^ucid<^cou/taM i i Europa van onder de zomer verenigd i sie-net Molotof zaagt de ministers door met oude argumenten Morgen weer geheime zitting Oostenrijkers zijn vol goede moed Tram op hol De Vietminh-aanval op Laos1 hoofdstad NOG STEEDS EEN WITTE STILLE WERELD buiging Aanhoudend herstel Warmere lucht in aantocht u m WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954: M fl /V'l Mm 45»te JAARGANG No. 13115 Directeur: c. M. v. HAMERsvELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I in Berlijn I Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. j Papengracbt 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5° NOT ARIS-AMBT beschouwingen in de beide Ka mers der Staten Generaal over de begroting van het departement van Justitie reeds verschillende malen is gesproken over de leeftijdsgrens bij de aanvulling van het notarisambt, heeft minister Donker nu tenslotte een wetsontwerp bij de Tweede Ka mer ingediend, dat de leeftijdsgrens voor het notarisambt en de oprich ting van een notariëel pensioenfonds regelt. Er is hierover binnen het notariaat nogal enige beroering. Het is dus goed de gedachtengang vast te stellen, welke men bij de beoordeling hier van zal hebben te volgen. Men dient daartoe eerst de betekenis en het ka rakter van het notarisambt na te gaan en dan moet men vaststellen, i dat de notaris de door de Kroon voor het leven benoemde ambtenaar is, niet echter een ambtenaar in de ge bruikelijke betekenis van dit woord, die een bezoldiging zou ontvangen uit de staatskas, maar die in het hem toegewezen gebied en vrij beroep uit oefent op eigen risico en verantwoor delijkheid. De structuur van dit ambt, dat ongetwijfeld een vertrouwenska- rakter heeft en dat zich vrij heeft vier andere gedelegeerden per vlieg tuig in Berlijn gearriveerd. Zoals men weet, was hij door de vier mi nisters uitgenodigd. Hij zeide tot de pers: „Ik ben blij hier in Berlijn te zijn en de gelegenheid te krijgen, op kunnen 'ontwikkelen enTntpïmiëtTis.l v?f van gelflkheid met de vier mi- _rr..i.t.L1 nisters over de Oostenrijkse kwestie te spreken." De vier ministers van Buitenlandse Zaken te Berlijn hebben gisteren hun veertiende vergadering'gehouden. Molotof sprak anderhalf uur over Duits land en de Europese veiligheid. Toen hij klaar was, zeide Dulles: „Aange zien ik niets nieuws gehoord heb, heb ik niets te zeggen." Molotof heeft aangekondigd, dat hij vandaag een voorstel zal indienen betreffende hetgeen hij de Europese veiligheid noemt. Donderdag zal er weer een geheime zitting gewijd worden aan punt één van de agenda: ver mindering van de internationale spanning en bijeenroeping van een confe rentie met China. Vrijdag moet, volgens de afspraak, Oostenrijk, het derde punt van de agenda aan de orde komen. FIGL IS REEDS PRESENT. i als men in de impasse blijft? „Dan De Oostenrijkse minister ven Bui-I fh?' Oostenrijkse volk doorzetten tenlandse Zaken, Fig! is gisteren met; '°'dat'ea,flotte de daS d" vr«he'd gelukkig in dit wetsontwerp niet aan getast. De bezwaren betreffen dan ook niet het karakter van het ambt. Er is het bezwaar, dat de verkregen rechten van de voor het leven be noemde, thans hun functies uitoefe nende notarissen, hierdoor zouden worden aangetast. WIJ KUNNEN NIET inzien, dat deze gedachtengang juist is, om dat deze gedachtengang juist voor het notariaat te eenzijdig civielrechter lijk is. Het notariaat is immers niet alleen een vrij beroep, het is tegelij kertijd een publiek ambt en de over heid moet toch het recht worden toe gekend, om, als de omstandigheden dit haars inziens vereisen, ook de modaliteiten van dit ambt te kunnen wijzigen. Ons dunkt, dat daar prin cipieel niets tegen in te brengen is. Nu zijn de omstandigheden in het nötariaat aldus, dat men hier te dóen heeft met een ambt, waarvoor een numerus clausus geldt, dat aan de ene kant dit ambt wordt uitgeoefend door vele verouderde ambtsdragers, terwijl aan de andere kant vele can- didaat-notarissen tevergeefs naar_ de vervulling van die functie uitzien. Men schijnt in het ambt van notaris oud te kunnen worden en deze te grote veroudering belet de doorstro ming. Dat is de reden waarom mi nister Donker nu in dit wetsontwerp een leeftijdsgrens gesteld wil zien. door studiemogelijkheden voor kinderen, persoonlijke voorkeur, re laties en wat dies meer zij. Het zal zeer de vraag zijn, of voor de aanvulling van deze vacatures een tijd van twee jaar voldoende zal zijn. Beter lijkt ons daarom het voor stel van de Broederschap der Nota rissen. Deze stelde voor ontslag op korte termijn aan die notarissen, die nu 75 jaar of ouder zijn, ontslag op 75-jarige leeftijd aan hen, die nu tus sen 70 en 75 jaar zijn en over vijf jaar ontslag aan hen, die tussen 65 en 70 jaar zijn. Zo bereikt men natuurlijk een ge leidelijker overgang dan in het door minister Donker voorgestelde sys teem. Bovendien bereikt men er mee dat het geheel meer zonder schok ken verloopt, daar dan de kantoren, I waar een of meer candidaat-notaris- grens vereist echter een zekere I krachten worden beroofd, overgang. Men zou het systeem kun-1 Wat kan er voor de minister tegen nen volgen deze maatregel via een zijn om met deze gulden middenweg leeftijdsgrens alleen toepasselijk te accoord te gaan. Minister Donker is Of het vredesverdrag met Oosten rijk er nu eindelijk zal komen? „Wij kunnen onze soep niet eten, als ze zelfs nog niet eens gekookt is". En voldoende zal zijn om de in die ont stane vacatures aan te vullen. Naar berekening zullen er meer dan hon derd kantoren aanstonds openvallen, maar de animo voor deze plaatsen onder de candidaatnotarissen wordt voor een belangrijk deel bepaald door de aard van het kantoor, door het aanbreekt.' Molotof was gisteren de eerste spreker. Hij herhaalde alles, wat hij over de Duitse kwestie reeds eerder had gezegd. Hij deed weer felle aan- hét Oosten vallen op de Europese Defensie Ge meenschap en drong aan op een spoe dig vredesverdrag. Eden maakte de Russische minister er op attent, dat alle argumenten reeds besproken waren. Molotof zei de, dat hij Woensdag een concreet voorstel zou doen. De Westelijke mi nisters hielden vol, dat voortzetting van deze bespreking vruchteloos zou zijn. Molotof riep verontwaardigd uit, dat het Westen niet alleen geen gehoor scheen te willen schenken aan oude, maar ook niet aan nieuwe argumenten. Dulles deelde Molotof mede, dat hij al vijfmaal over de Europese vei ligheid gesproken had. Wanneer zijn toespraken aan de aandacht van Mo lotof ontsnapt mochten zijn, wilde hij hem gaarne enkele uittreksels doen toekomen. Bidault verklaarde dat hij Molo tof voortdurend had horen beweren, dat de Europese Defensie Gemeen schap moest worden losgelaten. Maar hij had niet gehoord, wat de Sowjet- Unie van plan was te doen met zekere regelingen, die zij getroffen had in Op 6 Juni onthulling eerste E.T.V.-beeld De heer J. W. Rengelink, secretaris van de Nederlandse Televisie Stich ting, is teruggekeerd uit Genève, verschil tussen stad en platteland, waar, «fn conferentie is gehouden - 1van leidende figuren uit de televisie- organisaties der acht landen, die in doen zijn op diegenen die nog be noemd zullen worden. Men zou dan het uitstervingssysteem toepassen. Daar nu schijnt minister Donker niets voor te voelen. Hij meent in de M. v. T. dat het geen zin heeft een verkeerde toestand nog weer eens 25 jaar te laten voortduren, als het euvel spoediger kan worden ver holpen. De minister heeft dus geko zen voor de andere maatregel en wel ontslag op 70-jarige leeftijd met een overgangstermijn van ten hoogste 2 jaar. Maar ook hier schuilt een moei lijkheid. Het gaat er namelijk om of kennelijk tegen het systeem van langzaam uitsterven. Hij heeft daar gelijk in. Zo schuift men immers de zaak op de lange baan en laat men een mistoestand bestaan, aan welks uitroeiing juist deze generatie van candidaat-notarissen de grootste be hoefte heeft. Het systeem van de Broederschap der Notarissen komt de minister tegemoet, het ondervangt de moelijkheden, welke eventueel tegen dit systeem zijn aan te voeren en bepeikt de overgangstijd, die de minister op twee jaar heeft gesteld practisch tot een periode van vijf jaar. De Kamer zal hierop nog wel die overgangstermijn van twee jaar iets te zeggen hebben. een afstand van ongeveer 5000 km. beslaan, en waarvoor een keten van tientallen grote televisiezenders en een nog groter aantal relais-zenders met „schakel- en beeld-vertaal"-ap- paratuur nodig is. Heiligverklaring Pius X niet uitgezonden. Besloten werd omtrent de aard van Juni a.s. zullen deelnemen aan de de programma's het stilzwijgen te be- Europese experimentele televisie manifestaties. Na eerdere conferenties, te Londen en Parijs gehouden, werd thans in Genève besloten dat in de periode van 6 Juni tot en met 4 Juli in totaal 18 programma's zullen worden uit gezonden. Dit zouden zijn tién voetbalwed strijden om het wereldkampioen schap en acht andére programma's, die elk door een dér acht deelnemen de landen verzorgd zullen worden en voor dit land representatief zullen zijn. Dit aantal is het maximum, dat in deze periode mogelijk wordt ge acht. Gezien het technisch onderhoud der onderlinge verbindingen, welke Hebben Russen ook atoomkanonnen 1 Van gewoonlijk welingelichte zijde te Moskou wordt vernomen, dat het Sovjet-leger thans over atoomgeschut beschikt, dat zou zijn gebruikt tij dens manoeuvres, welke kortgeleden in Europees-Rusland zijn gehouden. In deskundige Londense kringen verklaarde men naar aanleiding van dit bericht, dat het niet onwaar schijnlijk is, dat de Sowjet-Unie zich, evenals de Ver. Staten, wijdt aan BOEKAREST WAS INGESNEEUWD Boekarest heeft veel hinder onder vonden van een sneeuwstorm, die vijf dagen duurde, aldus deelden rei zigers uit Boekarest Dinsdag te We nen mede. Bij vele gebouwen kwam de sneeuw tot aan de eerste verdieping. Toen de sneeuwstorm was afgelopen, zet ten bijna alle inwoners en duizenden militairen zich aan het werk om het verkeer door de straten mogelijk te maken. Daags daarna kon men weer door de hoofdstraten rijden en op de derde dag hervatten de eerste trams de dienst. Een tram op de lijn RijselRou baix—Tourcoing heeft op eigen hout je een traject van negen kilometer afgelegd, daarbij verscheidene kruis punten passerend, zonder enig onge luk te veroorzaken. De wilde rit begin bij een viaduct. Hier was de tram eerst tot stilstand gekomen, doordat de beugel van de stroomdraad afgeraakt was. De con ducteur was toen op het dak ge klommen om de beugel op zijn plaats te brengen, maar bij het tot stand ko men van het contact kreeg hij zo'n schok, dat hij naar beneden viel. Te gelijkertijd begon de tram haar vrije rit. Aan het eindpunt te Roubaix ploegde de wagen zich nog een eind- weegs door het plaveisel om tegen het huis van een kleermaker staan te komen. waren, totdat in een volgende bijeen komst, die over twee maanden wordt gehouden, over de dan inmiddels in gediende schema's is geoordeeld. Wel werd bepaald dat het openingspro gramma op 6 Juni zal worden ver zorgd door Zwitserland. Een aanvankelijk voornemen om de heiligverklaring van Paus Pius X over het gehele Europese T.V.-net uit te zenden kan niet worden ver- j werkelijkt, omdat deze plechtigheid reeds op 29 Mei te Rome geschiedt en de technische apparatuur dan ver moedelijk nog niet goed gereed is. De a?ht deelnemende landen zijn, zoals bekend, Engeland, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Duitsland, België, Nederland en Denemarken. De deel neming door dit laatste land stond aanvankelijk nog niet vast, omdat nog technische problemen moesten worden opgelost, wat inmiddels is gebeurd. Wolf-jongen door ouders herkend? Naar men aanneemt is de zeven jarige wolf-jongen, welke onlangs op een spoorwegemplacement bij Luctnow gevonden werd, door zijn ouders herkend. Volgens persberichten bezochten de ouders het ziekenhuis, waar de jon gen, die men Ramoe genoemd heeft, behnadeld wordt. De ouders zouden de jongen als hun kind herkend heb ben door een moedervlek, welke hij op zijn rechter-dij heeft. Als baby zou hij zes jaar geleden door een wolf weggesleept zijn. De ziekenhuis-autoriteiten hebben de identiteit van de ouders niet be kend gemaakt. De vader en moeder van de jongen namen na lang en vruchteloos zoeken aan, dat hun kind dood was. Ramoe past zich langzamerhand aan aan de behandeling, welke men hem in het ziekenhuis geeft. Hij toont nu tekenen van belangstelling voor de maaltijden, welke hij tegelijk met de andere patiënten voorgezet krijgt. Menselijke „radar" De verdedigers van Loeang Pra- tooid. Daardoor kunnen de vlotten met uitrusting van de Vietminh on gehinderd de rivier afzakken langs de geblakerde resten van dorpen. Nu is echter met een zekere reserve ont vangen. Marokkaanse hout hakkers ingesneeuwd Dinsdag hebben Amerikaanse troe pen van de basis Sili Elimane met auto's op rupswielen Franse ski-troe- onderzoek naar tactisch gebruik van i Jang' de 5fideatie ïan de koning van de verdediging rond Loeang Prabang atoomwapens. Bovenstaand bericht Lao?. hebben Dinsdag aan de Noor- ls geconcentreerd zijn de dorpen in delyke grens van de stad gevechten de omgeving en de voedselvoorraden geleverd met plaatselijke troepen aldaar, na evacuatie van de bevol van de Vietminh-opstandelingen, die king, platgebrand, langs de rivier de Soeong op de Noor delijke toegangsweg tot de stad ge bruikt worden. Als een soort „men selijke radar" om de kracht van de verdedigers te peilen. De voorhoede van de 308e „ijze ren" Vietminh-divisie is inmiddels I de stad tot op ongeveer twintig kilo meter genaderd. Een vloot van bam- boevlotten zakt de rivier de Nam pen en gewone skiërs geholpen bij Hoe af met de ware uitrusting van het zoeken naar honderden Marok- de opstandelingen. Het kan nog wel kaanse houthakkers, die in de bergen enige dagen duren voor de hoofd- van de Midden-Atlas zijn inge- macht van de 12.000 man tellende sneeuwd. „ijzeren divisie" Loeang Prabang be-1 Acht houthakkers zijn van honger reikt. en koude omgekomen. Naar schat- Sommige Franse officieren houden zÜn 650 mannen in de omtrek rekening met de, zij het ook kleine, van Meknes van de buitenwereld I mogelijkheid, dat de opstandelin- afgesloten. gen de stad niet zullen aanvallen als de verdediging te sterk blijkt te zijn. In dat geval zouden de opstandelin- "D Q Q U m *>/>r» gen zich kunnen beperken tot het op- AVdOU 111 CX CXIV L C-C-1J leggen van hun bewind aan de plaat- selijke Thai-bevolking om te komen tot een communistische „Thai-fede- ratie", de Thai-bevolking van Chi na, Laos, Thailand en Birma omvat tend. Schepen in de haven van LJmuiden er gaat stilte en rust van dit beeld uit. Zacht en wit ligt de sneeuw op het ijs,-dat de vissers dwong hun scheepjes te onttakelen en binnengaats te houden. Een grijze mist verhult het vergezicht en verraadt de dooi. Een plaat, die een schilder of dichter zou kunnen inspireren tot grootse daden. „Ons volk weigert eens en voor al zich aan te sluiten bij welk militair bondgenootschap ook", aldus ver- De Franse strijdkrachten hebben klaarde de Oostenrijkse kanselier, de ontruiming van de dalen der Nam Julius Raab, in een vraaggesprek Hoe, Soeong en Seng zo goed als vol- De lift des doods Tussen Bocholt en Wesel in Duits land is Maandagavond een Neder landse vrachtauto geslipt, tegen een boom gebotst en totaal vernield. Met de auto, die afkomstig was uit Goor en op weg naar Zuid-Duits land, liftten drie Nederlandse ver pleegsters uit Hengelo mee, van wie een, de 22-jarige G. Goselink, om het het leven is gekomen. met het blad „Oesterreichische Nach- richten". „Oostenrijk is geen militaire fac tor en de Oostenrijkers hebben ge noeg ervaringen in twee wereldoor logen opgedaan", zo betoogde Raab. „Dit standpunt zal zelfs niet wor den gewijzigd, indien de conferentie van Berlijn voor Oostendijk geen gunstig resultaat heeft", aldus Raab. Niettegenstaande deze laatste ver klaring, neemt men toch algemeen aan, dat het betoog van Raab ge houden is om de Russen milder te stemmen voor aanvaarding van het staatsverdrag met Oostenrijk. Het Vaticaanse persbureau meldt een voortdurende lichte verbetering in de gezondheidstoestand van Z.H. de Paus. Ziju lijfarts heeft Hem ook gisteren licht voedsel toegediend en enige lichaamsbeweging toege staan. Gisterochtend heeft de H. Va der pro-secretaris Mgr. Tardini voor besprekingen ontvangen. Hoger pensioen „1940-1945" Een belangrijke verbetering in de wet Buitengewoon Pensioen 1940 1945 ten bate van de verzetsslachtof- fers stellen de minister mr. F. J. M. van Thiel, J. v. d. Kieft en J. G. Suurhoff de Tweede Kamer voor. Het jaarinkomen voor de maxi mum-pensioengrondslag is berperkt tot 20.000 en dus wordt een max.- pensioengrondslag van 10.000 voor gesteld en wel m.i.v. 1 Januari 1954. Deze verhogingen zullen naar raming ongeveer 800.000 per jaar kosten. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). I GELEIDELIJKE STIJGING VAN TEMPERATUUR. 5 Voor het Noordoosten van het land: Overwegend zwaar be- wolkt met aanvankelijk sneeuw, S later overgaand in regen en plaatselijk mist. Morgen lichte S dooi. Aanvankelijk krachtige J J Zuid-oostelijke wind, later mati- ge Zuidelijke wind. J Voor het Zuidwesten van het land: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen, plaatselijk enige re- gen en hier en daar mist. Flinke dooi. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Schijngestalten van de maan: 10 Februari 9.29 uur e.k. Het weer in Europa weer temp. OSLO sneeuw 8 STOCKHOLM zwaar bew. 3 KOPENHAGEN sneeuw 3 LONDEN regen 4 AMSTERDAM zwaar bew. 6 BRUSSEL geheel bew. 2 PARIJS motregen 3 BORDEAUX regen 11 BERLIJN nevel 3 FRANKFORT regen 1 WARSCHAU geheel bew. —12 MUNCHEN nevel 2 ZURICH sneeuw 0 GENEVE regen 4 LOCARNO onbew. 2 WENEN nevel 7 INNSBRUCK sneeuw 4 ROME geheel bew. 6 Het K.N.M.I. deelt mede: Een actieve depressie van de oce aan nadert thans langzaam Ierland. Het front van deze storing trok van morgen over Engeland en veroor zaakte daar uitgebreide regen. Deze neerslagzóne passeert vandaag ons land, maar als gevolg van de nog aanwezige koude lucht zal de neer slag voor een deel in de vorm van sneeuw vallen, daarna overgaand ir ij zei of regen. Het front ver plaatst zich echter vertraagd, zodat de warmere lucht achter het front slechts langzaam Nederland zal bin nenstromen. Hoewel verwacht wordt, dat de temperatuur morgen overal boven het vriespunt zal zijn gestegen, zal toch de temperatuur in de gebieden waar nog grote hoeveelheden sneeuw wegggedooid moeten worden, aan de lage kant blijven. Ook langs de wad- denkust en de kust van het IJssel- meer zal dit als gevolg van de aan wezige ijsmassa's bij oplandige wind het geval zijn. De aanwezigheid van een lage drukgebied bij Ierland zal de wind in onze omgeving uit richtingen tus sen Zuid en Zuidwest doen waaien, in verband waarmede de koude lucht 'angzaam verder naar het Noordoos ten wordt teruggedrongen. Hoewel het in de nacht nog kan opvriezen kan toch gezegd worden, dat de vorstperiode thans een einde neemt. Korreltje Spaarzaamheid is een belangrijke bron van inkomsten.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1