S)e&2idse(2oma/nt Westerse ministers verwerpen Molotofs voorstellen Maandag besloten zitting over China Bezorgdheid over toestand van de Paus Guareschi is geen Don Camilloj maar ordinaire schotschrijver Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13112 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonnt 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanal 1 Jan. 1951 f 0.50 p. w., 1 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. 1 6.80. - Adv.: 15 et. p. mm. Telefoontjes 11.5" BERLIJN IN DE KNOOP wij van de Berlijnse conferentie nooit gehad en wij hebben ook niet nagelaten te waarschuwen tegen te hoog gespannen verwachtingen. In zover is het vastlopen van de Viermogendhedenbespreking dus geen teleurstelling, omdat wij nim mer de illusie gehad hebben, dat de conferentie iets zou opleveren. Maar aan de andere kant is het toch wel spijtig, dat al dergelijke pogingen om de spanning in de wereld weg te ne men steeds maar weer moeten af stuiten op de blijkbaar onoverbrug bare kloof tussen Oost en West. Het IJzeren Gordijn deelt de wereld in twee helften, die volkomen van el kaar dreigen te vervreemden, die elkaar blijkbaar niet meer ver- 0 staan, omdat zij een volkomen tegengestelde levens- en we reldbeschouwing erop na houden, wier strevingen onverzoenlijk zijn. Molotofs rede van Donderdag heeft nog eens ten overvloede aangetoond, dat de standpunten van Oost en West lijnrecht tegenover elkaar staan en dat zij geen ruimte laten voor een ernstige bespreking over het herstel van de eenheid van Duitsland. Het Westen had de hereniging van Duitsland willen bewerkstelligen door het organiseren van vrije ver kiezingen in geheel Duitsland, waar na een aldus gekozen Duitse rege ring een vredesverdrag zou kunnen sluiten met de vroegere vijanden en daarna vrij zou zijn zich aan te slui ten bij het Europese verdedigingsstel sel. De Russen willen daarentegen een voorlopige Duitse regering, niet voortgekomen uit vrije verkiezingen, maar uit een overleg tussen de beide bestaande regeringen van Oost- en West-Duitsland. Dat zij niets van deze vrije verkiezingen willen we ten, is niet te verwonderen, want zij weten drommels goed, dat hun stro-mannen, die de Oostduitse volks- republiek beheersen, door deze ver kiezingen zouden worden wegge vaagd. En dat is niet de bedoeling van Moskou. Moskou wil wel een Duitse eenheid, maar een eenheid met Moskou. Oost-Duitsland dient zich niet aan te sluiten bij het Wes ten, doch West-Duitsland dient zich aan te sluiten bij het Oosten. Dat is de Russische tactiek voor zover het 't probleem Duitsland be treft. Overigens is deze conferentie van Russische zijde een grote propa ganda-slag tegen de Europese Ver dedigingsgemeenschap en hoe langer deze conferentie duurt, des te meer- gelegenheid hebben de Russen om propaganda-kanonnen aan te voeren. WAAROM DEZE conferentie niet meteen als nutteloos wordt afge broken, is een vraag, welke menig een zich reeds gesteld zal hebben. Wanneer men nog even doorgaat, kan dat twee oorzaken hebben; op de eerste plaats omdat men kan pro beren om als er dan toch twee gescheiden helften van Duitsland moeten blijven voortbestaan het verkeer tussen deze twee helften zo gemakkelijk mogelijk te maken; en op de tweede plaats om te probe ren althans het Oostenrijkse vraag stuk dichter tot een oplossing te brengen. Voorts zijn er nog de tot een vol gende geheime vergadering uitgestel de punten van de toelating .van Pe king-China tot een vijfmogendheden- bespreking en annex daarmee de ver mindering van de spanning in de we reld. Deze geheime vergadering is nu op Maandag a.s. bepaald en omtrent de resultaten heerst het .optimisme van de wanhoop". „De deur is immers nog niet dicht: overeenstemming door een compro mis is altijd nog mogelijk", verklaart men in alle toonaarden te Berlijn. Zo dra men deze en dergelijke phrasen hoort, kan men er zeker van zijn, dat de besprekingen mislukt zijn en dat men ook geen vertrouwen meer behoeft te hebben in eventueel nog nakomende conferenties. Laten we eindigen met een grapje, dat in een Westberlijns cabaretpro gramma in deze dagen wordt ver kocht. Er wordt een schetsje gegeven van een wedstrijd tussen de haas en de schildpad. De haas, die bedriege- lijk veel op Uncle Sam lijkt, heeft de snelste benen, de langste oren en beste .constitutie" ter wereld. De schildpad draagt een rode das en heeft veel weg van Georgi Malenkof. De haast bègint snel en vol ver trouwen, maar bij elk keerpunt steekt de schildpad zijn kop op van- Onder de paal en roept „Ik was er het eerst". Iedereen kent het sprookjesver- haal en weet ook hoe het afloopt. Maar de moraal van het geval moet ditmaal zijn: „Laat je niet om de tuin leiden". Russen vrezen vrije verkiezingen in O.-Duitsland DULLES: „Laat, maar nog niet te laat" De drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken te Berlijn hebben Vrijdag Molotofs voorstel voor een hereniging van Duitsland verworpen. Minister Dulles, die als eerste sprak, was van oordeel, dat de Russische voor stellen neerkomen op een uitbreiding van het Sovjet-blok tot de Rijn. Vol gens hem was Molotof bevreesd voor werkelijk vrije verkiezingen, omdat de Oost-Duitsers dan het communistische bewind zouden wegvagen. „Ik zou de heer Molotof willen zeggen dat het laat is, doch nog niet te laat om de belofte van Berlijn in te lossen", aldus de Amerikaanse minister. sonen, onder wie tolken, zal be staan. (Op de gewone zittingen zijn meer dan 100 afgevaardigden aan wezig). Het besluit tot het houden van de besloten vergadering werd eenstemmig genomen, nadat eerst enige meningsverschillen waren op gelost, aldus de woordvoerder. Met het oog op de duidelijke kloof tussen de Oostelijke en de Westelijke opvattingen inzake Duits land besloten de ministers, terug te keren tot het vraagstuk van commu nistisch China. Een Russische woord voerder deelde mee, dat de ministers Maandag een besloten vergadering zullen houden ter bespreking van maatregelen voor vermindering van de internationale spanning en het bijeenroepen van een vijfmogendhe- denconferentie met Peking-China. Dit punt was het eerste van de door de Sowjet-Unie voorgestelde agenda, toen de conferentie bijna twee weken geleden begon. Nadat men toen na vier „open" zittingen er niet in was geslaagd, over deze kwestie tot over eenstemming te komen, hadden de ministers besloten, de kwestie te verwijzen naar een besloten verga dering. De Russische woordvoerder zeide, dat op de bijeenkomst van Maandag iedere delegatie slechts uit vier per minister Molotof ant- waarna woordde. De Amerikaanse minister betoogde, dat Molotof Donderdag het plan- Eden voor vrije verkiezingen had verworpen en in de plaats daarvan een voorstel had gedaan, dat, in naam' van de vrede, een methode was om het Sowj et-blok tot de Rijn uit te breiden. Molotof was z.i. bevreesd voor werkelijk vrije verkiezingen, omdat deze de Oostduitsers de kans zouden geven, het communistische bewind af te wijzen. Bidault zeide, dat de kloof tussen de twee opvattingen niet kunnen worden overbrugd door „eenvoudige wijzigingen, welke Molotof naar zijn zeggen zou overwegen". „Ik zie heel goed in, welke voordelen de Sow- jet-Unie hoopt te bereiken door een gedeelte van haar troepen enige tientallen kilometers terug te trek ken, als zij hierdoor gedaan kan krijgen, dat de geallieerde militaire gedesorganiseerd en de Britse er Amerikaanse troepen Europa veria ten", aldus de Franse minister. Minister Eden, de ontwerper van het Westelijke plan voor vrije ver kiezingen in Oost- en West-Duits land, verklaarde, dat de voorstellen van Molotof op drie grondbeginselen met zijn plan botsen. „Dit zijn zeer belangrijke beginselen", aldus de Britse vertegenwoordiger, „en zo lang hij niet bered is, op deze pun ten ons tegemoet te komen, kan ik weinig vooruitzichten op het maken van werkelijke vorderingen zien". Z.i. zou een volgens het Russische voorstel te vormen voorlopige rege ring niet de vrije keuze van het Duitse volk vertegenwoordigen. Hierna bepleitte minister Molotof nog gedurende drie kwartier zijn voorstellen. Volgens een Britse woordvoerder voegde hij hier nog een punt aan toe, dat neerkomt op de suggestie, dat de vier ministers met de Duitsers tot overeenstem ming komen over een tijdslimiet waarbinnen de voorlopige regering voor geheel Duitslan verkiezingen posities in West-Duitsland worden zou moeten uitschrijven. HET ANTWOORD DER MINISTERS. De bijeenkomst van Vrijdag werd grotendeels in beslag genomen door de antwoorden van de drie Weste lijke ministers op Molotofs voorstel len betreffende de Duitse kwestie. Het Russische plan voorziet in een door de Oost- en Westduitse rege ring te vormen voorlopige regering voor geheel Duitsland, die verkie zingen in het gehele land moet or ganiseren. Alle bezettingstroepen moeten worden teruggetrokken en een herenigd Duitsland mag zich by Mus de Twaafde was gisteren zo ach- het Oosten, noch bij het Westen teruitgegaan, dat tegen het. middag- aansluiten. J uur zijn drie neven naar het Vati- Minister Dulles sprak als eerste, Vaticaans persbmeau blijft geopend De gezondheidstoestand van Paus gevolgd door Bidault en Eden, caan zijn geroepen. Tegen de avond meldde radio-Ro me, dat de toestand weer iets verbe terd was. y-N y-N *11 j De Paus staat onder behandeling Door De Gasperi voor heid" waarmerken. Maar het zou be paald onjuist zijn om de waarde, die t\o rpp-Vifhanlr noH^anH men hier in Nederland aan „authen tic retniDdnK yeuddyu tieke stukken" hecht, van toepas- sing te verklaren op Italië. hele wereld en ook in Nederland De Gasperi was tijdens de oorlog beroemd geworden boek wereld van Don Camillo" leest iNeaer ana een van de leiders in het Italiaans 1 verzet tegen Duitsland. Hij heeft de i 4. u-- „„„„„.„„„J j laatste maanden van de oorlog op men laat bij het verwoond zij in ge- h t neutrale Vaticaanse grondgebied aachten éven de vrije loop, dan stelt jonrff_Kra„Vlt men zich de schrijver, Giovanninodoorgebracht. Tot dat ogenblik had zij zonder on derbreken de Paus verpleegd. In geheel Italië zijn gisteren spe ciale gebeden voor de Paus gezegd. Gebed voor de Paus gevraagd. In verband met de ziekte van de Paus schrijven de bisschoppen van Nederland voor, dat in alle heilige Missen vanaf Zondag 7 Februari de oratio pro Papa (gebed voor de Paus) zal worden gebeden. Andere verplichte oraties komen te verval len. Tevens verzoeken de bisschop pen om Zondag onder alle heilige Missen de gelovigen aan te sporen voor de Heilige Vader te bidden. ze, die al meer dan dertig jaar de huishouding van de Paus regelt, gis- Guareschi, veer als" een gemoedelijk De Gasperi, die verklaarde reeds waartij"? haTfe'nM haï verftS heeft ingevoerd. Dat men in Rome op het ergste is voorbereid valt op te maken uit de bekendmaking, dat het persbureau van het Vaticaan, dat in den regel 's middags gesloten is, gisteren de gehele dag en avond geopend zou blijven. Professor Lisi heeft gisteren zijn intrek genomen in de pauselijke ver blijven van het Vaticaan. Deze be slissing nam hij nadat zuster Pas- v qualint Lehnert de Duitse religieu- huizen door de langzaam voortglu- ,1 rt-rtio i».? 1 dende aarden muur bedolven. In to- taal zijn tot nu toe tien boerderijen Aardverschuiving De aardverschuiving, welke het Italiaanse plaatsje Missano di Zocca bedreigde, doch enige dagen geleden tot stilstand kwam doordat de vorst de aarde verhardde, is thans weer begonnen. Ditmaal werden twee Koninklijk bezoek met gedrang Meer dan 2000 mensen zijn flauw gevallen van de hitte en het gedrang toen ongeveer 150.00 Australiërs op eengepakt stonden voor het stadhuis van Sydney, waar koningin Eliza beth verwacht werd om een bal bij te wonen. Het totale aantal personen, dat sinds Woensdag door de drukte als gevolg van het koninklijk bezoek gewond of onwel raakte, is nu al ge stegen tot 6000. Een aantal slachtoffers, flauwge vallen, werd onder de voet gelopen omdat de opdringende menigte de afzettingen verbrak en de vóór haar staanden in de rug duwde. Honder den moesten naar het stadhuis ge dragen worden voor medische hulp. TOENEMENDE AVIND Aanvankelijk nog weinig be- wolking, overwegend matig'e vorst. Later van het Westen uit toenemende bewolking met een kans op sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust wel- J licht harde wind tussen Zuid- J oost en Zuid. In de middag lich- te vorst tot temperatuur om het t vriespunt. 7 Febr.: zon op 8.12 en onder 17.38; maan op 9.33 en onder uur. 8 Febr.: zon op 8.10 en onder 17.40; -maan op 9.15 en onder 23.22 uur. Het weer in Europa De weerrapoorten van hedenrr.or- mannetje, dat in de stormen, die vroeger de bewuste brief gelezen te over het roerige Italië trekken, poogt bebben, toen chanteurs poogden hem cm het leven zo menselijk mogelijk hiennede geld afhandig te maken, te bekijken en die tracht om van en m0eilijk de brief voor beide partijen althans van de le- de rechtbank vals te laten verkla- den der beide partijen het beste de uitgever van Guareschi's te zien. hlad beeft zich gehaast te verkla- Hu spot een beetje met de idea- r(?nda^. zjcb njet aansprakelijk len, die voor beide kampen als de stelt voor de handelingen van zijr meest heilige gelden en vooral in i hoofdredacteur en wederom is eer zijn voorwoord, waarin hij afdaalt brokje romantiek ten gronde ge- tot de groene oevers van het plaats- gaan: Guareschi blijkt geen gemoe- je, krijgt men de indruk, dat een delijke Don Camillo, maar een or- mild en menselijk schrijver, over- dinaire schotschrijver, die wellicht De bedreiging van Loeang Prabaug De rebellen van de Vietminh na deren gestadig de residentie van Laos. Zij staan nog op 80 km van Loeang Prabang en maken zich ge reed om de buitenste verdedigings gordel van de stad aan te vallen. Er woeden thans hevige gevechten. De Franse legerleding is er in ge slaagd de eerste aanvallen af te slaan tuigd van eigen feilbaarheid, het woord is. Hoe geheel anders blijkt de aard van Giovannino Guareschi uit de berichten, die de laatste tijd uit het nog steeds roerige Italië over de we reld waaien en die nu niet direct een onverdeeld gunstig beeld van deze zo gevierde schrijver geven. de rechtbank gedaagd en de aan klacht is ingediend door de voorma lige minister-president van Italië, de katholieke De Gasperi, die zich door publicaties in Guareschi's blad „Candido" ernstig beledigd acht en terecht. Wanneer men het gewraakte arti kel leest, dan wordt al de schijn van sportiviteit, die Don Camillo en Pep- pino sieren, ruw verscheurd en komt er een mens te voorschijn, die bijna dronken van haat zijn tegenstander poogt te treffen. Guareschi is een aartsvijand van De Gasperi, want Guareschi is ul tra-rechts, met uitgesproken fascis tische sympathieën en De Gasperi is uitgesproken anti-fascistisch en leider van de centrumpartij. Guareschi publiceerde nu een ver haal in zijn blad met een authentiek document, waaruit moest blijken, dat De Gasperi in 1944 tijdens de ge vechten in Zuid-Italië het Engelse hoofdkwartier zou hebben uitgeno digd de buitenwijken van Rome plat te gooien, „ten einde de laatste res ten van weerstand onder de burger bevolking te breken". Deze beschul diging is op zichzelf al ernstig ge noeg, maar Guareschi gaat nog ver der. Hij vertelt, dat de brief vanuit het Vaticaan geschreven is en dat er zelfs briefpapier van het Vaticaan gebruikt is, hiermede ook nog een zekere medeplichtigheid van de Paus suggererend. brieven vergezeld van „authen tieke" bewijsstukken, die de „echt er enkele maanden door de rech ter aan de kaak gesteld zal worden. ,DE BR1TTANNIA" OP HET DROGE. Men is er in geslaagd het vier motorige vliegtuig „Britannia", dat aan de oevers van de Severn een vernield; enkele honderden zijn geëvacueerd uit het bedreigde gebied. SLACHTOFFERS VAN DE KOU IN FRANKRIJK. Ondanks de stijging van de tem peratuur zijn in de afgelopen 24 uur noodlanding had gemaakt, uit tfn LKeT bruii^gemaakd van6 tank"'en mach- werd Zaterdagochtend uit Parus ge- tige windassen. Men had het toestel j met vlotten verlicht. Buiten het be-1 De kleine stijging van de tempera- reik van de vloed zal het gedemon- tuur bracht in Zuid-west Frankrijk teerd worden. 'zware sneeuwval met zich mede. ITALIAANS VRACHTSCHIP LOSTE IN HET IJS gen 7 uur luidden: HELSINKI mist. 2c OSLO nevel. 8 STOCKHOLM geheel bew. —1 KOPENHAGEN geh. bew. 1 LONDEN onbewolkt. 1 AMSTERDAM onbewolkt. 9 BRUSSEL onbewolkt. 7 PARIJS onbewolkt —12 BORDEAUX licht bew. 4 GRENOBLE licht bew. —10 NIOE half bewolkt. 3 WARSCHAU onbewolkt. —11 BERLIJN zwaar bew. 4 FRANKFORT onbewolkt —12 MUNCHEN onbewolkt. —18 ZURICH licht bew. —14 GENEVE licht bew. —11 LOCARNO sneeuw. 2 WENEN zwaar bewolkt. —12 INNSBRUCK onbewolkt. —14 Toenemende wind Het KNMI deelt mede: Ook de af gelopen nacht daalde de temperatuur bij heldere hemel in ons land weer sterk. De opbouw van de lucht, die over ons land stroomt, is echter thans zodanig, dat de zonnestraling de tem peratuur in de middag tot even bo ven het vriespunt kan doen oplopen, hetgeen overigens nauwelijks te mer ken is, daar de lucht zeer droog is. Inmiddels treden aanzienlijke ver anderingen in de algemene lucht drukverdeling op het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan op. Er vormt zich namelijk een diepe de pressie ten Zuiden van IJsland, welke zich in Zuidoostelijke richting uit breidt en ook op de Britse eilanden de luchtdruk reeds snel doet dalen. Aan de achterzijde van deze kern stromen grote hoeveelheden koude uit de Poolstreken afkomstige lucht langs Groenland en Usland naar het Zuiden. Op IJsland daalde daarbij de temperatuur tot omstreeks 5 graden onder nul. Hoewel de koers van deze depres sie ten tijde van het opstellen van dit overzicht nog niet met voldoende zekerheid is te bepalen, mag toch wel verwacht worden, dat deze zich belangrijk in Zuidoostelijke richting over de Britse eilanden en het Noord zeegebied zal uitbreiden, waarbij de wind morgen in ons land uit Zuid oost tot Zuid zal gaan toenemen. Aan vankelijk is daarbij nog weinig be wolking, zodat de temperatuur van nacht nog weer flink kan dalen. Mor gen overdag bestaat de mogelijkheid, dat de bewolking gaat toenemen, waarbij het niet is uitgesloten, dat later op de dag een neerslaggebied ons land bereikt. Ook morgen zal het bijna overal de gehele dag vrie zen. De minimum-temperaturen Zater dagmorgen: Eelde, —9; Leeuwarden, 10; Den Helder, 9; Terschelling, —9; Schiphol, 9; Ypenburg, 12; De Bilt, 10; Twente, 10; \Hissin- gen, 9; Woensdrecht, 12; Gilze Rijen, 12; Eindhoven, —9; en vlieg veld Zuid Limburg, 10 graden. Weliswaar is het in Italië ook koud, en valt daar zelfs veel sneeuw, toch vonde de bemanning van het Italiaanse vrachtschip „Dea Mazzella" het lossen van de lading in de Amsterdamse haven temidden van het ijs geen pretje. Het 7031 ton metende schip was geladen met graan en meerde aan de Engelse boeien in het IJ temid den van het ijs, waar het schip onmiddellijk de lading in de lichters loste. Luchtopname A.N.P.-foto. Korreltje Haast is de moeder der onvol maaktheid.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1