*y2'>vC4^tóc(2oi4/ï'Ci/i/it i ^rüss Molotof stelt een Europees veiligheidspact voor MOSKOU BELOOFT ALLES ALS EUROPA ZICH WEERLOOS WIL MAKEN Westerse Drie wimpelen dat denkbeeld af Je van hét van het type Jet De Britse trawler die verloren ging Italië's jongste regering onder Scelba Wel helpen, niet meedoen ✓""V A DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 M /y^l ft| 45ste JAARGANG No. 1311 directeur: c, m. v. hamersveld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN van Molotof Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f .0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 11.5° EEN KWALIJKE GRAP MEN MOET DE RUSSEN te Berlijn één ding nageven en dat is, dat zij zo'n voordeeltje als een interna tionale conferentie wel weten uit te buiten. Dulles heeft Molotof al reeds eerder een goochelaar genoemd, die het ene konijntje na het andere uit zijn hoge hoed te voorschijn weet te toveren. Hij blijkt inderdaad onuit puttelijk te zijn in het te voorschijn goochelen van allerlei voorstellen. Het jongste voorstel is een plan voor een veiligheidspact tussen de staten van Europa, een plan, dat weer zó doorzichtig gericht is tegen de Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie, dat de Westerse Drie het niet eens nader behoefden te bestuderen om het te kunnen afwijzen. Vooreerst was het plan gere- 0 serveerd voor Europa; Ame rika mocht niet meedoen. Vervolgens moest het aldus ver zwakte Europa zich bovendien nog ontdoen van de garantie, welke het Noord-Atlantisch Pact biedt en pas als het helemaal weerloos is, krijgt het van Moskou de belofte, dat het heus en werkelijk en waarachtig niet zal worden aangevallen. Zoiets als een briefje van een beruchte inbre ker: „Laat de deur maar los. Ik zal heus niet inbreken". Dulles herinner de er aan, dat o.a. de Baltische Sta ten van Rusland ook zulke mooie garantie-verdragen hebben gekregen. Er is niets meer van over. Een stevig slot lijkt ons altijd toch nog voordeliger. Een nieuw element in het voorstel van Molotof was, dat hij zich blijkbaar reeds had ingesteld op een voortduren van de splitsing tussen Oost- en West-Duitsland, want hij stelde voor, dat de bezettings troepen zich uit de beide helften zou den terugtrekken en dat de beide delen als gelijkgerechtigde partners zouden deelnemen aan het Europese veiligheidspact. De enige rol, die Molotof daarbij aan de Verenigde Staten had toege dacht, was het zenden van waarne mers naar de bijeenkomsten der deel nemers. Ook communistisch China zou daartoe het recht moeten krij gen. Dulles dankte al bij voorbaat voor deze uitnodiging, die hij niet meer vond dan „een slechte grap", die moeilijk zou kunnen worden begre pen door het Amerikaanse volk na al de offers, die het voor Europa ge bracht had. Molotofs plan is inderdaad een kwalijke grap, een vrij trieste klucht, omdat het opnieuw zo tragisch dui delijk maakt, wat het voortdurende doelwit van de Sovjet-Unie is: ver deel en heers. De eenheid van het Westen, welke hecht aaneen gesmeed is louter uit angst voor de aanvals- geest uit het Oosten, moet kapot ge maakt worden en dan is de weg vrij voor de geleidelijke triomf van de revolutie. De Russen zijn en blijven in deze doelstelling consequent en al hun tactische wendingen zijn niet anders dan pogingen om beter hun doel te bereiken. In elk geval is het nu wel overdui delijk, dat er geen enkele illusie meer behoeft te bestaan omtrent de geringste mogelijkheid van overeen stemming inzake het Duitse vraag stuk. Morgen zou men het Oosten- Navo zou afgeschaft moeten worden De Russische minister van 'Buitenlandse Zaken Molotof heeft voorge steld, dat de Amerikaanse, Britse en Franse troepen uit Duitsland worden teruggetrokken; dat er in West-Duitsland niemand wapens zal dragen be halve de politie en behalve beperkte geallieerde contingenten (de om vang van beide zal mede door Moskou moeten worden bepaald); dat er Russen in West-Duitsland zullen worden toegelaten, om een en ander te inspecteren; dat vervolgens het verdrag inzake de Europese Defensie Ge meenschap wordt opgeheven; dat de Europese landen de Noordatlantische Verdrags Organisatie liquideren, althans na vijftien jaar; dat communis tisch China in Europa een gelijke positie krijgt als de Verenigde Staten, nl. die vanwaarnemer. Beloften in ruil In ruil voor dit alles biedt Molotof aan: een belofte, dat de Sowjet-Unie het Westen niet zal aanvallen, bene vens nog enige rechten in het kleine Oost-Duitsland overeenkomstig de rechten, die de Sowjet-Unie voor zich opeist in het grote West-Duitsland. Dit is de feitelijke inhoud van (in nieuwe vorm gegoten oude) voor stellen, die Molotof gisteren te Ber lijn heeft ingediend. De drie andere ministers hebben ze reeds afgewe zen. PUNTEN VAN MOLOTOFS VOORSTEL. Het voorstel van Molotof bestaat uit twee delen. Het eerste deel be treft maatregelen, te nemen in af wachting van een Duits vredesver drag. Het tweede deel betreft een verdrag in zake Europesfe collectieve veiligheid. Dit tweede deel sugge reert de volgende punten: 1. Het verdrag in zake Europese collectieve veiligheid beoogt te voor komen, dat de ene groep Europese staten zich richt tegen de andere groep, en te bereiken, dat alle Eu ropese staten samenwerken voor hun veiligheid. 2. Van het verdrag kunnen lid worden alle Europese staten, onge acht hun sociaal systeem, inclusief Oost-Duitsland en West-Duitsland. Dus bijvoorbeeld Denemarken en de Sowjet-Unie. 3. Deze staten beloven elkaar niet aan te vallen of te bedreigen met ge weld. 4. Wannéér er in Europa een ge wapende aanval dreigt zullen de sta ten overleg plegen en maatregelen nemen. 5. Een gewapende aanval in Eu ropa tegen één zal gelden als een aanval tegen allfen. 6. De partijen verbinden zioh niet deel te nemen aan bondgenootschap pen of overeenkomsten, welker doel strijdt met het doel van het verdrag in zake Europese collectieve veilig- rijkse staatsverdrag aansnijden, doch het zou ons zeer verbazen, als zelfs heid. op dit betrekkelijk kleine onderdeel I 7. De partijen zullen periodiek der Europese problemen overeen- vergaderen op ministersniveau een stemming mogelijk bleek. I permanente politieke commissie en 8. De regeringen der Verenigde Staten en der Chinese volksrepu bliek zullen worden uitgenodigd, naar deze organen waarnemers te zenden. 9. Het verdrag laat onaangetast die verdragsplichten van Europese staten, welker doelstellingen met die van het verdrag stroken. 10. Het verdrag wordt gesloten voor vijftig jaar. In zake Duitsland. Molotofs voorstellen betreffende Duitsland houden het volgende in: 1. Binnen zes maanden zullen ge lyktijdig uit Oost- en West-Duits land de bezettingstroepen worden teruggetrokken, behoudens beperk te contingenten voor beschermings doeleinden, welker sterkte door de vier mogendheden zal worden vast gesteld. 2. De Sowjet-Unie zal Oost-Duits land weer mogen bezetten, als de veiligheid van dat gebied wordt be dreigd, Amerika, Engeland en Frank rijk zullen West-Duitsland mogen bezetten, als dat gebied wordt be dreigd. 3. Ter handhaving van de binnen landse orde en ter verdediging van de grenzen zullen de Duitse Demo cratische Republiek en de Duitse Bondsrepubliek beide pólitie-eenhe- den hebben, welker kracht en bewa pening wordt vastgesteld door de vier mogendheden. 4. Inspectie-groepen bestaande uit vertegenwoordigers van de vier mo gendheden zullen gevormd worden in Oost-Duitsland en West-Duitsland, om hierop toezicht te houden. 5. De vier mogendheden zullen in overeenstemming met deze bepa lingen, die de neutralisatie van Duitsland waarborgen, een confe rentie van Europese staten bijeen roepen voor het sluiten van een ver drag inzake de Europese collectieve veiligheid (zie boven). Belachelijk. Toen Molotof toe was aan de pas sage, waarin de Verenigde Staten werden gelijkgesteld met China, ont stond er een niet al te beleefd ge- 'ach in de conferentie-zaal. Zelfs Mo lotof zelf moest ten slotte meelachen, aldus een Amerikaans woordvoer der. De Westelijke ministers hebben de voorstellen in dezelfde zitting nog afgewezen. De Fransman Bidault constateerde, dat Molotofs plannen neerkwamen op een verdeling van Duitsland voor de tijd van vijftig jaar. Fijntjes merkte hij op, dat Eu ropese veiligheid naar zijn menig meer inhield dan alleen Russische veiligheid. De Brit Eden zag in het plan een soort moderne Monroe-leer voor Europa, met als doel opheffing van de NAVO on. verdrijving van de Amerikaanse strijdkrachten uit Eu ropa. De NAVO was echter de grond slag der Britse politiek. De Ameri kaan Dulles merkte op, dat de tekst van Molotofs verdrag bijna letter lijk overeenkwam met de bijstands pacten, die Moskou in 1939 sloot met de inmiddels opgeslokte Balti sche landen. Deze vijftiende zitting was de langste tot dusver: zij duurde vijf uur en een kwartier. Regeringsverklaring ambassade in Spanje Andere volgen Een woordvoerder van het Ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft er desgevraagd de aandacht op geves tigd, dat de verheffing van de weder zijdse gezantschappen te 's Graven- hage en Madrid in de status van am bassade dient te worden gezien als uitvoering van het voornemen van de Nederlandse regering, om met een aantal landen tot uitwisseling van ambassadeurs instede van gezanten te geraken. Spanje is derde in deze reeks. Ten aanzien van Brazilië en Italië is reeds eerder een soortgelijk gemeenschappelijk besluit genomen. Het ligt in de bedoeling van de Ne derlandse regering, om met nog en kele andere regeringen overleg te openen over de verheffing van de wederzijdse gezantschappen tot am bassades. En dit is dan wat de Lookheed-mensen noemen: „het nieuwste straal vliegtuig, dat vandaag de lucht doorkruist". Wat hier gierend de ruimte in schiet is het nieuwe lestoestel met straalaandrijving van de Lockheedfa- brieken, dat een snelheid van 600 mijl per uur haalt. Hoewel in het toestel vele trekken zijn terug te vinden van het T-33 testvliegtuig, dat door de Amerikaanse luchtmacht wordt gebruikt, zijn er toch ook belangrijke ver beteringen bij dit nieuwe model toegepast. De belangrijkste vernieuwing is een nieuw soort zitplaats voor de instructeur, welke hoger is geplaatst, zodat deze beter de manipulaties van zijn leerling kan volgen en boven dien een beter zich heeft, wanneer hij zelf de besturing moet overnemen. Het toestel beschiktover een parachute om de landingssnelheid te verklei nen, is even snel in het klimmen en dalen als vele jagers en de piloot heeft een dubbel stel instrumenten tot zijn beschikking. Verder is gezorgd voor een uitstekend uitzicht naar alle zijden en werd de bestuurbaarheid verbeterd door het aanbrengen van beweegbare klappen aan de voorzijde van de vleugel. De ontwerpers hebben verklaard dat hierdoor de moge lijkheid is geschapen om elke duikvlucht volkomen veilig uit te voeren. Communisten voelen reeds nattigheid Mario Scelba, de hardhandige vijand van de Italiaanse communisten en neo-fascisten, heeft gisteravond aan president Einaudi de lijst van ministers van het nieuwe Italiaanse kabinet voorgelegd. De regering bestaat uit 14 christen democraten, vier sociaal-democraten, de socialistische leider Giuseppe Sa- ragat en drie liberalen. Als de Chris ten-democratische partij haar rech tervleugel en de socialisten hun lin kervleugel in bedwang kunnen hou den, zal Scelba's regering een meer derheid van 16 zetels in de 590 zetels tellende Kamer van Afgevaardigden bezitten. In de Senaat is deze meer derheid nog geringer. De communisten hebben reeds bij voorbaat de strijd tegen de nieuwe regering aangebonden door een reeks korte stakingen in de bedrijven aan te kondigen. De stakingen zullen in duur variëren van 3 tot 24 uur. Wie is Scelba? Scelba, oud-minister uit het kabi net-De Gasperi is 53 jaar geleden geboren, in een dorp op Sicilië. Hij werd advocaat, zoals zovele Sicilia- nen, en wijdde zich reeds jong aan de politiek. Toen het fascisme aan het bewind kwam, maakte Scelba een beschei- President Eisenhower heeft Woens dag op zijn persconferentie te Wash- inton verklaard, dat de Ver. Staten de Franse en Vietnamese strijdkrach ten helpen de vrijheidsoorlog in In- do-China te winnen, doch dat zij ver mijden zelf bij de oorlogvoering-be trokken te geraken. Hij kon zich geen groter tragedie voorstellen, dan dat de Ver. Staten daadwerkelijk in de Indo-Chinese oorlog verwikkeld zouden raken, in het bijzonder met grote eenheden, zo zei de president naar aanleiding van vragen over een verklaring van een democratische senator, volgens welke het zenden van 200 Ameri kaanse technici naar Indo-China mo gelijk tot directe Amerikaanse inter ventie zou leiden. Eisenhower voegde hieraan toe, dat de technici de Fransen het ge bruik van Amerikaanse vliegtuigen en uitrusting leerden. Zij zouden, midden Juni worden teruggetrok ken. In de sector van Loeang Prabang wordt intussen niet gevochten. De hoofdmacht van de 308e Vietminh- divisie bevindt zich nog steeds tach tig kilometer ten Noorden van de hoofdstad van Laos, aan de oever van de Nambao, een zijrivier van de Namhoe. den carrière aan de balie zonder zich in deze tijd echter op enigerlei wij ze te compromiteren. Aan het einde van de oorlog, toen de fascistische re gering begon te wankelen, namen de vroegere leden van de Volkspartij weer contact met elkaar op, voeg den zich bij de socialisten en com munisten en vormden de kern van de komende ministeries in de kloosters, waar de onschendbaarheid van het Vaticaanse gebied hen beschermde tegen de Italiaanse politie en de Gestapo. Scelba ontpopte zich als een op merkelijk goed minister van Binnen landse Zaken. Italië maakte toen roe rige tijden door (stakingen en open bare demonstraties kwamen veelvul dig voor) en de minister richtte in die dagen zijn beroemde „celeri" op, de vliegende brigades met jeeps, be mand met uitstekende, maar wat hardhandige politiemannen. Scelba's plaats aan het hoofd van een nieuwe regering wijst op een sterke wil in Italië, het communisme en fascisme in toom te houden. Overdreven berichten Volgens een bericht in de „Times" schijnen de berichten over wijdver spreide onrust in Oost-Duitsland, die in de afgelopen dagen in West-Berlijn circuleerd en grotelijks overdreven te zijn. De bevolking schijnt wel in een sfeer van spanning en ontgoocheling te leven en bij de autoriteiten valt inderdaad zenuwachtigheid te con stateren. Er zijn goede bewijzen voor, De 609 ton metende Britse trawler „Laforey" hierboven afgebeeld zou bij Sandingene ten Westen van Floroe, voor de Noorse kust, zijn ge kapseisd. Volgens het bericht, dat door de reders, de Derwent Trawlers N.V. te Grimsby, van de agenten werd ontvangen, wordt de bemanning van twintig koppen vermist. Men slaagde er niet in ook maar één van de mannen of een spoor van het schip te vinden, hoewel de omgeving gron dig werd afgespeurd om te zien of de opvarenden misschien in een red dingsboot waren ontkomen. De „Laforey" was op weg naar de thuishaven met een lading vis van ongeveer 100 ton, welke voor de Noorse kust was gevangen. De kapitein van het schip is W. Mogg, die voor deze tocht zijn zoon, Kenneth, met zich had meegenomen. Zuidpool - expeditie ingevroren Naar de Australische minister van buitenlandse zaken, Casey, heeft me degedeeld, is de „Kista Dan", een klein schip met een Australische Zuidpool-expeditie aan boord, in het ijs vastgevroren na een hevige sneeuwstorm gedurende het week einde. Volgens het rapport van de leider van de expeditie, Philippe Law, is het schip niet te verwrikken. De expeditie was op weg naar Ma- crobertson-eiland, waar men hoopt de eerste permanente wetenschappe lijke post op het Zuidelijk vasteland te vestigen. TERREUR IN HET GARUTSE. Een zwaar bewapende bende, be staande uit duizend man, heeft Maandagavond de dessa's Tjiddiras, Tjisagara en Haurguning in het Ga- dat overal In'de'So^it-zóne'gédïs": r"tf,e ^terroriseert schrik en ont- cussieerd la over vriie v.rkiJL steltems zaaiend onder de bewoners, cussieerd is over vrije verkiezingen naar Westelijk plan. Leidende partijleden zijn naar de fabrieken gezonden om de Sowjet- russische voorstellen te propageren, aldus de correspondent van de „Ti mes". Noord-Korea is dood Noord-Korea is dood. Er is geen activiteit. De steden zijn vernield. Dit is de conclusie van leden van een neutrale inspectiegroep, die Noord- Korea bereisd hebben. Alles is stuk, vertelde een uer le den van de groep, het was moeilijk een gebouw te vinden, dat nog over eind stond. Van de industrie is niets overgebleven. Een hoeg van wat eens een fabriek was is misschien in gebruik, maar men kan niet zeggen, dat dit betekent, dat de fabriek in bedrijf is. De rest er van is één ruïne. De officieren, die verzochten hun namen niet te gebruiken, zeiden, dat de mensen in Noord-Korea leven in schuilkelders, puin en holen. De Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft in een interview ver klaard, dat hij vastbesloten is de oor log tegen de Chinese communisten, die Noord-Korea bezetten, te hervatten, zo nodig zonder Amerikaanse steun. Hij herhaalde verscheidene malen: „Dit is geen bluf. Het is nu geen tijd om te bluffen". aldus bericht de correspondent van Pi-Aneta uit Bandung. Veertien dessabewoners werden door de ben de gedood; elf zwaar gewond. Elf huizen werden in brand gestoken, De door de bende aan eigendommen aangerichte schade wordt geschat op rp. 150.000. „Generaal Hitler" gevangen Soldaten van het Oost-Afrikaanse regiment „Kings African Rifles" heb ben een Mau-Mau-leidef, die zich „generaal Hitier" noemt, gevangen genomen, aldus is Woensdag in Nai robi bekendgemaakt. Het hoofdkwartier van het leger deelde mede, dat een patrouille Dins dag in het gebied van de Mount Ke nya de bende van „generaal Hitier" uit elkaar heeft geslagen. „Generaal Hitier" werd hierbij gewond. OLIFANT VERSTOORDE K.L.M.-REISSCHEMA. Een K.L.M.-toestel is drie uur na de start van het vliegveld Dum Dum op deze luchthayen teruggekeerd om dat een olifant, die door het toestel naar New York werd vervoerd, uit zijn houten kooi was losgebroken. Het dier is in Calcutta uitgela den en in afwachting van een stevi ger reiskist op het vliegveld achterge laten. (Geldig van Donderdagavond tot 1 Vrijdagavond. Opgemaakt te 101 uur). OOSTELIJKE WIND. Overwegend zwaar bewolkt en mistig. Plaatselijk enige re gen of motregen en in het Noor-: den van het land mogelijk ook* enige sneeuw. Weinig verande-2 ring in temperatuur. Matige* wind uit Oostelijke richtingen. 11 Febr.: zon op 8.04 en onder 17.45; maan op 11.04 en onder 3 34 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch- tend 7 uur luiden: HELSINKI sneeuw —14 OSLO sneeuw 6 STOCKHOLM snèeuw 6 KOPENHAGEN sneeuw 5 LONDEN geheel bew. 6 AMSTERDAM regen 2 BRUSSEL regen 5 PARIJS geheel bew. 5 BORDEAUX regen 8 NICE regen 7 WARSCHAU sneeuw —10 BERLIJN sneeuw 3 FRANKFORT mist 2 MUNCHEN zwaar bew. 2 ZURICH mist 2 GENEVE regen 2 LOCARNO geheel bew. 0 WENEN sneeuw 7 INNSBRUCK half bew. 1 ROME geheel bew. 10 Korreltje De laster treft meestal de beste mensen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1