76 Procent wil groslijst-stemming behouden Rjjkssteun voor krotoproimiog Wat de K*V*P*-werkqroepen willen Eerst bij een omzet van 70 mille behoorlijk resultaat ABDIJSIROOP Reiziger sneed zich met niet bestaande mesjes in vingers Zal processie-verbod worden opgeheven? Woningen van bejrarcfen WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 0E LEIDSE COURANT rWEEDFBIAD - PAGINA I Vraag IV b: Wat betreft de gang van zaken bij de totstandkoming van de programs der Partij? Ook ten aanzien van deze vraag dringen vele werkgroepen met klern er op aan, dat practisch zo groot mo gelijke invloed van kiezers en leden worde betracht. Met name geldt dit voor de inschakeling der afdelingen I vatten: Vraag IV c: 3. Is de huidige regeling van de groslijststemming bij de Ka merverkiezingen bevredigend? 39% beantwoordt de vraag beves tigend: 30% ontkennend. De vele bij deze vraag gemaakte opmerkingen, zijn als volgt samen te en naar 7% vraagt van de werk groepen. Vraag IV c: Wat betreft de samenstelling der candidatenlijsten, t.w.: 1. Is de candidaatstelling bevre digend g.eregeld? Terwijl 57% van de werkgroepen deze vraag bevestigend beantwoordt en 19% de huidige regeling niet be vredigend acht, zijn bij de beant woording vrij veel opmerkingen ge maakt: Meerdere leggen zich bij de huidige regeling neer, alleen omdat zij het practisch onmogelijk achten een be tere regeling te vinden. 7% wil het aantal aangewezen ze tels verminderd zien tot één per Kring. Het propagandistisch belang van één lijsttrekker voor het gehele land brengt 6% der groepen tot het oordeel, dat zulks bij de eerstvolgen de Kamerverkiezingen moet geschie den. Ook hier gaan weer stemmen op om de standsorganisaties als zodanig in te schekelen door deze de candi daatstelling in handen te geven. Vraag IV c: 2. Is een groslijststemming- ge wenst? 76% is van mening, dat de gros lijststemming gewenst is, tewijl 15% deze mening niet deelt. Waarom, zo vragen enkelen, zou het recht tot deelneming aan de groslijststemming beperkt moeten blijven tot de leden der Partij. Kunnen niet alle katho lieken hieraan deelnemen? Wil gro tere interesse bij de leden voor de groslijststemming gekweekt worden, aldus een der werkgroepen, dan zal de partijleiding zorg er voor dienen te dragen, dat de candidaten bij de leden groter bekendheid genieten. Een der werkgroepen toont zieh met de volgende woorden een felle tegenstander van de groslijststem ming: „De groslijststemming, zowel bij Kamer-, Staten, als Raadsverkie zingen geven elke keer weer aanlei ding tot het oplaaien van stand en en klassenstrijd. De practijk bij gros lijststemmingen is, dat fanatici uit verschillende standsgroeperingen de ze gelegenheid benutten om onder het mom van een democratisch recht, een klassenstrijd te bevorderen, waardoor het aangevallen kamp zich genoodzaakt gevoelt tegengif toe te dienen. De practijk wijst uit, dat dit elke verkiezing weer gebeurt. Daar om wordt elke groslijststemming een aanleiding tot verbrokkeling der een heid. Ons devies is: weg met de gros lijststemming!" Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. 9.00 Mor genwijding; 9.15 Orgelconc.; 9.25 V. a. een eerste vereiste is, dat de voorschriften voor de groslijststem ming volledig en bona-fide worden nageleefd; b. de deskundigen mogen eerst worden aangewezen, nadat de gros lijststemming is gehouden; c. de aangewezen zetels behoren in de groslijststemming betrokken te worden; d. het partij bestuur krijgt ten aanzien van de groslijststemming meer bevoegdheid; e. de mogelijkheid tot oprichting van kiescomité's moet verdwijnen; f. men streve naar een zodanige puntenwaardering, dat iedere stem tot haar recht kan komen; g. politiek advies is overbodig; h. de adviserende stem van de Fractievoorzitter en de Partijsecreta ris ten aanzien van de verdeling van zetels mag slechts betrekking heb ben op de zakeliike verdeling. Hun advies behoort zich niet uit te strek ken tot de vraag, welke personen voor de bezetting van deze zetels in aanmerking komen; i. twee groepen stellen voor de groslijststemming of te schaffen en een college van kiesmannen uit alle groeperingen van het volk een bin dend advies te doen samenstellen. Dit college zou voor de Gemeenteraads verkiezingen gekozen moeten worden door de afdelingsvergadering. voor de Statenverkiezingen door de Kring vergadering en voor de Kamerverkie zingen uit de gehele Partij; j. voor een zó reëel mogelüke waardebeoaling der stemmen zouden od het stembiljet voor de grosliist- stemming de namen der candidaten in een cirkel geolaatst moeten wor den met achter de namen een hokje, terwiil het stembiljet wordt uitge voerd in het vierkant, zodat eeen en kele voorkeur voor een der candida ten kan blijken. De candidaat achter wiens naam de meeste hokjes zijn roodgemaakt krijgt de eerste plaats op de lijst en zo vervolgens naar ge len ff het mental roodgemaakte hokjes. Vraag IV c: 4. Dient de definitieve be- landelrke verkizzingsraad of bii slissing over de samenstelling van de gro^l'Men te berusten bü een lardeV'k verkiezin^sraad of bij de Kringen fresp. samen gevoegde Kringen)? De definitieve beslissing over de samenstelling van de groslijst ziet 41% liefst in handen van een lande lijke verkiezingsraad; 480/, geeft in deze de voorkeur aan de Kringen. 4% verlangt de eindbeslissing in handen van een lichaam, dat gecom bineerd is uit een landelijke raad en Kringraden. CONCLUSIES. 1. Geconcludeerd mag worden, dat men de leden der Partij straf wil binden aan het Beginselprogram. Drie kwart van de geënauéteerden blijkt het Beginselprogram te be schouwen als de bindende factor voor de Katholieke Politieke Eenheid. Dit percentage wordt nog hoger, indien het Beginselprogram slechts die pun- groter armslag wil geven dan de can didaat, die nog slechts met het pro gram alleen te maken heeft. 3. De antwoorden ten aanzien van de vorm van het werkprogram doet neigen tot de conclusie, dat men dit program korter en concreter wil zien, dan met het huidige program het ge val is. 4. 56% van degenen, die vraag III hebben opgevat als handelend over de inhoud van het werkprogram, stellen voorop de behartiging van het algemeen belang. Wensen van be paalde regionale of maatschappelijke groepen willen deze dus onderge schikt zien aan het algemeen belang. 5. Bij de vele nader gespecificeer de verlangens ten aanzien van de in houd van het werkprogram der Par tij valt op, dat veel van deze wensen reeds in het werkprogram staan en vervolgens, dat de gegeven termino logie dikwijls overeenstemt met die van het werkprogram. Dit laatste wettigt de conclusie, dat deze werk groepen de door hen genoemde pun ten uit het werkprogram wensen te benadrukken en hun verwerkelijking 't meest urgent achten. 6. Uit de antwoorden op vraag" IV blijkt, dat het voor velen een pro bleem is hoe in samenstellingen van Bestuurs- en candidatenlijsten het juiste evenwicht te vinden om het ka rakter van Volkspartij tot zijn recht te doen komen en toch voldoende kwaliteit te waarborgen. 7. Een tweede algemeene conclu sie uit de antwoorden op vraag IV is, dat binnen de Partij een grotere fei telijke democratie gewenst wordt, ook al bieden de reglementen daar toe alle gelegenheid. Inkomsten van de slagers Het Economisch Instituut voor de dolde omzet toeneemt, is in gulden Middenstand heeft een statistiek sa mengesteld over de economische toe stand van het slagersbedrijf in 1951. In deze interessante statistiek zijn de gegevens verwerkt van 352 bedrij ven, een aantal dat groter is dan ooit tevoren. Het blijkt, dat in de kleine bedrij ven (zaken met een omzet tot 30.000) de netto winst gemiddeld ƒ3.057 bedroeg. Naarmate de gemid- iVitOudefdle keesti Maak een einde aan dat gekuch,zuiver Uw lucht- wegen van gevaarlijke k ziektekiemen met de snelwerkende 's wérelds beste 'hoestsiroop De 35-jarige vertegenwoordiger de Rott. Lloyd volkomen onbekend S. uit Den Haag moest voor de Haag- was en- dat er geen sprake was ge- se rechtbank verschijnen wegens op- weest van een order aan de handels lichting. Hij zou de procuratiehou- maatschappij. der O. van een handelsmaatschappij De procuratiehouder vertelde als hebben voorgespiegeld voor de fir- getuige hoe verd. steeds de Lloyd ma een order te kunnen afsluiten bij opbelde en dan met zekere Els sprak de Rot erdamse Lloyd. Men zou voor over de orde die nog getekend moest 100.000 aan zakmesjes en brief- worden. Getuige had het nummerbedriiven te kunnen beoordelen dient openers kunnen leveren. Met behulp eens gecontroleerd en inderdaad dei dus de geldswaarde van deze arbeid van dit verhaal was het hem niet Lloyd gekregen. Hij kreeg toen ten (het eewaardoerde loon) van de net moeilijk gevallen pl.m. 200 van de antwoord dat Els met vacantie was.1 to winst te worden afgetrokken procuratiehouder los te krijgi een duidelijke stijging van de netto winst waarneembaar. Bij een omzet van 100.000 per jaar bedraagt de netto winst gemid deld ruim 10.000 en bii een omzet van ƒ250.000 per jaar ƒ21.650. Hier bij moet men bedenken dat het aan tal slagerijen met een omzet van meer dan 250.000 per jaar slechts ca. 2% van het totaal bedraagt. Opmerkelijk is vervolgtTrouw" dat procentueel genomen de netto winst daalt naar mate de bedrijven groter worden. Ogenschijnlijk wijst dit er op dat de rentabiliteit of winst gevendheid van de grote bedrijven naar verhouding kleiner is. Men dient echter in het oog te houden, dat de netto winst geen maatstaf kan ziin ter beoordeling van de rentabiliteit van een midden stands-mak. De arbeid toch, welke door de eigenaar en diens eventueel niet betaalde meewerkende huisge noten ten behoeve van de zaak Ls verricht, dient eveneens als kocten- factor in aanmerking genomen te worden. Om de winstgevendheid van dc Als voorschot op zijn 'verdienste (Advertentie) van de order. Later bleek dat S. bij l Later I was bij de Lloyd Uit duim gezogen. Grondwetscommissie - Van Schaik De staatscommissie tot herziening opgenomen bepalingen nopens de van de grondwet, onder voorzitter- vrijheid van arbeid en die van ver schap van mr. J. R. H. van Schaik, bruik, de zorg voor voldoende werk heeft haar eindrapport uitgebracht, bleekdat ook Els onbekend Wanneer er dan nog een bedrag (het nodtipf economisch resultaat) over bluft betekent zulks dat het bedrijfs resultaat zodanig is geweest dat de eigenaren boven een normale belo nin? van hun arbeid en die van hun huisgenoten een ver-medin? voor het ondernemersrisico ontvangen. Bruto-winst. Samen met verdachte was de pro curatiehouder voorts naar Rotterdam gegaan, maar toen was volgens ver dachte die even met Els gespro ken zou hebben de directeur net weg. Cok de vrouw van de procura tiehouder werd als getuige gehoord. Ter zitting van de Haagse recht bank betoogde verdachte dat de pro curatiehouder het verhaal over de Eerst in de groepen met ee n omzet boven 70.000 wordt gemiddeld een positief economisch resultaat be reikt. De brutowinct bedroeg gemid- order totaal uit zijn duim zoog. Hij I de.ld 119,1 ^ld>09}i^Ro/C0n°' zou nooit over een order hebben ge- ™,sch T? i"at 1M4 16% van sproken zou nooit met Rotterdam |J*e_oinzet. bekep. zou nooit met Rotterdam hebben gebeld en zou noo miet dei getuige naar Rotterdam zun geweest. Presentatie! voor de gehele bedrijf- Deze uitkomst is evenwel niet re- I zou de procuratiehouder Itak. aan3ezien naar in ffpcrpvc>n nic trr>r>t-or>Vtp4grote zaken aan de De belangrijkste wijzigingen, welke de commissie voorstelt, zijn: gelegenheid, de medezeggenschap hem hebben gegeven als voorschot van werknemers in onderneming of i °P ziin salaris, dat 100 per week bedrijf en het voorzien in levenson-1 derhoud van hen, die buiten eigen 1 schuld niet in staat of in de noden behandeld. 1 In de regeling van de troonop- volging wordt het koninklijk ge zin en niet het stamhuis als uitgangs punt voor de troonopvolging geno men. De commissie heeft zich laten leiden door de gedachte die in 1922 R Het verlenen van onverplichl(, hiil^nd „afiona'af lln' 8 dai> da" verplichte mi. lUtaire bijstand voor collectieve I rechtshandhaving zal slechts kunnen 2 De mogelijkheid wordt geopend j geschieden met toestemming van de een regentschapsraad te benoe-1 Staten-Generaal. i voor het geval geen geschikte candidaat voor het regentschap aan- wezig is. zou zijn. De officier van justitie geloofde niets van dit verhaal en eiste een genheid zijn door arbeid daarin zelf ^aar gevangenisstraf met aftrek. Mr. te voorzien. Ook wordt de zorg van j ^7 Klaassen, die raadsman, de staat met betrekking tot sociale I varwierp het verhaal van zijn cl'ënt niet en bepleitte vrijspraak. Uit spraak 23 Februari a.s. Oud-min* Van Dijk f Op 82-.iarige leeftijd is vanochtend I van Dük, oud-minister van Defensie. voor het vaststellen van begro- In de mjnisteries Ruvs de Beeren- tuigen voor langer dan twee jaar[brouck van ]921 en 19J9 en de mj_ nisteries Colijn van 1937 en 1939 be- O Het budgetrecht der Eerste Ka-wordt weggenomen. mer wordt beperkt in die zin, n Voorgesteld wordt dat de staat1 7etle dr- Van DUk de P°st va" De- dat deze Kamer niet meer alle afzon-10 g™r^£Xftnt beta foe1 lensia- H« ™as Jarenlïng Tweede- derlijke begrotingshoofdstukken ter Kamerlid voor de A.R. partij. goedkeuring kiijgt voorgelegd. Voor, kar ten de hoofdstukken betreffende het Huls des Konings, de hoge colleges1 K0Pen- van staat en de nationale schuld" handhaaft de commissie de bestaande regeling, zodat deze drie hoofdstuk ken ae Eerste Kamer gelegenheid geven algemene beschouwingen over het regeringsbeleid te houden. d. huisvr* 9.30 Waterstanden; 9.35 ten zou omvatten, waaraan een ka Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Lichte muz. 11.35 Cabaret; 12.00 Dansmuz. 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.50 „Uit het bedrijfsleven" caus.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. en grani.; 13.25 Metropole ork. 14.05 „Rijk en geen geld", hoorsp.; 14.35 Sopr. en piano; 15.00 V. d. zieken; 15.45 Gram.: 16.00 „Tussen vier en vijf". 16.45 V. d. Jeugd; 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitz.: Mr A. Methö- fer: „Peru en Bolivia".; 18.00 Nieuws 18.15 Sportproblemen; 18.25 Instr. sext.; 18.40 Rep. of gram.; 18.45 „Bill Sheriff en zijn Prairieduivels" hoorsp.; 19.00 V. d. Kind.; 19.05 Ge sproken brief uit Londen; 19.10 „Anita", muzieksprookje; 1940 Let terkundige caus.; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philharmonisch ork. en solist 21.20 „Rijk en geen geld" hoorsp. 21.50 Meded. of gram. 21.55 Lichte muz. 22.45 Sportact.; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Jazzmuz. tholiek absoluut gebonden is. 2. 12% slechts wil de Partijleden binden aar» het Werkprogram, ten aanzien van candidaten en volksver tegenwoordigers loopt dit percentage resp. op tot 34% en 27%. De meer uitgesproken status van candidaat en volksvertegenwoordiger zal wel de verklaring bevatten voor het grote verschil tussen enerzijds 12% en an derzijds 27 en 34%. Het verschil tus sen beide laatsten zal zijn grond vin den in het feit, dat men de volksver tegenwoordiger, die moet handelen in concrete vaak moeilijke situaties A De zittingsduur van de Eerste Kamer valt samen met die van de Tweede Kamer, hetgeen betekent, dat alle leden van de Eerste Kamer tegelijk aftreden. C In een afzonderlijk hoofdstuk over de rechtswaarborgen is een zogenaamd non-discriminatie-artikel opgenomen, waarin gelijkheid van rechten ongeacht sexe, ras of gods dienst wordt gewaarborgd. C In het hoofdstuk „Van de gods- dienst" wordt het z.g. processie verbod geschrapt, maar de commis sie wil de mogelijkheid scheppen een verbod uit te vaardigen op grond van vrees voor verstoring der open bare orde en rust. 7 Er komt een nieuw hoofdstuk over het maatschappelijk wel zijn, waarin achtereenvolgens zijn geestelijken zal af- De oveiledene koos aanvankelijk de militaire loopbaan en schreef ver scheidene militair-juridische werken. De commissie handhaaft verder de j Yan ^ijk was commandeur in volgende voorstellen, die reeds in i de Orde van Oranje^assau, ridder haar interim rapport van 1951 wer- van de Ned. Leeuw, dra den behandeld: overgang naar een van h<£ 7°?tk™la van de Kroon- nieuwe re.-btsorde.leiding van °'d ML™*™ het passief kiesrecht, vervallen ver klaren van revolutionnaire vertegen woordiger van het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen, druk persvrijheid en verbod van bepaalde uitgaven. In eon bijlage worden beschouwin gen gegeven over mogelijkheden tot verbetering van de procedure tot her ziening van de grondwet. De commissie heeft overwogen of de toenemende werkzaamheden (ook in het buitenland) voor de Kamerle den aanleiding geven de mogelijk buitenlandse onderscheidingen. Nederlanders mishandeld door Belgische douane? Aanklacht ingediend Twee Hulstenaren, die vorige week in België werden aangehouden als verdacht van veesmokkel, hebben bij de procureur des konings een aan- x l j ue uiuuuxcur ucs &uumgs ccn aan held te openen tot stemoverdracht of klacï,t inge,,ie„d weeens mishande tot het invoeren van het systeem dic zij dc douane te Loke- van plaatsvervangende Kamerleden. ren zoudeil 'hcbben ondergaan. Vol. „Jvlllll e6n ne!- resul-1 gens mededelingen van hun advocaat uit Dendermondc zouden beide taat gekomen. De commissie wil de grondwet ver deden in 20 hoofdstukken (thans 14). Het raooort gaat vergezeld van 17 minderheidsnota's. MINDERHEIDSNOTA'S. In een der minderheidsnota's ver klaren vijf leden zich niet te kunnen verenigen met bet voorstel van de commissie tot verhoging van de J den beide mannen naar de gevange restanten door de zogenaamde „vlie gende brigade" geslagen en geschopt zijn om hen tot een bekentenis te dwingen. De douaniers zouden de smokke laars urenlang in een hoek hebben la ten staan, waarbij bij de minste be weging weer een mishandeling volg- de. Ze zouden zelfs bij de haren door i het vertrek zijn gesleept. Later wer- Hpn hpidr» mannpn naar rlp ffpvanffp- Om een begin van krotopruiming mogeliik te maken heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting twee regelingen gemaakt, opdat 7oo KRO looo vrnv 11 oo kpo de overheid extra financiële steun <.00 KRO. 10.00 NCRV 11.00 KRO. k;m verIenen voor woningen, die HILVERSUM II 298 M. 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram. 7.15 Gym.; 7.30 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw; 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 V. d. zieken; 11.45 Ka merkoor; 12.00 Angelus; 12.03 Lunch concert; (12.3012.33 Land- en tuinb. meded. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Pia- worden gebouwd ter vervanging van krotten. De eerste regeling biedt de gemeen ten de mogelijkheid de huur van te bouwen woningwetwoningen tijdelijk te verlagen. Voormalige krotbewo ners kunnen daardoor langzamer hand wennen aan een hogere huur. Vijf jaren. De huurverlaging heeft een aflo- norecital; 13.45 Gram. NCRV; 14.00 Pend karakter. De verlaagde huur zal Promenade-ork. en solist; 14.35 namelijk elk jaar zodanig worden Gram.; 14.45 V. d. vrouw; 15.15verhoogd, dat na vijf jaren de nor- Gram.; 15.40 Vocaal ens.; 16.00 Bij-:male huur wordt betaald, bellezing; 16.30 Fluit, viool da gam ba en clavecimbel; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voordr.; 18.00 Gram.; 18.10 Viool en piano; j 18.35 Raadhuispraat; 18.45 Leger Het bedrag van de huurverlaging is gebonden aan een bepaald maximum. Dit maximum is afhankelijk van de. huisvestingscapaciteit van de woning. Voor het eerste jaar bedraagt de des Heils-kwartier; 19.00 Nieuws en huurverlaging voor woningen voor weerber.; 19.10 V. d. jeugd; 19.30, vier of minder personen ten hoogste Gram. 20.00 Radiokrant; 20.20 Gev. progr.; 21.45 „Ik denk er zo óver. 100 per woning; vijf of zes ten hoogste 125; zeven of meer ten en U?" 21.55 Amus. muz.; 22.20 Or- hoogste 150 per woning, gelconc.; 22.45 Avondoverdenking; I De huren worden dus gedurende 24.00 Gram. 23.00 Nieuws en SOS-ber.; 23.15vjjf jaren met resp. ƒ20, ƒ25 en ƒ30 per jaar verhoogd. De helft van het huurverschil zal troonopvolginirsleeftijd tot 21 jaren, nis te Dendermonde overgebracht door het rijk worden bijgedragen, de andere helft betaalt de gemeente. Particuliere bouw. De regeling voor particulieren be oogt hen, die eigenaar of mede-eige naar zijn van een krotwoning, die zij zelf bewonen, met financiële hulp in staat te stellen hun krot op te rui men en een nieuwe woning te bou wen. Deze financiële hulp wordt ver leend in de vorm van een toeslag op de premie, die ingevolge de pre mie- en bijdrageregeling woning bouw 1953 wordt toegekend. De toeslag bedraagt in totaal 30% van het toe te kennen premiebedrag. Het rijk neemt de helft van deze 30% voor zijn rekening, echter alleen als de gemeente de andere helft bij draagt. De toeslag kan uitsluitend worden toegekend voor de bouw van een ééngezinshuis, waarvoor volgens de reeds bestaande bepalingen behalve de premie ook een jaarlijkse bijdra ge kan worden verleend. Voor de toepassing van deze rege ling kunnen met een krot worden ge lijkgesteld een noodwoning, een keet, woonwagen, een woonschip, éen plaggenhut en dergelijke. Zii willen die op IS jaren gehand. waar de behandeling uitstekend was. De mannen worden ervan verdacht haafd zien om der- duur van een eventueel regentschap zoveel moge lijk beperkt te houden. In drie minderheidsnota's hebben enige leden hun gedachten uiteenge zet naar aanleiding van het voorstel van de commissie tot verruiming van de mogelijkheden tot het hou den van godsdienstoefeningen bui ten gebouwen en besloten plaatsen. Vier leden zouden het recht alleen willen geven aan het kerkeenoot- schao, dat tenminste tweederde der bevolking ener gemeente omvat. Twee leden staan een veel ruimere vrijheid voor. Zij zouden willen vol staan met de beoaling, dat het recht openbare godsdienstoefeningen te houden wordt erkend. Drie andere leden zouden niet zoals de com missie in een additioneel artikel voor stelt in afwachting van een wet telijke regeling van deze materie, rle burgemeester de bevoegdheid wil len toekennen, voorgenomen gods dienstoefeningen te verbieden, in dien de ooenbare orde en rust dit vereisen Zij zouden, zolang die wet er no* me* is, de bestaande grond wettelijke regeling, die uitgaat van de toestand in 1848, willen handha ven. koeien, die in transitoverkeer van Holland via België naar Zeeuwsch- Vlaanderer» werden vervoerd, onder weg te hebben verwisseld voor die ren van geringere waarde. Een onderzoek bracht aan het licht dat de veewagen kon worden geopend zonder de aangebrachte loodjes of zegels werden beschadigd. DUITSER VEROORDEELD WEGENS BELEDIGING VAN KONINGIN EN PRINS De 21-jarige chauffur G. G. een Duitser uit Benschop (Utr.) is gistermorgen wegens belediging van de Koningin en prins Bernhard door het Amsterdamse gerechtshof, ver oordeeld tot drie maanden waarvan twee voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De Utrechtse po litierechter had hem tot drie maan den vooi-waardelijk veroordeeld. In beschonken toestand terugke rend van een Oranjefeest in IJssel- stein, had hij, toen zijn meisje we gens een verkeersovertreding een bekeuring kreeg, in driftige bui en kele sarcastische uitlatingen gedaan, die beledigend waren voor de Ko ningin en de Prins. verhouding veel grote zaken aan de statistiek deelne men. De ciifers geven dus een te op timistisch beeld. Met behulp van gegevens van de bedrijfsgroep detailhandel over het aantal slagerijen in ons land (naar omzetklasse) heeft het instituut kun nen berekenen dat de omzet van de 10.204 bedrijven gemiddeld ƒ67.540 bedroeg, de netto winst 6.203, het positief economicch resultaat 746 of 1,1% van de omzet. Vergelijking met 1950 leerde dat de bruto winstpercentages in 1951 overwegend op vrijwel hetzelfde ni veau waren gebleven, doch aanmer kelijk beneden die van 1949 lagen. Hierbij moet worden ongemerkt dat de vleespriizen sinds 1949 belangrijk stegen, zodat in 1951 met een lager bruto winstpercentage de kosten kon den worden gedekt. Extra-bijdraren Voor woningwetwoningen voor be jaarden zal in het vervolg in bepaal de gevallen een extra bijdrage van het rijk kunnen worden verleend. Daardoor zal in deze gevallen de huur van die woningen honderd gul den per jaar lager kunnen worden gesteld. De extra bijdrage kar» worden ver leend als de bewoners minstens zes tig jaar zijn en hun inkomen niet ho ger ligt dan 2000 per jaar voor in gezinsverbond samenwonenden of 1300 per jaar voor niet in gezinsver band samenwonenden. Als ten hoogste één kind in gezinsverband met beide of één der ouders samen woont, geldt voor dit kind de leef tijdsgrens van zestig jaar niet. Deze regeling, die bij beschikking van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in het leven is geroepen, is uitsluitend van toepas sing voor woningwetwoningen voor bejaarden en woongebouwen, die zijn of zullen worden gebouwd met toe passing van de beschikking bijdragen woningwetbouw 1950 en de beschik kingen verminderde bii dragen wo ningwetbouw 1950 en 1950 I. JOURNALIST VRIJGESPROKEN. De heer H. N. S. te Hoorn, hoofd redacteur van de N.V. Noorderpers, die 14 dagen geteden voor de Alk- maarse rechtbank terecht heeft ge staan wegens belediging van Joodse landgenoten Ls Dinsdag van het hem ten laste gelegde vrijgesproken regen de heer S. was een boete van 25,subs. 10 dagen geëist omdat hij zich in beledigende zin' zou heb ben uitgelaten over „de praalzucht van het Joodse volk". CORRESPONDENTIE. Naar aanleiding van de vele op merkingen, die ons bereikten over het opschrift, dat enkele dagen gele den boven een berichtje stond, waar in melding werd gemaakt van een ongeval tijdens haardrogen. willen wij het volgende opmerken: De eerste berichten, die ons over dit ongeval bereikten, waren niet van alarmeren de aard. Er was toen slechts sprake van enkele onbeduidende verwondin gen. Hierop is orrs opschrift geba seerd. Toen later het bericht kwam, dat "de betrokken dame aan de brand wonden was overleden, is het eerste bericht vervangen, doch het opschrift is per vergissing gehandhaafd geble ven.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5