§cQeid6c(2ouftcvnt Molotof weigert Russische troepen terug te trekken J Parijs jongenskoor naar ons land Vrees voor Oostenrijkse „Anschluss" Hardhandige vredesapostel Indonesië weldra in rode vuurlinie? Faroeks collecties onder de hamer Weer warmer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13118 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., t 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. t 6.80. - Adv.: 15 et. p.mm. Telefoontjes f 1.5" TELEURGESTELD OOSTENRIJK TENRIJK is in de laatste tien tallen van jaren een aaneenschake ling van narigheden geweest. Vóór de z.g. „Anschluss" werd het door Duitsland geboycot en weinige jaren nadat het gedwongen was om deel uit te maken var» het grote Duit se Rijk, werd het meegesleurd in een heilloze oorlog. Het volk ging nog gebukt onder de naweeën van de eerste (verloren) wereldoorlog en reeds kwamen de rampen van de tweede over de vredelievende bevol king. En nu, ongeveer tien jaar na het einde van deze „gruwel der ver woesting". is Oostenrijk nog altijd bezet land en het ziet eruit, dat deze toestand voorlopig zó zal blijven ook. En toch hoorden die Oostenrijkers, die in 1943 heimelijk dorsten te luis teren naar de verboden zenders aan de overzijde van de frontlinie, hoe in November van dat jaar vanuit Moskou een verklaring werd 0 uitgezonden, waarbij aan de Oostenrijkers plechtig, uit naam van Engeland, de Sovjet-Unie en Amerika de toezegging werd ge daan, dat Oostenrijk zijn vrijheid en onafhankelijkheid zou terugkrijgen, dat het niet als vijand maar als een slachtoffer van de Duitse agressie zou worden behandeld en steun zou ontvangen bij zijn wederopbouw. Nog hoopvoller was de verklaring, welke de Russische maarschalk Tol- boechin bekend maakte kort na de bezetting van Wenen. Hij zei, dat het Russische leger niet als een overwin naar, maar als een bevrijder naar Oostenrijk was gekomen. Het leger huldigde de verklaring van Moskou van November 1943 en waarborgde alle persoonlijke en eigendomsrech ten. Geen wonder, dat de Oostenrij kers na de Duitse nederlaag de toe komst hoopvol tegemoet zagen. Zij hadden nog geen ervaring van Russi sche verklaringen en beloften. Nu hebben zij 't wel. Al spoedig bleek wat de Russische verklaringen waard waren. De Sov jet-Unie waarborgde alle eigendoms rechten; maar natuurlijk niet de eigendomsrechten van de verslagen Duitsers. En weldra bleek, dat alles wat tijdens de Anschluss met een Duitser in aanraking was geweest, als Duits en derhalve vijandelijk bezit werd beschouwd. Zo eiste de Sov jet-Unie twee derden van de Oosten rijkse olieproductie op, alle schepen van Oostenrijkse Donauscheepvaart maatschappijen in het buitenland en een kwart van die in Oostenrijk en een groot aantal banken, verzeke ringsmaatschappijen en bedrijven, allemaal „voormalige Duitse activa". De Oostenrijkers konden praten als Brugman, dat deze activa steeds Oostenrijks bezit waren geweest, de Russen hadden zich er nu eenmaal lekker ingedraaid en wilden hun nieuwverkregen bronnen van inkom sten niet prijs geven. Tenslotte werd overeenstemming bereikt over de be paling, dat de Oostenrijkers hun eigen spullen zouden mogen terug kopen voor 150.000.000 dollar, maar dat de olie-productie voor een tijd vak van 30 jaren voor tweederden aan de Russen ten goede zou komen. DIJNA LEEK DEZE overeenkomst ookfinderdaad getekend te zullen worden, maar plotseling stelden de Russen de eis. dat eerst de kwestie van de herstelbetalingen aan Joego slavië moest zijn geregeld. Tito was toen nog een vriendje; zodra Tito met Moskou brak, lieten de Russen hun eis vanzelfsprekend vallen. Moskou is echter niet voor één gaatje te vangen. Het schoot haar ineens te binnen, dat zij indertijd voor zes millioen gulden verrotte erwten, gevonden in Duitse opslag plaatsen. aan de hongerende Oosten rijkers hadden geleverd. Eerst moet de Duitse kwestie geregeld zijn Misschien is de Sowjet-Unie bereid, om eindelijk het Oostenrijkse vredes verdrag te tekenen, maar ook dan nog wenst zij troepen in Oostenrijk ge legerd te houden. Deze aap kwam uit de Russische mouw, toen Molotof gis teren op de Berlijnse ministersconferentie zijn voorstel inzake dit punt van de agenda indiende. Molotof zeide, dat de buitenlandse troepen krachten een bijzondere over eenkomst van de vier bezetters met de Oostenrijkse regering gehandhaafd zouden worden en wel totdat het vredesverdrag met Duitsland is gesloten. Zijn argument is namelijk, dat deze troepen moeten waken tegen een nieu we Anschluss van Oostenrijk bij Duitsland. De communistische pers be weert al geruime tijd, dat Adenauer zulk een Anschluss nastreeft. De ware reden is echter, dat de Sowjet-Unie bij een ontruiming van Oostenrijk het recht zou verliezen om troepen door Hongarije en Roemenië te zenden als bepaald in de vredesverdragen. Molotof's nieuwe voorstel maakt het aan nemelijk, dat een van de voornaamste "redenen, waarom Moskou vijf jaar lang het staatsverdrag met Oostenrijk heeft opgehouden, gelegen is in het feit, dat het Hongarije en Roemenië nog niet vertrouwt. GEEN BEZETTINGSTROEPEN. land en aan Oostenrijks bevrijding. I 2. Oostenrijk mag geen buiten- Molotof zette de status van de troe-1 lardse militaire bases op zijn grond- pén na de sluiting van het Oosten- i gebied toelaten en geen buitenlandse rijks staatsverdrag als volgt uiteen: j militaire instructeurs of specialis- het zouden geen bezettingstroepen ten gebruiken. meer zijn en ze zouden zich niet mo gen mengen in het bestuur van het land of in het sociale en politieke leven. De bezetting van de hoofd stad Wenen zou geheel moeten wor den opgeheven Overigens scheen Molotof niet van plan om het verdrag nog in Berlijn te tekenen. De plaatsvervangers zou den weer aan het werk moeten gaan en binnen drie maanden het oude ontwerp voltooien met deze bepalin gen: 1. Oostenrijk mag niet deelne men aan enige oolalitie of militaire alliantie gericht tegen enige mogend heid, die met haar strijdkrachten deelnam aan de oorlog tegen Duits- 3. Oostenrijk betaalt in de vorm van goederenleveranties de volle 150 millioen dollar, welke het ontwerp van 1949 vaststelde als vergoeding voor de gewezen Duitse fabrieken, die thans in Russische handen zijn. 4. Ten einde te beletten, dat de havenstad Triest en haar achterland gebruikt worden als militaire basis, moet hiertegen een passende regeling worden getroffen. FIGL TELEURGESTELD. Alles bij elkaar genomen was het een teleurstellend voorstel. De Oos-1 hjkheid baar vergeefs gevraagd om een her ziening „in een sympathieke en edel moedige geest" van de „harde en on rechtvaardige geest" economische eisen van het oude ontwerp. De drie Westelijke, ministers on dersteunden Figl. Eden zeide, dat de zaak door de ministers in Berlijn moest worden afgedaan. Volgens Dulles schreeuwde de Oostenrijkse kwestie om een directe oplossing en hadden de Russen sinds 1949 reeds 200 millioen dollar uit de ge wezen Duitse fabrieken getrokken. Vandaag zal het debat over de Oostenrijkse kwestie worden voort gezet. Waarschijnlijk zal er vandaag ook weer een geheime zitting zijn, gewijd aan punt drie der agenda: China, als vervolg op de morgenzit ting van gisteren. Men gelooft, dat er enige voortgang is gemaakt met be trekking tot Korea of Indo-Ohina, maar daarover is niets met zekerheid bekend. Albert Hilding Kinberg, een 37-ja rige Zweedse zakenman, die is gear- 1 resteerd bij een poging door te drin- I gen tot Molotof, de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, is ernstig i gewond overgebracht naar een Oost- l duitse gevangenis, aldus een mede deling van het Zweedse consulaat te Berlijn. Zweedse functionnarissen deelden mede, dat Kinberg ernstig gewond ge raakte toen hij op 26 Januari tracht te zich al vechtend een weg te ba nen naar Molotof in de Russische ambassade De Oostduitse politie ar resteerde hem. De „Strijdgroep tegen onmense- In Maart van dit jaar zal het vermaarde Parijse jongenskoor, dat reeds eerder een bezoek aan ons land heeft gebracht. „Les petits Chanteurs a la Croix de Bois", in verschillende steden van Nederland optreden. Behalve Amsterdam, zullen ook Rotterdam en Den Haag en diverse grote provin cieplaatsen worden bezocht. Onze foto toont het beroemde koor tijdens een uitvoering in de St. Pieterskerk te Rome. geen zin de Indonesiërs te waarschu wen, dat zij in een dodelijk gevaar verkeren", aldus het gezaghebbende Amerikaanse dagblad. „Zij zijn nog altijd te druk gewikkeld in de schim- menstrijd tegen een overleden impe rialisme en zijn snel gebelgd over vingerwijzingen van het Westen, dat zij kunnen en moeten worden ge holpen." tenrijkse minister Figl, die in de gadering was toegelaten, had blijk- Ondeskundig verzamelaar In de met tapijten behangen zalen van het Koubbehpaleis van ex-ko ning Faroek te Cairo klonk gisteren in drie talen de stem van een vei lingmeester. ke Westberlijnse anti communistische organisatie, heeft be kend gemaakt, dat Kinberg in le vensgevaar verkeerde na zijn .arres tatie. Het Zweedse consulaat kon die mededeling niet bevestigen. De .Strijdgroep" deelde verder me de, dat de Oostduitse politie Kin berg heeft overgebracht naar de ge vangenis van Waldheim, halverwege Leipzig en Dresden, in weerwil van protesten van Oostberlijnse dokters, die zouden hebben beweerd, dat hij te zwak was om te worden ver voerd. In Stockholm heeft het dagblad „Svenska Dagbladet" meegedeeld, dat Kinberg nog zo woedend is, dat de communistische autoriteiten niet in koper van zijn „bezittingen", maar de regering heeft hierop geant woord, dat zij de eigendomsrechten van de kopers zou garanderen. De eerste dag van de postzegel veiling trok weinig belangstelling van de internationale kopers. Het hoogste bod kwam gistermor gen van een handelaar uit Caïro, die - 400 pond neertelde voor een enve- Het eerst kwam de postzegelver-loppe welke in 1866 uit Alexandrië zameling van Faroek onder de ha- j naar Carïo was verstuurd met een staat waren met hem te spreken. Hij uniek blok van twaalf Egyptische postzegels. De veilingmeester George Lea Brit, die reeds 35 jaar in Egypte is zat aan een met rood fluweel bedekte tafel op een portaal in het witmarmeren trappenhuis, waar Fa roek zijn gasten vroeger placht te begroeten. In de foyer beneden za ten honderd toeschouwers en kopers in vergulde stoelen, die hun biedin gen in het Arabisch, Frans of Engels deden. mer. De grote Londense postzegel firma, H. R. Harmer Ltd., welke de collectie gecatalogiseerd heeft, ver wacht, dat de postzegelveiling gedu rende zes dagen alleen reeds 100.000 pond zal opleveren. Maar bij het zoe ken naar „vondsten" in de collectie van Faroek schudden verzamelaars en handelaars mismoedig het hoofd. „Het begin van de collectie door de vader van Faroek geeft blijk van de zorg en het gevoel van liefde, dat de verzamelaar .kenmerkt, meende Jacques. Minkus, die kooporders heeft van het New Yorkse waren huis Gimbel. „Maar de bijdrage van Faroek is slechts een verwarde op eenhoping. Op de ware manier postzegels ver zamelen vraagt veel kennis, maar geeft ook veel ontspanning, maar het is duidelijk, dat Faroek dat niet ge zocht heeft." Een Europese handelaar, die vroe ger Faroek enige zegels verkocht had zei dat Faroek „een zeer goede klant was, maar het was een sufferd. Hij betaalde dikwijls te veel." Hij dacht een ogenblik na en liet er toen op volgen: „Gebruik mijn naam maar niet. Wellicht zal hij in de toekomst Toen men ook deze verrotte erwten wel weer postzegels kopen." geslikt had, eisten de Russen, dat j postzegelveiling duurt tot Don- eerst het probleem-Triest tot oplos- derdag, daarna komt de kostbare ver sing zou worden gebracht. Zo bleef zameling vreemde munten van Fa- Oostenrijk bezet land var» jaar tot roek onder hamer. De volgende jaar. Het was inmiddels 1952 geworden, toen de Westerse geallieerden een se rieuze pogihg deden om uit de im passe te geraken. Zij stelden een ver drag op, waaruit alle problemen, waarover men nog steeds geen over eenstemming had bereikt, waren ver wijderd. Alle bepalingen over beta ling van „voormalige Duitse activa", oVer rechten op olie en schepen enz. enz. waren uit dit z.g. „korte ver drag" weggelaten, alleen om te be reiken, dat Oostenrijk tenminste be vrijd zou kunnen worden van die ha telijke bezetting. Maar daar hadden de Russen niet van terug. Met Oostenrijk hadden zij een aardig chantage-object te pak ken en dat wilden ze niet zó maar prijsgeven. Zij weigerden daarom over Oostenrijk ook maar te spreker», als de geallieerden niet eerst het ..korte verdrag" hadden ingetrokken. En zo werd vóór de huidige confe rentie van Berlijn het „korte ver drag" weer om hals gebracht. Maar gisteren heeft Molotof weer een ander stokpaardje gevonden; hij weigert de Russische bezettingstroe pen af te laten trekken, want hij is bang, dat anders de Oostenrijkers zich weer bij Duitsland zullen aan sluiten. Om dat. te verhinderen moet eerst de Duitse kwestie geregeld zijn. Daarmee is de ondertekening van het Oostenrijkse staatsverdrag ver maand zal de kunstcollectie van de ex-koning volgen, welke, volgens de kenners, uiteenloopt van heel goed tot voorwerpen van slechte smaak. Regering garant. De regering hoopt, dat de veiling in totaal meer dan vijf millioen dollar in het laadje zal brengen. Faroek heeft tegen de veiling ge protesteerd en gedreigd gerechtelij ke maatregelen te nemen tegen el- Paus blijft vooruitgaan De gezondheidstoestand van Z. H. paus Pius XH blijft verbeteren. De paus kan meer voedsel tot zich ne men en gedurende langere tijd zijn bed verlaten. wezen naar St. Juttemis en de Oos tenrijkers zullen aan het denkbeeld moeten wennen, dat zij in lengte van dagen onder vreemde bezetting zul len leven. De enige troost daarbij is, dat deze bezetting feitelijk niet zwaar drukt, sinds verleden jaar zelfs de Russen zich zoveel mogelijk heb ben teruggetrokken uit hun be moeienissen met de binnenlandse aangelegenheden van Oostenrijk. Buiten in de met palmen omzoom de tuin stonden tafeltjes voor de ko pers en bezoekers, die nu 50 piaster (vijf gulden) betalen om te zien. hoe een paleis er uitziet. zou door een luikje in zijn cel ge voed worden Het Zweedse ministerie kan de be richten dat Kinberg vijf man zou hebber, neergeslagen, niet bevestigen. Wel deelde het mede, dat hij beschul digd is van het binnendringen van privé-vertrekken, door te trachten de Russische ambassade binnen te ko men. AUTOBUS VLOOG IN BRAND. Tussen de steden Adamantina en Lucelia in Brazilië heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan, dat der tig mensen het leven gekost heeft. Een autobus vloog in brand na een botsing met een trein. Waarschuwing van „N.Y. Times" De „New York Times" voorspelt, dat Indonesië de volgende natie in Zuidoost-Azië zal zijn, die in de com munistische vuurlinie zal komen te liggen. Het blad wijdt een hoofdartikel aan de tegenspraak door vice-presi dent Wongsonegoro op het bericht, dat de communisten op Malakka htm hoofdkwartier naar Sumatra hebben verplaatst. De „New York Times" acht het een volkomen natuurlijke veronderstelling, dat de communis tische leiders van Malakka naar Su matra zijn gevueht. „Ook de bestwillende Indonesiërs zijn niet in staat geweest in de grote archipel de nodige voorwaarden voor recht en orde te scheppen", schrijft het blad. „De omstandigheden, die sedert 1949 hebben overheerst, zijn uitstekend geschikt geweest voor communistische infiltratie, voor ille gale activiteit en uiteindelijk voor het verkrijgen van de controle over het land." „Het heeft voor ons klaarblijkelijk HOE wordt het weer? Te Megen is gisteravond overleden pater Rogerius Burgers O.F.M. De overledene bereikte de leeftijd van bijna 90 jaar en was de oudste der Nederlandse Franciscanen. Onder grote belangstelling heeft hij enkele maanden geleden nog zijn 70-jarig kloosterfeest gevierd. Maandag a.s. zal het stoffelijk overschot op het kloosterkerkhof in Megen worden begraven. Botsing bracht drie doden en vijf gewonden Zoals gisteren in een gedeelte van onze oplage nog kon worden gemeld, is in de middaguren een autobus nabij Harderwijk op een onbewaakte overweg door een sneltrein uit Zwolle gegTepen en ernstig vernield, De bus die behoorde tot de stadsdienst, had kort daarvoor kinderen vervoerd, doch tijdens het ongeluk bevonden zich ook een aantal volwassenen in het voer tuig. De trein greep de bus aan de achterzijde en sleurde haar enkele meters over de spoorbaan mee. Drie inzittenden een 56-jarige moeder van een gro ot gezin, een 21-jarige ongehuwde militair en een 25- jarige gehuwde militair, die een kind had werden practisch onmiddellijk gedood. Drie kinderen werd gewond, waarvan één zeer ern stig, en twee volwassenen passagiers liepen lichte ver wondingen op. Kort na het ongeval dreigde nog een tweede gevaar, daar toen ieder moment een trein uit tegengestelde richting de onbewaakte overweg kon passeren. De baan wachter, die getuige van het ongeluk was, rende me teen de baan op om de andere trein te waarschuwen Hij slaagde erin de aandacht van de wagenbestuurder te trekken, die precies op tijd zijn trein tot stilstand kon brengen. Ware dit niet gebeurd, dan zou de getroffen autobus eveneens aan de voorkant geraakt zijn en daar alle passagiers nog geen gelegenheid hadden gehad om de wagen te verlaten, waren er mogelijk nog meer dere slachtoffers te betreuren. De aanrijding bracht aanzienlijke schade toe aan het spoorwegmaterieel ter plaatse, doch gisteravond kon het verkeer weer hervat worden. Geldig van Zaterdagavond tot1 Zondagavond. Opgemaakt te 10 u. ZUIDELIJKE WIND Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en plaatselijk enige regen of motregen. In het Noor den van het land doorgaande dooi, in het Zuiden vrij zacht weer. Vrij krachtige tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. 14 Febr.: zon op 7.59 en onder 17.51; maan op 14.11 en onder 6.20 uur. 15 Febr.: zon op 7.57 en onder 17.53 maan op 15.27 en onder 6.49 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM sneeuw 9C. KOPENHAGEN sneeuw —3 LONDEN geheel bew. 7 M AMSTERDAM motregen 4 V BRUSSEL geheel bew. 5 PARIJS geheel bew. 6 NICE onbewolkt 10 WARSCHAU sneeuw —4 BERLIJN nevel —5 FRANKFORT mist 2 MUNCHEN mist —o ZURICH nevel 1 GENEVE nevel —0 t. LOCARNO zwaar bew. —1 ROME licht bew. 6 HELSINKI sneeuw —16 OSLO geheel bew. —8 Het K.N.M.I. deelt mede: Een actieve depressie, die van de Oceaan naar Ierland koerste, deed de wind in onze omgeving toenemen uit Zuid tot Zuidoost. Daarmede samen hangend werd een nieuwe hoeveel heid zachte Oceaanlucht naar ons land getransporteerd. Deze luchtstro ming slaagde er vannacht in nu ook de vorst uit het Noorden van het land te verdrijven. Hoewel de vorst- grens nog in de buurt van Nederland blijft gelegen, is toch de 'kans op te rugkeer van de winter gering. Win den uit Zuidelijke richting zullen de aanvoer van warmere lucht in stand houden. Voor het weekeinde wordt dan ook zacht weer verwacht, alhoe wel boven de sneeuw- en ijsmassa's, die in sommige gebieden van ons land nog aanwezig zijn, de tempera tuur slechts langzaam zal stijgen. De fronten van de Oceaandepres sie zullen af en toe wat regen of motregen veroorzaken maar morgen zullen ook verspreide opklaringen voorkomen. Korreltje Als de smarten komen, komen ze niet als verspieders, maar bij troe pen tegelijk. Shakespeare

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1