doen er practisch niets voor. als premie krijgt, on ook als men een doelpunt heeft gemaakt. De spelers worden daardoor gestimu leerd tot grotere ontplooiing van hun capaciteiten. Bovendien is het niet meer dan billijk, want iedereen, die het publiek Vermaak geeft, bijv. toneelspelers en mu zikanten, krijgen daarvoor geld, waarom zouden de voetballers dan alles Voor niks doen? Aanval op de jeugd. De mening van de heer H. J. Uiter; dijk 3e Haverstraat 92, Leiden, is ze ker een overweging waard. De be zwaren, die hij naar voren brengt zijn, bij invoering van beroepssport, niet denkbeeldig te noemen. De laat ste prfjs komt hem hiervoor dan ook tenvolle toe. Persoonlijk ben ik de mening toegedaan, dat eenieder die het goed met onze mooie voetbal sport meent, zich moet keren te gen beroepsvoetbal. Want het be- "roepsvoetbal doet geen aanval op het amateurisme doch op de jeugd van Nederland. Bij onze ama teursclubs wordt veel, heel veel gedaan voor de jeugd. Goed op geleide Jeugdleiders vervullen in onze amateuristische voetbalwe reld schitterend werk. Hun taak is de Jonge voetballer op te voe den in sportiviteit, netheid, ka meraadschap. wat voor een an der over hebben, enz. enz. Eigen schappen welke in onze toch al zo rumoerige gemeenschap zeer ten goeden zullen komen. Vele bestuurders, Commissie leden en Jeugdleiders, sportlie den, besteden meestal al hun vrije tijd om dit ene mooie doel te bereiken, een gezonde sportie ve Nederlandse jeugd. Zij vragen hiervoor geen geld, integendeel zij geven hiervoor geld uit en doen dit uit liefde voor de sport en de Jeugd. Gelooft men dat de leiders van een beroepsvoetbalclub hieraan zullen denken, laat staan iets doen? Neen voor hen zal geld het voornaamste zijn en de rest er Meningsverschillen WU zijn helaas niet in staat alle inzendingen te publiceren. Om ech ter een indruk te geven, hoe de me ninggevers over dit vraagstuk den ken, Vermelden we achter hun naam de conclusie, zoals wij die uit hun antwoord begrepen hebben. Tegenstanders: (Enige inzenders(sters) hebben ons verzocht alleen hun initialen te plaatsen, aan welk verzoek wij uiter aard moeten voldoen.) Mej. C. H., Leiden: (altijd amateur blijven). Mej. H. v. d. Zwet, Roelof arends- veen:(achter het net vissen). Mevr. M. v. Leeuw en-Verver, Leiden: (niets voor mijn man). Vervolgens de heren: J. Smeding, Leiden: (bedenkelijke morele gevol gen). J. van Dam, Warmond: (de een heid verscheurt, als dat gebeurt). Th. J., Noordwijk, (dan nog lie ver. A. Langezaal, Leiden: (gedwongen prestaties). H. A. Blom, Leiderdorp: (geen sport maar amusementsbedrijf). W. P. van Ruiten, Roelofarends- veen: (bij Sport geen winstbejag). H. Hoogervorst: (dan geen belang meer). J. W. Góddijn, Leiden: (heer en knecht stelsel). H. H. Fennes, Katwijk a. d. Rijn: (minimum aan semi-professiona- lisme). J. V. d. Steen, Leiden: (weinig nut voor do samenleving). Voorstanders: De heren: A. M. Stolwijk, Hazerswoude (In dienst van gemeenschap stellen). A. v. V., Alphen: (er zijn mindere manleren om geld te verdienen). J. Vervoorn, Leiden: (werkt in spirerend op amateurs). P. V. d. Weyden. Noordwijkerhout: (tijd van amateurisme voorbij). J. Klein, Roelofarends veen: (bege- Voor 45 e maal verdachte t Een in Dordrecht welbekende 70- jarige opkoper heeft gisteren voor de arrondissementsrechtbank te Dordrecht in hoger beroep terecht gestaan, omdat hij zonder vergun ning op de rivier oud ijzer had opge kocht. Op zich zelf is dit niets bij zonders, maar wel bijzonder is, dat Bram, zoals hij in de wandeling ge noemd wordt, voor de 45ste maal te recht stond. Hij is de man met de grootste straflijst in het arrondisse ment Dordrecht. Qe officier van jus titie maakt bekend, dat hij zeer bin nenkort wederom terecht zal staan. Burgemeester vergat belasting te betalen Onvoorwaardelijke straf geëist Voor de rechtbank te Middelburg heeft zich gisteren een burgemeester te verantwoorden gehad, die ten las te werd gelegd, dat hij bedragen, die hij in 1946, 1948 en 1950 had ontvan gen van een neringdoende in lijn ge meente, als beloning voor admnistra- tieve werkzaamheden, niet als inko men zou hebben aangegeven voor de belastingen. Ter rechtzitting ver klaarde verdachte niet met opzet te hebben gehandeld. De officier van justitie eiste een onvoorwaardelijke gevangenistraf van drie maanden. De verdediger voerde ter verdedi- Afsluiting zeegaten biedt veel voordelen Cultuurgronden Dr. ir. F. P. Mesue, directeur van de Cultuurtechnische dienst te Utrecht, heeft gisteren, tijdens de jaarvergadering van de vereniging van oud-leerlingen der rijksland- bouwwinterschool in Dordrecht, een causerie gehouden over het onder werp „Waterstaatkundige problemen in verband met de vorig jaar plaats gehad hebben dc ramp". De inleider besprak uitvoerig de oorzaken van de catastrophe en hij deelde onder andere mede. dat afsluiting van de zeegaten (en wel voornamelijk Oos- terschelde, Volkerak en Haringvliet) grote voordelen met zich mee zal brengen voor de landbouw. Het zoute water, dat nu de land en tuinbouwgebieden benadeelt, zal hierdoor kunnen worden geweerd en het zoete water, dat van ae grote ri vieren de zeegaten binnenstroomt, zal daarentegen zijn gunstige invloed doen gelden. Hierdoor zal op de duur een oppervlakte van ongeveer 70.000 h.a. water rond de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden verzoeten. Dat zal onder meer tén gevolge hebben, dat ook de droge gronden van Brabant en Limburg beter worden. De gemid delde productieverhoging in deze provincies zal ongeveer 20 pet. kun nen bedragen. Dr. ir. Mesue deelde verder nog mede, dat vorig jaar een hoeveelheid van pl.m. 250.000 ton is gebruikt om de door het fcou- ging aan, dat verdachte zich niet aan.i te water overspoelde grond te ver- opzet had schuldig gemaakt. beteren. Dit jaar zal eenzelfde hoe- Uitspraak over veertien dagen. veelheid gips worden gebruikt. niet op aan komen. Het beroeps-' renswaardlge bezigheid). voetbal betekent daarom een ge vaar voor onze jeugd want als be roepsvoetbal hier zou worden in gevoerd dan zullen duizenden amateurvoetballers hun sport niet meer kunnen beoefenen, daar de grote amateurclubs geen reden van bestaan meer zullen kunnen vinden en de opvoedende kracht, die van de sport uitgaat moeten missen, wat zeker niet tot heil van ons volk zal zyn. H. Röst, Oude-Wetering: (met het hoofd nog iets meer doen dan koppen alleen). J. P. W. Weyermans, Öegstgeest: (Intense levensvreugde). Gematigd in zijn oordeel is de heer C. C. Schakenbos, te Warmond: (liefhebberij in de sport, bepaald door financiële resultaten). Een nieuwe „Mening Gevraagd' vindt u op de puzzle-pagina. Logeerde op doorreis in Amsterdams hotel Een Engelsman, die dezer dagen in Keulen zelfmoord pleegde, nadat hij vorige week Woensdag naar Scot land Yard veronderstelt in Enge land zijn gewezen vrouw en schoon moeder heeft vermoord, heeft met zijn Duitse vriendin in een klein ho tel gelogeerd in de Amsterdamse binnenstad. Hij arriveerde daar Zaterdag 6 Fe bruari en vroeg een tweepersoonska mer. 's Zondags verzocht Milner, on der welke naam hij zich had laten in schrijven, het diner op de kamer te gebruiken, omdat „zijn vrouw" ziek te bed lag. De deur van de kamer is gedurende het verblijf van het twee tal op slot geweest en het kamer meisje heeft „mevrouw" vaak in bed aangetroffen. De vrouw vertrok. Dinsdagsmorgens heeft de Engels man om zes uur een taxi besteld en de vrouw naar het station gebracht. Zij is die dag naar haar woonplaats I Dürenvertrokken. Als baga- De sport die wordt beoefend I ge had zij slechts een klein tasje bij moet echter op het publiek geen] zich demoraliserende invloed hebben Zo zou boksen, hoe goed het voor de ontwikkeling van de be oefenaar kan zijn, in het geheel niet in het publiek mogen geschie den, ook niet bij amateur-wed strijden. Verder moet er m^ns inziens een streng toezicht op zijn, dat be-1 roepssportmensen die de wetten der sportiviteit met voeten tre den, onherroepelijk van de sport velden geweerd kunnen worden. Zeker dienen de beroepssport beoefenaars er rekening mee te houden dat men hoogstens enke le tientallen jaren „mee" kan en zjj dus in die tijd de gelegenheid scheppen voor een nevenberoep. Premiestelsel. De heer A. Mentink. Zoeterwoudse weg 2 te Leiden ontvangt een prijs van 2.50 omdat hij een interessante suggestie doet. Hij laat echter het ontspannings-element voor de spe lers zelf, volkomen buiten beschou wing. Ik ben tegen beroepsvoetbal, maar vóór een premiestelsel, net zoals in België; dus als een wed strijd gehouden wordt, men geld Reeds om half acht was de Brit in het hotel teruggekeerd. Diezelfde middag heeft hij telefonisch een te legram opgegeven, bestemd voor de vrouw in Düren. Een afschrift van dit telegram is door het rijkstele graafkantoor naar het hotel gezon den. Zonderling gedrag. Het hotelpersoneel heeft de man Woensdagmiddag tegen twaalf uur met een koffer weg zien gaan, doch daar vanzelf geen aandacht aan ge schonken. Dat de Engelsman 's avonds niet beneden kwam eten was de hotelier niet opgevallen. Ook niet, dat hij die nacht niet in het hotel had door gebracht. Het kamermeisje was Donderdag op zijn kamer aan het werk, doch vond het bed onbeslapen. Zij maakte1 achterhaald, de eigenaar erop attent, dat op tafel een Brits paspoort lag, benevens een portefeuille, waarin vijf Nederland se bankbiljetten van tien gulden en enig buitenlands geld. gekomen. Hij heeft In de namiddag het restaurant een bamischotel Ook Beels Zondagswet brengt moeilijkheden Het liarnionie-orkest van de Oran je Nassaumijnen te Heerlen is Don derdagavond op lost van de procu reur-generaal te Den Bosch door de Heerlense gemeente-politie geverbali. seerd voor het feit, dat het j.l. Zon dag voor één uur gerucht heeft ver spreid, dat op een afstand van meer dan 200 m. van het punt van ver wekking hoorbaar was. Zondagmorgen begaf dit harmonie, orkest, dat deze maand veertig jaar bestaat, zich met volle muziek naar de Heerlense St. Pancratiuskerk, om daar een ter gelegenheid van zijn ju bileum opgedragen Hoogmis bij te wonen. Na do Mis bracht het in de kerk een andante ten gehore. Van te voren had het bestuur contact opge nomen met de Heerlense politie. De ze stelde zich op het standpunt, dat de tocht naar de kerk van het orkest als behorende bij een kerkelijke plechtigheid beschouwd kon worden en dus met muziek gepaard mocht f;aan. Zelfs werkte Zondag de Heer. ense verkeerspolitie mee aan de tocht. „Mag niet!' Achteraf heeft de politie echter van do procureur-generaal te Den Bosch opdracht gekregen het orkest alsnog tc verbaliseren. Dit gebeurde Donder- Als het hier om oen proefproces zou zijn begonnnen, zo zeide de voor zitter, heeft men, gezien het feit, dat wij geen vereniging vormen In dc zin van de wet, wel een ongelukkige greep gedaan door ons orkest daar voor uit te kiezen. Nu zal immers be wezen moeten worden, dat elke mu zikant Individueel gerucht heeft ver wekt, dat op een afstand van meer dan 200 m. hoorbaar was. Het zal wel vrijwel onmogelijk z(Jn, om dit als nog te bewijzen. Vertrouwelijk! besteld. In de tijd, dat deze werd dagavond in de Heerlense schouw- klaargemaakt heeft hij een telefoon gesprek gevoerd met Düren, een ge sprek, dat slechts enkele minuten heeft geduurd. Des avonds (Donder dag 11 Februari) heeft h(j de reke ning voldaan en verzocht Vrijdag ochtend om half zes te worden ge wekt. Hij is om negen uur naar zijn ka mer gegaan en^ kwam Vrijdagmor gen reeds vóór half zes beneden, enigszins geagiteerd, omdat ze hem niet tijdig zouden hebben gewekt. Na een haastig ontbijt is hij per taxi vertrokken met onbekende bestem ming. burg tijdens een personeelsavond van de Oranje NassaumUnen, waarop ook het orkest optrad. Daar het or kest echter geen rechtspersoonlijk heid bleek te bezitten, kon de politie niet volstaan met de voorzitter te be keuren, maar moest elke muzikant individueel worden geverbaliseerd. Ongelukkige keuze. In totaal werd zodoende een zes tigtal verbalen opgemaakt. De voor zitter was zelf ongeveer de enige, die vrijuit ging: h(j had immers niet gemusiceerd. Voor het Amsterdams gerechtshof heeft gisterochtend in hoger beroep terecht gestaan een 41-jarige los ar beider uit Den Helder, die in De cember j.l. nauwelijks 6 konijnen uit een hok had gestolen of hij hoorde tot zijn schrik thuis door de radio waarschuwend omroepen, dat het proefkonijnen waren, die met een kankerserum waren ingespoten en dus gevaarlijk voor consumptie. Deze diefstal deed destijds veel stof opwaaien. Een arts in Den Helder had de konijnen ingeënt en ze daarna opgesloten in een hokje in zijn tuin. Toen h(j tot de ontdekking kwam, dat ze verdwenen waren, sloeg hij alarm en liet via pers en radio het publiek waarschuwen de gestolen konijnen niet voor consumptie te gebruiken. Intussen had de dief, die al menige veroordeling, niet alleen wegens dief stal, doch ook wegens stroperij, op zijn strafblad heeft staan, al enkele konijntjes verkocht. De oproepen en waarschuwingen door pers en radio deden hun werk goed. De betrokken kopers waarschuwden de politie. Alle konijnen en de dief werden tijdig „Probeer het eens". Het laatste spoor. De man moet diezelfde middag tussen twee en vier uur zijn thuis-5 kinderen zo leden onder het slech- De Alkmaarse rechtbank had de verdachte zes maanden opgelegd plus verbeurdverklaring van de opbrengst der verkochte konijnen. Gisteren voor het hof bezwoer de verdachte, dat hij thans zijn leven zou gaan beteren en wel omdat zijn te gedrag van hun vader. „Ik ben nog nooit voorwaardelijk gestraft", zei hij. „Probeert u dat eens met me". De procureur-generaal requireerde 10 maanden met aftrek van voorar rest en met de bepaling, dat van het resterende gedeelte 4 maanden voor waardelijk zullen worden opgelegd met een proeftijd van 3 Jaar. De uitspraak volgt op 5 Maart a.s. Doordat hij een trap van een paard kreeg moest de 3-jarige P. A. O. te Den Haag met een lichte her senschudding en een gebroken neus been in een ziekenhuis worden opge nomen. Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Stapelkamp betref fende de van regeringswege in een bespreking gedane uitlatingen met betrekking tot de „zwarte lonen" In het bouwbedrijf heeft de minister van wederopbouw en volkshuisves ting, schriftelijk het volgende ge antwoord: De minister heeft evenals zijn voorgangers af en toe vertrouwelij ke besprekingen met bestuurders van Cencobouw, wnnnoer het be stuur van deze organisatie of hij het nuttig acht van gedachten te wisse len over de gang van zaken in de bouwnijverheid. Daar deze gedachtenwissellngen zoals gezegd een vertrouwelijk karakter hebben, worden hiervan f;een notulen gemaakt. De vraagstel- er spreekt dus ten onrechte van of ficiële notulen. Het vorenstaande in aunmerking genomen, meent de minister dat het niet de bedoeling van de vraagstel ler zal zijn, dat Hij verder Ingaat op hetgeen in dezo vertrouwelijke be sprekingen van weerskanten is ge zegd. De minister is echter wel be reid te verklaren, dat de vragenstel ler zoals uit zijn vraag bujkt deze materie te eenzijdig en te sim pel bekeken heeft. GELIJKE SALARISSEN VOOR LANDMACHT EN MARINE. In het Staatsblad zijn opgenomen koninklijke besluiten met betrekking tot de bezoldiging van de militairen van Koninklijke Land- en Lucht macht en van de Koninklijke Marine. Hieruit blijkt, dat er thans vrijwel geen verschil meer bestaat in bezoldi ging tussen de militairen van beide categorieën. Tot voor kort was het, dat de salarissen van de Kon. Ma rine ongeveer 10 procent hoger lagen dan die bij land- en luchtmacht. Van luit.-kolonel (kapitein-luitenant ter zee) en hoger zijn de salarissen thans gelijk, daar beneden is er nog een zeer klein verschil ten gunste van de marine. De enige uitzondering daar op is de rang van soldaat, aie drie gulden per maand meer oplevert dan de rang van matroos 3e klasse. MINISTER BEVEELT: „Ik moet precies doen, wat de sergeant majoor zegt" „Ik moet. „Ik.... Vijfhonderd maal en als je niet mooi schrijft, moet je ze wéér overmaken, vertelde enige tijd geleden een commandant aan een militair, die het huis houdelijk reglement van de krijgstucht overtreden had en deswege dici- plinair vervolgd werd. De straf, die hij kreeg toebedeeld, bestond uit 500 strafregels, maar de minister van oorlog, die dat ter ore kwam, vond dit al te dol. „U hebt mannen onder Uw commando on geen Bchooljongens" telegra feerde hij de betrokken commandant en ter voorkoming, dat de paeda- gogie van de commandant school zou maken heeft minister Staf meteen naar alle commandanten een brief geschreven, waarin hij htm vertelt, dat militairen mannen zijn en als zodanig behandeld moeten worden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5