S)e Êeid^Soti/fcattf een muis AARDE Verder overleg over Oost- en West-Duitsland Paus blijft nog zwak Aanslag op pasja van Marakesj Koreanen en Chinezen niet tevreden Aardbeving in Nicaragua Tijd is geld! Sinaasappelen schaars Het opent en sluit, steekt aan en dooft voor 2500 gr. ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13124 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32» Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5° UET EINDE VAN DE Berlijnse conferentie der Grote Vier noopt tot een slotbeschouwing. Wij behoe ven geen slotbeschouwing te wijden aan de bereikte resultaten, want dan zouden wij gauw uitgepraat zijn, maar wel kunnen wij een soort ba- lansje opmaken van de voor- en na delen. Ook een volkomen resultaat- loze conferentie kan immers voordeel opleveren, bijv. indien ons inzicht verruimd wordt in de mentaliteit van de tegenstander, zodat wij voortaan weten wat we aan hem heb ben. Wij hebben daar vroeger voor de conferentie wel eens om ge lachen en gezegd, dat dit dan wel een heel pover resultaat van zo'n grote conferentie zou zijn. 't Is ook inderdaad een beetje belachelijk, maar in de gegeven omstandighe den is het weten, wat men aan 0 de Rus heeft, toch niet te ver smaden. Tot nu toe wisten wij niet met zekerheid wat de nieuwe heersers op het Kremlin na de dood van Stalin van plaji waren. Er was. ontegenzeggelijk een nieuwe koers, maar waar was deze op gericht? Tot hoe ver had men zich van Stalins lijn afgewend en wat was de invloed van Beria geweest? Berlijn bood de gelegenheid om de nieuwe mentali teit te peilen; Berlijn zou laten zien, of de koerswending een fundamen tele ommekeer dan wel slechts een verandering van tactiek betekende. Welnu: er bleek niets veranderd 'te zijn. Molotof was als vanouds zeer vin dingrijk in het bedenken van allerlei voorstellen, die zo op het oog er nogal aardig uitzien, maar niets te betekenen hebben. Hij kon zijn eigenlijke bedoelingen, nl. niets prijs geven van eigen positie noch in Duitsland noch in Oostenrijk, doch integendeel de tegenstanders üit het Westen zien te verzwakken door hen tegen elkaar uit te spelen en hun moeizaam opgebouwd verdedigings- stelsel uit elkaar te halen deze eigenlijke bedoelingen kon hij er niet mee bemantelen. Het doel van de Sovjet-Unie bleek geen enkele wij ziging te hebben ondergaan; onder het mom van vredelievendheid hand haaft Moskou de spanning in de we reld ten einde de zenuwen van de tegenpartij murw te maken en zo doende concessies af te dwingen. Daardoor wordt de eigen positie steeds sterker, die der anderen steeds zwakker, totdat het moment gunstig schijnt om toe te slaan. MU IS HET WEL INTERESSANT na te gaan in hoeverre de confe rentie van Berlijn heeft bijgedragen tot de verwezenlijking van deze Russische oogmerken. In dit opzicht heeft Molotof geen goede beurt ge maakt. Op de eerste plaats is hij er ner gens in geslaagd om de eenheid van de Westerse Drie te breken. Het op treden van de drie Westerse minis ters van buitenlandse zaken heeft zich juist gekenmerkt door eën grote mate van eenstemmigheid en in ver band daarmee door een grote dozis vastberadenheid. Ofschoon Molotof vaak het initiatief had door de on uitputtelijke voorraad voorstellen, welke hij als goochelaar uit zijn hoge hoed toverde, kreeg men over 't al gemeen de indruk, dat de Drie uit het Westen de situatie beheersten. Zij wisten een al te lang en uit pro- paganda-oogpunt ongewenst debat te vermijden door het gepraat over" het verminderen van de spanning in de wereld weg te werken in geheime zittingen; zij wisten Molotof ook da nig in z'n hemd te zetten door on verhoeds het Oostenrijkse vredesver drag te aanvaarden in de opstelling, zoals de Russen die al vijf jaren lang helemaal niet te doen was om een vredesverdrag, ook al kregen zij voor 100 pet. hun zin. Molotof moest zich ijlings verschansen achter de z.g. vrees voor een nieuwe Anschluss, waarvoor dan troepen in Oostenrijk zouden moeten blijven. Neen, Molotof heeft geen goede beurt gemaakt, hetgeen mede hier uit blijkt, dat hij heeft nagelaten om aan het eind van de conferentie de tegenpartij te verwijten, dat zij de schuld draagt van de mislukking. Hij hield'wijselijk zijn mond. Misschien vindt Molotof wel dat de conferentie helemaal niet mis lukt is. Er is immers een nieuwe conferentie uit geboren en wel over Korea en Indo-China. Het feit, dat hier Peking bij tegenwoordig zal zijn, zal Molotof misschien aange naam aandoen, terwijl Bidault ook al neuriënd naar huis is getogen we gens de mogelijkheid om op die con ferentie een einde te maken aan de Indo-Chinese oorlog. Wie weet komt er ten slotte nog iets goeds uit voort, niet alleen voor Frankrijk en Indo-Ghina maar ook o voor de Europese eenheid der Wester met hand en tand hadden verdedigd! I se ministers en de onverzoenlijkheid Dat was een gedurfde zet, maar toen van Molotof ongetwijfeld een nieuwe bleek zonneklaar, dat het de Russen I stimulans heeft gekregen. Minister Staf inspecteert Een verklaring der Westerse Drie Defensiestelsel wordt met kracht opgebouwd De Westelijke Grote Drie hebben een verklaring over de conferentie van Berlijn uitgegeven. Zij zeggen hierin onder meer, dat het voornaamste punt van de conferentie van Berlijn het Duitse vraagstuk is geweest. De Weste lijken hebben een plan ingediend voor een vereniging van Duitsland voor het houden van vrije verkiezingen, om op deze wijze te geraken tot een vredesverdrag met een dan te vormen Duitse regering. De Sowjet-Unie, aldus het communiqué, heeft echter dit plan zelfs niet als basis voor de besprekingen willen aanvaarden. De gevolgtrekking hiervan is, dat de Sowjet-Unie thans nog niet bereid is vrije verkiezingen toe te staan of haar controle over Oost-Duitsland op te geven. VERZACHTENDE OMSTANDIGHEDEN De Westelijken zullen echter voort gaan met hun streven naar een her eniging van Duitsland, inmiddels hebben zij voorstellen gedaan ter verzachting van de gevolgen van de verdeling van Duitsland. Het voor stel is gedaan, om deze kwestie tus sen de hoge commissarissen der Westelijke Drie enerzyds en de Sowjet-hoge commissaris anderzijds te bestuderen. De Westelijken hebben alles in 't werk gesteld, om overeenstemming betreffende Oostenrijk te verkrijgen Zij aanvaardden de Sowjet-versie van alle omstreden punten. De Sow jet-afgevaardigde voegde echter nieuwe voorwaarden aan het ont werp toe, welke aanvaarding tot ge volg zouden hebben gehad, dat bui tenlandse troepen voor onbeperkte tijd in het land gehandhaafd zouden worden en waardoor inbreuk zou worden gemaakt op Oostenrijks recht, om zijn volledig aandeel aan het internaitonale leven op zich te nemen. Het vredesverdrag met Oostenrijk kon daarom niet in Berlijn tot stand worden gebracht, ondanks het aan bod van Oostenrijk, aanvaard door de Westelijke Drie, volgens hetwelk de buitenlandse troepen tot 30 Juni 1955 in Oostenrijk zouden blijven. Voortgang in deze zaak is thans vol ledig afhankelijk van de Sowjet- Unie. Inmiddels zullen de Westellij- ken hun pogingen voortzetten, om de bezettingslasten van Oostenrijk te verlichten. De Westelijken hebben op de conferentie wederom verzekerd, dat de Westelijke veiligheidsovereen komsten slechts een defensief karak ter dragen. De drie mogendheden hebben niet het plan, om te weifelen in hun po gingen, om het defensiestelsel te versterken, waarop hun veiligheid berust. VERKEER TUSSEN OOST EN WEST De drie Westelijke hoge commis sarissen zullen, naar in Berlijn ver luidt, de So wj et-Russische hoge commissaris, ambassadeur Semjoniw tot besprekingen uitnodigen over vergemakkelijking van het verkeer en de handel tussen beide delen van Duitsland. De Britse minister van buitenland se zaken, Eden, had dergelijke onder handelingen tussen de vertegen woordigers der vier bezettende mo gendheden in Duitsland in de slot-" vergadering van de Berlijnse confe rentie voorgesteld. Volgens inlichtingen uit welinge lichte kringen te Berlijn verwacht men, dat Semnojiw medio volgende week een desbetreffende schriftelijke uitnodiging zal ontvangen. De verbetering in de gezondheids toestand van de Paus is tijdelijk tot staan gekomen, zo wordt uit Rome vernomen. Zijn algemene toestand is nog zwak. Volgens de zegsman zullen er met het algehele herstel van de patiënt nog verscheidene weken gemoeid zijn. Een Duitse arts, prof. Heubner uit Frankfort, heeft enige tijd geleden het hart van de Paus onderzocht. Hij bevond het organisch gezond maar verzwakt en stelde een kuur voor. Zeven en twintig Marokkanen heb ben Vrijdag verwondingen opgelo pen als gevolg van het ontploffen van twee bommen voor een moskee te Marakesj. De ontploffingen ge schiedden op het ogenblik, dat de ge lovigen de moskee verlieten. Si Hadj Thami el Glaoei, de pasja van Marakesj, had de dienst ook bij- fewoond, doch bevond zich niet on er de menigte, die de moskee ver liet toen de bommen ontploften. De politie heeft echter meegedeeld, dat hier inderdaad sprake was van een aanslag op de Pasja. El Glaoei is een machtig aanhanger van de te genwoordige sultan van Marokko. Het was de eerste maal, dat Ma rokkaanse verzetsstrijders in een moskee een gewelddaad hebben ge pleegd. Minister Staf bij pres. Eisenhower Verkapte erkenning van Peking „De resultaten der Berlijnse Vier- mogendhedenbesprekingen vormen een diplomatieke overwinning voor de Sowjet-Unie. De voorgenomen bijeenkomst te Genève over Korea en Indo-China betekent de eerste Amerikaanse stap in de richting van een diplomatieke erkenning van com munistisch China" aldus verklaarde de Zuid-Koreaanse ambassadeur te Washington, dr. Jang, in een officieel commentaar. Hij voegde hieraan toe, dat het besulit, om te Genève over Korea te spreken „is genomen zon der voorkennis of instemming der Zuid-Koreaanse republiek". AFP" meldt uit Washington, dat de Zuid-Koreaanse ambassadeur al daar Vrijdag bij de Amerikaanse re gering heeft geprotesteerd A tegen Langs de Westkust van Nicaragua (Midden-Amerika) is Donderdag een krachtige aardbeving waargenomen, waardoor grote onrust ontstond on der de bewoners van de hoofdstad Managua en de nabijgelegen steden Leon en Granada. De bewoners brachten de nacht door in de open lucht, uit vrees dat de aardschok de inleiding zou zijn van een ramp zo als in Maart 1931, toen Managua door een aardbeving werd verwoest. Twee vulkanen in de kuststreek zijn een paar dagen geleden begin nen te werken. Op de omgeving daalt een dichte asregen neer. I Het rode paradijs trok niet Zes communisten uit de Ameri kaanse staat Michigan, die enige da gen geleden schuldig zijn bevonden aan het samenzweren tegen de vei ligheid van de staat, zijn gisteren veroordeeld en voor de keus gesteld een gevangenisstraf uit te zitten van vier a vijf jaar of onmiddellijk naar de Sovjet-Unie te vertrekken. Zij gaven er echter de voorkeur aan, om eerst in hoger beroep te gaan. Het Sovjet-paradijs kan wach ten. Minister C. Staf, die momenteel voor besprekingen in de V.S. vertoeft, beeft een bezoek gebracht aan President Eisenhower. Hij werd vergezeld door de Minister van Defensie van de V.S., C. E. Wilson (midden) en de Nederlandse Ambassadeur in de V.S., dr J. H. van Royen. De Ministers en de Ambassadeur b(j het verlaten van het Witte Huis. SIJSJESLIJMER GEVRAAGD. Uit een volière in een tuin van een der woningen aan de Mauritskade te Amsterdam zijn 9 vogels verdwe nen nl. een parkiet, twee sijsjes, :een vink, drie napoleons, een kanarie en een edelzanger zo meldt het politie rapport vanochtend. „het goedkeuren door de Verenigde Staten van het houden van bespre kingen te Genève over het lot van Korea". Ook de Chinees-nationalistische minister van buitenlandse zaken George Jeh heeft Vrijdagavond uiting gegeven aan de teleurstelling zijner regering over de resultaten der Ber lijnse besprekingen. „De kansen op het sluiten van vrede in Korea worden niet verbe terd door in de plaats van de twee zijdige besprekingen te Panmoend- jon, meerzijdige onderhandelingen te Genève te beginnen" aldus Jeh, die besloot met de mededeling, dat nationalistisch China zich niet ge bonden beschouwt door te Genève waar communistisch China verte genwoordigd zal zijn genomen be slissingen. Programma bezoek Deens koningspaar Het voorlopig programma voor het bezoek van het Deense koningspaar aan Nederland is gisteren bekend ge maakt. Op 26 April om 10.00 uur zul len koning Frederik en koningin In- grid aankomen op Amsterdam C.S. Per auto zullen zij zich naar het paleis op de Dam begeven. Na een kranslegging bij het nationale mo nument is er een receptie van het Corps Diplomatique. Na een rondrit door de straten van de stad wordt een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum, 's Avonds zal het koninklijk paar aanzitten aan een staatsbanket en in het Concertge bouw een concert bijwonen. Verder staan bezoeken aan Den Haag, Rotterdam, Aalsmeer en Lisse op het programma. Minister Staf verblijft op het ogenblik in de Verenigde Staten, waar hij op uitnodiging van de Amerikaanse Regering militaire objecten inspecteert. Bij zijn aankomst werd hij officiéél begroet door de Onder Staatssecretaris \an Defensie, Roger Kyes, die we hier achter de Minister zien tijdens het inspecteren van de erewacht op het vliegveld te Washington. Vrijdagmiddag is dank zij d<; acti viteit van de rijkspolitie in Nij- kerk een oplichter gepakt, die reeds intal van plaatsen horlogers had we ten op te lichten, door, onder voor wendsel te willen kopen, zich hor loges toe te eigenen. De dader, een 20-jarige Rotter dammer, liet in de winkels steeds een groot aantal horloges op de toon bank uitstallen, en wist dan handig een of meer horloges bij zich te ste ken. Tenslotte deelde hij dan mede,, dat het door hem gezochte model er niet bij was. Deze praktijken had hij reeds uitgehaald in Amersfoort, Hil versum, Zeist, Bilthoven en Arnhem. Gistermiddag bevond hij zich in Nij- kerk. De politie had echter alle be treffende winkeliers gewaarschuwd en al spoedig bemerkte een winkelier dat een koper de door de politie ge zochte oplichter was. Hij belde de politie op en de man werd in de zaak gearresteerd. Hij had nog een horlo ge bij zich, dat hij in Arnhem gesto len had. Hij bekende zich aan een 6-tal van dergelijke oplichtingen te hebben schuldig gemaakt. Volgens berichten van de Unie van Rotterdamse citrusimporteurs heeft Spanje de export van sinaasappelen naar Nederland stopgezet. Het land levert zijn door vorst gedecimeerde oogst nog wel aan Duitsland, Enge land en Frankrijk om daarmede de voor de Spaanse economie noodzake lijke invoer uit deze landen op gang te houden en te bekostigen. Nederland tracht nu in versneld tempo sinaasappelen uit Amerika aan te voeren, doch het duurt wel een maand voor de eerste kratten hier zullen aankomen. De laatste dagen zijn hier en daar reeds prijsverhogingen van sinaasap pelen geconstateerd. Van de directie van de Amsterdamse Centrale Markt vernamen wij, dat in de afgelopen maand grote partijen op die markt v/aren aangekomen. Men kan daar wel even voort. Schokkend vond de directie het nieuws niet. Uit Jaffa komen doorgaans ook partijen sinaas appelen, doch de handelsrelaties op dat punt zijn niet zo vlot als die met Spanje. Mogelijk kan daarin nu schot komen, overwoog men. De schrijver van Ali Baba met zijn 40 rovers heeft nooit kunnen dromen dat een deel van zijn sprookje nog eens werkelijkheid zou worden, al is het nu niet precies door. zijn spreuk, maar door een licht hoog geluid. Een Duitse firma van geluidsappa raten brengt nml. thans een toestel letje op de markt waarmede het mo gelijk is garagedeuren op een afstand van circa 20 m. te openen, zonder dat de chauffeur zijn wagen behoeft te verlaten. Dit toestelletje is gebouwd in een klein metalen kastje en weegt ca. 2,5 kg. In het kastje is een micro foon aangebracht, die op een bepaal de zeer hoge geluidsfrequentie rea geert en daardoor met behulp van een relais een stroomkring sluit. Door de electrische stroom wordt nu een kleine electromotor op gang ge bracht, die de garagedeuren opent en bij duisternis de lichtschakelaar het licht doet ontsteken. De automobilistdie door op een speciale nauwelijks hoorbare claxon te drukken dit heeft bewerktstelligd, drukt in de garage maar weer even op zijn claxon en de deuren sluiten zich, het licht kan dan met de hand worden uitgeschakeld. Bij vertrek herhaalt zich hetzelfde spelletje. Door een signaal op zijn toeter gaan de deuren open, weg rijdend geeft hij nogmaals signaal, waardoor de deuren sluiten en de lichten doven. Het gehele systeem kan natuurlijk ook buiten werking worden gesteld. Door een eenvoudige beweging is het 's nachts uitgescha keld. Het apparaat is niet alleen bestemd voor garagedeuren, maar kan ook voor diverse andere doeleinden b.v. bruggen enz. gebruikt worden. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). VORSTGRENS OVER NEDERLAND. In het Noorden en Oosten van het land opklaringen met over- wegend matige wind tussen Zuid en Oost. Vannadht matige, mor- gerrmiddag lichte vorst. In het Zuiden en Westen: een groot deel van de dag droog weer met en kele verspreide opklaringen en •zwakke tot matige wind in hoofdzaak Zuidelijk. Tempera tuur om het vriespunt tot lichte dooi. 21 Febr.: zon op 7.45 en onder 18.04; maan op 22.38 en onder 8.23 uur. 22 Febr.: zon op 7.43 en onder 18.06; maan op 23.47 en onder 8.37 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO sneeuw 8 c. HELSINKI sneeuw 14 STOCKHOLM onbew. —21 KOPENHAGEN half bew. 6 LONDEN zwaar bew. 4 AMSTERDAM motsneeuw 0 BRUSSEL geheel bew. 1 PARIJS mist 1 BORDEAUX onbew. 2 GRENOBLE mist 1 NICE motregen 4 WARSCHAU nevel —20 BERLIJN onbew. —15 FRANKFORT zwaar bew._ 4 MUNCHEN geheel bew* 6 ZURICH motsneeuw 2 GENEVE sneeuw 0 LOCARNO geheel bew. 2 WENEN licht bew. —11 INNSBRUCK nevel 6 Plaatselijk opklaringen Het K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds is ons land het toneel van strijd tussen vorst en dooi. Het hogedrukgebied boven Scandinavië houdt een groot deel van het Euro pese contigent gevangen in de greep van de vorst. Dit vorstgebied strekt zich o.a. uit over Duitsland en het Noordoosten van Nederland. Engeland en het Westen vas, Frankrijk bevinden zich in het mil dere regime van een Atlantische ho gedrukgebied, waarvan het centrum tussen Spanje en de Azoren ligt. Het overgangsgebied tussen vorst, en dooi loopt over het midden en Zuidwesten van ons land. Het schuift uiterst langzaam in Oostelijke rich ting. Deze beweging is zo langzaam dat er de eerst komende 24 uru geen essentiële veranderingen ver wacht kunnen worden. Geleidelijk neemt de bewolking echter af. Voor al in het Oosten van het land zullen vannacht plaatselijk opklaringen voorkomen. In verband met he? sneeuwdek, dat in het Noorden van het land ongeveer 10 cm dik is, zal de temperatuur vannacht plaatselijk flink dalen. Korreltje Wat baet de wijsheid en de sterkheid, Indien men geen van bei te werk leit?

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1