Biesbosch blijft voorlopig in »ongeschonden« staat „Hoa Moa" niet naar Indonesië Emigratie naar Noorwegen Uitvaart van pastoor L. Beune Spoorbomen sloten de weg naar de vrijheid Koning Winter scheidde korporaal van zn bruid DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Bij sluiting der zee-armen Nu In de laatste tijd meerdere stemmen opgaan voor het sluiten van de zee-armen van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, daar de kos ten parallel lopen aan de versterkin gen van de waterkeringen, is er een aarzeling merkbaar bij veel projec ten, die voor de ramp in studie of in uitvoering waren. Na de Elisabethvloed van enkele eeuwen geleden ontstond er op de grens van Noord-Brabant en Noord- Hollar.d een merkwaardig gebied, dat na verloop van tijd de naam „Bies bosch" kreeg en dat een waar na tuurreservaat werd. Uit touristiseh oogpunt was het een waar lustoord, maar vóór de ramp werden er ern stige plannen gemaakt en reeds gedeeltelijk uitgevoerd die van het Biesbosch cultuurgrond zouden ma ken. De Biesbosch zou gedempt wor den en daarmede zou kostbare grond voor het grondarme Nederland ge wonnen worden. De ram£ echter heeft geleerd, dat de Biesbosch een dankbaar reservoir is voor overtollig water en nu men berekeningen maakt, vreest men, dat dit basin nodig blijft voor de water kering, vooral, wanneer de zeearmen afgesloten zouden worden en het overtollige water, dat uit de polders gepompt wordt, geen uitweg naar zee meer heeft. Voorlopig is de inpoldering van de Biesbosch stilgelegd en men wacht af, wat de toekomst geven zal. De natuurbeminners juichen on de boe ren, die nieuwe akkers verwachtten, zijn minder enthousiast, maar ook hier zal het algemeen belang moeten prevaleren boven het groepsgewin. Ondertussen blijft de waterbeheer sing rond de eilanden een van de grootste problemen, waarmede re geerders en deskundigen de komende tientallen jaren zullen blijven worste len. De afsluiting der zee-armen is tech nisch mogelijk, zeggen de technici, en andere deskundigen weten alleen maar voordelen voor deze sluiting aan voeren. Dezo afsluitingen zullen echter minstens 25 jaren vergen en in die tijd zullen vele kleine werk zaamheden stilgelegd of herzien moe ten worden. Ambon wint de eerste ronde Den Haag beslist Duitse woningbouw Langere werkweek en hoger tempo Leden van de Eerste Kamer had den minister Witte gevraagd, hoe hij verklaart, dat in Duitsland snelle uitvoering van een omvangrijk bouw programma mogelijk was. In zijn antwoord zegt de minister thans, geen volledige analyse van dit ver schijnsel te kunnen geven. Zijn al gemene indruk is echter dat de wo ningen in Duitsland gemiddeld iets kleiner zijn dan de Nederlandse wo ningen. De constructiewij ze, waarbij veelal ook de buitenmuren uit bims betonelementen worden samenge steld, geeft waarschijnlijk een gro tere productie. Het aantal bouwvakarbeiders is relatief hoger dan in Nederland de gemiddelde werkweek is langer dan e Nederlandse, terwijl de indruk bestaat zo schrijft de minister heel laconiek dat ook het tempo van de arbeid hoger ligt dan het onze. Voorts is de telling anders. Dub bel bewoonde woningen, en dat zijn er vele, worden voor twee woningen in de statistiek opgenomen, terwijl ook herstelde woningen worden meegeteld. Het ondcrbevolkte Noorwegen overweegt, in de toekomst Neder landse immigranten toe te laten op dezelfde voorwaarden als voor immi granten uit Scandinavische landen. RAADSLID WORDT DIRECTEUR. In verband met zijn benoeming tot directeur van het nieuwe coöperatie ve taxibedrijf AAAC de Algemene Amsterdamse Aandeelhouders- en Chauffeurscombinatie zal de heer J. H. A. Eikerbout bedanken als raadslid. De heer Eikerbout maakte sedert September vorig jaar deel uit van de P.v.d.A.-fractie van de Amsterdamse gemeenteraad. In deze kort loopbaan van nauwelijks zes maanden heeft hij als raadslid vooral geijverd voor een gemeentelijke garantie van drie ton voor de toen nog op te richten AAAC. De „Tel.", waaraan we het be richt ontlenen, zette er de „kop" boven: „Uverig raadslid beloond". De president der Haagse Recht bank heeft gisteren in een kort ge ding, van de R.M.S. (Zuid-Molukse Republiek) tegen het gouvernement van Nieuw-Guinea. aan dit gouverne ment verboden om het te Sorong (Nieuw-Guinea) liggende schip „Noa Moa" af te geven aan de republiek Indonesië of om daarover enige an dere beschikkingsdaad te verrichten. De republiek Indonesië had aan de Nederlandse regering te kennen ge geven, dat dit schip, hetwelk vroeger „Sibula" heette en in Mei 1950 te Ambon was buitgemaakt, aan haar toebehoorde en had daarna aan de Nederlandse regering verzocht het schip aan haar af te geven. De Nederlandse regering en het Aetherklanken VRIJDAG Televisie programma NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.30 Gym. demonstratie 21.20 „We tenschap op mars", film; 21.40— 21.50 Dagsluiting. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO 21.00 VARA 22.40 VPRQ 23.00— 24.00 VARA VAR: 7-00 Nieuws; 7.13 Gram. 0.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 V. huisvr.; 0.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram.; 9.30 Waterstanden; 9,35 Schoolradio; VPRO: 10.00 „Thins caus.; 10.05 Morgenwijding; VARA 10.20 V. d. kleuter; 10.40 Omr. Man nenkoor; 11.00 Vdbrdr.; 11.20 Gram. 11.35 Orgelspel; AVRO: 12.00 Mu- setteork. 12.30 Land- en tuinb. me dedelingen; 12,33 Sport en progno se; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13,15 Meded. en gram. 13.30 Orgel en zang; 14.00 V. d. vrouw; 14.20 Bas- bariton en piano; 14-50 Voordr.; 1<5 io Pianotrio; 15.30 Hammondork. VARA: 16.00 Gram.; 16.30 Muzikale caus.; 17.10 V. d. jeugd; 17.40 Orgel spel; 18.00 Nieuws; 18.15 Verz. pro gramma; 18.45 „De Haverkist", hoorsp.; 19.00 V. d. jeugd; 19.10 Meisjeskoor; VPRO: 19.30 „Men sen en conflicten", caus. 19.50 Ber.; 20.00 Nieuws; 20.005 Boekbespr.; 20.15 Voordr. en muz.; 20.30 „De vrouwenemancipatie", hoorsp. VARA 21.00 V. d. jeugd; 21.35 Instr. kwart, en solist; 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Lichte muz.; VPRO; 22.40 „Vandaag", caus.; 22.45 Avondwij ding VARA: 23.00 Nieuws; 23.15— 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7j00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgen gebed en lit. kal.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvr.; 9.45 Schoolradio; 10,00 „Di- do and Anaeas", opera; 11.00 V. d. zieken; 11.40 Amus. muz.; 12.00 An gelus 12.03 Lunchconc.; 12.30 Land en tuinb-meded. 12.33 Lunchconc,; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kah. nieuws; 13,20 Amus, muz. 13.45 V. d. vrouw; 14.00 Piano en orgel; 14.30 Hier vrij Europa; 15.00 Schoolradio; 15.30 Kamermuz.; 16.00 V. d. zieken; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Gram.; 17.35 Dansmuz. 17.45 Gevar. muz.; 18.10 Amus muz.; 18.40 „En nu mijn geval"; 18.52 Act.; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuitz.: „Ver klaring en toelichting", waarin op genomen het emigratiepraatje door H. A. van Luyk; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Politiek fo rum; 21.00 Amus.ork. en sol. 21.30 Brabants halfuur 22.00 Gram.; 22.45 „Kerk en Mens", oaus. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram. Marine gaat herhalen Het ligt in het voornemen dat, evenals verleden jaar het geval was, ook in 1954 een deel van het met groot verlof zijnde personeel der Koninklijke Marine voor herhalings oefeningen in werkelijke dienst zal worden geroepen. Zó is het de bedoeling dat een ba taljon mariniers van medio Juni tot begin Juli in werkelijke dienst zal komen, terwijl een tweede bataljon later in het jaar zal volgen. De tijds duur van het verblijf in werkelijke dienst zal individueel variëren van 22 tot 33 dagen. Voorts is het de bedoeling dat per soneel van de mijnenuitkijkdienst in verschillende kleine ploegen over het gehele jaar verspreid voor perioden van ten hoogste negen dagen in wer kelijke diénst komt, terwijl voor een contingent van ca. 500 man een oefe ning wordt overwogen in de zomer- gouvernement van Nieuw-Guinea waren voornemens om aan dit Indo. nesische verzoek te voldoen. De RMS maakte op het schip aanspraken. De president heeft thans op vor dering van de RMS verboden het schip aan de republiek Indonesië af te geven in zijn vonnis bepaald, dat de ïtMS binnen 4 weken de hoofd zaak, waarin over het eigendoms recht van het schip definitief zal worden beslist, bij de rechtbank aan hangig zal maken. ERFLATERS EN DE STAAT. De aandacht van minister Donker wordt er door verscheidene leden van de Eerste Kamer op gevestigd, dat er bij erflaters een zekere terughou dendheid begint te komen om kunst voorwerpen of andere kostbaarheden aan de overheid te legateren. De voorwerpen worden soms opgeborgen in plaats van publiekelijk tentoonge steld, antieke gebouwen worden be stemd voor een doel, dat aan hun karakter afbreuk doet. Men vraagt de minister, wat hij denkt van het denkbeeld, een stichting in het leven te roepen, welke algemene bepalin gen terzake zou kunnen vaststellen. Jeugdige uitbrekers weer gearresteerd De politie te Borne heeft de jeug dige Van der W. gearresteerd die uit een inrichting te Boekei was ont vlucht. Hij was met een Almeloer naar Borne gelift, waar hij zijn in trek had genomen bij zijn schoon zuster. Zijn vriend was in Almelo ondergedoken; de politie wist ook hem te vinden en beiden werden weer naar Boekei gebracht. De Nijverdalse politie arresteerde twee pupillen van het gesticht „De Nederlandse Mettray" te Eefde bij PRINS BU HENGSTENKEURING Prins Bernhard 'bezocht Woens dag, ondanks het slechte weer, de tweedaagse hengstenkeuring, van de Ver. tot Bevordering van de Landbouwtuigpaardfokkerij in Ne derland. De Prins werd op het terrein aan de Croeselaan ontvangen door de voorzitter, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, de nieuwe commissaris der Koningin is Utrecht en burgemeester De Ranitz. MINISTER EN POLITIEKE DELINQUENTEN Het beeld van de minister van Justitie ten opzichte van de politie ke delinquenten is in het algemeen niet gelukkig geweest. Dit verkla ren vele leden der Eerste Kamer in het voorlopig verslag op de begro ting van Justitie. Met „grote bevreemding" hebben zij kennis genomen van het zeer straffe optreden van de minister in een bepaalde gevangenis. „Tot hun leedwezen" moesten zij vaststellen: een te veel aan overplaatsingen, -toe passing van volstrekt foutieve me thoden, in menig opzicht een te hard en te koud optreden, kortom poli tiek, die zij niet gaarne voor hun rekening zouden nemen. Zij verkla ren, dat zij zich hier nog maar „zachte termen" uitdrukken. TE WEINIG LOTEN IN STAATSLOTERIJ Het Tweede Kamerlid, de heer Weiter, heeft aan de minister van financiën gevraagd of deze termen aanwezig acht om tegemoet te ko men aan de behoefte die blijkt te bestaan aan meer loterijen van de staatsloterij en aan meer loten per loterij. Zeer vele vrienden, uit alle stre ken van het land naar Bloemendaal gekomen, hebben gisteren pastoor L. Beune uitgeleide gedaan uit de Prima Primariakerk en hem in een striemende sneeuw begeleid naar het St. Adalbertuskerkhof, waar het stoffelijke overschot van deze pries ter in het priestergraf werd bijgezet. Na de plechtige Metten werd des morgens in het intieme Bloemen- daalse kerkje de plechtige requiem mis opgedragen door deken J. J. A. Kuilman, die daarbij geassisteerd werd door de kapelaans H. Roosen en Chr. de Waard. Vele priesters en leken woonden deze plechtigheid bij c.m. mgr. C. van Trigt, officiaal van het bisdom Haarlem, deken M. A. Jansen uit Leiden, pastoor Th. M. Beukers uit Leiden en de heer C. M. van Hamersveld, directeur van „Dc Leidse Courant", waarvan pas toor Beune in zijn Leidse jaren eni ge tijd censor is geweest. Staande bij de baar hield rector H. L. J. M. Sondaal uit Oegstgeest de lijkrede, waarin hij op treffende wijze de priester Leo Beune teken de, die altijd met onvermoeibare ijver heeft gezwoegd om anderen te helpen. Staande op de steigers met de troffel nog in de hand werd pas toor Beune opgeroepen. En letter lijk zeide rector Sondaal; „Priester was hij voor allen en in alles. Hij maanden. Zij die voor deelname aanj Zutphen, die eind vorige week wa deze oefening worden opgeroepen, zullen eveneens voor ten hoogste negen dagen in werkelijke dienst komen. Tenslotte bestaat de moge lijkheid dat op een nader te bepa len tijdstip in de zomermaanden, een deel van het personeel van de ma rineverbindingsdienst, de zeever- keersorganisatie en van verschillen de commandoposten, dat thans met groot verlof is, voor een termijn van ten hoogste dertig dagen in werke lijke dienst zal worden geroepen. Dit aantal zal de 100 niet overschrij den. Geneeswijze keerde zich tegen baby In Wierden is het drie maanden oude dochtertje van de familie E. aan de Nijverdalse straat in de wieg ver brand ,toen een stoomapparaat vlam vatte op een moment, dat de moeder elders in het huis werkzaam was. BJj het kindje moest op doktersadvies worden gestoomd. De baby liep ern stige brandwonden op en werd in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis te Almelo vervoerd, waar zij enige uren later overleed. ren gevlucht. Zij werden aangetrof. fen bij de ouders van een van de jongens. BETERE HYGIëNE IN HAAGS ABATTOIR Na de klachten van de Amerika nen over de hygiënische toestanden in het Haagse slachthuis, wordt een verscherpte controle uitgeoefend, de schoonmaakdienst uitgebreid en zijn plannen gemaakt ter verbetering van de was-, kleed- en toiletgole- genheden. Dit hebben B. en W. geantwoord op vragen van het raadslid W. H. A. Nuü- Van de circa 600 rundveeslachtin gen per week waren er ongeveer 50 per week voor het Amerikaanse le ger. De Amerikanen zullen binnenkort het abattoir opnieuw inspecteren. OUD ERASMUSBEELD NAAR NEDERLAND. Een ongeveer één meter hoog houten hekbeeld uit het einde der 16e eeuw, voorstellende Erasmus, zal in April met de K.L.M. van Tokio r,aar Nederland worden vervoerd waar het in het historisch museum te Rotterdam zal worden tentoonge steld te zamen met andere afbeel dingen van deze grote Nederlandse humanist. Dit fraaie houten beeld deed als hekbeeld dienst op het schip „De Liefde", dat eerder „Erasmus" heet te, en dat op 27 Juni 1598 te za men met de schepen „De Gheloove", De Hope", „De Trouwe" en „De Blyde Bootschap" vanuit de Rotter damse haven naar Japan was uitge varen. Na een zeer moeilijke reis via de Straat Magelhaen, wist van deze vloot van vijf schepen alleen „De Liefde" op 19 April 1600 Bunga in Japan te bereiken. Alhoewel de Japanners zich niet vijandig tegen over de schepelingen gedroegen, na men ze toch alles wat te krijgen was mee naar huis. Ook het hekbeeld, dat daar de naam kreeg van Holanda Ebisu, wat „Hollandse barbaar" be tekent. „De Liefde" is kort daarna bij Oegada aan de grond gelopen en vergaan. Het beeld, dat ten slotte een plaats in het keizerlijk museum te Tokio kreeg, zal deze keer de reis per vliegtuig maken in 2*4 dag, hetgeen wel wat korter is dan de eerste reis, die 653 dagen in beslag heeft geno men. ging niet groot op zijn priesterschap en hij verhief zich daardoor niet bo ven de anderen. Maar wèl gaf hij lijn aan zijn leven en kleur aan zijn handelen en hij was diep dooi<dron- gen van het grote goed, dat hem was toevertrouwd. Hij heeft gewerkt laten we maar gerust zeggen: gesjouwd dag-in, dag-uit, en als hij weer iemand had geholpen, wilde hij niet weten van dankbaarheid, want als priester zag hij helpen als een wet. Uitvoerig stond rector Sondaal stil bij de Leidse jaren van pastoor Beune, toen deze nationaal verbinds- moderator was van de K.J.M.V. In de oorlogsjaren vooral toonde hij zich de grote man en hij fietste heel het land af om de jonge mensen te helpen. „Toen de Duitsers aldus de' redenaar in Leiden bij hem kwamen en hem bedreigden, omdat hij zijn organisatie tegen het verbod in voortzette, gaf de moderator ten antwoord: niets geen organisatie; het is zielzorg en daar blijft u af; daarvoor ben ik alleen verantwoor ding schuldig aan mijn bisschop en aan God". Toen hij de Duitsers uitliet, zeide hij hun: .Denkt u maar eens aan uw eigen ziel; dat is veel belangrijker!" Nadat rector Sondaal de overle dene in zijn pastorale kwaliteiten l ad geschetst en diens hartelijkheid in de familiekring had getekend, herinnerde hij er aan, hoe deze pries ter steeds geleefd had volgens het bekende devies: man van karakter, man van de daad. „Tot de dag voor zijn sterven was hij nog de man van de forse daad. Maar hij was ook een man van karakter: rechtlijnig, om wrikbaar, onbuigzaam als hij meen de, dat de priesterlijke zending dit vroeg. En tegelijk toch mee-levend, diep-goedhartig, met een schroom om te laten merken, dat hü zo'n klein hartje had. Uit die spanning van deugden sprongen vonken, die licht gaven maar die soms ook kon den schroeien. En uit de spanning van deze tegenstellingen brandde voor hem zelf veel levensleed". Aan het slot van deze lijkrede vroeg rector Sondaal pastoor Beu ne in het gebed niet te vergeten. Na de H. Mis trok een lange stoet naar het kerkhof, waar de begrafe nis geschiedde door pastoor H. Roel- vink uit Lisse, geassisteerd door pas toor L. Roelvink uit Buitenveldert en pastoor B. Sondaal S.J. uit Am sterdam. Met een kort woord dank te rector H. Sondaal voor al de be langstelling. Mgr. J. J. Henneman Na een langdurige ziekte is van nacht in het sanatorium Dekkerswald te Nijmegen overleden mgr. J. J. Henneman, archivaris van het bisdom Haarlem. De gezondheidstoestand van mgr. Henneman was reeds enkele jaren zeer wankel en vorig jaar moest hij zelfs een longoperatie on dergaan. Deze operatie geschiedde in Dekkerswald, maar heeft niet meer tot beterschap kunnen leiden. Mgr. Henneman werd geboren te Alkmaar op 11 November 1897 en priester gewijd op 21 Mei 1921. Na zijn wijding was hij kapelaan te Overschie en Den Haag. In deze laatste standplaats ontving de thans ontslapene zijn benoeming tot leraar aan het kleinseminarie Hageveld te Heemstede. Zes jaar later riep mgr. Aengenent hem uit deze functie weg en volgde de benoeming tot profes sor in Warmond, waar mgr. Henne man kerkgeschiedenis doceerde. Tot 1942 bleef hij op het grootseminarie; toen werd hij benoemd tot rector van het St. Elisabeth Gesticht te Amster dam. Vijf jaar later werd mgr. Henne man archivaris van het bisdom Haar lem. Grote verdiensten heeft mgr. gehad voor het Bisschoppelijk Mu seum in de Jansstraat, waar hij zich ook vestigde. Toen Nederland deel nam aan de tentoonstelling in Rome ter gelegenheid van het H. Jaar heeft mgr. Henneman het leeuwen deel van de voorbereidende werk zaamheden verricht. Z.H. de Paus benoemde de Haar lemse archivaris in 1947 tot Geheim Kamerheer. INBRAAK GESLAAGD, MAAR.... Twee lieden, die op het gebied van het eigendomsrecht een geheel eigen zienswijze koesterden, hebben gister nacht ingebroken bij een veevoeder handelaar te Nuth. Zij ontvreemden een brandkast met 6000.een be stelauto en waarschijnlijk om de za kenman een plezier te doen, ook eni ge pakken van zijn veevoeder. Voor de moeite meenden zij bovendien nog recht te hebben op twee kistjes siga ren. Opiumsmokkelaar in hoger beroep Gisteren hoorde de verbaasde Vrouwe Justitia in haar paleis te Den Haag een lang betoog in het Chiniees, uitgesproken door een klein manne tje, dat zijn ondoorgrondelijke glim lach prijsgegeven had en met aan drang smeekte met de „Willem Ruys", die gisteren afvoer, naar Sin gapore te mogen gaan, waar zijn vrouw en kinderen wonen, "justitia is ook maar een vrouw en zij zou het Chineesje best zijn zin ge geven hebben, wanneer het mannetje niet met een pikzwart straf blaadje voor haar verschenen was. Het Chineesje had, te zamen met 2 landgenoten en een Nederlandse zeeman, opium willen smokkelen en voor een dergelijk misdrijf kan de geblinddoekte dame met de beste wil ter wereld geen oogje dichtknij pen. De procureur-generaal vond het een zeer ernstig feit en vroeg beves tiging van het rechtbank vonnis: 6 maanden. De uitspraak is bepaald op 24 Fe-i bruari en de „Willem Ruys" vertrok! opstijgen, zonder het welsprekende Chineesje. „Wacht nog maar even' ROERIJS Alhoewel Koning Winter smadelijk de aftocht geblazen heeft, wil dit nog helemaal niet zeggen, dat Neder land nu weer een „vrij" land is. Zijn terugtocht is met „brandschatting" gepaard gegaan en geheel Nederland zucht nu in de zuigende moddervel- den, die zelfs de meest verstokte minnaars van de Rivièra doen te rug verlangen naar de vorst, omdat er tussen twee kwade nog altijd één beste is te vinden! Wanneer de stemming van de ge wone Nederlander al zo is, hoe moet dan die arme korporaal van de ma riniers er wel niet over denken, die al weken van te voren verlof ge vraagd had om vandaag In Goes te kunnen zijn, waar hij de grote stap van zijn leven zou zetten. Het verzoekje in zevenvoud was goed'gekeurd, maar er was geen af schrift naar Koning Vorst gegaan en deze stak een spaak in het wiel. De boot, die hem van Texel naar Den Hélder moest brengen, vond de overtocht te riscant en het vliegtuig, dat de korporaal daarna poogde de charteren, kon wegens de mist ni^t telegra feerde de korporaal moedeloos aan zijn bruidje op Walcheren, „want je kunt toch moeilijk zonder mij trou wen." En de luchtvaart was niet alleen niet in staat om de korporaal naar zijn eigen bruiloft te brengen, maar zfj moést ook enkele uren haar ge wone lijndienst staken. De onder* koelde regen, die gisteren neerdaal de legde een glad ijslaagje over de vliegtuigen héén, zodat deze niet de lucht in konden. Zij werden terug gesleept naar de hangars en daar ont- ijsd. In de lucht konden zij de ijs- bestrijdihgsmiddelen toepassen, zo dat de stremming niet van heel lange duur was. Nu het ijs zijn prooi vrij geeft, komt men allerwege tot minder pret tige ontdekkingen, Zo moest de Zeeuwse oesterteelt gisteren consta teren, dat 2/3 van haar 3 mülioen pannen, waarin de jonge oesters ge kweekt worden, zeer ernstig door ijsbrokken geteisterd is. En de schipper, dié manhaftig de dienst Gormchem—Wpudriehem wil de onderhouden, geraakte met zijn schroef in een dikke ijsschots. De schroef bleef erin zitten en de veer boot dreef schroefloos verder. Dit gaat natuurlijk niet en daarom is de veerboot uit de vaart genomen. De bestelwagen kwam goed te pas voor het vervoer, zodat zij enige ogenblikken later met hun van be lasting vrije bezitvermeerdering door de buitenwijken van Heerlen stoven. Daar echter werden zij opgemerkt door een politiewagen, waarin men, voor het nachtelijk uur, zeer ge ïnteresseerd bleek in het reilen en zeilen van de bestelauto. Zodra de patrouilleauto de gesto len wagen begon te volgen, maakte deze zich voor de politiemannen nog belangwekkender door de maximum snelheid te overtreden. Niets gemerkt. Bij een overweg in de buurt van Ten Esschen reed de bestelauto zich echter vast voor gesloten spoorweg bomen. De bestelauto sloeg nog een veldweggetje in, maar botste tenslot te tegen een hoogspanningsmast van de Nederlandse Spoorwegen. Onmid dellijk daarna maakten de twee inzit, tenden zich over het veld uit de voe ten. De politie schoot op hen, maar het tweetal wist in het duister te ontkomen. Onmiddellijk werd begon, nen met het onderzoek naar de eige naar van de bestelauto. Dit bleek een veevoederhandelaar uit Ophemert in Gelderland te zijn. De rijkspolitie in die plaats zocht hierna uit dat de auto in bruikleen was gegeven aan de vertegenwoordiger van de vee voederhandelaar uit Nuth. Deze had intussen van de inbraak nog niets ge merkt en ontdekte pas dat bij hem was ingebroken, toen de rijkspolitie van Nuth hem tegen de morgen kwam wekken. ARRESTATIE NA DRAAI OM DE OREN De heer S. v. d. W. te Stadska naal is door de politie gearresteerd, nadat hij de diyeeteur van het bu reau van sociale zaken der gemeen te Onstwedde een aantal draaien om de oren had gegeven, omdat deze hem een verzoek weigerde, nl. gel delijke steun uit te betalen, die hij enkele dagen tevoren reeds ontvan gen had. (Trouw) 3 Jaar onschuldig in gevangenis De Eerste Kamer heeft bij minis ter Donker aangedrongen op rechts herstel van de Rotterdamse verzets strijdster mevr. B. M. van der Hof- Kooyman, die na de bevrijding drie jaar onschuldig in gevangenschap heeft doorgebracht. Gevraagd wordt haar en haar man financieel tegemoet te komen opdat zij de door hen gedreven ka- belfabriek kunnen voortzetten. Mevr. v. d. Hof was aanvankelijk beschuldigd van het in levensgevaar brengen van twee Joodse echtparen en van verduistering ten nadele van gedeporteerden. In werkelijkheid 'heeft zij echter belangrijke diensten aan het verzet bewezen. MUKKEBUMMELE WORDT GESTICHT. In het Westlandse dorpje Poeldijk zal op Woensdag 17 Februari a.s. het dorp Mukkebummelen officieel wor den geopend. De Mukkebummeler vereniging „Vooruit nou" heeft ter gelegenheid van dit feit voor een feestprogramma met onder andere een fakkeloptocht gezorgd en daar mede bewezen ouder dan het dorp zelf te zijn. VOGELMANIAK VEROORDEELD. De kantonrechter te Zutphen heeft, overeenkomstig de eis, een conser vator te Utrecht, wegens overtreding van de vogelwet veroordeeld tot de maximumboete van f 300 subs 30 dagen hechtenis. Uit allerlei bijzonderheden tijdens het verhoor van een getuige, die be last is met de controle op de vogel- wet, bleek dat verdachte beschouwd moet worden als een vogelmaniak. Hij heeft reeds veel schade aan de vogelstand in ons land toegebracht. Hem was ver veten dat hij te Eer beek, gemeente Brummen, een op slagplaats van beschermde vogels in het bos had aangelegd. Flip uit Kortenhoef krijgt gouden horloge Dankbare drenkeling Toen de Hilversummer, die Zater dagmiddag met zijn zoontje in een wak van het fjs op de Loosdrechtse plassen was gereden, Maandag in de krant las, dat hij en zijn zoontje ge red waren door de 16-jarige zoon van een kunstschilder uit Kortenhoef, greep hij onmiddellijk het spoorboek je Om te zien, wanneer hij naar Kor tenhoef kon gaan. Dinsdag kwam hij bij de 16-jarige Flip aan en alhoewel de jongen geen beloning voor zijn redding wilde hebben, ontdekte de Hilversummer ineens, dat de jongen geen horloge droeg. Dezer dager» gaat de Hilversummer weer naar Kortenhoef en dan zal Flip voor zijn moedige redding een gouden polshorloge ontvangen. GEVELTOERISME. Een geveltoerist heeft voor de der de maal in 14 dagen zijn slag gesla gen bij de Engelse aristocratie. Nu klom hij langs een regenpijp tot in de slaapkamer van de burggra vin van Portman, in het graafschap Buckinghamshire. De echtgenoot van de burggravin erfde indertijd 100 millioen gulden van zijn vader. De burggravin raakte thans aan de langvingerige geveltoerist kost baarheden ter waarde van 30.000 gul den kwijt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6