J)<£V^i<i6e(2oi^^ r^asi Molotof tovert weer nieuwe voorstellen te voorschijn Desondanks vandaag naar huis Berlijners willen vandaag demonstreren Rode hetze tegen Scelba Italië m Grotere samenwerking op atoomgebied Nieuw portret van Z.H. de Paus Aanval op de vorst M DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 J I "1 ft« 45ste JAARGANG No. 13122 Directeur: c. M. v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HI ITS? I Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. j X114-10 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn, 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf I Jan. 1954 f 0.50 p. w., i 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5" OP Z'N LAATSTE BENEN Berlijn loopt op z'n laatste benen; dat wil zeggen, dat de conferentie der Grote Vier naar alle waarschijnlijkheid vandaag beëin digd zal worden. De vier ministers hadden daartoe reeds enige dagen geleden besloten, toen het duidelijk was dat langer vergaderen geen zin meer had. Toch schijnen zij tot het laatste uur toe te willen volhouden om elke kans, hoe klein ook, uit te buiten. Want het is misschien mogelijk, dat alsnog een klein ondergrondje wordt gelegd, waarop straks door mid del van overleg langs de gewone di plomatieke kanalen kan worden voortgebouwd en dan zou de samen komst op zo hoog niveau toch niet geheel en al vruchteloos zijn geweest. Het is voor een minister niet 0 prettig, om met- een totaal ne gatief resultaat thuis te ko men; zelfs niet voor een Sov jet-minister, ofschoon deze weinig critiek van de zijde van het. volk be hoeft te vrezen. Bovendien is het de kunst van zulke conferenties om z'n aftocht te dekken, d.w.z. om zó te manoeuvreren, dat het voor de bui tenwereld duidelijk is bij wie de schuld ligt voor de mislukking. Mo- lotof heeft gezorgd, een onuitputtelij ke voorraad voorstellen gereed te hebben, waaruit hij naar believen grijpen kon. En dan was het de beurt aan de Westelijken om ze af te wijzen; een ondankbare taak. Met dergelijke propagandistische kanten moet men bij elke internationale conferentie geducht rekening (hou den. Vandaar ook, dat men het meeste resultaat verwacht van geheime bij eenkomsten, waarbij het propagan distische element geen rol speelt. Vooral van Franse kant is men op merkelijk optimistisch gestemd over de kansen op een vergelijk inzake Aziatische kwesties, welke kwesties vanochtend nogmaals besproken zou den worden op een geheime zitting. De andere Westelijke delegaties wa ren weliswaar niet zo optimistisch als de Fransen, maar zij gaven ook toe, dat er gisteren enige voortgang was gemaakt. Opzienbarende directe resultaten mag men niet verwachten, want als er nog iets goeds te voorschijn komt, zal het zijn de overeenstemming over het bijeenroepen van een conferen tie over Korea, welke op 15 April te Genève zou moeten worden ge houden, met. deelneming van Pe king-China. Het resultaat van deze geweldige conferentie over Duitsland want Duitsland was tenslotte voor het Westen het zwaartepunt van de ge hele conferentie is dus geweest, dat inzake het Duitse vraagstuk niets hoegenaamd niets is bereikt, dat .de Oosterrijkse kwestie blijft liggen zo als ze ligt, dat de spanning in de we reld niet verminderd is, maar dat men integendeel ervaren heeft, dat de kloof niet te overbruggen is. Maar en nu komt hèt resultaat we gaan nog eens praten over Korea. Laten we echter niet vooruit lopen op hetgeen de avond brengen zal. Een dubbeltje kan vreemd rollen en men kan nooit weten, hoe een koe een haas vangt. Tenzij de geheime zitting iets oplevert Vandaag wordt in Berlijn de laatste vergadering gehouden: daar waxen 6b vier ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland, Frank rijk en de Sowjet-Unie het gisteravond nog steeds over eens. En zulks on danks het feit, dat nog geen der drie punten van de agenda was afgehan deld en Molotof zelfs nog enige nieuwe suggesties had gedaan. De Russische minister stelde in de middagzitting van Woensdag namelijk voor om: 1. een viermogendhedenregeling te treffen in zake de Duitse po litie in Oost-Duitsland zowel als in West-Duitsland, in het bijzonder ten aanzien van de sterkte en de bewapening dier politie; 2. een gemengd Oost- auitse-Westduitse commissie in te stellen voor regelingen en coördinaties op het gebied van de handel, de betalingen, het vervoer, het grensverkeer en andere economische aangelegenheden; 3. een dergelijke commissie ook in te stellen voor de ontwikkeling van culturele, wetenschappelijke en sportrelaties tussen de beide delen van Duitsland, ter bevordering van de Duitse nationale cultuur. GEHEIME ZITTING BRACHT OPTIMISME. Verder is er gistermorgen weer een geheime zitting geweest. Na afloop daarvan toonden Franse gedelgeer- den zich „zeer optimistisch" ten aan zien van de vooruitzichten van een conferentie met Ghina over speciale Aziatische problemen (Korea en In- do-Ohina), terwijl de Amerikanen, naar gezegd werd, „minder pessimis tisch" waren. In de middagzitting maakte Molo- Twee Nederlanders te Medan in arrest De politie in Medan heeft, in op dracht van Djakarta, gearresteerd de 31-jarige Nederlander J. Kolk, werk zaam bij de gouvernementslandbouw bedrijven, en de 27-jarige Nederlan der R. Wittebol, zonder beroep. De politie kon over deze aanhou dingen geen nadeer inlichtingen ver strekken. tof voorts duidelijk, dat zijn pact voor Europese collectieve veiligheid ver enigbaar was met de Noord-Atlanti sche Verdrags Organisatie, die „ge corrigeerd" zou kunnen worden, niet echter met de Europese Defensie Ge meenschap, welke voorziet in een Duitse herbewapening aan de zijde van het Westen. De Franse minister Bidault noem de Molotofs opvatting van „Europese veiligheid" vreemd. Waarom moest Amerika hier buiten blijven? Het Baikal-meer en Wladiwostok waren niet Europeser dan de Mississipi. In dien de Europese veiligheid zich dui zenden kilometers Oostwaarts uit strekte, waarom dan niet ook dui zenden kilometers Westwaarts? Volgens de plannen zullen de vier ministers vanavond aan het einde van hun conferentie, die 25 Januari be gon, een communiqué uitgeven. He denmorgen zou de laatste geheime zitting over een conferentie met China worden gehouden, hedenmid dag de laatste gewone vergadering over Duitsland, Oostenrijk en andere kwesties. Zwijgend tegen Molotof Gemeld wordt dat de Oostberlijnse Sowjet-autoriteiten hun Westberlijn- se ambtgenoten hebben aangebo den een heden in Oost-Berlijn te hou den communistische demonstratie te gen het voorgestelde Europese leger te verbieden, indien eenzelfde besluit zou worden genomen ten aanzien van de eveneens voor heden in West-Ber- lijn voorgenomen betoging tegen Molotof, welke zou bestaan uit een fakkeloptocht, waarbij niet gespro- Vier doden op Sicilië Bij de communistische hetze in Ita lië tegen minister-president Scelba, die vandaag aan de Senaat zijn pro- W esters regeringsprogramma zal voorleggen, zijn Woensdag vier do den gevallen. In het kader van de stakingen en betogingen die de com munisten hebben georganiseerd de- Hij springt huizen hoog Huizen hoog sprong de Noor Swer- re Stenersen tijdens de ski-wereld kampioenschappen, welke te Falun in Noorwegen werden gehouden. Hij sprong zelfs zó goed, dat hij op dit onderdeel van de wedstrijden onbe twist winnaar werd. Op de foto: de kampioen bij een gewaagde sprong. TUSSEN AMERIKA EN ZIJN BONDGENOTEN Wanneer het Amerikaanse Congres toestemt in hetgeen president Eisen hower gisteren heeft gevraagd,dan zal de ontwikkeling van de kernener gie met enige grote stappen vooruit worden gebracht, niet alleen in de \erenigde Staten zelf. maar ook in de landen die met Amerika zijn verbon den. Eisenhower heeft het Congres namelijk verzocht om toestemming te geven tot grotere samenwerking op het gebied van de kernenergie tussen de Amerikaanse regering, haar bondgenoten en haar eigen particuliere in dustrie. Ook verzoekt de president het Congres om toestemming voor het zenden van splijtbaar materiaal naar bevriende mogendheden voor gebruik in de industrie en bij het doen van onderzoekingen. i zo ver zij niet in handen van de staat is, om splijtbaar materiaal te maken of in bezit te hebben. Die wet is op gesteld in de verwachting, dat de Verenigde Staten nog vele jaren lang het monopolie op het gebied van de kernenergie zouden bezitten. Maar nu is gebleken, dat men elders in de we reld grote vorderingen heeft gemaakt op het gebied van de kernenergie wordt de veiligheid van de Verenigde Staten meer gediend door samenwer king dan door geheimhouding. Overeenkomstig die opvatting heeft Eisenhower de volgende voorstellen ingediend: ken zou worden. Het initiatief tot laatstgenoemde demonstratie is ge nomen door de leiders der Westber- lijnse federatie van vakverenigingen. Een mogelijke reden voor het Sow- jet-voorstel is het volgende. De Rus sische minister van Buitenlandse Za ken, Molotof, moet vandaag na af loop der conferentie, een rit van vijf minuten maken van het in de Ame rikaanse sector van Berlijn gelegen vroegere gebouw van de Geallieerde Bestuursraad, voordat de sectorgrens met Oost-Berlijn is bereikt. Doch men verwacht, dat op dat zelfde tijdstip dertig tot veertien dui zend Westberlijnse betogers tegen Molotof zwijgend door West-Berlijn zullen trekken. „Zwijgend", doch de Westerse politieleider is er zeker van -dat er geen stilzwijgen zal zijn, indien de betogers Motolof's auto zouden tegenkomen. Zij vreest dat de organi sators der betoging de demonstran ten niet zullen kunnen tegenhouden, wanneer deze zouden beginnen Mo lotof uit te jouwen, of wanneer zij om diens auto te hoop zouden lo pen. De Westerse mogendheden steunen het plan voor de Westbérlijnse de monstratie niet. Leden van de Britse Franse veiligheidspolitie hebben de hoop uitgesproken, dat zij zou worden afgelast, terwijl hun Ameri kaanse collega's de zaak nog bespre ken. GEEN MONOPOLIE. De wet-McMahon van 1946 ver biedt de Amerikaanse industrie, voor monstreerden op Sicilië honderden arbeiders tegen de plaatselijke chris- ten-demoratische burgemeester. Zij kwamen in botsing met de politie waarbij vier doden vielen. Dit, tot nu toe ernstigste incident, heeft de span ning. in geheel Italië tot een nieuw hoogtepunt gevoerd. In Milaan kwam Dinsdag reeds een betoger om het leven. De communisten begonnen Dinsdag met hun offensief, dat voornamelijk bestaat in het uitroepen van korte, al gemene stakingen in telkens andere delen van het land. Officieel verkla ren de leiders dat zij staken om de looneisen meer kracht bij te zetten, maar de niet-communistische vakver enigingen, die eveneens voor loons verhoging ijveren, hebben van deze acties afstand genomen, omdat zij ze louter zien als een poging om Scelba het regeren onmogelijk te maken. In Rome, Milaan en bij Napels kwam het Dinsdag reeds tot botsin gen met de politie en tientallen de monstranten werden gearresteerd. Woensdag zou Turijn door een alge mene staking getroffen moeten wor den. Het parool werd maar gedeelte lijk opgevolgd en de openbare ver voermiddelen bleven, zij het met be perking, functionneren. Betogers poogden toen het verkeer te ontwrichten door kopspijkers op de wegen te strooien en door cement in de tramwissels te gieten, Ook werd het personeel van rijdende trams aan gevallen. Vijftien wagens liepen scha de op voordat de politie ingreep en de betogers uiteensloeg, 's Middags kwam het opnieuw tot een botsing toen werkwilligen werden aangeval len. De politie verrichtte ongeveer 20 arrestaties, vijf werkwilligen werden gewond. De regering maakte later be kend dat de staking in Turijn voor 35 percent effectief was geweest. 1. Gegevens over het tactische ge bruik van atoomwapens moeten ter beschikking van de bondgeno ten worden gesteld. 2. Voor industrieel gebruik en voor het doen van onderzoekingen moet er splijtbaar materaal in voldoende hoeveelheid beschik baar worden gesteld voor be vriende mogendheden. 3. Verzachting van de beperkende bepalingen voor Amerikanen, die in het buitenland betrokken zijn bij de productie van splijtbaar materiaal. 4. Verbetering van het toezicht op en de verspreiding van gegevens over kernenergie. 5. Toestemming van de Ameri kaanse industrie om atoom-reac tors te bezitten, te maken of te huren en splijtbare materialen te bezitten of te vervaardigen. Op het gebield van atoomwapens, zo zei de president, heeft Amerika het monopolie verloren. Veel van dergelijke wapens behoren nu tot de standaarduitrusting van de strijd krachten. Alle bondgenoten moeten beter op de hoogte komen van de vraagstukken die samenhangen met de oorlogvoering met atoomwape nen. Daardoor zal ook de veiligheid van Amerika toenemen. De meeste, van de met ons verbonden landen zijn niet in staat om vertrouwd te gera ken met het gebruik van atoomwa penen. Volgens de wet die nu van kracht is kunnen wij hen niet vol doende inlichtingen geven zodat zij in geval van oorlog slechts gebrek kig mét ons zouden kunnen samen werken. GROTE OVERSTROMINGEN IN ZUID-ITALIë. Zware regens hebben ernstige schade in Zuid-Italië aangericht, uit gestrekte landerijen staan onder wa ter, talrijke verbindingen zijn ten gevolge van grondverschuivingen verbroken en vele dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. Honderden mensen moesten wegtrekken, omdat hun woningen op instorten stonden. Calabrië is de zwaarst getroffen De Nederlandse schilder Bernard van Vlijmen heeft zojuist een nieuw schilderij van Z.H. de Paus voltooid. Hij heeft het portret geschilderd naar uit Rome ontvangen foto's en overeenkomstig van het Vaticaan daarvoor verkregen gegevens. Prinsesje geboren in Luxemburg Prinses Jospehine-Charlotte, de echtgenote van kroonprins Jean van het Groothertogdom Luxemburg, is gisteravond om kwart voor acht moe der geworden van een dochter op het kasteel „Betzdorf" nabij de hoofd stad. Zowel moeder als dochter ma ken het goed. Het nieuwe prinsesje zal de naam Marie-Astrid krijgen. Prinses Josephine-Charlotte is de oudere zuster van koning Boudewijn van België en de enige dochter van de afgetreden koning Leopold en diens overleden echtgenote koningin Astrid. Op 9 April 1953 huwde de prinses met prins Jean van Luxem burg. De jonggeborene zal binnen drie dagen worden gedoopt. Groothertogin Charlotte zal meter en koning Leo pold peter zijn. De doop zal plaats vinden op het kasteel Betzdorf en worden verricht door bisschop-coad jutor mgr. Lommei. De geboorte-akte wordt ondertekend door eerste-minis- ter Bech en de minister van Justitie, Bodson. Om het Luxemburgse volk officieel op de hoogte te stellen van het goe de nieuws zijn gisteravond 21 kanon schoten gelost. streek, doch ook andere delen van Italië hebben te lijden van zware regenval en stormen. Mijnenveger aan Nederlandse Marine overgedragen HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OM HET VRIESPUNT. Veel bewolking met plaatselijk, J in hoofdzaak in het Westen van 5 j het land, enige sneeuw of regen. Zwakke tot matige wind uit Zui- delijke richtingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi, j maar vannacht en morgenochtend in het Noord-Oosten van het land weer lichte vorst. 19 Febr.: zon op 7.49 en onder 18.00; maan op 20.19 en onder 7.57 uur. Het weer in Europa OSLO sneeuw 8 C. STOCKHOLM sneeuw 6 KOPENHAGEN geheel bew. 5 LONDEN regen 5 AMSTERDAM geheel bew. 1 BRUSSEL PARIJS BORDEAUX WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME HELSINKI 0 geheel bew. geheel bew. licht bew. onbewolkt 19 nevel nevel nevel nevel geheel bew. 0 onbewolkt 3 half bewolkt 9 nevel 3 geheel bew. 5 zwaar bew. 22 3 2 2 In New Ordeans is een houten mij nenveger tijdens een plechtigheid op het „Algiers" Marine Station door de Verenigde Staten aan de Koninklijke Nederlandse Marine overgedragen. We zien hier Schout bij Nacht G. Koud ijs (rechts) tijdens het tekenen van de overdrachtsdocumenten, ter wijl Captain F. H. Gardner van de U.S. Navy toekijkt. De band van de Marinebasis luisterde de plechtig heid muzikaal op en speelde de volks liederen van beide landen. De mij nenveger zal Hr. Ms. „Breukelen" ge noemd worden. Ook vanmorgen bevond Nederland zich nog in de koude lucht, die sinds Maandag uit het Oosten is komen aanstromen. Doordat een langzaam uit het Westen naderend front echter veel bewolking veroorzaakte, was het iets minder koud dan voorgaande da gen. Op de meeste plaatsen vroor het slechts één graad. Alleen in Gronin- ningen werd de koude luchtlaag nog iets dikker met als gevolg, vanoch tend om acht uur drie graden vorst. In het uit het Westen komende front, dat vanochtend onze kust tot op ongeveer 100 km. was genaderd, ontstond gistermiddag een storing, die naar het Noordoosten trok en van ochtend in het Zuidwesten van Engeland al 10 tot 15 mm. regen had veroorzaakt. Deze storing zet nu een aanval in op de vorst in het kustge bied van West-Europa. Hoewel de aanval slechts uiterst langzaam van het Zuidwesten uit vordert, ziet het er toch naar uit, dat hij in het groot ste deel van Nederland morgen de temperatuur boven het vriespunt zal brengen. Korreltje

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1