3)e CddbeSoii/fcci/nt Oostenrijkse delegatie naar Berlijn uitgenodigd ZknaItPop s Ook in 't geheim komt men niet verder Overigens geen resultaten van de geheime zitting IN MEI NAAR GIBRALTAR Laos' hoofdstad in 't nauw De verontreiniging van 't zeewater Spionnenbende opgerold Trein viel op arbeiders Met man en muis vergaan Ongelukkige valpartijen Ontploffing in Amsterdamse haven Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13114 Papengracht 32. TeL 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f IA" Amerika voelt niets voor Chinese deelneming De ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" hebben gisteren in Berlijn hun geheime vergadering gehouden en daarin besloten, dat zij „niet later dan Vrijdag" zullen beginnen met de behandeling van het Oos tenrijkse staatsverdrag. De ministers besloten een delegatie der Oostenrijkse regering voor deze bespreking uit te nodigen. De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, dr. Leopold FigI, wordt vandaag reeds in Berlijn verwacht om de leiding der Oostenrijkse delegatie op zich te nemen. de Europese veiligheid moet worden beëindigd. Het officiële communiqué over de besprekingen geeft geen enkele nade re inlichting De Westelijke delega ties hadden voor de zitting besloten bij handhaving van hun principiële tegenstand tegen een betrekken van China in een algemeen beraad over de vermindering der spanning in de wereld, een ernstige poging te doen om tenminste het dode punt in de OP NIETS UITGELOPEN. Overigens zijn op deze geheime conferentie geen resultaten bereikt, aldus wordt uit conferentie-kringen vernomen. De Amerikaanse minister Dulles verwierp opnieuw het Sovjet-voorstel voor een conferentie met communis tisch China over de spanning in de wereld. De ministers namen geen besluit ten aanzien van de vraag, of zij een nieuwe geheime vergadering zullen houden. Ook werd geen besluit ge nomen aangaande de vraag, wanneer en hoe het debat over Duitsland en On'ewenste elementen naar Sumatra Britse stijekracbten in de oerwou den van Malakka hebben de leiders van de communistische partij in Ma lakka gedwongen over de Straat Malakka naar Sumatra te vluchten, aldus verneemt Renter uit officiële bron. Naar men aanneemt, zullen de ongeveer 6000 terroristen in de rim boe op Malakka thans worden geleid van Indonesië uit. De communisti sche Chinese ambassade te Djakar ta is in staat, de terroristen steun te verlenen in de vorm van inlich tingen en om hun een hart onder de riem te steken door middel van pamfletten, aldus Reuter. Ondanks de Spaanse demonstra ties tegen het bezoek van koningin Elizabeth aan Gibraltar, zal dit be zoek normaal doorgang vinden, en wel in de maand Mei, zo heeft de Britse minister van Staat, Selwyn Lioyd gisteren in het Lagerhuis ver klaard. behandeling van het Koreaanse vraagstuk le overwinnen. Zij hadden zich reeds in een vroeger stadium der conferentie bereid verklaard, daarover en ook over andere Aziati sche vraagstukken met de Chinezen te confereren. Zij zijn bereid, daar toe eventueel een nieuwe conferentie van alle betrokken landen bijeen te roepen, alhoewel zij eigenlijk de voorziene politieke conferentie over Korea de aangewezen plaats voor zulk een bespreking blijven achten. Onder de kwesties, die op een nieuwe Oost-Aziatische conferentie besproken zouden kunnen worden, is in de loop der besprekingen ook In- do-China genoemd. Minister Bidault heeft met nadruk een bewijs van goede wil van de regering van Pe king op dit oorlogsterrein verlangd. Vluchtelingenstroom opgehouden. Ambtenaren van de dienst voor vluchtelingen in West-Berlijn heb ben medegedeeld, dat thans, nu de conferentie van Vier in Berlijn ge houden wordt, de vluchtelingen stroom uit Oost-Berlijn vrijwel tot stilstaand is gekomen. De Vietminh-rebellen zijn Maan dag snel opgerukt in de richting van de hoofdstad van Laos, Loeang Pra- bang, en vooruitgeschoven eenheden hebben de buitenwijken van de stad bereikt, aldus werd Maandag otn- cieel te Saigon medegedeeld. De hoofdmacht staat op 80 km van de stad. Franse en Laotiaanse troepen heb ben een gebied ten Noorden en Noordwesten van de hoofdstad ont ruimd. De Franse uniestrijdkrachten hergroepeerden zich met goed ge volg binnen zestien kilometer van de stad, aldus de bekendmaking. Van gezaghebbende zijde te Loe ang Prabang is medegedeeld, dat de voorbereidingen voor de verdediging van de stad voltooid zijn. Koning Sisavang Vong gaf Zondag een pro clamatie uit, waarin wordt gezegd, dat hij te Loeang Prabang zal blij ven en dat het Laotiaanse leger de stad tot het laatste zal verdedigen. Kroonprins Savang zeide op een persconferentie, dat de val van Loe ang Prabang de deur naar Thailand en Birma zou openen. Volgens hem hadden Laotiaanse troepen en dorps bewoners een „politiek van de ver schroeide aarde" toegepast, toen zij zich op Loeang Prabang terugtrok ken .Veertig dorpen aan de rivier Stand duit, met apacfïuif&aa'c dad de Namhoe zijn platgebrand, aldus de kroonprins. Verder vertelde hij, dat er in Loe- an Prabang voorbereidingen worden getroffen voor de ontvangst van tien duizend vluchtelingen, waarvoor vlotten worden gebouwd om hen via de rivier de Mekong naar kampen te brengen. De gehele bevolking van Loeang Prabang hielp bij het aan leggen van versterkingen, aldus de kroonprins. De verbetering in de toestand van Z. H. de Paus blijft aanhouden. Er is een stroom van brieven, telegram men, goede radagevingen en zelfs medicijnen, welke het Vaticaan on onderbroken bereikt uit alle hoeken van de wereld. Het is' voor de Paus onmogelijk om van alles persoonlijk kennis te nemen, maar een geste, die hem uitermate heeft ontroerd, is het feit, dat twee vorstinnen, te weten konin gin Juliana van Nederland en konin gin Elizabeth van Groot-Brittannië, hem telegrafisch gemeld hebben, dat hij naar believen kan beschikken over de wetenschapelijke raad en bijstand van hun persoonlijke lijf artsen. Zichzelf geliquideerd Een bestuurslid van de Kroatische communistische partij, die de onuit sprekelijke naam draagt van Guste Sprljan, heeft zelfmoord gepleegd, nadat hij door de Kroatische partij leiding was beschuldigd van steun aan de weggezuiverde Zuidslavische communistische leider Djilas. Het was in Belgrado algemeen be kend, dat Sprljan veertien dagen geleden is overleden, maar niet, dat hij in conflict was met de partijlei ding over de zaak-Djilas. Sprljan bleek de anonieme schrij ver te zijn van een artikel, waarin er op wordt aangedrongen de com munistische partij „in een museum op te bergen". Een urgent probleem Behalve dat zij rond is, heeft de „Gemeenschaps-Hall" van Gustafsberg in Stockholm, nog vele andere zonderlinge eigenschappen. Het gebouw van vier verdiepingen, dat nu bijna gereed is, is zo geconstrueerd, dat het altijd mogelijk blijft er nog één of twee verdiepingen op te bouwen. Men kan daartoe dan „gewoon" het dak er afschuiven.... Wat nog verwonderlijker is: ook de binnenmuren kunnen verschoven worden. Op de derde verdieping is een grote zaal, welke plaats biedt aan 200 mensen en die gebruikt kan worden om er te dansen, concerten te geven of voor maatschappelijk werk, zoals recreatie e.d. Op het dak van het gebouw is een lantaarn aangebracht, weJke dienst doet als kustlicht. De Britse regering heeft voorge meld om op 26 April te Londen een internationale conferentie te houden voor het opstellen van een verdrag om het verontreinigen van het zee water door stookolie te voorkomend Dat is een oud probleem, waarmede men zich reeds sinds 1926 op inter nationaal niveau bezighoudt. Van de zijde van de visserij zijn klachten ontvangen over de schade, door stookolie toegebracht aan de visstand, doch daarnaast vormt de op het water drijvende olie vooral in de havens een aanzienlijk brand gevaar. In de laatste dertig jaar zijn verscheidene voorstellen ter verbe tering naar voren gebracht, waar ender het plan om zones af te bake nen waarbinnen het lozen van stook- clieresten verboden is. Ook heeft men wel geopperd om zuiverings installaties in de havens en aan boord van de schepen te plaatsen. Tot dus verre is men echter nog nooit tot het uitvoeren van deze voorstellen gekomen. De Britse regering wil blijkbaar met dit nieuwe voorstel trachten uit een impasse te geraken, die nu reeds bijna dertig jaar voortduurt en waarvan vooral Engeland blijkens herhaalde berichten in de pers gro- Het was gisteren een dag van ar restaties in Noorwegen, nadat Zon dag reeds een aantal personen in hechtenis was genomen, die er van worden verdacht voor de Sovjet- Unie over de Amerikaanse wapen- leveringen te hebben gespionneerd. Tot nu toe zijn elf personen ge arresteerd. Verdere arrestaties kun nen evenwel verwacht worden. De politie heeft evenwel bevestigd, dat Asbjoern Sunde (44 jaar), tijdens de Spaanse burgeroorlog vrijwilliger van het legioen „Dimitrov" en tij dens de laatste oorlog een bekend illegaal leider (hij beschreef zijn er varingen in de ondergrondse strijd in zijn boek „Mannen in het don ker"), leider van de spionnagegroep was. Sunde beweert evenwel, dat hij sedert enkel jaren geen lid meer van de communistische partij is. De politie zou hem hebben gevat, ter wijl hij op weg was naar een gehei me bespreking met de Russen. Hij zou daarbij in het bezit zijn geweest van belangrijke documenten. Tot de spionnagebende behoren ook 4 of 5 vrouwen. De groep zou de grootste zijn, die in Noorwegen bestond. Enkele van de gearresteer den hebben volgens ,Aftenposten" reeds een volledige bekentenis afge legd. te nadelen ondervindt.. Ook in ons land nemen de klach ten over de verontreiniging van de de havens en de kusten de laat ste jaren hand over hand toe, zodat men ook in Nederland met het tot standkomen van een internationale overeenkomst zeer gebaat zou zijn. In de omgeving van Benares zijn 22 arbeiders omgekomen en 14 ge wond, doordat Maandag een aantal wagons van een passerende trein ontspoorde, omsloeg en op de arbei ders neerkwam. De arbeiders waren bezig met het léggen van een nieuwe rail op een brug, toen de wagons de arbei ders verpletterden. Nederlandse- en Noorse schaatsers terug De Nederlandse Kernploeg van de Koninklijke Nederlandse Schaats bond en een zestal sterke Noorse schaatsers, zijn Maandagavond per vliegtuig uit Davos in ons land aangekomen. De komende dagen zullen de rijders ook de Noren, onder wie Hjalmar Andersen in Nederland verschillende wedstrijden rijden. Bij de douane: v. 1. n. r. Wim v. d. Voort, Hjalmar Andersen en Kees Broekman. Binnenkort Nederlandse ambassadeur in Spanje Nauwer contact Binnenkort is een uitwisseling te venvachten van ambassadeurs tus sen Nederland en Spanje. Onze gezant te Madrid, mr. W. G. graaf van Rech- teren Limpurg, zal dan tot de rang van ambassadeur worden bèvorderd, evena de Spaanse gezant in Den Haag, Don Juan Teixidor. Bestuurder uit auto geslingerd en overreden In de nacht van Zondag op Maan dag, omstreeks half twee is onder Nu land de 41-jarige garagehouder Fl. Mollen uit Oss, dodelijk verongelukt. Komende uit Den Bosch schampte hij met zijn wagen bij het inhalen een tegenligger. De wagen slipte daarna over de gladde weg en reed tegen een boom. De bestuurder werd naar buiten geslingerd en bleef op de weg liggen. De inzittenden van de andere auto waren uitgestapt, Voordat het besluit werd genomen maar moesten opzij springen voor een De Britse trawler Laforey uit Grimsby, is in de nacht van Zondag op Maandag waarschijnlijk met man en muis vergaan. Het schip bevond zich voor de kust van Noorwegen toen men er een S.O.S. van opving. Het was voor een eiland op een klip gelopen en begon te kapseizen. Daar na heeft men niets meer van de Laforey vernomen. Schepen die naar de trawler hebben gezocht, hebben niets gevonden. Er waren veertien man aan boord. heeft de regering maandenlang over de kwestie gedelibereerd. Uit de versterking der diplomatieke relaties met Spanje mag de conclusie worden getrokken, dat een begin is gemaakt met de verbetering van de wederzijdse relaties. Nog geen twee jaar geleden ont hield de Nederlandse delegatie te Genève haar stem aan het verzoek om Spanje toe te laten als lid van de Unesco. Spanje reageerde daar toen zeer fel op, waardoor de wederzijdse verhoudingen nadelig werden beïn vloed. 2 Doden bij Maastricht SINAASAPPELEN DUURDER? De vorst die dit jaar ook Spanje Ontsporing bij Voorburg i. f 1 In de nacht van Zondag op Maan- stremt reizigersverkeer dag is in het ziekenhuis St. Annadal Bij het station Voorburg ter hoog te van de gasfabriek is gistermiddag een rangeerlocomotief met één as entspoord, waardoor het spoor werd versperd. De treinen van Utrecht naar Den Haag en Rotterdam, die normaal te Gouda gesplitst worden in een Haags en een Rotterdams deel, rijden thans in hun geheel door naar Rotterdam. Reizigers voor en van Den Haag moesten te Gouda overstappen op de pendeldienst, die voerd. te Maastricht overleden een 17-jarige landbouwerszoon uit Eysden, die al daar Zaterdagmiddag tijdens het snoeien van vruchtbomen in de boomgaard, uit een boom was ge vallen. Aanvankelijk was het ongeluk niet opgemerkt. Een later passerende jon gen zag het slachtoffer liggen. De jongeman werd hierop in zorgwek kende toestand naar Maastricht ver over één spoor wordt onderhouden tussen Den Haag en Gouda. De spoorwegen togen onmiddellijk aan het werk en even voor zes uur was de toestand in zoverre hersteld, dat er te Gouda niet meer overge stapt behoefde te worden. passerende auto, die de heer M. over reed. Het slachtoffer, dat vrijwel op slag dood was, laat een vrouw en 3 kinderen achter. weer (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uqr). DOORZETTENDE DOOI Overwegend zwaar bewolkt j t met tijdelijk regen, plaatselijk t voorafgegaan door sneeuw.Ge- t leidelijk tot krachtig toenemen- t de wind, aanvankelijk tussen Oost en Zuid, later tussen Zuid E en West. Vannacht en morgen- ochtend plaatselijk nog lichte t vorst. Morgen overdag toene- mende dooi. 10 Febr.: zon op 8.06 en onder 17.43; maan op 10.25 en onder 2.14 uur. Het weer in Europa Zondag is op de Heugemer IJsbaan bij Maastricht een 22-jarig meisje uit I HELSINKI Maastricht zo ongelukkig gevallen, OSLO dat zij ijlings naar het St. Annadal ziekenhuis moest worden overge bracht, waar zij kort nadien over leed. Vier arbeiders werden ernstig gewond De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: licht bew. —17 C. licht bew. 6 geheel bew. 2 sneeutv 4 Aan boord van de Noorse tankboot „Salaas", die te Amsterdam voor de kade ligt, heeft zich gistermiddag omstreeks één uur een ontploffing voor gedaan, waarbij vijf arbeiders, allen Amsterdammers, gewond werden. Zij J_rf werden met brandwonden aan hals en gelaat door de G. G. D. naar het Bin- in haar greep heeft "gehouden, heeftnengasthuis vervoerd, waar vier ter verpleging zijn opgenomen; één kon grote schade toegebracht aan de si- na behandeling naar zijn woning terugkeren. naasappelenteelt. In sommige dis tricten is vermoedelijk 90 van de nieuwe oogst verloren gegaan, ter wijl in andere gebieden de schattin gen van het verlies 30 tot 40 be dragen. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld. Het vermoeden bestaat, dat zich nog enig gas in eeri tank bevond, dat door de steekvlam van een der electrische liassers tot ontploffing is gekomen. De gewonde arbeiders die in het Binnengasthuis zijn opgenomen, konden nog niet verhoord worden. Zij hebben ernstige brandwonden aan gelaat en handen bekomen, doch er bestaat geen direct levensgevaar. STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO INNSBRUCK ROME nevel mist 4 mist 1 motregen 2 regen 12 sneeuw geheel bew. 11 nevel 3 nevel 0 geheel bew. 5 nevel 4 sneeuw 2 geheel bew. 3 nevel 10 licht bew. 4 Korreltje Het leven is kort, maar een glim lach kost niet meer dan één seconde.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1